Mens Tennis Forums banner

1 - 19 of 19 Posts

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location : Denia
Prize : 10k
Surface : Clay - Outdoor

Main Draw

1 Ramkumar RAMANATHAN (IND) 356 1
2 Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) 398 1
3 Maverick BANES (AUS) 403 1
4 David VEGA HERNANDEZ (ESP) 411 1
5 Alexander RUMYANTSEV (RUS) 417 1
6 Pedro CACHIN (ARG) 429 1
7 David PEREZ SANZ (ESP) 448 1
8 Ricardo OJEDA LARA (ESP) 489 1
9 Joao DOMINGUES (POR) 568 1
10 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) 745 1
11 Jake EAMES (AUS) 825 1
12 Ivan GAKHOV (RUS) 841 1
13 Vasco MENSURADO (POR) 892 1
14 Adam SANJURJO HERMIDA (ESP) 929 1
15 Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) 947 1
16 Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP) 980= 1
17 Jose Anton SALAZAR MARTIN (ESP) 984= 1
18 Miguel SEMMLER (ESP) 1009 1

Qualifying

1 Sergio MARTOS GORNES (ESP) 1011 1
2 Miguel-Angel LOPEZ JAEN (ESP) 1071 1
3 Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) 1264= 1
4 Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 1264= 1
5 Alberto SANTOS BRAVO (ESP) 1294 1
6 Jaume PLA MALFEITO (ESP) 1296 1
7 Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) 1301 1
8 Nuno DEUS (POR) 1326= 1
9 Thomas GIRAUDEAU (FRA) 1326= 2
10 Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) 1344= 1
11 Artur COMPLETO (POR) 1378 1
12 Henrique SOUSA (POR) 1509 1
13 Aleksandar VUKIC (AUS) 1520= 1
14 Fernando BOGAJO (ESP) 1563= 1
15 Roberto AFFONSO NETO (ITA) 1563= 1
16 Robert HERRERA (ESP) 1598= 1
17 Alex VALERIANO (ESP) 1598= 1
18 Brian CUYPERS (BEL) 1735= 1
19 Ferran CALVO EMAN (ESP) 1735= 1
20 Pablo-Manuel MONTORO-GIMENEZ (ESP) 1842= 1
21 Tom HILL (GBR) 1842= 2
22 Alejandro ARTUNEDO (ESP) 1842= 1
23 David DE LEON ELIAS (ESP) 1949= 1
24 Niki KALIYANDA POONACHA (IND) 1949= 1
25 Aaron CORTES ALCARAZ (ESP) 2099= 1
26 Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP) 2150= 1
27 Oscar MESQUIDA BERG (ESP) 2197= 1
28 Martin BERAN (CAN) 2206= 1
29 Faustino ARROGANTE-DE LANUZA (ESP) 70 1
30 Alvaro TERRON GONZALEZ (ESP) 95 1
31 Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP) 98 1
32 Jorge LOPEZ PEREZ FUSTER (ESP) 106 1
33 David GONZALEZ RODRIGUEZ (ESP) 143 1
34 Vicente MONTON QUERALT (ESP) 146 1
35 Sergi PEREZ CONTRI (ESP) 147 1
36 Sergio PRIETO JIMENA (ESP) 150 1
37 Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP) 159 1
38 Romain DAUZET (FRA) 229 2
39 Sergey BARYSHEV (RUS) 146 1
40 Yahir ALCOLEA SALIDO (ESP) 180 1
41 Alex MOLINA (ESP) 183 1
42 Jesse FLORES (CAN) 61 1
43 Pol VAQUERO FERNANDEZ (ESP) 186 1
44 Arturo TORREGROSA VELILLA (ESP) 193 1
45 Antonio BATLLE (ESP) 200 1
46 Marcos SANZ GIMENEZ (ESP) 215 1
47 Marc LERCH AGUILAR (ESP) 216 1
48 Pablo IRIGARAY GUARNE (ESP) 234 1
49 Domingos SOUSA COUTINHO (POR) 35 1
50 mario PACCINI SANCHO (ESP) 238 1
51 Enrique PAYA GONZALEZ (ESP) 244 1
52 Javier LADRON DE GUEVARA HI (ESP) 246 1
53 Alejandro ARIAS- RODRIGUEZ (ESP) 272 1
54 Alejandro ORTEGA PALACIOS (ESP) 277 1
55 Oscar MANCINEIRAS CORNELLA (ESP) 280 1
56 Daniel AGUILERA ERENAS (ESP) 289 1
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Spain F19 [21 July/Denia/Clay]

