Mens Tennis Forums banner

1 - 8 of 8 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
SERBIA F7

City : Sombor, Serbia
Date : 27 July - 02 August 2015
Prize Money : 10.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Marko Tepavac (SRB)

Entry List

1 Gavin VAN PEPERZEEL (AUS) 318
2 Miki JANKOVIC (SRB) 429
3 Thales TURINI (BRA) 470
4 Maxime TABATRUONG (FRA) 494
5 Filip VEGER (CRO) 552
6 Dejan KATIC (SRB) 633
7 Joao Pedro SORGI (BRA) 648
8 Matej SABANOV (CRO) 677
9 Pirmin HAENLE (GER) 687
10 Caio SILVA (BRA) 698
11 Hugo GRENIER (FRA) 711
12 Nerman FATIC (BIH) 746
13 Ljubomir CELEBIC (MNE) 793
14 Alexandr KUSHAKOV (UKR) 1001
15 Plamen MILUSHEV (BUL) 1014
16 Luka ILIC (SRB) 1072
17 Marko OSMAKCIC (SUI) 1096
18 Petar TRENDAFILOV (BUL) 1103
19 Antoine BELLIER (SUI) 1111
20 Ivan SABANOV (CRO) 1191

21 (Q) Danail TARPOV (BUL) 1024
22 (Q) Aljaz RADINSKI (SLO) 1218
23 (Q) Joao WALENDOWSKY (BRA) 1264
24 (Q) Andre BIRO (HUN) 1363
25 (Q) Bartosz WOJNAR (POL) 1525
26 (Q) Daniel CZEPIELEWSKI (GER)
27 (Q) Lourenzo GASPERINI (BRA)
28 (Q) Shunsuke WAKITA (JPN)

29 (wc) Danilo PETROVIC (SRB) 507
30 (wc) Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) 1284
31 (wc) Strahinja RAKIC (SRB) 1543
32 (wc) Igor BANICEVIC (SRB)
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Serbia F7 [July 27 | Sombor | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Danail Tarpov (BUL/1) vs. Bye
Aleksa Petrovic (SRB) d. Dejan Antonic (SRB) 6-2 6-7(4) 6-2
Aleks Martinski (BUL) d. Velislav Cholakov (BUL) 6-3 3-6 6-3
Dusan Milojevic (SRB) d. Evgeniy Mirskiy (RUS/wc) 6-0 6-0

Aljaz Radinski (SLO/2) vs. Bye
Chanchai Sookton-Eng (AUS) d. Aleksandar Jocic (SRB) 7-6(4) 6-1
Francesco Iaccarino (GER) d. Ivan Randjelovic (BIH) 6-4 6-1
Mario Osmakcic (SUI) d. Dimitar Mirceski (AUS) 6-1 6-0

Joao Walendowsky (BRA/3) vs. Bye
Iori Yoshida (JPN) d. Klim Ivanov (KAZ) 6-0 6-1
Pedro De Paula (BRA) d. Dusan Rajic (SRB/wc) 6-3 6-1
Predrag Dedic (SRB) d. Bojan Trajkov (MKD) 6-2 6-2

Goran Markovic (SRB/4) vs. Bye
Shunsuke Wakita (JPN) d. Carlos Henrique Hooper (BRA) 6-2 6-1
Felix Andre (GER) d. Marcos Muniz (ESP) 7-6(7) 6-0
Stefan Roganovic (SRB) d. Nikola Savanovic (SRB) 6-1 6-0

Andre Biro (HUN/5) vs. Bye
Pierre-Louis Dodens (SUI) d. Karim Bendjamaa (ALG/wc) 6-1 6-4
Djordje Jokic (SRB) d. Martin Atanasov (BUL) 4-2 ret.
Pablo Munoz Baroja (ESP) d. Mihailo Samardzija (BIH) 6-2 6-1

Bartosz Wojnar (POL/6) vs. Bye
Bogdan Bajic (SRB) d. Marko Jovanovic (AUS) 6-3 6-4
Stefan Blanusa (SRB) d. Alexandros Kanaris (GRE) 6-4 6-1
Marko Lovrinovic (CRO) d. Denislav Gochev (BUL) 6-0 6-0

Thomas Linge (NOR/7) vs. Bye
Chris Lukanu Andre (GER) d. Bence Eres (SRB) 6-0 6-1
Daniel Czepielewski (GER) d. Aleksandar Curcin (SRB) 6-3 6-2
Djuro Opacic (SRB) d. Ethan Tulliani (AUS) 6-3 1-6 6-0

