Mens Tennis Forums banner

1 - 5 of 5 Posts

Β·
Moderator
Joined
Β·
15,913 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
🎾 Pro Tennis Series Florida Men’s $25K 🎾
Qualifying Draw

Tyler ZINK (USA) d. Adam AMBROZY (USA) : 7-5 6-1
Anze ARH (SLO) d. William PRIDY (USA) : 6-4 6-4
Mesa MEI (USA) d. Loren BYERS (USA) : 1-6 6-3 6-2
Gabrielius GUZAUSKAS (USA) d. Jackson ALLEN (USA) : 7-6(5) 6-4


MAIN DRAW

Group A : Ramkumar RAMANATHAN (IND) / Logan ZAPP (USA) / Alexander BERNARD (USA) / Gabrielius GUZAUSKAS (USA/Q)
Group B : Felix CORWIN (USA) / Jesse WITTEN (USA) / Connor KRUG (USA) / Anze ARH (SLO/Q)
Group C : Cannon KINGSLEY (USA) / Garrett JOHNS (USA) / Tristan McCORMICK (USA) / Tyler ZINK (USA/Q)
Group D : Strong KIRCHHEIMER (USA) / Chase FERGUSON (AUS) / Ivan YATSUK (BLR) / Matthis ROSS (GBR)
Group E : Cristian RODRIGUEZ (COL) / Anuj WATANE (USA) / Tin CHEN (TPE) / Mesa MEI (USA/Q)
Group F : Nick CHAPPELL (USA) / JanMagnus JOHNSON (USA) / Evan BYNOE (USA) / Nico MOSTARDI (USA)
Group G : Fletcher SCOTT (USA) / Blu BAKER (GBR) / Pierre LUQUET (FRA) / Aditya VASHISTHA (IND)
Group H : Dusty H. BOYER (USA) / Giulio PEREGO (ITA) / Matthew SEGURA (USA) / John BERNARD (USA)

Day 1


Ramkumar RAMANATHAN (IND) d. Alexander BERNARD (USA) : 7-6(4) 3-6 6-1
Logan ZAPP (USA) d. Gabrielius GUZAUSKAS (USA/Q) : 6-2 6-3

Felix CORWIN (USA) d. Connor KRUG (USA) : 6-3 6-1
Jesse WITTEN (USA) d. Anze ARH (SLO/Q) : 6-3 4-6 6-2

Cannon KINGSLEY (USA) d. Tristan McCORMICK (USA) : 7-5 7-6(5)
Garrett JOHNS (USA) d. Tyler ZINK (USA/Q) : 7-6(2) 7-5

Strong KIRCHHEIMER (USA) d. Matthis ROSS (GBR) : 1-6 7-6(5) 6-3
Ivan YATSUK (BLR) d. Chase FERGUSON (AUS) : 6-4 2-6 6-1

Cristian RODRIGUEZ (COL) d. Tin CHEN (TPE) : 6-1 6-1
Mesa MEI (USA/Q) d. Anuj WATANE (USA) : 2-6 6-2 6-3

Nick CHAPPELL (USA) d. Evan BYNOE (USA) : 6-1 6-1
JanMagnus JOHNSON (USA) d. Nico MOSTARDI (USA) : 6-7(7) 6-4 6-1

Pierre LUQUET (FRA) d. Fletcher SCOTT (USA) : 6-2 6-2
Aditya VASHISTHA (IND) d. Blu BAKER (GBR) : 7-6(5) 3-6 7-5

Dusty H. BOYER (USA) d. Giulio PEREGO (ITA) : 6-1 1-6 6-3
Matthew SEGURA (USA) d. John BERNARD (USA) : 1-6 6-4 6-3

Day 2

Ramkumar RAMANATHAN (IND) d. Gabrielius GUZAUSKAS (USA/Q) : 6-3 6-2
Alexander BERNARD (USA) d. Logan ZAPP (USA) : 6-1 6-1

Felix CORWIN (USA) d. Anze ARH (SLO/Q) : 6-4 6-0
Jesse WITTEN (USA) d. Connor KRUG (USA) : 2-6 6-1 6-4

Cannon KINGSLEY (USA) d. Garrett JOHNS (USA) : 5-7 6-4 7-6(5)
Tyler ZINK (USA/Q) d. Tristan McCORMICK (USA) : 7-6(6) 6-4

Strong KIRCHHEIMER (USA) d. Chase FERGUSON (AUS) 6-4 6-1
Matthis ROSS (GBR) d. Ivan YATSUK (BLR) : 6-4 6-1

Cristian RODRIGUEZ (COL) d. Mesa MEI (USA/Q) : 6-1 6-2
Tin CHEN (TPE) d. Anuj WATANE (USA) : 6-2 6-0

Nick CHAPPELL (USA) d. Nico MOSTARDI (USA) : 6-7(6) 6-0 7-5
JanMagnus JOHNSON (USA) d. Evan BYNOE (USA) : 6-2 6-1

