Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 45 Posts

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Spain F16
Location: Reus, Tarragona, Spain
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)



Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017451
Tournament website: http://tenispain.com/tenispain/torneos/calendarios.php?id=2602&&tp=ITM&&pa=ESP&&an=2008

Entry List
1 RUIZ-CADENAS, Hector ESP 332 1
2 FLOCK, Alexander GER 379 1
3 GENARO-MARTINEZ, Javier ESP 414 1
4 OLASO, Guillermo ESP 419 1
5 RODRIGUEZ, Bruno MEX 424 1
6 LOGLO, Komlavi TOG 446 1
7 CLAR-ROSSELLO, Pedro ESP 458 1
8 COLL-RIUDAVETS, Ignacio ESP 468 1
9 WESTERHOF, Boy NED 474 2
10 LEONTE, Bogdan-Victor ROU 498 1
11 $ TAVARES, Leonardo POR 508 2
12 VILOCA-PUIG, Juan-Albert ESP 509 1
13 REXACH-ITOIZ, Carlos ESP 523 1
14 PEREZ PUIGDOMENECH, Miquel ESP 535 2
15 ZAY, Marius GER 557 1
16 MARSE-VIDRI, Jordi ESP 562 1
17 KALLIAS, Photos CYP 571 2
18 PHILLIPS, Morgan GBR 583 P 1

