Mens Tennis Forums banner
1 - 17 of 17 Posts

·
Registered
Joined
·
1,615 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Tournament Key : M-FU-RSA-01A-2007
Dates : 22 Oct to 28 Oct 2007
Venue : Cape Town, South Africa
Surface : Hard

Main draw
VOLANTE, Matteo ITA 525 1
2 SEATOR, Edward GBR 599 1
3 KLAASEN, Raven RSA 721 1
4 WARKENTIN, Paul USA 762= 1
5 MARK, Idan ISR 909 1
6 GRASSI, Claudio ITA 938= 1
7 STEINBERGER, Bertram AUT 948= 1
8 IDOKO, Candy NGR 959= 1
9 HUME, Damian RSA 1066 1
10 JANSE VAN RENSBURG, Benjamin RSA 1132= 1
11 SOMOGYI, Alexander SVK 1136= 1
12 RUCKELSHAUSEN, Richard AUT 1188= 1
13 FILENKOV, Alexei RUS 1208= 1
14 KEYSER, Harrison AUS 1243= 2
15 DI IENNO, Damiano ITA 1274= 1
16 HEYL, Heinrich RSA 1366= 1
17 ARSENOV, Danila RUS 1366= 1
18 RAMIARAMANAN, Lofo MAD 1366= 1

Qualy list
19 STEELE, Saar ISR 1366= 1
20 HODOROV, Tomer ISR 1366= 1
21 SODERBERG, Henrik SWE 1366= 1
22 MCDUFFEE, Kevin USA 1366= 1
23 ANIBIE, Sylvain CIV 1474= 1
24 HROMEC, Martin SVK 1474= 1
25 FROST, Leon AUS 1474= 2
26 STRYDOM, Jurgens NAM 1474= 1
27 MATSCHKE, Jochen GER 1474= 1
28 BARTLETT, Alex USA 1474= 6
29 WEIDEMAN, Rohan RSA 1474= 1
30 ALOISI, Andrea ITA 1474= 1
31 GORITZKA, Soren GER 1474= 3
32 BRASSINGTON, Kyle GBR 1474= 1
 

·
Registered
Joined
·
1,615 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Cape.Town.South.Africa.


 

·
Registered
Joined
·
753 Posts
Qualy
1st Round

Nicolas GRAMMARE (FRA) (1) BYE
Kevin TAYLOR (RSA) defeated Shaun LEISHER (RSA) 6-3 6-1
Hernu REDELINGHUYS (RSA) BYE
Milos SEKULIC (SWE) BYE
Kevin MCDUFFEE (USA) (2) BYE
Ruslan LEGAR (ISR) defeated Joe COOPER (GBR) 6-3 6-4
Eugene VAN TONDER (RSA) BYE
Gherard HEYMANS (RSA) BYE
Henrik SODERBERG (SWE) (3) BYE
Benedikt EGER (GER) defeated Stephan HAVENGA (RSA) 6-1 6-3
Dion Paul ROOS (RSA) BYE
Andre Gordon GROBLER (RSA) BYE
Andrea ALOISI (ITA) (4) BYE
Greg FRIEDMAN (RSA) BYE
Wihan LATEGAN (RSA) defeated Ricardo BENSON (RSA) 6-1 6-4
Sarel VAN ROOYEN (RSA) defeated Alexander VAN HEERDEN (RSA) 6-4 6-2
Jochen MATSCHKE (GER) (5) BYE
Jared ROBINSON (RSA) defeated Ali IBSHARA (AUS) 6-4 6-1
Andrew HAMAR (GBR) BYE
Warno SMIT (RSA) BYE
Sylvain ANIBIE (CIV) (6) BYE
Jean ZIETSMAN (GER) BYE
Gareth GREENWOOD (RSA) defeated Michael VAN DER MERWE (RSA) 6-3 6-1
Ciaran MOORE (RSA) BYE
Rohan WEIDEMAN (RSA) (7) BYE
Noel DA COSTA (RSA) BYE
Christo WIESE (ESP) BYE
James FEAVER (GBR) defeated Jason WOLFSON (RSA) 6-1 6-0
Jarryd BOTHA (RSA) BYE
Seth ROSELT (RSA) BYE
Gregg LE SUEUR (RSA) defeated Daniel WASCHNIG (AUT) 6-1 6-1
Charl BOTHA (RSA) BYE

