Mens Tennis Forums banner

1 - 6 of 6 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
ROMANIA F8

City : Pitești, Romania
Date : 06 July - 12 July 2015
Prize Money : 10.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Filip Horanský (SVK)

Entry List

1 Laurynas GRIGELIS (LTU) 358
2 Vladyslav MANAFOV (UKR) 437
3 Dragos DIMA (ROU) 460
4 Vasile ANTONESCU (ROU) 491
5 Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) 531
6 Claudio FORTUNA (ITA) 568
7 Juan Ignacio AMEAL (ARG) 601
8 Jordan UBIERGO (FRA) 624
9 Vadim ALEKSEENKO (UKR) 716
10 Matias ZUKAS (ARG) 770
11 Peter NAGY (HUN) 788
12 Vlad Victor CORNEA (ROU) 790
13 Riccardo BONADIO (ITA) 808
14 Luca George TATOMIR (ROU) 851
15 Giulio TORRONI (ITA) 855
16 Mariano KESTELBOIM (ARG) 877
17 Vadym URSU (UKR) 905
18 Teodor-Dacian CRACIUN (ROU) 925
19 Francesco GARZELLI (ITA) 977
20 Leandro PORTMANN (ARG) 984

21 (Q) Gabriel PETIT (FRA) 1218
22 (Q) Alexandru-Daniel CARPEN (ROU) 1420
23 (Q) Darius Florin BRAGUSI (ROU) 1558
24 (Q) Calin MANDA (ROU) 1731
25 (Q) Razvan BOBLEAGA (ROU) 1785
26 (Q) Shahin KHALEDAN (IRI) 1991
27 (Q) Cristobal GRANDON DIAZ (CHI) 2119
28 (Q) Vlad Andrei DANCU (ROU)

29 (wc) Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) 1302
30 (wc) Nicolae FRUNZA (ROU) 1651
31 (wc) Bogdan BORZA (ROU) 2119
32 (wc) Toni STANCA (ROU)
 

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Romania F8 [July 06 | Pitești | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Mircea-Alexandru Jecan (ROU/1) d. Razvan Marius Codescu (ROU) 6-2 6-0
Alexander Cozbinov (MDA) d. Dan Alexandru Tomescu (ROU) 6-4 6-0
Shahin Khaledan (IRI) d. Vlad Cristian Mocanu (ROU) 6-0 6-1
Esteban Bruna (CHI/15) d. Alexandru Danes (FRA) 6-7(5) 6-3 6-4

Konstantinos Mikos (GRE/2) d. Sorin Andrei Iordache (ROU) 6-2 6-0
Mihaita Daniel Damian (ROU) d. George Bogdan Negru (ROU) 6-2 6-0
Riccardo Siciliano (ITA/wc) d. Horia Ioan Giuvelca (ROU) 6-2 6-1
Razvan Bobleaga (ROU/16) d. Bogdan Pavel (ROU) 6-1 6-3

Andrei Cociasu (ROU/3) d. Daniel Cozma (ROU) 6-4 6-4
Alexandru Mihai Maru (ROU) d. Tudor Ghenea (ROU) 6-2 6-3
Thomas-Cristian Hodel (GER) d. Gabriel Evtimov (BUL) 7-5 6-0
Vlad Andrei Dancu (ROU) d. Anoosha Shahgholi (IRI/12) 6-3 6-2

Cristobal Grandon Diaz (CHI) d. Cristian Florentin Voinea (ROU/4) 6-1 6-4
Sergiu Ioan Bucur (ROU/wc) d. Alin Gerogian Tanase (ROU) 7-5 6-1
Lorenzo Schmid (ITA) d. Valentin Popescu (ROU) 6-3 6-3
Vlad Protopopescu (ROU) d. Mohsen Hossein Zade (IRI/11) 1-6 6-2 6-3

Gabriel Petit (FRA/5) d. Alexandru Vasile Manole (ROU/wc) 7-5 6-1
Philippe Courteau (CAN) d. Vlad Corneliu Pop (ROU) 6-2 6-2
Tudor Diaconu (ROU/wc) d. Tiberiu Bugan (ROU/wc) 6-1 6-4
Giorgio Ricca (ITA) d. Cosmin Ontica (ROU/13) 7-6(4) 6-3

Danail Tarpov (BUL/6) d. David Pata (ROU) 6-0 6-4
Iancu-Iustinian Ghinda (CAN) d. Kooros Ghasemi (CAN) 7-5 6-2
Luciano Betella (ARG) d. Mihnea Bara (ROU) 6-3 7-5
Alexandru-Daniel Carpen (ROU/9/wc) d. Radu Dimitrie Hristache Zgondea (ROU/wc) 6-4 6-2

