Mens Tennis Forums banner

1 - 15 of 15 Posts

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location: Vic
Prize: 10K
Surface: Clay - Outdoor

Main Draw

1 Alexis MUSIALEK (FRA) 284 3
2 Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) 344 1
3 Alexander WARD (GBR) 352 1
4 Maxime CHAZAL (FRA) 486 1
5 Maxime TABATRUONG (FRA) 494 2
6 Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) 520 1
7 Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) 528 1
8 Jose CHECA-CALVO (ESP) 536 1
9 Jean-Marc WERNER (GER) 584 P 1
10 Takashi SAITO (JPN) 609 1
11 Pol TOLEDO BAGUE (ESP) 625 1
12 Tommy PAUL (USA) 641 1
13 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) 713 1
14 Francois-Arthur VIBERT (FRA) 722 5
15 Jaume MUNAR (ESP) 726 1
16 Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) 794 1
17 Jaume PLA MALFEITO (ESP) 800 1
18 Sergio MARTOS GORNES (ESP) 806 1

Qualifying

1 Alberto CAMMARATA (ITA) 956 4
2 Michael BOIS (FRA) 957 1
3 Zhizhen ZHANG (CHN) 1096 1
4 Reilly OPELKA (USA) 1117 1
5 Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP) 1264 1
6 Alex RYBAKOV (USA) 1276 1
7 Alexander MERINO (PER) 1301= 1
8 Aswin LIZEN (GBR) 1404= 1
9 Oscar MESQUIDA BERG (ESP) 1411= 1
10 Robert HERRERA (ESP) 1471= 1
11 Soichiro MORITANI (JPN) 1545 1
12 Isade JUNEAU (CAN) 1547= 1
13 Igor ZUBOV (RUS) 1663= 1
14 Roberto AFFONSO (BRA) 1682= 1
15 Oriol GARROBE GUILERA (ESP) 1733= 1
16 Manel PEREZ ESTEVE (ESP) 1733= 1
17 Christopher GRANT (USA) 1841= 1
18 Allan Gomes OLIVEIRA (BRA) 1964= 1
19 Antonio MIRO (ESP) 2036= 1
20 Alexander BABANINE (AUS) 2036= 1
21 James ALLEMBY (GBR) 2084= 1
22 Dan DOWSON (AUS) 2084= 1
23 Can OZTUZUN (TUR) 2084= 1
24 Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) 2156= 1
25 Alex VALERIANO (ESP) 2156= 1
26 Leo Julien SEBAOUN (JPN) 2172= 1
27 David GONZALEZ RODRIGUEZ (ESP) 85 1
28 Rutger CRAMER (NED) 78 1
29 Pol AMOROS RAMOS (ESP) 99 1
30 Oscar SABATE-BRETOS (ESP) 111 1
31 Pol VAQUERO FERNANDEZ (ESP) 114 1
32 Aleksei NERUSHENKO (ESP) 120 1
33 Nikita TATYANIN (RUS) 232 1
34 Jan PALLARES MONREAL (ESP) 124 1
35 Ignasi DE RUEDA DE GENOVER (ESP) 125 1
36 Eduardo RUSSI (BRA) 69 3
37 Sergi FONTCUBERTA (ESP) 127 1
38 Dorian DESCLOIX (FRA) 83 1
39 David BIOSCA GIRVENT (ESP) 141 1
40 Alejandro REGUANT (ESP) 145 1
41 Rossouw NORVAL (RSA) 40 1
42 Arturo SCHMIDT (SUI) 75 1
43 Brandon LEVENDALE (ZIM) 148 (RSA) 1
44 Oriol PUIG (ESP) 159 1
45 David SUBIRA TABOADA (ESP) 184 1
46 Antonioni FASANO (BRA) 113 3
47 Fahad MOHAMMED (IND) 69 1
48 Marc SANTAMARIA POZO (ESP) 204 1
49 Francesc RULL VALLS (ESP) 219 1
50 Roger ORDEIG (ESP) 234 1
51 Marc MILA RAFI (ESP) 235 1
52 Eric CALEGUER (BRA) 157 1
53 Nikolas SANCHEZ-IZQUIERDO (ESP) 241 1
54 Alex FILLAT (ESP) 242 1
55 Carlos FRANCO (ESP) 267 1
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Spain F14 [18 May/Vic/Clay]

