Mens Tennis Forums banner

1 - 12 of 12 Posts

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #1
Spain F20 qualifying
August 15-21, 2005

Singles
Seeds: (cut: none)
1. Lamine Ouahab
2. Adam Feeney
3. Ivan Esquerdo
4. Javier Ruiz-Gonzalez
5. Diogo Rocha
6. Kamil Filali
7. Ignacio "Nacho" Coll
8. Mario Munoz-Bejarano
9. Igor Muguruza
10. Jorge Garcia-Marin
11. Marco Garcia-Koch
12. Lucas Jovita
13. Jon Beaskoetxea
14. Javier Gimenez-Garcia
15. Vladimir Nikolenko
16. Paterne Mamata

First Round
(1)Lamine Ouahab (ALG) bye
Thomas Cazes-Carrere (FRA) bye
David Serrano (ESP) d. (WC)Adolfo Gomez-Pinter (ESP) 6-3 2-6 6-3
(14)Javier Gimenez-Garcia (ESP) bye
(2)Adam Feeney (AUS) bye
Miguel Angel Solbes (ESP) bye
Brad de Vet (AUS) bye
(11)Marco Garcia-Koch (ESP) bye
(3)Ivan Esquerdo (ESP) bye
Guillermo Olaso (ESP) bye
Alejandro Alburquerque (ESP) d. Patrick Linke (AUT) 6-3 6-7(3) 6-4
(15)Vladimir Nikolenko (UKR) bye
(4)Javier Ruiz-Gonzalez (ESP) bye
Nicolas Grammare (FRA) bye
Yury Shirshov (RUS) d. (WC)Asier Retegui (ESP) 6-2 6-0
(9)Igor Muguruza (VEN) bye
(5)Diogo Rocha (POR) bye
Alan Wright (GBR) bye
Maxime Bonami (FRA) d. Haitz Erro (ESP) 6-2 6-2
(16)Paterne Mamata (FRA) bye
(6)Kamil Filali (MAR) bye
Carlos Previ-Aliano (ESP) bye
Takahiro Ittogi (JPN) d. Juan Beaus (ESP) 6-1 7-6(2)
(10)Jorge Garcia-Marin (ESP) bye
(7)Ignacio "Nacho" Coll (ESP) bye
Marc Canovas (ESP) bye
David Canudas (ESP) d. Javier Ramos-Martinez (ESP) 6-3 5-7 6-0
(13)Jon Beaskoetxea (ESP) bye
(8)Mario Munoz-Bejarano (ESP) bye
Eduardo Sanz (ESP) bye
Victor Sanchez-Gil (ESP) d. Francisco Malfitani (ARG) 6-0 6-1
(12)Lucas Jovita (BRA) bye
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #2
Second Round
(1)Lamine Ouahab (ALG) d. Thomas Cazes-Carrere (FRA) 6-3 6-1
(14)Javier Gimenez-Garcia (ESP) d. David Serrano (ESP) 6-1 6-2
(2)Adam Feeney (AUS) d. Miguel Angel Solbes (ESP) 6-1 6-3
(11)Marco Garcia-Koch (ESP) d. Brad de Vet (AUS) 6-1 6-1
(3)Ivan Esquerdo (ESP) d. Guillermo Olaso (ESP) 4-6 6-3 6-2
(15)Vladimir Nikolenko (UKR) d. Alejandro Alburquerque (ESP) 6-4 4-6 6-1
(4)Javier Ruiz-Gonzalez (ESP) d. Nicolas Grammare (FRA) 6-3 6-2
Yury Shirshov (RUS) d. (9)Igor Muguruza (VEN) 4-6 6-3 7-6(4)
(5)Diogo Rocha (POR) d. Alan Wright (GBR) 6-3 6-1
Maxime Bonami (FRA) d. (16)Paterne Mamata (FRA) 4-6 7-6(5) 6-4
(6)Kamil Filali (MAR) d. Carlos Previ-Aliano (ESP) 7-6(3) 6-4
(10)Jorge Garcia-Marin (ESP) d. Takahiro Ittogi (JPN) 6-3 6-4
(7)Ignacio "Nacho" Coll (ESP) d. Marc Canovas (ESP) 6-4 4-6 6-3
(13)Jon Beaskoetxea (ESP) d. David Canudas (ESP) 6-2 6-3
(8)Mario Munoz-Bejarano (ESP) d. Eduardo Sanz (ESP) 6-4 6-3
Victor Sanchez-Gil (ESP) d. (12)Lucas Jovita (BRA) 6-3 4-6 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #3
Qualifying Round
(1)Lamine Ouahab (ALG) d. (14)Javier Gimenez-Garcia (ESP) 6-2 7-5
(2)Adam Feeney (AUS) d. (11)Marco Garcia-Koch (ESP) 6-1 6-3
(3)Ivan Esquerdo (ESP) d. (15)Vladimir Nikolenko (UKR) 7-5 6-1
(4)Javier Ruiz-Gonzalez (ESP) d. Yury Shirshov (RUS) 2-6 6-4 6-4
(5)Diogo Rocha (POR) d. Maxime Bonami (FRA) 7-5 6-3
(10)Jorge Garcia-Marin (ESP) d. (6)Kamil Filali (MAR) 3-6 6-4 6-1
(7)Ignacio "Nacho" Coll (ESP) d. (13)Jon Beaskoetxea (ESP) 6-3 6-4
(8)Mario Munoz-Bejarano (ESP) d. Victor Sanchez-Gil (ESP) 3-6 6-1 7-6(3)
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #4
Doubles
Seeds: (cut: none)
none