Qualifying Draw

Round 1

Jaume PLA MALFEITO (ESP) [1] 6-4 6-1 Pablo IRIGARAY GUARNE (ESP)
Melik FELER (FRA) 6-1 6-1 Antonio MIRO (ESP)
Javier LADRON DE GUEVARA HI (ESP) 6-2 0-6 7-6(6) Arturo TORREGROSA VELILLA (ESP)
Vicente MONTON QUERALT (ESP) 6-2 6-1 David DE LEON ELIAS (ESP) [16]
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) [2] 6-7(6) 6-2 6-2 Vasiliy KICHIGIN (RUS)
Ignacio CALVO MILLA (ESP) 6-3 6-2 Taha TIFNOUTI (MAR)
mario PACCINI SANCHO (ESP) 6-3 6-1 Miguel CASTELLO (ESP)
Fernando BOGAJO (ESP) [9] 6-1 6-0 Daniel LUQUE (ESP)
Thomas GIRAUDEAU (FRA) [3] 6-0 6-2 Ignacio GONZALBEZ LLORIA (ESP)
Jesse FLORES (CAN) 6-4 6-7(4) 7-6(7) Carlos FRANCO (ESP)
Alex FILLAT (ESP) 6-1 7-5 Domingos SOUSA COUTINHO (POR)
Alejandro ARTUNEDO (ESP) [13] 6-4 2-6 6-3 Oscar MANCINEIRAS CORNELLA (ESP)
Nuno DEUS (POR) [4] 6-0 6-1 Mikhail ZAYTSEV (RUS)
Pablo COLVEE DEBROT (ESP) 6-4 4-6 6-1 Alejandro ARIAS- RODRIGUEZ (ESP)
David GONZALEZ RODRIGUEZ (ESP) 6-3 4-6 6-1 Daniel AGUILERA ERENAS (ESP)
Romain DAUZET (FRA) 6-1 6-1 Alejandro ORTEGA PALACIOS (ESP) [12]
Aleksandar VUKIC (AUS) [5] 2-6 6-3 6-2 Sergey BARYSHEV (RUS)
Henrique SOUSA (POR) 6-2 6-1 Faustino ARROGANTE-DE LANUZA (ESP)
Marc LERCH AGUILAR (ESP) 7-5 6-4 Sergio PRIETO JIMENA (ESP)
Niki KALIYANDA POONACHA (IND) [15] 6-2 4-6 6-0 Manuel ARAGON DOMENECH (ESP)
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) 6-1 6-3 Roberto AFFONSO NETO (ITA) [6]
Brian CUYPERS (BEL) 6-4 6-4 Ivan ZUBAREV (RUS)
Guillem SANCHIS BENAVENT (ESP) 3-6 6-2 6-3 Antonio BATLLE (ESP)
Ferran CALVO EMAN (ESP) [11] 6-0 6-4 Isaiah MAO (USA)
Alex VALERIANO (ESP) [7] 6-3 6-3 Fernando SALA (ESP)
Pol VAQUERO FERNANDEZ (ESP) 6-2 6-3 Ngawang SANCHEZ RUANO (ESP)
Enrique PAYA GONZALEZ (ESP) 6-0 6-1 Jose Vicent MONSONIS USO (ESP)
Aaron CORTES ALCARAZ (ESP) 6-3 6-1 Tom HILL (GBR) [14]
Robert HERRERA (ESP) [8] 6-3 6-4 Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP)
Alberto NIETO (ESP) 6-2 6-3 Jorge LOPEZ PEREZ FUSTER (ESP)
Alejandro IBANEZ GALLEGO (ESP) 6-4 6-0 Marcos SANZ GIMENEZ (ESP)
Martin BERAN (CAN) [10] 6-4 6-4 Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP)

