Mens Tennis Forums banner

1 - 18 of 18 Posts

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Location: Majadahonda
Prize: 15K
Surface: Clay - Outdoor

Main Draw

1 Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) 277 1
2 Marc GINER (ESP) 313 1
3 Andres ARTUNEDO MARTINAVARR (ESP) 322 P 1
4 Dusan LOJDA (CZE) 325 1
5 Flavio CIPOLLA (ITA) 406 1
6 David VEGA HERNANDEZ (ESP) 441 1
7 Michal SCHMID (CZE) 496 1
8 Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) 508 1
9 Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) 523 1
10 Marek SEMJAN (SVK) 542 1
11 Maxime TABATRUONG (FRA) 569 2
12 Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) 573 1
13 Jose CHECA-CALVO (ESP) 580 1
14 Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) 581 P 1
15 Jean-Marc WERNER (GER) 584 P 1
16 Marcos GIRALDI REQUENA (ESP) 593 1
17 Mario VILELLA MARTINEZ (ESP) 607 1
18 Romain BARBOSA (POR) 636 3

Qualifying

1 Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 689 1
2 Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) 708 1
3 Marc FORNELL-MESTRES (ESP) 729 1
4 Libor SALABA (CZE) 733 1
5 Jordi MUNOZ-ABREU (VEN) 742 1
6 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) 753 1
7 Miguel SEMMLER (ESP) 778 1
8 Sasi Kumar MUKUND (IND) 788 1
9 Goncalo OLIVEIRA (POR) 793 1
10 Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) 853 1
11 Jelle SELS (NED) 897 1
12 Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 933 1
13 Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP) 951 1
14 Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) 956 1
15 Michael BOIS (FRA) 981 1
16 Thomas GIRAUDEAU (FRA) 986 1
17 Adrien PUGET (FRA) 1104 2
18 Aaron CORTES ALCARAZ (ESP) 1114 6
19 Carlos TABERNER (ESP) 1136 1
20 Eduardo NAVA (USA) 1158 1
21 Maciej RAJSKI (POL) 1287= 1
22 Alexander MERINO (PER) 1297 1
23 Borja RODRIGUEZ MANZANO (ESP) 1310= 1
24 Zhizhen ZHANG (CHN) 1317= 1
25 Sergio CASTELLON GUASCH (ESP) 1394= 1
26 Ivan GOMEZ MANTILLA (ESP) 1419= 1
27 Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) 1424= 1
28 Evan HOYT (GBR) 1468= 1
29 Stijn MEULEMANS (BEL) 1471= 1
30 Romain DAUZET (FRA) 1608= 1
31 Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP) 1650= 1
32 Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP) 1691 1
33 Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) 1715 1
34 Jaime FERMOSELL (ESP) 1720= 1
35 Valentino CIOTTI (ITA) 1730= 1
36 Martin BLASKO (SVK) 1730= 1
37 Alejandro ORTEGA PALACIOS (ESP) 1730= 1
38 Carlos GARCIA-VILLANUEVA (ESP) 1848= 1
39 Luis Diego CHAVEZ VILLALPANDO (BOL) 1848= 1
40 Jordan CORREIA PASSOS DO CARMO (BRA) 1965= 1
41 Alexandre FAVROT (FRA) 2040= 1
42 Javier AMANTEGUI (ESP) 2040= 1
43 Alberto SANTOS BRAVO (ESP) 2089= 1
44 Brian CUYPERS (BEL) 2120= 1
45 Alex VALERIANO (ESP) 2120= 1
46 Bruno MARDONES (ESP) 2142= 1
47 Diego-Jose MANRIQUE-VELAZQUEZ (ESP) 60 1
48 Diogo LOURENCO (POR) 15 1
49 George DAVIES (GBR) 83 2
50 Egill SIGURDSSON (ISL) 13 1
51 Neven KRIVOKUCA (CRO) 275 1
52 Ander DE LORENZO-ARACAMA (ESP) 70 1
53 Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP) 99 1
54 Faustino ARROGANTE-DE LANUZA (ESP) 116 1
55 Eduardo Andres URGELL BUSTAMANTE (ESP) 118 1
56 Brandon LEVENDALE (ZIM) 155 (RSA) 1
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Spain F10 [20 April/Majadahonda/Clay]

