Mens Tennis Forums banner

1 - 9 of 9 Posts

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #1
Sweden F3 qualifying
September 26-October 2, 2005

Singles
Seeds: (cut: NatRank)
1. Niklas Bucht
2. Daniel Schubert
3. Christian Johansson
4. Pablo Figueroa
5. Riccardo Ghedin
6. Dominic Inglot

First Round
(1)Niklas Bucht (FIN) d. Tim Webster (GBR) 6-1 6-1
Robert Veres (SWE) d. Philip Therp (DEN) 6-3 6-3
Frederik Sletting-Johsen (NOR) d. (2)Daniel Schubert (GER) 7-6(2) 6-2
Martin Taipale (SWE) d. Fredric Sandberg (SWE) 4-6 6-4 6-2
(3)Christian Johansson (SWE) d. (WC)Robin Thiberg (SWE) 6-1 6-0
David Nord (SWE) d. Magnus Fjallstrom (SWE) 6-3 6-4
(4)Pablo Figueroa (SWE) d. Alexander Gjesten (DEN) 6-4 6-4
(WC)Johan Gabrielsson (SWE) d. (WC)Joel Stenlund (SWE) 6-2 6-0
(5)Riccardo Ghedin (ITA) d. Paul Ciorascu (SWE) 6-2 6-4
Alexander Olsson (SWE) d. Joel Martelleur (SWE) 6-3 6-4
(6)Dominic Inglot (GBR) d. Anders Lindstrom (1988) (SWE) 3-6 6-4 7-6(5)
Johan Olsson (SWE) d. (WC)Carl Lie (SWE) 6-3 7-5
Niklas Larsson (SWE) d. Jimmy Arebjer (SWE) 6-2 6-2
Ludde Jarpmyr (SWE) d. (WC)Adam Elandsson (SWE) 6-2 6-2
Magnus Ohrvall (SWE) d. Sebastian Carlsson (SWE) 6-2 6-2
(WC)Christoffer Wannberg (SWE) d. Fredrik Mattsson (SWE) 6-4 3-6 6-0

Qualifying Round
(1)Niklas Bucht (FIN) d. Robert Veres (SWE) 6-3 7-6(4)
Frederik Sletting-Johsen (NOR) d. Martin Taipale (SWE) 6-2 6-3
(3)Christian Johansson (SWE) d. David Nord (SWE) 6-4 6-3
(4)Pablo Figueroa (SWE) d. (WC)Johan Gabrielsson (SWE) 7-6(3) 6-1
(5)Riccardo Ghedin (ITA) d. Alexander Olsson (SWE) 6-3 6-3
(6)Dominic Inglot (GBR) d. Johan Olsson (SWE) 6-7(6) 6-3 7-6(4)
Ludde Jarpmyr (SWE) d. Niklas Larsson (SWE) 6-4 6-4
Magnus Ohrvall (SWE) d. (WC)Christoffer Wannberg (SWE) 6-3 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Sweden F3
Falun, Sweden
September 26-October 2, 2005
Surface: Carpet (Indoor)
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Joe Schmulian - 1201)
1. Marcus Sarstrand
2. Jacob Adaktusson
3. Stian Boretti
4. Matwe Middelkoop
5. Johan Settergren
6. Lado Chikhladze
7. Lauri Kiiski
8. Bjorn Rehnquist

First Round
(1)Marcus Sarstrand (SWE) d. Timo Nieminen (FIN) 6-3 6-3
Johan Brunstrom (SWE) d. Robin Brage (SWE) 6-4 6-4
Ervin Eleskovic (SWE) d. (WC)Daniel Dailovic (SWE) 6-2 7-6(3)
(q)Dominic Inglot (GBR) d. (7)Lauri Kiiski (FIN) 6-4 6-2
Calle Hansen (SWE) d. (4)Matwe Middelkoop (NED) 6-4 6-3
(q)Christian Johansson (SWE) d. (q)Niklas Bucht (FIN) 6-4 6-3
(q)Riccardo Ghedin (ITA) d. (WC)Nicklas Szymanski (SWE) 6-2 6-4
(8)Bjorn Rehnquist (SWE) d. (q)Ludde Jarpmyr (SWE) 6-0 6-3
(5)Johan Settergren (SWE) d. (q)Frederik Sletting-Johnsen (NOR) 6-3 6-4
Oskar Pallin (SWE) d. Rickard Holmstrom (SWE) 6-3 3-6 7-6(6)
Philip Stolt (USA) d. (q)Pablo Figueroa (SWE) 6-4 3-6 6-3
(3)Stian Boretti (NOR) d. Frederick Sundsten (NOR) 6-4 3-6 7-6(4)
Mikael Ekman (SWE) d. (6)Lado Chikhladze (GEO) 6-4 4-6 6-3
(WC)Karl Norberg (SWE) d. Dmitri Kotchetkov (AUT) 6-4 6-1
(q)Magnus Ohrvall (SWE) d. (WC)Tomas Kromann (DEN) 6-7(6) 6-2 6-4
(2)Jacob Adaktusson (SWE) d. Joe Schmulian (USA) 7-6(5) 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Doubles
Seeds: (cut: none)
1. Stian Boretti/Lauri Kiiski
2. Ervin Eleskovic/Philip Stolt
3. Rickard Holmstrom/Christian Johansson
4. Calle Hansen/Frederick Sundsten

