Mens Tennis Forums banner

1 - 18 of 18 Posts

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location : Lleida
Prize : 10k
Surface : Clay - Outdoor

Main Draw

1 Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) 362 1
2 Marc GINER (ESP) 376 1
3 Oriol ROCA BATALLA (ESP) 392 1
4 Pablo GALDON (ARG) 469 2
5 David VEGA HERNANDEZ (ESP) 496 1
6 Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) 499 1
7 Marcos GIRALDI REQUENA (ESP) 549 1
8 Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) 560 3
9 Pol TOLEDO BAGUE (ESP) 574 1
10 Jan BLECHA (CZE) 616 1
11 James MARSALEK (GBR) 617 1
12 Michael BOIS (FRA) 623 1
13 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) 677 1
14 Jan SATRAL (CZE) 695 1
15 Takashi SAITO (JPN) 708 1
16 Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) 791 1
17 Alexander ZHURBIN (RUS) 803 1
18 Filippo BALDI (ITA) 813 1 JE

Qualifying


1 Stanislav POPLAVSKYY (UKR) 869 1
2 Ivan GAKHOV (RUS) 911 1
3 Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) 912 3
4 Adam SANJURJO HERMIDA (ESP) 931 3
5 Ryota KISHI (JPN) 1070 1
6 Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP) 1074 1
7 Adria MAS MASCOLO (ESP) 1148 1
8 Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) 1197= 1
9 Alexander IGOSHIN (RUS) 1214 1
10 Soichiro MORITANI (JPN) 1242= 1
11 Sasi Kumar MUKUND (IND) 1253 1
12 Sergio MARTOS GORNES (ESP) 1275 1
13 Mohamed ADNAOUI (MAR) 1344= 1
14 Tomas BUILES (COL) 1474= 1
15 Jaume PLA MALFEITO (ESP) 1503= 1
16 Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) 1574= 1
17 Thibault FORGET (FRA) 1706= 1
18 Alex VALERIANO (ESP) 1706= 1
19 Jeremias LIMA-PEREZ (ESP) 1828= 1
20 Piercarlo BIANCIARDI (MEX) 1828= 1
21 Yury NEBOLSIN (RUS) 2027= 1
22 Ibai GOMEZ (ESP) 2027= 1
23 Nikita KARDIVAR (USA) 2163= 1
24 Sergey BARYSHEV (RUS) 101 1
25 Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 50 1
26 Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP) 60 1
27 David GONZALEZ RODRIGUEZ (ESP) 72 1
28 Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP) 77 1
29 Pol VAQUERO FERNANDEZ (ESP) 92 1
30 Lucas MCCONE (BEL) 95 (ESP) 1
31 Bogdan DJURDJEVIC (GER) 96 (ESP) 1
32 Harrison LOMBE (AUS) 147 1
33 Javier AMANTEGUI (ESP) 107 1
34 Jordi MAS DE UGARTE (ESP) 115 1
35 Olly SADLER (NZL) 50 1
36 Albert ROGLAN (ESP) 116 1
37 Gil Uwe GRUND (GER) 197 1
38 Rutger CRAMER (NED) 144 1
39 Xavi PINEDA BOTEY (ESP) 159 1
40 Vicente MONTON QUERALT (ESP) 167 1
41 Enrique VIDAL (GBR) 274 1
42 Mikhail ZAYTSEV (RUS) 364 1
43 Tomas FERNANDEZ (ARG) 280 1
44 Dylan BEDNARCZYK (CAN) 115 1
45 Keyvan NEMATZADEH (BEL) 254 1
46 David SUBIRA TABOADA (ESP) 219 1
47 Guanarteme NUEZ DELGADO (ESP) 232 1
48 Antonio BUENO ALIOD (ESP) 233 1
49 Gerard PLATERO (ESP) 243 1
50 Manel PEREZ ESTEVE (ESP) 284 1
51 Gleb TARASOV (KAZ) 100 1
52 Kevin GARCIA DE REUSE (ESP) 311 1
53 Pablo IRIGARAY GUARNE (ESP) 318 1
54 Arturo SCHMIDT (SUI) 75 1
55 Jesper KORSBAEK JENSEN (DEN) 349 (ESP) 1
56 Daniel LUQUE (ESP) 361 1
57 Marc SANTAMARIA POZO (ESP) 367 1
58 Carlos Andres SEPULVEDA NAVARRO (COL) 13 1
59 Oriol GARROBE GUILERA (ESP) 379 1
60 Quim SORNI CHAVARRIA (ESP) 386 1
61 Albert FREIXAS PALOMINO (ESP) 400 1
62 Adria ALVAREZ (ESP) 404 1
63 Daniel QUEROL CHERIGNY (ESP) 426 1
64 Nicholas BAEZ (USA) 50 (MEX) 1
65 Stefan FRLJANIC (CAN) 132 1
66 Manuel ARAGON DOMENECH (ESP) 471 1
67 Nel FERRER (ESP) 481 1
68 Andrey TOBOLNOV (RUS) 1
69 Bayo PHILIPS (USA) 1
70 Gerard ANDRES RODRIGUEZ (ESP) 1
71 Filipe SHARRATT (GBR) 1
72 Pedro LIZONDO OSSET (ESP) 1
73 Mauricio Marco BENITEZ ZAFRA (ESP) 1
74 Sergi Jordi JIMENEZ FERRER (ESP) 1
75 Andrea GUARINI (ITA) 1
76 George PAPAGEORGIOU (GRE) 1
77 Adria SORIANO BARRERA (ESP) 1
78 Jerzy JAWORSKI (POL) 2
79 Anupam KUMAR (IND) 1
80 Stefan VUJIC (AUS) 1
81 Roberto AFFONSO NETO (ITA) 1
82 Denis BORISOV (RUS) 1
83 Carlos FRANCO (ESP) 1
84 Kilian GEISS (GER) 1
85 Leszek MIRECKI (POL) 1
86 Carlos OLVERA FERNANDEZ (MEX) 1
87 Charlie HUGHES (GBR) 1
88 Luciano VITALI (ITA) 1
89 Tomas MARTINEZ GALINDO (ESP) 1
90 Davide FERRARI (SUI) 1
91 Joaquin GONZALEZ BOSCH (ESP) 1
92 Maxime MOREAU (FRA) 1
93 Ruben COMPANYS (ESP) 1
94 Alex PERRIER (FRA) 1
95 Josiah SUCIC (AUS) 1
96 Nick KERHULAS (USA) 1
97 Alex AYGUAVIVES (ESP) 1
98 Phumin SRISANGSITTHISANTI (THA) 1
99 Jordi MOREY (ESP) 1
100 Sumet SRISANGSITTHISANTI (THA) 1
101 Gerard RODRIGUEZ CABALLERO (ESP) 1
102 Alex FILLAT (ESP) 1
103 Ross-Tiree WILSON (GBR) 1
104 Nuno COTRIM (POR) 1
105 Jorge MENDIETA (ESP) 1
106 Jose Antonio LADERAS TORRES (ESP) 1
107 Loic BLANCO (FRA) 1
108 Louis GARCIA (FRA) 2
109 Shobu IJIMA (JPN) 1
110 Borja ROGER QUINTA (ESP) 1
111 Timothy VAUGHAN-SANDERS (NZL) 1
112 Robert ZIGANSHIN (RUS) 1
113 Vladyslav NEPOMNIASHCHYI (UKR) 1
114 William YOUNG (USA) 2
115 Adrian KOHLER (GER) 1
116 Oleg KOSSOV (RUS) 1
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #2
Re: Spain F8 [5 May/Lleida/Clay]

