Mens Tennis Forums banner

1 - 9 of 9 Posts

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #1
Spain F19
Location: Balaguer, Lérida, Catalunia, Spain
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)



Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017503

Entry List
1 RUIZ-CADENAS, Hector ESP 325 1
2 HOLZINGER, Tony GER 453 1
3 CLAR-ROSSELLO, Pedro ESP 475 1
4 COLL-RIUDAVETS, Ignacio ESP 477 1
5 BAUTISTA-AGUT, Roberto ESP 483 1
6 VILOCA-PUIG, Juan-Albert ESP 493 1
7 REXACH-ITOIZ, Carlos ESP 531 1
8 SOUSA, Joao POR 565 1
9 MARSE-VIDRI, Jordi ESP 591 1
10 DIAZ-VENTURA, David ESP 706 1
11 RAMOS-VINOLAS, Albert ESP 708 1
12 MARTIN-ADALIA, Pablo ESP 725 1
13 GUTIERREZ-FERROL, Sergio ESP 773 1
14 CAPONE, Massimo ITA 842 4
15 BOSSEL, Adrien SUI 856 4
16 ALONSO-CAMPOS, Angel ESP 862 1
17 BOJE-ORDONEZ, Agustin ESP 868 1
18 CHECA-CALVO, Jose ESP 933 1


Alternates
19 VIOLA, Marco ITA 946 2
20 SAMPER-MONTANA, Jordi ESP 950 1
21 ESTRUCH, David ESP 1025 1
22 DIMITROV, Grigor BUL 1043 1
23 GRANOLLERS-PUJOL, Gerard ESP 1072 1
24 GONZALEZ-DE CUETO, Carlos ESP 1099 1
25 RICE, David GBR 1121= 1
26 MARQUES, Frederico POR 1126= 1
27 RUMENOV PAYAKOV, Georgi ESP 1131 1
28 DE RIJKE, Remko NED 1132 1
29 TORRONI, Giulio ITA 1167= 6
30 CERVANTES-HUEGUN, Inigo ESP 1190 1
31 DEL BONIS, Federico ARG 1204= 3
32 RODRIGUEZ-NAVARRO, Emilio ESP 1224= 1
33 GONZALEZ-JIMENEZ, Abraham ESP 1247= 1
34 CARRESE, Valerio ITA 1337= 2
35 SEKULIC, Milos SWE 1388= 1
36 GOMEZ-HERRERA, Carlos ESP 1429= 1
37 RODRIGUEZ-ALONSO, Roberto ESP 1429= 2
38 PENADES-SANZ, Santiago ESP 1448= 6
39 VIVANCO-GUZMAN, Andoni ESP 1461= 1
40 LOPEZ VICO, Juan ESP 1487= 1
41 STEINHERR, Mike GER 1487= 5
42 GOVAERTS, Bart BEL 1487= 1
43 CLOSA-PUNCERNAU, Guillem ESP 1487= 1
44 GUAITA-PAIS, Enric ESP 1573= 1
45 KADRIC, Zlatan BIH 1573= 1
46 YU, Nai-Zheng CHN 1573= 1
47 DIEZ, Steven ESP 1798= 1
48 ROSENHOLM, Patrik SWE 1798= 1
49 PALACIOS-SIEGENTHALE, Marcelo ESP 1814= 1
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Spain F19 [May 12- Balaguer - Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Ko SUZUKI (JPN) (1) defeated Enrique HUELIN-ALVAREZ (ESP) 6-4 6-3
Joaquin M. PEREZ CASES (ESP) defeated Takero AKABA (JPN) 6-4 6-2
Oriol HERNANDEZ-PASTOR (ESP) defeated Jaime PULGAR-GARCIA (ESP) 6-4 6-2
Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) defeated Juan LOPEZ VICO (ESP) (10) 6-0 6-2
Carlos GONZALEZ-DE CUETO (ESP) (2) defeated Patrik ROSENHOLM (SWE) 6-2 0-6 6-4
Francesc MONTANES-ROCA (ESP) defeated Jordi PARES CODINA (ESP) 6-3 6-1
Xiao-Xi SONG (CHN) defeated Jose Luis HERNANDEZ DAVO (ESP) 6-4 7-5
David PRATS-CATALAN (ESP) defeated Hicham KHADDARI (MAR) 6-3 7-6(4)
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) (3) defeated Didac LLORENS (ESP) 6-3 6-4
Andres GALLEGO-AROSTEGUI (ESP) defeated Allen PEREL (AUS) 3-6 6-3 6-4
Marc GINER (ESP) defeated Steven DIEZ (ESP) 1-6 6-3 6-4
Javier LOPEZ-PARRA (ESP) defeated Enric GUAITA-PAIS (ESP) (14) 3-6 6-3 7-6(4)
Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) (4) defeated Balraj SOHAL (GBR) 6-0 6-0
Xavier MORERA-BALCELLS (ESP) defeated Alejandro ARGENTE ESCAMILLA (ESP) 6-2 6-0
Jeremias LIMA-PEREZ (ESP) defeated Jose-Rolando VAZQUEZ (MEX) 6-1 6-2
Jonathan SOLANAS-LAFUENTE (ESP) defeated Alexey IREMASHVILI (RUS) (13) 6-2 5-7 6-4
Amador ROMERO-TORRES (ESP) (5) defeated Ronald SLOBODSHIKOV (RUS) 6-2 6-3
Alberto RUIZ (ESP) defeated Ricard TUBERT (ESP) 6-3 6-4
Jordi MUNOZ-ABREU (ESP) defeated Joan BENAIGES BLASCO (ESP) 6-4 6-2
Alexander WARD (GBR) defeated Abel HERNANDEZ-AGUILA (ESP) (9) 6-0 6-2
Milos SEKULIC (SWE) (6) defeated Abel RINCON-VAZQUEZ (ESP) 6-2 4-6 6-4
Javier PULGAR-GARCIA (ESP) defeated Artem PUDOVKIN (RUS) 6-3 7-5
Ignacio BACHILLER-DE HARO (ESP) defeated Marc GARCIA-ROMAN (ESP) 4-6 6-3 7-5
Ignacio MORENTE-GEMAS (ESP) (11) defeated Pablo Ricardo RODEIRO (ESP) 6-3 6-1
Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) (7) defeated Joel NACHER GIL (ESP) 6-2 6-2
Joan-Marc GRIMAL-FERRER (ESP) defeated Fabian SPAAR (SUI) 6-4 7-5
Mark VERVOORT (NED) defeated Jaime SANCHEZ-CANAMARES RIOS (ESP) 6-4 0-6 7-5
Vitor REQUIAO (BRA) (15) defeated Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) 4-6 6-1 6-2
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) (8) defeated Andrey KUZNETSOV (RUS) 7-6(3) 2-6 6-2
Guillem COLLADO-CASTELLS (ESP) defeated Fernando RAMOS MARTINEZ (ESP) 6-2 6-2
Alen BISEVAC (AUT) defeated Marc VARGAS (ESP) 6-4 6-2
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) (16) defeated Francesc AULINA (ESP) 6-4 6-2