Srdjan Jakovljevic (SRB/8) vs. Bye
Lourenzo Gasperini (BRA) d. Milan Peric (SRB/wc) 6-2 6-0
Csaba Simon (HUN) d. Martin Nikic (CRO) 6-2 ret.
Petar Pjevcevic (SRB) d. Temurmalik Amirov (RUS) 6-7(2) 6-3 6-0


2nd Round

Danail Tarpov (BUL/1) d. Aleksa Petrovic (SRB) 6-2 6-2
Aleks Martinski (BUL) d. Dusan Milojevic (SRB) 6-2 6-0

Aljaz Radinski (SLO/2) d. Chanchai Sookton-Eng (AUS) 6-2 6-3
Francesco Iaccarino (GER) d. Mario Osmakcic (SUI) 6-1 6-4

Joao Walendowsky (BRA/3) d. Iori Yoshida (JPN) 6-0 6-1
Pedro De Paula (BRA) d. Predrag Dedic (SRB) 6-4 3-0 ret.

Shunsuke Wakita (JPN) d. Goran Markovic (SRB/4) 6-2 2-0 ret.
Felix Andre (GER) d. Stefan Roganovic (SRB) 7-6(2) 6-4

Andre Biro (HUN/5) d. Pierre-Louis Dodens (SUI) 6-2 6-3
Pablo Munoz Baroja (ESP) d. Djordje Jokic (SRB) 7-5 6-2

Bartosz Wojnar (POL/6) d. Bogdan Bajic (SRB) 7-6(3) 3-6 7-5
Marko Lovrinovic (CRO) d. Stefan Blanusa (SRB) 6-0 ret.

Chris Lukanu Andre (GER) d. Thomas Linge (NOR/7) 7-5 6-4
Daniel Czepielewski (GER) d. Djuro Opacic (SRB) 6-2 6-4

Lourenzo Gasperini (BRA) d. Srdjan Jakovljevic (SRB/8) 5-7 6-3 6-1
Csaba Simon (HUN) d. Petar Pjevcevic (SRB) 6-3 4-6 6-1


Final Round

Danail Tarpov (BUL/1) d. Aleks Martinski (BUL) 6-3 6-3
Aljaz Radinski (SLO/2) d. Francesco Iaccarino (GER) 6-0 6-1
Joao Walendowsky (BRA/3) d. Pedro De Paula (BRA) 4-6 6-2 6-1
Shunsuke Wakita (JPN) d. Felix Andre (GER) 6-0 6-1
Andre Biro (HUN/5) d. Pablo Munoz Baroja (ESP) 6-0 6-1
Bartosz Wojnar (POL/6) d. Marko Lovrinovic (CRO) 6-3 7-5
Daniel Czepielewski (GER) d. Chris Lukanu Andre (GER) 4-6 6-1 6-1
Lourenzo Gasperini (BRA) d. Csaba Simon (HUN) 6-1 2-1 ret.
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Serbia F7 [July 27 | Sombor | Clay]

Doubles

1st Round

I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/1) d. M.Krnjetin / S.Roganovic (SRB) 6-2 6-2
A.Bellier / H.Grenier (SUI/FRA) d. M.Lovrinovic / F.Zgombic (CRO) 4-6 6-4 11-9
M.Jovanovic / D.Petrovic (AUS/SRB) d. S.Panic / A.Vlaovic (SRB) 6-1 6-1
P.Milushev / P.Trendafilov (BUL) d. L.Celebic / D.Jandric (MNE/SRB/4) 6-4 6-3

F.Romboli / C.Silva (BRA/3) d. M.Osmakcic / M.Osmakcic (SUI) 6-2 6-4
L.Gasperini / J.Walendowsky (BRA) d. P.De Paula / C.Henrique Hooper (BRA) 6-2 6-0
L.Ilic / B.Premovic (SRB) d. A.Martinski / D.Tarpov (BUL) 7-5 6-3
N.Fatic / M.Jankovic (BIH/SRB) d. P.Haenle / G.Van Peperzeel (GER/AUS/2) 6-1 6-2


Quarterfinal

I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/1) d. A.Bellier / H.Grenier (SUI/FRA) 6-4 3-6 10-8
P.Milushev / P.Trendafilov (BUL) d. M.Jovanovic / D.Petrovic (AUS/SRB) 6-4 6-4
F.Romboli / C.Silva (BRA/3) d. L.Gasperini / J.Walendowsky (BRA) 6-2 6-2
N.Fatic / M.Jankovic (BIH/SRB) d. L.Ilic / B.Premovic (SRB) 6-2 6-1


