Mens Tennis Forums banner

1 - 9 of 9 Posts

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location: Martos
Prize: 10K
Surface: Hard - Outdoor

Main Draw

1 Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) 317 1
2 Ricardo OJEDA LARA (ESP) 442 1
3 Mario VILELLA MARTINEZ (ESP) 510 1
4 Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) 545 1
5 Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) 553 1
6 Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 611 1
7 Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) 612 1
8 Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) 626 1
9 Steven DIEZ (CAN) 641 1
10 Jaume PLA MALFEITO (ESP) 794 1
11 Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) 797 1
12 Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) 826 1
13 Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) 905 1
14 Eduardo NAVA (USA) 914 1
15 Matthew SHORT (GBR) 994 1
16 Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP) 1080 1
17 Borja RODRIGUEZ MANZANO (ESP) 1178 1
18 Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) 1422 1

Qualifying

1 Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) 1505 1
2 Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP) 1516= 2
3 Duilio VALLEBUONA (PER) 1538 1
4 Dimitriy VORONIN (RUS) 1605= 1
5 Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP) 1609= 1
6 Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP) 1710= 1
7 Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) 1736 1
8 Manel PEREZ ESTEVE (ESP) 1747= 2
9 Fernando BOGAJO (ESP) 1987= 1
10 Brian CUYPERS (BEL) 2172= 1
11 Bruno MARDONES (ESP) 2202= 1
12 Yannick MARTELL BEUZIT (ESP) 88 1
13 Yu ZONGBING (CHN) 106 1
14 Alejandro GARCIA SAEZ (ESP) 95 1
15 Pablo BELDA (ESP) 174 1
16 Jose Maria MARTIN DE OLIVA CARR (ESP) 180 1
17 Alejandro IBANEZ GALLEGO (ESP) 181 1
18 Alvaro SANTAMARIA ESPINOSA (ESP) 187 1
19 Alfonso CASTELLANO CAZORLA (ESP) 189 1
20 Antonioni FASANO (BRA) 95 2
21 Rossouw NORVAL (RSA) 40 1
22 Grigoriy KOROBEYNIKOV (UZB) 74 1
23 Jose JUAREZ CARO (ESP) 210 1
24 Miguel VALLEJO (ESP) 252 1
25 Victor Manuel PEREZ CASTILLO (ESP) 297 1
26 Pablo BATALLER AMADOR (ESP) 301 1
27 Alberto NIETO (ESP) 304 1
28 Keyvan NEMATZADEH (BEL) 271 1
29 Alvaro ALFONSO RUIZ (ESP) 394 1
30 Ivan MARRERO CURBELO (ESP) 422 1
31 David SANCHEZ HERRERO (ESP) 426 1
32 Diego LOSADA RUBIO (ESP) 431 1
33 David HERRERIAS (ESP) 478 4
34 Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) 480 1
35 Gonzalo OROZCO CARRASCO (ESP) 210 (POR) 1
36 Aleksanteri POHJOLA (FIN) 329 1
37 Amadeo BLASCO HERVAS (ESP) 498 1
38 Nikki ROENN (GBR) 1
39 Sergio BARRANCO (ESP) 1
40 Oleg KOSSOV (RUS) 3
41 Adrian EXPOSITO (ESP) 1
42 Jordan **** (USA) 1
43 Jose Manuel COLUBI (ESP) 1
44 Rafael MARTINEZ (VEN) 1
45 Manuel LUIS LAMELAS (ESP) 1
46 Pedro FERNANDEZ-SALVADOR MARTINEZ (ESP) 1
47 Kento YAMADA (JPN) 1
48 Taylor BATE (GBR) 1
49 Jordi LLOPART (ESP) 1
50 Miguel ROMERO RUIZ (ESP) 1
51 Robert ZIGANSHIN (RUS) 5
52 Carlos CAPEL (ESP) 4
53 Christian MOHS (GER) 1
54 Karl Adrian RINGDAL NOERSTENAES (NOR) 1
55 Armando DE LEON SANTANA (ESP) 1
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Spain F17 [15 June/Martos/Hard]