Qualifying Draw

Round 1

Alex RYBAKOV (USA) [1] 6-0 6-2 Pol FERNANDEZ (ESP)
Egill SIGURDSSON (ISL) 6-4 7-6(4) Carlos CAPEL (ESP)
Gnana Bhaskar PARAMATMUNI VENKATA (IND) 6-4 6-3 Brandon LEVENDALE (ZIM)
Manel PEREZ ESTEVE (ESP) [11] 4-6 7-5 6-0 Daniel QUEROL CHERIGNY (ESP)
Alexander MERINO (PER) [2] 6-2 6-2 Evan MCNICOL (CAN)
Jordan **** (USA) 6-4 7-6(4) Adria ALVAREZ (ESP)
David BIOSCA GIRVENT (ESP) 6-0 6-0 Vladislav LAPATKOV (AZE)
David GONZALEZ RODRIGUEZ (ESP) 6-2 7-5 Antonio MIRO (ESP) [13]
Aswin LIZEN (GBR) [3] 3-6 6-4 6-2 Arturo SCHMIDT (SUI)
Carlos DIVAR (ESP) 6-1 6-0 Ramy LABNA (EGY)
Alejandro REGUANT (ESP) 3-6 6-2 6-3 Oriol PUIG (ESP)
Allan Gomes OLIVEIRA (BRA) [12] 6-3 6-2 Keshav VELLODI (USA)
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) [4] 6-4 6-1 Francesc RULL VALLS (ESP)
Alexandre Gabriel RODRIGUES GIROTTO (BRA) 4-6 6-4 6-3 Claudio QUINONES GARCIA (ESP)
Pablo CASAS (ESP) 6-3 6-3 Marc SANTAMARIA POZO (ESP)
Oriol GARROBE GUILERA (ESP) [10] 6-2 6-0 Pol AMOROS RAMOS (ESP)
Dorian DESCLOIX (FRA) 1-6 6-3 6-4 Robert HERRERA (ESP) [5]
Marc MILA RAFI (ESP) 6-2 6-3 Rutger CRAMER (NED)
Leo Julien SEBAOUN (JPN) 6-1 6-0 Rossouw NORVAL (RSA)
Alex AYGUAVIVES (ESP) Walkover Alex VALERIANO (ESP) [16]
Soichiro MORITANI (JPN) [6] 6-0 6-1 Eric CALEGUER (BRA)
Eduardo RUSSI (BRA) 2-6 6-3 6-2 Hugo PASCUAL (ESP)
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) 6-2 6-4 Jan PALLARES MONREAL (ESP)
Dan DOWSON (AUS) [14] 6-1 6-0 Jorge Adair BARTRA QUISPE (PER)
Isade JUNEAU (CAN) [7] 6-2 6-2 Alan GADJIEV (UZB)
Alex FILLAT (ESP) 6-0 6-4 Aleksei NERUSHENKO (ESP)
Carlos FRANCO (ESP) 7-6(1) 6-2 Robert ZIGANSHIN (RUS)
Roberto AFFONSO (BRA) [9] 6-3 7-5 Pol VAQUERO FERNANDEZ (ESP)
Igor ZUBOV (RUS) [8] 6-3 6-3 Javier APELLANIZ NAPAL (ESP)
Antonioni FASANO (BRA) 7-5 6-2 Quim SORNI CHAVARRIA (ESP)
Joel FERRER (ESP) 6-1 6-2 Roger ALMATO BAUCELLS (ESP)
Can OZTUZUN (TUR) [15] 7-5 6-7(4) 6-3 Enrique VIDAL (GBR)

Round 2

Alex RYBAKOV (USA) [1] 6-0 6-3 Egill SIGURDSSON (ISL)
Manel PEREZ ESTEVE (ESP) [11] 6-3 6-4 Gnana Bhaskar PARAMATMUNI VENKATA (IND)
Alexander MERINO (PER) [2] 2-6 7-5 7-5 Jordan **** (USA)
David BIOSCA GIRVENT (ESP) 6-1 7-5 David GONZALEZ RODRIGUEZ (ESP)
Aswin LIZEN (GBR) [3] 6-2 7-6(2) Carlos DIVAR (ESP)
Allan Gomes OLIVEIRA (BRA) [12] 7-6(4) 4-6 7-5 Alejandro REGUANT (ESP)
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) [4] 6-0 6-2 Alexandre Gabriel RODRIGUES GIROTTO (BRA)
Pablo CASAS (ESP) 3-6 6-2 6-4 Oriol GARROBE GUILERA (ESP) [10]
Dorian DESCLOIX (FRA) 6-2 6-2 Marc MILA RAFI (ESP)
Leo Julien SEBAOUN (JPN) 6-4 6-3 Alex AYGUAVIVES (ESP)
Soichiro MORITANI (JPN) [6] 6-1 3-0 Retired Eduardo RUSSI (BRA)
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) 6-1 6-3 Dan DOWSON (AUS) [14]
Isade JUNEAU (CAN) [7] 6-2 6-0 Alex FILLAT (ESP)
Roberto AFFONSO (BRA) [9] 6-2 4-6 6-4 Carlos FRANCO (ESP)
Igor ZUBOV (RUS) [8] 6-2 6-2 Antonioni FASANO (BRA)
Can OZTUZUN (TUR) [15] 6-4 6-1 Joel FERRER (ESP)

