Mens Tennis Forums banner

1 - 10 of 10 Posts

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #1
Russia F2 qualifying
August 15-21, 2005

Singles
Seeds: (cut: NatRank)
1. Michail Elgin
2. Oleg Ogorodov
3. Mikhail Lifshits
4. Vladislav Bondarenko
5. Ernest Erkeev
6. Kirill Krioukov
7. Igor Pavlov
8. Nikolay Nesterov
9. Dmitri Frumkin
10. Artur Chernov
11. Armen Gomktsian

First Round
(1)Michail Elgin (RUS) d. Gregory Muzil (RUS) 6-1 6-4
Andrei Levine (RUS) d. Fedor Malin (RUS) 6-2 6-2
(2)Oleg Ogorodov (UZB) d. (WC)Dmitri Marfinsky (RUS) 6-3 6-1
Artem Isaev (RUS) d. (WC)Vladimir Lyashchenko (RUS) 6-1 6-2
(3)Mikhail Lifshits (RUS) d. Maxim Kanakov (RUS) 6-4 6-1
(WC)Andrey Kumantsov (RUS) d. Hovhannes Davtyan (ARM) 6-4 6-0
(4)Vladislav Bondarenko (UKR) d. (WC)Andrei Potapkin (RUS) 6-4 6-2
Rouslan Nourmatov (RUS) d. Alexander Vasin (RUS) 6-3 6-4
(5)Ernest Erkeev (RUS) d. Stanislav Glukhov (RUS) 6-2 6-2
Ivan Tsiganov (RUS) d. Alexander Stakeev (RUS) 6-2 6-3
(6)Kirill Krioukov (RUS) d. Alexei Kravtsov (RUS) 6-3 6-4
(11)Armen Gomktsian (RUS) d. Alexey Golovachev (RUS) 7-6(4) 6-4
(7)Igor Pavlov (RUS) d. (WC)Alexei Kaperskiy (RUS) 6-1 6-1
(10)Artur Chernov (RUS) d. Mikhail Kukushkin (RUS) 6-1 7-5
Alex Miller (RUS) d. (8)Nikolay Nesterov (RUS) 6-2 6-3
(WC)Roman Petrunin (RUS) d. (9)Dmitri Frumkin (RUS) 6-3 5-7 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #2
Qualifying Round
(1)Michail Elgin (RUS) d. Andrei Levine (RUS) 6-3 6-2
Artem Isaev (RUS) d. (2)Oleg Ogorodov (UZB) 6-0 3-6 7-5
(3)Mikhail Lifshits (RUS) d. (WC)Andrey Kumantsov (RUS) 6-1 6-4
(4)Vladislav Bondarenko (UKR) d. Rouslan Nourmatov (RUS) 6-3 6-1
(5)Ernest Erkeev (RUS) d. Ivan Tsiganov (RUS) 7-6(4) 6-0
(6)Kirill Krioukov (RUS) d. (11)Armen Gomktsian (RUS) 6-7(9) 6-2 7-6(7)
(10)Artur Chernov (RUS) d. (7)Igor Pavlov (RUS) 6-2 6-3
Alex Miller (RUS) d. (WC)Roman Petrunin (RUS) 6-2 ret.
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #3
Russia F2 - OST Group Cup 2005
Noginsk, Russia
August 15-21, 2005
Surface: Carpet
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds: (cut: David Ollivier - 1306)
1. Alexander Markin
2. Philipp Mukhometov
3. Konstantin Kravchuk
4. Valentin Kassatkin WD
5. Michail Elgin
6. Alexander Yarmola
7. Deniss Pavlovs
8. Sergei Krotiouk

