Mens Tennis Forums banner

1 - 12 of 12 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
Entry List :

1 PEDRINI, Marco ITA 346 1
2 $ ZOVKO, Lovro CRO 372
3 MENIANE, Trystan FRA 401 1
4 OCERA, Massimo ITA 422
5 LEGAT, Guillaume FRA 433 1
6 $ ZHU, Ben-Qiang CHN 440 1
7 JUSKA, Andis LAT 447 1
8 FORNELL-MESTRES, Marc ESP 459 1
9 MUNOZ-DE LA NAVA, Daniel ESP 467 1
10 $ SALVA-VIDAL, Bartolome ESP 471
11 SMIT, Jasper NED 489 1
12 KONING, Michel NED 500 1
13 $ LOGLO, Komlavi TOG 517 1
14 $ TAVARES, Leonardo POR 526
15 NIELSEN, Frederik DEN 527 1
16 $ CHECA-CALVO, Jose ESP 530 1
17 CARRIL-CASO, Esteban ESP 544 1
18 SCHERER, Eric GER 593 1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
Spain F24 qualifying
September 12-18, 2005

Singles
Seeds: (cut: Marco Garcia-Koch - 1414)
1. Zbynek Mlyarnik
2. Michal Przysiezny
3. Rafael Moreno-Negrin
4. Marcos Jimenez-Letrado
5. Ivan Esquerdo
6. Ignasi Villacampa
7. Rafael Arevalo
8. Juan Miguel Such
9. Pere Riba
10. Amit Inbar
11. Javier Ruiz-Gonzalez
12. David Diaz-Ventura
13. Jose Carlos Garcia-Sanchez
14. Richard Brooks
15. Miquel Perez
16. Juan Albert Viloca

First Round
(1)Zbynek Mlyarnik (AUT) vs Lior Barbash (ISR)
(11)Javier Ruiz-Gonzalez (ESP) vs Marc Rocafort (ESP)
(2)Michal Przysiezny (POL) vs (WC)Abraham Gonzalez (ESP)
(12)David Diaz-Ventura (ESP) vs Stefan Vukov (CRO)
(3)Rafael Moreno-Negrin (ESP) vs Vitor Requiao (BRA)
(16)Juan Albert Viloca (ESP) vs James Ward (GBR)
(4)Marcos Jimenez-Letrado (ESP) vs (WC)Amel Bisevac (AUT)
(10)Amit Inbar (ISR) vs (WC)Jesus Martinez-Mozo (ESP)
(5)Ivan Esquerdo (ESP) vs (WC)Jose Alberto Nunez (ESP)
(9)Pere Riba (ESP) vs Marco Garcia-Koch (ESP)
(6)Ignasi Villacampa (ESP) vs Ricardo Villacorta (ESP)
(15)Miquel Perez (ESP) vs Temur Tsvinaria (RUS)
(7)Rafael Arevalo (ESA) vs (WC)Carlos Calderon (ESP)
(13)Jose Carlos Garcia-Sanchez (ESP) vs (WC)Faustino Arrogante (ESP)
(8)Juan Miguel Such (ESP) vs Julio Casarotti (BRA)
(14)Richard Brooks (GBR) vs Jorge Jimenez-Letrado (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
Spain F24 qualifying
September 12-18, 2005

Singles
Seeds: (cut: Marco Garcia-Koch - 1414)
1. Zbynek Mlyarnik
2. Michal Przysiezny
3. Rafael Moreno-Negrin
4. Marcos Jimenez-Letrado
5. Ivan Esquerdo
6. Ignasi Villacampa
7. Rafael Arevalo
8. Juan Miguel Such
9. Pere Riba
10. Amit Inbar
11. Javier Ruiz-Gonzalez
12. David Diaz-Ventura
13. Jose Carlos Garcia-Sanchez
14. Richard Brooks
15. Miquel Perez
16. Juan Albert Viloca

First Round
(1)Zbynek Mlyarnik (AUT) d. Lior Barbash (ISR) 6-4 6-2
(11)Javier Ruiz-Gonzalez (ESP) d. Marc Rocafort (ESP) 6-3 6-3
(2)Michal Przysiezny (POL) d. (WC)Abraham Gonzalez (ESP) 6-2 6-0
(12)David Diaz-Ventura (ESP) d. Stefan Vukov (CRO) 7-6(1) 6-3
(3)Rafael Moreno-Negrin (ESP) d. Vitor Requiao (BRA) 3-6 6-4 6-1
(16)Juan Albert Viloca (ESP) d. James Ward (GBR) 6-0 4-6 6-2
(4)Marcos Jimenez-Letrado (ESP) d. (WC)Amel Bisevac (AUT) 6-1 6-3
(10)Amit Inbar (ISR) d. (WC)Jesus Martinez-Mozo (ESP) 6-2 6-2
(5)Ivan Esquerdo (ESP) d. (WC)Jose Alberto Nunez (ESP) 6-1 ret.
(9)Pere Riba (ESP) d. Marco Garcia-Koch (ESP) 6-7(4) 7-5 6-4
Ricardo Villacorta (ESP) d. (6)Ignasi Villacampa (ESP) 6-3 6-2
(15)Miquel Perez (ESP) d. Temur Tsvinaria (RUS) 6-1 7-6(3)
(7)Rafael Arevalo (ESA) d. (WC)Carlos Calderon (ESP) 6-0 6-4
(13)Jose Carlos Garcia-Sanchez (ESP) d. (WC)Faustino Arrogante (ESP) 6-0 6-1
(8)Juan Miguel Such (ESP) d. Julio Casarotti (BRA) 6-4 4-6 6-2
Jorge Jimenez-Letrado (ESP) d. (14)Richard Brooks (GBR) 3-6 7-5 6-1

