Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 24 Posts

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #1
Spain F17
Location: Lleida, Spain
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)



Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017463
Tournament website: www.tennislleida.com

Entry List
1 GENARO-MARTINEZ, Javier ESP 408 1
2 LOGLO, Komlavi TOG 441 1
3 CLAR-ROSSELLO, Pedro ESP 469 1
4 VILOCA-PUIG, Juan-Albert ESP 512 1
5 REXACH-ITOIZ, Carlos ESP 527 1
6 PEREZ PUIGDOMENECH, Miquel ESP 533 1
7 ZIADI, Mehdi MAR 556 1
8 IGNATIK, Uladzimir BLR 581 1
9 MARSE-VIDRI, Jordi ESP 590 1
10 JAKUPOVIC, Alexander GRE 645 1
11 STOEHR, Daniel GER 665 2
12 WIESLER, Andre GER 677 2
13 INSAUSTI, Jean-Noel FRA 733 1
14 SOUSA, Joao POR 744 1
15 DI MEO, Giulio ITA 757 2
16 MARTIN-ADALIA, Pablo ESP 771 1
17 GUTIERREZ-FERROL, Sergio ESP 799 1
18 CHECA-CALVO, Jose ESP 828 1


Alternates
19 PELLERIN, Ludwig FRA 833 3
20 GOMEZ-PINTER, Adolfo ESP 841 2
21 ALONSO-CAMPOS, Angel ESP 861 1
22 BOJE-ORDONEZ, Agustin ESP 868 1
23 DIAZ-VENTURA, David ESP 889 1
24 BAGNIS, Facundo ARG 912 1
25 SAMPER-MONTANA, Jordi ESP 948 1
26 ESTRUCH, David ESP 1022 1
27 DIMITROV, Grigor BUL 1035 1
28 MARCON, Riccardo ITA 1044= 2
29 OLLIVIER-BAQUERO, David ESP 1047= 1
30 LIVRAGHI, Mattia ITA 1065 2
31 FAVA, Andrea ITA 1066 5
32 GRANOLLERS-PUJOL, Gerard ESP 1067 1
33 GONZALEZ-DE CUETO, Carlos ESP 1096 1
34 PIROZZI, Giacomo ITA 1102= 3
35 RICE, David GBR 1109= 1
36 BELLA, Marco ITA 1113= 2
37 DE RIJKE, Remko NED 1123 2
38 SIMONI, Marco ITA 1124= 4
39 PENAUD, Alexandre FRA 1171 1
40 BARLOW, Philip GBR 1181= 2
41 RUMENOV PAYAKOV, Georgi ESP 1181= 1
42 CUELLAR-GONZALEZ, Mario ESP 1185 3
43 FALGHERI, Andrea ITA 1189 3
44 CERVANTES-HUEGUN, Inigo ESP 1192 1
45 VUKOVIC, Ivan CRO 1200= 5
46 DEL BONIS, Federico ARG 1208= 1
47 RENAVAND, Nicolas FRA 1210= 2
48 RODRIGUEZ-NAVARRO, Emilio ESP 1222= 1
49 GARCIA-RODRIGUEZ, Jose-Manuel ESP 1232= 1
50 SAVELLI, Leandro ARG 1261 3
51 MIJIC, Ivo GER 1289= 3
52 SOUSA, Pedro POR 1307= 2
53 CARRESE, Valerio ITA 1331= 4
54 CALDERON-RODRIGUEZ, Carlos ESP 1338= 1
55 ROMERO-TORRES, Amador ESP 1344= 1
56 BONDAZ, Laurent ITA 1346 3
57 ROVETTA, Luca ITA 1348 3
58 KLEIN, Tobias GER 1373= 2
59 SEKULIC, Milos SWE 1385= 1
60 DE SCHEPPER, Kenny FRA 1385= 2
61 DE FAYS, Frederic BEL 1385= 3
62 INZERILLO, Jerome FRA 1405= 2
63 BONAMI, Maxime FRA 1405= 3
64 MARFIA, Matteo ITA 1427= 1
65 RODRIGUEZ-ALONSO, Roberto ESP 1427= 2
