Mens Tennis Forums banner

1 - 8 of 8 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,686 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
ROMANIA F6

City : Sibiu, Romania
Date : 22 - 28 June 2015
Prize Money : 10.000$
Surface : Clay (Outdoor)

Entry List

1 Michael LINZER (AUT) 415
2 Vasile ANTONESCU (ROU) 481
3 Juan Ignacio AMEAL (ARG) 600
4 Jordan UBIERGO (FRA) 617
5 Andre GASPAR MURTA (POR) 740
6 Matteo MARFIA (ITA) 757
7 Jeremy JAHN (GER) 807
8 Mariano KESTELBOIM (ARG) 881
9 Teri GROLL (FRA) 897
10 Loic PERRET (SUI) 903
11 Luca George TATOMIR (ROU) 945
12 Vlad Victor CORNEA (ROU) 958
13 Lukas JASTRAUNIG (AUT) 973
14 Andrei COCIASU (ROU) 993
15 Leandro PORTMANN (ARG) 1008
16 Konstantinos MIKOS (GRE) 1036
17 Mircea-Alexandru JECAN (ROU) 1106
18 Dragos Constantin IGNAT (ROU) 1146
19 Osama ZOGHLAMI (CAN) 1257
20 Cristian Florentin VOINEA (ROU) 1274
21 (Q) Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) 1304
22 (Q) Samm BUTLER (GBR) 1348
23 (Q) Antoine-Michel ALEXEEV (SUI) 1375
24 (Q) Jessy KALAMBAY (SUI) 1379
25 (Q) Darius Florin BRAGUSI (ROU) 1553
26 (Q) Stephan HOISS (GER) 1864
27 (Q) Luciano BETELLA (ARG)
28 (Q) Sergiu Ioan BUCUR (ROU)
29 (wc) Tudor Cristian SULEA (ROU) 1309
30 (wc) Bogdan BORZA (ROU) 1609
31 (wc) Lucian GHEORGHE (ROU) 1991
32 (wc) Calin MANDA (ROU) 2124
 

·
Moderator
Joined
·
15,686 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Romania F6 [June 22 | Sibiu | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Bogdan Ionut Apostol (ROU/1) vs. Bye
David Crisovan (USA) d. Mihnea Bara (ROU) 6-3 4-6 6-0
George Radu (ROU) d. Maxime De Montfalcon (SUI) 2-6 6-3 6-0
Valentin Vanta (ROU) d. Yahor Kryvaruchka (BLR) 3-6 6-3 6-3

Samm Butler (GBR/2) vs. Bye
Alexandru Danes (FRA) d. Matei Adrian Avram (ROU) 6-0 5-7 6-1
Razvan Bobleaga (ROU) d. Kooros Ghasemi (CAN/wc) 6-0 6-0
Igor Ogrizek (CRO) d. Maximilian Horobet (ROU) 6-2 6-0

Antoine-Michel Alexeev (SUI/3) vs. Bye
Michael Elortegui (USA) d. Septimiu Fratila (ROU) 6-0 6-1
Vlad Corneliu Pop (ROU) d. Vlad Cristian Mocanu (ROU) 6-0 6-1
Niccolo Solpi (ITA) d. Mario Calmic (MDA) 6-3 6-2

Jessy Kalambay (SUI/4) vs. Bye
Mihaita Daniel Damian (ROU) d. Iancu-Iustinian Ghinda (CAN) 6-4 3-6 6-2
Vladislav Melnic (ROU) d. Ilya Kryvaruchka (BLR) 6-3 6-4
William Emanuel Birau (ROU) d. Alin Baditoiu (ROU) 6-1 6-3

Darius Florin Bragusi (ROU/5) vs. Bye
Andrei Savulescu (ROU) d. Guillaume Cappeau (FRA) 6-4 4-6 6-2
Radu Dimitrie Hristache Zgondea (ROU/wc) d. Iustin Baciu (ROU) 7-5 7-5
Rares Florin Mercean (ROU) d. Ioan-Horatiu Bozdog (ROU) 6-0 6-1

Nino Portales (FRA/6) vs. Bye
Loic Payraudeau (SUI) d. Alin Gerogian Tanase (ROU) 6-0 6-0
Radu Andrei Stelian (ROU) d. Vlad Adrian Onita (ROU) 6-1 6-1
Stephan Hoiss (GER/9) d. Alexandru Vasile Manole (ROU) 6-2 6-2

Nicolae Frunza (ROU/7) d. Maxim Bulat (MDA) 6-2 6-3
Alexandru Ionel Stroe (ROU) d. Ciprian Onufrei (ROU) 6-3 6-1
Luciano Betella (ARG) d. Vlad Protopopescu (ROU) 6-4 1-6 6-4
Ciprian Alexandru Porumb (ROU/11) d. Valentin Popescu (ROU) 6-4 7-6(5)

Vladimir Filip (ROU/8) d. Nicolae Baciu (ROU) 6-0 6-2
Sergiu Ioan Bucur (ROU) d. Mihai Laurentiu Balasa (ROU) 6-2 6-1
Sorin Andrei Iordache (ROU) d. Tudor Andrei Turdean (ROU) 6-0 6-0
Cosmin Ontica (ROU/10) d. Nicolae-Razvan Lupsescu (ROU) 4-6 2-2 ret.


