Mens Tennis Forums banner

1 - 12 of 12 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
Spain F26 qualifying
September 26-October 2, 2005

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Gordan Peranec
2. Igor Sijsling
3. Jose Carlos Garcia-Sanchez
4. Amit Inbar
5. Sergio Perez-Perez
6. Andrea Arnaboldi
7. Frederico Marques
8. Antal van der Duim
9. Pedro Clar
10. Richard Brooks
11. Miquel Perez
12. Alberto Ramos
13. Stefan Vukov
14. Jorge Hernando
15. Agustin Boje
16. Ignacio Vicente

First Round
(1)Gordan Peranec (CRO) bye
Jorge Jimenez-Letrado (ESP) d. (WC)Manuel Lopez-Basterra (ESP) 6-0 6-0
Andres Carrasco (ESP) bye
(13)Stefan Vukov (CRO) bye
(2)Igor Sijsling (NED) bye
Julio Martinez (ESP) d. Antonio Fernandez-Cantisano (ESP) 6-3 6-4
Karlis Lejnieks (LAT) bye
(12)Alberto Ramos (ESP) bye
(3)Jose Carlos Garcia-Sanchez (ESP) bye
Ruben Alcantara (ESP) d. Aleksey Malajko (GER) 7-5 6-3
Luis Salas (ESP) bye
(9)Pedro Clar (ESP) bye
(4)Amit Inbar (ISR) bye
Victor Sanchez-Gil (ESP) d. Tom Sampson (GBR) 6-1 6-4
Alejandro Vargas-Garcia (ESP) bye
(10)Richard Brooks (GBR) bye
(5)Sergio Perez-Perez (ESP) bye
Temur Tsvinaria (RUS) d. Adelchi Virgili (ITA) 6-4 6-4
Carlos Calderon (ESP) bye
(15)Agustin Boje (ESP) bye
(6)Andrea Arnaboldi (ITA) bye
Lior Barbash (ISR) d. Eudaldo Bonet (ESP) 7-5 4-6 63
Artur Romanowski (POL) bye
(14)Jorge Hernando (ESP) bye
(7)Frederico Marques (POR) bye
Ruben de la Rosa (ESP) d. Angel Aranda (ESP) 6-4 6-2
Mark Riddell (USA) bye
(16)Ignacio Vicente (ESP) bye
(8)Antal van der Duim (NED) bye
Bruno Argudo (ESP) d. Sergi Serret (ESP) 6-3 2-6 6-1
Juan Galiano (ESP) bye
(11)Miquel Perez (ESP) bye

Second Round
(1)Gordan Peranec (CRO) d. Jorge Jimenez-Letrado (ESP) 6-4 6-4
(13)Stefan Vukov (CRO) d. Andres Carrasco (ESP) 7-5 6-4
(2)Igor Sijsling (NED) d. Julio Martinez (ESP) 6-3 6-1
(12)Alberto Ramos (ESP) d. Karlis Lejnieks (LAT) 7-6(4) 6-3
(3)Jose Carlos Garcia-Sanchez (ESP) d. Ruben Alcantara (ESP) 6-2 6-4
(9)Pedro Clar (ESP) d. Luis Salas (ESP) 6-2 6-2
(4)Amit Inbar (ISR) d. Victor Sanchez-Gil (ESP) 6-4 7-6(5)
(10)Richard Brooks (GBR) d. Alejandro Vargas-Garcia (ESP) 6-2 6-0
(5)Sergio Perez-Perez (ESP) d. Temur Tsvinaria (RUS) 6-2 3-6 7-6(4)
(15)Agustin Boje (ESP) d. Carlos Calderon (ESP) 6-4 6-7(3) 6-4
(6)Andrea Arnaboldi (ITA) d. Lior Barbash (ISR) 7-6(4) 6-3
Artur Romanowski (POL) d. (14)Jorge Hernando (ESP) 6-2 6-7(5) 6-3
(7)Frederico Marques (POR) d. Ruben de la Rosa (ESP) 6-1 6-0
(16)Ignacio Vicente (ESP) d. Mark Riddell (USA) 7-6(5) 6-3
(8)Antal van der Duim (NED) d. Bruno Argudo (ESP) 6-4 6-3
(11)Miquel Perez (ESP) d. Juan Galiano (ESP) 6-1 6-0

