Mens Tennis Forums banner

1 - 10 of 10 Posts

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location: Madrid
Prize: 10K
Surface: Clay - Outdoor

Main Draw

1 Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) 309 2
2 Maxime CHAZAL (FRA) 446 2
3 Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) 482 1
4 Juan LIZARITURRY (ESP) 490 1
5 Jose CHECA-CALVO (ESP) 507 1
6 Claudio FORTUNA (ITA) 535 3
7 Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) 537 1
8 Federico ZEBALLOS (BOL) 542 1
9 Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) 547 2
10 Jean-Marc WERNER (GER) 584 P 1
11 Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) 615 2
12 Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) 630 1
13 Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 674 1
14 Adrien PUGET (FRA) 677 2
15 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) 723 1
16 Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) 745 1
17 Francois-Arthur VIBERT (FRA) 752 4
18 Jaume PLA MALFEITO (ESP) 812 1

Qualifying

1 Sergio MARTOS GORNES (ESP) 820 1
2 Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) 872 1
3 Teri GROLL (FRA) 890 2
4 Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP) 1260 1
5 Aswin LIZEN (GBR) 1302= 1
6 Demian RAAB (GER) 1314= 2
7 Oscar MESQUIDA BERG (ESP) 1416= 1
8 Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP) 1504= 1
9 Javier AMANTEGUI (ESP) 1670= 1
10 Jaime FERMOSELL (ESP) 1725= 1
11 Alejandro ORTEGA PALACIOS (ESP) 1856= 1
12 Fernando BOGAJO (ESP) 1981= 1
13 Luis Diego CHAVEZ VILLALPANDO (BOL) 1981= 1
14 Allan Gomes OLIVEIRA (BRA) 1981= 1
15 Antonio MIRO (ESP) 2061= 1
16 Bruno MARDONES (ESP) 2187= 1
17 Eduardo Andres URGELL BUSTAMANTE (ESP) 139 1
18 Ignacio CALVO MILLA (ESP) 142 1
19 Arturo SCHMIDT (SUI) 69 1
20 Guillermo ARTIZ MATEO (ESP) 170 1
21 Pablo BELDA (ESP) 174 1
22 Alejandro IBANEZ GALLEGO (ESP) 181 1
23 Jesus TAPIADOR BARAJAS (ESP) 196 1
24 Arturo TORREGROSA VELILLA (ESP) 208 1
25 Javier CALLEJO VELASCO (ESP) 217 1
26 Alejandro RIDRUEJO FLOREZ (ESP) 221 1
27 Daniel LEDESMA PINEDA (ESP) 223 1
28 Alejandro ALAIX (ESP) 230 1
29 Sergio MARTIN BLAZQUEZ (ESP) 231 1
30 Alvaro BLANCO DAMEA (ESP) 248 1
31 Miguel VALLEJO (ESP) 252 1
32 Alan GADJIEV (UZB) 70 1
33 Rafa NAVAS ROBLES (ESP) 267 1
34 Alejandro MOLINA RODRIGUEZ (ESP) 291 1
35 Nicholas BAEZ (USA) 55 (MEX) 1
36 Keyvan NEMATZADEH (BEL) 271 1
37 Daniel GARCIA CUERVO-ARANGO (ESP) 318 1
38 Daniel NOLAN (AUS) 55 5
39 Raul JIMENEZ PLATAS (ESP) 320 1
40 Alex DOMINGUEZ SOTO (ESP) 340 2
41 Rafael GONZALEZ ALMAZAN (ESP) 352 1
42 Sergio ESTEBAN BARROSO (ESP) 359 1
43 Owen KIRK (IRL) 28 1
44 Alejandro MARTINEZ MORILLA (ESP) 389 1
45 Diego ROJO FERNANDEZ (ESP) 450 1
46 Eric CALEGUER (BRA) 128 1
47 Alexandre Gabriel RODRIGUES GIROTTO (BRA) 296 1
48 Javier RAYA MIRANDA (ESP) 475 1
49 Lukas KONCILIA (AUT) 379 1
50 Grigoriy KOROBEYNIKOV (UZB) 74 1
51 Pablo GARCIA (ESP) 477 1
52 Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) 480 1
53 Frank ACIERNO (USA) 1
54 Xavier MARTI ROYO (ESP) 1
55 Armando DE LEON SANTANA (ESP) 1
56 Sai Saran Reddy BYREDDY (IND) 1
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Spain F16 [1 June/Madrid/Clay]