2nd Round

Ko SUZUKI (JPN) (1) defeated Joaquin M. PEREZ CASES (ESP) 6-1 6-3
Oriol HERNANDEZ-PASTOR (ESP) defeated Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) 7-6(4) 6-2
Francesc MONTANES-ROCA (ESP) defeated Carlos GONZALEZ-DE CUETO (ESP) (2) 7-5 6-1
David PRATS-CATALAN (ESP) defeated Xiao-Xi SONG (CHN) 6-0 6-1
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) (3) defeated Andres GALLEGO-AROSTEGUI (ESP) 7-6(3) 6-4
Marc GINER (ESP) defeated Javier LOPEZ-PARRA (ESP) 6-4 6-3
Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) (4) defeated Xavier MORERA-BALCELLS (ESP) 6-1 6-1
Jeremias LIMA-PEREZ (ESP) defeated Jonathan SOLANAS-LAFUENTE (ESP) 6-3 6-2
Amador ROMERO-TORRES (ESP) (5) defeated Alberto RUIZ (ESP) 6-1 6-2
Alexander WARD (GBR) defeated Jordi MUNOZ-ABREU (ESP) 6-1 6-1
Milos SEKULIC (SWE) (6) defeated Javier PULGAR-GARCIA (ESP) 6-0 6-4
Ignacio MORENTE-GEMAS (ESP) (11) defeated Ignacio BACHILLER-DE HARO (ESP) 6-0 6-1
Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) (7) defeated Joan-Marc GRIMAL-FERRER (ESP) 6-3 6-1
Vitor REQUIAO (BRA) (15) defeated Mark VERVOORT (NED) 6-0 6-2
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) (8) defeated Guillem COLLADO-CASTELLS (ESP) 6-2 6-3
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) (16) defeated Alen BISEVAC (AUT) 6-2 3-6 6-3