Round 3

Alex RYBAKOV (USA) [1] 6-1 6-2 Manel PEREZ ESTEVE (ESP) [11]
David BIOSCA GIRVENT (ESP) 7-6(1) 6-2 Alexander MERINO (PER) [2]
Aswin LIZEN (GBR) [3] 6-2 6-0 Allan Gomes OLIVEIRA (BRA) [12]
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) [4] 6-0 6-3 Pablo CASAS (ESP)
Dorian DESCLOIX (FRA) 6-3 6-1 Leo Julien SEBAOUN (JPN)
Soichiro MORITANI (JPN) [6] 6-1 6-4 Sergio CASTELLON GUASCH (ESP)
Isade JUNEAU (CAN) [7] 6-0 7-5 Roberto AFFONSO (BRA) [9]
Igor ZUBOV (RUS) [8] 2-0 Retired Can OZTUZUN (TUR) [15]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Spain F14 [18 May/Vic/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Alexis MUSIALEK (FRA) [1] 6-2 6-3 Isade JUNEAU (CAN)
David BIOSCA GIRVENT (ESP) 6-1 7-5 Roger ORDEIG (ESP)
Alex RYBAKOV (USA) 0-6 6-3 6-2 Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP)
Jose CHECA-CALVO (ESP) [5] 6-1 6-2 Soichiro MORITANI (JPN)
Alexander WARD (GBR) [3] 6-2 6-0 Igor ZUBOV (RUS)
Sergi FONTCUBERTA (ESP) 6-3 6-2 Gil SALA-BORDALLO (ESP)
Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) 3-6 6-4 6-3 Dorian DESCLOIX (FRA)
Maxime TABATRUONG (FRA) [6] 6-4 6-7(3) 7-6(1) Aswin LIZEN (GBR)
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [7] 6-3 6-7(11) 7-6(3) Eduard ESTEVE LOBATO (ESP)
Zhizhen ZHANG (CHN) 6-0 6-1 Gerard SOLA GRAU (ESP)
Francois-Arthur VIBERT (FRA) 2-6 7-5 6-4 Jaume PLA MALFEITO (ESP)
Maxime CHAZAL (FRA) [4] 6-4 6-3 Oscar MESQUIDA BERG (ESP)
Tommy PAUL (USA) 6-1 6-0 Pol TOLEDO BAGUE (ESP) [8]
Takashi SAITO (JPN) 4-1 Retired Reilly OPELKA (USA)
Sergio MARTOS GORNES (ESP) 7-5 6-7(5) 6-4 Alberto CAMMARATA (ITA)
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) [2] 6-4 7-5 Jean-Marc WERNER (GER)

2nd Round

Alexis MUSIALEK (FRA) [1] 7-6(4) 6-3 David BIOSCA GIRVENT (ESP)
Alex RYBAKOV (USA) 6-2 6-3 Jose CHECA-CALVO (ESP) [5]
Alexander WARD (GBR) [3] 6-0 6-4 Sergi FONTCUBERTA (ESP)
Maxime TABATRUONG (FRA) [6] 6-3 7-5 Jordi MUNOZ-ABREU (VEN)
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [7] 6-3 6-4 Zhizhen ZHANG (CHN)
Maxime CHAZAL (FRA) [4] 6-0 6-1 Francois-Arthur VIBERT (FRA)
Tommy PAUL (USA) 7-5 6-4 Takashi SAITO (JPN)
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) [2] 2-6 6-4 6-0 Sergio MARTOS GORNES (ESP)

Quarterfinal

Alex RYBAKOV (USA) 7-6(2) 6-2 Alexis MUSIALEK (FRA) [1]
Alexander WARD (GBR) [3] 7-6(4) 6-2 Maxime TABATRUONG (FRA) [6]
Maxime CHAZAL (FRA) [4] 6-2 4-6 6-4 Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [7]
Tommy PAUL (USA) 6-3 6-1 Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) [2]

Semifinal

Alexander WARD (GBR) [3] 6-1 6-1 Alex RYBAKOV (USA)
Maxime CHAZAL (FRA) [4] 7-5 6-1 Tommy PAUL (USA)

Final

Maxime CHAZAL (FRA) [4] 6-7(7) 7-6(4) 6-2 Alexander WARD (GBR) [3]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Spain F14 [18 May/Vic/Clay]

DOUBLES

1st Round

Sergio MARTOS GORNES (ESP) / Pol TOLEDO BAGUE (ESP) [1] BYE
Isade JUNEAU (CAN) / Laurent RECOUDERC (FRA) 6-1 6-0 Jordi MARSE-VIDRI (ESP) / Raamin SOLLAND (GBR)
Maxime CHAZAL (FRA) / Francois-Arthur VIBERT (FRA) [3] BYE
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) / Oscar MESQUIDA BERG (ESP) 6-3 6-2 Jordan **** (USA) / Alexander MERINO (PER)
Roberto AFFONSO (BRA) / Alexander WARD (GBR) 6-2 6-3 Robert HERRERA (ESP) / Roger ORDEIG (ESP)
Soichiro MORITANI (JPN) / Takashi SAITO (JPN) [4] BYE
David PEL (NED) / Maxime TABATRUONG (FRA) 6-4 6-3 Gil SALA-BORDALLO (ESP) / Gerard SOLA GRAU (ESP)
Jaume PLA MALFEITO (ESP) / Jean-Marc WERNER (GER) [2] BYE

