Mens Tennis Forums banner

1 - 7 of 7 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
Russia F3 qualifying
August 22-28, 2005

Singles
Seeds: (cut: NatRank)
1. Vladislav Bondarenko
2. Alexander Krasnoroutsky
3. Alexei Kandakov
4. Armen Gomktsian
5. Igor Pavlov
6. Alexandre Lichtchenko
7. Artur Chernov
8. Mikhail Pavlov
9. Nikolay Nesterov
10. Ernest Erkeev
11. Kirill Krioukov
12. Dmitri Frumkin

First Round
(1)Vladislav Bondarenko (UKR) d. Fedor Malin (RUS) 6-3 6-3
Alex Miller (RUS) d. (WC)Nikita Zimin (RUS) 6-1 6-3
(2)Alexander Krasnoroutsky (RUS) d. (WC)Victor Komlev (RUS) 6-0 6-1
Andrei Levine (RUS) d. Alexei Kravtsov (RUS) 6-4 7-5
Ivan Tsiganov (RUS) d. (3)Alexei Kandakov (BLR) 6-0 6-4
Rouslan Nourmatov (RUS) d. Stanislav Glukhov (RUS) 6-4 6-4
(4)Armen Gomktsian (RUS) d. Ruslan Shakhalilov (UZB) 6-0 6-0
(WC)Timur Lomtatidze (RUS) d. Alexander Vasin (RUS) 6-3 6-1
(WC)Levan Nanava (RUS) d. (5)Igor Pavlov (RUS) 6-7(4) 6-4 6-0
(12)Dmitri Frumkin (RUS) d. Dmitry Dudko (RUS) 6-1 6-3
Pavel Chekhov (RUS) d. (6)Alexandre Lichtchenko (RUS) 6-3 7-6(4)
Alexey Golovachev (RUS) d. (9)Nikolay Nesterov (RUS) 6-2 6-1
(7)Artur Chernov (RUS) d. (WC)Maxim Geraskin (RUS) 4-6 6-4 6-4
(10)Ernest Erkeev (RUS) d. Hovhannes Davtyan (ARM) 6-3 6-2
(8)Mikhail Pavlov (RUS) d. (WC)Maxim Kanakov (RUS) 6-1 6-0
Mikhail Kukushkin (RUS) d. (11)Kirill Krioukov (RUS) 6-3 6-7(8) 6-4

Qualifying Round
Alex Miller (RUS) d. (1)Vladislav Bondarenko (UKR) 7-5 7-5
(2)Alexander Krasnoroutsky (RUS) d. Andrei Levine (RUS) 6-3 6-3
Rouslan Nourmatov (RUS) d. Ivan Tsiganov (RUS) 7-5 6-4
(4)Armen Gomktsian (RUS) d. (WC)Timur Lomtatidze (RUS) 4-6 7-6(4) 7-5
(WC)Levan Nanava (RUS) d. (12)Dmitri Frumkin (RUS) 6-1 6-0
Pavel Chekhov (RUS) d. Alexey Golovachev (RUS) 7-5 6-3
(7)Artur Chernov (RUS) d. (10)Ernest Erkeev (RUS) 6-7(3) 6-4 6-3
(8)Mikhail Pavlov (RUS) d. Mikhail Kukushkin (RUS) 6-1 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
Russia F3 - Korolev Cup 2005
Korolev, Russia
August 22-28, 2005
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Alexei Filenkov - 1360)
1. Alexander Markin
2. Philipp Mukhometov
3. Artem Sitak
4. Vadim Davletshin
5. Konstantin Kravchuk
6. Dmitri Sitak
7. Valentin Kassatkin WD
8. Evgeni Kirillov