66 PENADES-SANZ, Santiago ESP 1427= 2
67 SLETTING-JOHNSEN, Frederik NOR 1475= 3
68 MATESANZ-ARAGONES, Eduardo ESP 1487= 1
69 GOVAERTS, Bart BEL 1487= 1
70 LOPEZ VICO, Juan ESP 1487= 1
71 STEINHERR, Mike GER 1487= 2
72 DOUMBIA, Sadio FRA 1576= 1
73 STRUNNIKOV, Artem RUS 1669= 4
74 RIZZO, Claudio ITA 1720= 2
75 GOMEZ-HERRERA, Carlos ESP 1720= 1
76 DIEZ, Steven ESP 1770= 1
77 ROSENHOLM, Patrik SWE 1803= 1
78 PALACIOS-SIEGENTHALE, Marcelo ESP 1828= 1
79 VUKOV, Stefano CRO 1828= 3
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Spain F17 [April 28 - Lleida - Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (1) BYE
Manuel-Angel SALA-MARTIN DE RUEDA (ESP) defeated Eldar ARTEMIEV (RUS) 7-6(1) 6-0
Jan SERDAKOWSKI (POL) defeated Charlie GOODE (GBR) 6-4 6-0
Bart GOVAERTS (BEL) defeated Benedikt PEISCHLER (AUT) 6-2 6-0
Mark ZAKOVSEK (SLO) defeated Alexandre BLOSSIER (FRA) 3-6 6-1 6-1
Artem PUDOVKIN (RUS) defeated Julio SUAREZ (COL) 6-7(5) 6-2 6-4
Carlos SARRAU ROYES (ESP) defeated Alexander SAVINOV (RUS) 1-6 6-1 6-2
David RICE (GBR) (9) BYE
Angel ALONSO-CAMPOS (ESP) (2) BYE
Francesc MONTANES-ROCA (ESP) defeated Allen PEREL (AUS) 6-7(4) 6-0 7-5
Nikita ZIMIN (RUS) defeated Carles GIRBAL (ESP) 7-6(9) 6-2
Roberto RODRIGUEZ-ALONSO (ESP) defeated Jose Luis HERNANDEZ DAVO (ESP) 6-0 6-3
Ignacio MORENTE-GEMAS (ESP) defeated Bruno ALVAREZ (BEL) 6-4 6-4
Jeremias LIMA-PEREZ (ESP) defeated Christopher DEKKER (NED) 6-4 6-2
Oriol HERNANDEZ-PASTOR (ESP) defeated Anibal ARANDA (PAR) 6-3 6-1
Milos SEKULIC (SWE) (16) defeated Oleksandr KAZAKOV (UKR) 6-1 6-1
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) (3) BYE
Oriol MARCH-LEDESMA (ESP) defeated Ruben MEDINA-CAMARGO (ESP) 6-4 1-0 Retired
Javier MARTI (ESP) defeated Artur ROMANOWSKI (POL) 6-2 7-5
Micha Jonathan WINKLER (SUI) defeated Asim JALILOV (AZE) 6-3 6-0
Akash GUJARATI (IND) defeated Roger ORDEIG (ESP) 6-3 6-2
Vitor REQUIAO (BRA) defeated Benjamin George LEVI (GBR) 6-0 4-1 Retired
Alexander WARD (GBR) defeated Hugo PALOMAR-CASTELLO (ESP) 6-0 6-1
Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) (12) defeated Daniel-Andrea RODRIGUEZ-REDONDO (ESP) 6-1 6-4
Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) (4) BYE
Marc GARCIA-ROMAN (ESP) defeated Martin BAKER (GBR) 6-4 6-2
Michael RJAZANOV (GER) defeated Anthony VOGT (GBR) Walkover
Fabian SPAAR (SUI) defeated Albert JOSE-MARIA ALMENDROS (ESP) 7-5 6-0
Bogdan DJURDJEVIC (GER) defeated Dario RE DELGADO (ESP) 6-1 6-1