Qualifying Draw

Round 1

Edualdo BONET-DE GISPERT (ESP) [1] BYE
Piercarlo BIANCIARDI (MEX) 6-2 6-1 Ivan SOLANS (ESP)
Alex FILLAT (ESP) 6-2 6-1 Daniel QUEROL CHERIGNY (ESP)
Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP) 6-0 6-1 Jordi MOREY (ESP)
Jordi MAS DE UGARTE (ESP) 6-2 6-0 Filipe SHARRATT (GBR)
Carlos FRANCO (ESP) 7-6(10) 6-0 Jorge MENDIETA (ESP)
Carlos Andres SEPULVEDA NAVARRO (COL) 6-7(4) 6-4 7-6(3) Pedro LIZONDO OSSET (ESP)
Tomas BUILES (COL) [11] BYE
Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) [2] BYE
Pedro PLATZECK CAVALCANTE (BRA) 6-1 6-1 Oleg KOSSOV (RUS)
Olly SADLER (NZL) 6-3 0-6 7-6(8) Jose Antonio LADERAS TORRES (ESP)
Gil Uwe GRUND (GER) 6-2 6-0 Denis BORISOV (RUS)
Harrison LOMBE (AUS) 6-0 6-1 Yury NEBOLSIN (RUS)
Keyvan NEMATZADEH (BEL) 6-4 6-0 Vincenzo SCOGNAMIGLIO (ITA)
Bogdan DJURDJEVIC (GER) 6-0 6-4 Tomas FERNANDEZ (ARG)
Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) [13] BYE
Adam SANJURJO HERMIDA (ESP) [3] BYE
Vicente MONTON QUERALT (ESP) 6-1 6-3 Victor LOCHMANN (GER)
Manuel ARAGON DOMENECH (ESP) 6-3 4-0 Retired Roger LERA (ESP)
Nikita KARDIVAR (USA) 6-4 6-4 Nuno COTRIM (POR)
Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP) 6-0 6-0 Adrian KOHLER (GER)
Bayo PHILIPS (USA) 3-6 6-4 7-5 Leszek MIRECKI (POL)
Dylan BEDNARCZYK (CAN) 6-1 7-6(4) Charlie HUGHES (GBR)
Alex VALERIANO (ESP) [15] BYE
Ryota KISHI (JPN) [4] BYE
Mihai Vasilian STOICA (ROU) 2-6 6-2 6-3 Gleb TARASOV (KAZ)
Guanarteme NUEZ DELGADO (ESP) 6-2 6-4 Kevin GARCIA DE REUSE (ESP)
Quim SORNI CHAVARRIA (ESP) 6-2 7-6(5) Joaquin GONZALEZ BOSCH (ESP)
Andrea GUARINI (ITA) 6-2 6-1 Vladyslav NEPOMNIASHCHYI (UKR)
Oriol GARROBE GUILERA (ESP) 6-2 6-0 Gerard RODRIGUEZ CABALLERO (ESP)
Davide FERRARI (SUI) 6-2 6-1 Anupam KUMAR (IND)
Sasi Kumar MUKUND (IND) [9] BYE
Adria MAS MASCOLO (ESP) [5] BYE
Roberto AFFONSO NETO (ITA) 1-6 6-2 6-1 Andrey TOBOLNOV (RUS)
Albert FREIXAS PALOMINO (ESP) 6-4 6-2 Alex PERRIER (FRA)
Ibai GOMEZ (ESP) 6-3 6-3 Luciano VITALI (ITA)
Ross-Tiree WILSON (GBR) 6-4 6-4 Alvaro BARRANCO VILALTELLA (ESP)
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 6-1 6-3 Nicholas BAEZ (USA)
Nel FERRER (ESP) 6-3 6-3 Kilian GEISS (GER)
Sergio MARTOS GORNES (ESP) [10] BYE
Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) [6] BYE
Daniel LUQUE (ESP) 4-6 6-4 7-6(8) Stefan VUJIC (AUS)
Enric GUAITA-PAIS (ESP) 5-7 6-4 6-1 Manel PEREZ ESTEVE (ESP)
Ruben COMPANYS (ESP) Walkover Jerzy JAWORSKI (POL)
Lucas MCCONE (BEL) 6-0 6-1 Nick KERHULAS (USA)
Pol VAQUERO FERNANDEZ (ESP) 6-3 6-4 Sumet SRISANGSITTHISANTI (THA)
Marc SANTAMARIA POZO (ESP) 4-6 6-3 6-2 Jesper KORSBAEK JENSEN (DEN)
Jaume PLA MALFEITO (ESP) [12] BYE
Alexander IGOSHIN (RUS) [7] BYE
Gerard ANDRES RODRIGUEZ (ESP) 6-0 6-1 Ettore BIANCO (BRA)
Gerard PLATERO (ESP) 6-2 6-3 Ignacio CORBAT (ESP)
Antonio BUENO ALIOD (ESP) 6-4 4-6 6-3 Albert ROGLAN (ESP)
David SUBIRA TABOADA (ESP) 4-6 6-1 7-6(3) Mauricio Marco BENITEZ ZAFRA (ESP)
Adria ALVAREZ (ESP) 6-3 6-2 Alex AYGUAVIVES (ESP)
Alejandro SERRET AGELET DE SARACIBAR (ESP) 6-4 6-3 Phumin SRISANGSITTHISANTI (THA)
Thibault FORGET (FRA) [14] 6-3 6-3 Enrique VIDAL (GBR)
Soichiro MORITANI (JPN) [8] BYE
Javier AMANTEGUI (ESP) 7-6(4) 2-6 7-6(4) Jeremias LIMA-PEREZ (ESP)
George PAPAGEORGIOU (GRE) 6-1 6-3 Rutger CRAMER (NED)
Sergi Jordi JIMENEZ FERRER (ESP) Walkover Arturo SCHMIDT (SUI)
Oscar SABATE-BRETOS (ESP) 6-0 6-2 Sergey BARYSHEV (RUS)
David GONZALEZ RODRIGUEZ (ESP) 6-1 6-1 Robert ZIGANSHIN (RUS)
Adria SORIANO BARRERA (ESP) Walkover Timothy VAUGHAN-SANDERS (NZL)
Pablo-Manuel MONTORO-GIMENEZ (ESP) [16] 6-3 3-6 6-1 Stefan FRLJANIC (CAN)

