Mens Tennis Forums banner

1 - 11 of 11 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
SPAIN F25

City : Béjar, Spain
Date : 10 - 16 August 2015
Prize Money : 10.000$ + H
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Brydan Klein (GBR)

Entry List

1 Quentin HALYS (FRA) 286
2 Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) 350
3 Ricardo OJEDA LARA (ESP) 442
4 Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) 496
5 Federico ZEBALLOS (BOL) 504
6 Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 518
7 David VEGA HERNANDEZ (ESP) 558
8 Sasi Kumar MUKUND (IND) 567
9 Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) 652
10 Bar Tzuf BOTZER (ISR) 688
11 Andres ARTUNEDO MARTINAVARR (ESP) 752
12 Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) 764
13 Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) 772
14 Ben PATAEL (ISR) 786
15 Miguel SEMMLER (ESP) 816
16 Maxime TCHOUTAKIAN (FRA) 838
17 Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) 862
18 Romain BAUVY (FRA) 882
19 Borja RODRIGUEZ MANZANO (ESP) 943
20 (SE) Jordi VIVES (ESP) 1422

21 (Q) Aaron ADDISON (AUS) 1218
22 (Q) Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP) 1289
23 (Q) Diego-Jose MANRIQUE-VELAZQUEZ (ESP) 1461
24 (Q) Bruno MARDONES (ESP) 1528
25 (Q) Nuno BORGES (POR) 1756
26 (Q) Tiago CACAO (POR) 1861
27 (Q) Alejandro ORTEGA PALACIOS (ESP) 2004
28 (Q) Noé KHLIF (FRA)

29 (wc) Francisco Adolfo BLANCO PARIS (ESP) 1721
30 (wc) Luis Diego CHAVEZ VILLALPANDO (BOL) 2087
31 (wc) Alejandro ARTUNEDO (ESP)
32 (wc) David REDONDO PEREIRA (ESP)
 

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Spain F25 [August 10 | Béjar | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Aaron Addison (AUS/1) vs. Bye
Jorge Blanco Guadalupe (ESP) d. Dario Rico (ESP) 6-3 6-2
Javier Ladron De Guevara Hi (ESP) d. Asier Uriarte Morillas (ESP) 6-1 7-5
Miguel Vallejo (ESP) vs. Bye

Alberto Romero De Avila Senise (ESP/2) vs. Bye
Enric Guaita-Pais (ESP) vs. Bye
Eduardo Russi (BRA) d. Christopher Neill-Smith (IRL) 6-0 6-2
Carlos Dominguez Cornejo (ESP) vs. Bye

Diego-Jose Manrique-Velázquez (ESP/3) vs. Bye
Gabriel Diaz Freire (ESP) d. Jorge Garcia Onrubia (ESP) 1-6 6-2 6-0
Vasiliy Kichigin (RUS) d. Rohan Wattley (GBR) 6-2 6-0
Borja Aranda Peidro (ESP) vs. Bye

Bruno Mardones (ESP/4) vs. Bye
Alberto Rodriguez Cayetano (ESP) d. Robert Ziganshin (RUS) 6-3 6-4
Edward Elliott (USA) d. Jose-Manuel Goicoetxea-Fuster (ESP) 6-3 6-2
Rodrigo Ardanza-Trevijano (ESP) vs. Bye

Javier Amantegui (ESP/5) vs. Bye
David De Leon Elias (ESP) d. Alejandro Garcia Cenzano (ESP) 1-6 6-2 6-2
Francisco Bohorquez (ESP) d. Ivan Constantino Gijon Arruabarrena (ESP) 6-1 6-4
Alejandro Ortega Palacios (ESP/9) vs. Bye

George Davies (GBR/6) vs. Bye
Noé Khlif (FRA) d. Saul Verdugo Vicente (ESP) 6-1 6-2
Christian Gonzalez Fernandez (ESP) d. Pablo Garcia (ESP) 6-3 6-2
Inigo Santos-Fernandez (ESP/10) vs. Bye

Nuno Borges (POR/7) vs. Bye
Jose Luis Sangroniz Ojer (ESP) vs. Bye
Michael Ilett (AUS) d. Oscar Martin Martin (ESP) 6-2 6-1
Felipe Cunha Silva (POR/11) vs. Bye

Tiago Cacao (POR/8) vs. Bye
Alejandro Garcia Moreno (ESP) d. Miguel Romero Ruiz (ESP) 6-1 6-0
Eduardo Andres Urgell Bustamante (ESP) d. Tomas Pusic Whitmore (ESP) 6-3 6-3
Leo Julien Sebaoun (JPN/12) vs. Bye


2nd Round

Aaron Addison (AUS/1) d. Jorge Blanco Guadalupe (ESP) 6-2 7-6(2)
Miguel Vallejo (ESP) d. Javier Ladron De Guevara Hi (ESP) 6-4 6-3