Vladimir Filip (ROU/7) d. Maxim Bulat (MDA) 3-6 6-3 6-4
Vlad Nicolae Catalinoiu (ROU) d. Mark Hadrich (ROU/wc) 6-3 6-3
Harrison Lombe (AUS) d. Alexandru Grigorita (ROU) 5-0 ret.
Calin Manda (ROU/14) d. Radu Andrei Stelian (ROU) 6-2 6-1

Philip Orno (DEN/8) d. Danylo Veremeychuk (UKR) 6-4 6-4
Cristian Harcila (ITA) d. Cristian Protopopescu (ROU) 6-3 6-1
William Emanuel Birau (ROU) d. Radu Sebastian Popa (ROU) 7-5 6-3
Darius Florin Bragusi (ROU/10) d. Ethan Tulliani (AUS) 6-2 6-2


2nd Round

Alexander Cozbinov (MDA) d. Mircea-Alexandru Jecan (ROU/1) 6-1 1-6 6-3
Shahin Khaledan (IRI) d. Esteban Bruna (CHI/15) 6-3 4-6 6-2

Konstantinos Mikos (GRE/2) d. Mihaita Daniel Damian (ROU) 6-2 6-0
Razvan Bobleaga (ROU/16) d. Riccardo Siciliano (ITA/wc) 6-4 3-6 6-4

Andrei Cociasu (ROU/3) d. Alexandru Mihai Maru (ROU) 6-2 7-5
Vlad Andrei Dancu (ROU) d. Thomas-Cristian Hodel (GER) 6-2 7-5

Cristobal Grandon Diaz (CHI) d. Sergiu Ioan Bucur (ROU/wc) 3-6 7-5 6-3
Vlad Protopopescu (ROU) d. Lorenzo Schmid (ITA) 6-2 6-4

Gabriel Petit (FRA/5) d. Philippe Courteau (CAN) 6-2 6-2
Giorgio Ricca (ITA) d. Tudor Diaconu (ROU/wc) 6-0 6-3

Danail Tarpov (BUL/6) d. Iancu-Iustinian Ghinda (CAN) 6-3 6-2
Alexandru-Daniel Carpen (ROU/9/wc) d. Luciano Betella (ARG) 6-2 6-3

Vladimir Filip (ROU/7) d. Vlad Nicolae Catalinoiu (ROU) 6-2 6-2
Calin Manda (ROU/14) d. Harrison Lombe (AUS) 7-5 6-2

Philip Orno (DEN/8) d. Cristian Harcila (ITA) 6-3 6-2
Darius Florin Bragusi (ROU/10) d. William Emanuel Birau (ROU) 6-1 6-1


Final Round

Shahin Khaledan (IRI) d. Alexander Cozbinov (MDA) 7-5 6-1
Razvan Bobleaga (ROU/16) d. Konstantinos Mikos (GRE/2) 6-2 6-4
Vlad Andrei Dancu (ROU) d. Andrei Cociasu (ROU/3) 6-2 5-7 6-3
Cristobal Grandon Diaz (CHI) d. Vlad Protopopescu (ROU) 6-7(3) 6-4 6-4
Gabriel Petit (FRA/5) d. Giorgio Ricca (ITA) 2-6 6-3 6-3
Alexandru-Daniel Carpen (ROU/9/wc) d. Danail Tarpov (BUL/6) 6-1 6-7(8) 6-3
Calin Manda (ROU/14) d. Vladimir Filip (ROU/7) 6-1 6-1
Darius Florin Bragusi (ROU/10) d. Philip Orno (DEN/8) 6-1 3-6 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Romania F8 [July 06 | Pitești | Clay]

Doubles

1st Round

P-A.Luncanu / L.Mugevicius (ROU/LTU/1) d. S.Bucur / T.Stanca (ROU/wc) 6-1 6-3
L.Portmann / M.Zukas (ARG) d. C.Manda / C.Voinea (ROU) 6-4 6-3
R.Bonadio / G.Torroni (ITA) d. B.Borza / L.Tatomir (ROU) 6-3 6-4
V.Manafov / V.Ursu (UKR/3) d. V.Alekseenko / A.Cozbinov (UKR/MDA) 6-7(4) 7-6(4) 10-2

M-A.Jecan / T.Sulea (ROU/4) d. J.Ameal / M.Kestelboim (ARG) 6-4 6-3
B.Apostol / N.Frunza (ROU) d. S.Khaledan / A.Shahgholi (IRI) 6-2 6-2
A-D.Carpen / T-D.Craciun (ROU) d. R.Bobleaga / M.Damian (ROU/wc) 6-3 4-1 ret.
C.Fortuna / L.Grigelis (ITA/LTU/2) d. V-M.Anagnastopol / V.Cornea (ROU/wc) 6-0 7-6(5)