Qualifying Draw

Round 1

Matthew SHORT (GBR) [1] BYE
Alan GADJIEV (UZB) 6-4 6-4 Keyvan NEMATZADEH (BEL)
Alejandro IBANEZ GALLEGO (ESP) 6-2 6-0 Rafael GONZALEZ ALMAZAN (ESP)
Guillermo ARTIZ MATEO (ESP) 6-3 6-2 Guillermo ROMERO PICAZO (ESP)
Carlos TABERNER (ESP) [2] BYE
Alejandro ALAIX (ESP) 6-7(8) 7-5 6-0 Alvaro BLANCO DAMEA (ESP)
Eduardo Andres URGELL BUSTAMANTE (ESP) 6-4 6-2 Sergio MARTIN BLAZQUEZ (ESP)
Sergio AREVALILLO (ESP) 2-6 6-3 6-1 Adolfo BANEGIL ARROYO (ESP)
Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP) [3] BYE
Pablo BELDA (ESP) 6-3 6-2 Carlos NOLASCO MORENO (ESP)
Raul JIMENEZ PLATAS (ESP) 6-3 3-6 6-4 Daniel LEDESMA PINEDA (ESP)
Antonio MIRO (ESP) [13] 6-3 3-6 6-0 Grigoriy KOROBEYNIKOV (UZB)
Demian RAAB (GER) [4] BYE
Lukas KONCILIA (AUT) 6-0 6-0 Javier CALLEJO VELASCO (ESP)
Alvaro DE LA OSA (ESP) 6-2 6-0 Alejandro ROJAS (ESP)
Luis Diego CHAVEZ VILLALPANDO (BOL) [11] 6-2 6-1 Alexandre Gabriel RODRIGUES GIROTTO (BRA)
Aswin LIZEN (GBR) [5] BYE
Alex DOMINGUEZ SOTO (ESP) 6-7(1) 6-3 6-1 Ivan Constantino GIJON ARRUABARRENA (ESP)
Eric CALEGUER (BRA) 6-3 6-2 Nicholas BAEZ (USA)
Allan Gomes OLIVEIRA (BRA) [12] 6-0 2-0 Retired Javier RAYA MIRANDA (ESP)
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) [6] BYE
Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) 6-1 6-4 Alejandro MARTINEZ MORILLA (ESP)
Diego LE GAL PEREZ (ESP) 7-5 6-4 Rafa NAVAS ROBLES (ESP)
Alejandro ORTEGA PALACIOS (ESP) [9] 6-0 6-0 Pablo GARCIA (ESP)
Javier AMANTEGUI (ESP) [7] BYE
Diego ROJO FERNANDEZ (ESP) 6-3 6-1 Raul MADRID (ESP)
Miguel VALLEJO (ESP) 6-1 6-0 Sergio ESTEBAN BARROSO (ESP)
Fernando BOGAJO (ESP) [10] 6-7(4) 6-3 6-0 Alejandro REYES LILLO (ESP)
Arturo SCHMIDT (SUI) 6-3 4-6 6-4 Jaime FERMOSELL (ESP) [8]
Daniel GARCIA CUERVO-ARANGO (ESP) 3-6 6-3 7-5 Alejandro RIDRUEJO FLOREZ (ESP)
Arturo TORREGROSA VELILLA (ESP) 6-2 6-0 Carlos FERNANDEZ-VENTURA (ESP)
Alejandro MOLINA RODRIGUEZ (ESP) 7-6(5) 7-6(6) Bruno MARDONES (ESP) [14]