Qualifying Round
Monday...
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
Qualifying Round
(1)Gordan Peranec (CRO) d. (13)Stefan Vukov (CRO) 5-7 6-2 6-3
(12)Alberto Ramos (ESP) d. (2)Igor Sijsling (NED) 7-5 7-6(4)
(3)Jose Carlos Garcia-Sanchez (ESP) d. (9)Pedro Clar (ESP) 6-1 6-1
(10)Richard Brooks (GBR) d. (4)Amit Inbar (ISR) 6-3 6-4
(5)Sergio Perez-Perez (ESP) d. (15)Agustin Boje (ESP) 6-2 6-3
(6)Andrea Arnaboldi (ITA) d. Artur Romanowski (POL) 6-3 6-2
(16)Ignacio Vicente (ESP) d. (7)Frederico Marques (POR) 3-6 7-5 6-4
(8)Antal van der Duim (NED) d. (11)Miquel Perez (ESP) 6-2 6-7(6) 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
Spain F26 - XXI Ciudad de Martos
Martos, Spain
September 26-October 2, 2005
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$15,000

Singles
Seeds: (cut: Israel Matos-Gil - 611)
1. Marcel Granollers
2. Francisco Fogues
3. Hector Ruiz
4. David Marrero
5. Marco Pedrini
6. Simon Stadler WD
7. Lamine Ouahab WD
8. Michal Przsiezny

First Round
(1)Marcel Granollers (ESP) vs (q)Richard Brooks (GBR)
Guillem Burniol (ESP) vs (q)Andrea Arnaboldi (ITA)
Jesse Huta Galung (NED) d. Israel Matos-Gil (ESP) 6-3 6-4
(LL)Amit Inbar (ISR) d. (q)Ignacio Vicente (ESP) 6-2 6-2
(4)David Marrero (ESP) vs Carlos Rexach-Itoiz (ESP)
Michel Koning (NED) vs (q)Antal van der Duim (NED)
(WC)James Ward (GBR) d. (WC)Antonio Marquez (ESP) 6-2 6-2
(LL)Igor Sijsling (NED) d. Nick van der Meer (NED) 6-1 ret.
(8)Michal Przsiezny (POL) vs Andis Juska (LAT)
Steven Korteling (NED) d. Eric Scherer (GER) 7-5 6-1
Jasper Smit (NED) vs (q)Albert Ramos (ESP)
(3)Hector Ruiz (ESP) vs (WC)Pablo Santos-Gonzalez (ESP)
(5)Marco Pedrini (ITA) d. (q)Jose Carlos Garcia-Sanchez (ESP) 7-6(4) 6-3
(q)Gordan Peranec (CRO) d. Giuseppe Menga (ITA) 3-6 6-2 7-5
Adrian Menendez (ESP) vs (WC)Francisco de la Torre (ESP)
(2)Francisco Fogues (ESP) vs (q)Sergio Perez-Perez (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #4
First Round
(1)Marcel Granollers (ESP) d. (q)Richard Brooks (GBR) 6-4 7-6(5)
Guillem Burniol (ESP) d. (q)Andrea Arnaboldi (ITA) 7-6(5) 6-2
Jesse Huta Galung (NED) d. Israel Matos-Gil (ESP) 6-3 6-4
(LL)Amit Inbar (ISR) d. (q)Ignacio Vicente (ESP) 6-2 6-2
(4)David Marrero (ESP) d. Carlos Rexach-Itoiz (ESP) 6-3 6-4
(q)Antal van der Duim (NED) d. Michel Koning (NED) 6-4 6-4
(WC)James Ward (GBR) d. (WC)Antonio Marquez (ESP) 6-2 6-2
(LL)Igor Sijsling (NED) d. Nick van der Meer (NED) 6-1 ret.
(8)Michal Przsiezny (POL) d. Andis Juska (LAT) 0-6 6-4 7-6(2)
Steven Korteling (NED) d. Eric Scherer (GER) 7-5 6-1
Jasper Smit (NED) d. (q)Albert Ramos (ESP) 4-6 6-4 7-5
(WC)Pablo Santos-Gonzalez (ESP) d. (3)Hector Ruiz (ESP) 6-2 3-6 6-1
(5)Marco Pedrini (ITA) d. (q)Jose Carlos Garcia-Sanchez (ESP) 7-6(4) 6-3
(q)Gordan Peranec (CRO) d. Giuseppe Menga (ITA) 3-6 6-2 7-5
Adrian Menendez (ESP) d. (WC)Francisco de la Torre (ESP) 6-4 6-1
(2)Francisco Fogues (ESP) d. (q)Sergio Perez-Perez (ESP) 6-1 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #5
Doubles
Seeds: (cut: Marques/Ramos - 2336)
1. Giuseppe Menga/Marco Pedrini
2. Michel Koning/Jasper Smit
3. David Marrero/Pablo Santos-Gonzalez
4. Gordan Peranec/Carlos Rexach-Itoiz

