Mens Tennis Forums banner
1 - 18 of 18 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Spain F39 – Vilafranca (29 Oct)

Dates : 29 Oct to 04 Nov 2007
Venue : Vilafranca, Spain
Surface : Clay



Entry List
1 MENENDEZ-MACEIRAS, Adrian ESP 245 1
2 RUSEVSKI, Predrag MKD 258 1
3 FORNELL-MESTRES, Marc ESP 264 1
4 BRIZZI, Alberto ITA 283 1
5 LOPEZ-JAEN, Miguel-Angel ESP 289 1
6 FRAILE, Gorka ESP 308 1
7 MACHADO, Rui POR 322 P 1
8 RUIZ-CADENAS, Hector ESP 323 1
9 SANCHEZ-DE LUNA, Jose-Antonio ESP 366 1
10 GENARO-MARTINEZ, Javier ESP 382 1
11 POCH-GRADIN, Carlos ESP 419 1
12 ALVAREZ, Diego ARG 422 1
13 $ HOLZINGER, Tony GER 434 1
14 REXACH-ITOIZ, Carlos ESP 452 1
15 CLAR-ROSSELLO, Pedro ESP 454 1
16 $ BAUTISTA-AGUT, Roberto ESP 459 1
17 DASNIERES DE VEIGY, Jonathan FRA 484 1
18 OLASO, Guillermo ESP 492 1
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,871 Posts
Final Qualifying Round:

David Diaz
61 62 a L Pellerin (FRA)
A Constantin (ROU) 64 63 a David Catala
Guillermo Alcorta 64 64 a P Gemeuchidis (GRE)
J Sousa (POR) 62 67 64 a Rodrigo Gomez Saigos
Jordi Samper 63 64 a V Requiao (BRA)
Gerard Granollers 46 63 76 a A Sancic (CRO)
Steven Diaz 64 36 64 a Jordi Gil Hernandez
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,871 Posts
1ª ronda
Adrian Menendez c Javier Genaro
Pedro Clar c T Holzinger (GER)
Hector Ruiz Cadenas c D Alvarez (ARG)
Carlos Rexach c P Rusevski(MKD)
Roberto Bautista c Iñigo Cervantes
Guillermo Olaso c R Machado (POR)
Albert Ramos c Jose Antonio Sanchez de Luna
Miguel Angel Lopez Jaen c D Rice (GBR)
Guillermo Alcorta c J Dasnieres (FRA)
Juan Lizariturry c J Ward (GBR)
David Diaz Ventura c A Brizzi (ITA)
Gorka Fraile c Gerard Granollers
Steven Diaz c Carlos Poch
Sergio Barberan c Jordi Samper
Marc Fornell c A Constantin (ROU)
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,871 Posts
Good Luck:

Adrian Menendez :D
Jose Antonio Sanchez de Luna
Carlos Poch-Gradin
Gorka Fraile
 

·
Registered
Joined
·
1,352 Posts
Spain F39 qualifying
October 29-November 4, 2007

Singles
Seeds: (cut:none)
1. Jordi Marse
2. Ludwig Pellerin
3. David Canudas
4. Paris Gemouchidis
5. Joao Sousa
6. Jordi Samper
7. Gerard Granollers
8. Carlos Gonzalez-De Cueto
9. David Diaz-Ventura
10. David Rice
11. Nodar Itonishvili
12. Stephane Piro
13. Antonio Sancic
14. Georgi Rumenov
15. Christopher Rungkat
16. Roberto Rodriguez-Alonso

