Mens Tennis Forums banner

1 - 19 of 19 Posts

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Discussion Starter #1
Sudan F1
Khartoum, Sudan
November 26-December 2, 2007
Surface: Clay
Main Draw: 32
Qualifying Draw: 32
$15,000

Singles
Seeds: (cut: Maniel Bains - 1180)
1. Predrag Rusevski
2. Matwe Middelkoop
3. Komlavi Loglo
4. Adam Vejmelka
5. Bogdan Leonte
6. Sherif Sabry
7. Alexander Slabinsky
8. Gvidas Sabeckis

First Round
(1)Predrag Rusevski (MKD) vs (WC)Mohammed Abbas (SUD)
(q)Ivan Vajda (CRO) vs (q)Ivan Nedelko (RUS)
(WC)Hamid A. Moniem (SUD) vs Maniel Bains (GBR)
(7)Alexander Slabinsky (GBR) vs (q)Mario Tupy (AUT)
(3)Komlavi Loglo (TOG) vs (q)Mohammed Mohazebnia (IRI)
(WC)Mohamed Safwat (EGY) vs (q)Matija Palinic (CRO)
Motaz Abou El Khair (EGY) vs David Brewer (GBR)
(6)Sherif Sabry (EGU) vs Talal Ouahabi (ALG)
(5)Bogdan Leonte (ROU) vs Alexander Somogyi (SVK)
Candy Idoko (NGR) vs (q)Gilles de Sousa (FRA)
(WC)Ammar Assam (SUD) vs Andrei Ciumac (MDA)
(4)Adam Vejmelka (CZE) vs Bertram Steinberger (AUT)
(8)Gvidas Sabeckis (LTU) vs Richard Ruckelshausen (AUT)
(q)Roman Kelecic (CRO) vs Pavel Katliarou (BLR)
John McGahon (IRL) vs (q)Issam Al Taweel (SYR)
(2)Matwe Middelkoop (NED) vs Oualid Jallali (TUN)
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Discussion Starter #2
Doubles
Seeds: (cut: Makzume/Salin - Unr)
1. Bogdan Leonte/Komlavi Loglo
2. Richard Ruckelshausen/Bertram Steinberger
3. Martin Hromec/Alexander Somogyi
4. David Brewer/Gvidas Sabeckis

