Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
ROMANIA F13

City : Iași, Romania
Date : 10-16 September 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Evgenii TIURNEV (RUS) 420
2 Franco Emanuel EGEA (ARG) 587
3 Maxime PAUWELS (BEL) 682
4 Bogdan BORZA (ROU) 694
5 Johannes HAERTEIS (GER) 765
6 Oleg PRIHODKO (UKR) 771
7 Nicolae FRUNZA (ROU) 800
8 Vasile ANTONESCU (ROU) 808
9 Mikhail KOROVIN (RUS) 809
10 Gabi Adrian BOITAN (ROU) 852
11 Kirill KIVATTSEV (RUS) 921
12 Calin MANDA (ROU) 931
13 Juan Bautista OTEGUI (ARG) 937
14 Vasile-Alexandru GHILEA (ROU) 990
15 Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG) 1067
16 Andrei Stefan APOSTOL (ROU) 1086
17 Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) 1117
18 Edris FETISLEAM (ROU) 1133
19 Oleksii KRUTYKH (UKR) 1154
20 (SE) Dan Alexandru TOMESCU (ROU) 1585

21 (Q) Alexandru Vasile MANOLE (ROU) 1059
22 (Q) Lucas GERCH (GER) 1573
23 (Q) Jeremias LIMA-PEREZ (ESP)
24 (Q) Neil OBERLEITNER (AUT)
25 (Q) Bogdan PAVEL (ROU)
26 (Q) Samuele RAMAZZOTTI (ITA)
27 (Q) Robert Damian SAVIN (ROU)
28 (Q) Valentin VANTA (ROU)

29 (wc) Matei Adrian GEORGESCU (ROU) 1579
30 (wc) Eric Tudor ADOCHITEI PANDELEA (ROU)
31 (wc) Razvan AGHION (ROU)
32 (wc) Vlad STOICA (ROU)
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Romania F13 [September 10 | Iași | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Alexandru Vasile Manole (ROU/1) vs. Bye
Egor Matvievici (MDA) vs. Bye
Laurentiu Mandocescu (ROU) d. Dan Mihai Nastase (ROU) 6-2 4-6 6-4
Mihai Ursuleanu (ROU/wc) vs. Bye

Jordi Walder (GER/2) vs. Bye
Samuele Ramazzotti (ITA) d. Teodor Leahu (ROU/wc) 4-6 6-4 6-1
Alexander Gima (ROU/wc) d. Emilien Burnel (FRA) 6-3 4-6 7-5
Kenta Kurita (JPN) vs. Bye

Razvan Marius Codescu (ROU/3) vs. Bye
Dan Radu Munteanu (ROU) vs. Bye
Bogdan Pavel (ROU) d. Ioan Dan Abrudan (ROU) 6-4 6-2
Alexandru Bobe (ROU) vs. Bye

Vlad Andrei Dumitru (ROU/4) vs. Bye
Mihai Razvan Marinescu (ROU) vs. Bye
Neil Oberleitner (AUT) d. Teodor Cojocaru (ROU/wc) 7-5 6-0
Sorin Andrei Iordache (ROU) vs. Bye

Lucas Gerch (GER/5) vs. Bye
Vincentiu Andrei Niculescu (ROU) vs. Bye
Samuil Konov (BUL) d. Claudiu Mircea (ROU/wc) 6-1 6-2
Ioan Carp Carare (ROU) vs. Bye

Ciprian Onufrei (ROU) vs. Bye
Robert Damian Savin (ROU) vs. Bye
Alexandru Ionel Stroe (ROU) d. Dacian Simion (ROU/wc) w.o
Tiberiu Tudoran (ROU) vs. Bye

Vlad-Andreeas Dumitrescu (ROU) vs. Bye
Matei Fotea (ROU) vs. Bye
Jeremias Lima-Perez (ESP) d. Vlad Cristian Niculae (ROU) 6-7(4) 7-5 6-3
Andi Jianu (ROU) vs. Bye

Yaroslav Sokyrka (UKR) vs. Bye
Alexandru Cristian Bodnariuk (ROU) d. George David Ilie (ROU) 6-4 6-2
Valentin Vanta (ROU) d. Tudor Stefan Gheorghita (ROU) 6-1 6-2
Petru Octavian Berdila (ROU/wc) vs. Bye