First Round
(1)Alexander Markin (RUS) d. Serguei Demekhine (RUS) 2-6 7-6(5) 6-1
Mikhail Lifshits (RUS) d. (q)Mikhail Pavlov (RUS) 6-2 6-3
(q)Alexander Krasnoroutsky (RUS) d. (WC)Victor Kozin (RUS) 6-3 6-2
Alexander Nedovesov (UKR) d. (LL)Vladislav Bondarenko (UKR) 6-7(2) 6-1 6-3
(3)Artem Sitak (RUS) d. Michail Elgin (RUS) 6-1 4-6 6-4
Deniss Pavlovs (LAT) d. (WC)Andrei Espiov (RUS) 6-0 7-5
Alexandre Koudriavtsev (RUS) d. (q)Levan Nanava (RUS) 6-4 7-6(6)
(q)Artur Chernov (RUS) d. (8)Evgeni Kirillov (RUS) 4-3 ret.
(5)Konstantin Kravchuk (RUS) d. (WC)Armen Avetisyan (RUS) 6-0 6-1
(q)Pavel Chekhov (RUS) d. (q)Rouslan Nourmatov (RUS) 7-6(4) 1-6 6-4
Gvidas Sabeckis (LTU) d. Alexander Pavliouchenkov (RUS) 6-2 6-1
(4)Vadim Davletshin (RUS) d. (WC)Dmitri Rachev (RUS) 4-6 7-6(1) 6-1
Alexei Filenkov (RUS) d. (6)Dmitri Sitak (RUS) 1-6 6-0 7-5
Pavel Lobanov (RUS) d. (q)Armen Gomktsian (RUS) 6-3 6-3
Michael Ouvarov (GBR) d. Ervand Gasparyan (RUS) 7-5 4-6 6-2
(2)Philipp Mukhometov (RUS) d. (q)Alex Miller (RUS) 6-1 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
Second Round
(1)Alexander Markin (RUS) d. Mikhail Lifshits (RUS) 6-1 6-1
Alexander Nedovesov (UKR) d. (q)Alexander Krasnoroutsky (RUS) 6-3 6-3
(3)Artem Sitak (RUS) d. Deniss Pavlovs (LAT) 6-1 6-4
Alexandre Koudriavtsev (RUS) d. (q)Artur Chernov (RUS) 3-6 6-3 6-4
(q)Pavel Chekhov (RUS) d. (5)Konstantin Kravchuk (RUS) 6-2 7-6(1)
(4)Vadim Davletshin (RUS) d. Gvidas Sabeckis (LTU) 6-3 6-7(4) 7-6(4)
Pavel Lobanov (RUS) d. Alexei Filenkov (RUS) 6-0 6-1
(2)Philipp Mukhometov (RUS) d. Michael Ouvarov (GBR) 6-4 7-6(6)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #4
Quarterfinals
(1)Alexander Markin (RUS) d. Alexander Nedovesov (UKR) 6-2 7-6(3)
(3)Artem Sitak (RUS) d. Alexandre Koudriavtsev (RUS) 6-3 6-3
(q)Pavel Chekhov (RUS) d. (4)Vadim Davletshin (RUS) 6-3 6-2
(2)Philipp Mukhometov (RUS) d. Pavel Lobanov (RUS) 7-6(2) 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Doubles
Seeds: (cut: none)
1. Artem Sitak/Dmitri Sitak
2. Serguei Demekhine/Philipp Mukhometov
3. Konstantin Kravchuk/Alexander Pavliouchenkov
4. Vadim Davletshin/Deniss Pavlovs

First Round
(1)Artem Sitak/Dmitri Sitak (RUS) bye
Alexei Filenkov/Rouslan Nourmatov (RUS) d. (WC)Anton Atlaskin/Levan Nanava (RUS) 7-6(4) 6-0
Michail Elgin/Alexandre Koudriavtsev (RUS) d. (4)Vadim Davletshin/Deniss Pavlovs (RUS/LAT) 6-1 6-3
Pavel Chekhov/Mikhail Pavlov (RUS) d. Alexander Krasnoroutsky/Mikhail Lifshits (RUS) 6-3 6-2
Victor Kozin/Alex Miller (RUS) d. Kirill Krioukov/Timur Lomtatidze (RUS) 4-6 6-4 6-4
(3)Konstantin Kravchuk/Alexander Pavliouchenkov (RUS) d. Artur Chernov/Igor Pavlov (RUS) 6-0 6-3
Pavel Lobanov/Alexander Markin (RUS) d. Armen Gomktsian/Dmitri Rachev (RUS) 6-4 ret.
(2)Serguei Demekhine/Philipp Mukhometov (RUS) d. (WC)Alexey Golovachev/Maxim Kanakov (RUS) 6-4 6-0

Quarterfinals
(1)Artem Sitak/Dmitri Sitak (RUS) d. Alexei Filenkov/Rouslan Nourmatov (RUS) 6-1 6-3
Michail Elgin/Alexandre Koudriavtsev (RUS) d. Pavel Chekhov/Mikhail Pavlov (RUS) 6-4 6-3
Victor Kozin/Alex Miller (RUS) d. (3)Konstantin Kravchuk/Alexander Pavliouchenkov (RUS) w/o
(2)Serguei Demekhine/Philipp Mukhometov (RUS) d. Pavel Lobanov/Alexander Markin (RUS) 6-1 6-3

Semifinals
(1)Artem Sitak/Dmitri Sitak (RUS) d. Michail Elgin/Alexandre Koudriavtsev (RUS) 6-3 6-0
Victor Kozin/Alex Miller (RUS) d. (2)Serguei Demekhine/Philipp Mukhometov (RUS) 6-3 7-6(9)
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Semifinals
(3)Artem Sitak (RUS) d. (1)Alexander Markin (RUS) 7-6(5) 7-6(5)
(q)Pavel Chekhov (RUS) d. (2)Philipp Mukhometov (RUS) 6-3 7-5

Finals
(3)Artem Sitak (RUS) d. (q)Pavel Chekhov (RUS) 4-6 6-4 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Finals
(1)Artem Sitak/Dmitri Sitak (RUS) d. Victor Kozin/Alex Miller (RUS) 6-4 7-6(4)
 
1 - 7 of 7 Posts
Top