First Round
(1)Jordi Marse (ESP) d. Gil Sala (ESP) 6-3 6-1
Christopher Dekker (NED) d. Alexander Ward (GBR) 6-3 6-2
Santos Sanchez-Patino (ESP) d. Yannick Goossens (NED) 6-4 6-0
Arko Zoutendijk (NED) d. Edgar Pallares-Garcia (ESP) 7-6(4) 6-2
Christian Serrano (ESP) d. Didac Llorens (ESP) 4-6 6-3 6-1
Stanislav Bykov (KAZ) d. Robert Dee (GBR) 6-1 6-2
Joan-Marc Grimal (ESP) d. Bogdan Popescu (ROU) 6-2 6-1
(10)David Rice (GBR) d. Gregory Chambaz (SUI) 6-4 6-3
(2)Ludwig Pellerin (FRA) d. Miguel-Angel Solbens (ESP) 6-3 6-4
Alexander Hutchings (GBR) d. (WC)Sebastian Famselow (GER) 6-4 2-6 6-3
Sergi Sanchez-Carillo (ESP) d. (WC)Jaume Barberan (ESP) w/o
Guillem Collado (ESP) d. Jose-Rolando Vazquez (MEX) 6-1 6-3
Grigor Dimitrov (BUL) d. Amador Romero-Torres (ESP) 6-2 6-2
Eduardo Matesanz (ESP) d. Javier Gimenez-Garcia (ESP) 4-6 6-2 6-4
Javier Valenzuela (ESP) d. Benjamin George Levi (GBR) 6-4 6-2
(9)David Diaz-Ventura (ESP) d. Marc Garcia-Roman (ESP) 6-0 6-1
Javier Peris Inigo (ESP) d. (3)David Canudas (ESP) 2-6 6-1 6-1
Andoni Vivanco (ESP) d. (WC)Daniel McGrath (GBR) 6-0 6-0
David Catala (ESP) d. Greg Goodall (GBR) 6-1 6-1
Xavier Garcia-Parra (ESP) d. Borna Valent (CRO) 6-2 7-6(4)
Alexander Savinov (RUS) d. Alfonso Fernandez-Guimera (ESP) w/o
Pablo-Miguel Seco (ESP) d. (WC)Jacobo Campana (ESP) 6-4 6-4
Alin Constantin (ROU) d. Jan Serdakowski (POL) 6-1 6-1
(14)Georgi Rumenov (ESP) d. Dmitriy Borodkin (KAZ) 6-0 6-0
(4)Paris Gemouchidis (GRE) d. James Armstrong (GBR) 6-0 6-1
Oriol Hernandez (ESP) d. Juan-Samuel Arauzo-Martinez (ESP) 2-6 7-6(8) 6-3
Fernando Ramos (ESP) d. Sergio De La Fuente (ESP) 5-7 7-6(7) 4-3 Ret.
Stefano Vukov (CRO) d. Satoshi Suzuki (JPN) 6-4 6-4
Artem Pudovkin (RUS) d. Jonathan Solanas (ESP) 6-3 6-0
Guillermo Alcorta (ESP) d. (WC)Eric Raspall-Benjumea (ESP) 6-1 6-2
Ignacio Morente (ESP) d. Francesc Montanes (ESP) 6-3 6-4
(12)Stephane Piro (FRA) d. Joshua Morris (GBR) 6-1 6-1
(5)Joao Sousa (POR) d. Balraj Sohal (GBR) 6-0 6-3
Dimitri Kovalyov (UKR) d. (WC)Catalin Mirescu (ROU) 6-2 6-7(0) 6-4
Bastian Parada (CHI) d. (WC)Eldar Artemiev (RUS) 6-1 7-6(3)
Carles Girbal (ESP) d. Alessandro Hamuth (AUT) 1-6 7-6(3) 6-2
Rodrigo Gomez-Saigos (ESP) d. Bogdan Djurdjevic GER) 6-3 6-2
Xavier Morera-Balcells (ESP) d. Josep Suriol (ESP) 6-2 6-3
Jeremy Swyngedouw (BEL) d. Abel Rincon (ESP) 6-3 6-4
(11)Nodar Itonishvili (GEO) d. Joe Hatto (LUX) 6-4 7-5
(6)Jordi Samper (ESP) d. Vladimir Salnikov (RUS) 7-5 6-1
Xiao-Xi Song (CHN) d. Carlos Sanz (ESP) 6-1 6-2
Egor Romashov (KAZ) d. (WC)Alex Metsatunyan (AUS) 6-1 6-0
Mark Vervoort (NED) d. Oscar Colomina (ESP) 6-3 6-2
Jorge Tupayachi (ESP) d. Mauricio Valero (MEX) 6-2 6-0
Arzhang Derakhshani (USA) d. (WC)Miguel Parada (CHI) 6-2 6-0
Vitor Requiao (BRA) d. Rodrigo Valls (ESP) 6-2 6-1
(16)Roberto Rodriguez-Alonso (ESP) d. Sergi Nogueras (ESP) 6-1 6-1
(7)Gerard Granollers (ESP) d. Francesc Aulina (ESP) 6-1 6-0
(WC)Rene Ruegamer (GER) d. Carlos Torres (ESP) 6-3 6-2
(WC)Daniel-Andrea Rodriguez-Redondo (ESP) d. Ferran Cuella (ESP) 6-2 6-1
Goncalo Falcao (POR) d. Mircea Alexandru Drozan (ROU) 6-1 6-0
Marc Marco (ESP) d. Pablo Ricardo Rodeiro (ESP) 6-1 6-1
Enric Guaita (ESP) d. Andres Gallego (ESP) 6-4 6-4
Carlos Calderon-Rodriguez (ESP) d. Carlos Galvan (ESP) 6-0 6-0
(13)Antonio Sancic (CRO) d. Marc Dolcet (ESP) 6-1 6-0
(8)Carlos Gonzalez-De Cueto (ESP) d. Ilia Ogarkov (RUS) 6-4 6-2
Guillem Amillo (ESP) d. Arsen Gasparian (ARM) 6-1 6-0
Gerard Gallego (ESP) d. Boryslaw Michalowski (POL) 6-4 6-0
Steven Diez (ESP) d. Antonio De Santiago (ESP) 6-2 6-1
Micha Jonathan Winkler (SUI) d. Evgeny Prokhorenko (RUS) 7-6(2) 2-0 Ret.
Jordi Gil (ESP) d. Ramon Gonzalez (ESP) 6-3 6-0
Ramiro Garcia (DOM) d. Roberto Ovallez (MEX) 6-1 6-0
(15)Christopher Rungkat (INA) d. Marton Bots (HUN) 6-4 3-6 7-6(7)

