Mens Tennis Forums banner

1 - 7 of 7 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
ROMANIA F13

City : Mediaș, Romania
Date : 17 - 23 August 2015
Prize Money : 10.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Filip Horanský (SVK)

Entry List

1 Laurynas GRIGELIS (LTU) 316
2 Dragos DIMA (ROU) 462
3 Claudio FORTUNA (ITA) 470
4 Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) 495
5 Viktor GALOVIC (CRO) 523
6 Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) 526
7 Filippo LEONARDI (ITA) 682
8 Vadim ALEKSEENKO (UKR) 695
9 Luca George TATOMIR (ROU) 777
10 Peter NAGY (HUN) 800
11 Ljubomir CELEBIC (MNE) 801
12 Teodor-Dacian CRACIUN (ROU) 812
13 Victor Vlad CORNEA (ROU) 815
14 Gleb ALEKSEENKO (UKR) 862
15 Mircea-Alexandru JECAN (ROU) 955
16 Alessandro COLELLA (ITA) 1001
17 Davide MELCHIORRE (ITA) 1130
18 Andrei Stefan APOSTOL (ROU) 1171
19 Aswin LIZEN (GBR) 1177
20 Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) 1287

21 (Q) Tudor Cristian SULEA (ROU) 1382
22 (Q) Razvan BOBLEAGA (ROU) 1586
23 (Q) Alexandru Vasile MANOLE (ROU) 1995
24 (Q) Dragos Constantin IGNAT (ROU) 2178
25 (Q) David FLEMING (CHI) 2218
26 (Q) Victor-Mugurel ANAGNASTOPOL (ROU)
27 (Q) Jose Mauricio DEL RIO (MEX)
28 (Q) Mattia ROSSI (ITA)

29 (wc) Nicolae FRUNZA (ROU) 1671
30 (wc) Bogdan BORZA (ROU) 1674
31 (wc) Vlad Andrei DUMITRU (ROU)
32 (wc) Rares Florin MERCEAN (ROU)
 

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Romania F13 [August 17 | Mediaș | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Tudor Cristian Sulea (ROU/1) vs. Bye
Andrei Marinescu (ROU) d. Radu Dimitrie Hristache Zgondea (ROU) 6-2 6-2
Ethan Tulliani (AUS) d. Dragos Iarmil Torge (ROU) 7-5 6-1
Dan Dumitrascu (ROU) d. Tudor Andrei Turdean (ROU) 3-6 7-6(4) 6-3

Yurii Dzhavakian (UKR/2) vs. Bye
Petrut Cristian Mosor (ROU/wc) d. Eduard Vlasceanu (ROU) 6-2 6-3
Maxim Bulat (MDA) d. Dan Alexandru Tomescu (ROU) 4-6 6-3 7-6(4)
Mattia Rossi (ITA) d. Andi Jianu (ROU) 6-1 6-3

Razvan Bobleaga (ROU/3) vs. Bye
Marius Frosa (ROU) d. David Pata (ROU) 4-6 7-6(5) 7-6(6)
Alexandru Catalin Marasin (ROU) d. Nicolae-Razvan Lupsescu (ROU) 6-1 6-1
Thomas-Cristian Hodel (GER) d. Maximilian Horobet (ROU) 6-1 6-2

Victor-Mugurel Anagnastopol (ROU) d. William Emanuel Birau (ROU/4) 6-1 6-2
Teodor Leahu (ROU) d. Alexandru Ionel Stroe (ROU) 6-2 6-2
Francesco Ferrari (ITA) d. Alexandru Mihai Maru (ROU) 6-2 6-2
Andrea Borroni (ITA) d. Titus Dohotar (ROU) 6-2 6-0

Marco Di Maro (ITA/5) d. Sebastian Bunescu (CAN) 6-0 7-5
Jose Mauricio Del Rio (MEX) d. Lorenzo Di Maro (ITA) 6-7(2) 6-4 6-1
George Botezan (ROU) d. Septimiu Fratila (ROU) 6-1 6-0
Mihaita Daniel Damian (ROU) d. Gabriel-Bogdan Ciuntea (ROU) 6-0 7-5

Vlad Andrei Dancu (ROU) d. Chris Anguelov (BUL/6) 7-6(1) 6-3
Radu Andrei Stelian (ROU) d. Alin Baditoiu (ROU) 6-1 6-0
Valentin Popescu (ROU) d. Radu Bogdan Gabriel Ivan (ROU) 6-0 6-0
David Fleming (CHI/wc) d. Dacian Simion (ROU) 6-0 6-0

Alexandru Vasile Manole (ROU/7) d. Mark Mierloi (USA) 6-2 6-3
Tiberiu Bugan (ROU) d. Gabriel Cristian Liahovici (ROU) 6-4 7-6(1)
Alexandru Buzelan (ROU) d. Mark-Flavius Andres (GER) 2-6 6-2 6-3
Melik Feler (FRA/9) d. Florian Aldica (ROU) 6-2 6-2