2nd Round

Nicolas GRAMMARE (FRA) (1) defeated Kevin TAYLOR (RSA) 6-3 7-5
Milos SEKULIC (SWE) defeated Hernu REDELINGHUYS (RSA) 6-1 6-3
Kevin MCDUFFEE (USA) (2) defeated Ruslan LEGAR (ISR) 7-5 6-0
Eugene VAN TONDER (RSA) defeated Gherard HEYMANS (RSA) 6-1 6-1
Henrik SODERBERG (SWE) (3) defeated Benedikt EGER (GER) 6-2 6-7(3) 6-2
Andre Gordon GROBLER (RSA) defeated Dion Paul ROOS (RSA) 6-3 6-0
Andrea ALOISI (ITA) (4) defeated Greg FRIEDMAN (RSA) 6-1 6-4
Sarel VAN ROOYEN (RSA) defeated Wihan LATEGAN (RSA) 6-1 6-2
Jochen MATSCHKE (GER) (5) defeated Jared ROBINSON (RSA) 6-4 7-6(1)
Andrew HAMAR (GBR) defeated Warno SMIT (RSA) 6-2 6-1
Jean ZIETSMAN (GER) defeated Sylvain ANIBIE (CIV) (6) 6-3 6-2
Ciaran MOORE (RSA) defeated Gareth GREENWOOD (RSA) 4-6 6-2 6-4
Rohan WEIDEMAN (RSA) (7) defeated Noel DA COSTA (RSA) 6-0 6-0
James FEAVER (GBR) defeated Christo WIESE (ESP) 6-1 6-2
Jarryd BOTHA (RSA) defeated Seth ROSELT (RSA) 6-3 6-2
Charl BOTHA (RSA) defeated Gregg LE SUEUR (RSA) 2-6 6-4 Retired

3th Round

Milos SEKULIC (SWE) defeated Nicolas GRAMMARE (FRA) (1) 7-5 6-1
Kevin MCDUFFEE (USA) (2) defeated Eugene VAN TONDER (RSA) 6-1 6-0
Henrik SODERBERG (SWE) (3) defeated Andre Gordon GROBLER (RSA) 6-3 6-1
Andrea ALOISI (ITA) (4) defeated Sarel VAN ROOYEN (RSA) 6-4 7-6(5)
Andrew HAMAR (GBR) defeated Jochen MATSCHKE (GER) (5) 6-0 6-1
Ciaran MOORE (RSA) defeated Jean ZIETSMAN (GER) 6-4 6-3
James FEAVER (GBR) defeated Rohan WEIDEMAN (RSA) (7) 6-4 6-4
Jarryd BOTHA (RSA) defeated Charl BOTHA (RSA) 7-6(3) 6-4
 

·
Registered
Joined
·
753 Posts
Men's singles main draw

1st Round

Matteo VOLANTE (ITA) (1) Vs Damian HUME (RSA)
Ciaran MOORE (RSA) Vs Jarryd BOTHA (RSA)
Benjamin JANSE VAN RENSBURG (RSA) Vs Andrew HAMAR (GBR)
Nikala SCHOLTZ (RSA) Vs Claudio GRASSI (ITA) (6)
Raven KLAASEN (RSA) (3) Vs Ruan ROELOFSE (RSA)
James FEAVER (GBR) Vs Alexander SOMOGYI (SVK)
Jurgens STRYDOM (NAM) Vs Saar STEELE (ISR)
Heinrich HEYL (RSA) Vs Candy IDOKO (NGR) (8)
Idan MARK (ISR) (5) Vs Tomer HODOROV (ISR)
Kevin MCDUFFEE (USA) Vs Harrison KEYSER (AUS)
Danila ARSENOV (RUS) Vs Henrik SODERBERG (SWE)
Lofo RAMIARAMANAN (MAD) Vs Paul WARKENTIN (USA) (4)
Bertram STEINBERGER (AUT) (7) Vs Andrea ALOISI (ITA)
Alexei FILENKOV (RUS) Vs Damiano DI IENNO (ITA)
Milos SEKULIC (SWE) Vs Jean ANDERSEN (RSA)
Richard RUCKELSHAUSEN (AUT) Vs Edward SEATOR (GBR) (2)