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) defeated Ruben ALAPONT-RUBIO (ESP) 6-1 6-1
Gerard GALLEGO-BERTRAN (ESP) defeated Alberto RUIZ (ESP) 6-4 6-0
Amador ROMERO-TORRES (ESP) (15) defeated Xavier MORERA-BALCELLS (ESP) 6-2 3-6 6-3
David ESTRUCH (ESP) (5) BYE
Paul BROWN (GBR) defeated Ricard TUBERT (ESP) 6-2 5-7 6-3
Takero AKABA (JPN) defeated Arzhang DERAKHSHANI (USA) 6-2 7-5
Edualdo BONET-DE GISPERT (ESP) defeated Sergi NOGUERAS (ESP) 6-1 6-3
Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) defeated Hector HORMIGO (AND) 6-4 6-1
Abel HERNANDEZ-AGUILA (ESP) defeated Jose-Rolando VAZQUEZ (MEX) 6-0 6-4
Xavier GARCIA-PARRA (ESP) defeated Sergio DE LA FUENTE-RAMOS (ESP) 6-4 6-4
Federico DEL BONIS (ARG) (11) BYE
Takahiro ITTOGI (JPN) (6) BYE
Sadio DOUMBIA (FRA) defeated Mario NAVARRO LOPEZ (ESP) 6-1 6-3
Joel NACHER GIL (ESP) defeated Alessandro HAMUTH (AUT) 6-4 7-5
Joan-Marc GRIMAL-FERRER (ESP) defeated Fernando BANOS-LOPEZ (ESP) 6-4 6-4
Oscar COLOMINA-GAY (ESP) defeated Patxi PEREZ-MORALES (ESP) 6-2 6-2
Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) defeated Joaquin M. PEREZ CASES (ESP) 1-6 6-2 6-3
Rodrigo VALLS (ESP) defeated Pablo Ricardo RODEIRO (ESP) 7-6(4) 2-6 6-0
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) (10) BYE
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) (7) BYE
Ilia OGARKOV (RUS) defeated Jonathan SOLANAS-LAFUENTE (ESP) 6-1 6-1
Jordi MUNOZ-ABREU (ESP) defeated Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) 6-4 6-3
Albert OCHAGAVIA-TOBENA (ESP) defeated Ernest ALBERCH (ESP) 6-2 7-6(5)
Guillermo SAHAGUN (MEX) defeated Georgy KUROCHKIN (RUS) 7-5 4-6 6-3
Daniel WINNEMISSER (GER) defeated Joan MASSO RIUS (ESP) 6-1 6-3
Jeremy JAHN (GER) defeated Alen BISEVAC (AUT) 7-5 7-5
Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) (14) defeated Riccardo TALLARICO (AUS) 6-0 6-1
Carlos GONZALEZ-DE CUETO (ESP) (8) BYE
Patrik ROSENHOLM (SWE) defeated Fernando RAMOS MARTINEZ (ESP) 6-1 6-2
Enric GUAITA-PAIS (ESP) defeated Juan LOPEZ VICO (ESP) 6-4 6-0
Abel RINCON-VAZQUEZ (ESP) defeated Nicolas SANCHEZ (ESP) 7-6(4) 7-6(4)
Sergio BARBERAN-MIQUEL (ESP) defeated Alejandro OVALLES (MEX) 6-1 6-0
Gil SALA-BORDALLO (ESP) defeated Jorge TUPAYACHI-LLANOS (ESP) 6-2 6-2
Juan LIZARITURRY (ESP) defeated Francesc AULINA (ESP) 6-1 6-0
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) (13) defeated Pablo-Miguel SECO-FERNANDEZ (ESP) 6-3 6-0