3rd Round

Ko SUZUKI (JPN) (1) defeated Oriol HERNANDEZ-PASTOR (ESP) 6-3 6-1
Francesc MONTANES-ROCA (ESP) defeated David PRATS-CATALAN (ESP) 6-4 6-4
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) (3) defeated Marc GINER (ESP) 6-2 6-1
Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) (4) defeated Jeremias LIMA-PEREZ (ESP) 6-1 6-1
Alexander WARD (GBR) defeated Amador ROMERO-TORRES (ESP) (5) 6-3 6-3
Milos SEKULIC (SWE) (6) defeated Ignacio MORENTE-GEMAS (ESP) (11) 6-1 7-6(7)
Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) (7) defeated Vitor REQUIAO (BRA) (15) 6-1 6-2
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) (8) defeated Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) (16) 4-6 6-3 Retired







http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100099689&tournament=1100017503

http://www.atptennis.com/en/common/.../www.atptennis.com/1/posting/2008/1590/qs.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Spain F19 [May 12- Balaguer - Clay]

Singles Main Draw

1st Round

Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) defeated Tony HOLZINGER (GER) (1) 6-3 6-3
Jose CHECA-CALVO (ESP) defeated Albert OCHAGAVIA-TOBENA (ESP) 6-1 6-1
Edualdo BONET-DE GISPERT (ESP) defeated Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) 6-2 6-2
Jordi MARSE-VIDRI (ESP) (7) defeated Grigor DIMITROV (BUL) 7-6(5) 3-6 7-5
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (3) defeated Ko SUZUKI (JPN) 6-4 4-6 6-0
Alexander WARD (GBR) defeated David ESTRUCH (ESP) 6-2 6-3
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) defeated Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) 3-6 6-3 6-3
Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) (5) defeated Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-2 6-2
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) defeated Joao SOUSA (POR) (6) 6-1 6-3
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated Milos SEKULIC (SWE) 6-4 7-5
Massimo CAPONE (ITA) defeated Angel ALONSO-CAMPOS (ESP) 6-2 6-0
Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) (4) defeated Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) 6-1 6-0
Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) (8) defeated Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) 6-4 6-0
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) defeated Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) 6-3 6-0
David DIAZ-VENTURA (ESP) defeated David RICE (GBR) 6-1 6-2
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (2) defeated Francesc MONTANES-ROCA (ESP) 6-4 0-1 Retired

2nd Round

Jose CHECA-CALVO (ESP) defeated Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) 6-0 6-1
Jordi MARSE-VIDRI (ESP) (7) defeated Edualdo BONET-DE GISPERT (ESP) 7-5 6-2
Alexander WARD (GBR) defeated Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (3) 6-4 7-5
Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) (5) defeated Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) 7-6(1) 0-6 7-5
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) 7-5 6-4
Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) (4) defeated Massimo CAPONE (ITA) 6-1 6-0
Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) (8) defeated Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) Walkover
David DIAZ-VENTURA (ESP) defeated Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (2) 6-3 6-2

Quarterfinal

Jordi MARSE-VIDRI (ESP) (7) defeated Jose CHECA-CALVO (ESP) 6-3 1-6 7-5
Alexander WARD (GBR) defeated Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) (5) 6-2 6-1
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) (4) 1-6 Retired
David DIAZ-VENTURA (ESP) defeated Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) (8) 6-3 6-4

Semifinal

Alexander WARD (GBR) defeated Jordi MARSE-VIDRI (ESP) (7) 3-6 6-4 7-6(1)
David DIAZ-VENTURA (ESP) defeated Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) 6-0 6-2

Final

David DIAZ-VENTURA (ESP) defeated Alexander WARD (GBR) 6-1 6-4



http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017503

http://www.atptennis.com/en/common/...www.atptennis.com/1/posting/2008/1590/mds.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Spain F19 [May 12- Balaguer - Clay]

Doubles Draw

Quarterfinal


CLAR-ROSSELLO (ESP) / REXACH-ITOIZ (ESP) (1) BYE
GUTIERREZ-FERROL (ESP) / VIVANCO-GUZMAN (ESP) (4) defeated RINCON-VAZQUEZ (ESP) / VERVOORT (NED) 6-3 3-6 [10-4]
MARSE-VIDRI (ESP) / SWYNGEDOUW (BEL) (3) defeated GUAITA-PAIS (ESP) / HERNANDEZ-PASTOR (ESP) 6-4 6-3
BOJE-ORDONEZ (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) (2) BYE

Semifinal

GUTIERREZ-FERROL (ESP) / VIVANCO-GUZMAN (ESP) (4) defeated CLAR-ROSSELLO (ESP) / REXACH-ITOIZ (ESP) (1) 6-2 6-3
BOJE-ORDONEZ (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) (2) defeated MARSE-VIDRI (ESP) / SWYNGEDOUW (BEL) (3) 6-4 6-4