Round 2

Piercarlo BIANCIARDI (MEX) 5-7 6-4 4-0 Retired Edualdo BONET-DE GISPERT (ESP) [1]
Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP) 6-4 6-4 Alex FILLAT (ESP)
Jordi MAS DE UGARTE (ESP) 6-2 1-6 6-3 Carlos FRANCO (ESP)
Tomas BUILES (COL) [11] 6-3 6-3 Carlos Andres SEPULVEDA NAVARRO (COL)
Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) [2] 6-0 6-1 Pedro PLATZECK CAVALCANTE (BRA)
Olly SADLER (NZL) 6-1 6-7(10) 6-4 Gil Uwe GRUND (GER)
Harrison LOMBE (AUS) 6-2 6-2 Keyvan NEMATZADEH (BEL)
Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) [13] 6-7(8) 6-3 6-1 Bogdan DJURDJEVIC (GER)
Adam SANJURJO HERMIDA (ESP) [3] 6-0 4-6 6-3 Vicente MONTON QUERALT (ESP)
Manuel ARAGON DOMENECH (ESP) 6-3 3-6 6-4 Nikita KARDIVAR (USA)
Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP) 6-2 6-0 Bayo PHILIPS (USA)
Alex VALERIANO (ESP) [15] 6-0 6-1 Dylan BEDNARCZYK (CAN)
Ryota KISHI (JPN) [4] 6-0 6-1 Mihai Vasilian STOICA (ROU)
Quim SORNI CHAVARRIA (ESP) 7-6(4) 6-1 Guanarteme NUEZ DELGADO (ESP)
Andrea GUARINI (ITA) 7-6(2) 6-4 Oriol GARROBE GUILERA (ESP)
Sasi Kumar MUKUND (IND) [9] 6-3 6-1 Davide FERRARI (SUI)
Adria MAS MASCOLO (ESP) [5] 6-1 7-6(5) Roberto AFFONSO NETO (ITA)
Ibai GOMEZ (ESP) 6-1 6-0 Albert FREIXAS PALOMINO (ESP)
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 6-3 6-4 Ross-Tiree WILSON (GBR)
Sergio MARTOS GORNES (ESP) [10] 6-0 6-1 Nel FERRER (ESP)
Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) [6] 6-1 2-0 Retired Daniel LUQUE (ESP)
Enric GUAITA-PAIS (ESP) 6-1 6-0 Ruben COMPANYS (ESP)
Lucas MCCONE (BEL) 6-3 6-3 Pol VAQUERO FERNANDEZ (ESP)
Jaume PLA MALFEITO (ESP) [12] 6-3 6-0 Marc SANTAMARIA POZO (ESP)
Alexander IGOSHIN (RUS) [7] 6-7(6) 6-0 6-1 Gerard ANDRES RODRIGUEZ (ESP)
Gerard PLATERO (ESP) 2-6 6-0 7-6(4) Antonio BUENO ALIOD (ESP)
David SUBIRA TABOADA (ESP) 7-6(5) 6-3 Adria ALVAREZ (ESP)
Thibault FORGET (FRA) [14] 6-2 6-0 Alejandro SERRET AGELET DE SARACIBAR (ESP)
Soichiro MORITANI (JPN) [8] 6-4 7-5 Javier AMANTEGUI (ESP)
George PAPAGEORGIOU (GRE) 6-1 6-2 Sergi Jordi JIMENEZ FERRER (ESP)
Oscar SABATE-BRETOS (ESP) 6-1 6-2 David GONZALEZ RODRIGUEZ (ESP)
Pablo-Manuel MONTORO-GIMENEZ (ESP) [16] 7-5 6-3 Adria SORIANO BARRERA (ESP)

