Mens Tennis Forums banner

1 - 16 of 16 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
1 MORARU, Gabriel ROU 340 1
2 GARD, Catalin-Ionut ROU 371 1
3 GAVRILA, Adrian-Vasile ROU 588 1
4 MLENDEA, Andrei ROU 603 1
5 STANICA, Victor ROU 626 1
6 POPOVIC, Petar FRA 648 1
7 SABECKIS, Gvidas LTU 701 1
8 MIRON, Marcel-Ioan ROU 747= 1
9 FASS, Adam USA 776 1
10 LUNCANU, Petru-Alexandru ROU 866= 1
11 COTET, Cosmin ROU 868= 1
12 ERLIC, Laurentiu-Antoniu ROU 921= 1
13 LAZAR, Alexandru-Raul ROU 923= 1
14 SKOLOUDIK, Jiri CZE 947= 3
15 ANAGNASTOPOL, Victor-Mugurel ROU 989= 1
16 LUCHICI, Raian ROU 1078= 1
17 STOEHR, Daniel GER 1078= 6
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #2
Romania F12 Qualifying
July 16-22, 2007

Singles
Seeds: (Cut: Nat. Rank)
1. Costin Paval
2. Alexandru-Daniel Carpen
3. Adrian-Daniel Simon
4. Peter Lucassen
5. Paul-Mihai Puscasu
6. Bogdan Buneci
7. Ionut-Mihai Beleleu
8. Daniel-Manuel Sanchez
9. Ioan-Alexandru Cojanu
10.Tomer Hodorov
11.Alin-Mihai Constantin
12.Ilie-Aurelian Giurgiu
13.Olivier Zsok

