Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
RUSSIA F5

City : Kazan, Russia
Date : 06-12 August 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Denis Yevseyev (KAZ)

Entry List

1 Alexander ZHURBIN (RUS) 461
2 Kristian LOZAN (RUS) 617
3 Shalva DZHANASHIYA (RUS) 631
4 Mikhail FUFYGIN (RUS) 675
5 Alexander IGOSHIN (RUS) 720
6 Denis MATSUKEVITCH (RUS) 815
7 Timur KIYAMOV (RUS) 820
8 Maxim RATNIUK (RUS) 823
9 Yan SABANIN (RUS) 837
10 Vladimir POLYAKOV (RUS) 939
11 Dimitriy VORONIN (RUS) 957
12 Oleg KHOTKOV (UKR) 960
13 Alexander BOBORYKIN (RUS) 973
14 Mikalai HALIAK (BLR) 980
15 Matvey KHOMENTOVSKIY (RUS) 1061
16 Alexey ZAKHAROV (RUS) 1110
17 Vladimir KOROLEV (RUS) 1128
18 Richard MUZAEV (RUS) 1218
19 Vladislav DUBINSKY (RUS) 1368
20 Oleg BESEDNIKOV (RUS) 1494

21 (Q) Evgeny TYURNEV (RUS) 419
22 (Q) Sagadat AYAP (KAZ) 1585
23 (Q) Nikita TATYANIN (RUS) 1591
24 (Q) Alexey NESTEROV (RUS) 1701
25 (Q) Alexey BARYSHEV (RUS) 1889
26 (Q) Maxim GERASKIN (RUS)
27 (Q) Ilya RUDIUKOV (RUS)
28 (Q) Svyatoslav SHAINYAN (RUS)

29 (wc) Sergey BOLOTOV (RUS)
30 (wc) Ruslan MUGTASIMOV (RUS)
31 (wc) Egor NOSKIN (RUS)
32 (wc) Nikita VALENTSEV (RUS)
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Russia F5 [August 06 | Kazan | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Evgeny Tyurnev (RUS/1/wc) vs. Bye
Ivan Kalinin (RUS) d. Maxim Turyev (RUS) 6-0 6-1
Artem Dacenko (RUS) d. Gleb Smolyakov (RUS) 6-4 6-1
Andrey Uvarov (RUS) vs. Bye

Ivan Ponomarenko (RUS/2) vs. Bye
Roman Nashatyrkin (RUS) d. Alan Bzarov (RUS) 2-6 6-4 6-3
Svyatoslav Shainyan (RUS/wc) d. Artem Kukharenko (RUS) 6-1 6-1
Nabi Kustepe (TUR) vs. Bye

Dmitry Myagkov (RUS/3) vs. Bye
Boris Derunov (RUS) d. Pavel Kravchenko (RUS) 6-4 6-3
Stepan Beresnev (RUS) d. Vladislav Gorshenin (RUS) 6-2 6-3
Alexey Nesterov (RUS/10) vs. Bye

Philipp Klimov (RUS/4) vs. Bye
Igor Shrolik (RUS) d. Artem Simachkov (RUS) 7-5 6-3
Sultan Narbekov (KAZ) d. Ruzel Fathullin (RUS) def.
Alexey Baryshev (RUS/12) vs. Bye

Sagadat Ayap (KAZ/5) vs. Bye
Ivan Mikhaylyuk (RUS) d. Andrey Budanov (RUS) 4-6 6-4 6-0
Andrey Vorobyev (RUS) d. Klim Kozyrev (RUS) 6-1 2-6 6-3
Gleb Alekseenko (UKR/13) vs. Bye

Alexey Aleshchev (RUS/6) vs. Bye
Maxim Geraskin (RUS) d. Egor Shutov (RUS) 2-6 6-0 6-2
Grigory Kuklin (RUS) d. Renat Sakhabutdinov (RUS) 6-2 6-3
Bulat Galiev (RUS/9) vs. Bye

Anton Desyatnik (RUS/7) vs. Bye
Ilya Rudiukov (RUS) d. Alexey Lipatov (RUS) 1-6 6-4 6-4
Semen Pankin (RUS/wc) d. Daniil Kim (RUS) 6-2 6-0
Nikolay Kolobaev (ISR/14) vs. Bye

Nikita Tatyanin (RUS/8) vs. Bye
Vladislav Ivanov (RUS) d. Mikhail Sokolovskiy (RUS/wc) 6-2 4-6 6-2
Sergey Korneev (RUS) d. Stepan Guryanov (RUS) 6-3 6-0
Sergey Dorozhkin (RUS/11) vs. Bye