Round 2

Jaume PLA MALFEITO (ESP) [1] 6-3 7-5 Melik FELER (FRA)
Vicente MONTON QUERALT (ESP) 6-0 6-4 Javier LADRON DE GUEVARA HI (ESP)
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) [2] 2-6 7-6(0) 6-3 Ignacio CALVO MILLA (ESP)
Fernando BOGAJO (ESP) [9] 3-6 6-2 7-5 mario PACCINI SANCHO (ESP)
Thomas GIRAUDEAU (FRA) [3] 7-5 6-1 Jesse FLORES (CAN)
Alejandro ARTUNEDO (ESP) [13] 6-3 6-4 Alex FILLAT (ESP)
Nuno DEUS (POR) [4] 6-3 7-6(5) Pablo COLVEE DEBROT (ESP)
Romain DAUZET (FRA) 6-1 6-4 David GONZALEZ RODRIGUEZ (ESP)
Aleksandar VUKIC (AUS) [5] 6-3 6-3 Henrique SOUSA (POR)
Niki KALIYANDA POONACHA (IND) [15] 6-2 6-4 Marc LERCH AGUILAR (ESP)
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) 6-3 6-2 Brian CUYPERS (BEL)
Ferran CALVO EMAN (ESP) [11] 6-2 6-1 Guillem SANCHIS BENAVENT (ESP)
Pol VAQUERO FERNANDEZ (ESP) 4-6 6-2 6-4 Alex VALERIANO (ESP) [7]
Enrique PAYA GONZALEZ (ESP) 6-4 4-6 6-3 Aaron CORTES ALCARAZ (ESP)
Robert HERRERA (ESP) [8] 6-0 6-2 Alberto NIETO (ESP)
Alejandro IBANEZ GALLEGO (ESP) 6-4 6-4 Martin BERAN (CAN) [10]

Round 3

Jaume PLA MALFEITO (ESP) [1] 6-0 7-6(3) Vicente MONTON QUERALT (ESP)
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) [2] 6-4 7-6(5) Fernando BOGAJO (ESP) [9]
Thomas GIRAUDEAU (FRA) [3] 7-6(5) 6-1 Alejandro ARTUNEDO (ESP) [13]
Nuno DEUS (POR) [4] 3-6 6-2 6-2 Romain DAUZET (FRA)
Aleksandar VUKIC (AUS) [5] 7-5 2-0 Retired Niki KALIYANDA POONACHA (IND) [15]
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) 6-2 6-2 Ferran CALVO EMAN (ESP) [11]
Pol VAQUERO FERNANDEZ (ESP) 6-1 6-0 Enrique PAYA GONZALEZ (ESP)
Robert HERRERA (ESP) [8] 6-1 6-2 Alejandro IBANEZ GALLEGO (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Spain F19 [21 July/Denia/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 7-5 6-1 Ramkumar RAMANATHAN (IND) [1]
Robert HERRERA (ESP) 6-3 6-2 Miguel-Angel LOPEZ JAEN (ESP)
Jaume PLA MALFEITO (ESP) 6-1 6-3 Sergi PEREZ CONTRI (ESP)
Ricardo OJEDA LARA (ESP) [8] 6-2 6-0 Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP)
Pedro CACHIN (ARG) [3] 6-4 7-5 Aleksandar VUKIC (AUS)
Vasco MENSURADO (POR) 7-5 3-6 6-3 Jake EAMES (AUS)
Thomas GIRAUDEAU (FRA) 6-3 2-6 6-2 Joao DOMINGUES (POR)
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [7] 7-5 6-2 Oscar MESQUIDA BERG (ESP)
Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP) 6-2 6-2 Alexander RUMYANTSEV (RUS) [5]
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) 6-2 6-3 Carlos GOMEZ SANCHEZ (ESP)
Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) 6-2 6-1 Pol VAQUERO FERNANDEZ (ESP)
David VEGA HERNANDEZ (ESP) [4] 7-6(2) 6-3 Sergio CASTELLON GUASCH (ESP)
Maverick BANES (AUS) [6] 6-2 6-2 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP)
Miguel SEMMLER (ESP) 6-4 7-5 Jose Anton SALAZAR MARTIN (ESP)
Ivan GAKHOV (RUS) 6-4 6-3 Nuno DEUS (POR)
Sergio MARTOS GORNES (ESP) 2-0 Retired David PEREZ SANZ (ESP) [2]