Quarterfinal

Sergio MARTOS GORNES (ESP) / Pol TOLEDO BAGUE (ESP) [1] 7-5 6-0 Isade JUNEAU (CAN) / Laurent RECOUDERC (FRA)
Maxime CHAZAL (FRA) / Francois-Arthur VIBERT (FRA) [3] 3-6 6-1 [10-7] Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) / Oscar MESQUIDA BERG (ESP)
Roberto AFFONSO (BRA) / Alexander WARD (GBR) 5-7 6-3 [10-8] Soichiro MORITANI (JPN) / Takashi SAITO (JPN) [4]
David PEL (NED) / Maxime TABATRUONG (FRA) 6-1 6-4 Jaume PLA MALFEITO (ESP) / Jean-Marc WERNER (GER) [2]

Semifinal

Sergio MARTOS GORNES (ESP) / Pol TOLEDO BAGUE (ESP) [1] 6-1 6-4 Maxime CHAZAL (FRA) / Francois-Arthur VIBERT (FRA) [3]
David PEL (NED) / Maxime TABATRUONG (FRA) 7-6(5) 6-3 Roberto AFFONSO (BRA) / Alexander WARD (GBR)

Final

Sergio MARTOS GORNES (ESP) / Pol TOLEDO BAGUE (ESP) [1] 3-6 7-6(4) [17-15] David PEL (NED) / Maxime TABATRUONG (FRA)
 

·
Registered
Joined
·
24,789 Posts
Re: Spain F14 [18 May/Vic/Clay]

Qualy

Round 1

Alex RYBAKOV (USA) [1] 6-0 6-2 Pol FERNANDEZ (ESP)
Egill SIGURDSSON (ISL) 6-4 7-6(4) Carlos CAPEL (ESP)
Gnana Bhaskar PARAMATMUNI VENKATA (IND) 6-4 6-3 Brandon LEVENDALE (ZIM)
Manel PEREZ ESTEVE (ESP) [11] 4-6 7-5 6-0 Daniel QUEROL CHERIGNY (ESP)
Alexander MERINO (PER) [2] 6-2 6-2 Evan MCNICOL (CAN)
Jordan **** (USA) 6-4 7-6(4) Adria ALVAREZ (ESP)
David BIOSCA GIRVENT (ESP) 6-0 6-0 Vladislav LAPATKOV (AZE)
David GONZALEZ RODRIGUEZ (ESP) 6-2 7-5 Antonio MIRO (ESP) [13]
Aswin LIZEN (GBR) [3] 3-6 6-4 6-2 Arturo SCHMIDT (SUI)
Carlos DIVAR (ESP) 6-1 6-0 Ramy LABNA (EGY)
Alejandro REGUANT (ESP) 3-6 6-2 6-3 Oriol PUIG (ESP)
Allan Gomes OLIVEIRA (BRA) [12] 6-3 6-2 Keshav VELLODI (USA)
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) [4] 6-4 6-1 Francesc RULL VALLS (ESP)
Alexandre Gabriel RODRIGUES GIROTTO (BRA) 4-6 6-4 6-3 Claudio QUINONES GARCIA (ESP)
Pablo CASAS (ESP) 6-3 6-3 Marc SANTAMARIA POZO (ESP)
Oriol GARROBE GUILERA (ESP) [10] 6-2 6-0 Pol AMOROS RAMOS (ESP)
Dorian DESCLOIX (FRA) 1-6 6-3 6-4 Robert HERRERA (ESP) [5]
Marc MILA RAFI (ESP) 6-2 6-3 Rutger CRAMER (NED)
Leo Julien SEBAOUN (JPN) 6-1 6-0 Rossouw NORVAL (RSA)
Alex AYGUAVIVES (ESP) Walkover Alex VALERIANO (ESP) [16]
Soichiro MORITANI (JPN) [6] 6-0 6-1 Eric CALEGUER (BRA)
Eduardo RUSSI (BRA) 2-6 6-3 6-2 Hugo PASCUAL (ESP)
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) 6-2 6-4 Jan PALLARES MONREAL (ESP)
Dan DOWSON (AUS) [14] 6-1 6-0 Jorge Adair BARTRA QUISPE (PER)
Isade JUNEAU (CAN) [7] 6-2 6-2 Alan GADJIEV (UZB)
Alex FILLAT (ESP) 6-0 6-4 Aleksei NERUSHENKO (ESP)
Carlos FRANCO (ESP) 7-6(1) 6-2 Robert ZIGANSHIN (RUS)
Roberto AFFONSO (BRA) [9] 6-3 7-5 Pol VAQUERO FERNANDEZ (ESP)
Igor ZUBOV (RUS) [8] 6-3 6-3 Javier APELLANIZ NAPAL (ESP)
Antonioni FASANO (BRA) 7-5 6-2 Quim SORNI CHAVARRIA (ESP)
Joel FERRER (ESP) 6-1 6-2 Roger ALMATO BAUCELLS (ESP)
Can OZTUZUN (TUR) [15] 7-5 6-7(4) 6-3 Enrique VIDAL (GBR)