Qualifying Round (First Round)
Alejandro Alburquerque/Albert Ramos (ESP) d. Christian Ramos-Abad/Miguel Angel Solbes (ESP) 6-2 7-6(5)
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #5
Spain F20 - XIII Ciudad de Irún
Irun, Spain
August 15-21, 2005
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$15,000

Singles
Seeds: (cut: David Diaz-Ventura - 895)
1. Slimane Saoudi
2. Julien Jeanpierre
3. Ben-Qiang Zhu
4. Lamine Ouahab
5. Adam Feeney
6. Marc Fornell
7. Pablo Andujar
8. German Puentes

First Round
(1)Slimane Saoudi (ALG) d. Rafael Moreno-Negrin (ESP) 6-3 6-2
David Luque (ESP) d. Ignasi Villacampa (ESP) 6-3 6-7(5) 6-4
(q)Diogo Rocha (POR) d. Sergio Perez-Perez (ESP) 2-6 6-3 6-2
(8)German Puentes (ESP) d. Tom Rushby (GBR) 6-3 6-2
(q)Ivan Esquerdo (ESP) d. (LL)Kamil Filali (MAR) 6-4 5-7 6-4 [Filali replaces Ben-Qiang Zhu]
(q)Ignacio "Nacho" Coll (ESP) d. (WC)Inigo Cervantes (ESP) 6-7(4) 6-2 6-4
Daniel Vallverdu (VEN) d. (WC)Christian Ramos-Abad (ESP) 6-3 6-1
(q)Mario Munoz-Bejarano (ESP) d. (5)(q)Adam Feeney (AUS) 6-4 7-5
(6)Marc Fornell (ESP) d. David Diaz-Ventura (ESP) 6-1 6-4
Daniel Monedero (ESP) d. (q)Javier Ruiz-Gonzalez (ESP) 6-3 6-0
(WC)Albert Ramos (ESP) d. Baptiste Dupuy (FRA) 6-3 7-6(6)
(4)(q)Lamine Ouahab (ALG) d. Juan Miguel Such (ESP) 6-2 6-3
(7)Pablo Andujar (ESP) d. Jonathan Hilaire (FRA) 6-3 4-6 6-2
Augustin Gensse (FRA) d. (q)Jorge Garcia-Marin (ESP) 6-3 2-6 6-4
Pablo Santos-Gonzalez (ESP) d. Pere Riba (ESP) 6-0 6-2
(WC)Roberto Bautista (ESP) d. (2)Julien Jeanpierre (FRA) 7-5 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #6
Second Round
(1)Slimane Saoudi (ALG) d. David Luque (ESP) 3-6 6-3 6-2
(8)German Puentes (ESP) d. (q)Diogo Rocha (POR) 6-2 6-4
(q)Ivan Esquerdo (ESP) d. (q)Ignacio "Nacho" Coll (ESP) 7-6(8) 6-7(2) 6-2
(q)Mario Munoz-Bejarano (ESP) d. Daniel Vallverdu (VEN) 5-1 (15-0) ret.
(6)Marc Fornell (ESP) d. Daniel Monedero (ESP) 6-4 6-4
(4)(q)Lamine Ouahab (ALG) d. (WC)Albert Ramos (ESP) 6-3 6-4
Augustin Gensse (FRA) d. (7)Pablo Andujar (ESP) 6-2 6-3
Pablo Santos-Gonzalez (ESP) d. (WC)Roberto Bautista (ESP) 6-4 6-7(5) 7-6(3)
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #7
Doubles
Seeds: (cut: Jovita/Muguruza - 1471/NR)
1. Marc Fornell/Daniel Monedero
2. German Puentes/Daniel Vallverdu
3. Baptiste Dupuy/Slimane Saoudi
4. Sergio Perez-Perez/Pablo Santos-Gonzalez