2nd Round

Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 6-2 6-0 Robert HERRERA (ESP)
Ricardo OJEDA LARA (ESP) [8] 6-1 6-2 Jaume PLA MALFEITO (ESP)
Pedro CACHIN (ARG) [3] 7-6(5) 6-4 Vasco MENSURADO (POR)
Thomas GIRAUDEAU (FRA) 5-7 6-4 7-6(4) Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [7]
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) 4-6 6-4 7-6(5) Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP)
David VEGA HERNANDEZ (ESP) [4] 5-7 6-3 7-5 Hassan NDAYISHIMIYE (BDI)
Maverick BANES (AUS) [6] 6-0 6-1 Miguel SEMMLER (ESP)
Sergio MARTOS GORNES (ESP) 6-7(6) 6-3 6-3 Ivan GAKHOV (RUS)

Quarterfinal

Ricardo OJEDA LARA (ESP) [8] 6-4 6-4 Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP)
Pedro CACHIN (ARG) [3] 6-1 6-2 Thomas GIRAUDEAU (FRA)
David VEGA HERNANDEZ (ESP) [4] 6-7(5) 6-2 6-1 Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP)
Maverick BANES (AUS) [6] 6-2 6-3 Sergio MARTOS GORNES (ESP)

Semifinal

Pedro CACHIN (ARG) [3] 7-5 7-5 Ricardo OJEDA LARA (ESP) [8]
Maverick BANES (AUS) [6] 6-0 4-1 Retired David VEGA HERNANDEZ (ESP) [4]

Final

Pedro CACHIN (ARG) [3] 6-4 3-6 6-4 Maverick BANES (AUS) [6]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Spain F19 [21 July/Denia/Clay]

DOUBLES

1st Round

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / David VEGA HERNANDEZ (ESP) [1] 6-3 2-6 [10-8] Nuno DEUS (POR) / Henrique SOUSA (POR)
Brian CUYPERS (BEL) / Melik FELER (FRA) 6-4 6-2 Ignacio CALVO MILLA (ESP) / Pablo COLVEE DEBROT (ESP)
Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Sergio MARTOS GORNES (ESP) [3] 6-2 6-1 Enrique PAYA GONZALEZ (ESP) / Ngawang SANCHEZ RUANO (ESP)
Robert HERRERA (ESP) / Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 6-1 6-0 Hugo FERNANDEZ RUBIO (ESP) / Vivek GAUTAM (IND)
Maverick BANES (AUS) / Jake EAMES (AUS) 7-6(4) 4-6 [10-7] Vasco MENSURADO (POR) / Jose Maria MOYA (POR)
Ivan GAKHOV (RUS) / Miguel-Angel LOPEZ JAEN (ESP) [4] 6-0 7-6(4) Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP) / Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP)
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) / Oscar MESQUIDA BERG (ESP) 7-5 6-4 Sergi PEREZ CONTRI (ESP) / Marcos SANZ GIMENEZ (ESP)
Joao DOMINGUES (POR) / Jose Anton SALAZAR MARTIN (ESP) 6-4 6-3 Jaume PLA MALFEITO (ESP) / Ramkumar RAMANATHAN (IND) [2]

Quarterfinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / David VEGA HERNANDEZ (ESP) [1] 6-3 7-6(6) Brian CUYPERS (BEL) / Melik FELER (FRA)
Robert HERRERA (ESP) / Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) Walkover Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Sergio MARTOS GORNES (ESP) [3]
Maverick BANES (AUS) / Jake EAMES (AUS) 4-6 6-3 [10-5] Ivan GAKHOV (RUS) / Miguel-Angel LOPEZ JAEN (ESP) [4]
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) / Oscar MESQUIDA BERG (ESP) 6-4 4-6 [10-5] Joao DOMINGUES (POR) / Jose Anton SALAZAR MARTIN (ESP)

Semifinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / David VEGA HERNANDEZ (ESP) [1] 6-3 7-5 Robert HERRERA (ESP) / Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP)
Maverick BANES (AUS) / Jake EAMES (AUS) 6-3 5-7 [10-5] Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) / Oscar MESQUIDA BERG (ESP)

Final

Maverick BANES (AUS) / Jake EAMES (AUS) Walkover Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / David VEGA HERNANDEZ (ESP) [1]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #5
Re: Spain F19 [21 July/Denia/Clay]

Qualy

Round 1

Jaume PLA MALFEITO (ESP) [1] 6-4 6-1 Pablo IRIGARAY GUARNE (ESP)
Melik FELER (FRA) 6-1 6-1 Antonio MIRO (ESP)
Javier LADRON DE GUEVARA HI (ESP) 6-2 0-6 7-6(6) Arturo TORREGROSA VELILLA (ESP)
Vicente MONTON QUERALT (ESP) 6-2 6-1 David DE LEON ELIAS (ESP) [16]
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) [2] 6-7(6) 6-2 6-2 Vasiliy KICHIGIN (RUS)
Ignacio CALVO MILLA (ESP) 6-3 6-2 Taha TIFNOUTI (MAR)
mario PACCINI SANCHO (ESP) 6-3 6-1 Miguel CASTELLO (ESP)
Fernando BOGAJO (ESP) [9] 6-1 6-0 Daniel LUQUE (ESP)
Thomas GIRAUDEAU (FRA) [3] 6-0 6-2 Ignacio GONZALBEZ LLORIA (ESP)
Jesse FLORES (CAN) 6-4 6-7(4) 7-6(7) Carlos FRANCO (ESP)
Alex FILLAT (ESP) 6-1 7-5 Domingos SOUSA COUTINHO (POR)
Alejandro ARTUNEDO (ESP) [13] 6-4 2-6 6-3 Oscar MANCINEIRAS CORNELLA (ESP)
Nuno DEUS (POR) [4] 6-0 6-1 Mikhail ZAYTSEV (RUS)
Pablo COLVEE DEBROT (ESP) 6-4 4-6 6-1 Alejandro ARIAS- RODRIGUEZ (ESP)
David GONZALEZ RODRIGUEZ (ESP) 6-3 4-6 6-1 Daniel AGUILERA ERENAS (ESP)
Romain DAUZET (FRA) 6-1 6-1 Alejandro ORTEGA PALACIOS (ESP) [12]
Aleksandar VUKIC (AUS) [5] 2-6 6-3 6-2 Sergey BARYSHEV (RUS)
Henrique SOUSA (POR) 6-2 6-1 Faustino ARROGANTE-DE LANUZA (ESP)
Marc LERCH AGUILAR (ESP) 7-5 6-4 Sergio PRIETO JIMENA (ESP)
Niki KALIYANDA POONACHA (IND) [15] 6-2 4-6 6-0 Manuel ARAGON DOMENECH (ESP)
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) 6-1 6-3 Roberto AFFONSO NETO (ITA) [6]
Brian CUYPERS (BEL) 6-4 6-4 Ivan ZUBAREV (RUS)
Guillem SANCHIS BENAVENT (ESP) 3-6 6-2 6-3 Antonio BATLLE (ESP)
Ferran CALVO EMAN (ESP) [11] 6-0 6-4 Isaiah MAO (USA)
Alex VALERIANO (ESP) [7] 6-3 6-3 Fernando SALA (ESP)
Pol VAQUERO FERNANDEZ (ESP) 6-2 6-3 Ngawang SANCHEZ RUANO (ESP)
Enrique PAYA GONZALEZ (ESP) 6-0 6-1 Jose Vicent MONSONIS USO (ESP)
Aaron CORTES ALCARAZ (ESP) 6-3 6-1 Tom HILL (GBR) [14]
Robert HERRERA (ESP) [8] 6-3 6-4 Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP)
Alberto NIETO (ESP) 6-2 6-3 Jorge LOPEZ PEREZ FUSTER (ESP)
Alejandro IBANEZ GALLEGO (ESP) 6-4 6-0 Marcos SANZ GIMENEZ (ESP)
Martin BERAN (CAN) [10] 6-4 6-4 Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #6
Re: Spain F19 [21 July/Denia/Clay]

