Mens Tennis Forums banner
1 - 20 of 24 Posts

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Spain F13
Location: Loja, Andalusia, Spain
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)



Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100017165

Entry List
1 FORNELL-MESTRES, Marc ESP 256 1
2 RIBA-MADRID, Pere ESP 263 1
3 SANCHEZ-DE LUNA, Jose-Antonio ESP 305 1
4 LOGLO, Komlavi TOG 348 1
5 FRAILE, Gorka ESP 385 1
6 GENARO-MARTINEZ, Javier ESP 402 1
7 VERONELLI, Diego ARG 416 1
8 OLASO, Guillermo ESP 433 1
9 RODRIGUEZ, Bruno MEX 441 1
10 CLAR-ROSSELLO, Pedro ESP 453 1
11 BAUTISTA-AGUT, Roberto ESP 471 1
12 HOLZINGER, Tony GER 474 1
13 WESTERHOF, Boy NED 475 1
14 COLL-RIUDAVETS, Ignacio ESP 478 1
15 MEIGEL, Marc GER 487 1
16 LEONTE, Bogdan-Victor ROU 498 1
17 REXACH-ITOIZ, Carlos ESP 523 1
18 URZUA-RIVERA, Ricardo CHI 1 Junior Exempt


Alternates
19 TAVARES, Leonardo POR 524 1
20 PEREZ PUIGDOMENECH, Miquel ESP 546 1
21 GONZALEZ, Alejandro COL 590 1
22 PEREZ-PEREZ, Sergio ESP 653 1
23 RAMOS-VINOLAS, Albert ESP 686 1
24 KRETSCHMER, Gero GER 695 1
25 KUNNAP, Mait EST 723 2
26 COLANGELO, Fabio ITA 724 2
27 GHEDIN, Riccardo ITA 726 3
28 PEREZ-PEREZ, Luis-Antonio ESP 731 1
29 CAZES-CARRERE, Thomas FRA 760 2
30 SABATE-BRETOS, Oscar ESP 761 1
31 CHECA-CALVO, Jose ESP 770 1
32 SOUSA, Joao POR 792 1
33 MARTIN-ADALIA, Pablo ESP 824 1
34 PLOTNIY, Andrei RUS 825 2
35 GUTIERREZ-FERROL, Sergio ESP 830 1
36 ALONSO-CAMPOS, Angel ESP 831 1
37 DI MEO, Giulio ITA 839= 2
38 CAVALLERO, Federico ARG 846 1
39 VIOLA, Matteo ITA 847 2
40 STRUVAY, Eduardo COL 856 1
41 PELLERIN, Ludwig FRA 867= 2
42 ZEKIC, Miljan SRB 872= 2
43 SUCH-PEREZ, Juan-Miguel ESP 875 1
44 BOJE-ORDONEZ, Agustin ESP 881 1
45 MALO-CASADO, Borja CHI 896 2
46 SAMPER-MONTANA, Jordi ESP 918= 1
47 LIVRAGHI, Mattia ITA 918= 2
48 TASSART, Antoine FRA 924= 3
49 BAGNIS, Facundo ARG 930= 1
50 NEDELKO, Ivan RUS 960= 1
51 ESTRUCH, David ESP 966= 1
52 HAMARD, Antoine FRA 997= 2
53 FEAVER, James GBR 1021= 2
54 GONZALEZ-DE CUETO, Carlos ESP 1042= 1
55 SATTANINO, Marco ITA 1048 3
56 CHALA, Eddy FRA 1059= 1
57 GRANOLLERS-PUJOL, Gerard ESP 1072= 1
58 FAVA, Andrea ITA 1083= 2
59 DE RIJKE, Remko NED 1104= 3
60 CERVANTES-HUEGUN, Inigo ESP 1119= 1
61 SIMONI, Marco ITA 1119= 3
62 BELLA, Marco ITA 1127= 2
63 PIROZZI, Giacomo ITA 1127= 3
64 SAENZ, Matias ARG 1143= 1
65 PICCO, Agustin ARG 1143= 1
66 MARQUES, Frederico POR 1143= 3
67 BURJAILI, Caio BRA 1143= 2
68 PENAUD, Alexandre FRA 1160= 2
69 OLLIVIER-BAQUERO, David ESP 1176= 1
70 YUNIS, Juan-Pablo ARG 1180= 1
71 FALGHERI, Andrea ITA 1180= 2
72 GRAMMARE, Nicolas FRA 1180= 1
73 GARCIA-RODRIGUEZ, Jose-Manuel ESP 1197= 1
74 RUMENOV PAYAKOV, Georgi ESP 1197= 2
75 CUELLAR-GONZALEZ, Mario ESP 1197= 1
76 SANCIC, Antonio CRO 1197= 1
77 MARTIN, Andrej SVK 1197= 3
78 MARTIN-VELEZ, Antonio ESP 1255= 1
79 MOHAZEBNIA, Mohammed IRI 1255= 2
80 RICE, David GBR 1255= 1
81 VUKOVIC, Ivan CRO 1274= 2
82 BONDAZ, Laurent ITA 1289= 2
83 GAICH, German ARG 1315= 1
84 RODRIGUEZ-ALONSO, Roberto ESP 1315= 1
85 CALDERON-RODRIGUEZ, Carlos ESP 1315= 1
86 CONSTANTIN, Alin-Mihai ROU 1315= 1
87 TAMAGNONE, Franco ARG 1315= 1
88 RIOS-BENITEZ, Martin ARG 1315= 2
89 BONAMI, Maxime FRA 1315= 3
90 THIVANT, Yannick FRA 1315= 1
91 PENADES-SANZ, Santiago ESP 1408= 2
92 VIVANCO-GUZMAN, Andoni ESP 1408= 1
93 CARRESE, Valerio ITA 1408= 2
94 PHILLIPS, Morgan GBR 1408= 1
95 $ ALCORTA-OLARRA, Guillermo ESP 1408= 1