Round 2

Alan GADJIEV (UZB) 7-6(1) 6-7(2) 7-6(5) Matthew SHORT (GBR) [1]
Alejandro IBANEZ GALLEGO (ESP) 6-3 6-1 Guillermo ARTIZ MATEO (ESP)
Carlos TABERNER (ESP) [2] 6-0 6-4 Alejandro ALAIX (ESP)
Eduardo Andres URGELL BUSTAMANTE (ESP) 6-3 6-2 Sergio AREVALILLO (ESP)
Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP) [3] 6-1 6-0 Pablo BELDA (ESP)
Antonio MIRO (ESP) [13] 6-3 7-6(2) Raul JIMENEZ PLATAS (ESP)
Demian RAAB (GER) [4] 7-6(3) 6-1 Lukas KONCILIA (AUT)
Luis Diego CHAVEZ VILLALPANDO (BOL) [11] 6-0 6-2 Alvaro DE LA OSA (ESP)
Aswin LIZEN (GBR) [5] 6-3 6-1 Alex DOMINGUEZ SOTO (ESP)
Allan Gomes OLIVEIRA (BRA) [12] 6-4 2-6 6-4 Eric CALEGUER (BRA)
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) [6] 7-5 6-7(5) 6-4 Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP)
Alejandro ORTEGA PALACIOS (ESP) [9] 7-5 6-2 Diego LE GAL PEREZ (ESP)
Javier AMANTEGUI (ESP) [7] 6-4 6-0 Diego ROJO FERNANDEZ (ESP)
Fernando BOGAJO (ESP) [10] 6-1 6-2 Miguel VALLEJO (ESP)
Arturo SCHMIDT (SUI) 6-1 6-3 Daniel GARCIA CUERVO-ARANGO (ESP)
Arturo TORREGROSA VELILLA (ESP) 4-6 6-1 6-3 Alejandro MOLINA RODRIGUEZ (ESP)

Round 3

Alejandro IBANEZ GALLEGO (ESP) 6-3 6-4 Alan GADJIEV (UZB)
Carlos TABERNER (ESP) [2] 6-2 6-1 Eduardo Andres URGELL BUSTAMANTE (ESP)
Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP) [3] 6-3 6-1 Antonio MIRO (ESP) [13]
Demian RAAB (GER) [4] 6-0 7-6(8) Luis Diego CHAVEZ VILLALPANDO (BOL) [11]
Aswin LIZEN (GBR) [5] 4-6 6-0 7-5 Allan Gomes OLIVEIRA (BRA) [12]
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) [6] 6-2 6-2 Alejandro ORTEGA PALACIOS (ESP) [9]
Fernando BOGAJO (ESP) [10] 6-4 4-6 6-3 Javier AMANTEGUI (ESP) [7]
Arturo SCHMIDT (SUI) 6-0 6-0 Arturo TORREGROSA VELILLA (ESP)
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Spain F16 [1 June/Madrid/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) [1] 3-6 6-1 7-6(3) Ivan ARENAS-GUALDA (ESP)
Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) 6-2 6-2 Jaume PLA MALFEITO (ESP)
Carlos TABERNER (ESP) 6-1 6-4 Jordan **** (USA)
Aswin LIZEN (GBR) 6-1 6-1 Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8]
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [3] 6-3 6-4 Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP)
Demian RAAB (GER) 6-3 6-3 Santiago PLAZA (ESP)
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) 7-6(4) 6-3 Sergio MARTOS GORNES (ESP)
Federico ZEBALLOS (BOL) [7] 6-2 6-2 Alejandro IBANEZ GALLEGO (ESP)
Claudio FORTUNA (ITA) [6] 6-4 6-3 Francisco Adolfo BLANCO PARIS (ESP)
Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 6-4 6-2 Oscar MESQUIDA BERG (ESP)
Jean-Marc WERNER (GER) 6-3 6-3 Jorge HERNANDO-RUANO (ESP)
Juan LIZARITURRY (ESP) [4] 6-4 6-4 Francois-Arthur VIBERT (FRA)
Jose CHECA-CALVO (ESP) [5] 6-4 6-3 Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP)
Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP) 6-1 4-6 6-0 Arturo SCHMIDT (SUI)
Adrien PUGET (FRA) 6-2 6-3 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP)
Maxime CHAZAL (FRA) [2] 6-3 6-3 Fernando BOGAJO (ESP)