Alternates
19 JEANCLAUDE, Frederic FRA 591 2
20 VERKERK, Martin NED 606 2
21 PEREZ-PEREZ, Sergio ESP 634 2
22 PAIRE, Benoit FRA 642 1
23 KLIER, David GER 648 3
24 JAKUPOVIC, Alexander GRE 649 1
25 METENIER, Pierre FRA 655 1
26 DI VUOLO, Marco ITA 663 1
27 STOEHR, Daniel GER 667 2
28 VASILIEV, Mikhail RUS 668 2
29 WIESLER, Andre GER 677 2
30 RAMOS-VINOLAS, Albert ESP 691 1
31 COLANGELO, Fabio ITA 727 2
32 INSAUSTI, Jean-Noel FRA 733 1
33 SOUSA, Joao POR 742 1
34 CHECA-CALVO, Jose ESP 760 1
35 GALLI, Matteo ITA 766 2
36 SABATE-BRETOS, Oscar ESP 767 1
37 PLOTNIY, Andrei RUS 799 2
38 GUTIERREZ-FERROL, Sergio ESP 800 1
39 MARTIN-ADALIA, Pablo ESP 802 1
40 GOMEZ-PINTER, Adolfo ESP 826 1
41 PELLERIN, Ludwig FRA 837 2
42 ALONSO-CAMPOS, Angel ESP 840 1
43 SUCH-PEREZ, Juan-Miguel ESP 863 1
44 ALBERTI, Leonel ARG 868 2
45 CAPONE, Massimo ITA 869 2
46 FILENKOV, Alexei RUS 870 2
47 BOJE-ORDONEZ, Agustin ESP 871 1
48 PAZICKY, Michal SVK 885 2
49 MALO-CASADO, Borja CHI 890 2
50 DIAZ-VENTURA, David ESP 893 1
51 BAGNIS, Facundo ARG 915 1
52 DI MEO, Giulio ITA 925 2
53 SAMPER-MONTANA, Jordi ESP 954 1
54 FEAVER, James GBR 1018 1
55 MIHAILOVIC, Dusan SRB 1021 2
56 ESTRUCH, David ESP 1024 1
57 CHALA, Eddy ALG 1042= 1
58 MARTIN, Andrej SVK 1044= 1
59 ITTOGI, Takahiro JPN 1047 1
60 SATTANINO, Marco ITA 1052 3
61 CANUDAS-FERNANDEZ, David ESP 1068 1
62 FAVA, Andrea ITA 1069 2
63 GRANOLLERS-PUJOL, Gerard ESP 1070 1
64 GONZALEZ-DE CUETO, Carlos ESP 1097 1
65 PIROZZI, Giacomo ITA 1103= 1
66 OLLIVIER-BAQUERO, David ESP 1109= 1
67 RICE, David GBR 1111 1
68 BELLA, Marco ITA 1114= 2
69 MARQUES, Frederico POR 1120= 5
70 DE RIJKE, Remko NED 1124 1
71 SIMONI, Marco ITA 1125= 3
72 TORRONI, Giulio ITA 1165= 2
73 RENAVAND, Nicolas FRA 1168= 1
74 PENAUD, Alexandre FRA 1172 1
75 RUMENOV PAYAKOV, Georgi ESP 1189 1
76 CUELLAR-GONZALEZ, Mario ESP 1193 1
77 FALGHERI, Andrea ITA 1194 2
78 VUKOVIC, Ivan CRO 1205= 3
79 RODRIGUEZ-NAVARRO, Emilio ESP 1225= 1
80 GARCIA-RODRIGUEZ, Jose-Manuel ESP 1238= 1
81 SANCIC, Antonio CRO 1240= 1
82 MIJIC, Ivo GER 1292= 1
83 SOUSA, Pedro POR 1309= 2
84 CARRESE, Valerio ITA 1332= 3
85 ROMERO-TORRES, Amador ESP 1346= 1
86 KLEIN, Tobias GER 1374= 2
87 DE SCHEPPER, Kenny FRA 1385= 1
88 DE FAYS, Frederic BEL 1385= 2
89 BONAMI, Maxime FRA 1405= 1
90 INZERILLO, Jerome FRA 1405= 2
91 DANIELL, Marcus NZL 1405= 1
92 RODRIGUEZ-ALONSO, Roberto ESP 1428= 1
93 PENADES-SANZ, Santiago ESP 1428= 1
94 SLETTING-JOHNSEN, Frederik NOR 1474= 2
95 MATESANZ-ARAGONES, Eduardo ESP 1486= 1
96 LOPEZ VICO, Juan ESP 1486= 1
97 STEINHERR, Mike GER 1486= 2
98 MOKRZYCKI, Marco GER 1486= 1
99 GOVAERTS, Bart BEL 1486= 1
100 MUZALEWSKI, Krzystof POL 1573= 1
101 MILLMAN, John AUS 1668= 1
102 STRUNNIKOV, Artem RUS 1668= 3
103 RIZZO, Claudio ITA 1722= 2
104 BARTH, George USA 1807= 6
105 ROSENHOLM, Patrik SWE 1807= 1
106 ALOISI, Andrea ITA 1821= 3
107 VUKOV, Stefano CRO 1832= 3
108 PALACIOS-SIEGENTHALE, Marcelo ESP 1832= 1
109 KOSLER, Jiri CZE 1840= 2
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Spain F16 [April 21 - Reus (to be confirmed) - Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Frederic NUSSBAUM (SUI) (1) defeated Georgy ZERKALOV (RUS) 6-1 6-1
Stefan PEREZ-SENENT (ESP) defeated Daniel WINNEMISSER (GER) 5-7 6-0 6-4
Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) defeated Fernando RAMOS MARTINEZ (ESP) 6-0 6-3
Enric GUAITA-PAIS (ESP) defeated Mark VERVOORT (NED) 6-3 7-5
Marko SABOLCKI (SLO) defeated Jose Luis HERNANDEZ DAVO (ESP) 7-5 4-6 6-3
Pablo-Miguel SECO-FERNANDEZ (ESP) defeated Mark ZAKOVSEK (SLO) 6-3 7-6(5)
Joan-Marc GRIMAL-FERRER (ESP) defeated Charlie GOODE (GBR) 6-2 6-1
Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) (15) defeated Riccardo TALLARICO (AUS) 6-1 6-0
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (2) defeated Carlos MARTIN-MORENO (ESP) 6-2 6-0
Jonathan SOLANAS-LAFUENTE (ESP) defeated Matt GOLLEDGE (GBR) 6-1 6-0