96 SOUSA, Pedro POR 1408= 2
97 VILLEGAS, Santiago COL 1408= 1
98 ROMERO-TORRES, Amador ESP 1408= 1
99 TORRONI, Giulio ITA 1408= 2
100 DE SCHEPPER, Kenny FRA 1408= 1
101 HERNANDEZ-AGUILA, Abel ESP 1408= 1
102 CASTRO, Ivan-Garcia BRA 1502= 1
103 MATESANZ-ARAGONES, Eduardo ESP 1502= 1
104 VUKOV, Stefano CRO 1502= 1
105 PALACIOS-SIEGENTHALE, Marcelo ESP 1502= 1
106 INZERILLO, Jerome FRA 1502= 3
107 STABINS, Krisjanis LAT 1502= 2
108 GOMEZ-HERRERA, Carlos ESP 1502= 1
109 LUSTYK, Jakub CZE 1502= 3
110 AGNIEL, Arnaud FRA 1502= 1
111 RIZZO, Claudio ITA 1502= 2
112 SANTO-VALDIVIESO, Jaume ESP 1502= 1
113 YU, Nai-Zheng CHN 1502= 1
114 STRUNNIKOV, Artem RUS 1502= 2
115 GUAITA-PAIS, Enric ESP 1502= 1
116 STEINHERR, Mike GER 1502= 2
117 BARTH, George USA 1502= 5
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Re: Spain F13 [March 31 - Loja - Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Joao SOUSA (POR) (1) defeated Santiago PENADES-SANZ (ESP) 7-6(6) 6-3
Alberto RODRIGUEZ-CERVANTES (ESP) defeated Xavier GARCIA-PARRA (ESP) 6-2 6-2
Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) defeated Pablo Ricardo RODEIRO (ESP) 6-1 6-3
Facundo BAGNIS (ARG) (9) defeated Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) 7-6(5) 6-4
Marcelo DEMOLINER (BRA) (2) defeated Diego CONCA-CARBONELL (ESP) 6-2 6-1
David FLOREZ-COHEN (ESP) defeated Marcos Gab DILLANA KENDALL (ESP) 7-6(4) 6-3
Morgan PHILLIPS (GBR) defeated Borja RODRIGUEZ MANZANO (ESP) 6-0 6-1
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (10) defeated Francisco Antonio DOMINGUEZ DIAZ (ESP) 6-1 6-1
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (3) defeated Javier PERIS-INIGO (ESP) 6-0 6-1
David RICE (GBR) defeated Artem PUDOVKIN (RUS) 6-0 6-2
Alin-Mihai CONSTANTIN (ROU) defeated Simon CASTELLO-BRUNET (ESP) 6-2 6-4
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) (14) defeated Alejandro ESPEJO SANCHEZ (ESP) 6-4 6-1
Angel ALONSO-CAMPOS (ESP) (4) defeated Adrian PEREZ GARCIA (ESP) 6-1 7-5
Gil SALA-BORDALLO (ESP) defeated Daniel RUA (ARG) 6-1 6-1
Juan-Pablo YUNIS (ARG) defeated Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) 6-2 6-1
Agustin PICCO (ARG) (13) defeated Oliver WHITE (GBR) 6-0 6-1
Federico CAVALLERO (ARG) (5) defeated Abel HERNANDEZ-AGUILA (ESP) 6-3 6-2
Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) defeated Georgy KUROCHKIN (RUS) 6-2 6-1
Santiago VILLEGAS (COL) defeated Matias HOWELLS (ARG) 6-3 6-4
Antonio SANCIC (CRO) (15) defeated Franco TAMAGNONE (ARG) 6-3 7-5
Eduardo STRUVAY (COL) (6) defeated Jonathan FLOREZ-COHEN (ESP) 6-2 6-2
Steven DIEZ (ESP) defeated Enric GUAITA-PAIS (ESP) 7-5 6-1
Amarit SANCHEZ-THAMMAKRONG (ESP) defeated Martin BAKER (GBR) 6-7(4) 6-0 6-1
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) (11) defeated Daniel TJONDRONEGORO (NED) 6-3 7-6(3)
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) (7) defeated Ismael RODRIGUEZ-RAMOS (ESP) 6-3 6-3
Javier MARTI (ESP) defeated Antonio GARCIA-GONZALEZ (ESP) 6-2 6-4
German GAICH (ARG) defeated Alejandro GARCIA FERRERO (ESP) 6-3 6-2
Artur ROMANOWSKI (POL) defeated Matias SAENZ (ARG) (12) 2-6 6-3 7-6(2)
Borja MALO-CASADO (CHI) (8) defeated Ilya DROZDOV (RUS) 6-2 6-2
Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) defeated Guillermo ALCORTA-OLARRA (ESP) 6-1 6-3
Arnaud AGNIEL (FRA) defeated Nikolai NESTEROV (RUS) 6-2 6-1
Bernardo DIAS (BRA) defeated Antonio FERNANDEZ-CANTISANO (ESP) 4-6 6-2 6-0

