Mens Tennis Forums banner

1 - 7 of 7 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,013 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
SERBIA F8

City : Novi Sad, Serbia
Date : 10 - 16 August 2015
Prize Money : 10.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Gavin Van Peperzeel (AUS)

Entry List

1 Miki JANKOVIC (SRB) 457
2 Yanais LAURENT (FRA) 584
3 Dejan KATIC (SRB) 636
4 Jerome INZERILLO (FRA) 651
5 Franjo RASPUDIC (CRO) 658
6 Pirmin HAENLE (GER) 709
7 François-Arthur VIBERT (FRA) 755
8 Martin BLASKO (SVK) 783
9 Luca PANCALDI (ITA) 794
10 Fabien REBOUL (FRA) 803
11 Nerman FATIC (BIH) 804
12 Nino SERDARUSIC (CRO) 893
13 Luka ILIC (SRB) 905
14 Vadym URSU (UKR) 946
15 Medy CHETTAR (FRA) 947
16 Arsenije ZLATANOVIC (SRB) 960
17 Petar CONKIC (SRB) 968
18 Thomas GIRAUDEAU (FRA) 979
19 Danail TARPOV (BUL) 998
20 Dominik KELLOVSKY (CZE) 1087

21 (Q) Plamen MILUSHEV (BUL) 1112
22 (Q) Antonio MASSARA (ITA) 1225
23 (Q) Andre BIRO (HUN) 1341
24 (Q) Ferdinando BONUCCELLI (ITA) 1380
25 (Q) Filip DOLEZEL (CZE) 1661
26 (Q) Alessandro LUISI (ITA) 1733
27 (Q) Srdjan JAKOVLJEVIC (SRB) 2200
28 (Q) Strahinja RAKIC (SRB) 2200

29 (wc) Janicije Sasha KARIC (USA) 1672
30 (wc) Filip GRBIC (SRB) 1696
31 (wc) Stefan MILICEVIC (SRB) 2200
32 (wc) Dejan ANTONIC (SRB)
 

·
Moderator
Joined
·
16,013 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Serbia F8 [August 10 | Novi Sad | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Plamen Milushev (BUL/1) d. Grigory Potemkin (RUS) 6-4 6-0
Daniel Czepielewski (GER) d. Marko Milosevic (SRB) 6-2 6-3
Patrick Mayer (GER) d. Aleksa Daskalovic (SRB) 6-1 6-1
Chris Anguelov (BUL/13) d. Goran Radanovic (BIH) 3-6 7-5 7-5

Antonio Massara (ITA/2) d. Vladimir Kurek (SVK) 6-0 6-2
Milan Drinic (SRB) d. Djordje Jokic (SRB) 6-3 6-3
Nenad Terzic (SRB) d. Elvedin Pepic (MKD) 6-2 6-1
Thomas Linge (NOR/12) d. Temurmalik Amirov (RUS/wc) 6-4 6-0

Goran Markovic (SRB/3) d. Aleksandar Jocic (SRB) 6-1 6-3
Dusan Mladenovic (SRB) d. Ioannis Ioannidis (GRE) 6-1 6-4
Strahinja Rakic (SRB) d. Vitomir Markovic (SRB) 6-0 6-4
Ivan Goluza (AUS/16) d. Mario Osmakcic (SUI) 6-1 6-3

Andre Biro (HUN/4) d. Rajko Mladenovic (SRB) 1-6 6-1 6-2
Dragan Dumevski (MKD) d. Lazar Vojinovic (SRB/wc) 6-2 6-4
Shunsuke Wakita (JPN) d. Iori Yoshida (JPN) 6-2 6-3
Aleksa Bucan (SRB) d. Bojan Zdravkovic (SRB/15) 7-5 ret.

Ferdinando Bonuccelli (ITA/5) d. Ognjen Trejgut (SRB) 6-2 6-1
Aleks Martinski (BUL) d. Klim Ivanov (KAZ) 6-0 6-1
Igor Kolaric (SRB/wc) d. Petar Pjevcevic (SRB) 7-6(1) 6-3
Michal Marko (SVK/14) d. Domagoj Biljesko (CRO) 6-2 6-2

Srdjan Jakovljevic (SRB) d. Stefan Micov (MKD/6) 6-2 6-2
Bogdan Bajic (SRB/wc) d. Stevan Lakicevic (SRB) 6-1 6-0
Bogdan Djurdjevic (GER) d. Davud Amirov (RUS) 6-2 6-1
Tomislav Draganja (CRO/9) d. Panteleimonas Ioannidis (GRE) 6-0 6-0

