Mens Tennis Forums banner

1 - 14 of 14 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
1 IONITA, Victor ROU 320 1
2 APOSTU-EFREMOV, Artemon ROU 462 1
3 LEONTE, Bogdan-Victor ROU 547 1
4 GAVRILA, Adrian-Vasile ROU 594 1
5 MLENDEA, Andrei ROU 608 1
6 COTET, Cosmin ROU 828= 1
7 RACHIDI, Younes MAR 894 1
8 ZEKIC, Milan SRB 942= 1
9 LAZAR, Alexandru-Raul ROU 944= 1
10 LENZI, Christophe FRA 988 1
11 ERLIC, Laurentiu-Antoniu ROU 996= 1
12 MEIGEL, Marc GER 996= 3
13 HAENLE, Pirmin GER 1132= 5
14 CIUMAC, Andrei MDA 1167= 1
15 REICHEL, Alexander USA 1191= 1
16 HODEL, Thomas-Cristian ROU 1210= 1
17 CIOBANU, Viorel-Catalin ROU 1244= 1
18 FAHGEN, Robin SWE 1244= 1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
Romania F14 Qualifying
July 30-August 5, 2007

Singles
Seeds: (Cut: Adrian Vodislav)
1. Abdullah Magdas
2. Alexandru Carpen
3. Mihai Puscasu
4. Gleb Alekseenko
5. Henrik Norfeldt
6. Roman Kelecic
7. Bogdan Buneci
8. Ionut Mihai Beleleu
9. Xander Spong
10.Alexandru Cojanu
11.Ilie Giurgiu
12.Patricio Konortoff
13.Ahmad Rabeea Muhammad