Round 3

Piercarlo BIANCIARDI (MEX) 6-2 6-1 Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP)
Jordi MAS DE UGARTE (ESP) 3-6 6-4 6-0 Tomas BUILES (COL) [11]
Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) [2] 6-1 6-0 Olly SADLER (NZL)
Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) [13] 6-4 6-2 Harrison LOMBE (AUS)
Adam SANJURJO HERMIDA (ESP) [3] 6-3 7-5 Manuel ARAGON DOMENECH (ESP)
Alex VALERIANO (ESP) [15] 6-2 6-2 Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP)
Ryota KISHI (JPN) [4] 6-2 6-2 Quim SORNI CHAVARRIA (ESP)
Sasi Kumar MUKUND (IND) [9] 6-0 6-0 Andrea GUARINI (ITA)
Ibai GOMEZ (ESP) 1-6 7-5 2-1 Retired Adria MAS MASCOLO (ESP) [5]
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 7-5 6-4 Sergio MARTOS GORNES (ESP) [10]
Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) [6] 6-2 6-1 Enric GUAITA-PAIS (ESP)
Jaume PLA MALFEITO (ESP) [12] 6-0 6-1 Lucas MCCONE (BEL)
Alexander IGOSHIN (RUS) [7] 1-6 6-1 6-4 Gerard PLATERO (ESP)
Thibault FORGET (FRA) [14] 6-0 6-0 David SUBIRA TABOADA (ESP)
Soichiro MORITANI (JPN) [8] 7-6(4) 6-0 George PAPAGEORGIOU (GRE)
Oscar SABATE-BRETOS (ESP) 7-5 7-5 Pablo-Manuel MONTORO-GIMENEZ (ESP) [16]

Round 4

Jordi MAS DE UGARTE (ESP) 1-6 6-1 7-6(2) Piercarlo BIANCIARDI (MEX)
Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) [2] 4-6 6-3 6-1 Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) [13]
Adam SANJURJO HERMIDA (ESP) [3] 6-3 6-1 Alex VALERIANO (ESP) [15]
Ryota KISHI (JPN) [4] 6-4 6-3 Sasi Kumar MUKUND (IND) [9]
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 6-1 6-0 Ibai GOMEZ (ESP)
Jaume PLA MALFEITO (ESP) [12] 4-6 6-1 6-3 Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) [6]
Thibault FORGET (FRA) [14] 3-6 7-5 6-0 Alexander IGOSHIN (RUS) [7]
Soichiro MORITANI (JPN) [8] 6-2 6-4 Oscar SABATE-BRETOS (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Spain F8 [5 May/Lleida/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 6-4 6-4 Alexander ZHURBIN (RUS)
Pol TOLEDO BAGUE (ESP) 6-2 6-4 Adam SANJURJO HERMIDA (ESP)
Marcos GIRALDI REQUENA (ESP) 3-6 6-1 6-3 Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP)
Marc GINER (ESP) [5] 6-1 6-2 Takashi SAITO (JPN)
Ryota KISHI (JPN) 3-6 6-4 Retired Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [3]
Filippo BALDI (ITA) 5-7 7-5 6-1 Thibault FORGET (FRA)
Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) 6-3 7-5 Stanislav POPLAVSKYY (UKR)
David VEGA HERNANDEZ (ESP) [6] 6-2 7-6(3) Jaume PLA MALFEITO (ESP)
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8] 6-2 6-1 Pablo IRIGARAY GUARNE (ESP)
Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) 6-1 6-3 Jordi MAS DE UGARTE (ESP)
Ivan GAKHOV (RUS) 6-7(3) 6-4 6-3 Jordi MUNOZ-ABREU (VEN)
Oriol ROCA BATALLA (ESP) [4] 6-4 6-3 Michael BOIS (FRA)
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 7-6(1) Retired Pablo GALDON (ARG) [7]
James MARSALEK (GBR) 6-2 6-0 Ricky VENTURA PEREZ (ESP)
Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) 6-3 6-7(1) 6-2 Soichiro MORITANI (JPN)
Jose CHECA-CALVO (ESP) [2] 6-4 6-1 Alex VALERIANO (ESP)

2nd Round

Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 4-6 6-4 6-3 Pol TOLEDO BAGUE (ESP)
Marc GINER (ESP) [5] 2-6 6-3 6-2 Marcos GIRALDI REQUENA (ESP)
Ryota KISHI (JPN) 7-5 7-6(3) Filippo BALDI (ITA)
David VEGA HERNANDEZ (ESP) [6] 6-0 6-4 Ronald SLOBODCHIKOV (RUS)
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8] 6-3 6-4 Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP)
Ivan GAKHOV (RUS) 6-3 3-6 6-4 Oriol ROCA BATALLA (ESP) [4]
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 6-1 6-2 James MARSALEK (GBR)
Jose CHECA-CALVO (ESP) [2] 6-4 6-1 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP)

Quarterfinal

Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 6-2 7-5 Marc GINER (ESP) [5]
David VEGA HERNANDEZ (ESP) [6] 6-4 6-4 Ryota KISHI (JPN)
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8] 7-6(5) 6-0 Ivan GAKHOV (RUS)
Jose CHECA-CALVO (ESP) [2] 7-5 7-6(0) Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP)

Semifinal

Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 6-3 6-4 David VEGA HERNANDEZ (ESP) [6]
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8] 6-3 4-1 Retired Jose CHECA-CALVO (ESP) [2]

Final

Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 7-6(1) 6-2 Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Spain F8 [5 May/Lleida/Clay]

