Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
RUSSIA F4

City : Kazan, Russia
Date : 30 July - 05 August 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Pavel Kotov (RUS)

Entry List

1 Kristian LOZAN (RUS) 568
2 Shalva DZHANASHIYA (RUS) 636
3 Mikhail FUFYGIN (RUS) 674
4 Anton ZAITCEV (RUS) 698
5 Alexander IGOSHIN (RUS) 721
6 Roman KHASSANOV (KAZ) 767
7 Denis MATSUKEVITCH (RUS) 784
8 Timur KIYAMOV (RUS) 799
9 Maxim RATNIUK (RUS) 830
10 Yan SABANIN (RUS) 836
11 Oleg KHOTKOV (UKR) 923
12 Vladimir POLYAKOV (RUS) 941
13 Richard MUZAEV (RUS) 970
14 Alexander BOBORYKIN (RUS) 973
15 Mikalai HALIAK (BLR) 986
16 Dimitriy VORONIN (RUS) 1000
17 Matvey KHOMENTOVSKIY (RUS) 1069
18 Vladimir KOROLEV (RUS) 1100
19 Alexey ZAKHAROV (RUS) 1123
20 Mihail KHALDEEV (RUS) 1466

21 (Q) Ivan PONOMARENKO (RUS) 1540
22 (Q) Sagadat AYAP (KAZ) 1596
23 (Q) Nikita TATYANIN (RUS) 1604
24 (Q) Alexey BARYSHEV (RUS) 1890
25 (Q) Alan BZAROV (RUS)
26 (Q) Alexandr CHEPELEV (RUS)
27 (Q) Svyatoslav SHAINYAN (RUS)
28 (Q) Andrey UVAROV (RUS)

29 (wc) Sergey BOLOTOV (RUS)
30 (wc) Ruslan MUGTASIMOV (RUS)
31 (wc) Egor NOSKIN (RUS)
32 (wc) Nikita VALENTSEV (RUS)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Russia F4 [July 30 | Kazan | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Oleg Besednikov (RUS/1) vs. Bye
Sultan Narbekov (KAZ) d. Andrey Budanov (RUS) 7-6(3) 2-6 6-3
Svyatoslav Shainyan (RUS/wc) d. Nabi Kustepe (TUR) 6-2 6-2
Vladislav Ivanov (RUS) vs. Bye

Ivan Ponomarenko (RUS/2) vs. Bye
Alexey Lipatov (RUS) d. Vladislav Gorshenin (RUS) 7-5 2-6 6-2
Pavel Kravchenko (RUS) d. Nikita Morozov (RUS) 6-2 6-3
Alexander Vishnevskiy (RUS) vs. Bye

Dmitry Myagkov (RUS/3) vs. Bye
Tamerlan Evloev (RUS) d. Grigory Kuklin (RUS) 6-1 6-4
Alexandr Chepelev (RUS) d. Egor Shutov (RUS) 5-7 6-3 6-2
Alexander Ovcharov (RUS/wc) vs. Bye

Philipp Klimov (RUS/4) vs. Bye
Ivan Mikhaylyuk (RUS) d. Ivan Zaytsev (RUS) 6-3 6-3
Dmitri Marfinsky (RUS) d. Ruzel Fathullin (RUS) 6-0 6-1
Alexey Baryshev (RUS/11) vs. Bye

Alexey Aleshchev (RUS/5) vs. Bye
Andrey Uvarov (RUS) d. Igor Shrolik (RUS) 7-5 7-5
Klim Kozyrev (RUS) d. Stepan Guryanov (RUS) 6-2 6-0
Gleb Alekseenko (UKR/13) vs. Bye

Sagadat Ayap (KAZ/6) vs. Bye
Maxim Geraskin (RUS) d. Daniil Kim (RUS) 6-4 7-5
Mikhail Sokolovskiy (RUS/wc) d. Sergey Korneev (RUS) 6-4 6-2
Alexey Nesterov (RUS/9) vs. Bye

Nikita Tatyanin (RUS/7) vs. Bye
Roman Blokhin (RUS) d. Ilya Filichev (RUS) 6-7(4) 6-2 6-2
Andrey Vorobyev (RUS) d. Artem Simachkov (RUS) 6-1 6-2
Ivan Kalinin (RUS/12) vs. Bye

Bulat Galiev (RUS/8) vs. Bye
Alan Bzarov (RUS) d. Roman Nashatyrkin (RUS) 6-2 6-4
Ilya Rudiukov (RUS) d. Igor Kozhevnikov (RUS) 6-3 6-0
Sergey Dorozhkin (RUS/10) vs. Bye


2nd Round

Sultan Narbekov (KAZ) d. Oleg Besednikov (RUS/1) 6-3 6-3
Svyatoslav Shainyan (RUS/wc) d. Vladislav Ivanov (RUS) 6-2 7-5

Ivan Ponomarenko (RUS/2) d. Alexey Lipatov (RUS) 6-3 5-7 7-6(4)
Pavel Kravchenko (RUS) d. Alexander Vishnevskiy (RUS) 6-2 4-0 ret.