Qualifying Draw

Round 1

Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) [1] 6-2 6-0 Alejandro REYES LILLO (ESP)
Valentino CIOTTI (ITA) 7-6(4) 7-6(2) Killian DAVANZO (SUI)
Alejandro ORTEGA PALACIOS (ESP) 6-1 6-1 Ronny NDINYA (KEN)
Javier AMANTEGUI (ESP) [13] 6-2 6-4 Ivan Constantino GIJON ARRUABARRENA (ESP)
Goncalo OLIVEIRA (POR) [2] 6-1 6-0 Daniel LEDESMA PINEDA (ESP)
Piotr ZBROJA (POL) 6-7(7) 6-4 6-3 Eduardo RUSSI (BRA)
Jordan CORREIA PASSOS DO CARMO (BRA) 6-1 6-1 Guillermo ARTIZ MATEO (ESP)
Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) [15] 6-2 6-2 Juan GRANELL HEREDERO (ESP)
Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) [3] 7-6(3) 7-5 Brian CUYPERS (BEL)
Martin BLASKO (SVK) 6-2 6-2 Diego ORTIZ VELARDO (ESP)
Roberto HERRERO ARAGUAS (ESP) 6-1 6-1 Alberto MARCIEL CHAMON (ESP)
Borja RODRIGUEZ MANZANO (ESP) [10] 6-1 6-3 Pablo BELDA (ESP)
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) [4] 6-4 6-2 Diego-Jose MANRIQUE-VELAZQUEZ (ESP)
Alberto NIETO (ESP) 4-6 6-4 6-2 Alberto CACERES CASAS (ESP)
Antonioni FASANO (BRA) 6-0 6-3 Lucas CERBELLI (ESP)
Romain DAUZET (FRA) [12] 6-1 6-0 Mark BURGOS (FRA)
Eduardo NAVA (USA) [5] 6-3 6-2 Alex MOLINA (ESP)
Neven KRIVOKUCA (CRO) 6-3 6-4 Hugo LARGO (ESP)
Arturo TORREGROSA VELILLA (ESP) 6-0 6-0 Alejandro ROJAS (ESP)
Maciej RAJSKI (POL) [9] 6-2 6-2 Carlos FERNANDEZ-ESPINAR (ESP)
Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP) [6] 6-3 6-4 Alex VALERIANO (ESP)
Javier CALLEJO VELASCO (ESP) 0-6 6-3 7-6(3) Urs THURAU (GER)
Rafael GONZALEZ ALMAZAN (ESP) 6-2 6-7(3) 6-3 Alejandro ALAIX (ESP)
Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP) [14] 6-2 6-1 Halit Berke MANGALOGLU (TUR)
Thomas GIRAUDEAU (FRA) [7] 6-2 6-0 Jesus TAPIADOR BARAJAS (ESP)
Mario PACCINI SANCHO (ESP) 7-6(3) 6-2 Alberto SANTOS BRAVO (ESP)
George DAVIES (GBR) 7-5 6-3 Tomas PUSIC WHITMORE (ESP)
Luis Diego CHAVEZ VILLALPANDO (BOL) 7-5 6-3 Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) [11]
Adrien PUGET (FRA) [8] 6-1 6-3 Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP)
Alvaro BLANCO DAMEA (ESP) 6-2 4-6 6-2 Miguel VALLEJO (ESP)
Raul JIMENEZ PLATAS (ESP) 6-4 3-6 7-6(7) Raul MADRID (ESP)
Jaime FERMOSELL (ESP) [16] 6-2 6-4 Eduardo Andres URGELL BUSTAMANTE (ESP)

Round 2

Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) [1] 6-2 7-5 Valentino CIOTTI (ITA)
Javier AMANTEGUI (ESP) [13] 6-4 6-3 Alejandro ORTEGA PALACIOS (ESP)
Goncalo OLIVEIRA (POR) [2] 6-1 6-2 Piotr ZBROJA (POL)
Jordan CORREIA PASSOS DO CARMO (BRA) 6-1 6-4 Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) [15]
Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) [3] 7-5 6-3 Martin BLASKO (SVK)
Borja RODRIGUEZ MANZANO (ESP) [10] 6-0 6-3 Roberto HERRERO ARAGUAS (ESP)
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) [4] 6-1 6-2 Alberto NIETO (ESP)
Antonioni FASANO (BRA) 6-3 6-1 Romain DAUZET (FRA) [12]
Eduardo NAVA (USA) [5] 2-0 Retired Neven KRIVOKUCA (CRO)
Maciej RAJSKI (POL) [9] 6-3 6-3 Arturo TORREGROSA VELILLA (ESP)
Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP) [6] 6-0 6-2 Javier CALLEJO VELASCO (ESP)
Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP) [14] 6-3 6-4 Rafael GONZALEZ ALMAZAN (ESP)
Thomas GIRAUDEAU (FRA) [7] 6-4 6-2 Mario PACCINI SANCHO (ESP)
Luis Diego CHAVEZ VILLALPANDO (BOL) 7-5 6-3 George DAVIES (GBR)
Adrien PUGET (FRA) [8] 6-3 6-2 Alvaro BLANCO DAMEA (ESP)
Jaime FERMOSELL (ESP) [16] 6-2 6-3 Raul JIMENEZ PLATAS (ESP)