DOUBLES

1st Round

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] BYE
Sergi Jordi JIMENEZ FERRER (ESP) / Stanislav POPLAVSKYY (UKR) 7-5 6-3 Alex FILLAT (ESP) / Jordi MAS DE UGARTE (ESP)
Sergio MARTOS GORNES (ESP) / Pol TOLEDO BAGUE (ESP) 7-5 6-3 Ivan GAKHOV (RUS) / Miguel-Angel LOPEZ JAEN (ESP) [4]
Marcos GIRALDI REQUENA (ESP) / David VEGA HERNANDEZ (ESP) 6-4 3-6 [10-8] Michael BOIS (FRA) / James MARSALEK (GBR)
Charlie HUGHES (GBR) / Jordi MARSE-VIDRI (ESP) 6-4 6-2 Alexander IGOSHIN (RUS) / Alexander ZHURBIN (RUS)
Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) / Mark VERVOORT (NED) Walkover Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) / Adam SANJURJO HERMIDA (ESP) [3]
Soichiro MORITANI (JPN) / Takashi SAITO (JPN) 7-6(5) 3-6 [10-8] Pablo GALDON (ARG) / Marc GINER (ESP)
Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Oriol ROCA BATALLA (ESP) [2] BYE

Quarterfinal

Sergi Jordi JIMENEZ FERRER (ESP) / Stanislav POPLAVSKYY (UKR) Walkover Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1]
Sergio MARTOS GORNES (ESP) / Pol TOLEDO BAGUE (ESP) 6-2 4-6 [10-4] Marcos GIRALDI REQUENA (ESP) / David VEGA HERNANDEZ (ESP)
Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) / Mark VERVOORT (NED) 6-1 6-7(5) [10-5] Charlie HUGHES (GBR) / Jordi MARSE-VIDRI (ESP)
Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Oriol ROCA BATALLA (ESP) [2] 7-6(5) 6-1 Soichiro MORITANI (JPN) / Takashi SAITO (JPN)

Semifinal

Sergio MARTOS GORNES (ESP) / Pol TOLEDO BAGUE (ESP) 6-1 7-5 Sergi Jordi JIMENEZ FERRER (ESP) / Stanislav POPLAVSKYY (UKR)
Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) / Mark VERVOORT (NED) 6-2 5-7 [10-5] Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Oriol ROCA BATALLA (ESP) [2]

Final

Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) / Mark VERVOORT (NED) 3-6 6-1 [10-6] Sergio MARTOS GORNES (ESP) / Pol TOLEDO BAGUE (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #5
Re: Spain F8 [5 May/Lleida/Clay]

Qualy

Round 1

Edualdo BONET-DE GISPERT (ESP) [1] BYE
Piercarlo BIANCIARDI (MEX) 6-2 6-1 Ivan SOLANS (ESP)
Alex FILLAT (ESP) 6-2 6-1 Daniel QUEROL CHERIGNY (ESP)
Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP) 6-0 6-1 Jordi MOREY (ESP)
Jordi MAS DE UGARTE (ESP) 6-2 6-0 Filipe SHARRATT (GBR)
Carlos FRANCO (ESP) 7-6(10) 6-0 Jorge MENDIETA (ESP)
Carlos Andres SEPULVEDA NAVARRO (COL) 6-7(4) 6-4 7-6(3) Pedro LIZONDO OSSET (ESP)
Tomas BUILES (COL) [11] BYE
Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) [2] BYE
Pedro PLATZECK CAVALCANTE (BRA) 6-1 6-1 Oleg KOSSOV (RUS)
Olly SADLER (NZL) 6-3 0-6 7-6(8) Jose Antonio LADERAS TORRES (ESP)
Gil Uwe GRUND (GER) 6-2 6-0 Denis BORISOV (RUS)
Harrison LOMBE (AUS) 6-0 6-1 Yury NEBOLSIN (RUS)
Keyvan NEMATZADEH (BEL) 6-4 6-0 Vincenzo SCOGNAMIGLIO (ITA)
Bogdan DJURDJEVIC (GER) 6-0 6-4 Tomas FERNANDEZ (ARG)
Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) [13] BYE
Adam SANJURJO HERMIDA (ESP) [3] BYE
Vicente MONTON QUERALT (ESP) 6-1 6-3 Victor LOCHMANN (GER)
Manuel ARAGON DOMENECH (ESP) 6-3 4-0 Retired Roger LERA (ESP)
Nikita KARDIVAR (USA) 6-4 6-4 Nuno COTRIM (POR)
Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP) 6-0 6-0 Adrian KOHLER (GER)
Bayo PHILIPS (USA) 3-6 6-4 7-5 Leszek MIRECKI (POL)
Dylan BEDNARCZYK (CAN) 6-1 7-6(4) Charlie HUGHES (GBR)
Alex VALERIANO (ESP) [15] BYE
Ryota KISHI (JPN) [4] BYE
Mihai Vasilian STOICA (ROU) 2-6 6-2 6-3 Gleb TARASOV (KAZ)
Guanarteme NUEZ DELGADO (ESP) 6-2 6-4 Kevin GARCIA DE REUSE (ESP)
Quim SORNI CHAVARRIA (ESP) 6-2 7-6(5) Joaquin GONZALEZ BOSCH (ESP)
Andrea GUARINI (ITA) 6-2 6-1 Vladyslav NEPOMNIASHCHYI (UKR)
Oriol GARROBE GUILERA (ESP) 6-2 6-0 Gerard RODRIGUEZ CABALLERO (ESP)
Davide FERRARI (SUI) 6-2 6-1 Anupam KUMAR (IND)
Sasi Kumar MUKUND (IND) [9] BYE
Adria MAS MASCOLO (ESP) [5] BYE
Roberto AFFONSO NETO (ITA) 1-6 6-2 6-1 Andrey TOBOLNOV (RUS)
Albert FREIXAS PALOMINO (ESP) 6-4 6-2 Alex PERRIER (FRA)
Ibai GOMEZ (ESP) 6-3 6-3 Luciano VITALI (ITA)
Ross-Tiree WILSON (GBR) 6-4 6-4 Alvaro BARRANCO VILALTELLA (ESP)
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 6-1 6-3 Nicholas BAEZ (USA)
Nel FERRER (ESP) 6-3 6-3 Kilian GEISS (GER)
Sergio MARTOS GORNES (ESP) [10] BYE
Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) [6] BYE
Daniel LUQUE (ESP) 4-6 6-4 7-6(8) Stefan VUJIC (AUS)
Enric GUAITA-PAIS (ESP) 5-7 6-4 6-1 Manel PEREZ ESTEVE (ESP)
Ruben COMPANYS (ESP) Walkover Jerzy JAWORSKI (POL)
Lucas MCCONE (BEL) 6-0 6-1 Nick KERHULAS (USA)
Pol VAQUERO FERNANDEZ (ESP) 6-3 6-4 Sumet SRISANGSITTHISANTI (THA)
Marc SANTAMARIA POZO (ESP) 4-6 6-3 6-2 Jesper KORSBAEK JENSEN (DEN)
Jaume PLA MALFEITO (ESP) [12] BYE
Alexander IGOSHIN (RUS) [7] BYE
Gerard ANDRES RODRIGUEZ (ESP) 6-0 6-1 Ettore BIANCO (BRA)
Gerard PLATERO (ESP) 6-2 6-3 Ignacio CORBAT (ESP)
Antonio BUENO ALIOD (ESP) 6-4 4-6 6-3 Albert ROGLAN (ESP)
David SUBIRA TABOADA (ESP) 4-6 6-1 7-6(3) Mauricio Marco BENITEZ ZAFRA (ESP)
Adria ALVAREZ (ESP) 6-3 6-2 Alex AYGUAVIVES (ESP)
Alejandro SERRET AGELET DE SARACIBAR (ESP) 6-4 6-3 Phumin SRISANGSITTHISANTI (THA)
Thibault FORGET (FRA) [14] 6-3 6-3 Enrique VIDAL (GBR)
Soichiro MORITANI (JPN) [8] BYE
Javier AMANTEGUI (ESP) 7-6(4) 2-6 7-6(4) Jeremias LIMA-PEREZ (ESP)
George PAPAGEORGIOU (GRE) 6-1 6-3 Rutger CRAMER (NED)
Sergi Jordi JIMENEZ FERRER (ESP) Walkover Arturo SCHMIDT (SUI)
Oscar SABATE-BRETOS (ESP) 6-0 6-2 Sergey BARYSHEV (RUS)
David GONZALEZ RODRIGUEZ (ESP) 6-1 6-1 Robert ZIGANSHIN (RUS)
Adria SORIANO BARRERA (ESP) Walkover Timothy VAUGHAN-SANDERS (NZL)
Pablo-Manuel MONTORO-GIMENEZ (ESP) [16] 6-3 3-6 6-1 Stefan FRLJANIC (CAN)