2nd Round

Joao SOUSA (POR) (1) defeated Alberto RODRIGUEZ-CERVANTES (ESP) 6-3 6-2
Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) defeated Facundo BAGNIS (ARG) (9) 6-1 6-2
Marcelo DEMOLINER (BRA) (2) defeated David FLOREZ-COHEN (ESP) 6-2 6-2
Morgan PHILLIPS (GBR) defeated Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (10) 6-3 6-3
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (3) defeated David RICE (GBR) 6-2 6-3
Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) (14) defeated Alin-Mihai CONSTANTIN (ROU) 7-6(2) 6-4
Angel ALONSO-CAMPOS (ESP) (4) defeated Gil SALA-BORDALLO (ESP) 7-6(3) 6-3
Juan-Pablo YUNIS (ARG) defeated Agustin PICCO (ARG) (13) 6-4 7-6(5)
Federico CAVALLERO (ARG) (5) defeated Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) 4-6 7-6(6) 6-1
Antonio SANCIC (CRO) (15) defeated Santiago VILLEGAS (COL) 6-1 6-2
Eduardo STRUVAY (COL) (6) defeated Steven DIEZ (ESP) 6-1 6-4
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) (11) defeated Amarit SANCHEZ-THAMMAKRONG (ESP) 6-3 6-2
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) (7) defeated Javier MARTI (ESP) 6-4 6-4
Artur ROMANOWSKI (POL) defeated German GAICH (ARG) 6-4 7-5
Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) defeated Borja MALO-CASADO (CHI) (8) 6-1 Retired
Arnaud AGNIEL (FRA) defeated Bernardo DIAS (BRA) 7-6(5) 7-6(3)