Qualifying Round
(1)Zbynek Mlyarnik (AUT) d. (11)Javier Ruiz-Gonzalez (ESP) 6-2 6-2
(2)Michal Przysiezny (POL) d. (12)David Diaz-Ventura (ESP) 6-0 6-0
(16)Juan Albert Viloca (ESP) d. (3)Rafael Moreno-Negrin (ESP) 7-6(4) 5-7 6-2
(4)Marcos Jimenez-Letrado (ESP) d. (10)Amit Inbar (ISR) 7-5 7-5
(5)Ivan Esquerdo (ESP) d. (9)Pere Riba (ESP) 3-6 6-4 6-3
Ricardo Villacorta (ESP) d. (15)Miquel Perez (ESP) 7-5 6-3
(7)Rafael Arevalo (ESA) d. (13)Jose Carlos Garcia-Sanchez (ESP) 6-0 6-0
(8)Juan Miguel Such (ESP) d. Jorge Jimenez-Letrado (ESP) 7-5 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #4
Spain F24 - III Open Ciudad de Mostoles
Mostoles, Spain
September 12-18, 2005
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 32
$15,000

Singles
Seeds: (cut: Adrian Menendez - 604)
1. Zbynek Mlynarik
2. Marco Pedrini
3. Michal Przsiezny
4. Lovro Zovko
5. Trystan Meniane
6. Massimo Ocera
7. Guillaume Legat
8. Andis Juska

First Round
(1)(q)Zbynek Mlynarik (AUT) vs Jasper Smit (NED)
Marc Fornell (ESP) vs (WC)Ignacio "Nacho" Coll (ESP)
Daniel Munoz de la Nava (ESP) vs (WC)Roberto Bautista (ESP)
(5)Trystan Meniane (FRA) vs Jose Checa (ESP)
(4)Lovro Zovko (CRO) vs (q)Rafael Arevalo (ESA)
Esteban Carril (ESP) vs (q)Juan Miguel Such (ESP)
Leonardo Tavares (POR) vs (WC)Sergio Perez-Perez (ESP)
(6)Massimo Ocera (ITA) vs (SE)Rasmus Norby (DEN)
(7)Guillaume Legat (FRA) vs Bartolome Salva (ESP)
(q)Ignasi Villacampa (ESP) vs (q)Juan Albert Viloca (ESP)
Frederik Nielsen (DEN) vs Eric Scherer (GER)
(3)(q)Michal Przsiezny (POL) vs Komlavi Loglo (TOG)
(8)Andis Juska (LAT) vs Adrian Menendez (ESP)
(LL)Rafael Moreno-Negrin (ESP) vs (WC)Georgi Roumenov (BUL)
Michel Koning (NED) vs (q)Marcos Jimenez-Letrado (ESP)
(2)Marco Pedrini (ITA) vs (q)Ivan Esquerdo (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
4,456 Posts
1st Round

Jasper SMIT (NED) defeated Zbynek MLYNARIK (AUT) 63 64
Marc FORNELL-MESTRES (ESP) defeated Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) 63 62
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) defeated Daniel MUNOZ-DE LA NAVA (ESP) 67(4) 63 63
Trystan MENIANE (FRA) defeated Jose CHECA-CALVO (ESP) 60 46 64
Rafael AREVALO-GONZALEZ (ESA) defeated Lovro ZOVKO (CRO) 63 76(4)
Juan-Miguel SUCH-PEREZ (ESP) defeated Esteban CARRIL-CASO (ESP) 63 36 63
Leonardo TAVARES (POR) defeated Sergio PEREZ-PEREZ (ESP) 61 64
Rasmus NORBY (DEN) defeated Massimo OCERA (ITA) 63 62
Bartolome SALVA-VIDAL (ESP) defeated Pere RIBA-MADRID (ESP) 63 67(0) 61
Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) defeated Ignasi VILLACAMPA-ROSES (ESP) 63 60
Frederik NIELSEN (DEN) defeated Eric SCHERER (GER) 62 64
Michal PRZYSIEZNY (POL) defeated Komlavi LOGLO (TOG) 63 36 62
Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) defeated Andis JUSKA (LAT) 63 67(5) 76(3)
Gueorgui ROUMENOV-PAYAKOV (BUL) defeated Rafael MORENO-NEGRIN (ESP) 61 62
Michel KONING (NED) defeated Marcos JIMENEZ-LETRADO (ESP) 26 76(6) 64
Marco PEDRINI (ITA) defeated Ivan ESQUERDO-ANDREU (ESP) 61 63
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #7
Second Round :

