Mens Tennis Forums banner

1 - 13 of 13 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Spain F27 qualifying
October 3-9, 2005

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Juan Miguel Such
2. Jose Carlos Garcia-Sanchez
3. Morgan Phillips
4. Amit Inbar
5. Sergio Perez-Perez
6. Andrea Arnaboldi
7. Frederico Marques
8. Antal van der Duim
9. Richard Brooks
10. Juan Albert Viloca
11. Miquel Perez
12. Alan Wright
13. Igor Muguruza
14. Albert Ramos
15. Stefan Vukov
16. Eudaldo Bonet

First Round
(1)Juan Miguel Such (ESP) bye
Badr Bouarich (MAR) d. Karlis Lejnieks (LAT) 3-6 6-4 6-4
Mark Riddell (USA) d. Carlos Calderon (ESP) 7-6(5) 7-6(2)
(16)Eudaldo Bonet (ESP) d. Jonathan Florez-Cohen (ESP) 6-3 7-6(6)
(2)Jose Carlos Garcia-Sanchez (ESP) bye
Amador Romero-Torres (ESP) d. Jorge Montesinos (ESP) 4-6 6-3 6-3
Javier Dejuan (ESP) d. Andre Rizzoli (ITA) 6-3 6-3
(9)Richard Brooks (GBR) bye
(3)Morgan Phillips (GBR) bye
Aldechi Virgili (ITA) d. Ruben Alcantara (ESP) 6-1 6-1
Temur Tsvinaria (RUS) d. Antonio Garcia-Gonzalez (ESP) 6-4 6-2
(14)Albert Ramos (ESP) d. (WC)Ismael Rodriguez-Ramirez (ESP) 6-1 7-6(4)
(4)Amit Inbar (ISR) bye
Aleksey Malajko (GER) d. Nikolay Nesterov (RUS) 6-3 6-1
Jorge Jimenez-Letrado (ESP) d. Jeremy Swyngedouw (BEL) 6-7(4) 7-5 6-2
Ivan Lopez-Munoz (ESP) d. (15)Stefan Vukov (CRO) 6-0 7-6(7)
(5)Sergio Perez-Perez (ESP) bye
(WC)Dominik Kozanda (GER) d. (WC)Thomas Sampson (GBR) w/o
Lior Barbash (ISR) d. (WC)Jonathan Pearlman (USA) 6-2 7-5
(11)Miquel Perez (ESP) bye
(6)Andrea Arnaboldi (ITA) bye
Artur Romanowski (POL) d. (WC)Jonay Cantero (ESP) 6-0 6-0
Victor Sanchez-Gil (ESP) d. Raimon Diez-Monge (ESP) 6-0 6-0
(10)Juan Albert Viloca (ESP) bye
(7)Frederico Marques (POR) bye
Yury Shirshov (RUS) d. Antonio Ochoa (ESP) 6-2 6-4
Ignacio Vicente (ESP) d. (WC)Javier Quinta (ESP) 6-0 6-3
(12)Alan Wright (GBR) d. Christoph Grundemann (GER) 6-2 7-6(2)
(8)Antal van der Duim (NED) bye
Andrea Carrasco (ESP) d. (WC)Raul Robles (ESP) 6-2 6-1
Sergi Serret (ESP) d. Antonio Fernandez-Cantisano (ESP) 6-4 6-3
James Ward (GBR) d. (13)Igor Muguruza (VEN) 6-1 6-3