2nd Round

Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) [1] 7-5 6-3 Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP)
Carlos TABERNER (ESP) 6-1 6-7(6) 6-3 Aswin LIZEN (GBR)
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [3] 6-3 6-4 Demian RAAB (GER)
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) 7-6(6) 6-4 Federico ZEBALLOS (BOL) [7]
Claudio FORTUNA (ITA) [6] 3-6 6-3 6-1 Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
Jean-Marc WERNER (GER) 6-1 6-2 Juan LIZARITURRY (ESP) [4]
Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP) 2-6 6-1 6-3 Jose CHECA-CALVO (ESP) [5]
Maxime CHAZAL (FRA) [2] 6-3 6-4 Adrien PUGET (FRA)

Quarterfinal

Carlos TABERNER (ESP) 7-5 7-6(7) Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) [1]
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [3] 6-3 6-1 Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP)
Jean-Marc WERNER (GER) 6-2 6-1 Claudio FORTUNA (ITA) [6]
Maxime CHAZAL (FRA) [2] 6-2 6-1 Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP)

Semifinal

Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [3] 6-3 6-2 Carlos TABERNER (ESP)
Maxime CHAZAL (FRA) [2] 6-3 2-6 7-6(1) Jean-Marc WERNER (GER)

Final

Maxime CHAZAL (FRA) [2] 7-6(4) 6-4 Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [3]
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Spain F16 [1 June/Madrid/Clay]

DOUBLES

1st Round

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] BYE
Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 6-3 6-1 Francisco Adolfo BLANCO PARIS (ESP) / Rafael GONZALEZ ALMAZAN (ESP)
Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) / Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) [4] 4-6 6-4 [14-12] Jordan **** (USA) / Jaume PLA MALFEITO (ESP)
Maxime CHAZAL (FRA) / Francois-Arthur VIBERT (FRA) 7-5 6-3 Javier CALLEJO VELASCO (ESP) / Miguel VALLEJO (ESP)
Alan GADJIEV (UZB) / Aswin LIZEN (GBR) 2-6 6-4 [10-4] Oscar MESQUIDA BERG (ESP) / Allan Gomes OLIVEIRA (BRA)
Jose CHECA-CALVO (ESP) / Juan LIZARITURRY (ESP) [3] Walkover Sergio AREVALILLO (ESP) / Raul JIMENEZ PLATAS (ESP)
Sergio ESTEBAN BARROSO (ESP) / Alejandro MOLINA RODRIGUEZ (ESP) 1-6 6-3 [11-9] Matthew SHORT (GBR) / Jean-Marc WERNER (GER)
Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Sergio MARTOS GORNES (ESP) [2] BYE

Quarterfinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 6-7(7) 6-4 [12-10] Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) / Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) [4] 6-1 6-4 Maxime CHAZAL (FRA) / Francois-Arthur VIBERT (FRA)
Jose CHECA-CALVO (ESP) / Juan LIZARITURRY (ESP) [3] 2-6 7-6(4) [10-6] Alan GADJIEV (UZB) / Aswin LIZEN (GBR)
Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Sergio MARTOS GORNES (ESP) [2] 6-1 6-1 Sergio ESTEBAN BARROSO (ESP) / Alejandro MOLINA RODRIGUEZ (ESP)

Semifinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 6-0 7-6(6) Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) / Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) [4]
Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Sergio MARTOS GORNES (ESP) [2] 6-2 7-6(7) Jose CHECA-CALVO (ESP) / Juan LIZARITURRY (ESP) [3]