Alberto Romero De Avila Senise (ESP/2) d. Enric Guaita-Pais (ESP) 6-3 6-3
Eduardo Russi (BRA) d. Carlos Dominguez Cornejo (ESP) 6-3 6-0

Diego-Jose Manrique-Velázquez (ESP/3) d. Gabriel Diaz Freire (ESP) 4-6 6-3 6-3
Borja Aranda Peidro (ESP) d. Vasiliy Kichigin (RUS) 6-4 6-3

Bruno Mardones (ESP/4) d. Alberto Rodriguez Cayetano (ESP) 6-4 6-1
Edward Elliott (USA) d. Rodrigo Ardanza-Trevijano (ESP) 6-0 6-0

David De Leon Elias (ESP) d. Javier Amantegui (ESP/5) 6-4 7-6(1)
Alejandro Ortega Palacios (ESP/9) d. Francisco Bohorquez (ESP) 7-5 7-6(4)

Noé Khlif (FRA) d. George Davies (GBR/6) 4-6 6-3 7-5
Inigo Santos-Fernandez (ESP/10) d. Christian Gonzalez Fernandez (ESP) 6-1 6-3

Nuno Borges (POR/7) d. Jose Luis Sangroniz Ojer (ESP) 6-3 6-1
Felipe Cunha Silva (POR/11) d. Michael Ilett (AUS) 6-2 6-2

Tiago Cacao (POR/8) d. Alejandro Garcia Moreno (ESP) 6-1 6-0
Eduardo Andres Urgell Bustamante (ESP) d. Leo Julien Sebaoun (JPN/12) 6-3 4-6 7-5


Final Round

Aaron Addison (AUS/1) d. Miguel Vallejo (ESP) 6-3 6-0
Alberto Romero De Avila Senise (ESP/2) d. Eduardo Russi (BRA) 6-1 6-2
Diego-Jose Manrique-Velázquez (ESP/3) d. Borja Aranda Peidro (ESP) 6-3 6-2
Bruno Mardones (ESP/4) d. Edward Elliott (USA) 6-1 6-0
Alejandro Ortega Palacios (ESP/9) d. David De Leon Elias (ESP) 2-6 7-6(2) 6-0
Noé Khlif (FRA) d. Inigo Santos-Fernandez (ESP/10) 6-4 4-6 6-0
Nuno Borges (POR/7) d. Felipe Cunha Silva (POR/11) 2-6 6-1 6-3
Tiago Cacao (POR/8) d. Eduardo Andres Urgell Bustamante (ESP) 2-6 6-2 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Spain F25 [August 10 | Béjar | Hard]

Doubles

1st Round

I.Arenas-Gualda / J.Hernando-Ruano (ESP/1) d. T.Cacao / E.Russi (POR/BRA) 6-4 6-2
L.Chavez Villalpando / I.Santos-Fernandez (BOL/ESP) d. F.Blanco Paris / D.Rico (ESP/wc) 6-3 6-3
A.Artunedo / F.Zeballos (ESP/BOL) d. B.Botzer / B.Patael (ISR) 3-6 6-3 10-5
Q.Halys / M.Tchoutakian (FRA/4) d. C.Gomez-Herrera / M.Semmler (ESP) 6-2 6-1

A.Artunedo Martinavarr / R.Ojeda Lara (ESP) d. B.Rodriguez Manzano / P.Vivero Gonzalez (ESP/3) 6-3 6-3
S.Mukund / L.Sebaoun (IND/JPN) d. J.Garcia Onrubia / O.Martin Martin (ESP/wc) 7-5 6-2
A.Addison / M.Ilett (AUS) d. C.Dominguez Cornejo / A.Rodriguez Cayetano (ESP/wc) 6-2 6-2
D.Vega Hernandez / R.Villacorta-Alonso (ESP/2) d. B.Mardones / A.Romero De Avila Senise (ESP) 6-4 6-2


Quarterfinal

I.Arenas-Gualda / J.Hernando-Ruano (ESP/1) d. L.Chavez Villalpando / I.Santos-Fernandez (BOL/ESP) 6-2 6-0
Q.Halys / M.Tchoutakian (FRA/4) d. A.Artunedo / F.Zeballos (ESP/BOL) 6-2 6-1
A.Artunedo Martinavarr / R.Ojeda Lara (ESP) d. S.Mukund / L.Sebaoun (IND/JPN) 6-2 6-1
A.Addison / M.Ilett (AUS) d. D.Vega Hernandez / R.Villacorta-Alonso (ESP/2) 6-3 5-7 10-6


Semifinal

I.Arenas-Gualda / J.Hernando-Ruano (ESP/1) d. Q.Halys / M.Tchoutakian (FRA/4) 6-2 6-3
A.Artunedo Martinavarr / R.Ojeda Lara (ESP) d. A.Addison / M.Ilett (AUS) 6-2 6-1