3rd Round

Joao SOUSA (POR) (1) defeated Carlos GOMEZ-HERRERA (ESP) 6-1 7-6(2)
Morgan PHILLIPS (GBR) defeated Marcelo DEMOLINER (BRA) (2) 6-3 6-4
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (3) defeated Inigo CERVANTES-HUEGUN (ESP) (14) 7-5 7-5
Juan-Pablo YUNIS (ARG) defeated Angel ALONSO-CAMPOS (ESP) (4) 6-1 6-1
Antonio SANCIC (CRO) (15) defeated Federico CAVALLERO (ARG) (5) 6-4 3-6 7-5
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) (11) defeated Eduardo STRUVAY (COL) (6) 6-4 6-4
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) (7) defeated Artur ROMANOWSKI (POL) 6-1 6-1
Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) defeated Arnaud AGNIEL (FRA) 6-3 6-3



http://www.tenispain.es/tenispain/torneos/crp2008/c2444/pre.pdf

http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyround.asp?tournament=1100017165&event=

http://www.atptennis.com/en/common/...//www.atptennis.com/1/posting/2008/809/qs.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Re: Spain F13 [March 31 - Loja - Clay]

Singles Main Draw

1st Round

Pere RIBA-MADRID (ESP) (1) defeated Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) 6-4 6-2
Morgan PHILLIPS (GBR) defeated Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) 6-2 6-2
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) defeated Carlos GUERRERO-PANCORBO (ESP) 6-0 6-0
Guillermo OLASO (ESP) (5) defeated Leonardo TAVARES (POR) 7-5 6-3
Gorka FRAILE (ESP) (3) defeated Joao SOUSA (POR) 6-7(5) 6-2 7-5
Alejandro GONZALEZ (COL) defeated Juan-Pablo YUNIS (ARG) 7-5 6-1
David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) defeated Diego PUERTO-JAIMEZ (ESP) 6-3 2-6 6-2
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (8) defeated Bogdan-Victor LEONTE (ROU) 7-6(11) 6-3
Bruno RODRIGUEZ (MEX) (6) defeated Jose-Antonio FUENTES-TEVAR (ESP) 6-1 4-1 Retired
Sergio PEREZ-PEREZ (ESP) defeated Carlos REXACH-ITOIZ (ESP) 6-4 6-3
Boy WESTERHOF (NED) defeated Carlos CALDERON-RODRIGUEZ (ESP) 6-4 6-4
Tony HOLZINGER (GER) defeated Diego VERONELLI (ARG) (4) 6-2 7-6(2)
Rui MACHADO (POR) (7) defeated Miquel PEREZ PUIGDOMENECH (ESP) 6-0 6-1
Federico CAVALLERO (ARG) defeated Antonio SANCIC (CRO) 6-3 6-1
Ignacio MORENTE-GEMAS (ESP) defeated Angel ALONSO-CAMPOS (ESP) 6-3 7-6(4)
Jose-Antonio SANCHEZ-DE LUNA (ESP) (2) defeated Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) 7-5 6-4

2nd Round

Pere RIBA-MADRID (ESP) (1) defeated Morgan PHILLIPS (GBR) 6-0 6-2
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) defeated Guillermo OLASO (ESP) (5) 6-3 3-6 7-6(3)
Gorka FRAILE (ESP) (3) defeated Alejandro GONZALEZ (COL) 6-4 6-0
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (8) defeated David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) 6-4 6-1
Bruno RODRIGUEZ (MEX) (6) defeated Sergio PEREZ-PEREZ (ESP) 6-1 6-2
Tony HOLZINGER (GER) defeated Boy WESTERHOF (NED) 6-3 6-2
Rui MACHADO (POR) (7) defeated Federico CAVALLERO (ARG) 6-3 0-6 6-2
Jose-Antonio SANCHEZ-DE LUNA (ESP) (2) defeated Ignacio MORENTE-GEMAS (ESP) 6-0 6-2