Final

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 7-6(7) 6-0 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Sergio MARTOS GORNES (ESP) [2]
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #5
Re: Spain F16 [1 June/Madrid/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) [1] 3-6 6-1 7-6(3) Ivan ARENAS-GUALDA (ESP)
Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) 6-2 6-2 Jaume PLA MALFEITO (ESP)
Carlos TABERNER (ESP) 6-1 6-4 Jordan **** (USA)
Aswin LIZEN (GBR) 6-1 6-1 Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8]
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [3] 6-3 6-4 Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP)
Demian RAAB (GER) 6-3 6-3 Santiago PLAZA (ESP)
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) 7-6(4) 6-3 Sergio MARTOS GORNES (ESP)
Federico ZEBALLOS (BOL) [7] 6-2 6-2 Alejandro IBANEZ GALLEGO (ESP)
Claudio FORTUNA (ITA) [6] 6-4 6-3 Francisco Adolfo BLANCO PARIS (ESP)
Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 6-4 6-2 Oscar MESQUIDA BERG (ESP)
Jean-Marc WERNER (GER) 6-3 6-3 Jorge HERNANDO-RUANO (ESP)
Juan LIZARITURRY (ESP) [4] 6-4 6-4 Francois-Arthur VIBERT (FRA)
Jose CHECA-CALVO (ESP) [5] 6-4 6-3 Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP)
Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP) 6-1 4-6 6-0 Arturo SCHMIDT (SUI)
Adrien PUGET (FRA) 6-2 6-3 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP)
Maxime CHAZAL (FRA) [2] 6-3 6-3 Fernando BOGAJO (ESP)

2nd Round

Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [3] 6-3 6-4 Demian RAAB (GER)
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) 7-6(6) 6-4 Federico ZEBALLOS (BOL) [7]
Claudio FORTUNA (ITA) [6] 3-6 6-3 6-1 Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
Jean-Marc WERNER (GER) 6-1 6-2 Juan LIZARITURRY (ESP) [4]
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #6
Re: Spain F16 [1 June/Madrid/Clay]

DOUBLES

1st Round

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] BYE
Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 6-3 6-1 Francisco Adolfo BLANCO PARIS (ESP) / Rafael GONZALEZ ALMAZAN (ESP)
Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) / Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) [4] 4-6 6-4 [14-12] Jordan **** (USA) / Jaume PLA MALFEITO (ESP)
Maxime CHAZAL (FRA) / Francois-Arthur VIBERT (FRA) 7-5 6-3 Javier CALLEJO VELASCO (ESP) / Miguel VALLEJO (ESP)
Alan GADJIEV (UZB) / Aswin LIZEN (GBR) 2-6 6-4 [10-4] Oscar MESQUIDA BERG (ESP) / Allan Gomes OLIVEIRA (BRA)
Jose CHECA-CALVO (ESP) / Juan LIZARITURRY (ESP) [3] Walkover Sergio AREVALILLO (ESP) / Raul JIMENEZ PLATAS (ESP)
Sergio ESTEBAN BARROSO (ESP) / Alejandro MOLINA RODRIGUEZ (ESP) 1-6 6-3 [11-9] Matthew SHORT (GBR) / Jean-Marc WERNER (GER)
Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Sergio MARTOS GORNES (ESP) [2] BYE

Quarterfinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 6-7(7) 6-4 [12-10] Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) / Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) [4] 6-1 6-4 Maxime CHAZAL (FRA) / Francois-Arthur VIBERT (FRA)
Jose CHECA-CALVO (ESP) / Juan LIZARITURRY (ESP) [3] 2-6 7-6(4) [10-6] Alan GADJIEV (UZB) / Aswin LIZEN (GBR)
Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Sergio MARTOS GORNES (ESP) [2] 6-1 6-1 Sergio ESTEBAN BARROSO (ESP) / Alejandro MOLINA RODRIGUEZ (ESP)
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #7
Re: Spain F16 [1 June/Madrid/Clay]