Andy Drzyzga (GER/wc) d. Luka Sucevic (SRB/7) 6-2 3-6 6-3
Patrik Nema (SVK) d. Marko Lovrinovic (CRO/wc) 6-3 4-6 6-2
Jonas Brezing (GER) d. Tibor Vukajlovic (SUI) 2-6 6-3 6-0
Filip Dolezel (CZE/11) d. Filip Nikolic (SRB/wc) 6-4 7-6(4)

Alessandro Luisi (ITA) d. Shendrit Deari (MKD/8) 6-1 6-2
Martin Caro (SVK) d. Denis Brizic (CRO/wc) 6-2 6-1
Nikola Solaja (CRO) d. Dusan Milojevic (SRB) 7-5 6-4
Chanchai Sookton-Eng (AUS) d. Darko Jandric (SRB/10) 6-3 6-4


2nd Round

Plamen Milushev (BUL/1) d. Daniel Czepielewski (GER) 6-1 6-2
Patrick Mayer (GER) d. Chris Anguelov (BUL/13) 6-2 6-4

Antonio Massara (ITA/2) d. Milan Drinic (SRB) 6-3 6-4
Nenad Terzic (SRB) d. Thomas Linge (NOR/12) 6-2 6-1

Goran Markovic (SRB/3) d. Dusan Mladenovic (SRB) 6-2 6-0
Strahinja Rakic (SRB) d. Ivan Goluza (AUS/16) 7-5 6-1

Andre Biro (HUN/4) d. Dragan Dumevski (MKD) 6-2 6-0
Shunsuke Wakita (JPN) d. Aleksa Bucan (SRB) 5-7 6-1 6-2

Ferdinando Bonuccelli (ITA/5) d. Aleks Martinski (BUL) 7-6(1) 6-1
Michal Marko (SVK/14) d. Igor Kolaric (SRB/wc) 6-4 7-5

Srdjan Jakovljevic (SRB) d. Bogdan Bajic (SRB/wc) 6-2 6-4
Tomislav Draganja (CRO/9) d. Bogdan Djurdjevic (GER) 6-2 6-3

Andy Drzyzga (GER/wc) d. Patrik Nema (SVK) 6-4 3-6 6-3
Filip Dolezel (CZE/11) d. Jonas Brezing (GER) 6-0 6-2

Alessandro Luisi (ITA) d. Martin Caro (SVK) 6-1 6-4
Chanchai Sookton-Eng (AUS) d. Nikola Solaja (CRO) 6-3 6-4


Final Round

Plamen Milushev (BUL/1) d. Patrick Mayer (GER) 6-2 7-5
Antonio Massara (ITA/2) d. Nenad Terzic (SRB) 6-0 6-0
Strahinja Rakic (SRB) d. Goran Markovic (SRB/3) 6-1 6-2
Andre Biro (HUN/4) d. Shunsuke Wakita (JPN) 6-4 6-4
Ferdinando Bonuccelli (ITA/5) d. Michal Marko (SVK/14) 6-2 6-4
Srdjan Jakovljevic (SRB) d. Tomislav Draganja (CRO/9) 6-4 6-4
Filip Dolezel (CZE/11) d. Andy Drzyzga (GER/wc) 6-2 4-6 6-2
Alessandro Luisi (ITA) d. Chanchai Sookton-Eng (AUS) 6-0 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
16,013 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Serbia F8 [August 10 | Novi Sad | Clay]

Doubles

1st Round

J.Inzerillo / Y.Laurent (FRA/1) d. P.Conkic / L.Ilic (SRB) 6-3 6-4
N.Fatic / M.Jankovic (BIH/SRB) d . B.Bajic / S.Bjelica (SRB/wc) 6-7(1) 6-3 10-5
M.Drinic / S.Roganovic (SRB/wc) d. T.Giraudeau / F.Reboul (FRA) 6-2 2-6 12-10
M.Blasko / N.Serdarusic (SVK/CRO) d. P.Haenle / F.Raspudic (GER/CRO/4) 6-3 6-1

F.Dolezel / D.Kellovsky (CZE/3) d. F.Bonuccelli / B.Djurdjevic (ITA/GER) 6-3 7-5
A.Luisi / A.Massara (ITA) d. S.Panic / A.Vlaovic (SRB/wc) 6-2 6-3
P.Milushev / D.Tarpov (BUL) d. S.Micov / F-A.Vibert (MKD/FRA) 7-5 3-6 10-8
F.Mercuri / L.Pancaldi (ITA) d. T.Draganja / D.Jandric (CRO/SRB/2) 6-4 6-4


