Mens Tennis Forums banner

1 - 14 of 14 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,686 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
SPAIN F26

City : Vigo, Spain
Date : 17 - 23 August 2015
Prize Money : 10.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Mateo Nicolas Martinez (ARG)

Entry List

1 Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) 443
2 Marc GINER (ESP) 450
3 Ricardo OJEDA LARA (ESP) 454
4 Mario VILELLA MARTINEZ (ESP) 484
5 David VEGA HERNANDEZ (ESP) 560
6 Jean-Marc WERNER (GER) 578
7 Juan LIZARITURRY (ESP) 609
8 Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP) 691
9 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) 696
10 Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 708
11 Pol TOLEDO BAGUE (ESP) 715
12 Andres ARTUNEDO MARTINAVARR (ESP) 741
13 Sergio MARTOS GORNES (ESP) 747
14 Miguel SEMMLER (ESP) 844
15 Carlos TABERNER (ESP) 869
16 Adria MAS MASCOLO (ESP) 899
17 Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP) 991
18 Nuno DEUS (POR) 1038
19 Goncalo FALCAO (POR) 1221
20 Oscar MESQUIDA BERG (ESP) 1236

21 (Q) Eric FOMBA (FRA) 1257
22 (Q) Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP) 1284
23 (Q) Alejandro DAVIDOVICH FOKINA (ESP) 1564
24 (Q) Antonio MIRO (ESP) 1671
25 (Q) Nuno BORGES (POR) 1745
26 (Q) Jorge LOPEZ PEREZ FUSTER (ESP) 1745
27 (Q) Raul BRANCACCIO (ITA)
28 (Q) Noé KHLIF (FRA)

29 (wc) Eduard GUELL BARTRINA (ESP) 1555
30 (wc) Carlos BECKE (GER)
31 (wc) Tomas CURRAS ABASOLO (ESP)
32 (wc) Angel QUIROS DE LA RIERA (ESP)
 

·
Moderator
Joined
·
15,686 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Spain F26 [August 17 | Vigo | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Mikhail Korovin (RUS/1) vs. Bye
Enric Guaita-Pais (ESP) d. Sergey Baryshev (RUS/wc) w.o
Noé Khlif (FRA) d. Marco Neubau (ESP) 7-5 6-2
Joao Marques (POR/10) vs. Bye

Eric Fomba (FRA/2) vs. Bye
Domingos Sousa Coutinho (POR) d. Julian Contzen (POR/wc) 6-2 6-4
Dan Skacel (CZE) d. Leon Ferran (ESP/wc) 6-0 6-0
Miguel Deus (POR/16) vs. Bye

Alberto Romero De Avila Senise (ESP/3) vs. Bye
Andres Fernandez Canovas (ESP/wc) d. Manuel Villanueva Carmona (ESP) 6-0 6-0
Marcos Muniz (ESP) d. Simon Arca Costas (ESP) 6-1 6-4
Antonioni Fasano (BRA/13) vs. Bye

Bruno Mardones (ESP/4) vs. Bye
Francisco Ramos (POR) d. Yu Zongbing (CHN) 7-6(2) 6-4
Iago Salvador Pita (ESP) d. Pablo Penedo Otero (ESP) 6-2 6-2
Jorge Lopez Perez Fuster (ESP/9) vs. Bye

Alejandro Davidovich Fokina (ESP/5) vs. Bye
Sergi Perez Contri (ESP) d. Alex Dominguez Soto (ESP) 6-4 6-0
Jose Maria Moya (POR) vs. Bye
Alexey Baryshev (RUS/11) vs. Bye

Antonio Miro (ESP/6) vs. Bye
Jorge Blanco Guadalupe (ESP) d. Santiago Fidalgo Riveiro Gil (POR) 6-2 6-2
Leo Julien Sebaoun (JPN) vs. Bye
Francisco Cabral (POR/12) vs. Bye

Rafael Mazon-Hernandez (ESP/7) vs. Bye
Jose Campos (POR) d. David De Leon Elias (ESP) 6-7(5) 6-3 6-4
Raul Brancaccio (ITA) d. Andrej Wawrzyczek (CZE) 6-0 6-3
Sergio Barranco (ESP/15) vs. Bye

Nuno Borges (POR/8) vs. Bye
Luis Fernandez Labarta (ESP) d. Eduardo Russi (BRA) 2-2 ret.
Jaime Fermosell (ESP) d. Alejandro Artunedo (ESP) 6-7(5) 6-4 6-1
Javier Barranco Cosano (ESP/14) vs. Bye


2nd Round

Mikhail Korovin (RUS/1) d. Enric Guaita-Pais (ESP) 6-3 6-1
Noé Khlif (FRA) d. Joao Marques (POR/10) 6-1 6-0

Eric Fomba (FRA/2) d. Domingos Sousa Coutinho (POR) 6-1 6-2
Miguel Deus (POR/16) d. Dan Skacel (CZE) 1-6 6-4 6-1