First Round:
(1)Abdullah Magdas (KUW) bye
Roman Tudoreanu (MDA) d. Octavian Dinuta (ROU) 6-1 6-2
Mihaila Colcer (ROU) d. Bogdan Morosanu 6-2 6-0
Adnan Al Mahmoud (ROU) d. Alexandr Reypolskiy (UKR) 6-1 6-2
(2)Alexandru Carpen (ROU) bye
Adrian Vodislav (ROU) d. Tudorel Sandu (ROU) 4-6 6-4 6-3
Andrei Onciu (ROU) d. Vladimir Romanchenko (UKR) 6-2 6-2
Guillermo Duran (ARG) d. Mihai Parvan (ROU) 7-6(4) 1-6 6-3
(3)Mihai Puscasu (ROU) bye
Bruno Tiberti (ARG) d. Bogdan Nitescu (ROU) 7-5 6-4
Lucas Victolo-Pereira (BRA) d. Costel RaulRusu (ROU) 6-1 7-5
Octavian Avram (ROU) d. Daniel Dumitriu (ROU) 6-7(4) 6-0 6-4
(4)Gleb Alekseenko (UKR) bye
Mircea Alexandru Drozan (ROU) d. Ciprian Florescu (ROU) 5-7 6-3 6-1
Jelmer Broers (NED) d. Razvan Lazarenco (ITA) 6-2 6-1
(11)Ilie Giurgiu (ROU) d. Dragos Ghioc (ROU) 6-4 1-6 6-3
Stanislav Ivanov (MDA) d. (5)Henrik Norfeldt (SWE) w/o
Razvan Cojocaru (ROU) d. Jan Gattiker (SUI) 6-4 7-5
Alexandru Frangulea (ROU) d. Alexandru Marasin (ROU) 6-0 6-2
(9)Xander Spong (NED) d. Jackson Bodle (NZL) 6-1 6-2
(6)Roman Kelecic (CRO) d. Octavian Nicodim (ROU) 6-3 6-2
Laurentiu Basarab (ROU) d. Marius Dragoi (ROU) 7-6(5) 6-2
(WC)Stefan Carja (ROU) d. Cristian Ceparu (ROU) 6-3 6-2
(10)Alexandru Cojanu (ROU) d. Daniel-Eugen Florescu (ROU) 6-2 6-1
Alexandru Joitoiu (ROU) d. (7)Bogdan Buneci (ROU) 6-4 6-3
Adrian Dancescu (ROU) d. Stefan Leonte (ROU) 6-1 6-3
Matthew Hogan (AUS) d. (WC)Constantin Lefter (ROU) 6-1 6-0
Hafid Dani (MAR) d. (12)Patricio Konortoff (ARG) 6-2 6-1
(8)Ionut Mihai Beleleu (ROU) d. Vojtech Blazek (CZE) 7-6(5) 7-5
Vadim Alekseenko (UKR) d. Radu Ionescu (ROU) 4-6 6-2 6-4
Cosmin Andreescu (ROU) d. Mehdi Jedda (MAR) 7-5 6-1
(13)Ahmad Rabeea Muhammad (KUW) d. Victor Benea (ROU) 6-1 6-0
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
Second Round:
(1)Abdullah Magdas (KUW) d. Roman Tudoreanu (MDA) 6-1 6-2
Adnan Al Mahmoud (ROU) d. Mihaila Colcer (ROU) 2-6 6-3 6-2
(2)Alexandru Carpen (ROU) d. Adrian Vodislav (ROU) 6-1 6-4
Guillermo Duran (ARG) d. Andrei Onciu (ROU) 6-2 6-1
(3)Mihai Puscasu (ROU) d. Bruno Tiberti (ARG) 6-1 6-1
Lucas Victolo-Pereira (BRA) d. Octavian Avram (ROU) 6-0 6-0
(4)Gleb Alekseenko (UKR) d. Mircea Alexandru Drozan (ROU) 6-0 6-0
(11)Ilie Giurgiu (ROU) d. Jelmer Broers (NED) 6-3 6-3
Stanislav Ivanov (MDA) d. Razvan Cojocaru (ROU) 6-7(4) 6-4 7-6(5)
(9)Xander Spong (NED) d. Alexandru Frangulea (ROU) 6-1 6-1
(6)Roman Kelecic (CRO) d. Laurentiu Basarab (ROU) 6-3 6-4
(10)Alexandru Cojanu (ROU) d. (WC)Stefan Carja (ROU) 6-2 6-0
Alexandru Joitoiu (ROU) d. Adrian Dancescu (ROU) 6-4 7-5
Hafid Dani (MAR) d. Matthew Hogan (AUS) 6-7(1) 6-4 6-4
Vadim Alekseenko (UKR) d. (8)Ionut Mihai Beleleu (ROU) 6-4 7-6(1)
(13)Ahmad Rabeea Muhammad (KUW) d. Cosmin Andreescu (ROU) 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #4
Qualifying Round
(1)Abdullah Magdas (KUW) d. Adnan Al Mahmoud (ROU) 6-2 6-3
Guillermo Duran (ARG) d. (2)Alexandru Carpen (ROU) 7-6(5) 6-0
(3)Mihai Puscasu (ROU) d. Lucas Victolo-Pereira (BRA) 6-4 6-3
(11)Ilie Giurgiu (ROU) d. (4)Gleb Alekseenko (UKR) 6-4 6-2
(9)Xander Spong (NED) d. Stanislav Ivanov (MDA) 6-0 6-2
(10)Alexandru Cojanu (ROU) d. (6)Roman Kelecic (CRO) 0-6 7-5 6-1
Hafid Dani (MAR) d. Alexandru Joitoiu (ROU) 6-2 6-0
Vadim Alekseenko (UKR) d. (13)Ahmad Rabeea Muhammad (KUW) 6-0 4-6 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #5
First Round
(1)Victor Ionita (ROU) vs Alexandru Lazar (ROU)
Costin Paval (ROU) d. (q)Xander Spong (NED) 6-3 7-5
Laurentiu Erlic (ROU) vs (q)Mihai Puscasu (ROU)
(7)Younes Rachidi (MAR) vs (q)Ilie Giurgiu (ROU)
(3)Bogdan Leonte (ROU) vs (q)Alexandru Cojanu (ROU) 6-2 6-1
(q)Guillermo Duran (ARG) vs Robin Fahgen (SWE) 6-2 6-4
Thomas Hodel (ROU) vs Viorel Ciobanu (ROU) 6-1 ret.
(8)Miljan Zekic (SRB) vs Marcel Meigel (GER)
Yassine Idmbarek (MAR) d. (LL)Adnan Al Mahmoud (ROU) 6-2 6-0 [Idmbarek replaces Cosmin Cotet]
Andrei Ciumac (MDA) d. (WC)Lucian Ursu (ROU) 6-1 6-1
Christophe Lenzi (FRA) vs Pirmin Haenle (GER)
(4)Andrei Mlendea (ROU) vs (q)Abdullah Magdas (KUW)
(5)Adrian Gavrila (ROU) vs (q)Hafid Dani (MAR)
Alex Reichel (USA) vs (q)Vadim Alekseenko (UKR)
(WC)Constantin Sturdza (SUI) vs (WC)Andrei Daraban (ROU)
(2)Artemon Apostu-Efremov (ROU) vs (WC)Alin Mihai Constantin (ROU)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #6
First Round
(1)Artemon Apostu-Efremov/Adrian Gavrila (ROU) d. (WC)Adnan Al Mahmoud/Thomas Hodel (ROU) 6-0 6-2
Hafid Dani/Yassine Idmbarek (MAR) d. (WC)Adrian Dancescu/Adrian Vodislav (ROU) 6-7(5) 6-3 6-3
Guillermo Duran/Christophe Lenzi (ARG/FRA) d. (3)Primin Haenle/Marcel Meigel (GER) 5-7 6-4 6-2
Ionut Mihai Beleleu/Andrei Daraban (ROU) d. (WC)Stefan Leonte/Lucian Ursu (ROU) 6-1 6-2
Gleb Alekseenko/Vadim Alekseenko (UKR) d. Andrei Ciumac/Roman Tudoreanu (MDA) 6-4 6-3
(4)Alexandru Carpen/Alexandru Cojanu (ROU) d. Robin Fahgen/Abdullah Magdas (SWE/KUW) 4-6 6-3 6-4
Alexandru Joitoiu/Alexandru Lazar (ROU) d. Cosmin Cotet/Costin Paval (ROU) w/o
(2)Bogdan Leonte/Andrei Mlendea (ROU) d. Jelmer Broers/Xander Spong (NED) 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,589 Posts
1st Round