Round 2

Piercarlo BIANCIARDI (MEX) 5-7 6-4 4-0 Retired Edualdo BONET-DE GISPERT (ESP) [1]
Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP) 6-4 6-4 Alex FILLAT (ESP)
Jordi MAS DE UGARTE (ESP) 6-2 1-6 6-3 Carlos FRANCO (ESP)
Tomas BUILES (COL) [11] 6-3 6-3 Carlos Andres SEPULVEDA NAVARRO (COL)
Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) [2] 6-0 6-1 Pedro PLATZECK CAVALCANTE (BRA)
Olly SADLER (NZL) 6-1 6-7(10) 6-4 Gil Uwe GRUND (GER)
Harrison LOMBE (AUS) 6-2 6-2 Keyvan NEMATZADEH (BEL)
Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) [13] 6-7(8) 6-3 6-1 Bogdan DJURDJEVIC (GER)
Adam SANJURJO HERMIDA (ESP) [3] 6-0 4-6 6-3 Vicente MONTON QUERALT (ESP)
Manuel ARAGON DOMENECH (ESP) 6-3 3-6 6-4 Nikita KARDIVAR (USA)
Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP) 6-2 6-0 Bayo PHILIPS (USA)
Alex VALERIANO (ESP) [15] 6-0 6-1 Dylan BEDNARCZYK (CAN)
Ryota KISHI (JPN) [4] 6-0 6-1 Mihai Vasilian STOICA (ROU)
Quim SORNI CHAVARRIA (ESP) 7-6(4) 6-1 Guanarteme NUEZ DELGADO (ESP)
Andrea GUARINI (ITA) 7-6(2) 6-4 Oriol GARROBE GUILERA (ESP)
Sasi Kumar MUKUND (IND) [9] 6-3 6-1 Davide FERRARI (SUI)
Adria MAS MASCOLO (ESP) [5] 6-1 7-6(5) Roberto AFFONSO NETO (ITA)
Ibai GOMEZ (ESP) 6-1 6-0 Albert FREIXAS PALOMINO (ESP)
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 6-3 6-4 Ross-Tiree WILSON (GBR)
Sergio MARTOS GORNES (ESP) [10] 6-0 6-1 Nel FERRER (ESP)
Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) [6] 6-1 2-0 Retired Daniel LUQUE (ESP)
Enric GUAITA-PAIS (ESP) 6-1 6-0 Ruben COMPANYS (ESP)
Lucas MCCONE (BEL) 6-3 6-3 Pol VAQUERO FERNANDEZ (ESP)
Jaume PLA MALFEITO (ESP) [12] 6-3 6-0 Marc SANTAMARIA POZO (ESP)
Alexander IGOSHIN (RUS) [7] 6-7(6) 6-0 6-1 Gerard ANDRES RODRIGUEZ (ESP)
Gerard PLATERO (ESP) 2-6 6-0 7-6(4) Antonio BUENO ALIOD (ESP)
David SUBIRA TABOADA (ESP) 7-6(5) 6-3 Adria ALVAREZ (ESP)
Thibault FORGET (FRA) [14] 6-2 6-0 Alejandro SERRET AGELET DE SARACIBAR (ESP)
Soichiro MORITANI (JPN) [8] 6-4 7-5 Javier AMANTEGUI (ESP)
George PAPAGEORGIOU (GRE) 6-1 6-2 Sergi Jordi JIMENEZ FERRER (ESP)
Oscar SABATE-BRETOS (ESP) 6-1 6-2 David GONZALEZ RODRIGUEZ (ESP)
Pablo-Manuel MONTORO-GIMENEZ (ESP) [16] 7-5 6-3 Adria SORIANO BARRERA (ESP)