Alberto Romero De Avila Senise (ESP/3) d. Andres Fernandez Canovas (ESP/wc) 6-2 6-2
Antonioni Fasano (BRA/13) d. Marcos Muniz (ESP) 6-0 6-0

Francisco Ramos (POR) d. Bruno Mardones (ESP/4) 2-6 6-1 7-6(6)
Jorge Lopez Perez Fuster (ESP/9) d. Iago Salvador Pita (ESP) 6-0 6-1

Alejandro Davidovich Fokina (ESP/5) d. Sergi Perez Contri (ESP) 6-4 7-5
Alexey Baryshev (RUS/11) d. Jose Maria Moya (POR) w.o

Antonio Miro (ESP/6) d. Jorge Blanco Guadalupe (ESP) 1-1 ret.
Francisco Cabral (POR/12) d. Leo Julien Sebaoun (JPN) 6-1 7-5

Jose Campos (POR) d. Rafael Mazon-Hernandez (ESP/7) 7-6(6) 6-1
Raul Brancaccio (ITA) d. Sergio Barranco (ESP/15) 3-6 6-1 6-4

Nuno Borges (POR/8) d. Luis Fernandez Labarta (ESP) 6-1 6-1
Jaime Fermosell (ESP) d. Javier Barranco Cosano (ESP/14) 6-4 7-6(4)


Final Round

Noé Khlif (FRA) d. Mikhail Korovin (RUS/1) 6-4 6-7(9) 6-4
Eric Fomba (FRA/2) d. Miguel Deus (POR/16) 6-3 6-2
Alberto Romero De Avila Senise (ESP/3) d. Antonioni Fasano (BRA/13) 6-3 2-6 6-3
Jorge Lopez Perez Fuster (ESP/9) d. Francisco Ramos (POR) 6-3 6-1
Alejandro Davidovich Fokina (ESP/5) d. Alexey Baryshev (RUS/11) 6-2 6-2
Antonio Miro (ESP/6) d. Francisco Cabral (POR/12) 6-4 2-6 6-1
Raul Brancaccio (ITA) d. Jose Campos (POR) 6-1 6-0
Nuno Borges (POR/8) d. Jaime Fermosell (ESP) 6-7(2) 7-5 4-2 ret.
 

·
Moderator
Joined
·
15,686 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Spain F26 [August 17 | Vigo | Clay]

Doubles

1st Round

S.Martos Gornes / P.Toledo Bague (ESP/1) d. T.Curras Abasolo / I.Salvador Pita (ESP/wc) 6-1 6-2
M.Jimenez-Letrado / A.Miro (ESP) d. S.Arca Costas / P.Penedo Otero (ESP/wc) 6-2 6-0
C.Becke / M.Neubau (GER/ESP) d. G.Falcao / F.Ramos (POR) 6-3 4-6 10-5
J.Lizariturry / M.Vilella Martinez (ESP/3) d. J.Lopez Perez Fuster / B.Zapata Miralles (ESP) 6-3 6-2

A.Mas Mascolo / O.Mesquida Berg (ESP/4) d. A.Romero De Avila Senise / M.Semmler (ESP) 6-3 1-6 10-6
A.Artunedo Martinavarr / R.Ojeda Lara (ESP) d. L.Ferran / A.Quiros de la Riera (ESP/wc) 6-0 6-1
A.Alcaraz Ivorra / D.Vega Hernandez (ESP) d. E.Guell Bartrina / A.Lopez San Martin (ESP) 6-2 6-4
E.Esteve Lobato / P.Martinez Portero (ESP/2) d. M.Deus / N.Deus (POR) 6-3 6-1


Quarterfinal

S.Martos Gornes / P.Toledo Bague (ESP/1) d. M.Jimenez-Letrado / A.Miro (ESP) 6-1 6-4
C.Becke / M.Neubau (GER/ESP) d. J.Lizariturry / M.Vilella Martinez (ESP/3) 6-3 6-3
A.Mas Mascolo / O.Mesquida Berg (ESP/4) d. A.Artunedo Martinavarr / R.Ojeda Lara (ESP) w.o
E.Esteve Lobato / P.Martinez Portero (ESP/2) d. A.Alcaraz Ivorra / D.Vega Hernandez (ESP) 4-6 7-6(3) 10-6


Semifinal

S.Martos Gornes / P.Toledo Bague (ESP/1) d. C.Becke / M.Neubau (GER/ESP) 7-5 6-2
E.Esteve Lobato / P.Martinez Portero (ESP/2) d. A.Mas Mascolo / O.Mesquida Berg (ESP/4) 6-3 6-4


FINAL

S.Martos Gornes / P.Toledo Bague (ESP/1) d. E.Esteve Lobato / P.Martinez Portero (ESP/2) 6-4 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,686 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Spain F26 [August 17 | Vigo | Clay]