2nd Round

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (1) defeated Manuel-Angel SALA-MARTIN DE RUEDA (ESP) 6-4 6-2
Bart GOVAERTS (BEL) defeated Jan SERDAKOWSKI (POL) 6-1 6-1
Artem PUDOVKIN (RUS) defeated Mark ZAKOVSEK (SLO) 7-6(1) 6-3
David RICE (GBR) (9) defeated Carlos SARRAU ROYES (ESP) 6-0 6-0
Francesc MONTANES-ROCA (ESP) defeated Angel ALONSO-CAMPOS (ESP) (2) 6-4 6-2
Roberto RODRIGUEZ-ALONSO (ESP) defeated Nikita ZIMIN (RUS) 6-3 6-2
Ignacio MORENTE-GEMAS (ESP) defeated Jeremias LIMA-PEREZ (ESP) 5-7 7-6(2) 6-4
Milos SEKULIC (SWE) (16) defeated Oriol HERNANDEZ-PASTOR (ESP) 6-3 6-3
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) (3) defeated Oriol MARCH-LEDESMA (ESP) 6-2 7-6(7)
Javier MARTI (ESP) defeated Micha Jonathan WINKLER (SUI) 6-0 6-0
Vitor REQUIAO (BRA) defeated Akash GUJARATI (IND) 6-2 6-1
Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) (12) defeated Alexander WARD (GBR) 6-3 6-3
Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) (4) defeated Marc GARCIA-ROMAN (ESP) 6-3 7-5
Fabian SPAAR (SUI) defeated Michael RJAZANOV (GER) 6-2 6-1
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) defeated Bogdan DJURDJEVIC (GER) 6-1 6-2
Amador ROMERO-TORRES (ESP) (15) defeated Gerard GALLEGO-BERTRAN (ESP) 6-1 6-1
David ESTRUCH (ESP) (5) defeated Paul BROWN (GBR) 6-1 6-3
Edualdo BONET-DE GISPERT (ESP) defeated Takero AKABA (JPN) 6-1 6-2
Abel HERNANDEZ-AGUILA (ESP) defeated Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) 6-2 6-7(5) 6-2
Federico DEL BONIS (ARG) (11) defeated Xavier GARCIA-PARRA (ESP) 6-1 6-0
Takahiro ITTOGI (JPN) (6) defeated Sadio DOUMBIA (FRA) 6-3 6-3
Joan-Marc GRIMAL-FERRER (ESP) defeated Joel NACHER GIL (ESP) 6-0 6-0
Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) defeated Oscar COLOMINA-GAY (ESP) 6-3 6-1
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) (10) defeated Rodrigo VALLS (ESP) 6-0 6-1
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) (7) defeated Ilia OGARKOV (RUS) 6-1 6-4
Jordi MUNOZ-ABREU (ESP) defeated Albert OCHAGAVIA-TOBENA (ESP) 7-5 6-0
Guillermo SAHAGUN (MEX) defeated Daniel WINNEMISSER (GER) 7-6(6) 7-6(3)
Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) (14) defeated Jeremy JAHN (GER) 6-4 6-2
Carlos GONZALEZ-DE CUETO (ESP) (8) defeated Patrik ROSENHOLM (SWE) 6-4 6-4
Enric GUAITA-PAIS (ESP) defeated Abel RINCON-VAZQUEZ (ESP) 3-6 6-4 6-1
Sergio BARBERAN-MIQUEL (ESP) defeated Gil SALA-BORDALLO (ESP) 6-3 6-4
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) (13) defeated Juan LIZARITURRY (ESP) 6-3 6-3