Alexander WARD (GBR) defeated Kirill DMITRIEV (RUS) 6-0 6-2
Santiago PENADES-SANZ (ESP) defeated Fabian SPAAR (SUI) 7-5 6-3
Takero AKABA (JPN) defeated Bruno ALVAREZ (BEL) 7-5 6-4
Ilia OGARKOV (RUS) defeated Pablo Ricardo RODEIRO (ESP) 6-0 7-5
Oscar COLOMINA-GAY (ESP) defeated Sergi SANCHEZ-CARRILLO (ESP) 6-3 4-6 6-0
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) (13) defeated Ignacio VALLS (ESP) 6-1 6-0
Juan-Miguel SUCH-PEREZ (ESP) (3) defeated Thomas DEHAEN (BEL) 6-4 6-2
Jesse KIURU (FIN) defeated Christopher DEKKER (NED) 6-3 6-0
Marc GARCIA-ROMAN (ESP) defeated Allen PEREL (AUS) 6-2 5-7 6-2
Ricard TUBERT (ESP) defeated Akash GUJARATI (IND) 7-5 6-2
Juan LIZARITURRY (ESP) defeated Francesc AULINA (ESP) 6-1 6-4
Todd REID (AUS) defeated Simon CASTELLO-BRUNET (ESP) 6-0 6-2
Ramon GONZALEZ (ESP) defeated Roger ORDEIG (ESP) 6-0 6-4
Federico DEL BONIS (ARG) (14) defeated Jarryd MAHER (AUS) 7-6(5) 6-2
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) (4) defeated Micha Jonathan WINKLER (SUI) 6-0 6-0
Jose-Rolando VAZQUEZ (MEX) defeated Thomas Jun FACCHINI TAKEMOTO (BRA) 6-3 6-0
Xavier GARCIA-PARRA (ESP) defeated Jeremy SWYNGEDOUW (BEL) 4-6 6-3 7-6(3)
Jeremias LIMA-PEREZ (ESP) defeated Nikita ZIMIN (RUS) 6-4 6-1
Jorge TUPAYACHI-LLANOS (ESP) defeated Xavier GIMFERRER (ESP) 6-1 6-4
Josep BARO TOMAS (ESP) defeated Carlos BELLES APARICO (ESP) 6-4 6-3
Francesc MONTANES-ROCA (ESP) defeated Ruben MEDINA-CAMARGO (ESP) 7-6(6) 6-2
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (11) defeated Edualdo BONET-DE GISPERT (ESP) 6-7(5) 6-1 6-3
David DIAZ-VENTURA (ESP) (5) defeated Amador ROMERO-TORRES (ESP) 6-2 6-3
Jeremy JAHN (GER) defeated Joakim NORSTROM (SWE) 6-1 6-1
Oriol HERNANDEZ-PASTOR (ESP) defeated Krunoslav Sven LUPIS (CRO) 6-3 2-1 Retired
Gil SALA-BORDALLO (ESP) defeated Oliver ANDRZEJCZUK (POL) 7-6(3) 6-1
Steven DIEZ (ESP) defeated Bogdan DJURDJEVIC (GER) 6-4 6-4
Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) defeated Sergio DE LA FUENTE-RAMOS (ESP) 6-1 5-7 6-0
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) defeated Miguel CARBONELL AZNAR (ESP) 7-6(10) 6-1
Antonio SANCIC (CRO) (16) defeated Ruben ALAPONT-RUBIO (ESP) 6-1 6-4
Facundo BAGNIS (ARG) (6) defeated Joel NACHER GIL (ESP) 6-0 6-0
Martin BAKER (GBR) defeated Alexander SAVINOV (RUS) 6-2 6-1
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) defeated Rodrigo VALLS (ESP) 6-1 6-0
Luca SCHENA (SUI) defeated Nick SAVAGE (USA) 6-3 6-2
Yannick FATTEBERT (SUI) defeated Albert JOSE-MARIA ALMENDROS (ESP) 7-5 6-3
Bart GOVAERTS (BEL) defeated Ernest ALBERCH (ESP) 6-0 6-1
Javier PERIS-INIGO (ESP) defeated Ziga ZUPANEC (SLO) 6-2 6-3
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) (12) defeated Georgy KUROCHKIN (RUS) 6-0 6-1
Eddy CHALA (ALG) (7) defeated Anibal ARANDA (PAR) 1-6 6-1 6-1
Marc GINER (ESP) defeated Patrick SEBASTIANI (FRA) 7-6(3) 6-3
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) defeated Guillem CLOSA-PUNCERNAU (ESP) 6-4 6-1
Oriol MARCH-LEDESMA (ESP) defeated Ignacio MORENTE-GEMAS (ESP) 6-4 6-3
Carles GIRBAL (ESP) defeated Alessandro HAMUTH (AUT) 4-6 6-3 6-4
John MILLMAN (AUS) defeated Paul BROWN (GBR) 6-1 6-1
Roberto RODRIGUEZ-ALONSO (ESP) defeated Daniel MINANA (ESP) 6-1 6-0
David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) (10) defeated Diego CONCA-CARBONELL (ESP) 6-2 6-0
Takahiro ITTOGI (JPN) (8) defeated Benedikt PEISCHLER (AUT) 7-5 6-4
David CLAVERA SORIANO (ESP) defeated Hector HORMIGO (AND) 6-4 7-5
Robert DEE (GBR) defeated Arzhang DERAKHSHANI (USA) 6-4 6-3
Artur ROMANOWSKI (POL) defeated Jordi MUNOZ-ABREU (ESP) 6-0 7-6(2)
Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP) defeated Daniel LAGO-GONZALEZ (ESP) 6-1 6-2
Anton PESKOV (RUS) defeated Sam MCCONE (AUS) 6-1 7-5
Vitor REQUIAO (BRA) defeated Adria LOZANO-GALEA (ESP) 6-1 6-1
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) (9) defeated Sergi NOGUERAS (ESP) 6-0 6-1