Quarterfinal

Pere RIBA-MADRID (ESP) (1) defeated Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) 6-3 6-3
Gorka FRAILE (ESP) (3) defeated Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (8) 7-6(6) 6-2
Tony HOLZINGER (GER) defeated Bruno RODRIGUEZ (MEX) (6) 6-4 6-3
Rui MACHADO (POR) (7) defeated Jose-Antonio SANCHEZ-DE LUNA (ESP) (2) 6-2 6-2

Semifinal

Pere RIBA-MADRID (ESP) (1) defeated Gorka FRAILE (ESP) (3) 6-4 6-1
Rui MACHADO (POR) (7) defeated Tony HOLZINGER (GER) 6-4 6-3

Final

Rui MACHADO (POR) (7) defeated Pere RIBA-MADRID (ESP) (1) 6-3 3-6 6-1

http://www.tenispain.es/tenispain/torneos/crp2008/c2444/fin.pdf

http://www.atptennis.com/en/common/.../www.atptennis.com/1/posting/2008/809/mds.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Re: Spain F13 [March 31 - Loja - Clay]

Doubles Draw

1st Round

CERVANTES-HUEGUN (ESP) / GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated LEONTE (ROU) / WESTERHOF (NED) (1) 6-4 7-6(5)
BOJE-ORDONEZ (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) defeated HOLZINGER (GER) / PUERTO-JAIMEZ (ESP) 6-2 6-1
REXACH-ITOIZ (ESP) / RIBA-MADRID (ESP) (3) defeated GAICH (ARG) / PICCO (ARG) 6-1 3-6 [10-7]
RODRIGUEZ (MEX) / VIVANCO-GUZMAN (ESP) defeated GONZALEZ (COL) / STRUVAY (COL) 6-4 6-3
CLAR-ROSSELLO (ESP) / OLASO (ESP) defeated CAVALLERO (ARG) / TAMAGNONE (ARG) 6-3 6-7(8) [10-8]
BAGNIS (ARG) / RICE (GBR) defeated NESTEROV (RUS) / PEREZ-PEREZ (ESP) (4) 7-6(5) 7-5
DIEZ (ESP) / MORENTE-GEMAS (ESP) defeated MALO-CASADO (CHI) / SAENZ (ARG) 6-4 6-2
PEREZ PUIGDOMENECH (ESP) / SANCHEZ-DE LUNA (ESP) (2) defeated VERONELLI (ARG) / YUNIS (ARG) 7-5 6-3

Quarterfinal

CERVANTES-HUEGUN (ESP) / GRANOLLERS-PUJOL (ESP) defeated BOJE-ORDONEZ (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) 2-6 6-1 [10-3]
RODRIGUEZ (MEX) / VIVANCO-GUZMAN (ESP) defeated REXACH-ITOIZ (ESP) / RIBA-MADRID (ESP) (3) 6-1 6-2
CLAR-ROSSELLO (ESP) / OLASO (ESP) defeated BAGNIS (ARG) / RICE (GBR) 6-2 6-1
PEREZ PUIGDOMENECH (ESP) / SANCHEZ-DE LUNA (ESP) (2) defeated DIEZ (ESP) / MORENTE-GEMAS (ESP) 6-1 6-1

Semifinal

RODRIGUEZ (MEX) / VIVANCO-GUZMAN (ESP) defeated CERVANTES-HUEGUN (ESP) / GRANOLLERS-PUJOL (ESP) 6-4 6-1
CLAR-ROSSELLO (ESP) / OLASO (ESP) defeated PEREZ PUIGDOMENECH (ESP) / SANCHEZ-DE LUNA (ESP) (2) 6-3 6-4