Second Round
(1)Jordi Marse (ESP) d. Christopher Dekker (NED) 6-4 6-1
Arko Zoutendijk (NED) d.Santos Sanchez-Patino (ESP) 6-2 7-6(3)
Stanislav Bykov (KAZ) d. Christian Serrano (ESP) 6-2 6-4
(10)David Rice (GBR) d. Joan-Marc Grimal (ESP) 6-4 7-6(6)
(2)Ludwig Pellerin (FRA) d. Alexander Hutchings (GBR) 6-2 6-1
Guillem Collado (ESP) d. Sergi Sanchez-Carillo (ESP) 6-3 6-0
Grigor Dimitrov (BUL) d. Eduardo Matesanz (ESP) 7-6(4) 6-1
(9)David Diaz-Ventura (ESP) d. Javier Valenzuela (ESP) 6-4 6-0
Andoni Vivanco (ESP) d. Javier Peris Inigo (ESP) 4-6 6-3 7-5
David Catala (ESP) d. Xavier Garcia-Parra (ESP) 4-6 6-3 6-4
Pablo-Miguel Seco (ESP) d. Alexander Savinov (RUS) 6-2 6-3
Alin Constantin (ROU) d. (14)Georgi Rumenov (ESP) 6-3 6-2
(4)Paris Gemouchidis (GRE) d. Oriol Hernandez (ESP) 6-4 6-1
Stefano Vukov (CRO) d. Fernando Ramos (ESP) 6-3 6-2
Guillermo Alcorta (ESP) d. Artem Pudovkin (RUS) 6-4 6-3
(12)Stephane Piro (FRA) d. Ignacio Morente (ESP) 6-1 6-2
(5)Joao Sousa (POR) d. Dimitri Kovalyov (UKR) 6-3 6-2
Carles Girbal (ESP) d. Bastian Parada (CHI) 6-4 6-4
Rodrigo Gomez-Saigos (ESP) d. Xavier Morera-Balcells (ESP) 6-3 6-4
(11)Nodar Itonishvili (GEO) d. Jeremy Swyngedouw (BEL) 6-3 6-4
(6)Jordi Samper (ESP) d. Xiao-Xi Song (CHN) 6-0 6-3
Mark Vervoort (NED) d. Egor Romashov (KAZ) 2-6 6-1 6-1
Jorge Tupayachi (ESP) d. Arzhang Derakhshani (USA) 6-4 6-2
Vitor Requiao (BRA) d. (16)Roberto Rodriguez-Alonso (ESP) 6-2 6-2
(7)Gerard Granollers (ESP) d. (WC)Rene Ruegamer (GER) 6-3 6-2
(WC)Daniel-Andrea Rodriguez-Redondo (ESP) d. Goncalo Falcao (POR) 1-6 7-6(3) 6-3
Enric Guaita (ESP) d. Marc Marco (ESP) 4-6 7-6(3) 6-6 Ret.
(13)Antonio Sancic (CRO) d. Carlos Calderon-Rodriguez (ESP) 6-2 4-6 6-4
(8)Carlos Gonzalez-De Cueto (ESP) d. Guillem Amillo (ESP) 7-5 6-3
Steven Diez (ESP) d. Gerard Gallego (ESP) 4-6 7-6(2) 6-3
Jordi Gil (ESP) d. Micha Jonathan Winkler (SUI) 6-0 6-3
(15)Christopher Rungkat (INA) d. Ramiro Garcia (DOM) 6-0 6-3

