Mens Tennis Forums banner

1 - 8 of 8 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,235 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
SLOVAKIA F4

City : Trnava, Slovakia
Date : 03 - 09 August 2015
Prize Money : 10.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Jan Satral (CZE)

Entry List

1 Gavin VAN PEPERZEEL (AUS) 317
2 Dmitry POPKO (KAZ) 370
3 Kirill DMITRIEV (RUS) 375
4 Christian TRUBRIG (AUT) 474
5 Marek SEMJAN (SVK) 582
6 Pietro LICCIARDI (ITA) 590
7 Isak ARVIDSSON (SWE) 653
8 Patrik FABIAN (SVK) 665
9 Pavel NEJEDLY (CZE) 685
10 Tomislav TERNAR (SLO) 715
11 Martin BLASKO (SVK) 824
12 Zdenek KOLAR (CZE) 831
13 Petr MICHNEV (CZE) 917
14 Vadym URSU (UKR) 920
15 Danail TARPOV (BUL) 1000
16 Danylo KALENICHENKO (UKR) 1014
17 Bogdan BOBROV (RUS) 1021
18 Dominik KELLOVSKY (CZE) 1065
19 Pavel STAUBERT (CZE) 1079
20 Alessandro COLELLA (ITA) 1080

21 (Q) Peter VAJDA (SVK) 1099
22 (Q) Ivan KOSEC (SVK) 1241
23 (Q) James CHAUDRY (GBR) 1596
24 (Q) Filip DOLEZEL (CZE) 1661
25 (Q) Zdenek DERKAS (CZE) 2018
26 (Q) Martin CARO (SVK)
27 (Q) Bernd KOSSLER (AUT)
28 (Q) Tomas TOMAN (CZE)

29 (wc) Kamil CAPKOVIC (SVK) 1552
30 (wc) Oliver NAGY (SVK) 1767
31 (wc) Isa MAMMETGULYYEV (TKM)
32 (wc) Andrej SLADECEK (SVK)
 

·
Moderator
Joined
·
16,235 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Re: Slovakia F4 [August 03 | Trnava | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Peter Vajda (SVK/1) d. Petr Hajek (CZE) 7-5 6-1
Vladimir Kurek (SVK) d. Carlos Henrique Hooper (BRA) 6-0 6-4
Marko Lovrinovic (CRO/wc) d. Erik Kollarik (SVK) 6-1 6-0
Marcel Waloch (AUT/10) d. Kris Krawcewicz (AUT) 6-2 7-5

Martin Beran (CAN/2) d. Jakub Behun (SVK) 6-2 6-2
Pavel Krcek (CZE) d. Patrik Jancovic (SVK) 6-0 6-3
Tomas Toman (CZE) d. Sebastian Bunescu (CAN) 6-1 6-1
Bartosz Wojnar (POL/11) d. Ivan Hric (SVK) 6-1 6-0

Marek Rehacek (CZE/3) d. Michal Selecky (SVK) 6-2 6-3
Frantisek Polanka (CZE) d. Andrej Wawrzyczek (CZE) 6-4 6-4
Martin Caro (SVK) d. Andrej Glvac (SVK/wc) 6-2 3-6 6-2
Gabriel Schmidt (AUT/16) d. Vladimír Lexa (SVK) 6-0 6-1

Joao Walendowsky (BRA/4) d. Michal Skrla (SVK) 6-0 6-2
Tomas Liska (SVK) d. Juraj Simcak (SVK) 6-3 1-6 6-1
Tomas Vyrostko (SVK) d. Pedro De Paula (BRA) 6-3 6-4
James Chaudry (GBR/12) d. Tomas Hrabec (CZE) 6-2 6-4

Ivan Kosec (SVK/5) d. Patrik Obal (SVK) 6-3 6-4
Martin Mihal (SVK) d. Marek Lukacovic (SVK) 6-2 6-1
David Mrazek (CZE) d. Kevin Portmann (ITA) 6-0 6-0
Milan Habrman (SVK/9) d. Patrik Lapin (SVK) 6-1 6-1

Andre Biro (HUN/6) d. Lourenzo Gasperini (BRA) 6-4 6-3
Philip Lang (AUT) d. Matvey Khomentovskiy (RUS) 7-6(8) 6-3
David Damian Brna (SVK/wc) d. Jakub Novak (SVK) 6-3 6-3
Filip Dolezel (CZE/13) d. Miro Beran (USA/wc) 6-0 6-0

