Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
SPAIN F20

City : Denia, Spain
Date : 23-29 July 2018
Prize Money : 25.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Javier Barranco Cosano (ESP)

Entry List

1 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) 399
2 Raul BRANCACCIO (ITA) 448
3 Marc GINER (ESP) 458
4 Javier BARRANCO COSANO (ESP) 479
5 Rafael MATOS (BRA) 497
6 Maciej RAJSKI (POL) 611
7 Jaume PLA MALFEITO (ESP) 635
8 Billy HARRIS (GBR) 646
9 Miguel SEMMLER (ESP) 659
10 Andrey CHEPELEV (RUS) 705
11 Omar SALMAN (BEL) 718
12 Mikhail KOROVIN (RUS) 770
13 Diego HIDALGO (ECU) 828
14 Johan NIKLES (SUI) 829
15 Claudio FORTUNA (ITA) 842
16 Vullnet TASHI (SUI) 844
17 Abhinav Sanjeev SHANMUGAM (IND) 852
18 Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP) 860
19 (SE) Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP) 1470
20 (SE) Carlos LOPEZ MONTAGUD (ESP)

21 (Q) Sebastian BAEZ (ARG) 967
22 (Q) Alberto BARROSO CAMPOS (ESP) 1012
23 (Q) Gianni ROSS (USA) 1078
24 (Q) Bruno MARDONES (ESP) 1131
25 (Q) Andres FERNANDEZ CANOVAS (ESP) 1295
26 (Q) Imanol LOPEZ MORILLO (ESP) 1540
27 (Q) Eduard GUELL (ESP) 1578
28 (Q) Carlos SANCHEZ JOVER (ESP) 1956

29 (wc) Pol TOLEDO BAGUE (ESP) 382
30 (wc) Sergi PEREZ CONTRI (ESP) 1065
31 (wc) Alberto COLAS SANCHEZ (ESP) 1202
32 (wc) Ernesto TUREGANO JULIAN (ESP)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Spain F20 [July 23 | Denia | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Sebastian Baez (ARG/1) d. Juan Pablo Canas Garcia (ESP) 6-7(4) 7-6(3) 6-0
Alejandro Vedri Asensi (ESP) d. Antonio Amurrio Fradejas (ESP) 6-0 6-1
Sergio Gomez Montesa (ESP) d. Hans Albert Schubert (CHI) 6-1 6-7(3) 7-6(2)
Loic Perret (SUI/12) d. Marc Monclus Matamala (ESP) 6-2 6-1

Aaron Cortes Alcaraz (ESP/2) d. Pablo Montanes Gadea (ESP/wc) 6-0 6-3
Carles Hernandez (ESP) d. Ramiro Laguna (ESP) 1-6 7-5 6-3
Lluis Dolz (ESP) d. Bruno Squarcia Mateo (ESP/wc) 6-0 6-0
Andres Fernandez Canovas (ESP/9) d. Carlos Batlle (ESP) 6-3 3-0 ret.

Alberto Barroso Campos (ESP/3) d. Alexandru Fernando Radu Teodorescu (ROU) 6-2 6-1
David Sanchez Herrero (ESP) d. Chinmaya Dev Chauhan (IND) 6-4 2-6 6-1
Samuel Ribeiro Navarrete (ESP/wc) d. Gonzalo Ferrer (ESP) 5-7 6-3 6-2
Oscar Mancineiras Cornella (ESP/14) d. Mikel Aranzabal (ESP) 6-4 6-0

Gianni Ross (USA/4) d. Jaime Caldes (ESP) 6-4 6-3
Carles Anton Talaya (ESP) d. Victor Moreno Lozano (ESP) 0-6 7-5 6-2
Carlos Vicente Martinez (ESP) d. Jeff Guerrero (MEX) 4-6 6-1 6-3
Luis Diego Chavez Villalpando (BOL/15) d. Adria Fochs Diaz (ESP) 6-3 6-2

Bruno Mardones (ESP/5) d. Andre Ku Meza (PER) 6-1 6-2
Adrian Exposito (ESP) d. Jack Gibbens (GBR) 6-1 6-1
Pol Fernandez (ESP) d. Benjamin Winter Lopez (ESP/wc) 7-6(4) 7-5
Zakhar Trapeznikov (RUS/11) d. Rayane Oumaouche (FRA) 6-4 6-4

Boris Arias (BOL/6) d. Raul Blanco-Crespo (ESP) 6-3 6-1
Alejandro Moro Canas (ESP) d. Pau Perez Contri (ESP/wc) 6-1 6-2
Eduard Guell (ESP) d. Samuel Martinez Arjona (ESP/wc) 6-3 6-1
David Souto (VEN/10) d. Grigoriy Korobeynikov (UZB) 6-3 6-2