Third Round
Arko Zoutendijk (NED) d. (1)Jordi Marse (ESP) 7-5 6-1
(10)David Rice (GBR) d. Stanislav Bykov (KAZ) 4-6 7-5 6-2
(2)Ludwig Pellerin (FRA) d. Guillem Collado (ESP) 7-5 6-2
(9)David Diaz-Ventura (ESP) d. Grigor Dimitrov (BUL) 7-5 6-1
David Catala (ESP) d. Andoni Vivanco (ESP) 6-4 6-4
Alin Constantin (ROU) d. Pablo-Miguel Seco (ESP) 6-2 6-4
(4)Paris Gemouchidis (GRE) d. Stefano Vukov (CRO) 6-3 6-3
Guillermo Alcorta (ESP) d. (12)Stephane Piro (FRA) 6-4 3-6 6-3
(5)Joao Sousa (POR) d. Carles Girbal (ESP) 6-1 6-1
Rodrigo Gomez-Saigos (ESP) d. (11)Nodar Itonishvili (GEO) 7-5 3-0 ret.
(6)Jordi Samper (ESP) d. Mark Vervoort (NED) 7-5 6-1
Vitor Requiao (BRA) d. Jorge Tupayachi (ESP) 4-6 6-0 6-4
(7)Gerard Granollers (ESP) d. (WC)Daniel-Andrea Rodriguez-Redondo (ESP) 6-0 7-5
(13)Antonio Sancic (CRO) d. Enric Guaita (ESP) 6-1 5-7 6-1
Steven Diez (ESP) d. (8)Carlos Gonzalez-De Cueto (ESP) 6-1 6-3
Jordi Gil (ESP) d. (15)Christopher Rungkat (INA) 3-6 6-3 6-4