Second Round
(1)Juan Miguel Such (ESP) d. Badr Bouarich (MAR) 6-7(8) 6-1 7-6(3)
Mark Riddell (USA) d. (16)Eudaldo Bonet (ESP) 7-5 6-0
(2)Jose Carlos Garcia-Sanchez (ESP) d. Amador Romero-Torres (ESP) 6-2 7-5
(9)Richard Brooks (GBR) d. Javier Dejuan (ESP) 7-5 6-7(5) 6-2
(3)Morgan Phillips (GBR) d. Aldechi Virgili (ITA) 6-2 6-2
Temur Tsvinaria (RUS) d. (14)Albert Ramos (ESP) 7-6(3) 6-3
(4)Amit Inbar (ISR) d. Aleksey Malajko (GER) 6-2 6-1
Ivan Lopez-Munoz (ESP) d. Jorge Jimenez-Letrado (ESP) 7-6(1) 6-7(4) 6-3
(5)Sergio Perez-Perez (ESP) d. (WC)Dominik Kozanda (GER) 6-0 6-0
(11)Miquel Perez (ESP) d. Lior Barbash (ISR) 7-5 6-2
(6)Andrea Arnaboldi (ITA) d. Artur Romanowski (POL) 6-0 7-6(7)
(10)Juan Albert Viloca (ESP) d. Victor Sanchez-Gil (ESP) 6-4 7-5
Yury Shirshov (RUS) d. (7)Frederico Marques (POR) 7-5 6-3
Ignacio Vicente (ESP) d. (12)Alan Wright (GBR) 6-2 6-3
(8)Antal van der Duim (NED) d. Andrea Carrasco (ESP) 6-3 3-6 6-4
James Ward (GBR) d. Sergi Serret (ESP) 6-1 6-0

Qualifying Round
Monday...
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Qualifying Round
(1)Juan Miguel Such (ESP) d. Mark Riddell (USA) 6-3 6-4
(9)Richard Brooks (GBR) d. (2)Jose Carlos Garcia-Sanchez (ESP) 7-6(3) 6-2
Temur Tsvinaria (RUS) d. (3)Morgan Phillips (GBR) 6-0 7-6(3)
(4)Amit Inbar (ISR) d. Ivan Lopez-Munoz (ESP) 6-3 6-2
(5)Sergio Perez-Perez (ESP) d. (11)Miquel Perez (ESP) 2-6 7-5 6-0
(6)Andrea Arnaboldi (ITA) d. (10)Juan Albert Viloca (ESP) 6-7(4) 6-3 7-6(8)
Yury Shirshov (RUS) d. Ignacio Vicente (ESP) 6-7(3) 6-0 7-6(4)
(8)Antal van der Duim (NED) d. James Ward (GBR) 6-2 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Spain F27 - VI Futures El Ejido
El Ejido, Spain
October 3-9, 2005
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$15,000

Singles
Seeds: (cut: Gordan Peranec - 678)
1. Marcel Granollers
2. Hector Ruiz
3. David Marrero
4. Mounir El Aarej
5. Andis Juska
6. Carlos Rexach-Itoiz
7. Jesse Huta Galung
8. Jasper Smit

First Round
(1)Marcel Granollers (ESP) vs (LL)Morgan Phillips (GBR)
(WC)Roberto Bautista (ESP) vs (WC)Ricardo Ibanez (ESP)
Nick van der Meer (NED) vs (WC)Francisco Segura (ESP)
(6)Carlos Rexach-Itoiz (ESP) vs Steven Korteling (NED)
(3)David Marrero (ESP) vs Louk Sorensen (IRL)
(LL)Jose Carlos Garcia-Sanchez (ESP) vs (q)Antal van der Duim (NED)
Adrian Menendez (ESP) vs (q)Amit Inbar (ISR)
(5)Andis Juska (LAT) vs (q)Yury Shirshov (RUS)
(8)Jasper Smit (NED) vs (q)Sergio-Perez-Perez (ESP)
Guillem Burniol (ESP) vs (q)Temur Tsvinaria (RUS)
Eric Scherer (GER) vs (q)Richard Brooks (GBR)
(4)Mounir El Aarej (MAR) vs (WC)Ricardo Villacorta (ESP)
(7)Jesse Huta Galung (NED) vs Marcos Jimenez-Letrado (ESP)
Michel Koning (NED) vs (SE)Igor Sijsling (NED)
(q)Juan Miguel Such (ESP) vs (q)Andrea Arnaboldi (ITA)
(2)Hector Ruiz (ESP) vs Gordan Peranec (CRO)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #4 ·
First Round
(WC)Roberto Bautista (ESP) d. (WC)Ricardo Ibanez (ESP) 6-0 6-0
Nick van der Meer (NED) d. (WC)Francisco Segura (ESP) 6-1 7-5
Adrian Menendez (ESP) d. (q)Amit Inbar (ISR) 6-3 5-7 7-6(4)
(q)Sergio-Perez-Perez (ESP) d. (8)Jasper Smit (NED) 7-6(4) 6-3
Guillem Burniol (ESP) d. (q)Temur Tsvinaria (RUS) 6-0 6-4
Eric Scherer (GER) d. (q)Richard Brooks (GBR) 4-6 7-6(5) 6-3
(7)Jesse Huta Galung (NED) d. Marcos Jimenez-Letrado (ESP) 6-3 6-4
(SE)Igor Sijsling (NED) d. Michel Koning (NED) 7-6(4) 7-5
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Doubles
Seeds: (cut: none)
1. Marcel Granollers/David Marrero
2. Michel Koning/Jasper Smit
3. Adrian Menendez/Carlos Rexach-Itoiz
4. Hector Ruiz/Juan Albert Viloca