Qualifying Draw

Round 1

Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP) [1] BYE
Pablo BELDA (ESP) 6-1 6-4 Jason ROBERTS (ARG)
Christian MOHS (GER) 6-2 6-2 Diego LOSADA RUBIO (ESP)
Manuel JIMENEZ CRUZ (ESP) BYE
Dimitriy VORONIN (RUS) [2] BYE
Jordan **** (USA) 6-1 6-1 Alvaro SANTAMARIA ESPINOSA (ESP)
Miguel VALLEJO (ESP) 7-5 6-1 Carlos CAPEL (ESP)
Gonzalo OROZCO CARRASCO (ESP) BYE
Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP) [3] BYE
Jose Maria MARTIN DE OLIVA CARR (ESP) 6-0 6-0 Oliver CARROZA (CHI)
Yu ZONGBING (CHN) 6-2 6-1 Alfonso CASTELLANO CAZORLA (ESP)
Kento YAMADA (JPN) BYE
Bruno MARDONES (ESP) [4] BYE
Pablo BATALLER AMADOR (ESP) 6-4 6-4 David SANCHEZ HERRERO (ESP)
Rodrigo ARDANZA-TREVIJANO (ESP) BYE
Armando DE LEON SANTANA (ESP) BYE
Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) [5] BYE
Nikki ROENN (GBR) 6-3 6-1 Grigoriy KOROBEYNIKOV (UZB)
Jordi LLOPART (ESP) 6-1 6-0 Ivan MARRERO CURBELO (ESP)
Zakhar TRAPEZNIKOV (RUS) BYE
Fernando BOGAJO (ESP) [6] BYE
Alvaro ALFONSO RUIZ (ESP) 6-0 6-3 Taylor BATE (GBR)
Alejandro IBANEZ GALLEGO (ESP) 6-7(3) 6-3 4-1 Retired Alberto NIETO (ESP)
Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) BYE
Sergio BARRANCO (ESP) [7] BYE
Karl Adrian RINGDAL NOERSTENAES (NOR) 6-0 6-0 Miguel ROMERO RUIZ (ESP)
Yannick MARTELL BEUZIT (ESP) 7-6(5) 6-3 Amadeo BLASCO HERVAS (ESP)
Rafael MARTINEZ (VEN) BYE
Shibo DU (CHN) [8] BYE
Keyvan NEMATZADEH (BEL) 6-0 6-2 Jonatan MORAL (ESP)
Alejandro GARCIA SAEZ (ESP) 6-3 6-1 Adrian EXPOSITO (ESP)
Brian CUYPERS (BEL) [9] BYE

Round 2

Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP) [1] 3-6 6-0 6-1 Pablo BELDA (ESP)
Christian MOHS (GER) 7-6(4) 6-7(4) 6-3 Manuel JIMENEZ CRUZ (ESP)
Dimitriy VORONIN (RUS) [2] 6-2 6-4 Jordan **** (USA)
Miguel VALLEJO (ESP) 3-6 7-6(3) 6-0 Gonzalo OROZCO CARRASCO (ESP)
Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP) [3] 6-4 6-2 Jose Maria MARTIN DE OLIVA CARR (ESP)
Yu ZONGBING (CHN) 6-3 6-4 Kento YAMADA (JPN)
Bruno MARDONES (ESP) [4] 6-1 7-6(6) Pablo BATALLER AMADOR (ESP)
Armando DE LEON SANTANA (ESP) 6-2 6-3 Rodrigo ARDANZA-TREVIJANO (ESP)
Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) [5] 6-2 6-1 Nikki ROENN (GBR)
Zakhar TRAPEZNIKOV (RUS) 6-3 6-2 Jordi LLOPART (ESP)
Fernando BOGAJO (ESP) [6] 6-1 6-1 Alvaro ALFONSO RUIZ (ESP)
Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) 6-3 7-5 Alejandro IBANEZ GALLEGO (ESP)
Sergio BARRANCO (ESP) [7] 6-0 6-0 Karl Adrian RINGDAL NOERSTENAES (NOR)
Rafael MARTINEZ (VEN) 6-2 3-6 6-4 Yannick MARTELL BEUZIT (ESP)
Keyvan NEMATZADEH (BEL) 6-4 6-4 Shibo DU (CHN) [8]
Brian CUYPERS (BEL) [9] 1-6 6-4 7-5 Alejandro GARCIA SAEZ (ESP)