2nd Round

Bogdan Ionut Apostol (ROU/1) d. David Crisovan (USA) 6-3 6-2
Valentin Vanta (ROU) d. George Radu (ROU) 6-1 4-0 ret.

Samm Butler (GBR/2) d. Alexandru Danes (FRA) 6-3 7-5
Razvan Bobleaga (ROU) d. Igor Ogrizek (CRO) 6-0 7-5

Antoine-Michel Alexeev (SUI/3) d. Michael Elortegui (USA) 6-1 6-4
Vlad Corneliu Pop (ROU) d. Niccolo Solpi (ITA) 6-1 6-3

Jessy Kalambay (SUI/4) d. Mihaita Daniel Damian (ROU) 6-4 6-3
William Emanuel Birau (ROU) d. Vladislav Melnic (ROU) 6-2 7-6(6)

Darius Florin Bragusi (ROU/5) d. Andrei Savulescu (ROU) 7-6(5) 6-0
Rares Florin Mercean (ROU) d. Radu Dimitrie Hristache Zgondea (ROU/wc) 6-2 6-1

Nino Portales (FRA/6) d. Loic Payraudeau (SUI) 6-0 7-6(2)
Stephan Hoiss (GER/9) d. Radu Andrei Stelian (ROU) 7-5 4-6 6-2

Nicolae Frunza (ROU/7) d. Alexandru Ionel Stroe (ROU) 6-1 6-0
Luciano Betella (ARG) d. Ciprian Alexandru Porumb (ROU/11) 6-3 7-5

Sergiu Ioan Bucur (ROU) d. Vladimir Filip (ROU/8) 6-3 6-1
Cosmin Ontica (ROU/10) d. Sorin Andrei Iordache (ROU) 6-4 6-2


Final Round

Bogdan Ionut Apostol (ROU/1) d. Valentin Vanta (ROU) 1-6 6-2 6-1
Samm Butler (GBR/2) d. Razvan Bobleaga (ROU) 1-6 6-4 6-3
Antoine-Michel Alexeev (SUI/3) d. Vlad Corneliu Pop (ROU) 6-2 6-4
Jessy Kalambay (SUI/4) d. William Emanuel Birau (ROU) 6-2 6-2
Darius Florin Bragusi (ROU/5) d. Rares Florin Mercean (ROU) 6-4 6-3
Stephan Hoiss (GER/9) d. Nino Portales (FRA/6) 6-1 6-0
Luciano Betella (ARG) d. Nicolae Frunza (ROU/7) 6-2 6-3
Sergiu Ioan Bucur (ROU) d. Cosmin Ontica (ROU/10) 6-3 3-0 ret.
 

·
Moderator
Joined
·
15,686 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Romania F6 [June 22 | Sibiu | Clay]

Doubles

1st Round

B.Apostol / L.Tatomir (ROU/1) d. L.Betella / L.Portmann (ARG) 7-5 6-1
R.Mercean / O.Zoghlami (ROU/CAN) d. M.De Montfalcon / J.Kalambay (SUI/Alt) 6-1 6-0
A-M.Alexeev / L.Perret (SUI) d. G.Cappeau / N.Solpi (FRA/ITA/Alt) 6-3 6-2
V-M.Anagnastopol / V.Cornea (ROU) d. J-I.Ameal / M.Kestelboim (ARG/3) 6-2 6-2

N.Frunza / T.Sulea (ROU/4) d. M.Elortegui / R.Stelian (USA/ROU/wc) 4-6 6-0 10-7
N.Portales / J.Ubiergo (FRA) d. L.Gheorghe / M.Vecerdea (ROU) 6-0 6-3
R.Bobleaga / S.Bucur (ROU/wc) d. M.Damian / V.Filip (ROU) 1-6 7-6(4) 11-9
V.Antonescu / M-A.Jecan (ROU/2) d. C.Manda / C.Voinea (ROU) 7-6(9) 6-3

M.De Montfalcon / J.Kalambay (SUI/Alt) replace M.Avram / A.Danes (ROU/FRA/wc)
G.Cappeau / N.Solpi (FRA/ITA/Alt) replace D.Bragusi / T.Groll (ROU/FRA)


Quarterfinal

B.Apostol / L.Tatomir (ROU/1) d. R.Mercean / O.Zoghlami (ROU/CAN) 5-7 6-2 10-5
V-M.Anagnastopol / V.Cornea (ROU) d. A-M.Alexeev / L.Perret (SUI) 6-1 6-1
N.Portales / J.Ubiergo (FRA) d. N.Frunza / T.Sulea (ROU/4) 2-0 ret.
V.Antonescu / M-A.Jecan (ROU/2) d. R.Bobleaga / S.Bucur (ROU/wc) 6-2 6-1