First Round:
(1)Costin Paval (ROU) d. (WC)Constantin Sturdza (SUI) 6-1 6-2
Valentin Palas (ROU) d. Constantin-Alexandru Stohor (ROU) 6-0 6-4
Adrian Vodislav (ROU) d. Cristian-Alexandru Ceparu (ROU) 6-1 6-1
Alessandro Sarra (ITA) d. Tudorel Sandu (ROU) 7-6(5) 6-3
(2)Alexandru-Daniel Carpen (ROU) d. Alexandru-Raul Musat (ROU) 6-3 6-3
Mihai Parvan (ROU) d. David Veza (ROU) 6-1 6-0
(WC)Septimiu Fratila (ROU) d. Laerte Di Falco (ITA) 7-6(4) 6-0
Guy Michelevitz (ISR) d. Andrei Savulescu (ROU) 7-6(5) 6-4
(3)Adrian-Daniel Simon (ROU) d. Octavian Dinuta (ROU) 6-1 6-4
Bogdan Nitescu (ROU) d. Patrick Turus (SWE) 6-4 6-1
Bruno Tiberti (ARG) d. Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU) 6-2 7-6(7)
Razvan-Andrei Cojocaru (ROU) d. Zdenek Dano (CZE) 6-4 7-6(6)
(4)Peter Lucassen (NED) d. James Feaver (GBR) 6-4 6-7(5) 7-5
Rares Cuzdriorean (ROU) d. (WC)Stefan Leonte (ROU) 6-0 6-0
Andrei George Daraban (ROU) d. Adrian Belei (ROU) 6-3 7-5
(12)Ilie-Aurelian Giurgiu (ROU) d. Dan Vasilescu (ROU) 4-6 6-3 6-3
(5)Paul-Mihai Puscasu (ROU) d. Guillermo Duran (ARG) 2-6 6-0 6-4
Filip Miljevic (SRB) d. Bogdan Andrii (ROU) 6-4 7-5
Adrian-Marin Dancescu (ROU) d. Vincent Dubosclard (FRA) 6-1 7-6(3)
Cosmin-Cristian Andreescu (ROU) d. (9)Ioan-Alexandru Cojanu (ROU) 6-2 5-7 7-6(2)
Dusan Miljevic (SRB) d. (6)Bogdan Buneci (ROU) 6-4 6-3
Michal Smid (CZE) d. Laurentiu Basarab (ROU) 6-4 6-1
Vojtech Blazek (CZE) d. Adrian-Ionut Balota (ROU) 6-3 6-2
(13)Olivier Zsok (ROU) d. Filippos Karafillides (GRE) 6-2 6-3
(7)Ionut-Mihai Beleleu (ROU) d. Valeriu Bogdan (ROU) 6-2 6-2
Erasmo Vazquez (MEX) d. Vlad Stefan (ROU) 6-7(4) 6-1 6-1
Roman Tudoreanu (MDA) d. (WC)Constantin-Cristean Tanase (ROU) 6-4 6-4
(11)Alin-Mihai Constantin (ROU) d. Costel-Raul Rusu (ROU) 6-1 6-3
(8)Daniel-Manuel Sanchez (MEX) d. (WC)Dragos-Robert Nita (ROU) 7-5 6-2
Maksim Bakunin (UKR) d. (WC)Catalin-Petre Nedelescu (ROU) 6-2 6-1
Mauricio Alvarez (CHI) d. Evangelos Triantis (GRE) 6-2 6-1
(10)Tomer Hodorov (ISR) d. Jan Gattiker (SUI) 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #3
Second Round:
(1)Costin Paval (ROU) d. Valentin Palas (ROU) 6-2 3-6 7-5
Alessandro Sarra (ITA) d. Adrian Vodislav (ROU) 6-3 6-2
(2)Alexandru-Daniel Carpen (ROU) d. Mihai Parvan (ROU) 7-6(3) 3-6 7-6(2)
Guy Michelevitz (ISR) d. (WC)Septimiu Fratila (ROU) 6-4 6-4
(3)Adrian-Daniel Simon (ROU) d. Bogdan Nitescu (ROU) 7-6(2) 7-6(4)
Bruno Tiberti (ARG) d. Razvan-Andrei Cojocaru (ROU) 6-4 6-1
(4)Peter Lucassen (NED) d. Rares Cuzdriorean (ROU) 6-2 6-3
Andrei George Daraban (ROU) d. (12)Ilie-Aurelian Giurgiu (ROU) 6-1 6-7(6) 6-2
(5)Paul-Mihai Puscasu (ROU) d. Filip Miljevic (SRB) 6-0 6-1
Cosmin-Cristian Andreescu (ROU) d. Adrian-Marin Dancescu (ROU) 7-6(2) 7-5
Dusan Miljevic (SRB) d. Michal Smid (CZE) 3-6 6-1 6-2
(13)Olivier Zsok (ROU) d. Vojtech Blazek (CZE) 2-6 6-2 6-3
(7)Ionut-Mihai Beleleu (ROU) d. Erasmo Vazquez (MEX) 6-3 7-5
Roman Tudoreanu (MDA) d. (11)Alin-Mihai Constantin (ROU) 6-2 6-3
Maksim Bakunin (UKR) d. (8)Daniel-Manuel Sanchez (MEX) 6-2 2-0 ret.
(10)Tomer Hodorov (ISR) d. Mauricio Alvarez (CHI) 6-1 7-6(4)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #5
Qualifying Round
(1)Costin Paval (ROU) d. Alessandro Sarra (ITA) 6-0 6-3
(2)Alexandru-Daniel Carpen (ROU) d. Guy Michelevitz (ISR) 6-3 6-4
Bruno Tiberti (ARG) d. (3)Adrian-Daniel Simon (ROU) 6-4 6-3
(4)Peter Lucassen (NED) d. Andrei George Daraban (ROU) 6-1 6-2
(5)Paul-Mihai Puscasu (ROU) d. Cosmin-Cristian Andreescu (ROU) 6-1 3-6 6-2
Dusan Miljevic (SRB) d. (13)Olivier Zsok (ROU) 6-4 6-2
(7)Ionut-Mihai Beleleu (ROU) d. Roman Tudoreanu (MDA) 1-6 6-4 6-0
(10)Tomer Hodorov (ISR) d. Maksim Bakunin (UKR) 6-4 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #6
Romania F12 - Trofeul Foraj Sonde
Tirgu Mures, Romania
July 16-22, 2006
Surface: Clay
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 64
$10,000

Singles
Seeds: (cut: Vladislav Klymenko - 1286)
1. Gabriel Moraru
2. Catalin Gard
3. Adrian Gavrila
4. Andrei Mlendea
5. Victor Stanica
6. Petar Popovic
7. Gvidas Sateckis
8. Adam Fass

First Round
(1)Gabriel Moraru (ROU) vs Alexandru Lazar (ROU)
Petru Luncanu (ROU) vs (q)Alexandru Carpen (ROU)
Raian Luchici (ROU) vs (q)Costin Paval (ROU)
(6)Petar Popovic (FRA) vs Cosmin Cotet (ROU)
(4)Andrei Mlendea (ROU) vs Pirmin Haenle (GER)
Cristian Hodel (ROU) vs (WC)Alin Enescu (ROU)
Jiri Skoloudik (CZE) vs (q)Tomer Hodorov (ISR)
(5)Victor Stanica (ROU) vs Marcel Miron (ROU)
(8)Adam Fass (USA) vs (q)Mihai Puscasu (ROU)
(WC)Dragos Mirtea (ROU) vs (q)Bruno Tiberti (ARG)
(q)Peter Lucassen (NED) vs (WC)Octavian Avram (ROU)
(3)Adrian Gavrila (ROU) vs (q)Ionut Mihai Beleleu (ROU)
(7)Gvidas Sateckis (LTU) vs Daniel Stoehr (GER)
Victor Anagnastopol (ROU) vs (q)Dusan Miljevic (SRB)
Vladislav Klymenko (UKR) vs (WC)Catalin Buzatu (ROU)
(2)Catalin Gard (ROU) vs Laurentiu Erlic (ROU)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #7
Doubles
Seeds: (cut: NR)
1. Andrei Mlendea/Gabriel Moraru
2. Cosmin Cotet/Marcel Miron
3. Raian Luchici/Petru Luncanu
4. Pirmin Haenle/Daniel Stoehr