2nd Round

Frederic NUSSBAUM (SUI) (1) defeated Stefan PEREZ-SENENT (ESP) 6-1 6-0
Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) defeated Enric GUAITA-PAIS (ESP) 6-4 6-3
Marko SABOLCKI (SLO) defeated Pablo-Miguel SECO-FERNANDEZ (ESP) 6-1 6-2
Joan-Marc GRIMAL-FERRER (ESP) defeated Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) (15) 4-6 6-3 6-4
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (2) defeated Jonathan SOLANAS-LAFUENTE (ESP) 6-1 6-1
Santiago PENADES-SANZ (ESP) defeated Alexander WARD (GBR) 6-2 5-7 6-2
Ilia OGARKOV (RUS) defeated Takero AKABA (JPN) 3-6 6-1 6-3
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) (13) defeated Oscar COLOMINA-GAY (ESP) 6-2 6-3
Juan-Miguel SUCH-PEREZ (ESP) (3) defeated Jesse KIURU (FIN) 6-4 6-2
Marc GARCIA-ROMAN (ESP) defeated Ricard TUBERT (ESP) 7-5 6-4
Todd REID (AUS) defeated Juan LIZARITURRY (ESP) 6-2 6-3
Federico DEL BONIS (ARG) (14) defeated Ramon GONZALEZ (ESP) 7-6(4) 6-3
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) (4) defeated Jose-Rolando VAZQUEZ (MEX) 6-2 6-1
Xavier GARCIA-PARRA (ESP) defeated Jeremias LIMA-PEREZ (ESP) 6-2 7-5
Jorge TUPAYACHI-LLANOS (ESP) defeated Josep BARO TOMAS (ESP) 6-2 6-2
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (11) defeated Francesc MONTANES-ROCA (ESP) 6-2 6-3
David DIAZ-VENTURA (ESP) (5) defeated Jeremy JAHN (GER) 6-1 6-7(5) 7-6(3)
Gil SALA-BORDALLO (ESP) defeated Oriol HERNANDEZ-PASTOR (ESP) 6-2 7-6(5)
Steven DIEZ (ESP) defeated Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) 6-3 6-0
Antonio SANCIC (CRO) (16) defeated Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) 6-1 6-2
Facundo BAGNIS (ARG) (6) defeated Martin BAKER (GBR) 6-1 6-3
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) defeated Luca SCHENA (SUI) 6-0 6-1
Yannick FATTEBERT (SUI) defeated Bart GOVAERTS (BEL) 6-3 6-7(2) 6-4
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) (12) defeated Javier PERIS-INIGO (ESP) Walkover
Eddy CHALA (ALG) (7) defeated Marc GINER (ESP) 6-4 6-3
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) defeated Oriol MARCH-LEDESMA (ESP) 6-2 6-1
John MILLMAN (AUS) defeated Carles GIRBAL (ESP) 6-0 6-0
David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) (10) defeated Roberto RODRIGUEZ-ALONSO (ESP) 6-1 6-1
Takahiro ITTOGI (JPN) (8) defeated David CLAVERA SORIANO (ESP) 6-2 6-2
Artur ROMANOWSKI (POL) defeated Robert DEE (GBR) 6-3 6-1
Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP) defeated Anton PESKOV (RUS) 6-4 6-1
Vitor REQUIAO (BRA) defeated David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) (9) 2-6 6-4 6-1

3rd Round

Frederic NUSSBAUM (SUI) (1) defeated Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) 6-7(1) 6-1 6-2
Marko SABOLCKI (SLO) defeated Joan-Marc GRIMAL-FERRER (ESP) 6-4 6-3
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (2) defeated Santiago PENADES-SANZ (ESP) 6-1 3-6 6-0
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) (13) defeated Ilia OGARKOV (RUS) 6-1 6-2
Juan-Miguel SUCH-PEREZ (ESP) (3) defeated Marc GARCIA-ROMAN (ESP) 6-0 6-2
Todd REID (AUS) defeated Federico DEL BONIS (ARG) (14) 6-4 6-3
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) (4) defeated Xavier GARCIA-PARRA (ESP) 6-4 6-2
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (11) defeated Jorge TUPAYACHI-LLANOS (ESP) 6-0 7-5
David DIAZ-VENTURA (ESP) (5) defeated Gil SALA-BORDALLO (ESP) 6-0 6-1
Antonio SANCIC (CRO) (16) defeated Steven DIEZ (ESP) 6-2 6-1
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) defeated Facundo BAGNIS (ARG) (6) 6-1 7-5
Yannick FATTEBERT (SUI) defeated Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) (12) 6-3 6-4
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) defeated Eddy CHALA (ALG) (7) 6-4 6-3
David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) (10) defeated John MILLMAN (AUS) 7-6(3) 6-7(3) 6-4
Takahiro ITTOGI (JPN) (8) defeated Artur ROMANOWSKI (POL) 7-5 6-3
Vitor REQUIAO (BRA) defeated Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP) 7-5 7-5