2nd Round

Alexandru Vasile Manole (ROU/1) d. Egor Matvievici (MDA) 6-3 6-2
Laurentiu Mandocescu (ROU) d. Mihai Ursuleanu (ROU/wc) 7-6(1) 4-6 6-4

Samuele Ramazzotti (ITA) d. Jordi Walder (GER/2) 6-0 6-2
Kenta Kurita (JPN) d. Alexander Gima (ROU/wc) 7-5 6-3

Razvan Marius Codescu (ROU/3) d. Dan Radu Munteanu (ROU) 6-0 6-0
Bogdan Pavel (ROU) d. Alexandru Bobe (ROU) 6-2 6-0

Mihai Razvan Marinescu (ROU) d. Vlad Andrei Dumitru (ROU/4) 3-6 7-6(4) 7-5
Neil Oberleitner (AUT) d. Sorin Andrei Iordache (ROU) 6-7(11) 6-2 6-3

Lucas Gerch (GER/5) d. Vincentiu Andrei Niculescu (ROU) 6-4 6-2
Samuil Konov (BUL) d. Ioan Carp Carare (ROU) 6-4 7-6(4)

Robert Damian Savin (ROU) d. Ciprian Onufrei (ROU) 6-2 6-4
Tiberiu Tudoran (ROU) d. Alexandru Ionel Stroe (ROU) 6-3 6-4

Matei Fotea (ROU) d. Vlad-Andreeas Dumitrescu (ROU) 6-2 7-5
Jeremias Lima-Perez (ESP) d. Andi Jianu (ROU) 6-3 6-1

Alexandru Cristian Bodnariuk (ROU) d. Yaroslav Sokyrka (UKR) 6-3 6-4
Valentin Vanta (ROU) d. Petru Octavian Berdila (ROU/wc) 6-1 6-2


Final Round

Alexandru Vasile Manole (ROU/1) d. Laurentiu Mandocescu (ROU) 6-2 6-1
Samuele Ramazzotti (ITA) d. Kenta Kurita (JPN) 6-2 6-3
Bogdan Pavel (ROU) d. Razvan Marius Codescu (ROU/3) 6-4 6-1
Neil Oberleitner (AUT) d. Mihai Razvan Marinescu (ROU) 6-3 6-4
Lucas Gerch (GER/5) d. Samuil Konov (BUL) 6-1 6-3
Robert Damian Savin (ROU) d. Tiberiu Tudoran (ROU) 6-3 6-3
Jeremias Lima-Perez (ESP) d. Matei Fotea (ROU) 6-2 6-0
Valentin Vanta (ROU) d. Alexandru Cristian Bodnariuk (ROU) 6-2 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Romania F13 [September 10 | Iași | Clay]

Doubles

1st Round

F.Egea / G.Hidalgo (ARG/1) d. K.Kurita / S.Ramazzotti (JPN/ITA) 7-5 6-3
E.Adochitei Pandelea / V.Stoica (ROU/wc) d. V.Crivoi V-A.Dumitrescu (ROU) 7-5 6-4
M.Korovin / O.Prihodko (RUS/UKR) d. O.Krutykh / E.Matvievici (UKR/MDA) 3-6 6-4 10-7
J.Haerteis / C.Manda (GER/ROU/4) d. I.Abrudan / C.Mircea (ROU/Alt) 7-6(4) 3-6 10-6

A.Apostol / N.Frunza (ROU/3) d. T.Leahu / C.Onufrei (ROU/wc) 6-1 6-3
A.Manole / D.Tomescu (ROU) d. I.Carp Carare / M.Fotea (ROU) 6-3 6-1
E.Fetisleam / M.Georgescu (ROU) d. R.Aghion / T.Cojocaru (ROU/wc) 6-0 6-3
V.Antonescu / P-A.Luncanu (ROU/2) d. M.Damian / A.Marasin (ROU) 6-2 6-3

I.Abrudan / C.Mircea (ROU/Alt) replace G.Boitan / B.Pavel (ROU)