Round 2

Alex RYBAKOV (USA) [1] 6-0 6-3 Egill SIGURDSSON (ISL)
Manel PEREZ ESTEVE (ESP) [11] 6-3 6-4 Gnana Bhaskar PARAMATMUNI VENKATA (IND)
Alexander MERINO (PER) [2] 2-6 7-5 7-5 Jordan **** (USA)
David BIOSCA GIRVENT (ESP) 6-1 7-5 David GONZALEZ RODRIGUEZ (ESP)
Aswin LIZEN (GBR) [3] 6-2 7-6(2) Carlos DIVAR (ESP)
Allan Gomes OLIVEIRA (BRA) [12] 7-6(4) 4-6 7-5 Alejandro REGUANT (ESP)
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) [4] 6-0 6-2 Alexandre Gabriel RODRIGUES GIROTTO (BRA)
Pablo CASAS (ESP) 3-6 6-2 6-4 Oriol GARROBE GUILERA (ESP) [10]
Dorian DESCLOIX (FRA) 6-2 6-2 Marc MILA RAFI (ESP)
Leo Julien SEBAOUN (JPN) 6-4 6-3 Alex AYGUAVIVES (ESP)
Soichiro MORITANI (JPN) [6] 6-1 3-0 Retired Eduardo RUSSI (BRA)
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) 6-1 6-3 Dan DOWSON (AUS) [14]
Isade JUNEAU (CAN) [7] 6-2 6-0 Alex FILLAT (ESP)
Roberto AFFONSO (BRA) [9] 6-2 4-6 6-4 Carlos FRANCO (ESP)
Igor ZUBOV (RUS) [8] 6-2 6-2 Antonioni FASANO (BRA)
Can OZTUZUN (TUR) [15] 6-4 6-1 Joel FERRER (ESP)

Round 3

Alex RYBAKOV (USA) [1] 6-1 6-2 Manel PEREZ ESTEVE (ESP) [11]
David BIOSCA GIRVENT (ESP) 7-6(1) 6-2 Alexander MERINO (PER) [2]
Aswin LIZEN (GBR) [3] 6-2 6-0 Allan Gomes OLIVEIRA (BRA) [12]
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) [4] 6-0 6-3 Pablo CASAS (ESP)
Dorian DESCLOIX (FRA) 6-3 6-1 Leo Julien SEBAOUN (JPN)
Soichiro MORITANI (JPN) [6] 6-1 6-4 Sergio CASTELLON GUASCH (ESP)
Isade JUNEAU (CAN) [7] 6-0 7-5 Roberto AFFONSO (BRA) [9]
Igor ZUBOV (RUS) [8] 2-0 Retired Can OZTUZUN (TUR) [15]
 

·
Registered
Joined
·
24,789 Posts
Re: Spain F14 [18 May/Vic/Clay]

DOUBLES

1st Round

Sergio MARTOS GORNES (ESP) / Pol TOLEDO BAGUE (ESP) [1] BYE
Isade JUNEAU (CAN) / Laurent RECOUDERC (FRA) 6-1 6-0 Jordi MARSE-VIDRI (ESP) / Raamin SOLLAND (GBR)
Maxime CHAZAL (FRA) / Francois-Arthur VIBERT (FRA) [3] BYE
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) / Oscar MESQUIDA BERG (ESP) 6-3 6-2 Jordan **** (USA) / Alexander MERINO (PER)
Roberto AFFONSO (BRA) / Alexander WARD (GBR) 6-2 6-3 Robert HERRERA (ESP) / Roger ORDEIG (ESP)
Soichiro MORITANI (JPN) / Takashi SAITO (JPN) [4] BYE
David PEL (NED) / Maxime TABATRUONG (FRA) 6-4 6-3 Gil SALA-BORDALLO (ESP) / Gerard SOLA GRAU (ESP)
Jaume PLA MALFEITO (ESP) / Jean-Marc WERNER (GER) [2] BYE
 