Semifinal

I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/1) d. P.Milushev / P.Trendafilov (BUL) 6-4 6-1
N.Fatic / M.Jankovic (BIH/SRB) d. F.Romboli / C.Silva (BRA/3) 6-3 6-7(6) 10-3


FINAL

I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/1) d. N.Fatic / M.Jankovic (BIH/SRB) 6-4 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Serbia F7 [July 27 | Sombor | Clay]

Main Draw

1st Round

Gavin Van Peperzeel (AUS/1) d. Bartosz Wojnar (POL/Q) 6-1 6-1
Caio Silva (BRA) d. Pirmin Haenle (GER) 6-3 4-6 7-5
Joao Pedro Sorgi (BRA) d. Lourenzo Gasperini (BRA/Q) 6-2 6-3
Hugo Grenier (FRA/8) d. Ljubomir Celebic (MNE) 6-4 6-1

Alexandr Kushakov (UKR) d. Thales Turini (BRA/3) 6-4 6-2
Antoine Bellier (SUI) d. Petar Trendafilov (BUL) 6-2 6-2
Joao Walendowsky (BRA/Q) d. Plamen Milushev (BUL) 7-5 6-2
Dejan Katic (SRB/6) d. Shunsuke Wakita (JPN/Q) 6-2 0-6 6-2

Danilo Petrovic (SRB/5/wc) d. Marko Osmakcic (SUI) 6-4 0-6 6-1
Aljaz Radinski (SLO/Q) d. Ivan Sabanov (CRO) 6-3 6-4
Matej Sabanov (CRO) d. Daniel Czepielewski (GER/Q) 6-3 6-4
Miki Jankovic (SRB/4) d. Nerman Fatic (BIH) 6-3 7-6(4)

Luka Ilic (SRB) d. Filip Veger (CRO/7) 6-4 6-2
Andre Biro (HUN/Q) d. Igor Banicevic (SRB/wc) 6-2 6-2
Fran Zvonimir Zgombic (CRO/wc) d. Danail Tarpov (BUL/Q) 6-4 6-1
Strahinja Rakic (SRB/wc) d. Maxime Tabatruong (FRA/2) 6-3 2-6 6-3


2nd Round

Gavin Van Peperzeel (AUS/1) d. Caio Silva (BRA) 2-0 ret.
Joao Pedro Sorgi (BRA) d. Hugo Grenier (FRA/8) 6-1 3-1 ret.
Antoine Bellier (SUI) d. Alexandr Kushakov (UKR) 6-7(5) 7-6(8) 6-2
Dejan Katic (SRB/6) d. Joao Walendowsky (BRA/Q) 6-4 3-6 6-3

Danilo Petrovic (SRB/5/wc) d. Aljaz Radinski (SLO/Q) 6-4 6-2
Miki Jankovic (SRB/4) d. Matej Sabanov (CRO) 7-6(9) 6-1
Luka Ilic (SRB) d. Andre Biro (HUN/Q) 7-5 6-3
Strahinja Rakic (SRB/wc) d. Fran Zvonimir Zgombic (CRO/wc) 7-5 6-2


Quarterfinal

Gavin Van Peperzeel (AUS/1) d. Joao Pedro Sorgi (BRA) 7-5 2-6 6-1
Dejan Katic (SRB/6) d. Antoine Bellier (SUI) 6-0 6-3
Miki Jankovic (SRB/4) d. Danilo Petrovic (SRB/5/wc) 6-3 7-6(4)
Luka Ilic (SRB) d. Strahinja Rakic (SRB/wc) 1-6 6-0 6-4


Semifinal

Gavin Van Peperzeel (AUS/1) d. Dejan Katic (SRB/6) 6-3 6-3
Luka Ilic (SRB) d. Miki Jankovic (SRB/4) 7-5 6-7(9) 6-4


FINAL

Gavin Van Peperzeel (AUS/1) d. Luka Ilic (SRB) 6-2 6-1
 

·
Registered
Joined
·
68,118 Posts
Re: Serbia F7 [July 27 | Sombor | Clay]

go gavin =D
 

·
Registered
Joined
·
68,118 Posts
Re: Serbia F7 [July 27 | Sombor | Clay]

osmakcic playing futures finally, nice choice!
 

·
Registered
Joined
·
68,118 Posts
Re: Serbia F7 [July 27 | Sombor | Clay]

gavin will routine win this one!
 

·
Registered
Joined
·
68,118 Posts
second career singles title for gavin =D well done!
 
1 - 8 of 8 Posts
Top