David Poljak (CZE/7) d. Martin Zeljenka (HUN) 4-6 6-3 6-2
Bernd Kossler (AUT) d. Philipp Schroll (AUT) 6-3 5-7 6-2
Lukas Janoska (SVK) d. Marek Gengel (CZE) 7-6(4) 7-6(4)
Ondrej Krstev (CZE/15) d. Richard Bync (SVK/wc) 6-0 6-0

Mario Turcan (SVK) d. Vitaliy Sachko (UKR/8) 6-4 6-3
Grigory Potemkin (RUS) d. Lukas Smolak (SVK) 6-2 6-1
Matej Leljak (SLO/wc) d. Krystof Janosik (CZE) 6-2 6-3
Zdenek Derkas (CZE/14) d. Tomas Pavlovsky (SVK) 6-4 6-2


2nd Round

Peter Vajda (SVK/1) d. Vladimir Kurek (SVK) 6-1 6-0
Marko Lovrinovic (CRO/wc) d. Marcel Waloch (AUT/10) 6-2 6-3

Martin Beran (CAN/2) d. Pavel Krcek (CZE) 6-1 7-6(0)
Tomas Toman (CZE) d. Bartosz Wojnar (POL/11) 6-4 6-1

Frantisek Polanka (CZE) d. Marek Rehacek (CZE/3) 6-3 2-6 7-5
Martin Caro (SVK) d. Gabriel Schmidt (AUT/16) 6-1 6-2

Joao Walendowsky (BRA/4) d. Tomas Liska (SVK) 6-1 7-5
James Chaudry (GBR/12) d. Tomas Vyrostko (SVK) 6-1 6-1

Ivan Kosec (SVK/5) d. Martin Mihal (SVK) 7-5 6-2
Milan Habrman (SVK/9) d. David Mrazek (CZE) 6-1 6-4

Philip Lang (AUT) d. Andre Biro (HUN/6) 7-5 6-1
Filip Dolezel (CZE/13) d. David Damian Brna (SVK/wc) 7-5 6-1

Bernd Kossler (AUT) d. David Poljak (CZE/7) 6-4 6-3
Ondrej Krstev (CZE/15) d. Lukas Janoska (SVK) 6-2 7-6(6)

Mario Turcan (SVK) d. Grigory Potemkin (RUS) 6-2 6-4
Zdenek Derkas (CZE/14) d. Matej Leljak (SLO/wc) 6-4 6-3


Final Round

Peter Vajda (SVK/1) d. Marko Lovrinovic (CRO/wc) 7-6(3) 7-6(2)
Tomas Toman (CZE) d. Martin Beran (CAN/2) 7-6(3) 6-1
Martin Caro (SVK) d. Frantisek Polanka (CZE) 6-1 6-2
James Chaudry (GBR/12) d. Joao Walendowsky (BRA/4) 6-4 4-6 6-2
Ivan Kosec (SVK/5) d. Milan Habrman (SVK/9) 7-6(5) 6-4
Filip Dolezel (CZE/13) d. Philip Lang (AUT) 3-6 6-3 7-6(4)
Bernd Kossler (AUT) d. Ondrej Krstev (CZE/15) 6-4 6-2
Zdenek Derkas (CZE/14) d. Mario Turcan (SVK) 7-5 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
16,235 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Re: Slovakia F4 [August 03 | Trnava | Clay]

Doubles

1st Round

D.Kalenichenko / V.Ursu (UKR/1) d. I.Hric / T.Pavlovsky (SVK) 6-2 6-3
D.Tarpov / G.Van Peperzeel (BUL/AUS) d. V.Kurek / A.Sladecek (SVK) 6-3 6-4
K.Capkovic / O.Nagy (SVK) d. M.Beran / M.Beran (CAN/USA) 6-4 6-4
A.Colella / P.Licciardi (ITA/3) d. A.Glvac / I.Kosec (SVK) 7-6(3) 7-5

D.Kellovsky / P.Staubert (CZE/4) d. D.Brna / P.Obal (SVK) 6-3 6-7(2) 10-5
M.Blasko / P.Vajda (SVK) d. B.Bobrov / K.Dmitriev (RUS) 1-6 6-4 11-9
M.Gengel / K.Janosik (CZE) d. M.Marko / J.Novak (SVK) 6-4 6-7(4) 10-4
Z.Kolar / D.Poljak (CZE) d. F.Dolezel / P.Michnev (CZE/2) 6-3 7-6(4)


