Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 47 Posts

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #1
Portugal F6
Location: Albufeira, Portugal
Type: $10K
Surface: hard (outdoor)



Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tournaments/tournamentfactsheet.asp?tournament=1100016993
Tournament website: www.alfamar.pt

Entry list
1 WEINTRAUB, Amir ISR 329 1
2 LOGLO, Komlavi TOG 350 1
3 GOODALL, Joshua GBR 353 1
4 BALL, Carsten AUS 358 1
5 PEDERSEN, Martin DEN 376 1
6 FERRER-VICTORIA, Cesar ESP 412 1
7 VAN DER DUIM, Antal NED 429 1
8 RODRIGUEZ, Bruno MEX 439 1
9 CLAR-ROSSELLO, Pedro ESP 448 1
10 DE BAKKER, Thiemo NED 465 1
11 BAUTISTA-AGUT, Roberto ESP 467 1
12 COLL-RIUDAVETS, Ignacio ESP 479 1
13 KASIRI, Miles GBR 512 1
14 TAVARES, Leonardo POR 520 3
15 MAES, Julien FRA 524 1
16 IONITA, Victor ROU 563 1
17 BURRIEZA-LOPEZ, Oscar ESP 574 1
18 ABDUKHALIKOV, Syrym KAZ 579 1


Alternates
19 LUNCANU, Petru-Alexandru ROU 592 1
20 AUTHOM, Maxime BEL 593 1
21 MACHADO, Rui POR 611 1
22 BUBKA, Sergei UKR 622 1
23 EATON, Chris GBR 645 1
24 JEANCLAUDE, Frederic FRA 653 1
25 YARMOLA, Aleksandr UKR 667 1
26 METENIER, Pierre FRA 706 1
27 SABATE-BRETOS, Oscar ESP 758 2
28 MENIANE, Trystan FRA 783= 1
29 DEMOLINER, Marcelo BRA 795 1
30 MARTIN-ADALIA, Pablo ESP 799 1
31 PLOTNIY, Andrei RUS 817 1
32 BAMFORD, Neil GBR 820 1
33 FISCHER, Holger GER 823= 2
34 REYNET, Florian FRA 857= 1
35 BOJE-ORDONEZ, Agustin ESP 867 1
36 KLYMENKO, Vladyslav UKR 879= 1
37 PAZICKY, Michal SVK 882= 1
38 KARUSEVICH, Vladimir RUS 934 1
39 WINTERMANTEL, Frank GER 945= 3
40 LEJNIEKS, Karlis LAT 951= 2
41 KONECNY, Michal CZE 956 2
42 MLADENOV, Vasil BUL 972= 1
43 VIGNE, Laurent FRA 989= 1
44 HEWITT, Tim GBR 1010= 1
45 REIX, Clement FRA 1045= 3
46 NTAMAG, Alain FRA 1054= 1
47 MELSKENS, Jacob DEN 1063= 1
48 ILLINGWORTH, Matthew GBR 1063= 1
49 ALLINSON, Edward GBR 1063= 1
50 DE RIJKE, Remko NED 1095= 1
51 PIROZZI, Giacomo ITA 1117= 4
52 PAVIC, Ante CRO 1117= 2
53 MARQUES, Frederico POR 1133= 3
54 PENAUD, Alexandre FRA 1150= 6
55 LENZI, Christophe FRA 1167= 2
56 OLLIVIER-BAQUERO, David ESP 1167= 2
57 THURNER, David GER 1186= 2
58 GARCIA-RODRIGUEZ, Jose-Manuel ESP 1186= 2
59 VAN DER VAART, Leander NED 1220= 1
60 CANUDAS-FERNANDEZ, David ESP 1246= 1
61 VUKOVIC, Ivan CRO 1271= 6
62 BONDAZ, Laurent ITA 1286= 2
63 FATTEBERT, Yannick SUI 1312= 2
64 BOTTI, Kevin FRA 1312= 1
65 RIOS-BENITEZ, Martin ARG 1312= 2
66 MATOS, Diego BRA 1312= 2
67 SLETTING-JOHNSEN, Frederik NOR 1312= 3
68 SERKEDAKIS, Nikos GRE 1312= 1
69 SOLOVIEV, Nikolai RUS 1403= 2
70 PHILLIPS, Morgan GBR 1403= 1
71 VIVANCO-GUZMAN, Andoni ESP 1403= 1
72 DE SCHEPPER, Kenny FRA 1403= 2
73 CARRESE, Valerio ITA 1403= 6
74 LEVI, Benjamin George GBR 1403= 1
75 DE FAYS, Frederic BEL 1403= 2
76 TARASEVITCH, Serguei BLR 1403= 1
77 TORRONI, Giulio ITA 1403= 4
78 SLILAM, Nassim FRA 1492= 1
79 SANTO-VALDIVIESO, Jaume ESP 1492= 5
80 INZERILLO, Jerome FRA 1492= 1
81 BATTISTONE, Brian USA 1492= 4
82 BARTH, George USA 1492= 6
83 VUKOV, Stefano CRO 1492= 2
84 LOPEZ VICO, Juan ESP 1492= 2
85 ALCORTA-OLARRA, Guillermo ESP 1492= 1
86 GOMEZ-HERRERA, Carlos ESP 1492= 1
87 NALDI, Paolo ITA 1492= 3