3rd Round

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (1) defeated Bart GOVAERTS (BEL) 6-4 6-2
David RICE (GBR) (9) defeated Artem PUDOVKIN (RUS) 6-2 2-6 6-1
Roberto RODRIGUEZ-ALONSO (ESP) defeated Francesc MONTANES-ROCA (ESP) 6-7(3) 6-1 6-3
Milos SEKULIC (SWE) (16) defeated Ignacio MORENTE-GEMAS (ESP) 6-1 3-1 Retired
Javier MARTI (ESP) defeated Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) (3) 6-4 6-7(3) 6-3
Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) (12) defeated Vitor REQUIAO (BRA) 6-3 6-3
Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) (4) defeated Fabian SPAAR (SUI) 6-1 6-0
Amador ROMERO-TORRES (ESP) (15) defeated Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) 6-1 6-4
Edualdo BONET-DE GISPERT (ESP) defeated David ESTRUCH (ESP) (5) 2-6 7-6(4) 7-6(5)
Federico DEL BONIS (ARG) (11) defeated Abel HERNANDEZ-AGUILA (ESP) 6-3 6-2
Takahiro ITTOGI (JPN) (6) defeated Joan-Marc GRIMAL-FERRER (ESP) 6-3 6-2
Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) defeated Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) (10) 6-0 6-2
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) (7) defeated Jordi MUNOZ-ABREU (ESP) 6-1 6-7(6) 6-1
Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) (14) defeated Guillermo SAHAGUN (MEX) 6-1 6-2
Carlos GONZALEZ-DE CUETO (ESP) (8) defeated Enric GUAITA-PAIS (ESP) 6-2 6-3
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) (13) defeated Sergio BARBERAN-MIQUEL (ESP) 6-0 3-0 Retired

4th Round

Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (1) defeated David RICE (GBR) (9) 6-2 6-0
Milos SEKULIC (SWE) (16) defeated Roberto RODRIGUEZ-ALONSO (ESP) 3-6 7-6(4) 6-1
Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) (12) defeated Javier MARTI (ESP) 4-6 6-1 6-1
Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) (4) defeated Amador ROMERO-TORRES (ESP) (15) 6-4 6-2
Federico DEL BONIS (ARG) (11) defeated Edualdo BONET-DE GISPERT (ESP) 6-4 6-4
Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) defeated Takahiro ITTOGI (JPN) (6) 6-2 3-6 7-5
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) (7) defeated Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) (14) 3-6 6-4 6-3
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) (13) defeated Carlos GONZALEZ-DE CUETO (ESP) (8) 7-6(2) 7-5


http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100099542&tournament=1100017463

http://www.atptennis.com/en/common/.../www.atptennis.com/1/posting/2008/1587/qs.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Spain F17 [April 28 - Lleida - Clay]

Singles Main Draw

1st Round

Alexander FLOCK (GER) (1) defeated David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) 6-1 6-3
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) defeated Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) 6-2 7-5
Federico DEL BONIS (ARG) defeated Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) 6-1 6-2
Miquel PEREZ PUIGDOMENECH (ESP) (8) defeated Jean-Noel INSAUSTI (FRA) 6-3 6-1
Komlavi LOGLO (TOG) (3) defeated Daniel STOEHR (GER) 7-6(3) 6-3
Alexander JAKUPOVIC (GRE) defeated Milos SEKULIC (SWE) 6-3 6-4
Alexander LOBKOV (RUS) defeated Enrique HUELIN-ALVAREZ (ESP) 6-1 6-0
Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) (6) defeated Joao SOUSA (POR) 7-6(1) 4-6 7-6(4)
Mehdi ZIADI (MAR) defeated Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) (7) 6-7(6) 6-2 6-2
Uladzimir IGNATIK (BLR) defeated David RICE (GBR) 5-7 6-1 6-2
Giulio DI MEO (ITA) defeated Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 7-6(4) 6-2
David DIAZ-VENTURA (ESP) defeated Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4) 7-6(2) 6-1
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) defeated Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (5) 7-5 4-0 Retired
Jose CHECA-CALVO (ESP) defeated Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) 6-2 1-6 6-4
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) defeated Amador ROMERO-TORRES (ESP) 6-2 4-6 6-0
Javier GENARO-MARTINEZ (ESP) (2) defeated Jordi MARSE-VIDRI (ESP) 7-6(5) 6-3