·
Registered
Joined
·
24,789 Posts
Re: Spain F14 [18 May/Vic/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Alex RYBAKOV (USA) 0-6 6-3 6-2 Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP)
Alexander WARD (GBR) [3] 6-2 6-0 Igor ZUBOV (RUS)
Zhizhen ZHANG (CHN) 6-0 6-1 Gerard SOLA GRAU (ESP)
Francois-Arthur VIBERT (FRA) 2-6 7-5 6-4 Jaume PLA MALFEITO (ESP)
Tommy PAUL (USA) 6-1 6-0 Pol TOLEDO BAGUE (ESP) [8]
Takashi SAITO (JPN) 4-1 Retired Reilly OPELKA (USA)
Sergio MARTOS GORNES (ESP) 7-5 6-7(5) 6-4 Alberto CAMMARATA (ITA)
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) [2] 6-4 7-5 Jean-Marc WERNER (GER)
 

·
Registered
Joined
·
24,789 Posts
Re: Spain F14 [18 May/Vic/Clay]

DOUBLES

1st Round

Sergio MARTOS GORNES (ESP) / Pol TOLEDO BAGUE (ESP) [1] BYE
Isade JUNEAU (CAN) / Laurent RECOUDERC (FRA) 6-1 6-0 Jordi MARSE-VIDRI (ESP) / Raamin SOLLAND (GBR)
Maxime CHAZAL (FRA) / Francois-Arthur VIBERT (FRA) [3] BYE
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) / Oscar MESQUIDA BERG (ESP) 6-3 6-2 Jordan **** (USA) / Alexander MERINO (PER)
Roberto AFFONSO (BRA) / Alexander WARD (GBR) 6-2 6-3 Robert HERRERA (ESP) / Roger ORDEIG (ESP)
Soichiro MORITANI (JPN) / Takashi SAITO (JPN) [4] BYE
David PEL (NED) / Maxime TABATRUONG (FRA) 6-4 6-3 Gil SALA-BORDALLO (ESP) / Gerard SOLA GRAU (ESP)
Jaume PLA MALFEITO (ESP) / Jean-Marc WERNER (GER) [2] BYE
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #10
Re: Spain F14 [18 May/Vic/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Alexis MUSIALEK (FRA) [1] 6-2 6-3 Isade JUNEAU (CAN)
David BIOSCA GIRVENT (ESP) 6-1 7-5 Roger ORDEIG (ESP)
Alex RYBAKOV (USA) 0-6 6-3 6-2 Pedro MARTINEZ PORTERO (ESP)
Jose CHECA-CALVO (ESP) [5] 6-1 6-2 Soichiro MORITANI (JPN)
Alexander WARD (GBR) [3] 6-2 6-0 Igor ZUBOV (RUS)
Sergi FONTCUBERTA (ESP) 6-3 6-2 Gil SALA-BORDALLO (ESP)
Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) 3-6 6-4 6-3 Dorian DESCLOIX (FRA)
Maxime TABATRUONG (FRA) [6] 6-4 6-7(3) 7-6(1) Aswin LIZEN (GBR)
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [7] 6-3 6-7(11) 7-6(3) Eduard ESTEVE LOBATO (ESP)
Zhizhen ZHANG (CHN) 6-0 6-1 Gerard SOLA GRAU (ESP)
Francois-Arthur VIBERT (FRA) 2-6 7-5 6-4 Jaume PLA MALFEITO (ESP)
Maxime CHAZAL (FRA) [4] 6-4 6-3 Oscar MESQUIDA BERG (ESP)
Tommy PAUL (USA) 6-1 6-0 Pol TOLEDO BAGUE (ESP) [8]
Takashi SAITO (JPN) 4-1 Retired Reilly OPELKA (USA)
Sergio MARTOS GORNES (ESP) 7-5 6-7(5) 6-4 Alberto CAMMARATA (ITA)
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) [2] 6-4 7-5 Jean-Marc WERNER (GER)

2nd Round

Alexis MUSIALEK (FRA) [1] 7-6(4) 6-3 David BIOSCA GIRVENT (ESP)
Alex RYBAKOV (USA) 6-2 6-3 Jose CHECA-CALVO (ESP) [5]
Alexander WARD (GBR) [3] 6-0 6-4 Sergi FONTCUBERTA (ESP)
Maxime TABATRUONG (FRA) [6] 6-3 7-5 Jordi MUNOZ-ABREU (VEN)
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [7] 6-3 6-4 Zhizhen ZHANG (CHN)
Maxime CHAZAL (FRA) [4] 6-0 6-1 Francois-Arthur VIBERT (FRA)
Tommy PAUL (USA) 7-5 6-4 Takashi SAITO (JPN)
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) [2] 2-6 6-4 6-0 Sergio MARTOS GORNES (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #11
Re: Spain F14 [18 May/Vic/Clay]