Aditya VASHISTHA (IND) d. Pierre LUQUET (FRA) : 6-3 7-6(4)
Blu BAKER (GBR) d. Fletcher SCOTT (USA) : 7-5 6-2

Dusty H. BOYER (USA) d. Matthew SEGURA (USA) : 7-5 6-4
Giulio PEREGO (ITA) d. John BERNARD (USA) : 6-2 6-4

Day 3

Ramkumar RAMANATHAN (IND) d. Logan ZAPP (USA) : 6-1 6-2
Alexander BERNARD (USA) d. Gabrielius GUZAUSKAS (USA/Q) : 6-3 7-5

Felix CORWIN (USA) d. Jesse WITTEN (USA) : 6-2 6-4
Anze ARH (SLO/Q) d. Connor KRUG (USA) : 4-6 6-3 6-4

Cannon KINGSLEY (USA) d. Tyler ZINK (USA/Q) : 6-3 6-3
Garrett JOHNS (USA) d. Tristan McCORMICK (USA) : 6-4 6-1

Strong KIRCHHEIMER (USA) d. Ivan YATSUK (BLR) : 6-0 6-1
Matthis ROSS (GBR) d. Chase FERGUSON (AUS) : 6-3 7-6(5)

Cristian RODRIGUEZ (COL) d. Anuj WATANE (USA) : 6-2 6-1
Mesa MEI (USA/Q) d. Tin CHEN (TPE) : 2-6 7-6(5) 6-3

JanMagnus JOHNSON (USA) d. Nick CHAPPELL (USA) : 6-2 6-7(2) 6-3
Nico MOSTARDI (USA) d. Evan BYNOE (USA) : 6-1 6-2

Fletcher SCOTT (USA) d. Aditya VASHISTHA (IND) : 6-2 6-1
Blu BAKER (GBR) d. Pierre LUQUET (FRA) : 3-6 6-2 6-3

Dusty H. BOYER (USA) d. John BERNARD (USA) : 6-2 6-1
Giulio PEREGO (ITA) d. Matthew SEGURA (USA) : 6-7(3) 7-6(5) 6-3

β†’ Qualifiers for the quarterfinals : Ramkumar RAMANATHAN (IND) / Felix CORWIN (USA) / Cannon KINGSLEY (USA) / Strong KIRCHHEIMER (USA) / Cristian RODRIGUEZ (COL) / JanMagnus JOHNSON (USA) / Aditya VASHISTHA (IND) / Dusty H. BOYER (USA)

●●●●●●●●

Quarterfinal

Ramkumar RAMANATHAN (IND) d. Aditya VASHISTHA (IND) : 6-1 6-2
Dusty H. BOYER (USA) d. Strong KIRCHHEIMER (USA) : 7-5 6-4
Cannon KINGSLEY (USA) d. JanMagnus JOHNSON (USA) : 7-5 6-4
Cristian RODRIGUEZ (COL) d. Felix CORWIN (USA) : 7-6(5) 7-6(3)

Semifinal

Ramkumar RAMANATHAN (IND) d. Dusty H. BOYER (USA) : 6-3 6-4
Cristian RODRIGUEZ (COL) d. Cannon KINGSLEY (USA) : 2-6 6-4 6-3

πŸ† FINALπŸ†

Ramkumar RAMANATHAN (IND) d. Cristian RODRIGUEZ (COL) : 6-2 6-0

●●●●●●●●

2nd place play-off

Nick CHAPPELL (USA) d. Jesse WITTEN (USA) : w.o
Alexander BERNARD (USA) d. Mesa MEI (USA/Q) : 7-6(1) 6-1
Giulio PEREGO (ITA) d. Garrett JOHNS (USA) : 6-4 6-4
Matthis ROSS (GBR) d. Blu BAKER (GBR) : 5-1 ret.

Semifinal

Alexander BERNARD (USA) d. Nick CHAPPELL (USA) : w.o
Matthis ROSS (GBR) d. Giulio PEREGO (ITA) : 6-2 7-5

FINAL

Alexander BERNARD (USA) d. Matthis ROSS (GBR) : 6-3 7-6(4)

●●●●●●●●

3rd place play-off

Tyler ZINK (USA/Q) d. Matthew SEGURA (USA) : 7-6(2) 1-6 6-4
Pierre LUQUET (FRA) d. Anze ARH (SLO/Q) : 6-3 4-6 6-1
Nico MOSTARDI (USA) d. Tin CHEN (TPE) : 7-5 ret.
Ivan YATSUK (BLR) d. Logan ZAPP (USA) : 7-6(4) 7-5

Semifinal

Tyler ZINK (USA/Q) d. Pierre LUQUET (FRA) : 6-3 6-3
Nico MOSTARDI (USA) d. Ivan YATSUK (BLR) : 6-7(4) 6-3 7-6(5)

FINAL

Nico MOSTARDI (USA) d. Tyler ZINK (USA/Q) : w.o

359804
 

Β·
Registered
Joined
Β·
2,348 Posts
Some good juniors - zink, perego.
 
1 - 5 of 5 Posts
Top