Quarterfinal

P-A.Luncanu / L.Mugevicius (ROU/LTU/1) d. L.Portmann / M.Zukas (ARG) 5-7 6-3 10-1
R.Bonadio / G.Torroni (ITA) d. V.Manafov / V.Ursu (UKR/3) w.o
M-A.Jecan / T.Sulea (ROU/4) d. B.Apostol / N.Frunza (ROU) 6-1 2-1 ret.
C.Fortuna / L.Grigelis (ITA/LTU/2) d. A-D.Carpen / T-D.Craciun (ROU) 6-3 7-5


Semifinal

P-A.Luncanu / L.Mugevicius (ROU/LTU/1) d. R.Bonadio / G.Torroni (ITA) 7-6(8) 6-1
C.Fortuna / L.Grigelis (ITA/LTU/2) d. M-A.Jecan / T.Sulea (ROU/4) 7-6(4) 6-0


FINAL

C.Fortuna / L.Grigelis (ITA/LTU/2) d. P-A.Luncanu / L.Mugevicius (ROU/LTU/1) 6-3 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Romania F8 [July 06 | Pitești | Clay]

Main Draw

1st Round

Laurynas Grigelis (LTU/1) d. Nicolae Frunza (ROU/wc) 6-4 7-5
Cristobal Grandon Diaz (CHI/Q) d. Vadym Ursu (UKR) 6-4 6-0
Riccardo Bonadio (ITA) d. Shahin Khaledan (IRI/Q) 6-2 6-0
Claudio Fortuna (ITA/6) d. Teodor-Dacian Craciun (ROU) 6-4 7-5

Petru-Alexandru Luncanu (ROU/4) d. Bogdan Borza (ROU/wc) 6-3 6-1
Mariano Kestelboim (ARG) d. Giulio Torroni (ITA) 6-3 6-3
Darius Florin Bragusi (ROU/Q) d. Alexandru-Daniel Carpen (ROU/Q) 7-6(4) 6-4
Vasile Antonescu (ROU/5) d. Vlad Victor Cornea (ROU) 4-6 7-5 6-4

Jordan Ubiergo (FRA/8) d. Vadim Alekseenko (UKR) 6-2 7-5
Peter Nagy (HUN) d. Francesco Garzelli (ITA) 6-1 6-1
Calin Manda (ROU/Q) d. Gabriel Petit (FRA/Q) 6-3 6-4
Dragos Dima (ROU/3) d. Bogdan Ionut Apostol (ROU/wc) 6-1 6-0

Juan Ignacio Ameal (ARG/7) d. Leandro Portmann (ARG) 4-6 6-4 7-5
Matias Zukas (ARG) d. Razvan Bobleaga (ROU/Q) 7-6(6) 6-4
Luca George Tatomir (ROU) d. Toni Stanca (ROU/wc) 6-1 6-7(6) 6-2
Vladyslav Manafov (UKR/2) d. Vlad Andrei Dancu (ROU/Q) 6-3 6-4


2nd Round

Laurynas Grigelis (LTU/1) d. Cristobal Grandon Diaz (CHI/Q) 7-5 6-1
Claudio Fortuna (ITA/6) d. Riccardo Bonadio (ITA) 6-4 6-1
Petru-Alexandru Luncanu (ROU/4) d. Mariano Kestelboim (ARG) 6-4 6-3
Darius Florin Bragusi (ROU/Q) d. Vasile Antonescu (ROU/5) 6-3 3-6 6-3

Jordan Ubiergo (FRA/8) d. Peter Nagy (HUN) 2-6 7-6(4) 7-6(5)
Dragos Dima (ROU/3) d. Calin Manda (ROU/Q) 7-6(2) 6-3
Juan Ignacio Ameal (ARG/7) d. Matias Zukas (ARG) 6-3 6-0
Vladyslav Manafov (UKR/2) d. Luca George Tatomir (ROU) 6-1 2-1 ret.


Quarterfinal

Claudio Fortuna (ITA/6) d. Laurynas Grigelis (LTU/1) 6-4 6-3
Petru-Alexandru Luncanu (ROU/4) d. Darius Florin Bragusi (ROU/Q) 7-5 3-6 7-6(3)
Jordan Ubiergo (FRA/8) d. Dragos Dima (ROU/3) 7-6(2) 6-2
Vladyslav Manafov (UKR/2) d. Juan Ignacio Ameal (ARG/7) 6-1 6-1


Semifinal

Claudio Fortuna (ITA/6) d. Petru-Alexandru Luncanu (ROU/4) 6-4 6-3
Vladyslav Manafov (UKR/2) d. Jordan Ubiergo (FRA/8) 6-2 6-0


FINAL

Claudio Fortuna (ITA/6) d. Vladyslav Manafov (UKR/2) 6-2 6-4
 

·
Registered
Joined
·
68,095 Posts
Re: Romania F8 [July 06 | Pitești | Clay]

forza laurynas!
 

·
Registered
Joined
·
68,095 Posts
Re: Romania F8 [July 06 | Pitești | Clay]

yeah grigelis =D
 
1 - 6 of 6 Posts
Top