Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
SLOVAKIA F1

City : Trnava, Slovakia
Date : 23-29 July 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Danylo Kalenichenko (UKR)

Entry List

1 Rio NOGUCHI (JPN) 510
2 Danylo KALENICHENKO (UKR) 530
3 Patrik NEMA (SVK) 593
4 Petr MICHNEV (CZE) 600
5 Artem DUBRIVNYY (RUS) 680
6 Alex MOLCAN (SVK) 789
7 Tadeas PAROULEK (CZE) 800
8 Mike URBANIJA (SLO) 806
9 Goran MARKOVIC (SRB) 832
10 Sarp AGABIGUN (TUR) 901
11 Petr HAJEK (CZE) 914
12 Vitaliy SACHKO (UKR) 915
13 Daniil ZARICHANSKYY (UKR) 922
14 Tomas LISKA (SVK) 951
15 Andrej GLVAC (SVK) 1010
16 Marco MICELI (ITA) 1029
17 Ivan DAVYDOV (RUS) 1108
18 Marek SEMJAN (SVK) 1187
19 Fabian MAROZSAN (HUN) 1229
20 Andrea BORRONI (ITA) 1369

21 (Q) Ivan KOSEC (SVK) 1470
22 (Q) Isa MAMMETGULYYEV (TKM) 1577
23 (Q) Tomas JIROUSEK (CZE) 1855
24 (Q) Patrik OBAL (SVK) 1889
25 (Q) Jiri JENICEK (CZE)
26 (Q) Michael GLOECKLER (AUT)
27 (Q) Matej MARUSCAK (SVK)
28 (Q) Alessandro RICCI (CZE)

29 (wc) David Damian BRNA (SVK) 1494
30 (wc) Brian BENCIC (SUI) 1606
31 (wc) David JURAS (SVK) 1889
32 (wc) Alexander OVCHAROV (RUS)
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Slovakia F1 [July 23 | Trnava | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Ivan Kosec (SVK/1) d. Peter Samosi (SVK) 6-1 6-0
Xian Yao Zhou (CHN) d. Frantisek Simon (CZE) 6-2 6-2
Martin Bugaj (CZE) d. Dacian Simion (ROU) 6-0 6-0
Albert Sprlak Puk (CZE) d. Vlad Corneliu Pop (ROU) 6-1 6-2

Isa Mammetgulyyev (TKM/2) d. Aleksa Djordjevic (SRB) 6-4 6-2
Valentin Vanta (ROU) d. David Cierny (SVK) 6-2 7-6(2)
Roman Garkavenko (RUS/wc) d. Samuel Spano (SVK/wc) 6-2 3-6 6-2
Martin Zeljenka (HUN) d. Andrej Niznansky (SVK) 2-6 6-2 6-2

Marko Ilic (CRO) d. Alexey Aleshchev (RUS/3) 6-2 7-5
Filip Kucbel (SVK) d. Dominik Hruncak (SVK) 6-3 6-1
Patrik Jancovic (SVK) d. Kirill Burma (UKR/wc) 4-6 6-2 6-1
Jiri Jenicek (CZE) d. Joao Marcos Nusdeo (BRA) 6-4 6-4

Nemanja Subanovic (SRB/4) d. Adam Blecha (CZE) 2-6 7-6(8) 7-5
Alessandro Ricci (CZE) d. Nick Cmager (SLO) 6-4 6-1
Daniel Cozma (ROU) d. Matej Cintl (CZE) 7-5 3-6 7-6(0)
Mattia Rossi (ITA) d. Lukas Dillenz (CZE) 6-3 6-2

Aljaz Radinski (SLO/5) d. Mayeul Darras (FRA) 4-6 6-2 6-2
Michael Gloeckler (AUT) d. Stepan Rinko (CZE) 6-4 6-3
Dominik Recek (CZE) d. Michal Skrla (SVK) 6-1 6-3
Francesco Trepla (ITA) d. Michal Novansky (SVK/wc) 6-4 6-2

Martin Fekiac (SVK/6/wc) d. Tomas Vanko (SVK) 6-3 6-1
Oleksiy Shestakov (UKR/wc) d. Tomas Krcma (CZE/wc) 6-0 6-0
Tino Kovacic (SLO) d. Leon Petko (SVK) 6-2 5-7 7-5
Patrik Obal (SVK/10) d. Adam Kulich (SVK) 6-0 6-2