DOUBLES

1st Round

Sergio MARTOS GORNES (ESP) / Pol TOLEDO BAGUE (ESP) [1] BYE
Isade JUNEAU (CAN) / Laurent RECOUDERC (FRA) 6-1 6-0 Jordi MARSE-VIDRI (ESP) / Raamin SOLLAND (GBR)
Maxime CHAZAL (FRA) / Francois-Arthur VIBERT (FRA) [3] BYE
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) / Oscar MESQUIDA BERG (ESP) 6-3 6-2 Jordan **** (USA) / Alexander MERINO (PER)
Roberto AFFONSO (BRA) / Alexander WARD (GBR) 6-2 6-3 Robert HERRERA (ESP) / Roger ORDEIG (ESP)
Soichiro MORITANI (JPN) / Takashi SAITO (JPN) [4] BYE
David PEL (NED) / Maxime TABATRUONG (FRA) 6-4 6-3 Gil SALA-BORDALLO (ESP) / Gerard SOLA GRAU (ESP)
Jaume PLA MALFEITO (ESP) / Jean-Marc WERNER (GER) [2] BYE

Quarterfinal

Sergio MARTOS GORNES (ESP) / Pol TOLEDO BAGUE (ESP) [1] 7-5 6-0 Isade JUNEAU (CAN) / Laurent RECOUDERC (FRA)
Maxime CHAZAL (FRA) / Francois-Arthur VIBERT (FRA) [3] 3-6 6-1 [10-7] Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) / Oscar MESQUIDA BERG (ESP)
Roberto AFFONSO (BRA) / Alexander WARD (GBR) 5-7 6-3 [10-8] Soichiro MORITANI (JPN) / Takashi SAITO (JPN) [4]
David PEL (NED) / Maxime TABATRUONG (FRA) 6-1 6-4 Jaume PLA MALFEITO (ESP) / Jean-Marc WERNER (GER) [2]

Semifinal

Sergio MARTOS GORNES (ESP) / Pol TOLEDO BAGUE (ESP) [1] 6-1 6-4 Maxime CHAZAL (FRA) / Francois-Arthur VIBERT (FRA) [3]
David PEL (NED) / Maxime TABATRUONG (FRA) 7-6(5) 6-3 Roberto AFFONSO (BRA) / Alexander WARD (GBR)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #12
Re: Spain F14 [18 May/Vic/Clay]

Qualy

Round 1

Alex RYBAKOV (USA) [1] 6-0 6-2 Pol FERNANDEZ (ESP)
Egill SIGURDSSON (ISL) 6-4 7-6(4) Carlos CAPEL (ESP)
Gnana Bhaskar PARAMATMUNI VENKATA (IND) 6-4 6-3 Brandon LEVENDALE (ZIM)
Manel PEREZ ESTEVE (ESP) [11] 4-6 7-5 6-0 Daniel QUEROL CHERIGNY (ESP)
Alexander MERINO (PER) [2] 6-2 6-2 Evan MCNICOL (CAN)
Jordan **** (USA) 6-4 7-6(4) Adria ALVAREZ (ESP)
David BIOSCA GIRVENT (ESP) 6-0 6-0 Vladislav LAPATKOV (AZE)
David GONZALEZ RODRIGUEZ (ESP) 6-2 7-5 Antonio MIRO (ESP) [13]
Aswin LIZEN (GBR) [3] 3-6 6-4 6-2 Arturo SCHMIDT (SUI)
Carlos DIVAR (ESP) 6-1 6-0 Ramy LABNA (EGY)
Alejandro REGUANT (ESP) 3-6 6-2 6-3 Oriol PUIG (ESP)
Allan Gomes OLIVEIRA (BRA) [12] 6-3 6-2 Keshav VELLODI (USA)
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) [4] 6-4 6-1 Francesc RULL VALLS (ESP)
Alexandre Gabriel RODRIGUES GIROTTO (BRA) 4-6 6-4 6-3 Claudio QUINONES GARCIA (ESP)
Pablo CASAS (ESP) 6-3 6-3 Marc SANTAMARIA POZO (ESP)
Oriol GARROBE GUILERA (ESP) [10] 6-2 6-0 Pol AMOROS RAMOS (ESP)
Dorian DESCLOIX (FRA) 1-6 6-3 6-4 Robert HERRERA (ESP) [5]
Marc MILA RAFI (ESP) 6-2 6-3 Rutger CRAMER (NED)
Leo Julien SEBAOUN (JPN) 6-1 6-0 Rossouw NORVAL (RSA)
Alex AYGUAVIVES (ESP) Walkover Alex VALERIANO (ESP) [16]
Soichiro MORITANI (JPN) [6] 6-0 6-1 Eric CALEGUER (BRA)
Eduardo RUSSI (BRA) 2-6 6-3 6-2 Hugo PASCUAL (ESP)
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) 6-2 6-4 Jan PALLARES MONREAL (ESP)
Dan DOWSON (AUS) [14] 6-1 6-0 Jorge Adair BARTRA QUISPE (PER)
Isade JUNEAU (CAN) [7] 6-2 6-2 Alan GADJIEV (UZB)
Alex FILLAT (ESP) 6-0 6-4 Aleksei NERUSHENKO (ESP)
Carlos FRANCO (ESP) 7-6(1) 6-2 Robert ZIGANSHIN (RUS)
Roberto AFFONSO (BRA) [9] 6-3 7-5 Pol VAQUERO FERNANDEZ (ESP)
Igor ZUBOV (RUS) [8] 6-3 6-3 Javier APELLANIZ NAPAL (ESP)
Antonioni FASANO (BRA) 7-5 6-2 Quim SORNI CHAVARRIA (ESP)
Joel FERRER (ESP) 6-1 6-2 Roger ALMATO BAUCELLS (ESP)
Can OZTUZUN (TUR) [15] 7-5 6-7(4) 6-3 Enrique VIDAL (GBR)