First Round
(1)Marcel Granollers/David Marrero (ESP) vs Richard Brooks/Amit Inbar (GBR/ISR)
Guillem Burniol/Javier Dejuan (ESP) d. Ivan Lopez-Munoz/Francisco Segura (ESP)
(3)Adrian Menendez/Carlos Rexach-Itoiz (ESP) vs Sergio Perez-Perez/Ricardo Villacorta (ESP)
Jesse Huta Galung/Igor Sijsling (NED) vs Lior Barbash/Mark Riddell (ISR/USA)
Jose Carlos Garcia-Sanchez/Miquel Perez (ESP) d. Jonay Cantero/Raul Robles-Martin (ESP) 6-0 6-0
(4)Hector Ruiz/Juan Albert Viloca (ESP) d. Badr Bouarich/Amador Romero-Torres (MAR/ESP) 6-1 6-2
Marcos Jimenez-Letrado/Juan Miguel Such (ESP) vs Temur Tsvinaria/Adelchi Virgili (RUS/ITA)
(2)Michel Koning/Jasper Smit (NED) vs Steven Koretling/Antal van der Duim (NED)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #6 ·
First Round
(1)Marcel Granollers (ESP) d. (LL)Morgan Phillips (GBR) 6-1 6-4
(WC)Roberto Bautista (ESP) d. (WC)Ricardo Ibanez (ESP) 6-0 6-0
Nick van der Meer (NED) d. (WC)Francisco Segura (ESP) 6-1 7-5
(6)Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. Steven Korteling (NED) 6-2 3-6 6-1
(3)David Marrero (ESP) d. Louk Sorensen (IRL) 6-1 6-2
(q)Antal van der Duim (NED) d. (LL)Jose Carlos Garcia-Sanchez (ESP) 6-1 6-3
Adrian Menendez (ESP) d. (q)Amit Inbar (ISR) 6-3 5-7 7-6(4)
(5)Andis Juska (LAT) d. (q)Yury Shirshov (RUS) 6-4 6-0
(q)Sergio Perez-Perez (ESP) d. (8)Jasper Smit (NED) 7-6(4) 6-3
Guillem Burniol (ESP) d. (q)Temur Tsvinaria (RUS) 6-0 6-4
Eric Scherer (GER) d. (q)Richard Brooks (GBR) 4-6 7-6(5) 6-3
(WC)Ricardo Villacorta (ESP) d. (LL)Miquel Perez (ESP) 3-6 6-4 6-3
(7)Jesse Huta Galung (NED) d. Marcos Jimenez-Letrado (ESP) 6-3 6-4
(SE)Igor Sijsling (NED) d. Michel Koning (NED) 7-6(4) 7-5
(q)Juan Miguel Such (ESP) d. (q)Andrea Arnaboldi (ITA) 6-3 1-6 6-3
(2)Hector Ruiz (ESP) d. Gordan Peranec (CRO) 4-2 ret.
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #7 ·
First Round
(1)Marcel Granollers/David Marrero (ESP) d. Richard Brooks/Amit Inbar (GBR/ISR) 6-3 6-3
Guillem Burniol/Javier Dejuan (ESP) d. Ivan Lopez-Munoz/Francisco Segura (ESP) 6-1 7-5
(3)Adrian Menendez/Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. Sergio Perez-Perez/Ricardo Villacorta (ESP) 6-4 6-0
Jesse Huta Galung/Igor Sijsling (NED) d. Lior Barbash/Mark Riddell (ISR/USA) 6-2 6-4
Jose Carlos Garcia-Sanchez/Miquel Perez (ESP) d. Jonay Cantero/Raul Robles-Martin (ESP) 6-0 6-0
(4)Hector Ruiz/Juan Albert Viloca (ESP) d. Badr Bouarich/Amador Romero-Torres (MAR/ESP) 6-1 6-2
Marcos Jimenez-Letrado/Juan Miguel Such (ESP) d. Temur Tsvinaria/Adelchi Virgili (RUS/ITA) 6-3 6-1
Steven Koretling/Antal van der Duim (NED) d. (2)Michel Koning/Jasper Smit (NED) w/o
 