Dmitry Myagkov (RUS/3) d. Tamerlan Evloev (RUS) 7-5 6-4
Alexandr Chepelev (RUS) d. Alexander Ovcharov (RUS/wc) 6-1 6-4

Ivan Mikhaylyuk (RUS) d. Philipp Klimov (RUS/4) 7-5 6-4
Alexey Baryshev (RUS/11) d. Dmitri Marfinsky (RUS) 7-5 1-2 ret.

Andrey Uvarov (RUS) d. Alexey Aleshchev (RUS/5) 7-6(5) 7-5
Gleb Alekseenko (UKR/13) d. Klim Kozyrev (RUS) 6-4 6-2

Sagadat Ayap (KAZ/6) d. Maxim Geraskin (RUS) 6-4 6-2
Alexey Nesterov (RUS/9) d. Mikhail Sokolovskiy (RUS/wc) 6-4 7-5

Nikita Tatyanin (RUS/7) d. Roman Blokhin (RUS) 6-3 3-0 ret.
Andrey Vorobyev (RUS) d. Ivan Kalinin (RUS/12) 6-7(2) 6-4 6-4

Alan Bzarov (RUS) d. Bulat Galiev (RUS/8) 6-2 6-4
Sergey Dorozhkin (RUS/10) d. Ilya Rudiukov (RUS) 7-5 6-1


Final Round

Svyatoslav Shainyan (RUS/wc) d. Sultan Narbekov (KAZ) 6-2 6-2
Ivan Ponomarenko (RUS/2) d. Pavel Kravchenko (RUS) 7-6(6) 7-6(4)
Alexandr Chepelev (RUS) d. Dmitry Myagkov (RUS/3) 6-4 6-4
Alexey Baryshev (RUS/11) d. Ivan Mikhaylyuk (RUS) 6-4 6-3
Andrey Uvarov (RUS) d. Gleb Alekseenko (UKR/13) 6-1 6-3
Sagadat Ayap (KAZ/6) d. Alexey Nesterov (RUS/9) 7-5 6-1
Nikita Tatyanin (RUS/7) d. Andrey Vorobyev (RUS) 6-1 6-2
Alan Bzarov (RUS) d. Sergey Dorozhkin (RUS/10) 6-2 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Russia F4 [July 30 | Kazan | Clay]

Doubles

1st Round

A.Boborykin / T.Kiyamov (RUS/1) d. A.Budanov / A.Uvarov (RUS/wc) 3-6 6-3 10-7
M.Khomentovskiy / V.Korolev (RUS) d. A.Aleshchev / S.Dorozhkin (RUS) 5-7 6-4 10-8
S.Bolotov / I.Mikhaylyuk (RUS/wc) d. O.Besednikov / R.Khassanov (RUS/KAZ) 6-1 3-6 10-7
A.Igoshin / Y.Sabanin (RUS/3) d. G.Alekseenko / D.Myagkov (UKR/RUS) 2-6 7-5 11-9

M.Fufygin / D.Matsukevitch (RUS/4) d. M.Khaldeev / P.Klimov (RUS) 6-4 6-4
S.Ayap / S.Dzhanashiya (KAZ/RUS) d. V.Ivanov / N.Valentsev (RUS/wc) 6-2 6-2
O.Khotkov / D.Voronin (UKR/RUS) d. M.Haliak / M.Ratniuk (BLR/RUS) 6-4 3-6 11-9
R.Muzaev / V.Polyakov (RUS/2) d. A.Nesterov / I.Ponomarenko (RUS) 4-6 6-4 14-12