4th Round

Frederic NUSSBAUM (SUI) (1) defeated Marko SABOLCKI (SLO) 6-1 7-5
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) (13) defeated Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (2) 4-6 6-2 7-5
Todd REID (AUS) defeated Juan-Miguel SUCH-PEREZ (ESP) (3) 6-3 3-6 6-3
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) (4) defeated Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (11) 6-3 3-6 6-3
David DIAZ-VENTURA (ESP) (5) defeated Antonio SANCIC (CRO) (16) 4-6 6-0 6-3
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) defeated Yannick FATTEBERT (SUI) 7-6(5) 6-0
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) defeated David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) (10) 5-7 6-3 6-4
Vitor REQUIAO (BRA) defeated Takahiro ITTOGI (JPN) (8) 1-6 6-2 6-3



http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100099499&tournament=1100017451

http://www.atptennis.com/en/common/...//www.atptennis.com/1/posting/2008/844/qs.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Spain F16 [April 21 - Reus (to be confirmed) - Clay]

Singles Main Draw

1st Round

Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) defeated Hector RUIZ-CADENAS (ESP) (1) 6-4 6-2
Vitor REQUIAO (BRA) defeated Yannick FATTEBERT (SUI) 3-6 7-6(5) 6-4
Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) defeated Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) 6-7(4) 6-4 6-4
David DIAZ-VENTURA (ESP) defeated Komlavi LOGLO (TOG) (6) 6-4 6-2
Javier GENARO-MARTINEZ (ESP) (3) defeated Abel RINCON-VAZQUEZ (ESP) 6-4 6-4
Miquel PEREZ PUIGDOMENECH (ESP) defeated Morgan PHILLIPS (GBR) 6-3 6-3
Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) defeated Marius ZAY (GER) 6-7(4) 6-4 6-2
Frederic JEANCLAUDE (FRA) defeated Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (7) 6-3 6-3
Todd REID (AUS) defeated Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (8) 6-2 6-4
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) defeated Bogdan-Victor LEONTE (ROU) 6-1 3-1 Retired
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) defeated Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-4 6-3
Bruno RODRIGUEZ (MEX) (4) defeated Jordi MARSE-VIDRI (ESP) 6-2 6-4
Guillermo OLASO (ESP) (5) defeated Leonardo TAVARES (POR) 2-6 6-4 6-3
Photos KALLIAS (CYP) defeated Frederic NUSSBAUM (SUI) 6-7(4) 6-1 6-2
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) defeated Pau SALSENCH-PALLARES (ESP) 6-2 6-3
Alexander FLOCK (GER) (2) defeated Juan-Miguel SUCH-PEREZ (ESP) 7-5 7-5

2nd Round

Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) defeated Vitor REQUIAO (BRA) 6-4 4-6 6-4
David DIAZ-VENTURA (ESP) defeated Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) 6-3 6-1
Javier GENARO-MARTINEZ (ESP) (3) defeated Miquel PEREZ PUIGDOMENECH (ESP) 7-5 7-6(3)
Frederic JEANCLAUDE (FRA) defeated Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) 6-2 6-1
Todd REID (AUS) defeated Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) 6-4 6-3
Bruno RODRIGUEZ (MEX) (4) defeated Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) 6-2 3-6 6-2
Guillermo OLASO (ESP) (5) defeated Photos KALLIAS (CYP) 6-3 2-6 6-0
Alexander FLOCK (GER) (2) defeated Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) 6-1 6-2

Quarterfinal

Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) defeated David DIAZ-VENTURA (ESP) 6-2 6-3
Javier GENARO-MARTINEZ (ESP) (3) defeated Frederic JEANCLAUDE (FRA) 2-6 7-5 Retired
Todd REID (AUS) defeated Bruno RODRIGUEZ (MEX) (4) 6-3 5-7 6-1
Guillermo OLASO (ESP) (5) defeated Alexander FLOCK (GER) (2) 1-6 6-4 3-0 Retired

Semifinal

Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) Vs Javier GENARO-MARTINEZ (ESP) (3)
Todd REID (AUS) Vs Guillermo OLASO (ESP) (5)



http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017451

http://www.atptennis.com/en/common/.../www.atptennis.com/1/posting/2008/844/mds.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Spain F16 [April 21 - Reus (to be confirmed) - Clay]

Doubles Draw

1st Round

BOJE-ORDONEZ (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) (1) BYE
CATALA-VELASCO (ESP) / RINCON-VAZQUEZ (ESP) BYE
COLL-RIUDAVETS (ESP) / GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (3) BYE
DJURDJEVIC (GER) / ZIMIN (RUS) defeated MAHER (AUS) / MILLMAN (AUS) Walkover
MARSE-VIDRI (ESP) / SWYNGEDOUW (BEL) defeated CHALA (ALG) / JEANCLAUDE (FRA) 7-6(4) 1-6 [10-8]
OLLIVIER-BAQUERO (ESP) / REXACH-ITOIZ (ESP) (4) BYE
CUENCA-NAVARRO (ESP) / HERNANDEZ DAVO (ESP) BYE
CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) / CLAR-ROSSELLO (ESP) (2) BYE