Quarterfinal

D.Kalenichenko / V.Ursu (UKR/1) d. D.Tarpov / G.Van Peperzeel (BUL/AUS) 6-4 6-4
A.Colella / P.Licciardi (ITA/3) d. K.Capkovic / O.Nagy (SVK) 6-2 3-6 10-7
M.Blasko / P.Vajda (SVK) d. D.Kellovsky / P.Staubert (CZE/4) 6-4 6-4
M.Gengel / K.Janosik (CZE) d. Z.Kolar / D.Poljak (CZE) 0-6 7-5 10-8


Semifinal

A.Colella / P.Licciardi (ITA/3) d. D.Kalenichenko / V.Ursu (UKR/1) 6-3 6-7(3) 10-4
M.Blasko / P.Vajda (SVK) d. M.Gengel / K.Janosik (CZE) 6-2 6-2


FINAL

M.Blasko / P.Vajda (SVK) d. A.Colella / P.Licciardi (ITA/3) 6-2 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
16,235 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Re: Slovakia F4 [August 03 | Trnava | Clay]

Main Draw

1st Round

Gavin Van Peperzeel (AUS/1) d. Bernd Kossler (AUT/Q) 6-3 6-4
Petr Michnev (CZE) d. Zdenek Kolar (CZE) 3-6 6-2 7-6(5)
Danail Tarpov (BUL) d. Andrej Sladecek (SVK/wc) 6-1 6-0
Alessandro Colella (ITA) d. Isak Arvidsson (SWE/6) 6-3 6-4

Christian Trubrig (AUT/4) d. Pavel Staubert (CZE) 6-3 6-2
Ivan Kosec (SVK/Q) d. Vadym Ursu (UKR) 6-3 6-3
Martin Blasko (SVK) d. James Chaudry (GBR/Q) 7-5 6-2
Bogdan Bobrov (RUS) d. Pavel Nejedly (CZE/8) 6-1 6-3

Pietro Licciardi (ITA/5) d. Dominik Kellovsky (CZE) 6-4 4-6 6-3
Kamil Capkovic (SVK/wc) d. Isa Mammetgulyyev (TKM/wc) 6-0 6-2
Danylo Kalenichenko (UKR) d. Tomas Toman (CZE/Q) 6-2 6-4
Dmitry Popko (KAZ/3) d. Marek Semjan (SVK) 6-7(3) 6-4 6-3

Patrik Fabian (SVK/7) d. Filip Dolezel (CZE/Q) 7-6(6) 6-3
Zdenek Derkas (CZE/Q) d. Martin Caro (SVK/Q) 7-6(2) 2-6 6-1
Tomislav Ternar (SLO) d. Peter Vajda (SVK/Q) 6-3 3-6 6-2
Kirill Dmitriev (RUS/2) d. Oliver Nagy (SVK/wc) 6-0 3-0 ret.


2nd Round

Gavin Van Peperzeel (AUS/1) d. Petr Michnev (CZE) 6-3 6-4
Alessandro Colella (ITA) d. Danail Tarpov (BUL) 6-0 7-6(1)
Ivan Kosec (SVK/Q) d. Christian Trubrig (AUT/4) 1-6 6-3 6-3
Martin Blasko (SVK) d. Bogdan Bobrov (RUS) 7-5 6-3

Pietro Licciardi (ITA/5) d. Kamil Capkovic (SVK/wc) 7-6(3) 6-2
Dmitry Popko (KAZ/3) d. Danylo Kalenichenko (UKR) 6-4 6-4
Patrik Fabian (SVK/7) d. Zdenek Derkas (CZE/Q) 6-2 6-0
Tomislav Ternar (SLO) d. Kirill Dmitriev (RUS/2) 7-5 7-6(0)


Quarterfinal

Gavin Van Peperzeel (AUS/1) d. Alessandro Colella (ITA) 6-3 6-4
Martin Blasko (SVK) d. Ivan Kosec (SVK/Q) 1-6 6-1 6-2
Pietro Licciardi (ITA/5) d. Dmitry Popko (KAZ/3) 7-6(9) 2-6 6-3
Tomislav Ternar (SLO) d. Patrik Fabian (SVK/7) 6-4 6-1


Semifinal

Martin Blasko (SVK) d. Gavin Van Peperzeel (AUS/1) 6-1 6-3
Tomislav Ternar (SLO) d. Pietro Licciardi (ITA/5) 6-3 6-4


FINAL

Martin Blasko (SVK) d. Tomislav Ternar (SLO) 3-6 6-4 6-4
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Re: Slovakia F4 [August 03 | Trnava | Clay]

gavin top seed again =D
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Re: Slovakia F4 [August 03 | Trnava | Clay]

gavin =D 3 matches more!!
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Re: Slovakia F4 [August 03 | Trnava | Clay]

gavin =D yes!
 
1 - 8 of 8 Posts
Top