2nd Round

Evgeny Tyurnev (RUS/1/wc) d. Ivan Kalinin (RUS) 6-4 6-2
Andrey Uvarov (RUS) d. Artem Dacenko (RUS) 6-4 6-2

Roman Nashatyrkin (RUS) d. Ivan Ponomarenko (RUS/2) 6-4 7-5
Svyatoslav Shainyan (RUS/wc) d. Nabi Kustepe (TUR) 6-2 6-0

Dmitry Myagkov (RUS/3) d. Boris Derunov (RUS) 6-1 6-1
Alexey Nesterov (RUS/10) d. Stepan Beresnev (RUS) 6-1 6-0

Igor Shrolik (RUS) d. Philipp Klimov (RUS/4) 6-4 7-6(4)
Alexey Baryshev (RUS/12) d. Sultan Narbekov (KAZ) 7-5 7-6(5)

Sagadat Ayap (KAZ/5) d. Ivan Mikhaylyuk (RUS) 7-5 4-0 ret.
Gleb Alekseenko (UKR/13) d. Andrey Vorobyev (RUS) 6-2 6-2

Maxim Geraskin (RUS) d. Alexey Aleshchev (RUS/6) 4-6 6-4 6-3
Bulat Galiev (RUS/9) d. Grigory Kuklin (RUS) 6-4 6-1

Ilya Rudiukov (RUS) d. Anton Desyatnik (RUS/7) 3-6 6-2 6-3
Semen Pankin (RUS/wc) d. Nikolay Kolobaev (ISR/14) 6-2 1-6 6-1

Nikita Tatyanin (RUS/8) d. Vladislav Ivanov (RUS) 6-4 7-6(6)
Sergey Dorozhkin (RUS/11) d. Sergey Korneev (RUS) 6-0 6-1


Final Round

Evgeny Tyurnev (RUS/1/wc) d. Andrey Uvarov (RUS) 6-0 6-1
Svyatoslav Shainyan (RUS/wc) d. Roman Nashatyrkin (RUS) 6-2 6-3
Alexey Nesterov (RUS/10) d. Dmitry Myagkov (RUS/3) 6-1 7-5
Alexey Baryshev (RUS/12) d. Igor Shrolik (RUS) 6-3 6-3
Sagadat Ayap (KAZ/5) d. Gleb Alekseenko (UKR/13) 6-4 6-3
Maxim Geraskin (RUS) d. Bulat Galiev (RUS/9) 6-4 6-2
Ilya Rudiukov (RUS) d. Semen Pankin (RUS/wc) 3-6 6-4 6-4
Nikita Tatyanin (RUS/8) d. Sergey Dorozhkin (RUS/11) 6-2 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Russia F5 [August 06 | Kazan | Clay]

Doubles

1st Round

A.Boborykin / T.Kiyamov (RUS/1) d. N.Kolobaev / N.Valentsev (ISR/RUS/wc) 6-2 6-1
S.Bolotov / I.Mikhaylyuk (RUS/wc) d. O.Besednikov / S.Dorozhkin (RUS/Alt) 6-1 4-6 11-9
K.Lozan / M.Ratniuk (RUS) d. G.Alekseenko / D.Myagkov (UKR/RUS) 6-1 6-4
E.Tyurnev / A.Zhurbin (RUS/4) d. A.Budanov / A.Uvarov (RUS/wc) 6-2 7-5

S.Ayap / O.Khotkov (KAZ/UKR) d. A.Igoshin / Y.Sabanin (RUS/3) 5-7 6-2 10-4
A.Nesterov / I.Ponomarenko (RUS) d. V.Dubinsky / S.Dzhanashiya (RUS) 6-3 3-6 10-8
M.Fufygin / D.Matsukevitch (RUS) d. M.Haliak / P.Klimov (BLR/RUS) 6-2 6-0
R.Muzaev / V.Polyakov (RUS/2) d. B.Galiev / I.Kalinin (RUS) 3-6 6-2 10-7

O.Besednikov / S.Dorozhkin (RUS/Alt) replace M.Khomentovskiy / V.Korolev (RUS)