Sergio Barranco (ESP/7) d. Julian Alexander Reynolds (AUS) 6-2 6-2
Dario Montes (ESP) d. Adria Alvarez (ESP) 6-3 7-5
Sacha Modica (GBR/wc) d. Max Alcala Gurri (ESP) 6-4 7-5
Imanol Lopez Morillo (ESP/16) d. Vicente Oliver Moratalla (ESP) 6-2 6-4

Felipe Stepanov Zyabtchenko (ESP) d. Pablo Irigaray Guarne (ESP/8) w.o
Pablo Llamas Ruiz (ESP) d. Samy Grace (EGY) 7-6(4) 6-4
Pol Martin Tiffon (ESP) d. Carles Sarrio Tamarit (ESP/wc) 6-2 6-2
Carlos Sanchez Jover (ESP) d. Pedro Vives Marcos (ESP/13) 7-6(2) 6-4


2nd Round

Sebastian Baez (ARG/1) d. Alejandro Vedri Asensi (ESP) 7-5 6-0
Loic Perret (SUI/12) d. Sergio Gomez Montesa (ESP) 7-6(5) 6-7(3) 6-2

Aaron Cortes Alcaraz (ESP/2) d. Carles Hernandez (ESP) 7-6(3) 6-2
Andres Fernandez Canovas (ESP/9) d. Lluis Dolz (ESP) 6-0 6-0

Alberto Barroso Campos (ESP/3) d. David Sanchez Herrero (ESP) 6-4 6-0
Oscar Mancineiras Cornella (ESP/14) d. Samuel Ribeiro Navarrete (ESP/wc) 1-6 7-5 6-2

Gianni Ross (USA/4) d. Carles Anton Talaya (ESP) 6-4 6-0
Luis Diego Chavez Villalpando (BOL/15) d. Carlos Vicente Martinez (ESP) 6-1 7-6(3)

Bruno Mardones (ESP/5) d. Adrian Exposito (ESP) 2-6 7-6(6) 3-0 ret.
Pol Fernandez (ESP) d. Zakhar Trapeznikov (RUS/11) 6-3 1-6 6-4

Alejandro Moro Canas (ESP) d. Boris Arias (BOL/6) 6-1 7-6(7)
Eduard Guell (ESP) d. David Souto (VEN/10) 6-3 6-3

Sergio Barranco (ESP/7) d. Dario Montes (ESP) 6-4 3-6 6-4
Imanol Lopez Morillo (ESP/16) d. Sacha Modica (GBR/wc) 6-2 6-3

Pablo Llamas Ruiz (ESP) d. Felipe Stepanov Zyabtchenko (ESP) 4-6 7-5 6-4
Carlos Sanchez Jover (ESP) d. Pol Martin Tiffon (ESP) 6-3 6-3


Final Round

Sebastian Baez (ARG/1) d. Loic Perret (SUI/12) 6-4 6-0
Andres Fernandez Canovas (ESP/9) d. Aaron Cortes Alcaraz (ESP/2) 6-4 6-4
Alberto Barroso Campos (ESP/3) d. Oscar Mancineiras Cornella (ESP/14) 6-4 6-2
Gianni Ross (USA/4) d. Luis Diego Chavez Villalpando (BOL/15) 6-2 2-6 6-3
Bruno Mardones (ESP/5) d. Pol Fernandez (ESP) 6-1 6-2
Eduard Guell (ESP) d. Alejandro Moro Canas (ESP) 6-0 6-4
Imanol Lopez Morillo (ESP/16) d. Sergio Barranco (ESP/7) 6-3 6-4
Carlos Sanchez Jover (ESP) d. Pablo Llamas Ruiz (ESP) 6-3 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Spain F20 [July 23 | Denia | Clay]

Doubles

1st Round

B.Arias / D.Hidalgo (BOL/ECU/1) d. S.Barranco / A.Colas Sanchez (ESP) 7-6(4) 6-3
J.Canas Garcia / S.Perez Contri (ESP) d. I.Lopez Morillo / P.Toledo Bague (ESP) 3-6 6-3 10-7
B.Mardones / V.Tashi (ESP/SUI) d. A.Chepelev / D.Souto (RUS/VEN) 6-2 6-3
A.Barroso Campos / E.Esteve Lobato (ESP) d. R.Matos / E.Russi (BRA/4) 7-5 6-4

J.Barranco Cosano / R.Brancaccio (ESP/ITA/3) d. A.Cortes Alcaraz / B.Winter Lopez (ESP) 6-4 6-4
B.Harris / M.Rajski (GBR/POL) d. J.Nikles / O.Salman (SUI/BEL) 6-4 1-6 16-14
C.Sanchez Jover / P.Vives Marcos (ESP/wc) d. R.Busch / I.Sandoval Rodriguez (GER/ESP/wc) 6-0 6-2
C.Anton Talaya / A.Vedri Asensi (ESP/wc) d. M.Giner / J.Pla Malfeito (ESP/2) 6-3 4-6 10-7