Marc Fornell (ESP) d. Jasper Smit (NED) 6-2 4-6 6-4
(5)Trystan Meniane (FRA) d. (WC)Roberto Bautista (ESP) 2-6 6-2 6-3
(q)Juan Miguel Such (ESP) d. (q)Rafael Arevalo (ESA) 6-2 6-4
(SE)Rasmus Norby (DEN) d. Leonardo Tavares (POR) 6-3 6-3
(q)Juan Albert Viloca (ESP) d. Bartolome Salva (ESP) 6-4 6-1
(3)(q)Michal Przsiezny (POL) d. Frederik Nielsen (DEN) 3-6 6-4 6-3
Adrian Menendez (ESP) d. (WC)Georgi Roumenov (BUL) 6-3 6-4
(2)Marco Pedrini (ITA) d. Michel Koning (NED) 6-4 4-6 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #8
Doubles
Seeds: (cut: Garcia-Sanchez/Perez - 2253)
1. Marc Fornell/Komlavi Loglo
2. Michel Koning/Jasper Smit
3. Massimo Ocera/Marco Pedrini
4. Marc Rocafort/Lovro Zovko

First Round
(1)Marc Fornell/Komlavi Loglo (ESP/TOG) d. (ALT)Lior Barbash/Amit Inbar (ISR) 6-4 6-4 [Barbash/Inbar replace Rafael Arevalo/Rafael Moreno-Negrin]
Adrian Menendez/Eric Scherer (ESP/GER) d. (WC)Amador Romero-Torres/Miguel Angel Solbes (ESP) 6-2 6-4
(3)Massimo Ocera/Marco Pedrini (ITA) d. Jose Carlos Garcia-Sanchez/Miquel Perez (ESP) 6-2 6-1
Jorge Jimenez-Letrado/Marcos Jimenez-Letrado (ESP) d. (WC)Juan Albert Viloca/Temur Tsvinaria (ESP/RUS) 6-4 7-5
Zbynek Mlynarik/Michal Przysiezny (AUT/POL) d. (WC)Jose Enrique de la Torre/Ricardo Villacorta (ESP) 6-1 6-0
(4)Marc Rocafort/Lovro Zovko (ESP/CRO) d. Ignacio "Nacho" Coll/Juan Miguel Such (ESP) 6-3 6-0
Leonardo Tavares/Ignasi Villacampa (POR/ESP) d. Jose Checa/Sergio Perez-Perez (ESP) 6-4 3-6 6-1
(2)Michel Koning/Jasper Smit (NED) d. Pere Riba/Javier Ruiz-Gonzalez (ESP) 6-1 6-0

Quarterfinals
(1)Marc Fornell/Komlavi Loglo (ESP/TOG) d. Adrian Menendez/Eric Scherer (ESP/GER) 6-7(6) 6-3 6-2
(3)Massimo Ocera/Marco Pedrini (ITA) d. Jorge Jimenez-Letrado/Marcos Jimenez-Letrado (ESP) 6-2 6-4
(4)Marc Rocafort/Lovro Zovko (ESP/CRO) d. Zbynek Mlynarik/Michal Przysiezny (AUT/POL) w/o
(2)Michel Koning/Jasper Smit (NED) d. Leonardo Tavares/Ignasi Villacampa (POR/ESP) 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #9
Quarterfinals
(5)Trystan Meniane (FRA) d. Marc Fornell (ESP) 6-3 6-4
(SE)Rasmus Norby (DEN) d. (q)Juan Miguel Such (ESP) 6-4 6-3
(3)(q)Michal Przsiezny (POL) d. (q)Juan Albert Viloca (ESP) w/o
(2)Marco Pedrini (ITA) d. Adrian Menendez (ESP) 5-7 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #10
Semifinals
(5)Trystan Meniane (FRA) d. (SE)Rasmus Norby (DEN) 6-1 6-4
(2)Marco Pedrini (ITA) d. (3)(q)Michal Przsiezny (POL) 6-2 7-5
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #12
Semifinals
(3)Massimo Ocera/Marco Pedrini (ITA) d. (1)Marc Fornell/Komlavi Loglo (ESP/TOG) 6-1 6-1
(2)Michel Koning/Jasper Smit (NED) d. (4)Marc Rocafort/Lovro Zovko (ESP/CRO) 6-4 6-1

Finals
(2)Michel Koning/Jasper Smit (NED) d. (3)Massimo Ocera/Marco Pedrini (ITA) 3-6 6-4 6-3
 
1 - 12 of 12 Posts
Top