Final

CLAR-ROSSELLO (ESP) / OLASO (ESP) defeated RODRIGUEZ (MEX) / VIVANCO-GUZMAN (ESP) 7-6(5) 6-3



http://www.tenispain.es/tenispain/torneos/crp2008/c2444/dob.pdf

http://www.atptennis.com/en/common/.../www.atptennis.com/1/posting/2008/809/mdd.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Re: Spain F13 [March 31 - Loja - Clay] Entry List

Tavares, Perez-Puigdomenech, A. Gonzalez IN
Ignacio Coll, Marc Fornell, K. Loglo OUT

QD: 64 size, 29-31 March
MDS: 1-6 April, MDD 1-5 April
 

·
Registered
Joined
·
196 Posts
Re: Spain F13 [March 31 - Loja - Clay] Entry List

Bruno Rodriguez :D Come On for the title
 

·
Registered
Joined
·
1,350 Posts

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Re: Spain F13 [March 31 - Loja - Clay] Main Draw

First Round
(1)Pere Riba (ESP) vs (q)Agustin Boje (ESP)
(q)Morgan Phillps (GBR) d. (JE)Ricardo Urzua (CHI) 6-2 6-2
(q)Pablo Martin-Adalia (ESP) vs (WC)Carlos Guerrero (ESP)
(5)Guillermo Olaso (ESP) vs Leonardo Tavares (POR) 7-5 6-3
(3)Gorka Fraile (ESP) vs (q)Joao Sousa (POR)
Alejandro Gonzalez (COL) vs (q)Juan Pablo Yunis (ARG)
(WC)Diego Puerto-Jaimez (ESP) vs (q)David Ollivier (ESP)
(8)Pedro Clar (ESP) vs Bogdan Leonte (ROU)
(6)Bruno Rodriguez (MEX) d. (WC)Jose Antonio Fuentes (ESP) 6-1 4-1 ret.
Sergio Perez-Perez (ESP) d. Carlos Rexach-Itoiz (ESP) 6-4 6-3
Boy Westerhof (NED) vs (q)Carlos Calderon (ESP)
Tony Holzinger (GER) d. (4)Diego Veronelli (ARG) 6-2 7-6(2)
(7)(SE)Rui Machado (POR) vs Miquel Perez (ESP)
(q)Antonio Sancic (CRO) vs (LL)Federico Cavallero (ARG) [Cavallero replaces Javier Genaro-Martinez]
(LL)Angel Alonso-Campos (ESP) d. (WC)Ignacio Morente (ESP) 6-3 7-6(4) [Alonso-Campos replaces Marc Meigel]
(2)Jose Antonio Sanchez de Luna (ESP) d. Roberto Bautsita (ESP) 7-5 6-4
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Re: Spain F13 [March 31 - Loja - Clay] Main Draw

First Round
Inigo Cervantes/Gerard Granollers (ESP) d. (1)Bogdan Leonte/Boy Westerhof (ROU/NED) 6-4 7-6(5)
Agustin Boje/Pablo Martin-Adalia (ESP) d. (WC)Tony Holzinger/Diego Puerto-Jaimez (GER/ESP) 6-2 6-1
(3)Carlos Rexach-Itoiz/Pere Riba (ESP) d. German Gaich/Agustin Picco (ARG) 6-1 3-6 (10-7)
Bruno Rodriguez/Andoni Vivanco (MEX/ESP) d. Alejandro Gonzalez/Eduardo Struvay (COL) 6-4 6-3
Pedro Clar/Guillermo Olaso (ESP) d. Federico Cavallero/Franco Tamagnone (ARG) 6-3 6-7(8) (10-8)
Facundo Bagnis/David Rice (ARG/GBR) d. (4)(WC)Nikolay Nesterov/Sergio Perez-Perez (RUS/ESP) 7-6(5) 7-5
(WC)Steven Diez/Ignacio Morente (ESP) d. Borja Malo/Matias Saenz (CHI/ARG) 6-4 6-2
(2)Miquel Perez/Jose Antonio Sanchez de Luna (ESP) vs Diego Veronelli/Juan Pablo Yunis (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Re: Spain F13 [March 31 - Loja - Clay] Main Draw

