Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Romania F12 [September 03 | Brașov | Clay] Winner : Vasile-Alexandru Ghilea (ROU)

ROMANIA F12

City : Brașov, Romania
Date : 03-09 September 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Laurynas Grigelis (LTU)

Entry List

1 Franco Emanuel EGEA (ARG) 613
2 Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) 656
3 Maxime PAUWELS (BEL) 685
4 Bogdan BORZA (ROU) 706
5 Dragos Nicolae MADARAS (SWE) 743
6 Oleg PRIHODKO (UKR) 769
7 Nicolae FRUNZA (ROU) 800
8 Vasile ANTONESCU (ROU) 808
9 Mikhail KOROVIN (RUS) 809
10 Calin MANDA (ROU) 923
11 Claudio FORTUNA (ITA) 952
12 Vasile-Alexandru GHILEA (ROU) 983
13 Riccardo MAIGA (SUI) 984
14 Marco MICELI (ITA) 1063
15 Vladislav MELNIC (ROU) 1073
16 Andrei Stefan APOSTOL (ROU) 1115
17 Edris FETISLEAM (ROU) 1125
18 Teodor-Dacian CRACIUN (ROU) 1207
19 Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) 1218
20 (SE) Vlad Andrei DANCU (ROU) 1420

21 (Q) Dante GENNARO (ITA) 537
22 (Q) Gabi Adrian BOITAN (RO) 861
23 (Q) Alexandru Vasile MANOLE (ROU) 1059
24 (Q) Giovanni CALVANO (ITA) 1518
25 (Q) Victor Vlad CORNEA (ROU) 1535
26 (Q) Dan Alexandru TOMESCU (ROU) 1587
27 (Q) Samuele RAMAZZOTTI (ITA)
28 (Q) Valentin VANTA (ROU)

29 (wc) Matei Adrian GEORGESCU (ROU) 1579
30 (wc) Vlad Andrei DUMITRU (ROU) 1922
31 (wc) Lucas GERCH (GER) 1937
32 (wc) Daniel COZMA (ROU)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Romania F12 [September 03 | Brașov | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Dante Gennaro (ITA/1/wc) d. Tiberiu Tudoran (ROU) 6-1 6-0
Tommaso Vescovi (ITA) d. George David Ilie (ROU) 5-7 6-0 6-2
Mihnea Lorin Turcu (ROU/wc) d. Eduard Vlasceanu (ROU) 6-7(3) 6-4 ret.
Stepan Rinko (CZE) d. Petru Octavian Berdila (ROU/wc) 6-1 6-4

Gabi Adrian Boitan (ROU/2/wc) d. Marshall Tutu (GBR) 6-2 6-3
Francesco Trepla (ITA) d. Daniel Marian Vasile (ROU) 6-0 6-2
Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG/Alt) d. Alexandru-Andrei Sumanaru (ROU) 6-1 6-0
Leonhard Gerch (GER/wc) d. Alexander Gima (ROU) 7-6(5) 6-2

Alexandru Vasile Manole (ROU/3) d. Tudor Stefan Gheorghita (ROU) 6-1 6-1
Vincentiu Andrei Niculescu (ROU) d. Razvan Pasca (ROU/wc) 6-0 6-4
Kenta Kurita (JPN) d. Cosmin Ontica (ROU) 6-4 6-4
Neil Oberleitner (AUT) d. Radu Dimitrie Hristache Zgondea (ROU) 6-0 7-5

Giovanni Calvano (ITA/4) d. Vlad Cristian Niculae (ROU) 6-1 6-1
Andrej Wawrzyczek (CZE) d. Ioan Luca Vidan (ROU) 6-2 7-6(2)
Ioan Dan Abrudan (ROU) d. Vlad-Andreeas Dumitrescu (ROU) 6-4 6-1
Jeremias Lima-Perez (ESP) d. Alexandru Ionel Stroe (ROU) 6-1 6-2

Victor Vlad Cornea (ROU/5) d. Andrei Perlitz Vladu (ROU) 6-1 6-0
Andi Jianu (ROU) d. Dan Mihai Nastase (ROU) 6-3 6-2
Edoardo Lavagno (ITA) d. Dan Radu Munteanu (ROU) 6-0 6-2
Alexander Simion (ROU) d. Ciprian Onufrei (ROU) 6-1 6-1

Vladimir Filip (ROU/6) d. Alexandru Cristian Bodnariuk (ROU) 3-6 6-1 7-5
George Iulian Dina (ROU) d. Razvan Bobleaga (ROU) 6-3 ret.
Andrei Afilipoaei (CAN) d. Matei Fotea (ROU) 6-0 6-0
Valentin Vanta (ROU) d. Laurentiu Mandocescu (ROU) 6-0 6-4