First Round
(1)Andrei Mlendea/Gabriel Moraru (ROU) vs Catalin Ciobanu/Costin Paval (ROU)
Cristian Hodel/Mihai Puscasu (ROU) vs Alexandru Carpen/Alexandru Cojanu (ROU)
(3)Raian Luchici/Petru Luncanu (ROU) vs Vladislav Klymenko/Peter Lucassen (UKR/NED)
Alin Mihai Constantin/Dragos Mirtea (ROU) vs Adrian Balota/Ionut Mihai Beleleu (ROU)
Petar Popovic/Gvidas Sabeckis (FRA/LTU) vs Octavian Avram/Oliver Zsok (ROU)
(4)Pirmin Haenle/Daniel Stoehr (GER) vs Octavian Dinuta/Roman Tudoreanu (ROU/MDA)
Laurentiu Erlic/Alexandru Lazar (ROU) vs Sebastian Popa/Adrian Simon (ROU)
(2)Cosmin Cotet/Marcel Miron (ROU) vs Zdenek Dano/Michal Schmid (CZE)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #8
First Round
(1)Gabriel Moraru (ROU) vs Alexandru Lazar (ROU)
Petru Luncanu (ROU) vs (q)Alexandru Carpen (ROU)
Raian Luchici (ROU) vs (q)Costin Paval (ROU)
Cosmin Cotet (ROU) d. (6)Petar Popovic (FRA) 6-1 6-1
(4)Andrei Mlendea (ROU) vs Pirmin Haenle (GER)
Cristian Hodel (ROU) vs (WC)Alin Enescu (ROU)
Jiri Skoloudik (CZE) vs (q)Tomer Hodorov (ISR)
(5)Victor Stanica (ROU) d. Marcel Miron (ROU) 4-6 6-0 6-1
(8)Adam Fass (USA) vs (q)Mihai Puscasu (ROU)
(WC)Dragos Mirtea (ROU) vs (q)Bruno Tiberti (ARG)
(q)Peter Lucassen (NED) vs (WC)Octavian Avram (ROU)
(3)Adrian Gavrila (ROU) vs (q)Ionut Mihai Beleleu (ROU)
(7)Gvidas Sateckis (LTU) vs Daniel Stoehr (GER)
Victor Anagnastopol (ROU) vs (q)Dusan Miljevic (SRB)
Vladislav Klymenko (UKR) vs (WC)Catalin Buzatu (ROU)
(2)Catalin Gard (ROU) vs Laurentiu Erlic (ROU)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #9
First Round
(1)Andrei Mlendea/Gabriel Moraru (ROU) d. Catalin Ciobanu/Costin Paval (ROU) 6-2 6-3
Alexandru Carpen/Alexandru Cojanu (ROU) d. Cristian Hodel/Mihai Puscasu (ROU) 6-2 6-3
(3)Raian Luchici/Petru Luncanu (ROU) d. Vladislav Klymenko/Peter Lucassen (UKR/NED) 6-2 4-6 6-3
Alin Mihai Constantin/Dragos Mirtea (ROU) d. Adrian Balota/Ionut Mihai Beleleu (ROU) 6-4 4-6 6-4
Petar Popovic/Gvidas Sabeckis (FRA/LTU) d. Octavian Avram/Oliver Zsok (ROU) 6-1 6-2
(4)Pirmin Haenle/Daniel Stoehr (GER) d. Octavian Dinuta/Roman Tudoreanu (ROU/MDA) 6-1 6-1
Laurentiu Erlic/Alexandru Lazar (ROU) d. Sebastian Popa/Adrian Simon (ROU) 6-1 6-3
(2)Cosmin Cotet/Marcel Miron (ROU) d. Zdenek Dano/Michal Schmid (CZE) 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #10
First Round
(1)Gabriel Moraru (ROU) d. Alexandru Lazar (ROU) 6-1 6-2
Petru Luncanu (ROU) d. (q)Alexandru Carpen (ROU) 6-1 6-4
Raian Luchici (ROU) d. (q)Costin Paval (ROU) 6-3 6-3
Cosmin Cotet (ROU) d. (6)Petar Popovic (FRA) 6-1 6-1
(4)Andrei Mlendea (ROU) d. Pirmin Haenle (GER) 6-2 6-4