2nd Round

Alexander FLOCK (GER) (1) defeated Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) 7-6(1) 6-2
Miquel PEREZ PUIGDOMENECH (ESP) (8) defeated Federico DEL BONIS (ARG) 3-6 6-1 6-4
Komlavi LOGLO (TOG) (3) defeated Alexander JAKUPOVIC (GRE) 6-4 7-6(5)
Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) (6) defeated Alexander LOBKOV (RUS) 6-2 6-0
Uladzimir IGNATIK (BLR) defeated Mehdi ZIADI (MAR) 3-6 6-4 7-5
Giulio DI MEO (ITA) defeated David DIAZ-VENTURA (ESP) 1-6 7-5 6-2
Jose CHECA-CALVO (ESP) defeated Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) 6-4 3-6 7-5
Javier GENARO-MARTINEZ (ESP) (2) defeated Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) 2-6 6-4 7-6(3)

Quarterfinal

Alexander FLOCK (GER) (1) defeated Miquel PEREZ PUIGDOMENECH (ESP) (8) 6-1 6-7(3) 6-4
Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) (6) defeated Komlavi LOGLO (TOG) (3) 6-1 2-6 7-6(3)
Giulio DI MEO (ITA) defeated Uladzimir IGNATIK (BLR) 6-4 6-2
Jose CHECA-CALVO (ESP) defeated Javier GENARO-MARTINEZ (ESP) (2) 3-6 6-3 6-3

Semifinal

Alexander FLOCK (GER) (1) defeated Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) (6) 6-1 6-4
Jose CHECA-CALVO (ESP) defeated Giulio DI MEO (ITA) 6-3 6-7(7) 6-1

Final

Alexander FLOCK (GER) (1) defeated Jose CHECA-CALVO (ESP) 6-4 6-3



http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017463

http://www.atptennis.com/en/common/...www.atptennis.com/1/posting/2008/1587/mds.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Spain F17 [April 28 - Lleida - Clay]

Doubles Draw

Quarterfinal

BOJE-ORDONEZ (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) (1) BYE
OLLIVIER-BAQUERO (ESP) / REXACH-ITOIZ (ESP) (3) defeated ROSENHOLM (SWE) / SEKULIC (SWE) 6-4 6-2
CLAR-ROSSELLO (ESP) / DEL BONIS (ARG) defeated COLL-RIUDAVETS (ESP) / GUTIERREZ-FERROL (ESP) (4) 6-3 6-3
MARSE-VIDRI (ESP) / SWYNGEDOUW (BEL) defeated DIAZ-VENTURA (ESP) / JAKUPOVIC (GRE) (2) 2-6 7-6(5) [10-8]

Semifinal

BOJE-ORDONEZ (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) (1) defeated OLLIVIER-BAQUERO (ESP) / REXACH-ITOIZ (ESP) (3) 1-6 6-3 [11-9]
CLAR-ROSSELLO (ESP) / DEL BONIS (ARG) defeated MARSE-VIDRI (ESP) / SWYNGEDOUW (BEL) 6-4 6-2

Final

BOJE-ORDONEZ (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) (1) defeated CLAR-ROSSELLO (ESP) / DEL BONIS (ARG) 7-6(7) 7-5



http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100099544&tournament=1100017463

http://www.atptennis.com/en/common/...www.atptennis.com/1/posting/2008/1587/mdd.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #6
Re: Spain F17 [April 28 - Lleida - Clay] Entry List

no changes in MD

Q: 128, 25-27 April
MDS: 28 April- 04 May, MDD: 28 April- 03 May
 

·
Registered
Joined
·
6,938 Posts
Re: Spain F17 [April 28 - Lleida - Clay] Qualifying Draw

Hope toddles gets SE
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #9
Re: Spain F17 [April 28 - Lleida - Clay] Qualifying Draw