Qualy

Round 1

Matthew SHORT (GBR) [1] BYE
Alan GADJIEV (UZB) 6-4 6-4 Keyvan NEMATZADEH (BEL)
Alejandro IBANEZ GALLEGO (ESP) 6-2 6-0 Rafael GONZALEZ ALMAZAN (ESP)
Guillermo ARTIZ MATEO (ESP) 6-3 6-2 Guillermo ROMERO PICAZO (ESP)
Carlos TABERNER (ESP) [2] BYE
Alejandro ALAIX (ESP) 6-7(8) 7-5 6-0 Alvaro BLANCO DAMEA (ESP)
Eduardo Andres URGELL BUSTAMANTE (ESP) 6-4 6-2 Sergio MARTIN BLAZQUEZ (ESP)
Sergio AREVALILLO (ESP) 2-6 6-3 6-1 Adolfo BANEGIL ARROYO (ESP)
Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP) [3] BYE
Pablo BELDA (ESP) 6-3 6-2 Carlos NOLASCO MORENO (ESP)
Raul JIMENEZ PLATAS (ESP) 6-3 3-6 6-4 Daniel LEDESMA PINEDA (ESP)
Antonio MIRO (ESP) [13] 6-3 3-6 6-0 Grigoriy KOROBEYNIKOV (UZB)
Demian RAAB (GER) [4] BYE
Lukas KONCILIA (AUT) 6-0 6-0 Javier CALLEJO VELASCO (ESP)
Alvaro DE LA OSA (ESP) 6-2 6-0 Alejandro ROJAS (ESP)
Luis Diego CHAVEZ VILLALPANDO (BOL) [11] 6-2 6-1 Alexandre Gabriel RODRIGUES GIROTTO (BRA)
Aswin LIZEN (GBR) [5] BYE
Alex DOMINGUEZ SOTO (ESP) 6-7(1) 6-3 6-1 Ivan Constantino GIJON ARRUABARRENA (ESP)
Eric CALEGUER (BRA) 6-3 6-2 Nicholas BAEZ (USA)
Allan Gomes OLIVEIRA (BRA) [12] 6-0 2-0 Retired Javier RAYA MIRANDA (ESP)
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) [6] BYE
Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) 6-1 6-4 Alejandro MARTINEZ MORILLA (ESP)
Diego LE GAL PEREZ (ESP) 7-5 6-4 Rafa NAVAS ROBLES (ESP)
Alejandro ORTEGA PALACIOS (ESP) [9] 6-0 6-0 Pablo GARCIA (ESP)
Javier AMANTEGUI (ESP) [7] BYE
Diego ROJO FERNANDEZ (ESP) 6-3 6-1 Raul MADRID (ESP)
Miguel VALLEJO (ESP) 6-1 6-0 Sergio ESTEBAN BARROSO (ESP)
Fernando BOGAJO (ESP) [10] 6-7(4) 6-3 6-0 Alejandro REYES LILLO (ESP)
Arturo SCHMIDT (SUI) 6-3 4-6 6-4 Jaime FERMOSELL (ESP) [8]
Daniel GARCIA CUERVO-ARANGO (ESP) 3-6 6-3 7-5 Alejandro RIDRUEJO FLOREZ (ESP)
Arturo TORREGROSA VELILLA (ESP) 6-2 6-0 Carlos FERNANDEZ-VENTURA (ESP)
Alejandro MOLINA RODRIGUEZ (ESP) 7-6(5) 7-6(6) Bruno MARDONES (ESP) [14]

Round 2

Alan GADJIEV (UZB) 7-6(1) 6-7(2) 7-6(5) Matthew SHORT (GBR) [1]
Alejandro IBANEZ GALLEGO (ESP) 6-3 6-1 Guillermo ARTIZ MATEO (ESP)
Carlos TABERNER (ESP) [2] 6-0 6-4 Alejandro ALAIX (ESP)
Eduardo Andres URGELL BUSTAMANTE (ESP) 6-3 6-2 Sergio AREVALILLO (ESP)
Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP) [3] 6-1 6-0 Pablo BELDA (ESP)
Antonio MIRO (ESP) [13] 6-3 7-6(2) Raul JIMENEZ PLATAS (ESP)
Demian RAAB (GER) [4] 7-6(3) 6-1 Lukas KONCILIA (AUT)
Luis Diego CHAVEZ VILLALPANDO (BOL) [11] 6-0 6-2 Alvaro DE LA OSA (ESP)
Aswin LIZEN (GBR) [5] 6-3 6-1 Alex DOMINGUEZ SOTO (ESP)
Allan Gomes OLIVEIRA (BRA) [12] 6-4 2-6 6-4 Eric CALEGUER (BRA)
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) [6] 7-5 6-7(5) 6-4 Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP)
Alejandro ORTEGA PALACIOS (ESP) [9] 7-5 6-2 Diego LE GAL PEREZ (ESP)
Javier AMANTEGUI (ESP) [7] 6-4 6-0 Diego ROJO FERNANDEZ (ESP)
Fernando BOGAJO (ESP) [10] 6-1 6-2 Miguel VALLEJO (ESP)
Arturo SCHMIDT (SUI) 6-1 6-3 Daniel GARCIA CUERVO-ARANGO (ESP)
Arturo TORREGROSA VELILLA (ESP) 4-6 6-1 6-3 Alejandro MOLINA RODRIGUEZ (ESP)