Quarterfinal

B.Arias / D.Hidalgo (BOL/ECU/1) d. J.Canas Garcia / S.Perez Contri (ESP) 6-3 6-4
A.Barroso Campos / E.Esteve Lobato (ESP) d. B.Mardones / V.Tashi (ESP/SUI) 6-2 6-2
J.Barranco Cosano / R.Brancaccio (ESP/ITA/3) d. B.Harris / M.Rajski (GBR/POL) 6-4 6-2
C.Sanchez Jover / P.Vives Marcos (ESP/wc) d. C.Anton Talaya / A.Vedri Asensi (ESP/wc) 4-6 6-4 11-9


Semifinal

A.Barroso Campos / E.Esteve Lobato (ESP) d. B.Arias / D.Hidalgo (BOL/ECU/1) 6-4 6-4
C.Sanchez Jover / P.Vives Marcos (ESP/wc) d. J.Barranco Cosano / R.Brancaccio (ESP/ITA/3) 7-6(5) 4-6 10-7


FINAL

A.Barroso Campos / E.Esteve Lobato (ESP) d. C.Sanchez Jover / P.Vives Marcos (ESP/wc) 7-6(5) 7-6(7)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Spain F20 [July 23 | Denia | Clay]

Main Draw

1st Round

Pol Toledo Bague (ESP/1/wc) d. Diego Hidalgo (ECU) 6-1 6-1
Alberto Colas Sanchez (ESP/wc) d. Gianni Ross (USA/Q) 6-3 6-4
Alberto Romero De Avila Senise (ESP) d. Sergi Perez Contri (ESP/wc) 6-2 6-4
Miguel Semmler (ESP) d. Omar Salman (BEL/7) 6-2 6-4

Billy Harris (GBR) d. Raul Brancaccio (ITA/3) 6-4 4-6 6-4
Alberto Barroso Campos (ESP/Q) d. Johan Nikles (SUI) 7-6(3) 7-5
Andres Fernandez Canovas (ESP/Q) d. Bruno Mardones (ESP/Q) 6-2 6-0
Javier Barranco Cosano (ESP/5) d. Sebastian Baez (ARG/Q) 6-4 6-0

Mikhail Korovin (RUS) d. Rafael Matos (BRA/6) 7-6(9) 6-4
Alvaro Lopez San Martin (ESP) d. Abhinav Sanjeev Shanmugam (IND) 6-4 6-2
Jaume Pla Malfeito (ESP) d. Ernesto Turegano Julian (ESP/wc) 6-1 6-2
Carlos Sanchez Jover (ESP/Q) d. Marc Giner (ESP/4) 4-6 7-5 7-6(6)

Maciej Rajski (POL/8) d. Claudio Fortuna (ITA) 6-4 7-5
Eduard Guell (ESP/Q) d. Vullnet Tashi (SUI) 6-2 6-4
Carlos Lopez Montagud (ESP) d. Imanol Lopez Morillo (ESP/Q) 4-6 7-6(4) 6-4
Eduard Esteve Lobato (ESP/2) d. Andrey Chepelev (RUS) 6-0 6-3


2nd Round

Pol Toledo Bague (ESP/1/wc) d. Alberto Colas Sanchez (ESP/wc) 6-2 6-2
Alberto Romero De Avila Senise (ESP) d. Miguel Semmler (ESP) 6-7(6) 6-2 6-3
Billy Harris (GBR) d. Alberto Barroso Campos (ESP/Q) 6-2 6-7(6) 6-4
Javier Barranco Cosano (ESP/5) d. Andres Fernandez Canovas (ESP/Q) 6-3 6-4

Mikhail Korovin (RUS) d. Alvaro Lopez San Martin (ESP) 7-6(9) 6-4
Jaume Pla Malfeito (ESP) d. Carlos Sanchez Jover (ESP/Q) 6-4 6-2
Maciej Rajski (POL/8) d. Eduard Guell (ESP/Q) 6-3 6-2
Carlos Lopez Montagud (ESP) d. Eduard Esteve Lobato (ESP/2) 7-6(4) 6-4


Quarterfinal

Pol Toledo Bague (ESP/1/wc) d. Alberto Romero De Avila Senise (ESP) 6-4 7-6(2)
Javier Barranco Cosano (ESP/5) d. Billy Harris (GBR) 3-6 6-0 7-6(0)
Jaume Pla Malfeito (ESP) d. Mikhail Korovin (RUS) 6-4 6-7(8) 6-3
Carlos Lopez Montagud (ESP) d. Maciej Rajski (POL/8) 6-1 7-5


Semifinal

Javier Barranco Cosano (ESP/5) d. Pol Toledo Bague (ESP/1/wc) 2-6 6-3 6-0
Jaume Pla Malfeito (ESP) d. Carlos Lopez Montagud (ESP) 6-3 6-1


FINAL

Javier Barranco Cosano (ESP/5) d. Jaume Pla Malfeito (ESP) 3-6 6-3 7-5
 
1 - 4 of 4 Posts
Top