Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
SPAIN F26

City : Oviedo, Spain
Date : 03-09 September 2018
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Joao Menezes (BRA)

Entry List

1 Pol TOLEDO BAGUE (ESP) 373
2 Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 393
3 Orlando LUZ (BRA) 404
4 Fabrizio ORNAGO (ITA) 439
5 Germain GIGOUNON (BEL) 469
6 Jaume PLA MALFEITO (ESP) 508
7 Yshai OLIEL (ISR) 588
8 Joao Pedro SORGI (BRA) 641
9 Omar SALMAN (BEL) 642
10 Felipe MELIGENI RODRIGUES ALVES (BRA) 650
11 Miguel SEMMLER (ESP) 700
12 Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP) 770
13 Marcos GIRALDI REQUENA (ESP) 786 P
14 David JORDA SANCHIS (ESP) 835
15 Isaac STOUTE (GBR) 846
16 Vullnet TASHI (SUI) 854
17 Marc FORNELL-MESTRES (ESP) 883
18 Andres FERNANDEZ CANOVAS (ESP) 1020
19 Tukhula JACOBS (NAM) 1069
20 Sergi PEREZ CONTRI (ESP) 1096

21 (Q) Bruno MARDONES (ESP) 1195
22 (Q) Alberto COLAS SANCHEZ (ESP) 1218
23 (Q) Luis Diego CHAVEZ VILLALPANDO (BOL) 1432
24 (Q) Diego MATOS (BRA) 1445
25 (Q) Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP) 1552
26 (Q) Alex MARTI PUJOLRAS (ESP) 1553
27 (Q) Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) 1607
28 (Q) Benjamin WINTER LOPEZ (ESP) 1922

29 (wc) Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) 385
30 (wc) Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP) 747
31 (wc) Roberto MENENDEZ FERRE (ESP) 1611
32 (wc) Daniel LABRADOR (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Spain F26 [September 03 | Oviedo | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Bruno Mardones (ESP/1) vs. Bye
Miguel Vallejo (ESP) d. Ramon Del Olmo Diaz (ESP) 6-4 6-2

Alberto Colas Sanchez (ESP/2) d. Mikel Aranzabal (ESP) 6-2 7-6(6)
Alejandro Sedeno Nieto (ESP) d. Alejandro Moya Moreno (ESP/wc) 6-1 4-6 6-3

Luis Diego Chavez Villalpando (BOL/3) d. Gabriel Pascotto Tumasonis (BRA) 6-3 7-6(4)
Nicolas Garcia Torrealba (ESP) d. Jaime Ortega Lopez-Acha (ESP) 6-4 6-4

Diego Matos (BRA/4) d. Jose Vicent Monsonis Uso (ESP) 6-2 6-1
Victor Rodriguez Gonzalez (ESP/wc) d. Santiago Berdasco Faza (ESP/wc) 6-4 6-2

Juan Pablo Canas Garcia (ESP/5) d. Franco Roncadelli (URU) 6-3 6-2
Carles Batlle (ESP/wc) d. Vicente Oliver Moratalla (ESP) 7-6(3) 7-5

Alex Marti Pujolras (ESP/6) d. Pablo Fernandez Alvarez (ESP) 6-2 6-1
Jorge Mendieta (ESP) d. Shubham Gajraj (IND) 6-1 6-2

Rafael Mazon-Hernandez (ESP/7) d. Carlos Fernandez-Espinar (ESP) 7-5 6-3
Lluis Dolz (ESP/9) d. Adria Alvarez (ESP) 6-4 4-6 6-3

Pol Fernandez (ESP) d. John Echeverria (ESP/8) 2-6 6-3 6-2
Benjamin Winter Lopez (ESP/10) d. Chinmaya Dev Chauhan (IND) 6-1 6-0


Final Round

Bruno Mardones (ESP/1) d. Miguel Vallejo (ESP) 6-3 6-2
Alberto Colas Sanchez (ESP/2) d. Alejandro Sedeno Nieto (ESP) 6-0 6-1
Luis Diego Chavez Villalpando (BOL/3) d. Nicolas Garcia Torrealba (ESP) 6-1 6-2
Diego Matos (BRA/4) d. Victor Rodriguez Gonzalez (ESP/wc) 6-2 6-2
Juan Pablo Canas Garcia (ESP/5) d. Carles Batlle (ESP/wc) 6-0 7-5
Alex Marti Pujolras (ESP/6) d. Jorge Mendieta (ESP) 6-3 3-0 ret.
Rafael Mazon-Hernandez (ESP/7) d. Lluis Dolz (ESP/9) 6-2 6-1
Benjamin Winter Lopez (ESP/10) d. Pol Fernandez (ESP) 7-6(4) 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Spain F26 [September 03 | Oviedo | Clay]

Doubles

1st Round

O.Luz / F.Meligeni Rodrigues Alves (BRA/1) vs. Bye
E.Esteve Lobato / A.Lopez San Martin (ESP) d. M.Fornell-Mestres / M.Giraldi Requena (ESP) 6-2 4-6 10-6
J.Samper-Montana / P.Toledo Bague (ESP) d. P.Fernandez / A.Marti Pujolras (ESP) 6-3 6-2
G.Gigounon / O.Salman (BEL/3) vs. Bye