Qualifying Round
(10)David Rice (GBR) d. Arko Zoutendijk (NED) 6-2 6-3
(9)David Diaz-Ventura (ESP) d. (2)Ludwig Pellerin (FRA) 6-1 6-2
Alin Constantin (ROU) d. David Catala (ESP) 6-4 6-3
Guillermo Alcorta (ESP) d. (4)Paris Gemouchidis (GRE) 6-4 6-4
(5)Joao Sousa (POR) d. Rodrigo Gomez-Saigos (ESP) 6-2 6-7(5) 6-4
(6)Jordi Samper (ESP) d. Vitor Requiao (BRA) 6-3 6-4
(7)Gerard Granollers (ESP) d. (13)Antonio Sancic (CRO) 4-6 6-3 7-6(4)
Steven Diez (ESP) d. Jordi Gil (ESP) 6-4 3-6 6-4

Spain F38 - 4t. Trofeu Caixa Penedes
Vilafranca, Spain
October 29-November 4, 2007
Surface: Clay
Main Draw 32
Qualifying Draw: 128
$10,000

Singles
Seeds: (cut: James Ward - 564)
1. Adrian Menendez
2. Marc Fornell
3. Predrag Rusevski
4. Alberto Brizzi
5. Miguel Angel Lopez-Jaen
6. Jose Antonio Sanchez de Luna
7. Hector Ruiz
8. Gorka Fraile

First Round
(1)Adrian Menendez (ESP) vs Javier Genaro-Mrtienz (ESP)
(q)Joao Sousa (POR) vs Bruno Rodriguez (MEX)
Tony Holzinger (GER) vs Pedro Clar (ESP)
(7)Hector Ruiz (ESP) vs Diego Alvarez (ARG)
(3)Predrag Rusevski (MKD) vs Carlos Rexach-Itoiz (ESP)
Roberto Bautista (ESP) vs (WC)Inigo Cervantes (ESP)
Guillermo Olaso (ESP) vs Rui Machado (POR)
(6)Jose Antonio Sanchez de Luna (ESP) vs (WC)Albert Ramos-Vinolas (ESP)
(5)Miguel Angel Lopez-Jaen (ESP) vs (q)David Rice (GBR)
(q)Guillermo Alcorta (ESP) vs Jonathan Dasnieres de Veigy (FRA)
James Ward (GBR) vs (WC)Juan Lizariturry (ESP)
(4)Alberto Brizzi (ITA) vs (q)David Diaz-Ventura (ESP)
(8)Gorka Fraile (ESP) vs Gerard Granollers (ESP)
(q)Steven Diez (ESP) vs Carles Poch (ESP)
(WC)Sergio Barberan-Miquel (ESP) vs (q)Jordi Samper (ESP)
(2)Marc Fornell (ESP) vs (q)Alin-Mihai Constantin (ROU)

Doubles
Seeds: (cut: none)
1. Diego Alvarez/Carles Poch
2. Marc Fornell/Jordi Marse
3. Pedro Clar/Miguel Angel Lopez-Jaen
4. David Canudas/Carlos Rexach-Itoiz