Cristian Hodel (ROU) d. (WC)Alin Enescu (ROU) 6-4 6-2
Jiri Skoloudik (CZE) d. (q)Tomer Hodorov (ISR) 7-5 ret.
(5)Victor Stanica (ROU) d. Marcel Miron (ROU) 4-6 6-0 6-1
(q)Mihai Puscasu (ROU) d. (LL)Adrian-Daniel Simon (ROU) 6-1 3-6 7-6(5) [Simon replaces Adam Fass]
(WC)Dragos Mirtea (ROU) d. (q)Bruno Tiberti (ARG) 4-6 6-2 6-3
(q)Peter Lucassen (NED) d. (WC)Octavian Avram (ROU) 6-1 6-0
(3)Adrian Gavrila (ROU) d. (q)Ionut Mihai Beleleu (ROU) 6-3 6-2
Daniel Stoehr (GER) d. (7)Gvidas Sateckis (LTU) 6-4 6-4
Victor Anagnastopol (ROU) d. (q)Dusan Miljevic (SRB) 6-1 6-0
Vladislav Klymenko (UKR) d. (WC)Catalin Buzatu (ROU) 6-3 6-2
(2)Catalin Gard (ROU) d. Laurentiu Erlic (ROU) 6-0 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #11
Second Round
(1)Gabriel Moraru (ROU) vs Petru Luncanu (ROU)
Raian Luchici (ROU) d. Cosmin Cotet (ROU) w/o
(4)Andrei Mlendea (ROU) vs Cristian Hodel (ROU)
Jiri Skoloudik (CZE) vs (5)Victor Stanica (ROU)
(q)Mihai Puscasu (ROU) vs (WC)Dragos Mirtea (ROU)
(q)Peter Lucassen (NED) vs (3)Adrian Gavrila (ROU)
Daniel Stoehr (GER) vs Victor Anagnastopol (ROU)
Vladislav Klymenko (UKR) vs (2)Catalin Gard (ROU)
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #12
Quarterfinals
(1)Andrei Mlendea/Gabriel Moraru (ROU) d. Alexandru Carpen/Alexandru Cojanu (ROU) 6-2 6-4
(3)Raian Luchici/Petru Luncanu (ROU) d. Alin Mihai Constantin/Dragos Mirtea (ROU) 6-3 6-2
Petar Popovic/Gvidas Sabeckis (FRA/LTU) d. (4)Pirmin Haenle/Daniel Stoehr (GER) 6-3 ret.
Laurentiu Erlic/Alexandru Lazar (ROU) d. (2)Cosmin Cotet/Marcel Miron (ROU) 6-0 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #13
Second Round
(1)Gabriel Moraru (ROU) d. Petru Luncanu (ROU) 4-6 7-6(4) 6-1
Raian Luchici (ROU) d. Cosmin Cotet (ROU) w/o
(4)Andrei Mlendea (ROU) d. Cristian Hodel (ROU) 6-0 6-0
(5)Victor Stanica (ROU) d. Jiri Skoloudik (CZE) 6-4 7-5
(q)Mihai Puscasu (ROU) d. (WC)Dragos Mirtea (ROU) 6-3 6-1
(q)Peter Lucassen (NED) d. (3)Adrian Gavrila (ROU) 6-2 6-4
Daniel Stoehr (GER) d. Victor Anagnastopol (ROU) 7-5 1-0 ret.
(2)Catalin Gard (ROU) d. Vladislav Klymenko (UKR) 6-0 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #14
Semifinals
(1)Andrei Mlendea/Gabriel Moraru (ROU) d. (3)Raian Luchici/Petru Luncanu (ROU) 6-3 6-3
Petar Popovic/Gvidas Sabeckis (FRA/LTU) d. Laurentiu Erlic/Alexandru Lazar (ROU) 6-2 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #15
Quarterfinals
(1)Gabriel Moraru (ROU) d. Raian Luchici (ROU) 6-3 6-4
(5)Victor Stanica (ROU) d. (4)Andrei Mlendea (ROU) 6-3 6-4
(q)Mihai Puscasu (ROU) d. (q)Peter Lucassen (NED) 6-4 6-4
(2)Catalin Gard (ROU) d. Daniel Stoehr (GER) 6-3 6-1
 
1 - 16 of 16 Posts
Top