Dan Alexandru Tomescu (ROU/7) d. Cristian Stefan Moldovan (ROU) 4-6 6-4 6-3
Mihai Razvan Marinescu (ROU) d. Vilmos Nandor Santa (ROU/wc) 6-0 6-0
Razvan Cosmin Enescu (ROU) d. Dacian Simion (ROU) 6-2 6-0
Emilien Burnel (FRA) d. Mihnea Bara (ROU) 6-1 6-2

Luca George Tatomir (ROU/8) d. Andrei Oprisor (ROU) 6-0 6-2
Bogdan Pavel (ROU) d. Michal Skonieczny (POL) 6-1 6-0
Radu Mihai Papoe (ROU) d. Stefan Octavian Samoila (ROU) 6-0 6-0
Samuele Ramazzotti (ITA) d. Razvan Marius Codescu (ROU/9) 6-3 6-4

Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG/Alt) replaces Robert Ilascu (ROU/wc)


2nd Round

Dante Gennaro (ITA/1/wc) d. Tommaso Vescovi (ITA) 6-0 6-2
Mihnea Lorin Turcu (ROU/wc) d. Stepan Rinko (CZE) 3-6 6-3 6-3

Gabi Adrian Boitan (ROU/2/wc) d. Francesco Trepla (ITA) 6-0 6-2
Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG/Alt) d. Leonhard Gerch (GER/wc) 6-1 6-3

Alexandru Vasile Manole (ROU/3) d. Vincentiu Andrei Niculescu (ROU) 4-6 6-1 6-1
Kenta Kurita (JPN) d. Neil Oberleitner (AUT) 7-5 7-5

Giovanni Calvano (ITA/4) d. Andrej Wawrzyczek (CZE) 6-0 6-1
Jeremias Lima-Perez (ESP) d. Ioan Dan Abrudan (ROU) 6-0 3-1 ret.

Victor Vlad Cornea (ROU/5) d. Andi Jianu (ROU) 6-3 6-2
Edoardo Lavagno (ITA) d. Alexander Simion (ROU) 6-1 6-4

Vladimir Filip (ROU/6) d. George Iulian Dina (ROU) 6-0 6-3
Valentin Vanta (ROU) d. Andrei Afilipoaei (CAN) 6-0 6-2

Dan Alexandru Tomescu (ROU/7) d. Mihai Razvan Marinescu (ROU) 6-2 6-2
Emilien Burnel (FRA) d. Razvan Cosmin Enescu (ROU) 6-0 6-2

Luca George Tatomir (ROU/8) d. Bogdan Pavel (ROU) 6-4 6-2
Samuele Ramazzotti (ITA) d. Radu Mihai Papoe (ROU) 6-3 6-4


Final Round

Dante Gennaro (ITA/1/wc) d. Mihnea Lorin Turcu (ROU/wc) 6-3 6-3
Gabi Adrian Boitan (ROU/2/wc) d. Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG/Alt) 6-4 3-6 6-4
Alexandru Vasile Manole (ROU/3) d. Kenta Kurita (JPN) 6-4 6-3
Giovanni Calvano (ITA/4) d. Jeremias Lima-Perez (ESP) 6-7(4) 6-0 6-1
Victor Vlad Cornea (ROU/5) d. Edoardo Lavagno (ITA) 6-3 6-4
Valentin Vanta (ROU) d. Vladimir Filip (ROU/6) 6-3 6-4
Dan Alexandru Tomescu (ROU/7) d. Emilien Burnel (FRA) 6-3 6-2
Samuele Ramazzotti (ITA) d. Luca George Tatomir (ROU/8) 1-6 7-6(5) 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Romania F12 [September 03 | Brașov | Clay]

Doubles

1st Round

F.Egea / G.Hidalgo (ARG/1) d. R.Codescu / V.Filip (ROU) 6-2 7-5
V-A.Ghilea / V.Melnic (ROU) d. V.Antonescu / M.Georgescu (ROU) 6-2 6-3
I.Abrudan / A.Marinescu (ROU) d. M.Korovin / O.Prihodko (RUS/UKR) 7-6(4) 6-3
P.Grigoriu / D.Madaras (ROU/SWE/4) d. V.Dancu / E.Fetisleam (ROU) 6-3 7-6(5)

B.Apostol / L.Tatomir (ROU/3) d. V.Cornea / V.Dumitru (ROU) 1-6 6-3 10-6
P-A.Luncanu / C.Manda (ROU) d. L.Gerch / L.Gerch (GER) 5-7 6-1 10-5
A.Bodnariuk / V.Crivoi (ROU) d. R.Enescu / K.Johansson (ROU) 6-1 6-2
A.Apostol / N.Frunza (ROU/2) d. A.Manole / D.Tomescu (ROU) 6-4 6-1