Quarterfinal

A.Boborykin / T.Kiyamov (RUS/1) d. M.Khomentovskiy / V.Korolev (RUS) 3-6 6-4 10-6
A.Igoshin / Y.Sabanin (RUS/3) d. S.Bolotov / I.Mikhaylyuk (RUS/wc) 2-6 6-3 10-6
M.Fufygin / D.Matsukevitch (RUS/4) d. S.Ayap / S.Dzhanashiya (KAZ/RUS) 6-4 6-3
R.Muzaev / V.Polyakov (RUS/2) d. O.Khotkov / D.Voronin (UKR/RUS) 6-4 6-2


Semifinal

A.Boborykin / T.Kiyamov (RUS/1) d. A.Igoshin / Y.Sabanin (RUS/3) 7-6(1) 6-7(3) 10-6
M.Fufygin / D.Matsukevitch (RUS/4) d. R.Muzaev / V.Polyakov (RUS/2) 6-4 6-1


FINAL

A.Boborykin / T.Kiyamov (RUS/1) d. M.Fufygin / D.Matsukevitch (RUS/4) 6-7(5) 6-1 10-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Russia F4 [July 30 | Kazan | Clay]

Main Draw

1st Round

Kristian Lozan (RUS/1) d. Alexander Boborykin (RUS) 6-2 6-2
Andrey Uvarov (RUS/Q) d. Nikita Tatyanin (RUS/Q) 3-6 6-3 6-3
Ivan Ponomarenko (RUS/Q) d. Nikita Valentsev (RUS/wc) 7-5 4-6 7-5
Alexander Igoshin (RUS/5) d. Sergey Bolotov (RUS/wc) 6-3 6-3

Anton Zaitcev (RUS/4) d. Alan Bzarov (RUS/Q) 4-6 6-1 6-1
Oleg Khotkov (UKR) d. Ruslan Mugtasimov (RUS/wc) 6-3 6-3
Maxim Ratniuk (RUS) d. Matvey Khomentovskiy (RUS) 6-4 6-2
Denis Matsukevitch (RUS/7) d. Yan Sabanin (RUS) 6-4 6-3

Roman Khassanov (KAZ/6) d. Alexey Baryshev (RUS/Q) 6-2 6-2
Alexey Zakharov (RUS) d. Mikalai Haliak (BLR) 6-2 6-1
Svyatoslav Shainyan (RUS/Q) d. Mihail Khaldeev (RUS) 6-4 6-2
Mikhail Fufygin (RUS/3) d. Alexandr Chepelev (RUS/Q) 6-4 1-0 ret.

Dimitriy Voronin (RUS) d. Timur Kiyamov (RUS/8) 6-1 6-4
Sagadat Ayap (KAZ/Q) d. Vladimir Polyakov (RUS) 6-3 6-3
Richard Muzaev (RUS) d. Vladimir Korolev (RUS) 6-0 7-5
Shalva Dzhanashiya (RUS/2) d. Egor Noskin (RUS/wc) 6-4 7-6(5)


2nd Round

Kristian Lozan (RUS/1) d. Andrey Uvarov (RUS/Q) 6-4 6-3
Alexander Igoshin (RUS/5) d. Ivan Ponomarenko (RUS/Q) 6-3 6-2
Anton Zaitcev (RUS/4) d. Oleg Khotkov (UKR) 6-1 6-3
Maxim Ratniuk (RUS) d. Denis Matsukevitch (RUS/7) 6-2 7-6(5)

Roman Khassanov (KAZ/6) d. Alexey Zakharov (RUS) 6-3 2-6 6-4
Mikhail Fufygin (RUS/3) d. Svyatoslav Shainyan (RUS/Q) 6-3 7-6(4)
Dimitriy Voronin (RUS) d. Sagadat Ayap (KAZ/Q) 7-5 6-4
Richard Muzaev (RUS) d. Shalva Dzhanashiya (RUS/2) 6-7(4) 6-0 6-0


Quarterfinal

Kristian Lozan (RUS/1) d. Alexander Igoshin (RUS/5) 6-7(5) 6-3 7-5
Anton Zaitcev (RUS/4) d. Maxim Ratniuk (RUS) 6-4 4-2 ret.
Mikhail Fufygin (RUS/3) d. Roman Khassanov (KAZ/6) 6-2 6-4
Richard Muzaev (RUS) d. Dimitriy Voronin (RUS) 6-1 3-6 6-2


Semifinal

Anton Zaitcev (RUS/4) d. Kristian Lozan (RUS/1) 7-6(1) 6-2
Richard Muzaev (RUS) d. Mikhail Fufygin (RUS/3) 4-6 7-5 6-0


FINAL

Richard Muzaev (RUS) d. Anton Zaitcev (RUS/4) 7-5 1-6 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top