First Round
(1)Diego Alvarez/Carles Poch (ARG/ESP) bye
Marc Marco/Borna Valent (ESP/CRO) vs Rodrigo Gomez-Saigos/Carlos Torres (ESP)
(4)David Canudas/Carlos Rexach-Itoiz (ESP) bye
Jose Antonio Sanchez de Luna/James Ward (ESP/GBR) bye
Christopher Rungkat/Antonio Sancic (INA/CRO) vs Eduardo Matesanz/Jaume Santo-Valdivieso (ESP)
(3)Pedro Clar/Miguel Angel Lopez-Jaen (ESP) bye
Luka Belic/David Rice (CRO/GBR) bye
(2)Marc Fornell/Jordi Marse (ESP) bye
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #8 ·
First Round
(1)Adrian Menendez (ESP) vs Javier Genaro-Martinez (ESP)
(q)Joao Sousa (POR) vs Bruno Rodriguez (MEX)
Pedro Clar (ESP) d. (LL)Paris Gemouchidis (GRE) 4-6 7-5 6-1 [Gemouchidis replaces Tony Holzinger]
(7)Hector Ruiz (ESP) vs Diego Alvarez (ARG)
Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. (LL)Arko Zoutendijk (NED) 6-1 7-5 [Zoutendijk replaces Predrag Rusevski]
(WC)Inigo Cervantes (ESP) d. Roberto Bautista (ESP) 6-4 6-2
Guillermo Olaso (ESP) d. Rui Machado (POR) 6-7(4) 7-6(5) 6-4
(6)Jose Antonio Sanchez de Luna (ESP) d. (WC)Albert Ramos (ESP) 6-3 6-2
(5)Miguel Angel Lopez-Jaen (ESP) vs (q)David Rice (GBR)
(q)Guillermo Alcorta (ESP) vs Jonathan Dasnieres de Veigy (FRA)
James Ward (GBR) d. (WC)Juan Lizariturry (ESP) 7-5 6-2
(4) Alberto Brizzi (ITA) vs (q)David Diaz-Ventura (ESP)
(8)Gorka Fraile (ESP) vs Gerard Granollers (ESP)
(q)Steven Diez (ESP) vs Carles Poch (ESP)
(WC)Sergi Barberan (ESP) vs (q)Jordi Samper (ESP)
(2)Marc Fornell (ESP) vs (q)Alin Mihai Constantin (ROU)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #9 ·
First Round
(1)Diego Alvarez/Carles Poch (ARG/ESP) bye
Marc Marco/Borna Valent (ESP/CRO) d. Rodrigo Gomez-Saigos/Carlos Torres (ESP) 6-4 6-4
(4)David Canudas/Carlos Rexach-Itoiz (ESP) bye
Jose Antonio Sanchez de Luna/James Ward (ESP/GBR) bye
Christopher Rungkat/Antonio Sancic (INA/CRO) d. Eduardo Matesanz/Jaume Santo (ESP) 4-6 6-1 (10-1)
(3)Pedro Clar/Miguel Angel Lopez-Jaen (ESP) bye
Luka Belic/David Rice (CRO/GBR) bye
(2)Marc Fornell/Jordi Marse (ESP) bye