Round 3

Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) [1] 6-1 6-3 Javier AMANTEGUI (ESP) [13]
Goncalo OLIVEIRA (POR) [2] 6-3 6-7(3) 4-0 Retired Jordan CORREIA PASSOS DO CARMO (BRA)
Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) [3] 7-6(5) 2-1 Retired Borja RODRIGUEZ MANZANO (ESP) [10]
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) [4] 6-2 6-2 Antonioni FASANO (BRA)
Eduardo NAVA (USA) [5] 6-4 7-6(5) Maciej RAJSKI (POL) [9]
Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP) [6] 6-3 6-4 Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP) [14]
Thomas GIRAUDEAU (FRA) [7] 7-6(1) 6-2 Luis Diego CHAVEZ VILLALPANDO (BOL)
Adrien PUGET (FRA) [8] 6-2 6-3 Jaime FERMOSELL (ESP) [16]
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Spain F10 [20 April/Majadahonda/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Jean-Marc WERNER (GER) 7-5 7-5 Dusan LOJDA (CZE) [1]
Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) 6-2 6-1 Stefan PRIVEE (NED)
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) 6-2 4-6 6-0 Marek SEMJAN (SVK)
Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) 6-0 Retired Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [6]
Flavio CIPOLLA (ITA) [4] 3-0 Retired Goncalo OLIVEIRA (POR)
Sasi Kumar MUKUND (IND) 6-4 6-3 Borja RODRIGUEZ MANZANO (ESP)
Andres ARTUNEDO MARTINAVARR (ESP) 6-2 6-1 Alex DOMINGUEZ SOTO (ESP)
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8] 7-6(4) 3-6 7-6(4) Thomas GIRAUDEAU (FRA)
Jose CHECA-CALVO (ESP) [7] 6-1 6-2 Bruno MARDONES (ESP)
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 6-2 7-5 Miguel SEMMLER (ESP)
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) 6-3 7-6(4) Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP)
Marc GINER (ESP) [3] 6-3 Retired Eduard ESTEVE LOBATO (ESP)
David VEGA HERNANDEZ (ESP) [5] 6-3 3-6 6-4 Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
Adrien PUGET (FRA) 7-6(3) 6-1 Libor SALABA (CZE)
Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) 6-4 7-5 Eduardo NAVA (USA)
Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) [2] 1-6 6-1 6-4 Marcos GIRALDI REQUENA (ESP)

2nd Round

Jean-Marc WERNER (GER) 4-6 6-1 3-0 Retired Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP)
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) 6-1 6-2 Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP)
Flavio CIPOLLA (ITA) [4] 6-0 7-5 Sasi Kumar MUKUND (IND)
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8] 7-6(1) 6-3 Andres ARTUNEDO MARTINAVARR (ESP)
Jose CHECA-CALVO (ESP) [7] 6-2 1-6 7-6(0) Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP)
Marc GINER (ESP) [3] 6-7(0) 6-3 7-5 Albert ALCARAZ IVORRA (ESP)
Adrien PUGET (FRA) 6-4 7-6(6) David VEGA HERNANDEZ (ESP) [5]
Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) [2] 6-4 6-3 Jorge HERNANDO-RUANO (ESP)

Quarterfinal

Jean-Marc WERNER (GER) 6-4 1-6 6-1 Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP)
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8] 6-3 6-2 Flavio CIPOLLA (ITA) [4]
Marc GINER (ESP) [3] 6-2 6-3 Jose CHECA-CALVO (ESP) [7]
Adrien PUGET (FRA) 6-1 4-6 6-2 Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) [2]

Semifinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8] 3-6 6-4 5-2 Retired Jean-Marc WERNER (GER)
Adrien PUGET (FRA) 2-6 6-3 6-2 Marc GINER (ESP) [3]

Final

Adrien PUGET (FRA) 4-6 6-4 7-5 Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8]
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Spain F10 [20 April/Majadahonda/Clay]

DOUBLES

1st Round

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 6-1 6-2 Javier AMANTEGUI (ESP) / Bruno MARDONES (ESP)
Killian DAVANZO (SUI) / Laurent RECOUDERC (FRA) 6-4 6-3 Romain DAUZET (FRA) / Thomas GIRAUDEAU (FRA)
Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Miguel SEMMLER (ESP) [3] 6-2 6-1 Javier CALLEJO VELASCO (ESP) / Miguel VALLEJO (ESP)
Diego-Jose MANRIQUE-VELAZQUEZ (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 6-4 6-3 Jaime FERMOSELL (ESP) / Goncalo OLIVEIRA (POR)
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) / Alex VALERIANO (ESP) 6-3 6-3 Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP) / Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP)
Dusan LOJDA (CZE) / Libor SALABA (CZE) [4] 6-0 6-1 Alex DOMINGUEZ SOTO (ESP) / Eduardo Andres URGELL BUSTAMANTE (ESP)
Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) / Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) 7-5 6-2 Ivan Constantino GIJON ARRUABARRENA (ESP) / Mario PACCINI SANCHO (ESP)
Jose CHECA-CALVO (ESP) / Flavio CIPOLLA (ITA) [2] 7-6(4) 6-4 Andres ARTUNEDO MARTINAVARR (ESP) / David VEGA HERNANDEZ (ESP)

Quarterfinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 6-1 6-4 Killian DAVANZO (SUI) / Laurent RECOUDERC (FRA)
Diego-Jose MANRIQUE-VELAZQUEZ (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 6-2 6-0 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Miguel SEMMLER (ESP) [3]
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) / Alex VALERIANO (ESP) 6-1 6-1 Dusan LOJDA (CZE) / Libor SALABA (CZE) [4]
Jose CHECA-CALVO (ESP) / Flavio CIPOLLA (ITA) [2] 4-6 6-4 [10-7] Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) / Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP)

Semifinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 7-6(2) 6-2 Diego-Jose MANRIQUE-VELAZQUEZ (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
Jose CHECA-CALVO (ESP) / Flavio CIPOLLA (ITA) [2] Walkover Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) / Alex VALERIANO (ESP)

Final

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 6-3 6-4 Jose CHECA-CALVO (ESP) / Flavio CIPOLLA (ITA) [2]
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #5
Re: Spain F10 [20 April/Majadahonda/Clay]