Round 3

Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP) [1] 3-1 Retired Christian MOHS (GER)
Dimitriy VORONIN (RUS) [2] 6-3 6-0 Miguel VALLEJO (ESP)
Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP) [3] 6-2 6-2 Yu ZONGBING (CHN)
Bruno MARDONES (ESP) [4] Walkover Armando DE LEON SANTANA (ESP)
Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) [5] 6-2 6-1 Zakhar TRAPEZNIKOV (RUS)
Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) 7-5 2-6 6-3 Fernando BOGAJO (ESP) [6]
Sergio BARRANCO (ESP) [7] 7-5 6-0 Rafael MARTINEZ (VEN)
Brian CUYPERS (BEL) [9] 7-6(2) 6-4 Keyvan NEMATZADEH (BEL)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Spain F17 [15 June/Martos/Hard]

MAIN DRAW

1st Round

Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) [1] 6-4 7-5 Duilio VALLEBUONA (PER)
Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) 6-4 6-4 Sergio CASTELLON GUASCH (ESP)
Matthew SHORT (GBR) 7-6(6) 6-4 Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP)
Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) [5] 6-2 6-4 Eduardo NAVA (USA)
David VEGA HERNANDEZ (ESP) [4] 6-2 6-3 Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP)
Bruno MARDONES (ESP) 7-6(5) 3-1 Retired Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP)
Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) 6-4 6-4 Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP)
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [7] 6-3 7-6(6) Borja RODRIGUEZ MANZANO (ESP)
Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [8] 1-6 7-6(4) 6-1 Sergio BARRANCO (ESP)
Antonioni FASANO (BRA) 6-4 5-7 6-4 Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP)
Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) 6-2 6-2 Dimitriy VORONIN (RUS)
Steven DIEZ (CAN) 6-3 2-6 6-3 Mario VILELLA MARTINEZ (ESP) [3]
Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) [6] 6-4 6-2 Jaume PLA MALFEITO (ESP)
Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) 6-4 6-2 Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP)
Brian CUYPERS (BEL) 6-3 6-4 Robert ZIGANSHIN (RUS)
Ricardo OJEDA LARA (ESP) [2] 6-2 6-0 Manuel LUIS LAMELAS (ESP)

2nd Round

Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) [1] 6-1 6-4 Jordi MUNOZ-ABREU (VEN)
Matthew SHORT (GBR) 6-1 6-2 Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) [5]
David VEGA HERNANDEZ (ESP) [4] 6-2 6-2 Bruno MARDONES (ESP)
Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) 6-3 6-1 Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [7]
Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [8] 3-6 6-4 6-4 Antonioni FASANO (BRA)
Steven DIEZ (CAN) 6-2 7-5 Jorge HERNANDO-RUANO (ESP)
Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) 7-6(3) 6-3 Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) [6]
Ricardo OJEDA LARA (ESP) [2] 6-3 6-0 Brian CUYPERS (BEL)

Quarterfinal

Matthew SHORT (GBR) 6-3 7-6(2) Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) [1]
Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) 6-4 6-3 David VEGA HERNANDEZ (ESP) [4]
Steven DIEZ (CAN) 6-0 6-1 Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [8]
Ricardo OJEDA LARA (ESP) [2] 6-2 6-3 Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP)

Semifinal

Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) 6-0 7-5 Matthew SHORT (GBR)
Ricardo OJEDA LARA (ESP) [2] 6-2 6-1 Steven DIEZ (CAN)

Final

Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) 6-4 6-2 Ricardo OJEDA LARA (ESP) [2]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Spain F17 [15 June/Martos/Hard]