Alexandru-Daniel CARPEN (ROU) defeated Alexandru-Raul LAZAR (ROU) 6-2 7-6(4)
Costin PAVAL (ROU) defeated Xander SPONG (NED) 6-3 7-5
Laurentiu-Antoniu ERLIC (ROU) defeated Paul-Mihai PUSCASU (ROU) 6-4 2-6 7-5
Ilie-Aurelian GIURGIU (ROU) defeated Younes RACHIDI (MAR) (7) 6-3 5-7 6-3
Bogdan-Victor LEONTE (ROU) (3) defeated Ioan-Alexandru COJANU (ROU) 6-2 6-1
Guillermo DURAN (ARG) defeated Robin FAHGEN (SWE) 6-2 6-4
Thomas-Cristian HODEL (ROU) defeated Viorel-Catalin CIOBANU (ROU) 6-1 Retired
Marc MEIGEL (GER) defeated Milan ZEKIC (SRB) (8) 7-6(5) 4-6 6-0
Yassine IDMBAREK (MAR) defeated Adnan AL MAHMOUD (ROU) 6-2 6-0
Andrei CIUMAC (MDA) defeated Lucian URSU (ROU) 6-1 6-1
Christophe LENZI (FRA) defeated Pirmin HAENLE (GER) 2-6 6-0 7-6(4)
Andrei MLENDEA (ROU) (4) defeated Abdullah MAGDAS (KUW) 6-3 6-4
Adrian-Vasile GAVRILA (ROU) (5) defeated Hafid DANI (MAR) 6-2 6-4
Alexander REICHEL (USA) defeated Vadim ALEKSEENKO (UKR) 7-6(3) 6-3
Andrei George DARABAN (ROU) defeated Constantin STURDZA (SUI) 6-3 6-2
Artemon APOSTU-EFREMOV (ROU) (2) defeated Alin-Mihai CONSTANTIN (ROU) 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,589 Posts
Quarterfinal

APOSTU-EFREMOV (ROU) / GAVRILA (ROU) (1) defeated DANI (MAR) / IDMBAREK (MAR) 7-5 6-4
DURAN (ARG) / LENZI (FRA) defeated BELELEU (ROU) / DARABAN (ROU) 6-4 6-1
ALEKSEENKO (UKR) / ALEKSEENKO (UKR) defeated CARPEN (ROU) / COJANU (ROU) (4) 6-0 6-4
LEONTE (ROU) / MLENDEA (ROU) (2) defeated JOITOIU (ROU) / LAZAR (ROU) 6-1 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,589 Posts
2nd Round

Costin PAVAL (ROU) defeated Alexandru-Daniel CARPEN (ROU) 6-1 6-3
Ilie-Aurelian GIURGIU (ROU) defeated Laurentiu-Antoniu ERLIC (ROU) 6-3 5-7 6-2
Bogdan-Victor LEONTE (ROU) (3) defeated Guillermo DURAN (ARG) 6-1 7-5
Marc MEIGEL (GER) defeated Thomas-Cristian HODEL (ROU) 6-0 6-1
Yassine IDMBAREK (MAR) defeated Andrei CIUMAC (MDA) 5-7 6-1 7-6(0)
Andrei MLENDEA (ROU) (4) defeated Christophe LENZI (FRA) 6-2 6-2
Adrian-Vasile GAVRILA (ROU) (5) defeated Alexander REICHEL (USA) 6-2 2-6 6-2
Artemon APOSTU-EFREMOV (ROU) (2) defeated Andrei George DARABAN (ROU) 6-0 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,589 Posts
Semifinal

APOSTU-EFREMOV (ROU) / GAVRILA (ROU) (1) defeated DURAN (ARG) / LENZI (FRA) 6-2 6-3
LEONTE (ROU) / MLENDEA (ROU) (2) defeated ALEKSEENKO (UKR) / ALEKSEENKO (UKR) 6-2 6-1
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #11
Quarterfinals
Costin Paval (ROU) d. (q)Ilie Giurgiu (ROU) 6-2 7-6(2)
(3)Bogdan Leonte (ROU) d. Marcel Meigel (GER) 6-2 6-4
(4)Andrei Mlendea (ROU) d. Yassine Idmbarek (MAR) 6-2 6-2
(5)Adrian Gavrila (ROU) d. (2)Artemon Apostu-Efremov (ROU) 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #12
Finals
(1)Artemon Apostu-Efremov/Adrian Gavrila (ROU) d. (2)Bogdan Leonte/Andrei Mlendea (ROU) 1-6 7-5 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #13
Semifinals
(3)Bogdan Leonte (ROU) d. Costin Paval (ROU) 5-7 6-0 6-4
(4)Andrei Mlendea (ROU) d. (5)Adrian Gavrila (ROU) 7-6(4) 6-4
 
1 - 14 of 14 Posts
Top