FINAL

A.Artunedo Martinavarr / R.Ojeda Lara (ESP) d. I.Arenas-Gualda / J.Hernando-Ruano (ESP/1) 6-7(4) 6-3 10-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Spain F25 [August 10 | Béjar | Hard]

Main Draw

1st Round

Quentin Halys (FRA/1) d. Nuno Borges (POR/Q) 6-2 6-2
Inigo Santos-Fernandez (ESP/L.L) d. Bruno Mardones (ESP/Q) 7-5 6-4
Ben Patael (ISR) d. Francisco Adolfo Blanco Paris (ESP/wc) 6-2 6-3
David Vega Hernandez (ESP/8) d. Andres Artunedo Martinavarr (ESP) 6-4 6-1

Jorge Hernando-Ruano (ESP) d. Georgi Rumenov Payakov (ESP/3) 6-7(4) 7-6(4) 6-3
Bar Tzuf Botzer (ISR) d. David Redondo Pereira (ESP/wc) 6-1 6-1
Alberto Romero De Avila Senise (ESP/Q) d. Alejandro Ortega Palacios (ESP/Q) 6-2 6-1
Federico Zeballos (BOL/6) d. Noé Khlif (FRA/Q) 6-7(8) 6-2 6-1

Luis Diego Chavez Villalpando (BOL/wc) d. Sasi Kumar Mukund (IND/7) 3-6 6-3 6-4
Carlos Gomez-Herrera (ESP) d. Romain Bauvy (FRA) 6-7(6) 6-3 6-2
Maxime Tchoutakian (FRA) d. Miguel Semmler (ESP) 6-3 6-3
Pablo Vivero Gonzalez (ESP/4) d. Diego-Jose Manrique-Velázquez (ESP/Q) 6-3 6-4

Ricardo Ojeda Lara (ESP/5) d. Tiago Cacao (POR/Q) 3-6 6-1 6-0
Borja Rodriguez Manzano (ESP) d. Aaron Addison (AUS/Q) 7-5 6-4
Ricardo Villacorta-Alonso (ESP) d. Ivan Arenas-Gualda (ESP) 6-3 6-1
Roberto Ortega-Olmedo (ESP/2) d. Alejandro Artunedo (ESP/wc) 6-1 6-2

Inigo Santos-Fernandez (ESP/L.L) replaces Jordi Vives (ESP)


2nd Round

Quentin Halys (FRA/1) d. Inigo Santos-Fernandez (ESP/L.L) 6-1 6-0
David Vega Hernandez (ESP/8) d. Ben Patael (ISR) 6-4 6-4
Jorge Hernando-Ruano (ESP) d. Bar Tzuf Botzer (ISR) 6-4 7-6(2)
Federico Zeballos (BOL/6) d. Alberto Romero De Avila Senise (ESP/Q) 7-6(4) 6-0

Carlos Gomez-Herrera (ESP) d. Luis Diego Chavez Villalpando (BOL/wc) 6-1 6-1
Pablo Vivero Gonzalez (ESP/4) d. Maxime Tchoutakian (FRA) 7-5 6-4
Ricardo Ojeda Lara (ESP/5) d. Borja Rodriguez Manzano (ESP) 7-5 6-2
Roberto Ortega-Olmedo (ESP/2) d. Ricardo Villacorta-Alonso (ESP) 7-5 6-2


Quarterfinal

David Vega Hernandez (ESP/8) d. Quentin Halys (FRA/1) 6-7(5) 6-1 7-5
Jorge Hernando-Ruano (ESP) d. Federico Zeballos (BOL/6) 7-5 6-3
Pablo Vivero Gonzalez (ESP/4) d. Carlos Gomez-Herrera (ESP) 7-5 7-5
Roberto Ortega-Olmedo (ESP/2) d. Ricardo Ojeda Lara (ESP/5) 6-2 4-6 7-5


Semifinal

David Vega Hernandez (ESP/8) d. Jorge Hernando-Ruano (ESP) 6-2 6-4
Pablo Vivero Gonzalez (ESP/4) d. Roberto Ortega-Olmedo (ESP/2) 6-2 4-6 7-5


FINAL

Pablo Vivero Gonzalez (ESP/4) d. David Vega Hernandez (ESP/8) 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
68,103 Posts
Re: Spain F25 [August 10 | Béjar | Hard]

rumenov :tape:
 

·
Registered
Joined
·
68,103 Posts
Re: Spain F25 [August 10 | Béjar | Hard]

this tournament is getting interesting :drool:
 

·
Registered
Joined
·
68,103 Posts
Re: Spain F25 [August 10 | Béjar | Hard]



vega beats halys and gets into the semifinals
 

·
Registered
Joined
·
68,103 Posts
Re: Spain F25 [August 10 | Béjar | Hard]

vega into the final!! facing vivero in around 2 hours

 

·
Registered
Joined
·
68,103 Posts
doubles winners celebrating at the locker room :lol:
 
1 - 11 of 11 Posts
Top