DOUBLES

1st Round

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 7-6(3) 6-2 Sergio BARRANCO (ESP) / Alberto NIETO (ESP)
Jordan **** (USA) / Jaume PLA MALFEITO (ESP) 6-1 6-3 Jose-Manuel ROMAN-GOMEZ (ESP) / Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP)
Jose Maria MARTIN DE OLIVA CARR (ESP) / Robert ZIGANSHIN (RUS) 2-6 6-3 [10-7] Borja RODRIGUEZ MANZANO (ESP) / David VEGA HERNANDEZ (ESP) [4]
Jordi LLOPART (ESP) / Duilio VALLEBUONA (PER) 6-3 7-6(5) Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) / Nikki ROENN (GBR)
Bruno MARDONES (ESP) / Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) 6-2 7-5 Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP) / Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP)
Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 6-2 7-6(5) Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) / Ricardo OJEDA LARA (ESP) [3]
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) / Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) 6-3 4-6 [12-10] Javier CARRETERO DELGADO (ESP) / Javier MARTINEZ BAENA (ESP)
Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) / Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) [2] 6-3 3-6 [10-7] Shibo DU (CHN) / Yu ZONGBING (CHN)

Quarterfinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 7-6(3) 6-4 Jordan **** (USA) / Jaume PLA MALFEITO (ESP)
Jordi LLOPART (ESP) / Duilio VALLEBUONA (PER) 6-3 6-4 Jose Maria MARTIN DE OLIVA CARR (ESP) / Robert ZIGANSHIN (RUS)
Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 6-2 7-5 Bruno MARDONES (ESP) / Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP)
Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) / Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) [2] 6-4 6-4 Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) / Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP)

Semifinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 6-0 6-4 Jordi LLOPART (ESP) / Duilio VALLEBUONA (PER)
Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 7-6(9) 4-2 Retired Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) / Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) [2]

Final

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 6-3 4-6 [10-8] Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #5
Re: Spain F17 [15 June/Martos/Hard]

Qualy

Round 1

Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP) [1] BYE
Pablo BELDA (ESP) 6-1 6-4 Jason ROBERTS (ARG)
Christian MOHS (GER) 6-2 6-2 Diego LOSADA RUBIO (ESP)
Manuel JIMENEZ CRUZ (ESP) BYE
Dimitriy VORONIN (RUS) [2] BYE
Jordan **** (USA) 6-1 6-1 Alvaro SANTAMARIA ESPINOSA (ESP)
Miguel VALLEJO (ESP) 7-5 6-1 Carlos CAPEL (ESP)
Gonzalo OROZCO CARRASCO (ESP) BYE
Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP) [3] BYE
Jose Maria MARTIN DE OLIVA CARR (ESP) 6-0 6-0 Oliver CARROZA (CHI)
Yu ZONGBING (CHN) 6-2 6-1 Alfonso CASTELLANO CAZORLA (ESP)
Kento YAMADA (JPN) BYE
Bruno MARDONES (ESP) [4] BYE
Pablo BATALLER AMADOR (ESP) 6-4 6-4 David SANCHEZ HERRERO (ESP)
Rodrigo ARDANZA-TREVIJANO (ESP) BYE
Armando DE LEON SANTANA (ESP) BYE
Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) [5] BYE
Nikki ROENN (GBR) 6-3 6-1 Grigoriy KOROBEYNIKOV (UZB)
Jordi LLOPART (ESP) 6-1 6-0 Ivan MARRERO CURBELO (ESP)
Zakhar TRAPEZNIKOV (RUS) BYE
Fernando BOGAJO (ESP) [6] BYE
Alvaro ALFONSO RUIZ (ESP) 6-0 6-3 Taylor BATE (GBR)
Alejandro IBANEZ GALLEGO (ESP) 6-7(3) 6-3 4-1 Retired Alberto NIETO (ESP)
Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) BYE
Sergio BARRANCO (ESP) [7] BYE
Karl Adrian RINGDAL NOERSTENAES (NOR) 6-0 6-0 Miguel ROMERO RUIZ (ESP)
Yannick MARTELL BEUZIT (ESP) 7-6(5) 6-3 Amadeo BLASCO HERVAS (ESP)
Rafael MARTINEZ (VEN) BYE
Shibo DU (CHN) [8] BYE
Keyvan NEMATZADEH (BEL) 6-0 6-2 Jonatan MORAL (ESP)
Alejandro GARCIA SAEZ (ESP) 6-3 6-1 Adrian EXPOSITO (ESP)
Brian CUYPERS (BEL) [9] BYE