Quarterfinal

J.Inzerillo / Y.Laurent (FRA/1) d. N.Fatic / M.Jankovic (BIH/SRB) 6-0 6-1
M.Blasko / N.Serdarusic (SVK/CRO) d. M.Drinic / S.Roganovic (SRB/wc) 6-3 6-3
F.Dolezel / D.Kellovsky (CZE/3) d. A.Luisi / A.Massara (ITA) 7-6(3) 7-6(1)
F.Mercuri / L.Pancaldi (ITA) d. P.Milushev / D.Tarpov (BUL) 6-2 7-6(4)


Semifinal

M.Blasko / N.Serdarusic (SVK/CRO) d. J.Inzerillo / Y.Laurent (FRA/1) 7-6(4) 7-5
F.Dolezel / D.Kellovsky (CZE/3) d. F.Mercuri / L.Pancaldi (ITA) 3-6 6-1 10-8


FINAL

M.Blasko / N.Serdarusic (SVK/CRO) d. F.Dolezel / D.Kellovsky (CZE/3) 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
16,013 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Serbia F8 [August 10 | Novi Sad | Clay]

Main Draw

1st Round

Alessandro Luisi (ITA/Q) d. Miki Jankovic (SRB/1) 5-7 4-1 ret.
Filip Dolezel (CZE/Q) d. Luka Ilic (SRB) 6-1 6-3
Srdjan Jakovljevic (SRB/Q) d. Nerman Fatic (BIH) 6-4 6-7(7) 7-5
François-Arthur Vibert (FRA/7) d. Antonio Massara (ITA/Q) 7-6(3) 6-3

Jérôme Inzerillo (FRA/3) d. Vadym Ursu (UKR) 6-3 6-3
Medy Chettar (FRA) d. Stefan Milicevic (SRB/wc) 3-6 7-6(4) 6-2
Petar Conkic (SRB) d. Arsenije Zlatanovic (SRB) 3-6 6-0 6-4
Luca Pancaldi (ITA/8) d. Dominik Kellovsky (CZE) 7-5 6-3

Franjo Raspudic (CRO/5) d. Dejan Antonic (SRB/wc) 6-1 6-2
Plamen Milushev (BUL/Q) d. Fabien Reboul (FRA) 4-6 6-4 6-3
Nino Serdarusic (CRO) d. Ferdinando Bonuccelli (ITA/Q) 6-2 6-3
Martin Blasko (SVK) d. Dejan Katic (SRB/4) 7-6(4) ret.

Pirmin Haenle (GER/6) d. Janicije Sasha Karic (USA/wc) 6-4 6-2
Thomas Giraudeau (FRA) d. Filip Grbic (SRB/wc) 6-2 6-4
Andre Biro (HUN/Q) d. Strahinja Rakic (SRB/Q) 6-0 3-6 6-3
Yanais Laurent (FRA/2) d. Danail Tarpov (BUL) 6-1 6-4


2nd Round

Alessandro Luisi (ITA/Q) d. Filip Dolezel (CZE/Q) 6-4 6-2
François-Arthur Vibert (FRA/7) d. Srdjan Jakovljevic (SRB/Q) 6-1 4-6 6-3
Jérôme Inzerillo (FRA/3) d. Medy Chettar (FRA) 7-5 6-3
Petar Conkic (SRB) d. Luca Pancaldi (ITA/8) 6-7(5) 6-4 6-3

Franjo Raspudic (CRO/5) d. Plamen Milushev (BUL/Q) 6-1 1-6 6-2
Martin Blasko (SVK) d. Nino Serdarusic (CRO) 6-4 7-6(7)
Pirmin Haenle (GER/6) d. Thomas Giraudeau (FRA) 7-5 6-4
Yanais Laurent (FRA/2) d. Andre Biro (HUN/Q) 6-3 3-6 7-5


Quarterfinal

Alessandro Luisi (ITA/Q) d. François-Arthur Vibert (FRA/7) 6-1 7-6(6)
Petar Conkic (SRB) d. Jérôme Inzerillo (FRA/3) 7-5 3-6 6-4
Franjo Raspudic (CRO/5) d. Martin Blasko (SVK) 6-4 6-0
Yanais Laurent (FRA/2) d. Pirmin Haenle (GER/6) 7-6(1) 3-6 6-1


Semifinal

Alessandro Luisi (ITA/Q) d. Petar Conkic (SRB) 6-7(5) 7-5 6-1
Yanais Laurent (FRA/2) d. Franjo Raspudic (CRO/5) 6-1 6-4


FINAL

Alessandro Luisi (ITA/Q) d. Yanais Laurent (FRA/2) 6-4 4-2 ret.
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Re: Serbia F8 [August 10 | Novi Sad | Clay]

allez inzerillo
 

·
Registered
Joined
·
70,519 Posts
Re: Serbia F8 [August 10 | Novi Sad | Clay]

inzerillo :spit:
 
1 - 7 of 7 Posts
Top