Quarterfinals
(1)Diego Alvarez/Carles Poch (ARG/ESP) d. Marc Marco/Borna Valent (ESP/CRO) 6-1 6-0
(4)David Canudas/Carlos Rexach-Itoiz (ESP) vs Jose Antonio Sanchez de Luna/James Ward (ESP/GBR)
Christopher Rungkat/Antonio Sancic (INA/CRO) vs (3)Pedro Clar/Miguel Angel Lopez-Jaen (ESP)
Luka Belic/David Rice (CRO/GBR) d. (2)Marc Fornell/Jordi Marse (ESP) 3-6 6-3 (10-8)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #10 ·
First Round
(1)Adrian Menendez (ESP) d. Javier Genaro-Martinez (ESP) 6-2 7-5
Bruno Rodriguez (MEX) d. (q)Joao Sousa (POR) 6-4 6-3
Pedro Clar (ESP) d. (LL)Paris Gemouchidis (GRE) 4-6 7-5 6-1 [Gemouchidis replaces Tony Holzinger]
Diego Alvarez (ARG) d. (7)Hector Ruiz (ESP) 6-0 6-3
Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. (LL)Arko Zoutendijk (NED) 6-1 7-5 [Zoutendijk replaces Predrag Rusevski]
(WC)Inigo Cervantes (ESP) d. Roberto Bautista (ESP) 6-4 6-2
Guillermo Olaso (ESP) d. Rui Machado (POR) 6-7(4) 7-6(5) 6-4
(6)Jose Antonio Sanchez de Luna (ESP) d. (WC)Albert Ramos (ESP) 6-3 6-2
(5)Miguel Angel Lopez-Jaen (ESP) d. (q)David Rice (GBR) 6-0 3-0 ret.
Jonathan Dasnieres de Veigy (FRA) d. (q)Guillermo Alcorta (ESP) 0-6 6-4 6-3
James Ward (GBR) d. (WC)Juan Lizariturry (ESP) 7-5 6-2
(4)Alberto Brizzi (ITA) d. (q)David Diaz-Ventura (ESP) 6-3 5-7 6-2
(8)Gorka Fraile (ESP) d. Gerard Granollers (ESP) 6-1 6-4
Carles Poch (ESP) d. (q)Steven Diez (ESP) 6-1 6-0
(q)Jordi Samper (ESP) d. (WC)Sergi Barberan (ESP) 6-2 6-4
(2)Marc Fornell (ESP) d. (q)Alin Mihai Constantin (ROU) 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Quarterfinals
(1)Diego Alvarez/Carles Poch (ARG/ESP) d. Marc Marco/Borna Valent (ESP/CRO) 6-1 6-0
(4)David Canudas/Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. Jose Antonio Sanchez de Luna/James Ward (ESP/GBR) 6-1 6-3
(3)Pedro Clar/Miguel Angel Lopez-Jaen (ESP) d. Christopher Rungkat/Antonio Sancic (INA/CRO) 6-4 6-4
Luka Belic/David Rice (CRO/GBR) d. (2)Marc Fornell/Jordi Marse (ESP) 3-6 6-3 (10-8)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Second Round
(1)Adrian Menendez (ESP) d. Bruno Rodriguez (MEX) 6-2 6-1
Diego Alvarez (ARG) d. Pedro Clar (ESP) 6-3 1-0 ret.
Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. (WC)Inigo Cervantes (ESP) 6-2 6-2
Guillermo Olaso (ESP) d. (6)Jose Antonio Sanchez de Luna (ESP) 6-4 7-5
(5)Miguel Angel Lopez-Jaen (ESP) vs Jonathan Dasnieres de Veigy (FRA)
James Ward (GBR) vs (4)Alberto Brizzi (ITA)
(8)Gorka Fraile (ESP) vs Carles Poch (ESP)
(q)Jordi Samper (ESP) vs (2)Marc Fornell (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Semifinals
(4)David Canudas/Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. (1)Diego Alvarez/Carles Poch (ARG/ESP) 6-3 7-5
Luka Belic/David Rice (CRO/GBR) d. (3)Pedro Clar/Miguel Angel Lopez-Jaen (ESP) w/o
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Second Round
(1)Adrian Menendez (ESP) d. Bruno Rodriguez (MEX) 6-2 6-1
Diego Alvarez (ARG) d. Pedro Clar (ESP) 6-3 1-0 ret.
Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. (WC)Inigo Cervantes (ESP) 6-2 6-2
Guillermo Olaso (ESP) d. (6)Jose Antonio Sanchez de Luna (ESP) 6-4 7-5
Jonathan Dasnieres de Veigy (FRA) d. (5)Miguel Angel Lopez-Jaen (ESP) 5-7 6-4 6-1
(4)Alberto Brizzi (ITA) d. James Ward (GBR) 6-2 6-4
Carles Poch (ESP) d. (8)Gorka Fraile (ESP) 6-1 3-0 ret.
(2)Marc Fornell (ESP) d. (q)Jordi Samper (ESP) 7-6(6) 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Quarterfinals
(1)Adrian Menendez (ESP) d. Diego Alvarez (ARG) 6-2 3-6 6-4
Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. Guillermo Olaso (ESP) 6-0 6-1
(4)Alberto Brizzi (ITA) d. Jonathan Dasnieres de Veigy (FRA) 6-3 4-6 6-0
(2)Marc Fornell (ESP) d. Carles Poch (ESP) 4-6 6-4 7-6(1)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Semifinals
(1)Adrian Menendez (ESP) d. Carlos Rexach-Itoiz (ESP) 7-5 2-6 6-1
(2)Marc Fornell (ESP) d. (4)Alberto Brizzi (ITA) 7-5 6-2
 
1 - 18 of 18 Posts
Top