Qualy

Round 1

Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) [1] 6-2 6-0 Alejandro REYES LILLO (ESP)
Valentino CIOTTI (ITA) 7-6(4) 7-6(2) Killian DAVANZO (SUI)
Alejandro ORTEGA PALACIOS (ESP) 6-1 6-1 Ronny NDINYA (KEN)
Javier AMANTEGUI (ESP) [13] 6-2 6-4 Ivan Constantino GIJON ARRUABARRENA (ESP)
Goncalo OLIVEIRA (POR) [2] 6-1 6-0 Daniel LEDESMA PINEDA (ESP)
Piotr ZBROJA (POL) 6-7(7) 6-4 6-3 Eduardo RUSSI (BRA)
Jordan CORREIA PASSOS DO CARMO (BRA) 6-1 6-1 Guillermo ARTIZ MATEO (ESP)
Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) [15] 6-2 6-2 Juan GRANELL HEREDERO (ESP)
Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) [3] 7-6(3) 7-5 Brian CUYPERS (BEL)
Martin BLASKO (SVK) 6-2 6-2 Diego ORTIZ VELARDO (ESP)
Roberto HERRERO ARAGUAS (ESP) 6-1 6-1 Alberto MARCIEL CHAMON (ESP)
Borja RODRIGUEZ MANZANO (ESP) [10] 6-1 6-3 Pablo BELDA (ESP)
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) [4] 6-4 6-2 Diego-Jose MANRIQUE-VELAZQUEZ (ESP)
Alberto NIETO (ESP) 4-6 6-4 6-2 Alberto CACERES CASAS (ESP)
Antonioni FASANO (BRA) 6-0 6-3 Lucas CERBELLI (ESP)
Romain DAUZET (FRA) [12] 6-1 6-0 Mark BURGOS (FRA)
Eduardo NAVA (USA) [5] 6-3 6-2 Alex MOLINA (ESP)
Neven KRIVOKUCA (CRO) 6-3 6-4 Hugo LARGO (ESP)
Arturo TORREGROSA VELILLA (ESP) 6-0 6-0 Alejandro ROJAS (ESP)
Maciej RAJSKI (POL) [9] 6-2 6-2 Carlos FERNANDEZ-ESPINAR (ESP)
Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP) [6] 6-3 6-4 Alex VALERIANO (ESP)
Javier CALLEJO VELASCO (ESP) 0-6 6-3 7-6(3) Urs THURAU (GER)
Rafael GONZALEZ ALMAZAN (ESP) 6-2 6-7(3) 6-3 Alejandro ALAIX (ESP)
Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP) [14] 6-2 6-1 Halit Berke MANGALOGLU (TUR)
Thomas GIRAUDEAU (FRA) [7] 6-2 6-0 Jesus TAPIADOR BARAJAS (ESP)
Mario PACCINI SANCHO (ESP) 7-6(3) 6-2 Alberto SANTOS BRAVO (ESP)
George DAVIES (GBR) 7-5 6-3 Tomas PUSIC WHITMORE (ESP)
Luis Diego CHAVEZ VILLALPANDO (BOL) 7-5 6-3 Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) [11]
Adrien PUGET (FRA) [8] 6-1 6-3 Juan Pablo CANAS GARCIA (ESP)
Jaime FERMOSELL (ESP) [16] 6-2 6-4 Eduardo Andres URGELL BUSTAMANTE (ESP)
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #6
Re: Spain F10 [20 April/Majadahonda/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Jean-Marc WERNER (GER) 7-5 7-5 Dusan LOJDA (CZE) [1]
Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) 6-2 6-1 Stefan PRIVEE (NED)
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) 6-2 4-6 6-0 Marek SEMJAN (SVK)
Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) 6-0 Retired Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [6]
Andres ARTUNEDO MARTINAVARR (ESP) 6-2 6-1 Alex DOMINGUEZ SOTO (ESP)
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8] 7-6(4) 3-6 7-6(4) Thomas GIRAUDEAU (FRA)
Jose CHECA-CALVO (ESP) [7] 6-1 6-2 Bruno MARDONES (ESP)
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 6-2 7-5 Miguel SEMMLER (ESP)
David VEGA HERNANDEZ (ESP) [5] 6-3 3-6 6-4 Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
Adrien PUGET (FRA) 7-6(3) 6-1 Libor SALABA (CZE)
Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) 6-4 7-5 Eduardo NAVA (USA)
Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) [2] 1-6 6-1 6-4 Marcos GIRALDI REQUENA (ESP)

top seed out today!
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #7
Re: Spain F10 [20 April/Majadahonda/Clay]

DOUBLES

1st Round

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 6-1 6-2 Javier AMANTEGUI (ESP) / Bruno MARDONES (ESP)
Killian DAVANZO (SUI) / Laurent RECOUDERC (FRA) 6-4 6-3 Romain DAUZET (FRA) / Thomas GIRAUDEAU (FRA)
Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Miguel SEMMLER (ESP) [3] 6-2 6-1 Javier CALLEJO VELASCO (ESP) / Miguel VALLEJO (ESP)
Diego-Jose MANRIQUE-VELAZQUEZ (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 6-4 6-3 Jaime FERMOSELL (ESP) / Goncalo OLIVEIRA (POR)
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) / Alex VALERIANO (ESP) 6-3 6-3 Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP) / Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP)
Dusan LOJDA (CZE) / Libor SALABA (CZE) [4] 6-0 6-1 Alex DOMINGUEZ SOTO (ESP) / Eduardo Andres URGELL BUSTAMANTE (ESP)
Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) / Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) 7-5 6-2 Ivan Constantino GIJON ARRUABARRENA (ESP) / Mario PACCINI SANCHO (ESP)
Jose CHECA-CALVO (ESP) / Flavio CIPOLLA (ITA) [2] 7-6(4) 6-4 Andres ARTUNEDO MARTINAVARR (ESP) / David VEGA HERNANDEZ (ESP)