Dragos Constantin Ignat (ROU/8) d. Ciprian Onufrei (ROU) 6-0 6-1
Mihnea Bara (ROU) d. Claudiu Mircea (ROU) 7-5 6-3
Vlad Corneliu Pop (ROU) d. Tudor Stefan Gheorghita (ROU/wc) 6-0 6-0
Zeljko Milovic (SRB/10) d. Valentin Vanta (ROU) 6-0 6-4


2nd Round

Tudor Cristian Sulea (ROU/1) d. Andrei Marinescu (ROU) 6-4 6-4
Ethan Tulliani (AUS) d. Dan Dumitrascu (ROU) 3-6 7-5 6-4

Yurii Dzhavakian (UKR/2) d. Petrut Cristian Mosor (ROU/wc) 6-1 6-2
Mattia Rossi (ITA) d. Maxim Bulat (MDA) 6-4 6-2

Razvan Bobleaga (ROU/3) d. Marius Frosa (ROU) 7-6(5) ret.
Alexandru Catalin Marasin (ROU) d. Thomas-Cristian Hodel (GER) 6-2 6-4

Victor-Mugurel Anagnastopol (ROU) d. Teodor Leahu (ROU) 6-3 7-5
Francesco Ferrari (ITA) d. Andrea Borroni (ITA) 7-6(3) 6-4

Jose Mauricio Del Rio (MEX) d. Marco Di Maro (ITA/5) 6-1 7-6(0)
George Botezan (ROU) d. Mihaita Daniel Damian (ROU) 6-7(5) 6-1 6-4

Vlad Andrei Dancu (ROU) d. Radu Andrei Stelian (ROU) 6-4 4-6 7-5
David Fleming (CHI/wc) d. Valentin Popescu (ROU) 6-2 6-1

Alexandru Vasile Manole (ROU/7) d. Tiberiu Bugan (ROU) 6-4 6-0
Alexandru Buzelan (ROU) d. Melik Feler (FRA/9) 7-6(7) 6-1

Dragos Constantin Ignat (ROU/8) d. Mihnea Bara (ROU) 6-2 6-1
Vlad Corneliu Pop (ROU) d. Zeljko Milovic (SRB/10) 6-2 6-4


Final Round

Tudor Cristian Sulea (ROU/1) d. Ethan Tulliani (AUS) 6-2 6-0
Mattia Rossi (ITA) d. Yurii Dzhavakian (UKR/2) 1-6 7-6(6) 6-4
Razvan Bobleaga (ROU/3) d. Alexandru Catalin Marasin (ROU) 3-6 6-4 6-2
Victor-Mugurel Anagnastopol (ROU) d. Francesco Ferrari (ITA) 6-3 6-0
Jose Mauricio Del Rio (MEX) d. George Botezan (ROU) 6-1 6-3
David Fleming (CHI/wc) d. Vlad Andrei Dancu (ROU) 6-0 6-2
Alexandru Vasile Manole (ROU/7) d. Alexandru Buzelan (ROU) 6-0 ret.
Dragos Constantin Ignat (ROU/8) d. Vlad Corneliu Pop (ROU) 6-1 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Romania F13 [August 17 | Mediaș | Clay]

Doubles

1st Round

C.Fortuna / L.Grigelis (ITA/LTU/1) d. W.Birau / M.Frosa (ROU/wc) 6-4 6-2
B.Borza / R.Stelian (ROU) d. T.Leahu / M.Zelch (ROU/GER/wc) 6-1 6-3
L.Celebic / M.Rossi (MNE/ITA) d. Y.Dzhavakian / D.Fleming (UKR/CHI) 6-4 4-6 10-7
V-M.Anagnastopol / P-A.Luncanu (ROU/3) d. G.Botezan / C.Mircea (ROU/wc) 6-1 6-0

V.Cornea / M-A.Jecan (ROU/4) d. G.Alekseenko / V.Alekseenko (UKR) 6-3 6-4
C.Boluda-Purkiss / A.Colella (ESP/ITA) d. F.Leonardi / T.Sulea (ITA/ROU) 6-3 6-4
F.Ferrari / V.Galovic (ITA/CRO) d. A.Apostol / N.Frunza (ROU) 6-3 1-0 ret.
M.Feler / A.Lizen (FRA/GBR) d. B.Apostol / L.Tatomir (ROU/2) 6-4 6-3


Quarterfinal

C.Fortuna / L.Grigelis (ITA/LTU/1) d. B.Borza / R.Stelian (ROU) 6-2 6-2
V-M.Anagnastopol / P-A.Luncanu (ROU/3) d. L.Celebic / M.Rossi (MNE/ITA) 6-3 4-6 10-4
C.Boluda-Purkiss / A.Colella (ESP/ITA) d. V.Cornea / M-A.Jecan (ROU/4) 6-3 7-5
F.Ferrari / V.Galovic (ITA/CRO) d. M.Feler / A.Lizen (FRA/GBR) 6-1 6-2