Stepan Holis (CZE) d. Dusan Rajic (SRB/7) 6-4 6-4
Matthew Kandath (USA) d. Tomas Balazi (SVK) 6-4 6-4
Matej Maruscak (SVK/wc) d. Josef Vagner (CZE) 6-4 6-2
Shunsuke Wakita (JPN/11) d. Jan Jermar (CZE) 6-1 6-4

Peter Vajda (SVK) d. Samuel Hodor (SVK/8) 7-5 6-3
Marko Pavlovic (SRB) d. Samuel Grman (SVK) 5-4 ret.
Max Steinberger (POL) d. Thomas Susen (CAN) 6-4 6-4
Tomas Jirousek (CZE/9) d. Michal Selecky (SVK) 6-3 7-6(2)


2nd Round

Ivan Kosec (SVK/1) d. Xian Yao Zhou (CHN) 6-0 7-5
Albert Sprlak Puk (CZE) d. Martin Bugaj (CZE) 3-6 6-3 6-2

Isa Mammetgulyyev (TKM/2) d. Valentin Vanta (ROU) 3-6 6-3 6-1
Martin Zeljenka (HUN) d. Roman Garkavenko (RUS/wc) 6-2 6-1

Marko Ilic (CRO) d. Filip Kucbel (SVK) 7-5 5-7 7-6(4)
Jiri Jenicek (CZE) d. Patrik Jancovic (SVK) 6-2 6-0

Alessandro Ricci (CZE) d. Nemanja Subanovic (SRB/4) 6-1 6-0
Mattia Rossi (ITA) d. Daniel Cozma (ROU) 6-2 6-3

Michael Gloeckler (AUT) d. Aljaz Radinski (SLO/5) 6-4 2-6 4-1 ret.
Dominik Recek (CZE) d. Francesco Trepla (ITA) 7-6(5) 7-6(5)

Martin Fekiac (SVK/6/wc) d. Oleksiy Shestakov (UKR/wc) 4-6 6-2 6-1
Patrik Obal (SVK/10) d. Tino Kovacic (SLO) 6-4 6-1

Stepan Holis (CZE) d. Matthew Kandath (USA) 4-6 7-5 6-0
Matej Maruscak (SVK/wc) d. Shunsuke Wakita (JPN/11) 6-1 6-3

Peter Vajda (SVK) d. Marko Pavlovic (SRB) 6-3 6-1
Tomas Jirousek (CZE/9) d. Max Steinberger (POL) 6-2 6-1


Final Round

Ivan Kosec (SVK/1) d. Albert Sprlak Puk (CZE) 6-2 6-3
Isa Mammetgulyyev (TKM/2) d. Martin Zeljenka (HUN) 6-4 6-1
Jiri Jenicek (CZE) d. Marko Ilic (CRO) 7-6(2) 6-2
Alessandro Ricci (CZE) d. Mattia Rossi (ITA) 2-6 7-6(4) 6-0
Michael Gloeckler (AUT) d. Dominik Recek (CZE) 7-5 5-7 6-4
Patrik Obal (SVK/10) d. Martin Fekiac (SVK/6/wc) 6-0 6-4
Matej Maruscak (SVK/wc) d. Stepan Holis (CZE) 6-1 6-4
Tomas Jirousek (CZE/9) d. Peter Vajda (SVK) 6-0 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Slovakia F1 [July 23 | Trnava | Clay]

Doubles

1st Round

S.Agabigun / G.Markovic (TUR/SRB/1) d. A.Borroni / M.Rossi (ITA) 6-2 6-0
P.Michnev / T.Paroulek (CZE) d. K.Beck / A.Dubrivnyy (SVK/RUS) 6-3 7-6(5)
M.Fekiac / F.Kucbel (SVK/wc) d. I.Mammetgulyyev / D.Vrba (TKM/CZE) 7-5 2-6 11-9
P.Hajek / M.Semjan (CZE/SVK/3) d. A.Glvac / P.Obal (SVK) 6-2 6-4

D.Juras / J.Kormys (SVK/wc) d. D.Brna / T.Liska (SVK/4) 6-2 5-7 11-9
M.Kandath / F.Marozsan (USA/HUN) d. M.Marko / M.Selecky (SVK/wc) 2-6 6-3 10-8
I.Davydov / A.Ovcharov (RUS) d. M.Miceli / F.Trepla (ITA) 7-5 7-5
R.Noguchi / D.Zarichanskyy (JPN/UKR/2) d. R.Garkavenko / I.Kosec (RUS/SVK) 7-5 7-5