2 RD

Pere RIBA-MADRID (ESP) (1) def Morgan PHILLIPS (GBR)
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) def Guillermo OLASO (ESP) (5) 6-3 3-6 7-6(3)
Gorka FRAILE (ESP) (3) def Alejandro GONZALEZ (COL) 6-4 6-0
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (8) def David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) 6-4 6-1
Bruno RODRIGUEZ (MEX) (6) def Sergio PEREZ-PEREZ (ESP) 6-1 6-2
Tony HOLZINGER (GER) def Boy WESTERHOF (NED) 6-3 6-2
Rui MACHADO (POR) (7) def Federico CAVALLERO (ARG) 6-3 0-6 6-2
Jose-Antonio SANCHEZ-DE LUNA (ESP) (2)
def Ignacio MORENTE-GEMAS (ESP) 6-0 6-2
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Re: Spain F13 [March 31 - Loja - Clay] Main Draw

2nd Round

Pere RIBA-MADRID (ESP) (1) defeated Morgan PHILLIPS (GBR) 6-0 6-2
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) defeated Guillermo OLASO (ESP) (5) 6-3 3-6 7-6(3)
Gorka FRAILE (ESP) (3) defeated Alejandro GONZALEZ (COL) 6-4 6-0
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (8) defeated David OLLIVIER-BAQUERO (ESP) 6-4 6-1
Bruno RODRIGUEZ (MEX) (6) defeated Sergio PEREZ-PEREZ (ESP) 6-1 6-2
Tony HOLZINGER (GER) defeated Boy WESTERHOF (NED) 6-3 6-2
Rui MACHADO (POR) (7) defeated Federico CAVALLERO (ARG) 6-3 0-6 6-2
Jose-Antonio SANCHEZ-DE LUNA (ESP) (2) defeated Ignacio MORENTE-GEMAS (ESP) 6-0 6-2

Quarterfinal

Pere RIBA-MADRID (ESP) (1) defeated Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) 6-3 6-3
Gorka FRAILE (ESP) (3) defeated Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (8) 7-6(6) 6-2
Tony HOLZINGER (GER) defeated Bruno RODRIGUEZ (MEX) (6) 6-4 6-3
Rui MACHADO (POR) (7) defeated Jose-Antonio SANCHEZ-DE LUNA (ESP) (2) 6-2 6-2

Semifinal

Pere RIBA-MADRID (ESP) (1) Vs Gorka FRAILE (ESP) (3)
Tony HOLZINGER (GER) Vs Rui MACHADO (POR) (7)
 

·
Registered
Joined
·
86,336 Posts
Re: Spain F13 [March 31 - Loja - Clay] Main Draw

Rui is incredible currently.... :cool:
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Re: Spain F13 [March 31 - Loja - Clay] Main Draw

Rui is incredible currently.... :cool:
I hope he get a WC for Estoril :)
he can't play qualies as he plays the Davis Cup

but we never know who the Portuguese Tennis Federation will award, it wouldn't surprise me if Dee gets a WC for Estoril :eek:
 

·
Registered
Joined
·
122 Posts
Re: Spain F13 [March 31 - Loja - Clay] Main Draw

I hope he get a WC for Estoril :)
he can't play qualies as he plays the Davis Cup

but we never know who the Portuguese Tennis Federation will award, it wouldn't surprise me if Dee gets a WC for Estoril :eek:
Well, first of all, it's not the Portuguese Tennis Federation that gives the WC :)rocker:)...it's João Lagos Sports. And then I think they were waiting for Djokovic. Now he gave up, I think Rui is the main candidate:D!
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,864 Posts
Re: Spain F13 [March 31 - Loja - Clay] Main Draw

He deserves a WC, for sure.
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,864 Posts
Re: Spain F13 [March 31 - Loja - Clay] Main Draw

Anyways,

:yeah: Gorka
:( Jose Antonio
 
1 - 20 of 24 Posts
Top