Round 3

Piercarlo BIANCIARDI (MEX) 6-2 6-1 Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP)
Jordi MAS DE UGARTE (ESP) 3-6 6-4 6-0 Tomas BUILES (COL) [11]
Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) [2] 6-1 6-0 Olly SADLER (NZL)
Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) [13] 6-4 6-2 Harrison LOMBE (AUS)
Adam SANJURJO HERMIDA (ESP) [3] 6-3 7-5 Manuel ARAGON DOMENECH (ESP)
Alex VALERIANO (ESP) [15] 6-2 6-2 Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP)
Ryota KISHI (JPN) [4] 6-2 6-2 Quim SORNI CHAVARRIA (ESP)
Sasi Kumar MUKUND (IND) [9] 6-0 6-0 Andrea GUARINI (ITA)
Ibai GOMEZ (ESP) 1-6 7-5 2-1 Retired Adria MAS MASCOLO (ESP) [5]
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 7-5 6-4 Sergio MARTOS GORNES (ESP) [10]
Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) [6] 6-2 6-1 Enric GUAITA-PAIS (ESP)
Jaume PLA MALFEITO (ESP) [12] 6-0 6-1 Lucas MCCONE (BEL)
Alexander IGOSHIN (RUS) [7] 1-6 6-1 6-4 Gerard PLATERO (ESP)
Thibault FORGET (FRA) [14] 6-0 6-0 David SUBIRA TABOADA (ESP)
Soichiro MORITANI (JPN) [8] 7-6(4) 6-0 George PAPAGEORGIOU (GRE)
Oscar SABATE-BRETOS (ESP) 7-5 7-5 Pablo-Manuel MONTORO-GIMENEZ (ESP) [16]

Round 4

Jordi MAS DE UGARTE (ESP) 1-6 6-1 7-6(2) Piercarlo BIANCIARDI (MEX)
Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) [2] 4-6 6-3 6-1 Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) [13]
Adam SANJURJO HERMIDA (ESP) [3] 6-3 6-1 Alex VALERIANO (ESP) [15]
Ryota KISHI (JPN) [4] 6-4 6-3 Sasi Kumar MUKUND (IND) [9]
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 6-1 6-0 Ibai GOMEZ (ESP)
Jaume PLA MALFEITO (ESP) [12] 4-6 6-1 6-3 Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) [6]
Thibault FORGET (FRA) [14] 3-6 7-5 6-0 Alexander IGOSHIN (RUS) [7]
Soichiro MORITANI (JPN) [8] 6-2 6-4 Oscar SABATE-BRETOS (ESP)

pla =D
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #6
Re: Spain F8 [5 May/Lleida/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Marcos GIRALDI REQUENA (ESP) 3-6 6-1 6-3 Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP)
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8] 6-2 6-1 Pablo IRIGARAY GUARNE (ESP)
Oriol ROCA BATALLA (ESP) [4] 6-4 6-3 Michael BOIS (FRA)
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 7-6(1) Retired Pablo GALDON (ARG) [7]
James MARSALEK (GBR) 6-2 6-0 Ricky VENTURA PEREZ (ESP)
Jose CHECA-CALVO (ESP) [2] 6-4 6-1 Alex VALERIANO (ESP)

marzi =DDD
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #7
Re: Spain F8 [5 May/Lleida/Clay]

DOUBLES

1st Round

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] BYE
Sergi Jordi JIMENEZ FERRER (ESP) / Stanislav POPLAVSKYY (UKR) 7-5 6-3 Alex FILLAT (ESP) / Jordi MAS DE UGARTE (ESP)
Charlie HUGHES (GBR) / Jordi MARSE-VIDRI (ESP) 6-4 6-2 Alexander IGOSHIN (RUS) / Alexander ZHURBIN (RUS)
Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Oriol ROCA BATALLA (ESP) [2] BYE
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #8
Re: Spain F8 [5 May/Lleida/Clay]

toledo, esteve and vega won today =D
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #9
Re: Spain F8 [5 May/Lleida/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 6-4 6-4 Alexander ZHURBIN (RUS)
Pol TOLEDO BAGUE (ESP) 6-2 6-4 Adam SANJURJO HERMIDA (ESP)
Marcos GIRALDI REQUENA (ESP) 3-6 6-1 6-3 Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP)
Marc GINER (ESP) [5] 6-1 6-2 Takashi SAITO (JPN)
Ryota KISHI (JPN) 3-6 6-4 Retired Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [3]
Filippo BALDI (ITA) 5-7 7-5 6-1 Thibault FORGET (FRA)
Ronald SLOBODCHIKOV (RUS) 6-3 7-5 Stanislav POPLAVSKYY (UKR)
David VEGA HERNANDEZ (ESP) [6] 6-2 7-6(3) Jaume PLA MALFEITO (ESP)
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8] 6-2 6-1 Pablo IRIGARAY GUARNE (ESP)
Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) 6-1 6-3 Jordi MAS DE UGARTE (ESP)
Ivan GAKHOV (RUS) 6-7(3) 6-4 6-3 Jordi MUNOZ-ABREU (VEN)
Oriol ROCA BATALLA (ESP) [4] 6-4 6-3 Michael BOIS (FRA)
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 7-6(1) Retired Pablo GALDON (ARG) [7]
James MARSALEK (GBR) 6-2 6-0 Ricky VENTURA PEREZ (ESP)
Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) 6-3 6-7(1) 6-2 Soichiro MORITANI (JPN)
Jose CHECA-CALVO (ESP) [2] 6-4 6-1 Alex VALERIANO (ESP)

interesting results in r1, 2 seeds already out. hope my guys keep winning...
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #10
Re: Spain F8 [5 May/Lleida/Clay]