Qualy

Round 2

Jaume PLA MALFEITO (ESP) [1] 6-3 7-5 Melik FELER (FRA)
Vicente MONTON QUERALT (ESP) 6-0 6-4 Javier LADRON DE GUEVARA HI (ESP)
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) [2] 2-6 7-6(0) 6-3 Ignacio CALVO MILLA (ESP)
Fernando BOGAJO (ESP) [9] 3-6 6-2 7-5 mario PACCINI SANCHO (ESP)
Thomas GIRAUDEAU (FRA) [3] 7-5 6-1 Jesse FLORES (CAN)
Alejandro ARTUNEDO (ESP) [13] 6-3 6-4 Alex FILLAT (ESP)
Nuno DEUS (POR) [4] 6-3 7-6(5) Pablo COLVEE DEBROT (ESP)
Romain DAUZET (FRA) 6-1 6-4 David GONZALEZ RODRIGUEZ (ESP)
Aleksandar VUKIC (AUS) [5] 6-3 6-3 Henrique SOUSA (POR)
Niki KALIYANDA POONACHA (IND) [15] 6-2 6-4 Marc LERCH AGUILAR (ESP)
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) 6-3 6-2 Brian CUYPERS (BEL)
Ferran CALVO EMAN (ESP) [11] 6-2 6-1 Guillem SANCHIS BENAVENT (ESP)
Pol VAQUERO FERNANDEZ (ESP) 4-6 6-2 6-4 Alex VALERIANO (ESP) [7]
Enrique PAYA GONZALEZ (ESP) 6-4 4-6 6-3 Aaron CORTES ALCARAZ (ESP)
Robert HERRERA (ESP) [8] 6-0 6-2 Alberto NIETO (ESP)
Alejandro IBANEZ GALLEGO (ESP) 6-4 6-4 Martin BERAN (CAN) [10]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #7
Re: Spain F19 [21 July/Denia/Clay]

Qualy

Round 3

Jaume PLA MALFEITO (ESP) [1] 6-0 7-6(3) Vicente MONTON QUERALT (ESP)
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) [2] 6-4 7-6(5) Fernando BOGAJO (ESP) [9]
Thomas GIRAUDEAU (FRA) [3] 7-6(5) 6-1 Alejandro ARTUNEDO (ESP) [13]
Nuno DEUS (POR) [4] 3-6 6-2 6-2 Romain DAUZET (FRA)
Aleksandar VUKIC (AUS) [5] 7-5 2-0 Retired Niki KALIYANDA POONACHA (IND) [15]
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) 6-2 6-2 Ferran CALVO EMAN (ESP) [11]
Pol VAQUERO FERNANDEZ (ESP) 6-1 6-0 Enrique PAYA GONZALEZ (ESP)
Robert HERRERA (ESP) [8] 6-1 6-2 Alejandro IBANEZ GALLEGO (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #8
Re: Spain F19 [21 July/Denia/Clay]