B.Mardones / B.Winter Lopez (ESP) d. A.Romero De Avila Senise / M.Semmler (ESP/4) 5-7 6-3 16-14
A.Colas Sanchez / J.Pla Malfeito (ESP) d. A.Moya Moreno / M.Vallejo (ESP/wc) 6-1 6-3
N.Garcia Torrealba / D.Labrador (ESP/USA/wc) d. P.Fernandez Alvarez / J.Ortega Lopez-Acha (ESP/wc) 6-2 6-0
D.Matos / J.Sorgi (BRA/2) vs. Bye


Quarterfinal

O.Luz / F.Meligeni Rodrigues Alves (BRA/1) d. E.Esteve Lobato / A.Lopez San Martin (ESP) w.o
G.Gigounon / O.Salman (BEL/3) d. J.Samper-Montana / P.Toledo Bague (ESP) w.o
A.Colas Sanchez / J.Pla Malfeito (ESP) d. B.Mardones / B.Winter Lopez (ESP) 6-4 6-2
D.Matos / J.Sorgi (BRA/2) d. N.Garcia Torrealba / D.Labrador (ESP/USA/wc) 6-2 6-3


Semifinal

O.Luz / F.Meligeni Rodrigues Alves (BRA/1) d. G.Gigounon / O.Salman (BEL/3) 7-6(8) 6-3
D.Matos / J.Sorgi (BRA/2) d. A.Colas Sanchez / J.Pla Malfeito (ESP) 6-1 6-2


FINAL

O.Luz / F.Meligeni Rodrigues Alves (BRA/1) d. D.Matos / J.Sorgi (BRA/2) 5-7 6-4 11-9
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Spain F26 [September 03 | Oviedo | Clay]

Main Draw

1st Round

Pol Toledo Bague (ESP/1) d. Bruno Mardones (ESP/Q) 6-3 6-3
Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) d. Rafael Mazon-Hernandez (ESP/Q) 6-2 6-0
Alberto Colas Sanchez (ESP/Q) d. Isaac Stoute (GBR) 6-4 6-0
Germain Gigounon (BEL/6) d. Sergi Perez Contri (ESP) 6-1 6-7(3) 7-5

Jordi Samper-Montana (ESP/3) d. Daniel Labrador (USA/wc) 7-5 6-1
Joao Pedro Sorgi (BRA) d. David Jorda Sanchis (ESP) 6-3 6-2
Omar Salman (BEL) d. Marcos Giraldi Requena (ESP) 6-4 6-4
Marc Fornell-Mestres (ESP) d. Fabrizio Ornago (ITA/5) 4-6 6-2 6-3

Jaume Pla Malfeito (ESP/7) d. Luis Diego Chavez Villalpando (BOL/Q) 7-6(7) 7-6(2)
Miguel Semmler (ESP) d. Andres Fernandez Canovas (ESP) 2-6 6-2 6-3
Roberto Menendez Ferre (ESP/wc) d. Diego Matos (BRA/Q) 6-7(4) 6-1 7-6(3)
Orlando Luz (BRA/4) d. Alberto Romero De Avila Senise (ESP) 3-6 7-6(2) 6-4

Yshai Oliel (ISR/8) d. Juan Pablo Canas Garcia (ESP/Q) 6-3 6-0
Benjamin Winter Lopez (ESP/Q) d. Alex Marti Pujolras (ESP/Q) 6-4 6-4
Alvaro Lopez San Martin (ESP/wc) d. Vullnet Tashi (SUI) 6-4 1-6 7-5
Eduard Esteve Lobato (ESP/2/wc) d. Tukhula Jacobs (NAM) 6-3 6-4


2nd Round

Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) d. Pol Toledo Bague (ESP/1) 6-3 6-1
Germain Gigounon (BEL/6) d. Alberto Colas Sanchez (ESP/Q) 7-6(3) 6-1
Joao Pedro Sorgi (BRA) d. Jordi Samper-Montana (ESP/3) 6-2 6-1
Omar Salman (BEL) d. Marc Fornell-Mestres (ESP) 6-4 5-2 ret.

Miguel Semmler (ESP) d. Jaume Pla Malfeito (ESP/7) 7-6(3) 6-2
Orlando Luz (BRA/4) d. Roberto Menendez Ferre (ESP/wc) 6-3 6-2
Benjamin Winter Lopez (ESP/Q) d. Yshai Oliel (ISR/8) 1-6 7-6(3) 7-5
Eduard Esteve Lobato (ESP/2/wc) d. Alvaro Lopez San Martin (ESP/wc) 1-6 7-6(3) 6-2


Quarterfinal

Germain Gigounon (BEL/6) d. Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) 6-0 6-4
Omar Salman (BEL) d. Joao Pedro Sorgi (BRA) 6-4 6-4
Miguel Semmler (ESP) d. Orlando Luz (BRA/4) 6-2 6-7(8) 6-2
Eduard Esteve Lobato (ESP/2/wc) d. Benjamin Winter Lopez (ESP/Q) 6-0 6-2


Semifinal

Germain Gigounon (BEL/6) d. Omar Salman (BEL) 4-6 6-3 6-4
Eduard Esteve Lobato (ESP/2/wc) d. Miguel Semmler (ESP) 6-3 6-1


FINAL

Eduard Esteve Lobato (ESP/2/wc) d. Germain Gigounon (BEL/6) 6-3 1-0 ret.
 
1 - 4 of 4 Posts
Top