Quarterfinal

BOJE-ORDONEZ (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) (1) defeated CATALA-VELASCO (ESP) / RINCON-VAZQUEZ (ESP) 6-3 6-2
COLL-RIUDAVETS (ESP) / GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (3) defeated DJURDJEVIC (GER) / ZIMIN (RUS) 6-0 6-3
MARSE-VIDRI (ESP) / SWYNGEDOUW (BEL) defeated OLLIVIER-BAQUERO (ESP) / REXACH-ITOIZ (ESP) (4) 6-7(3) 6-2 [10-2]
CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) / CLAR-ROSSELLO (ESP) (2) defeated CUENCA-NAVARRO (ESP) / HERNANDEZ DAVO (ESP) 6-0 3-6 [10-7]

Semifinal

COLL-RIUDAVETS (ESP) / GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (3) defeated BOJE-ORDONEZ (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) (1) 7-5 3-6 [10-7]
CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) / CLAR-ROSSELLO (ESP) (2) defeated MARSE-VIDRI (ESP) / SWYNGEDOUW (BEL) 6-3 6-3

Final

CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) / CLAR-ROSSELLO (ESP) (2) defeated COLL-RIUDAVETS (ESP) / GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (3) 6-3 4-6 [10-8]



http://www.itftennis.com/mens/tourn...nd.asp?event=1100099501&tournament=1100017451

http://www.atptennis.com/en/common/.../www.atptennis.com/1/posting/2008/844/mdd.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #5
Re: Spain F16 [April 21 - Reus - Clay]

no changes in MD so far

QD: 18-20 April, 128 size
MDS: 21-27 April, MDD: 21-26 April
 

·
Banned
Joined
·
44 Posts
Re: Spain F16 [April 21 - Reus - Clay] Qualifying Draw

Cmon Todd Reid:worship:
 

·
Registered
Joined
·
407 Posts
Re: Spain F16 [April 21 - Reus - Clay] Qualifying Draw

Rob Dee's just been waiting for another 128 qualifying draw he can get into so that he can finally take the record outright by recording his 55th consecutive loss!

He is last on court on Saturday against American Arzhang Derakhshani and as well as a chance to take the world record for consecutive losses outright, it could be a chance for Robert to finally win a set!

Derakhshani has played 5 matches in Futures qualifying, losing the last four in straight sets, including a 0 & 2 loss to Alexander Ward last time out. The fact that he won the first match he played would seem to suggest that Rob has no chance of winning a set, until you dig a bit deeper and find that the player he beat 2 & 0 lost his other three Futures qualifying matches 1 & 1, 1 & 0 and 0 & 0!

A real clash of the Titans here, then, if ever there was one!

Come on Robert!! The champagne is on ice either way ...
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #9
Re: Spain F16 [April 21 - Reus - Clay] Qualifying Draw

Dee won his match :eek: :eek:
Robert Dee (GBR) d. Arzhang Derakhshani(USA) 6-4 6-3


Todd Reid won 6-0 6-2
 

·
Registered
Joined
·
407 Posts
Re: Spain F16 [April 21 - Reus - Clay] Qualifying Draw

How stylish can you get? Equal the record, get everyone on tenterhooks waiting for you to take it outright and then you go and win a match at your 55th attempt? :worship::worship:

I guess when I said in my last post that this seemed like one of Rob's best chances ever to win a set, I should have realised that if you can take one set off a player, there's little to stop you taking two.

The big questions now? Quite how rubbish is Chile's Miguel Parada-Mendez, the player Derakhshani once beat 2 & 0? :eek: And when will Rob Dee make the top 100? ;)

Rob Dee - what a legend! :worship:

Edit: Rob does however hold the outright record for consecutive sets lost, with 108, since Beltranena won a set within his first 40 matches.
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #12
Re: Spain F16 [April 21 - Reus - Clay] Qualifying Draw

steven, you should bump the Dee's thread in General Messages :p
 

·
Registered
Joined
·
407 Posts
Re: Spain F16 [April 21 - Reus - Clay] Qualifying Draw

Good idea, off to do that if nobody else has done it already.
 