88 NEDELJKOVIC, Predrag SRB 1492= 1
89 RIZZO, Claudio ITA 1492= 6
90 PALACIOS-SIEGENTHALE, Marcelo ESP 1492= 2
91 HERNANDO-RUANO, Jorge ESP 1492= 1
92 ZOUTENDIJK, Arko NED 1492= 1
93 LUSTYK, Jakub CZE 1492= 6
94 ROSENHOLM, Patrik SWE 1492= 1
95 STRUNNIKOV, Artem RUS 1492= 3
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Portugal F6 [March 10 - Albufeira - Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Michel KONING (NED) (1) BYE
Matthew ILLINGWORTH (GBR) defeated Artem GORBACHEVSKIY (RUS) 6-3 6-3
Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) defeated Jorge HERNANDO-RUANO (ESP) 7-6(4) 6-0
Manuel CAVACO (POR) BYE
Artur KHACHATRYAN (ARM) BYE
David JEFLEA (AUS) defeated Francisco CHARTERS (POR) 6-3 6-2
Nassim SLILAM (FRA) BYE
Vasil MLADENOV (BUL) (13) BYE
Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) (2) BYE
Felix GRABS (GER) BYE
Romain BOCAERT (FRA) defeated Joao CALHEIROS LOBO (POR) 6-0 6-0
Alvaro GRAGERA (ESP) BYE
Tomislav BRKIC (BIH) BYE
Khalid AL NABHANI (OMA) defeated Luke CAMPBELL (GBR) Walkover
Martin BAKER (GBR) defeated Joao CAMARA (BRA) 6-2 6-2
Vladyslav KLYMENKO (UKR) (11) BYE
Maxime AUTHOM (BEL) (3) BYE
Remko DE RIJKE (NED) defeated Jan GULER (SUI) 6-4 6-2
Miguel ALMEIDA (POR) BYE
Dejan TOMIC (CRO) BYE
Burnham ARLIDGE (GBR) BYE
David FLOREZ-COHEN (ESP) defeated Emil ALIKHANBEKOV (AZE) 2-0 Retired
Kevin BOTTI (FRA) defeated Nikos SERKEDAKIS (GRE) 6-1 6-0
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) (10) BYE
Chris EATON (GBR) (4) BYE
Matthias WOLF (ITA) defeated Mason FULLER (USA) 7-6(5) 7-6(5)
Rafael SANCHEZ-NAVAS (ESP) defeated Evangelos TRIANTIS (GRE) 6-4 6-4
Alberto GIORDANO (ITA) BYE
Joao LOBO (POR) BYE
Thomas GILNER (GER) BYE
Vasco PASCOAL (POR) defeated Dmitry FRUMKIN (RUS) 6-4 6-1
Jacob MELSKENS (DEN) (16) BYE
Aleksandr YARMOLA (UKR) (5) BYE
Pablo ILLODO-LADO (ESP) defeated Kujtim BAJRAMI (SUI) 6-2 3-3 Retired
Jerome INZERILLO (FRA) defeated Tristan FARRON-MAHON (IRL) 2-6 6-2 6-3
Ben DUNBAR (GBR) BYE
Roque ROCHA (POR) BYE
Jose Pablo ZAMORA (ESP) defeated Vigen MANUKYAN (RUS) 6-0 6-1
Ruben DE LA ROSA-LOPEZ (ESP) BYE
Laurent VIGNE (FRA) (14) BYE
Trystan MENIANE (FRA) (6) BYE
Irakli DSHANDSHGAVA (AUT) BYE
Matias HOWELLS (ARG) defeated Araik ARUTUNYAN (RUS) Walkover
Victor SCHMID (GER) BYE
Ruan Gustavo BARBOSA LOPES (BRA) BYE
Idan ROSENBERG (ISR) defeated Goncalo FALCAO (POR) 6-2 6-0
Tuna ALTUNA (TUR) defeated Ricardo Pio MONTI (ARG) 6-1 6-1
Florian REYNET (FRA) (9) BYE
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (7) BYE
Frederic DE FAYS (BEL) defeated Rogan EGERTON (GBR) 6-2 6-1
Nikolai NESTEROV (RUS) BYE
Ivan LJUBICIC (CRO) BYE
Germain GIGOUNON (BEL) BYE
Pavel KRAINIK (CAN) defeated Il'ja KOVALEV (RUS) 6-4 6-2
Juan BEAUS-BARQUIN (ESP) defeated Kevin BARRAGAO (POR) 6-2 Retired
Vladimir KARUSEVICH (RUS) (12) BYE
Neil BAMFORD (GBR) (8) BYE
Joao SILVERIO (POR) defeated Damien WEBER (AUS) 3-6 6-0 6-1
Ilhan MUTLU (TUR) defeated Alexander VASIN (RUS) 7-5 6-1
Serguei TARASEVITCH (BLR) BYE
Menno VAN DER ZWEEP (NED) BYE
Gabriel WANDERLEY (BRA) BYE
Jacopo MARCHEGIANI (ITA) defeated Alexis KLEGOU (FRA) 6-4 6-1
Tim HEWITT (GBR) (15) BYE