Quarterfinal

Diego-Jose MANRIQUE-VELAZQUEZ (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 6-2 6-0 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Miguel SEMMLER (ESP) [3]
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #8
Re: Spain F10 [20 April/Majadahonda/Clay]

Qualy

Round 2

Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) [1] 6-2 7-5 Valentino CIOTTI (ITA)
Javier AMANTEGUI (ESP) [13] 6-4 6-3 Alejandro ORTEGA PALACIOS (ESP)
Goncalo OLIVEIRA (POR) [2] 6-1 6-2 Piotr ZBROJA (POL)
Jordan CORREIA PASSOS DO CARMO (BRA) 6-1 6-4 Pedro DOMINGUEZ ALONSO (ESP) [15]
Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) [3] 7-5 6-3 Martin BLASKO (SVK)
Borja RODRIGUEZ MANZANO (ESP) [10] 6-0 6-3 Roberto HERRERO ARAGUAS (ESP)
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) [4] 6-1 6-2 Alberto NIETO (ESP)
Antonioni FASANO (BRA) 6-3 6-1 Romain DAUZET (FRA) [12]
Eduardo NAVA (USA) [5] 2-0 Retired Neven KRIVOKUCA (CRO)
Maciej RAJSKI (POL) [9] 6-3 6-3 Arturo TORREGROSA VELILLA (ESP)
Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP) [6] 6-0 6-2 Javier CALLEJO VELASCO (ESP)
Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP) [14] 6-3 6-4 Rafael GONZALEZ ALMAZAN (ESP)
Thomas GIRAUDEAU (FRA) [7] 6-4 6-2 Mario PACCINI SANCHO (ESP)
Luis Diego CHAVEZ VILLALPANDO (BOL) 7-5 6-3 George DAVIES (GBR)
Adrien PUGET (FRA) [8] 6-3 6-2 Alvaro BLANCO DAMEA (ESP)
Jaime FERMOSELL (ESP) [16] 6-2 6-3 Raul JIMENEZ PLATAS (ESP)

Round 3

Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) [1] 6-1 6-3 Javier AMANTEGUI (ESP) [13]
Goncalo OLIVEIRA (POR) [2] 6-3 6-7(3) 4-0 Retired Jordan CORREIA PASSOS DO CARMO (BRA)
Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) [3] 7-6(5) 2-1 Retired Borja RODRIGUEZ MANZANO (ESP) [10]
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) [4] 6-2 6-2 Antonioni FASANO (BRA)
Eduardo NAVA (USA) [5] 6-4 7-6(5) Maciej RAJSKI (POL) [9]
Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP) [6] 6-3 6-4 Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP) [14]
Thomas GIRAUDEAU (FRA) [7] 7-6(1) 6-2 Luis Diego CHAVEZ VILLALPANDO (BOL)
Adrien PUGET (FRA) [8] 6-2 6-3 Jaime FERMOSELL (ESP) [16]
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #9
Re: Spain F10 [20 April/Majadahonda/Clay]

MAIN DRAW

1st Round

Jean-Marc WERNER (GER) 7-5 7-5 Dusan LOJDA (CZE) [1]
Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP) 6-2 6-1 Stefan PRIVEE (NED)
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) 6-2 4-6 6-0 Marek SEMJAN (SVK)
Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) 6-0 Retired Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [6]
Flavio CIPOLLA (ITA) [4] 3-0 Retired Goncalo OLIVEIRA (POR)
Sasi Kumar MUKUND (IND) 6-4 6-3 Borja RODRIGUEZ MANZANO (ESP)
Andres ARTUNEDO MARTINAVARR (ESP) 6-2 6-1 Alex DOMINGUEZ SOTO (ESP)
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8] 7-6(4) 3-6 7-6(4) Thomas GIRAUDEAU (FRA)
Jose CHECA-CALVO (ESP) [7] 6-1 6-2 Bruno MARDONES (ESP)
Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) 6-2 7-5 Miguel SEMMLER (ESP)
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) 6-3 7-6(4) Samuel RIBEIRO NAVARRETE (ESP)
Marc GINER (ESP) [3] 6-3 Retired Eduard ESTEVE LOBATO (ESP)
David VEGA HERNANDEZ (ESP) [5] 6-3 3-6 6-4 Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
Adrien PUGET (FRA) 7-6(3) 6-1 Libor SALABA (CZE)
Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) 6-4 7-5 Eduardo NAVA (USA)
Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) [2] 1-6 6-1 6-4 Marcos GIRALDI REQUENA (ESP)