Final

BOJE-ORDONEZ (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) (2) defeated GUTIERREZ-FERROL (ESP) / VIVANCO-GUZMAN (ESP) (4) 6-2 1-6 [10-5]




http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?tournament=1100017503&event=1100099691

http://www.atptennis.com/en/common/...www.atptennis.com/1/posting/2008/1590/mdd.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #5
Re: Spain F19 [May 12- Balaguer - Clay] Qualifying Draw

Tony HOLZINGER (GER) (1) Vs Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP)
Albert OCHAGAVIA-TOBENA (ESP) Vs Jose CHECA-CALVO (ESP)
Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) Vs Edualdo BONET-DE GISPERT (ESP)
Grigor DIMITROV (BUL) Vs Jordi MARSE-VIDRI (ESP) (7)
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (3) Vs Ko SUZUKI (JPN)
Alexander WARD (GBR) Vs David ESTRUCH (ESP)
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) Vs Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP)
Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) Vs Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) (5)
Joao SOUSA (POR) (6) Vs Pablo MARTIN-ADALIA (ESP)
Milos SEKULIC (SWE) Vs Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP)
Massimo CAPONE (ITA) Vs Angel ALONSO-CAMPOS (ESP)
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) Vs Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) (4)
Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) (8) Vs Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP)
Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) Vs Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP)
David RICE (GBR) Vs David DIAZ-VENTURA (ESP)
Francesc MONTANES-ROCA (ESP) Vs Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (2)
 

·
Registered
Joined
·
928 Posts
Re: Spain F19 [May 12- Balaguer - Clay] Main Draw

Good luck Grigor. :)
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #7
Re: Spain F19 [May 12- Balaguer - Clay] Main Draw

1st Round

Tony HOLZINGER (GER) (1) Vs Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP)
Jose CHECA-CALVO (ESP) defeated Albert OCHAGAVIA-TOBENA (ESP) 6-1 6-1
Edualdo BONET-DE GISPERT (ESP) defeated Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) 6-2 6-2
Grigor DIMITROV (BUL) Vs Jordi MARSE-VIDRI (ESP) (7)
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (3) Vs Ko SUZUKI (JPN)
Alexander WARD (GBR) Vs David ESTRUCH (ESP)
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) defeated Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) 3-6 6-3 6-3
Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) (5) defeated Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-2 6-2
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) defeated Joao SOUSA (POR) (6) 6-1 6-3
Milos SEKULIC (SWE) Vs Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP)
Massimo CAPONE (ITA) defeated Angel ALONSO-CAMPOS (ESP) 6-2 6-0
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) Vs Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) (4)
Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) (8) defeated Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) 6-4 6-0
Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) Vs Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP)
David DIAZ-VENTURA (ESP) defeated David RICE (GBR) 6-1 6-2
Francesc MONTANES-ROCA (ESP) Vs Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (2)


Sousa :awww: :eek:
 

·
Registered
Joined
·
1,172 Posts
Re: Spain F19 [May 12- Balaguer - Clay] Main Draw

Jose CHECA-CALVO (ESP) defeated Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) 6-0 6-1
Jordi MARSE-VIDRI (ESP) (7) defeated Edualdo BONET-DE GISPERT (ESP) 7-5 6-2
Alexander WARD (GBR) defeated Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (3) 6-4 7-5
Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) (5) defeated Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) 7-6(1) 0-6 7-5
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) 7-5 6-4
Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) (4) defeated Massimo CAPONE (ITA) 6-1 6-0
Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) (8) defeated Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) Walkover
David DIAZ-VENTURA (ESP) defeated Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (2) 6-3 6-2

Quarterfinal

Jordi MARSE-VIDRI (ESP) (7) defeated Jose CHECA-CALVO (ESP) 6-3 1-6 7-5
Alexander WARD (GBR) defeated Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) (5) 6-2 6-1
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) (4) 1-6 Retired
David DIAZ-VENTURA (ESP) defeated Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) (8) 6-3 6-4

Semifinal

Jordi MARSE-VIDRI (ESP) (7) Vs Alexander WARD (GBR)
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) Vs David DIAZ-VENTURA (ESP)

(source = ITF)

Alex Ward has come of age! :big grin:
 

·
Registered
Joined
·
717 Posts
Re: Spain F19 [May 12- Balaguer - Clay] Main Draw

omg.. very good job Alexander WARD!! Good luck :). Englishman in final on clay in Spain!!!!!
 
1 - 9 of 9 Posts
Top