Doubles
1st Round

GRASSI (ITA) / VOLANTE (ITA) (1) Vs FEAVER (GBR) / KEYSER (AUS)
ROELOFSE (RSA) / SCHOLTZ (RSA) Vs HAVENGA (RSA) / VAN ROOYEN (RSA)
MARK (ISR) / STEELE (ISR) (3) Vs KLAASEN (RSA) / SEATOR (GBR)
ALOISI (ITA) / DI IENNO (ITA) Vs ANIBIE (CIV) / GRAMMARE (FRA)
RUCKELSHAUSEN (AUT) / STEINBERGER (AUT) Vs HEYL (RSA) / JANSE VAN RENSBURG (RSA)
STRYDOM (NAM) / WEIDEMAN (RSA) Vs HROMEC (SVK) / SOMOGYI (SVK) (4)
IDOKO (NGR) / RAMIARAMANAN (MAD) Vs ANDERSEN (RSA) / HUME (RSA)
FRIEDMAN (RSA) / LEISHER (RSA) Vs ARSENOV (RUS) / FILENKOV (RUS) (2)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
First Round
(1)Matteo Volante (ITA) vs Damian Hume (RSA)
(q)Ciaran Moore (RSA) vs (q)Jarryd Botha (RSA)
Benjamin Janse van Rensburg (RSA) d. (q)Andrew Hamar (GBR) 6-4 6-3
(6)Claudio Grassi (ITA) d. (WC)Nikala Scholtz (RSA) 6-7(5) 6-2 7-5
(3)Raven Klaasen (RSA) vs (WC)Ruan Roelofse (RSA)
Alexander Somogyi (SVK) vs (q)Jamie Feaver (GBR)
Saar Steele (ISR) vs (WC)Jurgens Strydom (NAM)
(8)Candy Idoko (NGR) vs Heinrich Heyl (RSA)
(5)Idan Mark (ISR) vs Tomer Hodorov (ISR)
Harrison Keyser (AUS) vs (q)Kevin McDuffee (USA)
Danil Arsenov (RUS) d. (q)Henrik Soderberg (SWE) 6-3 3-6 6-1
(4)Paul Warkentin (USA) vs Lofo Ramiaramanan (MAD)
(7)Bertram Steinberger (AUT) vs (q)Andrea Aloisi (ITA)
Alexei Filenkov (RUS) vs Damiano di Ienno (ITA)
(q)Milos Sekulic (SWE) vs (WC)Jean Andersen (RSA)
(2)Edward Seator (GBR) vs Richard Ruckelshausen (AUT)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
First Round
(1)Claudio Grassi/Matteo Volante (ITA) vs Jamie Feaver/Harrison Keyser (GBR/AUS)
(WC)Ruan Roelofse/Nikala Scholtz (RSA) vs (WC)Stephan Havenga/Sarel van Rooyen (RSA)
(3)Idan Mark/Saar Steele (ISR) vs Raven Klaasen/Edward Seator (RSA/GBR)
Andrea Aloisi/Damiano di Ienno (ITA) vs Sylvain Anibie/Nicolas Grammare (CIV/FRA)
Heinrich Heyl/Benjamin Janse van Rensburg (RSA) vs Richard Ruckelshausen/Bertram Steinberger (AUT)
(4)Martin Hromek/Alexander Somogyi (SVK) vs Jurgens Strydom/Rohan Weideman (NAM/RSA)
Candy Idoko/Lofo Ramiaramanan (NGR/MAD) vs Jean Andersen/Damian Hume (RSA)
(2)Danil Arsenov/Alexei Filenkov (RUS) vs (WC)Greg Friedman/Shaun Leisher (RSA)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
First Round
(1)Matteo Volante (ITA) d. Damian Hume (RSA) 6-2 7-5
(q)Ciaran Moore (RSA) d. (q)Jarryd Botha (RSA) 6-1 6-3
Benjamin Janse van Rensburg (RSA) d. (q)Andrew Hamar (GBR) 6-4 6-3
(6)Claudio Grassi (ITA) d. (WC)Nikala Scholtz (RSA) 6-7(5) 6-2 7-5
(3)Raven Klaasen (RSA) d. (WC)Ruan Roelofse (RSA) 6-4 4-6 6-2
Alexander Somogyi (SVK) d. (q)Jamie Feaver (GBR) 7-5 6-1
Saar Steele (ISR) d. (WC)Jurgens Strydom (NAM) 6-3 6-3
Heinrich Heyl (RSA) d. (8)Candy Idoko (NGR) 6-0 6-2
(5)Idan Mark (ISR) d. Tomer Hodorov (ISR) 1-6 7-5 6-2
Harrison Keyser (AUS) d. (q)Kevin McDuffee (USA) 6-3 4-6 6-2
Danil Arsenov (RUS) d. (q)Henrik Soderberg (SWE) 6-3 3-6 6-1
Lofo Ramiaramanan (MAD) d. (4)Paul Warkentin (USA) 0-6 7-6(6) 6-3
(7)Bertram Steinberger (AUT) d. (q)Andrea Aloisi (ITA) 6-4 6-3
Damiano di Ienno (ITA) d. Alexei Filenkov (RUS) 7-5 6-2
(q)Milos Sekulic (SWE) d. (WC)Jean Andersen (RSA) 6-2 6-2
Richard Ruckelshausen (AUT) d. (2)Edward Seator (GBR) 7-5 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
First Round
(1)Claudio Grassi/Matteo Volante (ITA) d. Jamie Feaver/Harrison Keyser (GBR/AUS) 6-4 6-3
(WC)Ruan Roelofse/Nikala Scholtz (RSA) d. (WC)Stephan Havenga/Sarel van Rooyen (RSA) 6-2 6-4
Raven Klaasen/Edward Seator (RSA/GBR) d. (3)Idan Mark/Saar Steele (ISR) 6-2 7-5
Andrea Aloisi/Damiano di Ienno (ITA) d. Sylvain Anibie/Nicolas Grammare (CIV/FRA) 6-2 6-4
Richard Ruckelshausen/Bertram Steinberger (AUT) d. Heinrich Heyl/Benjamin Janse van Rensburg (RSA) 6-3 7-5
(4)Martin Hromek/Alexander Somogyi (SVK) d. Jurgens Strydom/Rohan Weideman (NAM/RSA) 6-3 6-2
Jean Andersen/Damian Hume (RSA) d. Candy Idoko/Lofo Ramiaramanan (NGR/MAD) 7-6(6) 6-4
(2)Danil Arsenov/Alexei Filenkov (RUS) d. (WC)Greg Friedman/Shaun Leisher (RSA) 6-3 6-1
 