Quarterfinal

F.Egea / G.Hidalgo (ARG/1) d. E.Adochitei Pandelea / V.Stoica (ROU/wc) 6-1 6-4
M.Korovin / O.Prihodko (RUS/UKR) d. J.Haerteis / C.Manda (GER/ROU/4) 6-3 6-3
A.Manole / D.Tomescu (ROU) d. A.Apostol / N.Frunza (ROU/3) 6-4 6-2
V.Antonescu / P-A.Luncanu (ROU/2) d. E.Fetisleam / M.Georgescu (ROU) 6-4 7-5


Semifinal

F.Egea / G.Hidalgo (ARG/1) d. M.Korovin / O.Prihodko (RUS/UKR) 6-1 6-2
V.Antonescu / P-A.Luncanu (ROU/2) d. A.Manole / D.Tomescu (ROU) 6-4 6-0


FINAL

F.Egea / G.Hidalgo (ARG/1) d. V.Antonescu / P-A.Luncanu (ROU/2) 6-2 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Romania F13 [September 10 | Iași | Clay]

Main Draw

1st Round

Evgenii Tiurnev (RUS/1) d. Jeremias Lima-Perez (ESP/Q) 6-3 6-3
Oleksii Krutykh (UKR) d. Edris Fetisleam (ROU) 6-3 6-3
Lucas Gerch (GER/Q) d. Valentin Vanta (ROU/Q) 6-3 6-3
Nicolae Frunza (ROU/7) d. Vlad Stoica (ROU/wc) 6-0 7-5

Maxime Pauwels (BEL/3) d. Razvan Aghion (ROU/wc) 6-3 ret.
Dan Alexandru Tomescu (ROU) d. Eric Tudor Adochitei Pandelea (ROU/wc) 6-1 6-1
Vasile-Alexandru Ghilea (ROU) d. Matei Adrian Georgescu (ROU/wc) 6-0 6-1
Vasile Antonescu (ROU/8) d. Andrei Stefan Apostol (ROU) 6-2 6-4

Johannes Haerteis (GER/5) d. Gabi Adrian Boitan (ROU) 6-3 6-2
Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG) d. Petru-Alexandru Luncanu (ROU) 6-2 6-2
Alexandru Vasile Manole (ROU/Q) d. Robert Damian Savin (ROU/Q) 6-2 6-1
Juan Bautista Otegui (ARG) d. Bogdan Borza (ROU/4) 7-5 6-3

Oleg Prihodko (UKR/6) d. Neil Oberleitner (AUT/Q) 6-3 7-6(5)
Kirill Kivattsev (RUS) d. Bogdan Pavel (ROU/Q) 6-4 6-2
Calin Manda (ROU) d. Samuele Ramazzotti (ITA/Q) 7-5 6-3
Mikhail Korovin (RUS) d. Franco Emanuel Egea (ARG/2) 6-0 6-3


2nd Round

Oleksii Krutykh (UKR) d. Evgenii Tiurnev (RUS/1) 7-5 6-3
Lucas Gerch (GER/Q) d. Nicolae Frunza (ROU/7) 3-6 7-5 6-2
Maxime Pauwels (BEL/3) d. Dan Alexandru Tomescu (ROU) 5-7 6-3 7-5
Vasile Antonescu (ROU/8) d. Vasile-Alexandru Ghilea (ROU) 6-1 6-4

Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG) d. Johannes Haerteis (GER/5) 6-4 7-5
Juan Bautista Otegui (ARG) d. Alexandru Vasile Manole (ROU/Q) 6-4 6-3
Kirill Kivattsev (RUS) d. Oleg Prihodko (UKR/6) 7-6(5) 6-2
Calin Manda (ROU) d. Mikhail Korovin (RUS) 3-6 6-0 6-2


Quarterfinal

Lucas Gerch (GER/Q) d. Oleksii Krutykh (UKR) 6-1 6-3
Maxime Pauwels (BEL/3) d. Vasile Antonescu (ROU/8) 6-3 5-7 7-6(3)
Juan Bautista Otegui (ARG) d. Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG) 6-2 3-6 7-6(5)
Kirill Kivattsev (RUS) d. Calin Manda (ROU) 7-5 6-3


Semifinal

Lucas Gerch (GER/Q) d. Maxime Pauwels (BEL/3) 7-5 6-4
Kirill Kivattsev (RUS) d. Juan Bautista Otegui (ARG) 7-6(8) 7-5


FINAL

Lucas Gerch (GER/Q) d. Kirill Kivattsev (RUS) 6-4 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top