Quarterfinal

P.Michnev / T.Paroulek (CZE) d. S.Agabigun / G.Markovic (TUR/SRB/1) w.o
P.Hajek / M.Semjan (CZE/SVK/3) d. M.Fekiac / F.Kucbel (SVK/wc) 2-6 6-3 12-10
M.Kandath / F.Marozsan (USA/HUN) d. D.Juras / J.Kormys (SVK/wc) 6-3 7-5
R.Noguchi / D.Zarichanskyy (JPN/UKR/2) d. I.Davydov / A.Ovcharov (RUS) 4-6 6-2 10-6


Semifinal

P.Michnev / T.Paroulek (CZE) d. P.Hajek / M.Semjan (CZE/SVK/3) 7-6(6) 6-4
M.Kandath / F.Marozsan (USA/HUN) d. R.Noguchi / D.Zarichanskyy (JPN/UKR/2) 6-3 3-6 12-10


FINAL

P.Michnev / T.Paroulek (CZE) d. M.Kandath / F.Marozsan (USA/HUN) 7-6(1) 6-7(8) 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Slovakia F1 [July 23 | Trnava | Clay]

Main Draw

1st Round

Rio Noguchi (JPN/1) d. Tomas Liska (SVK) 7-5 6-2
Patrik Obal (SVK/Q) d. Michael Gloeckler (AUT/Q) 3-6 6-1 6-2
Ivan Kosec (SVK/Q) d. Brian Bencic (SUI/wc) 6-3 7-6(4)
Alexander Ovcharov (RUS/wc) d. Goran Markovic (SRB/8) 4-6 6-2 6-3

Artem Dubrivnyy (RUS/4) d. Vitaliy Sachko (UKR) 7-5 3-0 ret.
Martin Fekiac (SVK/L.L) d. Sarp Agabigun (TUR) 6-4 7-5
Isa Mammetgulyyev (TKM/Q) d. David Juras (SVK/wc) 4-6 7-6(4) 6-2
Tomas Jirousek (CZE/Q) d. Mike Urbanija (SLO/7) 3-6 7-6(3) 7-5

Alex Molcan (SVK/5) d. Ivan Davydov (RUS) 6-3 6-1
Fabian Marozsan (HUN) d. Alessandro Ricci (CZE/Q) 6-4 6-4
Marco Miceli (ITA) d. Jiri Jenicek (CZE/Q) 6-1 6-0
Petr Michnev (CZE/3) d. Petr Hajek (CZE) 6-4 4-6 6-1

Tadeas Paroulek (CZE/6) d. Daniil Zarichanskyy (UKR) 6-1 6-3
Marek Semjan (SVK) d. Andrea Borroni (ITA) 6-1 6-1
Matej Maruscak (SVK/Q) d. Andrej Glvac (SVK) 7-6(6) 6-2
Danylo Kalenichenko (UKR/2) d. David Damian Brna (SVK/wc) 6-3 6-1

Martin Fekiac (SVK/L.L) replaces Patrik Nema (SVK)


2nd Round

Rio Noguchi (JPN/1) d. Patrik Obal (SVK/Q) 6-4 6-2
Ivan Kosec (SVK/Q) d. Alexander Ovcharov (RUS/wc) 6-2 6-4
Martin Fekiac (SVK/L.L) d. Artem Dubrivnyy (RUS/4) 6-2 6-4
Tomas Jirousek (CZE/Q) d. Isa Mammetgulyyev (TKM/Q) 6-1 6-3

Alex Molcan (SVK/5) d. Fabian Marozsan (HUN) 7-6(1) 6-3
Petr Michnev (CZE/3) d. Marco Miceli (ITA) 6-2 1-6 6-3
Tadeas Paroulek (CZE/6) d. Marek Semjan (SVK) 7-6(4) 2-6 6-3
Danylo Kalenichenko (UKR/2) d. Matej Maruscak (SVK/Q) 6-3 6-2


Quarterfinal

Rio Noguchi (JPN/1) d. Ivan Kosec (SVK/Q) 6-2 6-4
Tomas Jirousek (CZE/Q) d. Martin Fekiac (SVK/L.L) 6-1 6-4
Alex Molcan (SVK/5) d. Petr Michnev (CZE/3) 6-2 6-1
Danylo Kalenichenko (UKR/2) d. Tadeas Paroulek (CZE/6) 3-6 6-3 7-6(2)


Semifinal

Tomas Jirousek (CZE/Q) d. Rio Noguchi (JPN/1) 6-4 7-6(4)
Alex Molcan (SVK/5) d. Danylo Kalenichenko (UKR/2) 6-4 6-0


FINAL

Alex Molcan (SVK/5) d. Tomas Jirousek (CZE/Q) 7-6(5) 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top