Main Draw

Alexander FLOCK (GER) (1) Vs David OLLIVIER-BAQUERO (ESP)
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) Vs Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP)
Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) Vs Federico DEL BONIS (ARG)
Jean-Noel INSAUSTI (FRA) Vs Miquel PEREZ PUIGDOMENECH (ESP) (8)
Komlavi LOGLO (TOG) (3) Vs Daniel STOEHR (GER)
Milos SEKULIC (SWE) Vs Alexander JAKUPOVIC (GRE)
Alexander LOBKOV (RUS) Vs Enrique HUELIN-ALVAREZ (ESP)
Joao SOUSA (POR) Vs Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) (6)
Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) (7) Vs Mehdi ZIADI (MAR)
Andre WIESLER (GER) Vs Uladzimir IGNATIK (BLR)
Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) Vs Giulio DI MEO (ITA)
David DIAZ-VENTURA (ESP) Vs Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4)
Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (5) Vs Pablo MARTIN-ADALIA (ESP)
Jose CHECA-CALVO (ESP) Vs Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP)
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) Vs Amador ROMERO-TORRES (ESP)
Jordi MARSE-VIDRI (ESP) Vs Javier GENARO-MARTINEZ (ESP) (2)
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #10
Re: Spain F17 [April 28 - Lleida - Clay] Main Draw

Doubles Draw :spit:

Quarterfinal

BOJE-ORDONEZ (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) (1) BYE
ROSENHOLM (SWE) / SEKULIC (SWE) Vs OLLIVIER-BAQUERO (ESP) / REXACH-ITOIZ (ESP) (3)
COLL-RIUDAVETS (ESP) / GUTIERREZ-FERROL (ESP) (4) Vs CLAR-ROSSELLO (ESP) / DEL BONIS (ARG)
MARSE-VIDRI (ESP) / SWYNGEDOUW (BEL) Vs DIAZ-VENTURA (ESP) / JAKUPOVIC (GRE) (2)

and the tournament has a 128 qualifying draw :lol:
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #12
Re: Spain F17 [April 28 - Lleida - Clay] Main Draw

1st Round

Alexander FLOCK (GER) (1) Vs David OLLIVIER-BAQUERO (ESP)
Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) Vs Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP)
Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) Vs Federico DEL BONIS (ARG)
Jean-Noel INSAUSTI (FRA) Vs Miquel PEREZ PUIGDOMENECH (ESP) (8)
Komlavi LOGLO (TOG) (3) defeated Daniel STOEHR (GER) 7-6(3) 6-3
Milos SEKULIC (SWE) Vs Alexander JAKUPOVIC (GRE)
Alexander LOBKOV (RUS) defeated Enrique HUELIN-ALVAREZ (ESP) 6-1 6-0
Joao SOUSA (POR) Vs Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) (6)
Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) (7) Vs Mehdi ZIADI (MAR)
Uladzimir IGNATIK (BLR) defeated David RICE (GBR) 5-7 6-1 6-2
Giulio DI MEO (ITA) defeated Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 7-6(4) 6-2
David DIAZ-VENTURA (ESP) Vs Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4)
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) defeated Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (5) 7-5 4-0 Retired
Jose CHECA-CALVO (ESP) defeated Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) 6-2 1-6 6-4
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) defeated Amador ROMERO-TORRES (ESP) 6-2 4-6 6-0
Jordi MARSE-VIDRI (ESP) Vs Javier GENARO-MARTINEZ (ESP) (2)
 

·
MONSOON season.
Joined
·
81,993 Posts
Re: Spain F17 [April 28 - Lleida - Clay] Main Draw

Vamos Jose Checa.
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #14
Re: Spain F17 [April 28 - Lleida - Clay] Main Draw

1st Round

Alexander FLOCK (GER) (1) defeated David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) 6-1 6-3
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) defeated Abraham GONZALEZ-JIMENEZ (ESP) 6-2 7-5
Federico DEL BONIS (ARG) defeated Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) 6-1 6-2
Miquel PEREZ PUIGDOMENECH (ESP) (8) defeated Jean-Noel INSAUSTI (FRA) 6-3 6-1
Komlavi LOGLO (TOG) (3) defeated Daniel STOEHR (GER) 7-6(3) 6-3
Alexander JAKUPOVIC (GRE) defeated Milos SEKULIC (SWE) 6-3 6-4
Alexander LOBKOV (RUS) defeated Enrique HUELIN-ALVAREZ (ESP) 6-1 6-0
Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) (6) defeated Joao SOUSA (POR) 7-6(1) 4-6 7-6(4)
Mehdi ZIADI (MAR) defeated Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) (7) 6-7(6) 6-2 6-2
Uladzimir IGNATIK (BLR) defeated David RICE (GBR) 5-7 6-1 6-2
Giulio DI MEO (ITA) defeated Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 7-6(4) 6-2
David DIAZ-VENTURA (ESP) defeated Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (4) 7-6(2) 6-1
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) defeated Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (5) 7-5 4-0 Retired
Jose CHECA-CALVO (ESP) defeated Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) 6-2 1-6 6-4
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) defeated Amador ROMERO-TORRES (ESP) 6-2 4-6 6-0
Javier GENARO-MARTINEZ (ESP) (2) defeated Jordi MARSE-VIDRI (ESP) 7-6(5) 6-3