First Round
(q)Ruben Alcantara/Antonio Marquez (ESP) d. (1)Giuseppe Menga/Marco Pedrini (ITA) w/o
(WC)Richard Brooks/Jorge Jimenez-Letrado (GBR/ESP) d. (WC)Julio Martinez/James Ward (ESP/GBR) 7-6(4) 6-2
(3)David Marrero/Pablo Santos-Gonzalez (ESP) d. Amit Inbar/Antal van der Duim (ISR/NED) 6-1 6-3
Oscar Burrieza/Nikolay Nesterov (ESP/RUS) d. Frederico Marques/Albert Ramos (POR/ESP) w/o
Marcel Granollers/Adrian Menendez (ESP) d. Jose Carlos Garcia-Sanchez/Miquel Perez (ESP) 7-6(3) 6-1
(4)Gordan Peranec/Carlos Rexach-Itoiz (CRO/ESP) d. (WC)Temur Tsvinaria/Stefan Vukov (RUS/CRO) 5-7 6-4 7-5
Hector Ruiz/Eric Scherer (ESP/GER) d. (q)Lior Barbash/Sergio Perez-Perez (ISR/ESP) 7-6(5) 7-5
(2)Michel Koning/Jasper Smit (NED) d. Jesse Huta Galung/Igor Sijsling (NED) 6-3 3-6 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #7
Second Round
(1)Marcel Granollers (ESP) d. Guillem Burniol (ESP) 7-6(2) 6-4
Jesse Huta Galung (NED) d. (LL)Amit Inbar (ISR) 6-4 6-2
(4)David Marrero (ESP) d. (q)Antal van der Duim (NED) 6-7(7) 7-5 6-4
(LL)Igor Sijsling (NED) d. (WC)James Ward (GBR) 6-4 6-4
Steven Korteling (NED) d. (8)Michal Przsiezny (POL) 6-4 7-5
(WC)Pablo Santos-Gonzalez (ESP) d. Jasper Smit (NED) 6-3 6-3
(5)Marco Pedrini (ITA) d. (q)Gordan Peranec (CRO) 7-5 6-2
(2)Francisco Fogues (ESP) d. Adrian Menendez (ESP) 6-3 6-0
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #8
Quarterfinals
(q)Ruben Alcantara/Antonio Marquez (ESP) d. (WC)Richard Brooks/Jorge Jimenez-Letrado (GBR/ESP) 6-4 6-4
Oscar Burrieza/Nikolay Nesterov (ESP/RUS) d. (3)David Marrero/Pablo Santos-Gonzalez (ESP) 6-0 6-2
Marcel Granollers/Adrian Menendez (ESP) d. (4)Gordan Peranec/Carlos Rexach-Itoiz (CRO/ESP) 6-3 6-4
(2)Michel Koning/Jasper Smit (NED) d. Hector Ruiz/Eric Scherer (ESP/GER) 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Quarterfinals
(1)Marcel Granollers (ESP) d. Jesse Huta Galung (NED) 6-7(7) 6-3 6-4
(LL)Igor Sijsling (NED) d. (4)David Marrero (ESP) 7-5 6-7(6) 6-4
Steven Korteling (NED) d. (WC)Pablo Santos-Gonzalez (ESP) 4-1 ret.
(2)Francisco Fogues (ESP) d. (5)Marco Pedrini (ITA) 7-6(5) 2-6 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Semifinals
Oscar Burrieza/Nikolay Nesterov (ESP/RUS) d. (q)Ruben Alcantara/Antonio Marquez (ESP) 6-2 6-4
(2)Michel Koning/Jasper Smit (NED) d. Marcel Granollers/Adrian Menendez (ESP) 6-3 7-5
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Semifinals
(1)Marcel Granollers (ESP) d. (LL)Igor Sijsling (NED) 6-4 6-2
Steven Korteling (NED) d. (2)Francisco Fogues (ESP) 6-7(4) 6-1 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Finals
(2)Michel Koning/Jasper Smit (NED) d. Oscar Burrieza/Nikolay Nesterov (ESP/RUS) 6-1 7-5
 
1 - 12 of 12 Posts
Top