·
Registered
Joined
·
388 Posts
Re: Spain F16 [April 21 - Reus - Clay] Qualifying Draw

There's a guy playing in the qualies with a British LTA rating of 7.1 1.1 being the highest (what you get if you're a pro) and 10.2 being the lowest (if you've just picked up a racquet for the first time. Even Robert Dee is a 4.2!!
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #16
Re: Spain F16 [April 21 - Reus - Clay] Qualifying Draw

2nd Round

Frederic NUSSBAUM (SUI) (1) defeated Stefan PEREZ-SENENT (ESP) 6-1 6-0
Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) defeated Enric GUAITA-PAIS (ESP) 6-4 6-3
Marko SABOLCKI (SLO) defeated Pablo-Miguel SECO-FERNANDEZ (ESP) 6-1 6-2
Joan-Marc GRIMAL-FERRER (ESP) defeated Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) (15) 4-6 6-3 6-4
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (2) defeated Jonathan SOLANAS-LAFUENTE (ESP) 6-1 6-1
Santiago PENADES-SANZ (ESP) defeated Alexander WARD (GBR) 6-2 5-7 6-2
Ilia OGARKOV (RUS) defeated Takero AKABA (JPN) 3-6 6-1 6-3
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) (13) defeated Oscar COLOMINA-GAY (ESP) 6-2 6-3
Juan-Miguel SUCH-PEREZ (ESP) (3) defeated Jesse KIURU (FIN) 6-4 6-2
Marc GARCIA-ROMAN (ESP) defeated Ricard TUBERT (ESP) 7-5 6-4
Todd REID (AUS) defeated Juan LIZARITURRY (ESP) 6-2 6-3
Federico DEL BONIS (ARG) (14) defeated Ramon GONZALEZ (ESP) 7-6(4) 6-3
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) (4) defeated Jose-Rolando VAZQUEZ (MEX) 6-2 6-1
Xavier GARCIA-PARRA (ESP) defeated Jeremias LIMA-PEREZ (ESP) 6-2 7-5
Jorge TUPAYACHI-LLANOS (ESP) defeated Josep BARO TOMAS (ESP) 6-2 6-2
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (11) defeated Francesc MONTANES-ROCA (ESP) 6-2 6-3
David DIAZ-VENTURA (ESP) (5) defeated Jeremy JAHN (GER) 6-1 6-7(5) 7-6(3)
Gil SALA-BORDALLO (ESP) defeated Oriol HERNANDEZ-PASTOR (ESP) 6-2 7-6(5)
Steven DIEZ (ESP) defeated Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) 6-3 6-0
Antonio SANCIC (CRO) (16) defeated Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) 6-1 6-2
Facundo BAGNIS (ARG) (6) defeated Martin BAKER (GBR) 6-1 6-3
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) defeated Luca SCHENA (SUI) 6-0 6-1
Yannick FATTEBERT (SUI) defeated Bart GOVAERTS (BEL) 6-3 6-7(2) 6-4
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) (12) defeated Javier PERIS-INIGO (ESP) Walkover
Eddy CHALA (ALG) (7) defeated Marc GINER (ESP) 6-4 6-3
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) defeated Oriol MARCH-LEDESMA (ESP) 6-2 6-1
John MILLMAN (AUS) defeated Carles GIRBAL (ESP) 6-0 6-0
David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) (10) defeated Roberto RODRIGUEZ-ALONSO (ESP) 6-1 6-1
Takahiro ITTOGI (JPN) (8) defeated David CLAVERA SORIANO (ESP) 6-2 6-2
Artur ROMANOWSKI (POL) defeated Robert DEE (GBR) 6-3 6-1
Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP) defeated Anton PESKOV (RUS) 6-4 6-1
Vitor REQUIAO (BRA) defeated David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) (9) 2-6 6-4 6-1

3rd Round

Frederic NUSSBAUM (SUI) (1) defeated Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) 6-7(1) 6-1 6-2
Marko SABOLCKI (SLO) defeated Joan-Marc GRIMAL-FERRER (ESP) 6-4 6-3
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (2) defeated Santiago PENADES-SANZ (ESP) 6-1 3-6 6-0
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) (13) defeated Ilia OGARKOV (RUS) 6-1 6-2
Juan-Miguel SUCH-PEREZ (ESP) (3) defeated Marc GARCIA-ROMAN (ESP) 6-0 6-2
Todd REID (AUS) defeated Federico DEL BONIS (ARG) (14) 6-4 6-3
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) (4) defeated Xavier GARCIA-PARRA (ESP) 6-4 6-2
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (11) defeated Jorge TUPAYACHI-LLANOS (ESP) 6-0 7-5
David DIAZ-VENTURA (ESP) (5) defeated Gil SALA-BORDALLO (ESP) 6-0 6-1
Antonio SANCIC (CRO) (16) defeated Steven DIEZ (ESP) 6-2 6-1
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) defeated Facundo BAGNIS (ARG) (6) 6-1 7-5
Yannick FATTEBERT (SUI) defeated Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) (12) 6-3 6-4
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) defeated Eddy CHALA (ALG) (7) 6-4 6-3
David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) (10) defeated John MILLMAN (AUS) 7-6(3) 6-7(3) 6-4
Takahiro ITTOGI (JPN) (8) defeated Artur ROMANOWSKI (POL) 7-5 6-3
Vitor REQUIAO (BRA) defeated Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP) 7-5 7-5