DOUBLES

1st Round

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] BYE
Sergi Jordi JIMENEZ FERRER (ESP) / Stanislav POPLAVSKYY (UKR) 7-5 6-3 Alex FILLAT (ESP) / Jordi MAS DE UGARTE (ESP)
Sergio MARTOS GORNES (ESP) / Pol TOLEDO BAGUE (ESP) 7-5 6-3 Ivan GAKHOV (RUS) / Miguel-Angel LOPEZ JAEN (ESP) [4]
Marcos GIRALDI REQUENA (ESP) / David VEGA HERNANDEZ (ESP) 6-4 3-6 [10-8] Michael BOIS (FRA) / James MARSALEK (GBR)
Charlie HUGHES (GBR) / Jordi MARSE-VIDRI (ESP) 6-4 6-2 Alexander IGOSHIN (RUS) / Alexander ZHURBIN (RUS)
Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) / Mark VERVOORT (NED) Walkover Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) / Adam SANJURJO HERMIDA (ESP) [3]
Soichiro MORITANI (JPN) / Takashi SAITO (JPN) 7-6(5) 3-6 [10-8] Pablo GALDON (ARG) / Marc GINER (ESP)
Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Oriol ROCA BATALLA (ESP) [2] BYE

Quarterfinal

Sergi Jordi JIMENEZ FERRER (ESP) / Stanislav POPLAVSKYY (UKR) Walkover Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #11
Re: Spain F8 [5 May/Lleida/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Sergi Jordi JIMENEZ FERRER (ESP) / Stanislav POPLAVSKYY (UKR) Walkover Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1]
Sergio MARTOS GORNES (ESP) / Pol TOLEDO BAGUE (ESP) 6-2 4-6 [10-4] Marcos GIRALDI REQUENA (ESP) / David VEGA HERNANDEZ (ESP)
Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) / Mark VERVOORT (NED) 6-1 6-7(5) [10-5] Charlie HUGHES (GBR) / Jordi MARSE-VIDRI (ESP)
Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Oriol ROCA BATALLA (ESP) [2] 7-6(5) 6-1 Soichiro MORITANI (JPN) / Takashi SAITO (JPN)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #12
Re: Spain F8 [5 May/Lleida/Clay]

MAIN DRAW

2nd Round

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8] 6-3 6-4 Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP)
Ivan GAKHOV (RUS) 6-3 3-6 6-4 Oriol ROCA BATALLA (ESP) [4]
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 6-1 6-2 James MARSALEK (GBR)

marzi :spit: simply speechless...
at least gakhov won =DD
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #13
Re: Spain F8 [5 May/Lleida/Clay]

MAIN DRAW

2nd Round

Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 4-6 6-4 6-3 Pol TOLEDO BAGUE (ESP)
Marc GINER (ESP) [5] 2-6 6-3 6-2 Marcos GIRALDI REQUENA (ESP)
Ryota KISHI (JPN) 7-5 7-6(3) Filippo BALDI (ITA)
David VEGA HERNANDEZ (ESP) [6] 6-0 6-4 Ronald SLOBODCHIKOV (RUS)
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8] 6-3 6-4 Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP)
Ivan GAKHOV (RUS) 6-3 3-6 6-4 Oriol ROCA BATALLA (ESP) [4]
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 6-1 6-2 James MARSALEK (GBR)
Jose CHECA-CALVO (ESP) [2] 6-4 6-1 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP)

vega :bowdown:
pol, esteve :hug:
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #14
Re: Spain F8 [5 May/Lleida/Clay]

DOUBLES

Semifinal

Sergio MARTOS GORNES (ESP) / Pol TOLEDO BAGUE (ESP) 6-1 7-5 Sergi Jordi JIMENEZ FERRER (ESP) / Stanislav POPLAVSKYY (UKR)
Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) / Mark VERVOORT (NED) 6-2 5-7 [10-5] Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Oriol ROCA BATALLA (ESP) [2]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #15
Re: Spain F8 [5 May/Lleida/Clay]

MAIN DRAW

Quarterfinal

Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 6-2 7-5 Marc GINER (ESP) [5]
David VEGA HERNANDEZ (ESP) [6] 6-4 6-4 Ryota KISHI (JPN)
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8] 7-6(5) 6-0 Ivan GAKHOV (RUS)
Jose CHECA-CALVO (ESP) [2] 7-5 7-6(0) Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP)

david =DDD
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #16
Re: Spain F8 [5 May/Lleida/Clay]

DOUBLES

Final

Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) / Mark VERVOORT (NED) 3-6 6-1 [10-6] Sergio MARTOS GORNES (ESP) / Pol TOLEDO BAGUE (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #17
Re: Spain F8 [5 May/Lleida/Clay]

MAIN DRAW

Semifinal

Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 6-3 6-4 David VEGA HERNANDEZ (ESP) [6]
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8] 6-3 4-1 Retired Jose CHECA-CALVO (ESP) [2]

david :hug: but good week!!
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #18
Re: Spain F8 [5 May/Lleida/Clay]

MAIN DRAW

Final

Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) [1] 7-6(1) 6-2 Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8]
 
1 - 18 of 18 Posts
Top