Round 2

Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP) [1] 3-6 6-0 6-1 Pablo BELDA (ESP)
Christian MOHS (GER) 7-6(4) 6-7(4) 6-3 Manuel JIMENEZ CRUZ (ESP)
Dimitriy VORONIN (RUS) [2] 6-2 6-4 Jordan **** (USA)
Miguel VALLEJO (ESP) 3-6 7-6(3) 6-0 Gonzalo OROZCO CARRASCO (ESP)
Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP) [3] 6-4 6-2 Jose Maria MARTIN DE OLIVA CARR (ESP)
Yu ZONGBING (CHN) 6-3 6-4 Kento YAMADA (JPN)
Bruno MARDONES (ESP) [4] 6-1 7-6(6) Pablo BATALLER AMADOR (ESP)
Armando DE LEON SANTANA (ESP) 6-2 6-3 Rodrigo ARDANZA-TREVIJANO (ESP)
Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) [5] 6-2 6-1 Nikki ROENN (GBR)
Zakhar TRAPEZNIKOV (RUS) 6-3 6-2 Jordi LLOPART (ESP)
Fernando BOGAJO (ESP) [6] 6-1 6-1 Alvaro ALFONSO RUIZ (ESP)
Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) 6-3 7-5 Alejandro IBANEZ GALLEGO (ESP)
Sergio BARRANCO (ESP) [7] 6-0 6-0 Karl Adrian RINGDAL NOERSTENAES (NOR)
Rafael MARTINEZ (VEN) 6-2 3-6 6-4 Yannick MARTELL BEUZIT (ESP)
Keyvan NEMATZADEH (BEL) 6-4 6-4 Shibo DU (CHN) [8]
Brian CUYPERS (BEL) [9] 1-6 6-4 7-5 Alejandro GARCIA SAEZ (ESP)

Round 3

Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP) [1] 3-1 Retired Christian MOHS (GER)
Dimitriy VORONIN (RUS) [2] 6-3 6-0 Miguel VALLEJO (ESP)
Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP) [3] 6-2 6-2 Yu ZONGBING (CHN)
Bruno MARDONES (ESP) [4] Walkover Armando DE LEON SANTANA (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #6
Re: Spain F17 [15 June/Martos/Hard]

MAIN DRAW

1st Round

Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) [1] 6-4 7-5 Duilio VALLEBUONA (PER)
Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) 6-4 6-4 Sergio CASTELLON GUASCH (ESP)
Matthew SHORT (GBR) 7-6(6) 6-4 Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP)
Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) [5] 6-2 6-4 Eduardo NAVA (USA)
David VEGA HERNANDEZ (ESP) [4] 6-2 6-3 Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP)
Bruno MARDONES (ESP) 7-6(5) 3-1 Retired Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP)
Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) 6-4 6-4 Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP)
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [7] 6-3 7-6(6) Borja RODRIGUEZ MANZANO (ESP)
Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [8] 1-6 7-6(4) 6-1 Sergio BARRANCO (ESP)
Antonioni FASANO (BRA) 6-4 5-7 6-4 Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP)
Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) 6-2 6-2 Dimitriy VORONIN (RUS)
Steven DIEZ (CAN) 6-3 2-6 6-3 Mario VILELLA MARTINEZ (ESP) [3]
Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) [6] 6-4 6-2 Jaume PLA MALFEITO (ESP)
Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) 6-4 6-2 Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP)
Brian CUYPERS (BEL) 6-3 6-4 Robert ZIGANSHIN (RUS)
Ricardo OJEDA LARA (ESP) [2] 6-2 6-0 Manuel LUIS LAMELAS (ESP)