Semifinal

B.Apostol / L.Tatomir (ROU/1) d. V-M.Anagnastopol / V.Cornea (ROU) 7-6(3) 6-1
V.Antonescu / M-A.Jecan (ROU/2) d. N.Portales / J.Ubiergo (FRA) 6-2 6-3


FINAL

V.Antonescu / M-A.Jecan (ROU/2) d. B.Apostol / L.Tatomir (ROU/1) 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,686 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Romania F6 [June 22 | Sibiu | Clay]

Main Draw

1st Round

Michael Linzer (AUT/1) d. Leandro Portmann (ARG) 6-2 6-2
Bogdan Borza (ROU/wc) d. Cristian Florentin Voinea (ROU) 3-6 6-1 6-4
Sergiu Ioan Bucur (ROU/Q) d. Jessy Kalambay (SUI/Q) 7-6(1) 3-6 7-5
Darius Florin Bragusi (ROU/Q) d. Matteo Marfia (ITA/6) 3-6 6-2 6-1

Juan Ignacio Ameal (ARG/3) d. Calin Manda (ROU/wc) 6-3 6-4
Samm Butler (GBR/Q) d. Bogdan Ionut Apostol (ROU/Q) 6-0 6-0
Lukas Jastraunig (AUT) d. Loic Perret (SUI) 7-5 2-6 7-5
Stephan Hoiss (GER/Q) d. Vlad Victor Cornea (ROU/7) 6-3 4-6 6-2

Andre Gaspar Murta (POR/5) d. Dragos Constantin Ignat (ROU) 6-0 3-0 ret.
Mariano Kestelboim (ARG) d. Konstantinos Mikos (GRE) 6-1 7-5
Luciano Betella (ARG/Q) d. Lucian Gheorghe (ROU/wc) 6-2 6-1
Nicolae Frunza (ROU/L.L) d. Jordan Ubiergo (FRA/4) 3-6 7-6(2) 6-1

Luca George Tatomir (ROU) d. Nino Portales (FRA/L.L) 6-4 6-3
Mircea-Alexandru Jecan (ROU) d. Antoine-Michel Alexeev (SUI/Q) 7-5 6-2
Andrei Cociasu (ROU) d. Osama Zoghlami (CAN) 1-6 6-3 6-1
Vasile Antonescu (ROU/2) d. Tudor Cristian Sulea (ROU/wc) 6-2 6-2

Nino Portales (FRA/L.L) replaces Jeremy Jahn (GER/8)
Nicolae Frunza (ROU/L.L) replaces Teri Groll (FRA)


2nd Round

Michael Linzer (AUT/1) d. Bogdan Borza (ROU/wc) 7-5 4-6 6-2
Darius Florin Bragusi (ROU/Q) d. Sergiu Ioan Bucur (ROU/Q) 6-2 6-3
Juan Ignacio Ameal (ARG/3) d. Samm Butler (GBR/Q) 6-7(7) 6-3 6-2
Lukas Jastraunig (AUT) d. Stephan Hoiss (GER/Q) 7-5 6-1

Andre Gaspar Murta (POR/5) d. Mariano Kestelboim (ARG) 6-4 2-6 6-2
Luciano Betella (ARG/Q) d. Nicolae Frunza (ROU/L.L) 7-5 6-4
Mircea-Alexandru Jecan (ROU) d. Luca George Tatomir (ROU) 6-4 6-1
Vasile Antonescu (ROU/2) d. Andrei Cociasu (ROU) 6-1 6-2


Quarterfinal

Michael Linzer (AUT/1) d. Darius Florin Bragusi (ROU/Q) 6-2 6-3
Juan Ignacio Ameal (ARG/3) d. Lukas Jastraunig (AUT) 7-5 2-6 7-6(6)
Andre Gaspar Murta (POR/5) d. Luciano Betella (ARG/Q) 6-2 6-3
Mircea-Alexandru Jecan (ROU) d. Vasile Antonescu (ROU/2) 7-6(7) 6-4


Semifinal

Michael Linzer (AUT/1) d. Juan Ignacio Ameal (ARG/3) w.o
Andre Gaspar Murta (POR/5) d. Mircea-Alexandru Jecan (ROU) 6-2 6-0


FINAL

Andre Gaspar Murta (POR/5) d. Michael Linzer (AUT/1) 1-6 6-4 6-4
 

·
Registered
Joined
·
68,049 Posts
Re: Romania F6 [June 22 | Sibiu | Clay]

murta is coming back slowly after injuries...he is pretty talented imo
 

·
Registered
Joined
·
893 Posts
Re: Romania F6 [June 22 | Sibiu | Clay]

murta is coming back slowly after injuries...he is pretty talented imo
His first final, I wonder how he will do...
 

·
Registered
Joined
·
893 Posts
He did it! :)
 
1 - 8 of 8 Posts
Top