Quarterfinal

S.Bolotov / I.Mikhaylyuk (RUS/wc) d. A.Boborykin / T.Kiyamov (RUS/1) 3-6 6-3 10-8
E.Tyurnev / A.Zhurbin (RUS/4) d. K.Lozan / M.Ratniuk (RUS) 2-6 6-4 10-8
S.Ayap / O.Khotkov (KAZ/UKR) d. A.Nesterov / I.Ponomarenko (RUS) 6-4 6-1
R.Muzaev / V.Polyakov (RUS/2) d. M.Fufygin / D.Matsukevitch (RUS) 7-5 0-6 10-5


Semifinal

S.Bolotov / I.Mikhaylyuk (RUS/wc) d. E.Tyurnev / A.Zhurbin (RUS/4) 2-2 ret.
S.Ayap / O.Khotkov (KAZ/UKR) d. R.Muzaev / V.Polyakov (RUS/2) 6-3 7-6(3)


FINAL

S.Bolotov / I.Mikhaylyuk (RUS/wc) d. S.Ayap / O.Khotkov (KAZ/UKR) 6-2 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Russia F5 [August 06 | Kazan | Clay]

Main Draw

1st Round

Alexander Zhurbin (RUS/1) d. Nikita Valentsev (RUS/wc) 7-6(6) 6-3
Egor Noskin (RUS/wc) d. Vladislav Dubinsky (RUS) 7-5 4-6 6-3
Alexander Boborykin (RUS) d. Dimitriy Voronin (RUS) 6-3 6-1
Maxim Ratniuk (RUS/8) d. Ruslan Mugtasimov (RUS/wc) 6-2 6-1

Shalva Dzhanashiya (RUS/3) d. Alexey Nesterov (RUS/Q) 6-1 6-1
Alexey Zakharov (RUS) d. Sagadat Ayap (KAZ/Q) 1-6 7-5 3-0 ret.
Svyatoslav Shainyan (RUS/Q) d. Ilya Rudiukov (RUS/Q) 3-6 6-1 6-2
Alexander Igoshin (RUS/5) d. Nikita Tatyanin (RUS/Q) 6-2 6-3

Denis Matsukevitch (RUS/6) d. Maxim Geraskin (RUS/Q) 6-4 6-4
Mikalai Haliak (BLR) d. Yan Sabanin (RUS) 6-4 4-6 6-4
Oleg Besednikov (RUS) d. Matvey Khomentovskiy (RUS) 4-1 ret.
Mikhail Fufygin (RUS/4) d. Vladimir Korolev (RUS) 6-3 6-3

Evgeny Tyurnev (RUS/Q) d. Timur Kiyamov (RUS/7) 6-4 7-6(6)
Richard Muzaev (RUS) d. Oleg Khotkov (UKR) 6-1 2-1 ret.
Alexey Baryshev (RUS/Q) d. Sergey Bolotov (RUS/wc) 6-4 6-3
Kristian Lozan (RUS/2) d. Vladimir Polyakov (RUS) 6-2 0-1 ret.


2nd Round

Alexander Zhurbin (RUS/1) d. Egor Noskin (RUS/wc) 6-3 6-2
Maxim Ratniuk (RUS/8) d. Alexander Boborykin (RUS) 6-4 6-3
Alexey Zakharov (RUS) d. Shalva Dzhanashiya (RUS/3) 6-3 2-6 6-1
Alexander Igoshin (RUS/5) d. Svyatoslav Shainyan (RUS/Q) 6-2 6-2

Mikalai Haliak (BLR) d. Denis Matsukevitch (RUS/6) 7-6(6) 5-7 6-3
Mikhail Fufygin (RUS/4) d. Oleg Besednikov (RUS) 6-1 6-2
Evgeny Tyurnev (RUS/Q) d. Richard Muzaev (RUS) 6-3 4-6 6-3
Kristian Lozan (RUS/2) d. Alexey Baryshev (RUS/Q) 6-3 6-0


Quarterfinal

Alexander Zhurbin (RUS/1) d. Maxim Ratniuk (RUS/8) 6-4 6-7(2) 7-5
Alexey Zakharov (RUS) d. Alexander Igoshin (RUS/5) 6-2 6-7(1) 6-3
Mikalai Haliak (BLR) d. Mikhail Fufygin (RUS/4) 6-2 6-4
Kristian Lozan (RUS/2) d. Evgeny Tyurnev (RUS/Q) 6-7(8) 6-4 2-0 ret.


Semifinal

Alexander Zhurbin (RUS/1) d. Alexey Zakharov (RUS) 6-3 6-4
Kristian Lozan (RUS/2) d. Mikalai Haliak (BLR) 6-0 6-3


FINAL

Alexander Zhurbin (RUS/1) d. Kristian Lozan (RUS/2) 6-2 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top