Main Draw

1st Round

Albert Alcaraz Ivorra (ESP/1) d. Carlos Becke (GER/wc) 7-6(1) 6-2
Jorge Lopez Perez Fuster (ESP/Q) d. Antonio Miro (ESP/Q) 6-1 6-3
Carlos Taberner (ESP) d. Sergio Martos Gornes (ESP) 6-1 6-3
David Vega Hernandez (ESP/6) d. Raul Brancaccio (ITA/Q) 6-3 6-2

Mario Vilella Martinez (ESP/3) d. Alberto Romero De Avila Senise (ESP/Q) 6-0 6-0
Alvaro Lopez San Martin (ESP) d. Oscar Mesquida Berg (ESP) 6-2 6-0
Miguel Semmler (ESP) d. Goncalo Falcao (POR) 7-6(4) 7-5
Juan Lizariturry (ESP/7) d. Angel Quiros de la Riera (ESP/wc) 6-0 6-0

Pedro Martinez Portero (ESP/8) d. Noé Khlif (FRA/Q) 6-4 6-4
Bernabe Zapata Miralles (ESP) d. Tomas Curras Abasolo (ESP/wc) 6-0 6-1
Eduard Esteve Lobato (ESP) d. Pol Toledo Bague (ESP) 6-3 6-3
Ricardo Ojeda Lara (ESP/4) d. Andres Artunedo Martinavarr (ESP) 6-3 3-6 6-3

Jean-Marc Werner (GER/5) d. Nuno Deus (POR) 4-6 6-4 6-0
Eric Fomba (FRA/Q) d. Adria Mas Mascolo (ESP) 6-1 6-3
Nuno Borges (POR/Q) d. Eduard Guell Bartrina (ESP/wc) 6-1 6-1
Marc Giner (ESP/2) d. Alejandro Davidovich Fokina (ESP/Q) 6-1 6-4


2nd Round

Albert Alcaraz Ivorra (ESP/1) d. Jorge Lopez Perez Fuster (ESP/Q) 6-1 6-3
David Vega Hernandez (ESP/6) d. Carlos Taberner (ESP) 4-6 6-1 6-4
Mario Vilella Martinez (ESP/3) d. Alvaro Lopez San Martin (ESP) 6-2 6-1
Juan Lizariturry (ESP/7) d. Miguel Semmler (ESP) 6-4 6-0

Pedro Martinez Portero (ESP/8) d. Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-2 6-2
Ricardo Ojeda Lara (ESP/4) d. Eduard Esteve Lobato (ESP) 6-3 2-6 6-2
Jean-Marc Werner (GER/5) d. Eric Fomba (FRA/Q) 6-1 6-3
Marc Giner (ESP/2) d. Nuno Borges (POR/Q) 6-2 6-2


Quarterfinal

David Vega Hernandez (ESP/6) d. Albert Alcaraz Ivorra (ESP/1) 6-4 6-1
Juan Lizariturry (ESP/7) d. Mario Vilella Martinez (ESP/3) 6-4 3-6 7-5
Ricardo Ojeda Lara (ESP/4) d. Pedro Martinez Portero (ESP/8) 6-1 6-4
Jean-Marc Werner (GER/5) d. Marc Giner (ESP/2) 7-6(5) 7-6(5)


Semifinal

Juan Lizariturry (ESP/7) d. David Vega Hernandez (ESP/6) 6-4 7-5
Ricardo Ojeda Lara (ESP/4) d. Jean-Marc Werner (GER/5) 7-5 2-0 ret.


FINAL

Ricardo Ojeda Lara (ESP/4) d. Juan Lizariturry (ESP/7) 7-6(3) 6-1
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Re: Spain F26 [August 17 | Vigo | Clay]

little artuñedo lost :hug:
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Re: Spain F26 [August 17 | Vigo | Clay]

artuñedo vs ojeda r1 :eek:
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Re: Spain F26 [August 17 | Vigo | Clay]

albert and zapata already in r2 =)
 

·
Ace Loveforty
Joined
·
83,400 Posts
Re: Spain F26 [August 17 | Vigo | Clay]

tough match for zapata today
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Re: Spain F26 [August 17 | Vigo | Clay]

yes :lol: he is on fire though
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Re: Spain F26 [August 17 | Vigo | Clay]

toledo :tape:

vilella double bagelled tito romero :lol:

vega won and artuñedo :hug: tough draw again...vega last week, ojeda this one...
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Re: Spain F26 [August 17 | Vigo | Clay]

wow vega beat alcaraz 64 61, he really is on fire lately...
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Re: Spain F26 [August 17 | Vigo | Clay]

vega was *4-0 in the second set :eek: good week though. good luck ojeda in the final
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
doubles winners :)
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
singles champion
 
1 - 14 of 14 Posts
Top