2nd Round

Alexander FLOCK (GER) (1) Vs Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP)
Federico DEL BONIS (ARG) Vs Miquel PEREZ PUIGDOMENECH (ESP) (8)
Komlavi LOGLO (TOG) (3) Vs Alexander JAKUPOVIC (GRE)
Alexander LOBKOV (RUS) Vs Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) (6)
Mehdi ZIADI (MAR) Vs Uladzimir IGNATIK (BLR)
Giulio DI MEO (ITA) Vs David DIAZ-VENTURA (ESP)
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) Vs Jose CHECA-CALVO (ESP)
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) Vs Javier GENARO-MARTINEZ (ESP) (2)
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #15
Re: Spain F17 [April 28 - Lleida - Clay] Main Draw

2nd Round

Alexander FLOCK (GER) (1) Vs Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP)
Federico DEL BONIS (ARG) Vs Miquel PEREZ PUIGDOMENECH (ESP) (8)
Komlavi LOGLO (TOG) (3) Vs Alexander JAKUPOVIC (GRE)
Alexander LOBKOV (RUS) Vs Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) (6)
Uladzimir IGNATIK (BLR) defeated Mehdi ZIADI (MAR) 3-6 6-4 7-5
Giulio DI MEO (ITA) defeated David DIAZ-VENTURA (ESP) 1-6 7-5 6-2
Jose CHECA-CALVO (ESP) defeated Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) 6-4 3-6 7-5
Javier GENARO-MARTINEZ (ESP) (2) defeated Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) 2-6 6-4 7-6(3)


Ignatik :yeah:
 

·
MONSOON season.
Joined
·
81,993 Posts
Re: Spain F17 [April 28 - Lleida - Clay] Main Draw

Vamos Jose :dance:
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #18
Re: Spain F17 [April 28 - Lleida - Clay] Main Draw

2nd Round

Alexander FLOCK (GER) (1) defeated Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) 7-6(1) 6-2
Miquel PEREZ PUIGDOMENECH (ESP) (8) defeated Federico DEL BONIS (ARG) 3-6 6-1 6-4
Komlavi LOGLO (TOG) (3) defeated Alexander JAKUPOVIC (GRE) 6-4 7-6(5)
Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) (6) defeated Alexander LOBKOV (RUS) 6-2 6-0
Uladzimir IGNATIK (BLR) defeated Mehdi ZIADI (MAR) 3-6 6-4 7-5
Giulio DI MEO (ITA) defeated David DIAZ-VENTURA (ESP) 1-6 7-5 6-2
Jose CHECA-CALVO (ESP) defeated Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) 6-4 3-6 7-5
Javier GENARO-MARTINEZ (ESP) (2) defeated Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) 2-6 6-4 7-6(3)

Quarterfinal

Alexander FLOCK (GER) (1) Vs Miquel PEREZ PUIGDOMENECH (ESP) (8)
Komlavi LOGLO (TOG) (3) Vs Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) (6)
Uladzimir IGNATIK (BLR) Vs Giulio DI MEO (ITA)
Jose CHECA-CALVO (ESP) Vs Javier GENARO-MARTINEZ (ESP) (2)
 

·
MONSOON season.
Joined
·
81,993 Posts

·
MONSOON season.
Joined
·
81,993 Posts
Re: Spain F17 [April 28 - Lleida - Clay] Main Draw

Jose :(
 
1 - 20 of 24 Posts
Top