4th Round

Frederic NUSSBAUM (SUI) (1) Vs Marko SABOLCKI (SLO)
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (2) Vs Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) (13)
Juan-Miguel SUCH-PEREZ (ESP) (3) Vs Todd REID (AUS)
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) (4) Vs Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (11)
David DIAZ-VENTURA (ESP) (5) Vs Antonio SANCIC (CRO) (16)
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) Vs Yannick FATTEBERT (SUI)
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) Vs David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) (10)
Takahiro ITTOGI (JPN) (8) Vs Vitor REQUIAO (BRA)
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #18
Re: Spain F16 [April 21 - Reus - Clay] Qualifying Draw

First Round
(1)Hector Ruiz (ESP) vs (WC)Albert Ramos-Vinolas (ESP)
(q) vs (q)
Juan-Albert Viloca (ESP) vs (q)
(q) vs (6)Komlavi Loglo (TOG)
(3)Javier Genaro (ESP) vs (WC)Abel Rincon-Vazquez (ESP)
Miquel Perez (ESP) vs (PR)Morgan Phillips (GBR)
Marius Zay (GER) vs Carlos Rexach-Itoiz (ESP)
Frederic Jeanclaude (FRA) vs (7)Pedro Clar (ESP)
(8)Ignacio "Nacho" Coll (ESP) vs (q)
(q) vs Bogdan Leonte (ROU)
(q) vs (WC)Jordi Samper (ESP)
Jordi Marse (ESP) vs (4)Bruno Rodriguez (MEX)
(5)Guillermo Olaso (ESP) vs Leonardo Tavares (POR)
(q) vs Photos Kallias (CYP)
(q) vs (WC)Pau Salsenach (ESP)
(q) vs (2)Alexander Flock (GER)
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #19
Re: Spain F16 [April 21 - Reus - Clay] Main Draw

Qualifying Round

Frederic NUSSBAUM (SUI) (1) defeated Marko SABOLCKI (SLO) 6-1 7-5
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) (13) defeated Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (2) 4-6 6-2 7-5
Todd REID (AUS) defeated Juan-Miguel SUCH-PEREZ (ESP) (3) 6-3 3-6 6-3
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) (4) defeated Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (11) 6-3 3-6 6-3
David DIAZ-VENTURA (ESP) (5) defeated Antonio SANCIC (CRO) (16) 4-6 6-0 6-3
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) defeated Yannick FATTEBERT (SUI) 7-6(5) 6-0
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) defeated David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) (10) 5-7 6-3 6-4
Vitor REQUIAO (BRA) defeated Takahiro ITTOGI (JPN) (8) 1-6 6-2 6-3


Vítor Requião, Todd Reid :yeah: :D
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #20
Re: Spain F16 [April 21 - Reus - Clay] Main Draw

Main Draw- qualifiers placed + Tuesday results

1st Round

Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) defeated Hector RUIZ-CADENAS (ESP) (1) 6-4 6-2
Yannick FATTEBERT (SUI) Vs Vitor REQUIAO (BRA)
Juan-Albert VILOCA-PUIG (ESP) Vs Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP)
David DIAZ-VENTURA (ESP) Vs Komlavi LOGLO (TOG) (6)
Javier GENARO-MARTINEZ (ESP) (3) defeated Abel RINCON-VAZQUEZ (ESP) 6-4 6-4
Miquel PEREZ PUIGDOMENECH (ESP) defeated Morgan PHILLIPS (GBR) 6-3 6-3
Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) defeated Marius ZAY (GER) 6-7(4) 6-4 6-2
Frederic JEANCLAUDE (FRA) defeated Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (7) 6-3 6-3
Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (8) Vs Todd REID (AUS)
Bogdan-Victor LEONTE (ROU) Vs Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP)
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) Vs Jordi SAMPER-MONTANA (ESP)
Bruno RODRIGUEZ (MEX) (4) defeated Jordi MARSE-VIDRI (ESP) 6-2 6-4
Guillermo OLASO (ESP) (5) defeated Leonardo TAVARES (POR) 2-6 6-4 6-3
Frederic NUSSBAUM (SUI) Vs Photos KALLIAS (CYP)
Carlos CUENCA-NAVARRO (ESP) Vs Pau SALSENCH-PALLARES (ESP)
Juan-Miguel SUCH-PEREZ (ESP) Vs Alexander FLOCK (GER) (2)
 
1 - 20 of 45 Posts
Top