Round 3

Alejandro IBANEZ GALLEGO (ESP) 6-3 6-4 Alan GADJIEV (UZB)
Carlos TABERNER (ESP) [2] 6-2 6-1 Eduardo Andres URGELL BUSTAMANTE (ESP)
Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP) [3] 6-3 6-1 Antonio MIRO (ESP) [13]
Demian RAAB (GER) [4] 6-0 7-6(8) Luis Diego CHAVEZ VILLALPANDO (BOL) [11]
Aswin LIZEN (GBR) [5] 4-6 6-0 7-5 Allan Gomes OLIVEIRA (BRA) [12]
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) [6] 6-2 6-2 Alejandro ORTEGA PALACIOS (ESP) [9]
Fernando BOGAJO (ESP) [10] 6-4 4-6 6-3 Javier AMANTEGUI (ESP) [7]
Arturo SCHMIDT (SUI) 6-0 6-0 Arturo TORREGROSA VELILLA (ESP)
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #8
Re: Spain F16 [1 June/Madrid/Clay]

MAIN DRAW

2nd Round

Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) [1] 7-5 6-3 Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP)
Carlos TABERNER (ESP) 6-1 6-7(6) 6-3 Aswin LIZEN (GBR)
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [3] 6-3 6-4 Demian RAAB (GER)
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) 7-6(6) 6-4 Federico ZEBALLOS (BOL) [7]
Claudio FORTUNA (ITA) [6] 3-6 6-3 6-1 Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
Jean-Marc WERNER (GER) 6-1 6-2 Juan LIZARITURRY (ESP) [4]
Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP) 2-6 6-1 6-3 Jose CHECA-CALVO (ESP) [5]
Maxime CHAZAL (FRA) [2] 6-3 6-4 Adrien PUGET (FRA)

Quarterfinal

Carlos TABERNER (ESP) 7-5 7-6(7) Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) [1]
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [3] 6-3 6-1 Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP)
Jean-Marc WERNER (GER) 6-2 6-1 Claudio FORTUNA (ITA) [6]
Maxime CHAZAL (FRA) [2] 6-2 6-1 Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP)

Semifinal

Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [3] 6-3 6-2 Carlos TABERNER (ESP)
Maxime CHAZAL (FRA) [2] 6-3 2-6 7-6(1) Jean-Marc WERNER (GER)

vamos albert
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #9
Re: Spain F16 [1 June/Madrid/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 6-7(7) 6-4 [12-10] Alejandro AUGUSTO BUENO (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) / Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) [4] 6-1 6-4 Maxime CHAZAL (FRA) / Francois-Arthur VIBERT (FRA)
Jose CHECA-CALVO (ESP) / Juan LIZARITURRY (ESP) [3] 2-6 7-6(4) [10-6] Alan GADJIEV (UZB) / Aswin LIZEN (GBR)
Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Sergio MARTOS GORNES (ESP) [2] 6-1 6-1 Sergio ESTEBAN BARROSO (ESP) / Alejandro MOLINA RODRIGUEZ (ESP)

Semifinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 6-0 7-6(6) Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) / Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) [4]
Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Sergio MARTOS GORNES (ESP) [2] 6-2 7-6(7) Jose CHECA-CALVO (ESP) / Juan LIZARITURRY (ESP) [3]

Final

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 7-6(7) 6-0 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Sergio MARTOS GORNES (ESP) [2]
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #10
Re: Spain F16 [1 June/Madrid/Clay]

MAIN DRAW

Final

Maxime CHAZAL (FRA) [2] 7-6(4) 6-4 Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [3]
 
1 - 10 of 10 Posts
Top