Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 1752 Posts

·
#freeviktor
Joined
·
93,847 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Arthur Ashe 11.30 AM Start
1. Men's Singles - 3rd Rnd.
Lleyton Hewitt (AUS)[3] vs. Taylor Dent (USA)[25]


Not Before 2:00 PM
2. Women's Singles - 4th Rnd.
Maria Sharapova (RUS)[1] vs. Sania Mirza (IND)

Not Before 3:45 PM
3. Women's Singles - 4th Rnd.
Venus Williams (USA)[10] vs. Serena Williams (USA)[8]

Arthur Ashe 7.00 PM Start
1. Women's Singles - 4th Rnd.
Kim Clijsters (BEL)[4] vs. Maria Vento-Kabchi (VEN)

followed by
2. Men's Singles - 3rd Rnd.
Roger Federer (SUI)[1] vs. Olivier Rochus (BEL)[27]



Armstrong 11.00 AM Start
1. Women's Singles - 4th Rnd.
Nadia Petrova (RUS)[9] vs. Nicole Vaidisova (CZE)[26]

followed by
2. Men's Singles - 3rd Rnd.
Fernando Verdasco (ESP) vs. Novak Djokovic (SCG)


3. Men's Singles - 3rd Rnd.
Davide Sanguinetti (ITA) vs. Paradorn Srichaphan (THA)


4. Men's Singles - 3rd Rnd.
David Nalbandian (ARG)[11]vs. Fernando Gonzalez (CHI)[21]



Grandstand 11.00 AM Start
1. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Jonathan Erlich (ISR)[11]/Andy Ram (ISR)[11] vs. Amer Delic (USA)/Jeff Morrison (USA)


followed by
2. Men's Singles - 3rd Rnd.
David Ferrer (ESP)[17] vs. Dominik Hrbaty (SVK)[15]


3. Men's Singles - 3rd Rnd.
Arnaud Clement (FRA) vs. Nicolas Kiefer (GER)


4. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Anna-Lena Groenefeld (GER)[7]/Martina Navratilova (USA)[7] vs. Ahsha Rolle (USA)/Neha Uberoi (USA)


Court 4 4.00 PM Start
1. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Wayne Arthurs (AUS)[8]/Paul Hanley (AUS)[8] vs. Julien Benneteau (FRA)/Nicolas Mahut (FRA)


Court 6 11.00 AM Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Elizabeth Plotkin (USA) vs. Marrit Boonstra (NED)

followed by
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Dylan Arnould (USA) vs. Sun-Yong Kim (KOR)[6]

3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Jennifer Lee Heinser (USA)[15] vs. Nikola Frankova (CZE)

4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Alex Clayton (USA) vs. Ivan Sergeyev (UKR)


Court 7 11.00 AM Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Jaak Poldma (EST) vs. Timothy Neilly (USA)[10]

Not Before 1:00 PM
2. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Wayne Black (ZIM)[4]/Kevin Ullyett (ZIM)[4] vs. Thomas Johansson (SWE)/Robbie Koenig (RSA)


followed by
3. Women's Doubles - 3rd Rnd.
Corina Morariu (USA)[8]/Patty Schnyder (SUI)[8] vs. Emilie Loit (FRA)[11]/Nicole Pratt (AUS)[11]

4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Alex Kuznetsov (USA)[5] vs. Nikola Mektic (CRO)


Court 8 11.00 AM Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Ellah Nze (USA) vs. Katerina Vankova (CZE)

followed by
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Chelsey Gullickson (USA) vs. Dominika Cibulkova (SVK)[3]

3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Tim Smyczek (USA) vs. Pavel Chekhov (RUS)

4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Andrea Remynse (USA) vs. Wen-Hsin Hsu (TPE)[11]


Court 9 11.00 AM Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Pavol Cervenak (SVK) vs. Kei Nishikori (JPN)

followed by
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Kellen Damico (USA) vs. Jochen Schottler (GER)

3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Evgeniy Kirillov (RUS)[14] vs. Tristan Farron-Mahon (IRL)

4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Dennis Lajola (USA) vs. Sho Aida (JPN)


Court 10 11.00 AM Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Alexa Glatch (USA)[7] vs. Olivia Lukaszewicz (AUS)

Not Before 1:00 PM
2. Women's Doubles - 3rd Rnd.
Shinobu Asagoe (JPN)[10]/Katarina Srebotnik (SLO)[10] vs. Lisa Raymond (USA)[6]/Samantha Stosur (AUS)[6]

followed by
3. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Jelena Jankovic (SCG)/Tina Krizan (SLO) vs. Nadia Petrova (RUS)[4]/Meghann Shaughnessy (USA)[4]

4. Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Daniela Hantuchova (SVK)/Mahesh Bhupathi (IND) vs. Lisa Raymond (USA)[4]/Jonas Bjorkman (SWE)[4]


Court 11 11.00 AM Start
1. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Cyril Suk (CZE)[12]/Pavel Vizner (CZE)[12] vs. Jan Hernych (CZE)/Vincent Spadea (USA)


followed by
2. Women's Doubles - 3rd Rnd.
Silvia Farina Elia (ITA)/Roberta Vinci (ITA) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS)[2]/Alicia Molik (AUS)[2]