·
Registered
Joined
·
4,456 Posts
2nd Round

(1)Marcel Granollers (ESP) d. (WC)Roberto Bautista (ESP) 63 63
Nick van der Meer (NED) d. (6)Carlos Rexach-Itoiz (ESP) 67 64 62
(3)David Marrero (ESP) d. (q)Antal van der Duim (NED) 63 61
Adrian Menendez (ESP) d. (5)Andis Juska (LAT) 76 63
Guillem Burniol (ESP) d. (q)Sergio Perez-Perez (ESP) 16 63 76
Eric Scherer (GER) d. (WC)Ricardo Villacorta (ESP) 62 64
(7)Jesse Huta Galung (NED) d. (SE)Igor Sijsling (NED) 63 67 64
(q)Juan Miguel Such (ESP) d. (2)Hector Ruiz (ESP) 64 63
 

·
Registered
Joined
·
4,456 Posts
2nd Round

(1)Marcel Granollers/David Marrero (ESP) d.Guillem Burniol/Javier Dejuan (ESP) 63 63
(3)Adrian Menendez/Carlos Rexach-Itoiz (ESP) d. Jesse Huta Galung/Igor Sijsling (NED) 64 63
(4)Hector Ruiz/Juan Albert Viloca (ESP) d. Jose Carlos Garcia-Sanchez/Miquel Perez (ESP) 62 62
Marcos Jimenez-Letrado/Juan Miguel Such (ESP) d. Steven Koretling/Antal van der Duim (NED) WO
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Semifinals
(1)Marcel Granollers/David Marrero (ESP) vs (3)Adrian Menendez/Carlos Rexach-Itoiz (ESP)
Marcos Jimenez-Letrado/Juan Miguel Such (ESP) d. (4)Hector Ruiz/Juan Albert Viloca (ESP) 6-2 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Quarterfinals
(1)Marcel Granollers (ESP) d. Nick van der Meer (NED) 6-2 6-2
(3)David Marrero (ESP) d. Adrian Menendez (ESP) 6-1 6-4
Eric Scherer (GER) d. Guillem Burniol (ESP) 7-6(8) 6-4
(7)Jesse Huta Galung (NED) d. (q)Juan Miguel Such (ESP) 4-6 7-5 7-6(7)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Semifinals
(3)David Marrero (ESP) d. (1)Marcel Granollers (ESP) 2-6 7-6(6) 6-2
(7)Jesse Huta Galung (NED) d. Eric Scherer (GER) 7-6(7) 7-5
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Semifinals
(1)Marcel Granollers/David Marrero (ESP) d. (3)Adrian Menendez/Carlos Rexach-Itoiz (ESP) 6-3 1-6 6-4
Marcos Jimenez-Letrado/Juan Miguel Such (ESP) d. (4)Hector Ruiz/Juan Albert Viloca (ESP) 6-2 6-1

Finals
(1)Marcel Granollers/David Marrero (ESP) d. Marcos Jimenez-Letrado/Juan Miguel Such (ESP) 6-4 6-4
 
1 - 13 of 13 Posts
Top