2nd Round

Jean-Marc WERNER (GER) 4-6 6-1 3-0 Retired Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP)
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) 6-1 6-2 Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP)

many retirements today...
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #10
Re: Spain F10 [20 April/Majadahonda/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 6-1 6-4 Killian DAVANZO (SUI) / Laurent RECOUDERC (FRA)
Diego-Jose MANRIQUE-VELAZQUEZ (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 6-2 6-0 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Miguel SEMMLER (ESP) [3]
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) / Alex VALERIANO (ESP) 6-1 6-1 Dusan LOJDA (CZE) / Libor SALABA (CZE) [4]
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #11
Re: Spain F10 [20 April/Majadahonda/Clay]

MAIN DRAW

2nd Round

Jean-Marc WERNER (GER) 4-6 6-1 3-0 Retired Ricardo VILLACORTA-ALONSO (ESP)
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) 6-1 6-2 Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP)
Flavio CIPOLLA (ITA) [4] 6-0 7-5 Sasi Kumar MUKUND (IND)
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8] 7-6(1) 6-3 Andres ARTUNEDO MARTINAVARR (ESP)
Jose CHECA-CALVO (ESP) [7] 6-2 1-6 7-6(0) Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP)
Marc GINER (ESP) [3] 6-7(0) 6-3 7-5 Albert ALCARAZ IVORRA (ESP)
Adrien PUGET (FRA) 6-4 7-6(6) David VEGA HERNANDEZ (ESP) [5]
Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) [2] 6-4 6-3 Jorge HERNANDO-RUANO (ESP)

=( bad results
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #12
Re: Spain F10 [20 April/Majadahonda/Clay]

DOUBLES

Quarterfinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 6-1 6-4 Killian DAVANZO (SUI) / Laurent RECOUDERC (FRA)
Diego-Jose MANRIQUE-VELAZQUEZ (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP) 6-2 6-0 Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) / Miguel SEMMLER (ESP) [3]
Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) / Alex VALERIANO (ESP) 6-1 6-1 Dusan LOJDA (CZE) / Libor SALABA (CZE) [4]
Jose CHECA-CALVO (ESP) / Flavio CIPOLLA (ITA) [2] 4-6 6-4 [10-7] Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) / Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP)

Semifinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 7-6(2) 6-2 Diego-Jose MANRIQUE-VELAZQUEZ (ESP) / Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
Jose CHECA-CALVO (ESP) / Flavio CIPOLLA (ITA) [2] Walkover Albert ALCARAZ IVORRA (ESP) / Alex VALERIANO (ESP)

:(
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #13
Re: Spain F10 [20 April/Majadahonda/Clay]

MAIN DRAW

Quarterfinal

Jean-Marc WERNER (GER) 6-4 1-6 6-1 Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP)
Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8] 6-3 6-2 Flavio CIPOLLA (ITA) [4]
Marc GINER (ESP) [3] 6-2 6-3 Jose CHECA-CALVO (ESP) [7]
Adrien PUGET (FRA) 6-1 4-6 6-2 Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP) [2]

wow werner
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #14
Re: Spain F10 [20 April/Majadahonda/Clay]

MAIN DRAW

Semifinal

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8] 3-6 6-4 5-2 Retired Jean-Marc WERNER (GER)
Adrien PUGET (FRA) 2-6 6-3 6-2 Marc GINER (ESP) [3]
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #15
Re: Spain F10 [20 April/Majadahonda/Clay]

DOUBLES

Final

Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) / Ivan ARENAS-GUALDA (ESP) [1] 6-3 6-4 Jose CHECA-CALVO (ESP) / Flavio CIPOLLA (ITA) [2]
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,210 Posts
Re: Spain F10 [20 April/Majadahonda/Clay]

Cipo :smash: :smash: :smash:
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #17
Re: Spain F10 [20 April/Majadahonda/Clay]

puget won
 

·
Banned
Joined
·
70,519 Posts
Discussion Starter #18
Re: Spain F10 [20 April/Majadahonda/Clay]

MAIN DRAW

Final

Adrien PUGET (FRA) 4-6 6-4 7-5 Juan-Samuel ARAUZO-MARTINEZ (ESP) [8]
 
1 - 18 of 18 Posts
Top