First Round
(1)Stian Boretti/Lauri Kiiski (NOR/FIN) bye
Pablo Figueroa/Oskar Pallin (SWE) d. (WC)Carl-Johan Rippe/Robin Thiberg (SWE) 6-1 6-0
(4)Calle Hansen/Frederick Sundsten (SWE/NOR) bye
Lado Chikhladze/Norbert Mazany (GEO/HUN) d. Daniel Danilovic/Martin Taipale (SWE) 6-2 6-7(6) 6-0
Karl Norberg/Nicklas Szymanski (SWE) d. Robin Brage/Mikael Ekman (SWE) 7-5 1-6 6-1
(3)Rickard Holmstrom/Christian Johansson (SWE) bye
(WC)Johan Gabrielsson/Christoffer Wannberg (SWE) d. Dmitri Kotchetkov/Carl Lie (AUT/SWE) 7-6(4) 6-1
(2)Ervin Eleskovic/Philip Stolt (SWE/USA) bye
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Second Round
(1)Marcus Sarstrand (SWE) d. Johan Brunstrom (SWE) 7-5 6-4
Ervin Eleskovic (SWE) d. (q)Dominic Inglot (GBR) 6-4 6-4
Calle Hansen (SWE) d. (q)Christian Johansson (SWE) 6-1 7-6(4)
(8)Bjorn Rehnquist (SWE) d. (q)Riccardo Ghedin (ITA) 6-2 7-5
(5)Johan Settergren (SWE) d. Oskar Pallin (SWE) 6-3 6-2
Philip Stolt (USA) d. (3)Stian Boretti (NOR) 6-0 7-5
Mikael Ekman (SWE) d. (WC)Karl Norberg (SWE) 6-4 6-3
(2)Jacob Adaktusson (SWE) d. (q)Magnus Ohrvall (SWE) 4-6 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Quarterfinals
(1)Stian Boretti/Lauri Kiiski (NOR/FIN) d. Pablo Figueroa/Oskar Pallin (SWE) 6-4 6-4
Lado Chikhladze/Norbert Mazany (GEO/HUN) d. (4)Calle Hansen/Frederick Sundsten (SWE/NOR) 6-3 7-6(4)
(3)Rickard Holmstrom/Christian Johansson (SWE) d. Karl Norberg/Nicklas Szymanski (SWE) 6-2 6-3
(2)Ervin Eleskovic/Philip Stolt (SWE/USA) d. (WC)Johan Gabrielsson/Christoffer Wannberg (SWE) 6-4 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Quarterfinals
Ervin Eleskovic (SWE) d. (1)Marcus Sarstrand (SWE) 6-3 7-6(3)
Calle Hansen (SWE) d. (8)Bjorn Rehnquist (SWE) 4-6 7-6(2) 6-4
(5)Johan Settergren (SWE) d. Philip Stolt (USA) 6-1 6-4
(2)Jacob Adaktusson (SWE) d. Mikael Ekman (SWE) 6-7(5) 6-3 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Semifinals
(1)Stian Boretti/Lauri Kiiski (NOR/FIN) d. Lado Chikhladze/Norbert Mazany (GEO/HUN) 7-6(8) 7-6(6)
(3)Rickard Holmstrom/Christian Johansson (SWE) d. (2)Ervin Eleskovic/Philip Stolt (SWE/USA) 7-6(4) 4-6 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #8
Semifinals
Calle Hansen (SWE) d. Ervin Eleskovic (SWE) 6-4 6-7(1) 6-4
(5)Johan Settergren (SWE) d. (2)Jacob Adaktusson (SWE) 7-6(4) 6-4

Finals
(5)Johan Settergren (SWE) d. Calle Hansen (SWE) 6-2 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #9
Finals
(1)Stian Boretti/Lauri Kiiski (NOR/FIN) d. (3)Rickard Holmstrom/Christian Johansson (SWE) 3-6 6-2 7-5
 
1 - 9 of 9 Posts
Top