3. Men's Singles - 3rd Rnd.
Max Mirnyi (BLR)[30] vs. Jarkko Nieminen (FIN)


4. Women's Doubles - 3rd Rnd.
Cara Black (ZIM)[1]/Rennae Stubbs (AUS)[1] vs. Rika Fujiwara (JPN)/Na Li (CHN)


Court 13 11.00 AM Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Megan Alexander (USA) vs. Agnieszka Radwanska (POL)[2]

Not Before 1:00 PM
2. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Lars Burgsmuller (GER)/Mikhail Youzhny (RUS) vs. Paul Goldstein (USA)/Jim Thomas (USA)


followed by
3. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Anabel Medina Garrigues (ESP)/Gaston Etlis (ARG) vs. Laura Granville (USA)/Rick Leach (USA)

4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Alexandra Dulgheru (ROM)[5] vs. Alisa Kleybanova (RUS)

Court 14 11.00 AM Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Wil Spencer (USA) vs. Stephen Donald (AUS)

followed by
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Lyndsay Kinstler (USA) vs. Michaela Johansson (SWE)

3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Abdullah Magdas (KUW) vs. Thiemo de Bakker (NED)[9]

4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Jeremy Chardy (FRA)[7] vs. Alberto Gonzalez (PAN)


Court 17 11.00 AM Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Astrid Besser (ITA) vs. Valerie Tetreault (CAN)

followed by
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Bibiane Schoofs (NED)[13] vs. Ana-Clara Duarte (BRA)

3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Petar Jelenic (CRO)[11] vs. Christian Vitulli (KEN)

4. Girls' Singles - 1st Rnd.
Stephanie Herz (NED) vs. Anna Tatishvili (GEO)


Court 18 11.00 AM Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Michael McClune (USA) vs. Marin Cilic (CRO)[2]

followed by
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Michael Shabaz (USA) vs. Valery Rudnev (RUS)

3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Madison Brengle (USA) vs. Urszula Radwanska (POL)

4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Johnny Hamui (USA) vs. Karl Norberg (SWE)
 

·
#freeviktor
Joined
·
93,847 Posts
Discussion Starter #3
Re: All of Sunday's OOP & Scores

I'm just surprised I got to it first, lol. I never sit around waiting for these things like everyone else does, so this was pure luck :)

Good luck to:

Taylor Dent (USA)[25]
:worship:Novak Djokovic (SCG) :worship:
David Ferrer (ESP)[17]
Nicolas Kiefer (GER)
Julien Benneteau (FRA)/Nicolas Mahut (FRA)
Jarkko Nieminen (FIN)
 

·
Registered
Joined
·
70,026 Posts
Re: All of Sunday's OOP & Scores

good luck:

Lleyton Hewitt :D
Olivier Rochus :D
Fernando Verdasco :D
:worship: Novak Djokovic :worship:
David Ferrer :D
Dominik Hrbaty :D
Arnaud Clement
Nicolas Kiefer
Wayne Black/Kevin Ullyett
Daniela Hantuchova/Mahesh Bhupathi
Jan Hernych/Vincent Spadea
Jarkko Nieminen :D
Lars Burgsmuller/Mikhail Youzhny
Paul Goldstein/Jim Thomas
 

·
#freeviktor
Joined
·
93,847 Posts
Discussion Starter #6
Re: All of Sunday's OOP & Scores

KarolBeckFan said:
Don't let Becca intimidate you into cheering for the lizard :fiery:
Hahahahaha you caught me. That was totally her influence. :lol:

What can I say? She's convinced me that from the neck down he's not too bad :shrug:
 

·
Registered
Joined
·
185 Posts
Re: All of Sunday's OOP & Scores

FORZA DAVIDE
 

·
Registered
Joined
·
7,758 Posts
Re: All of Sunday's OOP & Scores

GO TAYLOR, PDORN, AND KIEFER!!!! :bigclap:
 

·
Registered
Joined
·
15,414 Posts
Re: All of Sunday's OOP & Scores

GOOD LUCK GONZO !!!!!! :woohoo:

VAMOS !!!!!!! :woohoo:

:banana:
 

·
Registered
Joined
·
1,994 Posts
Re: All of Sunday's OOP & Scores

:yeah:

David Nalbandian, David Ferrer, Fernando Verdasco
 
B

·
Guest
Joined
·
0 Posts
fair play to rusty :D :D :D :D first up on centre court as well, perfect :banana: :banana:


good luck nalby :yeah:
 

·
Registered
Joined
·
9,433 Posts
Allezzzzzz!!!

Roger Federer :worship:
Lleyton Hewitt :rocker2:
Novak Djokovic
Fernando Verdasco
David Nalbandian
Arnaud Clement :hearts:
Fernando Gonzalez :yeah:
 

·
Registered
Joined
·
2,642 Posts
GOOOOOO ROGI, simply nice one!
 

·
Premium Member
Joined
·
8,972 Posts
:( The schedule has now been revised w Junior matches.. A lot of them will be first on courts etc.
 

·
Premium Member
Joined
·
8,972 Posts
Good Fortune:
Paul Goldstein (USA)/Jim Thomas (USA)
 

·
Registered
Joined
·
24,581 Posts
Lets go Fernando Gonzo and Thomas Johansson/Robbie Koenig :D
 
1 - 20 of 1752 Posts
Top