First Round
(1)Bogdan Leonte/Komlavi Loglo (ROU/TOG) vs Issam Al Taweel/Hayn Maarouf (SYR)
Christoph Lessiak/Mario Tupy (AUT) vs Maniel Bains/John McGahon (GBR/IRL)
(3)Martin Hromec/Alexander Somogyi (SVK) vs Mohammed Mohazebnia/Mohamed Safwat (IRI/EGY)
(WC)Mohammed Abbas/Hussan Derar (SUD) vs Candy Idoko/Yu Takahashi (NGR/JPN)
Robert Makzoume/Majdi Salim (SYR) vs Andrei Ciumac/Pavel Katliarou (MDA/BLR)
(4)David Brewer/Gvidas Sabeckis (GBR/LTU) vs (WC)Hussam Alamin/Mohamed Yousif (SUD)
James Feaver/Alexander Slabinsky (GBR) vs (WC)Gaafar El Sadig/Hamid A. Moniem (SUD)
(2)Richard Ruckelshausen/Bertram Steinberger (AUT) vs Motaz Abou El Khair/Gilles de Sousa (EGY/FRA)
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Discussion Starter #3
First Round
(1)Predrag Rusevski (MKD) vs (WC)Mohammed Abbas (SUD)
(q)Ivan Vajda (CRO) vs (q)Ivan Nedelko (RUS)
Maniel Bains (GBR) d. (WC)Hamid A. Moniem (SUD) 6-1 6-1
(7)Alexander Slabinsky (GBR) vs (q)Mario Tupy (AUT)
(3)Komlavi Loglo (TOG) d. (q)Mohammed Mohazebnia (IRI) 6-2 7-5
(WC)Mohamed Safwat (EGY) vs (q)Matija Palinic (CRO)
Motaz Abou El Khair (EGY) vs David Brewer (GBR)
(6)Sherif Sabry (EGU) vs Talal Ouahabi (ALG)
(5)Bogdan Leonte (ROU) vs Alexander Somogyi (SVK)
Candy Idoko (NGR) vs (q)Gilles de Sousa (FRA)
Andrei Ciumac (MDA) d. (WC)Ammar Assam (SUD) 6-0 6-2
Bertram Steinberger (AUT) d. (LL)James Feaver (GBR) 7-5 6-2 [Feaver replaces Adam Vejmelka]
Richard Ruckelshausen (AUT) d. (8)Gvidas Sabeckis (LTU) 4-6 7-6(5) 7-6(8)
Pavel Katliarou (BLR) d. (q)Roman Kelecic (CRO) 6-4 6-0
John McGahon (IRL) d. (q)Issam Al Taweel (SYR) 6-3 6-4
(2)Matwe Middelkoop (NED) vs Oualid Jallali (TUN)
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Discussion Starter #4
First Round
(1)Predrag Rusevski (MKD) d. (WC)Mohammed Abbas (SUD) 6-0 6-0
(q)Ivan Nedelko (RUS) d. (q)Ivan Vajda (CRO) 6-1 ret.
Maniel Bains (GBR) d. (WC)Hamid A. Moniem (SUD) 6-1 6-1
(q)Mario Tupy (AUT) d. (7)Alexander Slabinsky (GBR) 2-0 ret.
(3)Komlavi Loglo (TOG) d. (q)Mohammed Mohazebnia (IRI) 6-2 7-5
(WC)Mohamed Safwat (EGY) d. (q)Matija Palinic (CRO) 6-3 6-3
David Brewer (GBR) d. Motaz Abou El Khair (EGY) 6-2 6-1
(6)Sherif Sabry (EGU) d. (LL)Christoph Lessiak (AUT) 6-2 6-0 [Lessiak replaces Talal Ouahabi]
Alexander Somogyi (SVK) d. (5)Bogdan Leonte (ROU) 7-6(1) 6-2
(q)Gilles de Sousa (FRA) d. Candy Idoko (NGR) 6-1 6-3
Andrei Ciumac (MDA) d. (WC)Ammar Assam (SUD) 6-0 6-2
Bertram Steinberger (AUT) d. (LL)James Feaver (GBR) 7-5 6-2 [Feaver replaces Adam Vejmelka]
Richard Ruckelshausen (AUT) d. (8)Gvidas Sabeckis (LTU) 4-6 7-6(5) 7-6(8)
Pavel Katliarou (BLR) d. (q)Roman Kelecic (CRO) 6-4 6-0
John McGahon (IRL) d. (q)Issam Al Taweel (SYR) 6-3 6-4
(2)Matwe Middelkoop (NED) d. Oualid Jallali (TUN) 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Discussion Starter #5
First Round
(1)Bogdan Leonte/Komlavi Loglo (ROU/TOG) vs Issam Al Taweel/Hayn Maarouf (SYR)
Christoph Lessiak/Mario Tupy (AUT) d. Maniel Bains/John McGahon (GBR/IRL) 7-6(4) 6-3
(3)Martin Hromec/Alexander Somogyi (SVK) vs Mohammed Mohazebnia/Mohamed Safwat (IRI/EGY)
Candy Idoko/Yu Takahashi (NGR/JPN) d. (WC)Mohammed Abbas/Hussan Derar (SUD) 6-1 6-1
Andrei Ciumac/Pavel Katliarou (MDA/BLR) d. Robert Makzoume/Majdi Salim (SYR) 6-2 6-2
(4)David Brewer/Gvidas Sabeckis (GBR/LTU) vs (WC)Hussam Alamin/Mohamed Yousif (SUD)
(ALT)Matthew Bright/Krzystof Muzalewski (GBR/POL) d. (WC)Gaafar El Sadig/Hamid A. Moniem (SUD) 7-6(3) 7-6(5)
(2)Richard Ruckelshausen/Bertram Steinberger (AUT) vs Motaz Abou El Khair/Gilles de Sousa (EGY/FRA)
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Discussion Starter #6
Second Round
(1)Predrag Rusevski (MKD) d. (q)Ivan Nedelko (RUS) 6-0 7-6(3)
(q)Mario Tupy (AUT) d. Maniel Bains (GBR) 6-1 5-7 6-0
(3)Komlavi Loglo (TOG) vs (WC)Mohamed Safwat (EGY)
David Brewer (GBR) vs (6)Sherif Sabry (EGU)
Alexander Somogyi (SVK) vs (q)Gilles de Sousa (FRA)
Andrei Ciumac (MDA) vs Bertram Steinberger (AUT)
Pavel Katliarou (BLR) d. Richard Ruckelshausen (AUT) 4-6 7-6(3) 6-3
(2)Matwe Middelkoop (NED) d. John McGahon (IRL) 6-1 6-0
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Discussion Starter #7
First Round
(1)Bogdan Leonte/Komlavi Loglo (ROU/TOG) d. Issam Al Taweel/Hayn Maarouf (SYR) 6-4 6-2
Christoph Lessiak/Mario Tupy (AUT) d. Maniel Bains/John McGahon (GBR/IRL) 7-6(4) 6-3
(3)Martin Hromec/Alexander Somogyi (SVK) d. Mohammed Mohazebnia/Mohamed Safwat (IRI/EGY) 6-2 6-0
Candy Idoko/Yu Takahashi (NGR/JPN) d. (WC)Mohammed Abbas/Hussan Derar (SUD) 6-1 6-1
Andrei Ciumac/Pavel Katliarou (MDA/BLR) d. Robert Makzoume/Majdi Salim (SYR) 6-2 6-2
(4)David Brewer/Gvidas Sabeckis (GBR/LTU) d. (WC)Hussam Alamin/Mohamed Yousif (SUD) 6-4 6-1
(ALT)Matthew Bright/Krzystof Muzalewski (GBR/POL) d. (WC)Gaafar El Sadig/Hamid A. Moniem (SUD) 7-6(3) 7-6(5)
(2)Richard Ruckelshausen/Bertram Steinberger (AUT) d. Motaz Abou El Khair/Gilles de Sousa (EGY/FRA) 6-3 6-2
 