Round 2

Alex RYBAKOV (USA) [1] 6-0 6-3 Egill SIGURDSSON (ISL)
Manel PEREZ ESTEVE (ESP) [11] 6-3 6-4 Gnana Bhaskar PARAMATMUNI VENKATA (IND)
Alexander MERINO (PER) [2] 2-6 7-5 7-5 Jordan **** (USA)
David BIOSCA GIRVENT (ESP) 6-1 7-5 David GONZALEZ RODRIGUEZ (ESP)
Aswin LIZEN (GBR) [3] 6-2 7-6(2) Carlos DIVAR (ESP)
Allan Gomes OLIVEIRA (BRA) [12] 7-6(4) 4-6 7-5 Alejandro REGUANT (ESP)
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) [4] 6-0 6-2 Alexandre Gabriel RODRIGUES GIROTTO (BRA)
Pablo CASAS (ESP) 3-6 6-2 6-4 Oriol GARROBE GUILERA (ESP) [10]
Dorian DESCLOIX (FRA) 6-2 6-2 Marc MILA RAFI (ESP)
Leo Julien SEBAOUN (JPN) 6-4 6-3 Alex AYGUAVIVES (ESP)
Soichiro MORITANI (JPN) [6] 6-1 3-0 Retired Eduardo RUSSI (BRA)
Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) 6-1 6-3 Dan DOWSON (AUS) [14]
Isade JUNEAU (CAN) [7] 6-2 6-0 Alex FILLAT (ESP)
Roberto AFFONSO (BRA) [9] 6-2 4-6 6-4 Carlos FRANCO (ESP)
Igor ZUBOV (RUS) [8] 6-2 6-2 Antonioni FASANO (BRA)
Can OZTUZUN (TUR) [15] 6-4 6-1 Joel FERRER (ESP)

Round 3

Alex RYBAKOV (USA) [1] 6-1 6-2 Manel PEREZ ESTEVE (ESP) [11]
David BIOSCA GIRVENT (ESP) 7-6(1) 6-2 Alexander MERINO (PER) [2]
Aswin LIZEN (GBR) [3] 6-2 6-0 Allan Gomes OLIVEIRA (BRA) [12]
Oscar MESQUIDA BERG (ESP) [4] 6-0 6-3 Pablo CASAS (ESP)
Dorian DESCLOIX (FRA) 6-3 6-1 Leo Julien SEBAOUN (JPN)
Soichiro MORITANI (JPN) [6] 6-1 6-4 Sergio CASTELLON GUASCH (ESP)
Isade JUNEAU (CAN) [7] 6-0 7-5 Roberto AFFONSO (BRA) [9]
Igor ZUBOV (RUS) [8] 2-0 Retired Can OZTUZUN (TUR) [15]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #13
Re: Spain F14 [18 May/Vic/Clay]

MAIN DRAW

Quarterfinal

Alex RYBAKOV (USA) 7-6(2) 6-2 Alexis MUSIALEK (FRA) [1]
Alexander WARD (GBR) [3] 7-6(4) 6-2 Maxime TABATRUONG (FRA) [6]
Maxime CHAZAL (FRA) [4] 6-2 4-6 6-4 Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) [7]
Tommy PAUL (USA) 6-3 6-1 Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) [2]
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #14
Re: Spain F14 [18 May/Vic/Clay]

DOUBLES

Final

Sergio MARTOS GORNES (ESP) / Pol TOLEDO BAGUE (ESP) [1] 3-6 7-6(4) [17-15] David PEL (NED) / Maxime TABATRUONG (FRA)
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #15
Re: Spain F14 [18 May/Vic/Clay]

MAIN DRAW

Semifinal

Alexander WARD (GBR) [3] 6-1 6-1 Alex RYBAKOV (USA)
Maxime CHAZAL (FRA) [4] 7-5 6-1 Tommy PAUL (USA)

Final

Maxime CHAZAL (FRA) [4] 6-7(7) 7-6(4) 6-2 Alexander WARD (GBR) [3]
 
1 - 15 of 15 Posts
Top