First Round
(1)Marc Fornell/Daniel Monedero (ESP) d. Juan Miguel Such/Ignasi Villacampa (ESP) 6-4 6-3
Pere Riba/Javier Ruiz-Gonzalez (ESP) d. Ivan Esquerdo/Marco Garcia-Koch (ESP) 3-6 6-3 7-5
(4)Sergio Perez-Perez/Pablo Santos-Gonzalez (ESP) d. Brad de Vet/Adam Feeney (AUS) 6-4 6-3
Takahiro Ittogi/Javier Ramos-Martinez (JPN/ESP) d. Lucas Jovita/Igor Muguruza (BRA/VEN) 6-7(3) 6-2 6-2
James Rushby/Tom Rushby (GBR) d. (q)Alejandro Alburquerque/Albert Ramos (ESP) 6-4 6-7(3) 6-1
Kamil Filali/Diogo Rocha (MAR/POR) d. (3)Baptiste Dupuy/Slimane Saoudi (FRA/ALG) 4-6 6-4 6-1
Augustin Gensse/Julien Jeanpierre (FRA) d. Vladimir Nikolenko/Alan Wright (UKR/GBR) 7-5 7-5
(2)German Puentes/Daniel Vallverdu (ESP/VEN) d. Jon Beaskoetxea/Inigo Cervantes (ESP) 6-2 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #8
Quarterfinals
(1)Marc Fornell/Daniel Monedero (ESP) d. Pere Riba/Javier Ruiz-Gonzalez (ESP) 7-6(2) 6-3
(4)Sergio Perez-Perez/Pablo Santos-Gonzalez (ESP) d. Takahiro Ittogi/Javier Ramos-Martinez (JPN/ESP) 6-1 6-4
James Rushby/Tom Rushby (GBR) d. Kamil Filali/Diogo Rocha (MAR/POR) 6-2 6-4
Augustin Gensse/Julien Jeanpierre (FRA) d. (2)German Puentes/Daniel Vallverdu (ESP/VEN) 6-3 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #9
Quarterfinals
(1)Slimane Saoudi (ALG) d. (8)German Puentes (ESP) 7-6(5) 6-0
(q)Mario Munoz-Bejarano (ESP) d. (q)Ivan Esquerdo (ESP) 6-0 5-7 6-3
(4)(q)Lamine Ouahab (ALG) d. (6)Marc Fornell (ESP) 6-4 6-2
Augustin Gensse (FRA) d. Pablo Santos-Gonzalez (ESP) 6-3 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #10
Semifinals
(1)Marc Fornell/Daniel Monedero (ESP) d. (4)Sergio Perez-Perez/Pablo Santos-Gonzalez (ESP) 6-1 6-3
Augustin Gensse/Julien Jeanpierre (FRA) d. James Rushby/Tom Rushby (GBR) 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #11
Semifinals
(1)Slimane Saoudi (ALG) d. (q)Mario Munoz-Bejarano (ESP) 6-3 7-6(2)
Augustin Gensse (FRA) d. (4)(q)Lamine Ouahab (ALG) 6-3 1-6 6-1

Finals
(1)Slimane Saoudi (ALG) d. Augustin Gensse (FRA) 6-4 6-7(3) 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #12
Finals
(1)Marc Fornell/Daniel Monedero (ESP) d. Augustin Gensse/Julien Jeanpierre (FRA) 6-4 6-4
 
1 - 12 of 12 Posts
Top