DOUBLES

1st Round

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / David VEGA HERNANDEZ (ESP) [1] 6-3 2-6 [10-8] Nuno DEUS (POR) / Henrique SOUSA (POR)
Brian CUYPERS (BEL) / Melik FELER (FRA) 6-4 6-2 Ignacio CALVO MILLA (ESP) / Pablo COLVEE DEBROT (ESP)
Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Sergio MARTOS GORNES (ESP) [3] 6-2 6-1 Enrique PAYA GONZALEZ (ESP) / Ngawang SANCHEZ RUANO (ESP)
Robert HERRERA (ESP) / Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 6-1 6-0 Hugo FERNANDEZ RUBIO (ESP) / Vivek GAUTAM (IND)
Maverick BANES (AUS) / Jake EAMES (AUS) 7-6(4) 4-6 [10-7] Vasco MENSURADO (POR) / Jose Maria MOYA (POR)
Ivan GAKHOV (RUS) / Miguel-Angel LOPEZ JAEN (ESP) [4] 6-0 7-6(4) Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP) / Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #9
Re: Spain F19 [21 July/Denia/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Robert HERRERA (ESP) 6-3 6-2 Miguel-Angel LOPEZ JAEN (ESP)
Pedro CACHIN (ARG) [3] 6-4 7-5 Aleksandar VUKIC (AUS)
Vasco MENSURADO (POR) 7-5 3-6 6-3 Jake EAMES (AUS)
Thomas GIRAUDEAU (FRA) 6-3 2-6 6-2 Joao DOMINGUES (POR)
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) 6-2 6-3 Carlos GOMEZ SANCHEZ (ESP)
Maverick BANES (AUS) [6] 6-2 6-2 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP)
Miguel SEMMLER (ESP) 6-4 7-5 Jose Anton SALAZAR MARTIN (ESP)
Sergio MARTOS GORNES (ESP) 2-0 Retired David PEREZ SANZ (ESP) [2]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #10
Re: Spain F19 [21 July/Denia/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / David VEGA HERNANDEZ (ESP) [1] 6-3 7-6(6) Brian CUYPERS (BEL) / Melik FELER (FRA)
Robert HERRERA (ESP) / Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) Walkover Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Sergio MARTOS GORNES (ESP) [3]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #11
Re: Spain F19 [21 July/Denia/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 7-5 6-1 Ramkumar RAMANATHAN (IND) [1]
Robert HERRERA (ESP) 6-3 6-2 Miguel-Angel LOPEZ JAEN (ESP)
Jaume PLA MALFEITO (ESP) 6-1 6-3 Sergi PEREZ CONTRI (ESP)
Ricardo OJEDA LARA (ESP) [8] 6-2 6-0 Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP)
Pedro CACHIN (ARG) [3] 6-4 7-5 Aleksandar VUKIC (AUS)
Vasco MENSURADO (POR) 7-5 3-6 6-3 Jake EAMES (AUS)
Thomas GIRAUDEAU (FRA) 6-3 2-6 6-2 Joao DOMINGUES (POR)
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [7] 7-5 6-2 Oscar MESQUIDA BERG (ESP)
Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP) 6-2 6-2 Alexander RUMYANTSEV (RUS) [5]
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) 6-2 6-3 Carlos GOMEZ SANCHEZ (ESP)
Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) 6-2 6-1 Pol VAQUERO FERNANDEZ (ESP)
David VEGA HERNANDEZ (ESP) [4] 7-6(2) 6-3 Sergio CASTELLON GUASCH (ESP)
Maverick BANES (AUS) [6] 6-2 6-2 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP)
Miguel SEMMLER (ESP) 6-4 7-5 Jose Anton SALAZAR MARTIN (ESP)
Ivan GAKHOV (RUS) 6-4 6-3 Nuno DEUS (POR)
Sergio MARTOS GORNES (ESP) 2-0 Retired David PEREZ SANZ (ESP) [2]