2nd Round

Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) [1] 6-1 6-4 Jordi MUNOZ-ABREU (VEN)
Matthew SHORT (GBR) 6-1 6-2 Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) [5]
David VEGA HERNANDEZ (ESP) [4] 6-2 6-2 Bruno MARDONES (ESP)
Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) 6-3 6-1 Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [7]
Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [8] 3-6 6-4 6-4 Antonioni FASANO (BRA)
Steven DIEZ (CAN) 6-2 7-5 Jorge HERNANDO-RUANO (ESP)
Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) 7-6(3) 6-3 Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) [6]
Ricardo OJEDA LARA (ESP) [2] 6-3 6-0 Brian CUYPERS (BEL)

Quarterfinal

Matthew SHORT (GBR) 6-3 7-6(2) Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) [1]
Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) 6-4 6-3 David VEGA HERNANDEZ (ESP) [4]
Steven DIEZ (CAN) 6-0 6-1 Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [8]
Ricardo OJEDA LARA (ESP) [2] 6-2 6-3 Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #7
Re: Spain F17 [15 June/Martos/Hard]

DOUBLES

1st Round

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 7-6(3) 6-2 Sergio BARRANCO (ESP) / Alberto NIETO (ESP)
Jordan **** (USA) / Jaume PLA MALFEITO (ESP) 6-1 6-3 Jose-Manuel ROMAN-GOMEZ (ESP) / Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP)
Jose Maria MARTIN DE OLIVA CARR (ESP) / Robert ZIGANSHIN (RUS) 2-6 6-3 [10-7] Borja RODRIGUEZ MANZANO (ESP) / David VEGA HERNANDEZ (ESP) [4]
Jordi LLOPART (ESP) / Duilio VALLEBUONA (PER) 6-3 7-6(5) Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) / Nikki ROENN (GBR)
Bruno MARDONES (ESP) / Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) 6-2 7-5 Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP) / Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP)
Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 6-2 7-6(5) Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) / Ricardo OJEDA LARA (ESP) [3]
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) / Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) 6-3 4-6 [12-10] Javier CARRETERO DELGADO (ESP) / Javier MARTINEZ BAENA (ESP)
Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) / Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) [2] 6-3 3-6 [10-7] Shibo DU (CHN) / Yu ZONGBING (CHN)

Quarterfinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 7-6(3) 6-4 Jordan **** (USA) / Jaume PLA MALFEITO (ESP)
Jordi LLOPART (ESP) / Duilio VALLEBUONA (PER) 6-3 6-4 Jose Maria MARTIN DE OLIVA CARR (ESP) / Robert ZIGANSHIN (RUS)
Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 6-2 7-5 Bruno MARDONES (ESP) / Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP)
Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) / Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) [2] 6-4 6-4 Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) / Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP)

Semifinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 6-0 6-4 Jordi LLOPART (ESP) / Duilio VALLEBUONA (PER)
Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 7-6(9) 4-2 Retired Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) / Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) [2]

Final

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 6-3 4-6 [10-8] Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #8
Re: Spain F17 [15 June/Martos/Hard]

Qualy

Round 3

Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP) [1] 3-1 Retired Christian MOHS (GER)
Dimitriy VORONIN (RUS) [2] 6-3 6-0 Miguel VALLEJO (ESP)
Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP) [3] 6-2 6-2 Yu ZONGBING (CHN)
Bruno MARDONES (ESP) [4] Walkover Armando DE LEON SANTANA (ESP)
Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) [5] 6-2 6-1 Zakhar TRAPEZNIKOV (RUS)
Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) 7-5 2-6 6-3 Fernando BOGAJO (ESP) [6]
Sergio BARRANCO (ESP) [7] 7-5 6-0 Rafael MARTINEZ (VEN)
Brian CUYPERS (BEL) [9] 7-6(2) 6-4 Keyvan NEMATZADEH (BEL)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #9
Re: Spain F17 [15 June/Martos/Hard]

MAIN DRAW

Semifinal

Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) 6-0 7-5 Matthew SHORT (GBR)
Ricardo OJEDA LARA (ESP) [2] 6-2 6-1 Steven DIEZ (CAN)

Final

Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) 6-4 6-2 Ricardo OJEDA LARA (ESP) [2]

wow!
 
1 - 9 of 9 Posts
Top