Quarterfinal

F.Egea / G.Hidalgo (ARG/1) d. V-A.Ghilea / V.Melnic (ROU) 7-6(3) 6-3
P.Grigoriu / D.Madaras (ROU/SWE/4) d. I.Abrudan / A.Marinescu (ROU) 7-5 6-1
P-A.Luncanu / C.Manda (ROU) d. B.Apostol / L.Tatomir (ROU/3) 6-1 6-4
A.Apostol / N.Frunza (ROU/2) d. A.Bodnariuk / V.Crivoi (ROU) 6-4 7-6(8)


Semifinal

F.Egea / G.Hidalgo (ARG/1) d. P.Grigoriu / D.Madaras (ROU/SWE/4) w.o
P-A.Luncanu / C.Manda (ROU) d. A.Apostol / N.Frunza (ROU/2) w.o


FINAL

F.Egea / G.Hidalgo (ARG/1) d. P-A.Luncanu / C.Manda (ROU) 7-5 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Romania F12 [September 03 | Brașov | Clay]

Main Draw

1st Round

Calin Manda (ROU) d. Dante Gennaro (ITA/1/Q) 6-3 3-6 6-4
Dan Alexandru Tomescu (ROU/Q) d. Edris Fetisleam (ROU) 6-1 7-5
Gabi Adrian Boitan (ROU/Q) d. Petru-Alexandru Luncanu (ROU) 6-4 6-3
Nicolae Frunza (ROU/8) d. Lucas Gerch (GER/wc) 6-4 6-4

Maxime Pauwels (BEL/4) d. Valentin Vanta (ROU/Q) 6-2 6-2
Vladislav Melnic (ROU) d. Vlad Andrei Dumitru (ROU/wc) 3-6 6-4 7-5
Marco Miceli (ITA) d. Vlad Andrei Dancu (ROU) 6-2 6-4
Claudio Fortuna (ITA) d. Bogdan Borza (ROU/5) 6-4 6-3

Dragos Nicolae Madaras (SWE/6) d. Victor Vlad Cornea (ROU/Q) 6-1 7-6(3)
Vasile-Alexandru Ghilea (ROU) d. Giovanni Calvano (ITA/Q) 6-1 6-4
Mikhail Korovin (RUS) d. Matei Adrian Georgescu (ROU/wc) 6-0 6-4
Bogdan Ionut Apostol (ROU/3) d. Riccardo Maiga (SUI) 6-3 6-2

Oleg Prihodko (UKR/7) d. Andrei Stefan Apostol (ROU) 6-2 4-6 6-3
Samuele Ramazzotti (ITA/Q) d. Alexandru Vasile Manole (ROU/Q) 4-6 6-1 6-4
Vasile Antonescu (ROU) d. Daniel Cozma (ROU/wc) 6-2 6-1
Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG/L.L) d. Franco Emanuel Egea (ARG/2) 6-3 6-2

Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG/L.L) replaces Teodor-Dacian Craciun (ROU)


2nd Round

Dan Alexandru Tomescu (ROU/Q) d. Calin Manda (ROU) 7-5 6-3
Nicolae Frunza (ROU/8) d. Gabi Adrian Boitan (ROU/Q) 6-0 6-1
Maxime Pauwels (BEL/4) d. Vladislav Melnic (ROU) 6-3 6-7(5) 6-2
Claudio Fortuna (ITA) d. Marco Miceli (ITA) 7-5 6-0

Vasile-Alexandru Ghilea (ROU) d. Dragos Nicolae Madaras (SWE/6) 5-5 def.
Mikhail Korovin (RUS) d. Bogdan Ionut Apostol (ROU/3) 6-4 3-0 ret.
Oleg Prihodko (UKR/7) d. Samuele Ramazzotti (ITA/Q) 6-4 6-4
Vasile Antonescu (ROU) d. Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG/L.L) 7-6(5) 4-6 6-3


Quarterfinal

Dan Alexandru Tomescu (ROU/Q) d. Nicolae Frunza (ROU/8) 6-2 2-0 ret.
Claudio Fortuna (ITA) d. Maxime Pauwels (BEL/4) 7-6(4) 6-2
Vasile-Alexandru Ghilea (ROU) d. Mikhail Korovin (RUS) 6-1 6-3
Oleg Prihodko (UKR/7) d. Vasile Antonescu (ROU) 7-6(6) 6-1


Semifinal

Claudio Fortuna (ITA) d. Dan Alexandru Tomescu (ROU/Q) 6-3 6-1
Vasile-Alexandru Ghilea (ROU) d. Oleg Prihodko (UKR/7) 6-2 6-2


FINAL

Vasile-Alexandru Ghilea (ROU) d. Claudio Fortuna (ITA) 6-3 2-6 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top