rumy :eek:
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #12
Re: Spain F19 [21 July/Denia/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / David VEGA HERNANDEZ (ESP) [1] 6-3 7-6(6) Brian CUYPERS (BEL) / Melik FELER (FRA)
Robert HERRERA (ESP) / Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) Walkover Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Sergio MARTOS GORNES (ESP) [3]
Maverick BANES (AUS) / Jake EAMES (AUS) 4-6 6-3 [10-5] Ivan GAKHOV (RUS) / Miguel-Angel LOPEZ JAEN (ESP) [4]
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) / Oscar MESQUIDA BERG (ESP) 6-4 4-6 [10-5] Joao DOMINGUES (POR) / Jose Anton SALAZAR MARTIN (ESP)

Semifinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / David VEGA HERNANDEZ (ESP) [1] 6-3 7-5 Robert HERRERA (ESP) / Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #13
Re: Spain F19 [21 July/Denia/Clay]

matches played in the afternoon-evening here
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #14
Re: Spain F19 [21 July/Denia/Clay]

MAIN DRAW

2nd Round

Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 6-2 6-0 Robert HERRERA (ESP)
Ricardo OJEDA LARA (ESP) [8] 6-1 6-2 Jaume PLA MALFEITO (ESP)
Pedro CACHIN (ARG) [3] 7-6(5) 6-4 Vasco MENSURADO (POR)
Thomas GIRAUDEAU (FRA) 5-7 6-4 7-6(4) Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [7]
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) 4-6 6-4 7-6(5) Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP)
David VEGA HERNANDEZ (ESP) [4] 5-7 6-3 7-5 Hassan NDAYISHIMIYE (BDI)
Maverick BANES (AUS) [6] 6-0 6-1 Miguel SEMMLER (ESP)
Sergio MARTOS GORNES (ESP) 6-7(6) 6-3 6-3 Ivan GAKHOV (RUS)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #15
Re: Spain F19 [21 July/Denia/Clay]

DOUBLES

Semifinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / David VEGA HERNANDEZ (ESP) [1] 6-3 7-5 Robert HERRERA (ESP) / Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP)
Maverick BANES (AUS) / Jake EAMES (AUS) 6-3 5-7 [10-5] Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) / Oscar MESQUIDA BERG (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #16
Re: Spain F19 [21 July/Denia/Clay]

MAIN DRAW

Quarterfinal

Ricardo OJEDA LARA (ESP) [8] 6-4 6-4 Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP)
Pedro CACHIN (ARG) [3] 6-1 6-2 Thomas GIRAUDEAU (FRA)
David VEGA HERNANDEZ (ESP) [4] 6-7(5) 6-2 6-1 Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP)
Maverick BANES (AUS) [6] 6-2 6-3 Sergio MARTOS GORNES (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #17
Re: Spain F19 [21 July/Denia/Clay]

DOUBLES

Semifinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / David VEGA HERNANDEZ (ESP) [1] 6-3 7-5 Robert HERRERA (ESP) / Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP)
Maverick BANES (AUS) / Jake EAMES (AUS) 6-3 5-7 [10-5] Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) / Oscar MESQUIDA BERG (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
19,499 Posts
Re: Spain F19 [21 July/Denia/Clay]

MAIN DRAW

Semifinal

Pedro CACHIN (ARG) [3] 7-5 7-5 Ricardo OJEDA LARA (ESP) [8]
Maverick BANES (AUS) [6] 6-0 4-1 Retired David VEGA HERNANDEZ (ESP) [4]

Final

Pedro CACHIN (ARG) [3] 6-4 3-6 6-4 Maverick BANES (AUS) [6]

DOUBLES

Final

Maverick BANES (AUS) / Jake EAMES (AUS) Walkover Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / David VEGA HERNANDEZ (ESP) [1]
 

·
Registered
Joined
·
67,452 Posts
Discussion Starter #19
Re: Spain F19 [21 July/Denia/Clay]

hope david is ok :hug: he just came back from injury...
 
1 - 19 of 19 Posts
Top