First Round
(1)Alexander Markin (RUS) d. Sergei Demekhine (RUS) 7-6(8) 4-6 6-3
(SE)Pavel Chekhov (RUS) d. (WC)Viktor Kozin (RUS) 6-4 6-3
Alexander Pavliouchenkov (RUS) d. (LL)Oleg Ogorodov (UZB) 6-2 6-3 [Ogorodov replaces Valery Rudnev]
(5)(q)Michail Elgin (RUS) d. Andrei Somov (RUS) 6-0 6-4
(3)Konstantin Kravchuk (RUS) d. Alexandre Koudriavtsev (RUS) 6-7(1) 3-0 ret.
(q)Vladislav Bondarenko (UKR) d. (WC)Mikhail Pavlov (RUS) 6-1 6-2
(q)Artur Chernov (RUS) d. (WC)Armen Avetisyan (RUS) 6-0 6-0
(6)Alexander Yarmola (UKR) d. (q)Alex Miller (RUS) 6-3 6-4
(LL)Armen Gomktsian (RUS) d. (8)Sergei Krotiouk (RUS) 6-7(2) 6-4 6-4 [Gomktsian replaces David Ollivier]
(q)Mikhail Lifshits (RUS) d. Pavel Lobanov (RUS) 6-4 6-7(1) 6-1
Oscar Burrieza (ESP) d. (q)Artem Isaev (RUS) 6-1 6-0
Mikhail Filima (UKR) d. (LL)Igor Pavlov (RUS) 6-0 6-1 [Pavlov replaces Kassatkin]
(q)Kirill Krioukov (RUS) d. (7)Deniss Pavlovs (LAT) 1-6 6-4 7-6(3)
Andrei Gorban (MDA) d. Dmitriy Makeev (KAZ) 1-6 6-4 6-3
Ervand Gasparyan (RUS) d. (q)Ernest Erkeev (RUS) 6-7(1) 6-1 6-1
(2)Philipp Mukhometov (RUS) d. (WC)Dmitri Rachev (RUS) 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #4
Second Round
(1)Alexander Markin (RUS) d. (SE)Pavel Chekhov (RUS) 7-5 6-1
(5)(q)Michail Elgin (RUS) d. Alexander Pavliouchenkov (RUS) 7-5 7-6(3)
(3)Konstantin Kravchuk (RUS) d. (q)Vladislav Bondarenko (UKR) 6-2 7-6(3)
(6)Alexander Yarmola (UKR) d. (q)Artur Chernov (RUS) 0-6 6-2 6-1
(q)Mikhail Lifshits (RUS) d. (LL)Armen Gomktsian (RUS) 6-2 6-1
Oscar Burrieza (ESP) d. Mikhail Filima (UKR) 6-3 6-3
(q)Kirill Krioukov (RUS) d. Andrei Gorban (MDA) 6-3 6-3
(2)Philipp Mukhometov (RUS) d. Ervand Gasparyan (RUS) 6-2 7-5
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #5
Quarterfinals
(1)Alexander Markin (RUS) d. (5)(q)Michail Elgin (RUS) 6-4 6-2
(3)Konstantin Kravchuk (RUS) d. (6)Alexander Yarmola (UKR) 3-6 7-6(2) 6-4
Oscar Burrieza (ESP) d. (q)Mikhail Lifshits (RUS) 6-1 6-2
(2)Philipp Mukhometov (RUS) d. (q)Kirill Krioukov (RUS) 6-0 6-0
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #6
Doubles
Seeds: (cut: NR)
1. Konstantin Kravchuk/Alexander Pavliouchenkov
2. Alexandre Koudriavtsev/Deniss Pavlovs
3. Vladislav Bondarenko/Sergei Krotiouk
4. Dmitriy Makeev/Alexander Yarmola

First Round
(1)Konstantin Kravchuk/Alexander Pavliouchenkov (RUS) d. Ervand Gasparyan/Artem Isaev (RUS) 6-3 4-6 6-4
Oscar Burrieza/Nikolay Nesterov (ESP/RUS) d. Oleg Ogorodov/Andrei Somov (UZB/RUS) w/o
(4)Dmitriy Makeev/Alexander Yarmola (KAZ/UKR) d. Dmitry Ivanchenko/Alexander Vasin (RUS) 6-0 6-1
Pavel Lobanov/Alexander Markin (RUS) d. Alexei Golovachev/Maxim Kanakov (RUS) 6-4 7-6(3)
Mikhail Lifshits/Philipp Mukhometov (RUS) d. Armen Gomktsian/Dmitri Rachev (RUS) 6-3 6-1
(3)Vladislav Bondarenko/Sergei Krotiouk (UKR/RUS) d. Artur Chernov/Igor Pavlov (RUS) 6-4 3-6 6-2
Pavel Chekhov/Mikhail Pavlov (RUS) d. Victor Kozin/Andrei Levine (RUS) 3-6 7-6(3) 6-3
Michail Elgin/Mikhail Filima (RUS/UKR) d. (2)Alexandre Koudriavtsev/Deniss Pavlovs (RUS/LAT) w/o
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #7
Quarterfinals
(1)Konstantin Kravchuk/Alexander Pavliouchenkov (RUS) d. Oscar Burrieza/Nikolay Nesterov (ESP/RUS) 6-4 6-2
Pavel Lobanov/Alexander Markin (RUS) d. (4)Dmitriy Makeev/Alexander Yarmola (KAZ/UKR) 6-4 6-2
Mikhail Lifshits/Philipp Mukhometov (RUS) d. (3)Vladislav Bondarenko/Sergei Krotiouk (UKR/RUS) 6-2 6-1
Michail Elgin/Mikhail Filima (RUS/UKR) d. Pavel Chekhov/Mikhail Pavlov (RUS) 6-3 6-1

Semifinals
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #8
Semifinals
(1)Konstantin Kravchuk/Alexander Pavliouchenkov (RUS) d. Pavel Lobanov/Alexander Markin (RUS) 6-3 6-4
Michail Elgin/Mikhail Filima (RUS/UKR) d. Mikhail Lifshits/Philipp Mukhometov (RUS) 6-3 7-6(4)
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #9
Semifinals
(1)Alexander Markin (RUS) d. (3)Konstantin Kravchuk (RUS) 6-2 5-7 6-0
Oscar Burrieza (ESP) d. (2)Philipp Mukhometov (RUS) 6-0 6-1

Finals
Oscar Burrieza (ESP) d. (1)Alexander Markin (RUS) 7-5 6-0
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #10
Finals
Michail Elgin/Mikhail Filima (RUS/UKR) d. (1)Konstantin Kravchuk/Alexander Pavliouchenkov (RUS) 6-2 6-2
 
1 - 10 of 10 Posts
Top