Semifinal

C.Fortuna / L.Grigelis (ITA/LTU/1) d. V-M.Anagnastopol / P-A.Luncanu (ROU/3) 3-6 6-2 10-1
C.Boluda-Purkiss / A.Colella (ESP/ITA) d. F.Ferrari / V.Galovic (ITA/CRO) 6-1 6-2


FINAL

C.Fortuna / L.Grigelis (ITA/LTU/1) d. C.Boluda-Purkiss / A.Colella (ESP/ITA) 6-3 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Romania F13 [August 17 | Mediaș | Clay]

Main Draw

1st Round

Laurynas Grigelis (LTU/1) d. Bogdan Ionut Apostol (ROU) 6-4 6-1
Aswin Lizen (GBR) d. Gleb Alekseenko (UKR) 6-0 3-6 6-2
Victor-Mugurel Anagnastopol (ROU/Q) d. Teodor-Dacian Craciun (ROU) 6-2 1-0 ret.
Viktor Galovic (CRO/6) d. Vlad Andrei Dumitru (ROU/wc) 6-3 6-2

Carlos Boluda-Purkiss (ESP/3) d. Nicolae Frunza (ROU/wc) 6-7(4) 6-3 6-1
Vlad Victor Cornea (ROU) d. Mattia Rossi (ITA/Q) 6-0 6-2
Alexandru Vasile Manole (ROU/Q) d. Davide Melchiorre (ITA) 6-3 6-1
Petru-Alexandru Luncanu (ROU/5) d. Dragos Constantin Ignat (ROU/Q) 6-2 6-1

Peter Nagy (HUN/7) d. Rares Florin Mercean (ROU/wc) 5-2 ret.
Bogdan Borza (ROU/wc) d. Andrei Stefan Apostol (ROU) 7-6(6) 3-1 ret.
Mircea-Alexandru Jecan (ROU) d. Jose Mauricio Del Rio (MEX/Q) 6-1 7-5
Claudio Fortuna (ITA/4) d. Vadim Alekseenko (UKR) 6-0 6-3

Filippo Leonardi (ITA/8) d. David Fleming (CHI/Q) 6-2 6-3
Ljubomir Celebic (MNE) d. Alessandro Colella (ITA) 7-6(3) 6-1
Luca George Tatomir (ROU) d. Tudor Cristian Sulea (ROU/Q) 6-4 6-2
Dragos Dima (ROU/2) d. Razvan Bobleaga (ROU/Q) 6-2 6-3


2nd Round

Laurynas Grigelis (LTU/1) d. Aswin Lizen (GBR) 6-1 6-2
Viktor Galovic (CRO/6) d. Victor-Mugurel Anagnastopol (ROU/Q) 6-3 6-3
Carlos Boluda-Purkiss (ESP/3) d. Vlad Victor Cornea (ROU) 6-3 6-3
Petru-Alexandru Luncanu (ROU/5) d. Alexandru Vasile Manole (ROU/Q) 6-2 6-3

Peter Nagy (HUN/7) d. Bogdan Borza (ROU/wc) 6-2 6-0
Claudio Fortuna (ITA/4) d. Mircea-Alexandru Jecan (ROU) 6-4 6-4
Ljubomir Celebic (MNE) d. Filippo Leonardi (ITA/8) 7-5 6-1
Dragos Dima (ROU/2) d. Luca George Tatomir (ROU) 7-5 6-3


Quarterfinal

Laurynas Grigelis (LTU/1) d. Viktor Galovic (CRO/6) 6-4 1-6 7-6(5)
Carlos Boluda-Purkiss (ESP/3) d. Petru-Alexandru Luncanu (ROU/5) 6-4 1-6 6-2
Peter Nagy (HUN/7) d. Claudio Fortuna (ITA/4) 6-4 6-3
Dragos Dima (ROU/2) d. Ljubomir Celebic (MNE) 4-6 6-1 3-1 ret.


Semifinal

Laurynas Grigelis (LTU/1) d. Carlos Boluda-Purkiss (ESP/3) 6-2 3-6 6-3
Dragos Dima (ROU/2) d. Peter Nagy (HUN/7) 6-0 6-0


FINAL

Laurynas Grigelis (LTU/1) d. Dragos Dima (ROU/2) 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
68,100 Posts
Re: Romania F13 [August 17 | Mediaș | Clay]

hoping boluda vs grigelis can happen here!!
 

·
Registered
Joined
·
68,100 Posts
Re: Romania F13 [August 17 | Mediaș | Clay]

boluda vs grigelis next =D
 

·
Registered
Joined
·
68,100 Posts
laurynas won the title
 
1 - 7 of 7 Posts
Top