·
Registered
Joined
·
1,352 Posts
Second Round
(1)Matteo Volante (ITA) d. (q)Ciaran Moore (RSA) 6-3 6-2
(6)Claudio Grassi (ITA) d. Benjamin Janse van Rensburg (RSA) 6-0 6-2
Alexander Somogyi (SVK) d. (3)Raven Klaasen (RSA) 7-5 7-6(2)
Heinrich Heyl (RSA) d. Saar Steele (ISR) 6-0 6-2
(5)Idan Mark (ISR) d. Harrison Keyser (AUS) 6-2 6-2
Danil Arsenov (RUS) d. Lofo Ramiaramanan (MAD) 6-4 4-6 6-1
Damiano di Ienno (ITA) d. (7)Bertram Steinberger (AUT) 7-6(0) 6-3
Richard Ruckelshausen (AUT) d. (q)Milos Sekulic (SWE) 7-6(2) 6-3
 

·
Registered
Joined
·
1,352 Posts
Quarterfinals
(1)Claudio Grassi/Matteo Volante (ITA) d. (WC)Ruan Roelofse/Nikala Scholtz (RSA) 6-3 6-4
Raven Klaasen/Edward Seator (RSA/GBR) d. Andrea Aloisi/Damiano di Ienno (ITA) 6-2 6-0
(4)Martin Hromek/Alexander Somogyi (SVK) d. Richard Ruckelshausen/Bertram Steinberger (AUT) 6-2 6-2
(2)Danil Arsenov/Alexei Filenkov (RUS) d. Jean Andersen/Damian Hume (RSA) 6-7(3) 6-3 (10-8)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Quarterfinals
(1)Matteo Volante (ITA) d. (6)Claudio Grassi (ITA) 6-4 4-6 6-4
Alexander Somogyi (SVK) d. Heinrich Heyl (RSA) 6-3 6-4
Danil Arsenov (RUS) d. (5)Idan Mark (ISR) 7-6(4) 6-1
Richard Ruckelshausen (AUT) d. Damiano di Ienno (ITA) 7-6(8) 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Semifinals
Raven Klaasen/Edward Seator (RSA/GBR) d. (1)Claudio Grassi/Matteo Volante (ITA) 7-5 6-3
(2)Danil Arsenov/Alexei Filenkov (RUS) d. (4)Martin Hromek/Alexander Somogyi (SVK) 1-6 7-6(3) (12-10)
 

·
Registered
Joined
·
9 Posts
Alexander SOMOGYI and Danila ARSENOV in the final. Just as in the January Challenger in Durban, lot of these guys (incl the finalists) are all playing the same way, double-handed backhand, stay way behind the baseline and rally with very little variation until a mistake from someone . Their net play is shocking, I've seen volleys hit under the net, into the back fence without a bounce, etc.
 

·
Registered
Joined
·
6,874 Posts
Heinrich Heyl , great tournament :yeah:
 
1 - 17 of 17 Posts
Top