·
Registered
Joined
·
5,200 Posts
Second seed Middelkoop won allready 2 African futures in a row, so 36 relativily speaking easy points, maybe another 18 will be added
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Discussion Starter #10
Second Round
(1)Predrag Rusevski (MKD) d. (q)Ivan Nedelko (RUS) 6-0 7-6(3)
(q)Mario Tupy (AUT) d. Maniel Bains (GBR) 6-1 5-7 6-0
(3)Komlavi Loglo (TOG) d. (WC)Mohamed Safwat (EGY) 6-4 7-6(3)
(6)Sherif Sabry (EGU) d. David Brewer (GBR) 6-1 7-5
Alexander Somogyi (SVK) d. (q)Gilles de Sousa (FRA) 6- 6-7(5) 6-3
Bertram Steinberger (AUT) d. Andrei Ciumac (MDA) 7-6(7) 0-6 6-0
Pavel Katliarou (BLR) d. Richard Ruckelshausen (AUT) 4-6 7-6(3) 6-3
(2)Matwe Middelkoop (NED) d. John McGahon (IRL) 6-1 6-0
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Discussion Starter #11
Quarterfinals
(1)Bogdan Leonte/Komlavi Loglo (ROU/TOG) d. Christoph Lessiak/Mario Tupy (AUT) 1-6 6-3 (10-7)
(3)Martin Hromec/Alexander Somogyi (SVK) d. Candy Idoko/Yu Takahashi (NGR/JPN) 6-2 6-4
(4)David Brewer/Gvidas Sabeckis (GBR/LTU) d. Andrei Ciumac/Pavel Katliarou (MDA/BLR) 4-6 6-3 (10-1)
(ALT)Matthew Bright/Krzystof Muzalewski (GBR/POL) d. (2)Richard Ruckelshausen/Bertram Steinberger (AUT) 6-4 3-6 (10-6)
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Discussion Starter #12
Quartersfinals
(1)Predrag Rusevski (MKD) vs.(q)Mario Tupy (AUT)
(3)Komlavi Loglo (TOG) vs. (6)Sherif Sabry (EGU)
Alexander Somogyi (SVK) vs. Bertram Steinberger (AUT)
Pavel Katliarou (BLR) vs. (2)Matwe Middelkoop (NED)
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Discussion Starter #13
Semifinals
(1)Bogdan Leonte/Komlavi Loglo (ROU/TOG) vs. (3)Martin Hromec/Alexander Somogyi (SVK)
(4)David Brewer/Gvidas Sabeckis (GBR/LTU) vs.(ALT)Matthew Bright/Krzystof Muzalewski (GBR/POL)
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Discussion Starter #14
Quarterfinals
(1)Predrag Rusevski (MKD) d. (q)Mario Tupy (AUT) 6-3 6-0
(6)Sherif Sabry (EGU) d. (3)Komlavi Loglo (TOG) 6-3 7-5
Bertram Steinberger (AUT) d. Alexander Somogyi (SVK) 7-6(3) 3-6 6-3
(2)Matwe Middelkoop (NED) d. Pavel Katliarou (BLR) 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Discussion Starter #15
Semifinals
(1)Predrag Rusevski (MKD) vs. (6)Sherif Sabry (EGU)
Bertram Steinberger (AUT) vs. (2)Matwe Middelkoop (NED)
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Discussion Starter #16
Semifinals
(3)Martin Hromec/Alexander Somogyi (SVK) d. (1)Bogdan Leonte/Komlavi Loglo (ROU/TOG) 3-6 6-0 (10-6)
(4)David Brewer/Gvidas Sabeckis (GBR/LTU) d. (ALT)Matthew Bright/Krzystof Muzalewski (GBR/POL) 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Discussion Starter #17
Final
(3)Martin Hromec/Alexander Somogyi (SVK) vs. (4)David Brewer/Gvidas Sabeckis (GBR/LTU)
 

·
Registered
Joined
·
5,200 Posts
Its starting to be a little awkward , 3 victories in a row and one to come maybe because he will meet the same players
 
1 - 19 of 19 Posts
Top