2nd Round

Matthew ILLINGWORTH (GBR) defeated Michel KONING (NED) (1) 6-3 6-1
Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) defeated Manuel CAVACO (POR) 6-2 6-1
David JEFLEA (AUS) defeated Artur KHACHATRYAN (ARM) 6-3 2-6 6-1
Vasil MLADENOV (BUL) (13) defeated Nassim SLILAM (FRA) 0-6 6-4 6-1
Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) (2) defeated Felix GRABS (GER) 7-6(1) 6-4
Romain BOCAERT (FRA) defeated Alvaro GRAGERA (ESP) 6-1 6-0
Tomislav BRKIC (BIH) defeated Khalid AL NABHANI (OMA) 7-6(4) 6-4
Vladyslav KLYMENKO (UKR) (11) defeated Martin BAKER (GBR) 6-1 6-1
Maxime AUTHOM (BEL) (3) defeated Remko DE RIJKE (NED) 5-7 6-1 6-1
Miguel ALMEIDA (POR) defeated Dejan TOMIC (CRO) 6-4 6-4
Burnham ARLIDGE (GBR) defeated David FLOREZ-COHEN (ESP) 6-1 3-6 6-1
Kevin BOTTI (FRA) defeated Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) (10) 6-0 6-7(1) 7-5
Chris EATON (GBR) (4) defeated Matthias WOLF (ITA) 6-4 6-4
Alberto GIORDANO (ITA) defeated Rafael SANCHEZ-NAVAS (ESP) 4-6 6-4 6-4
Thomas GILNER (GER) defeated Joao LOBO (POR) 6-0 6-0
Jacob MELSKENS (DEN) (16) defeated Vasco PASCOAL (POR) 6-2 6-1
Aleksandr YARMOLA (UKR) (5) defeated Pablo ILLODO-LADO (ESP) 6-0 6-0
Jerome INZERILLO (FRA) defeated Ben DUNBAR (GBR) 6-2 6-3
Jose Pablo ZAMORA (ESP) defeated Roque ROCHA (POR) Walkover
Laurent VIGNE (FRA) (14) defeated Ruben DE LA ROSA-LOPEZ (ESP) 6-1 6-1
Trystan MENIANE (FRA) (6) defeated Irakli DSHANDSHGAVA (AUT) 6-2 6-3
Victor SCHMID (GER) defeated Matias HOWELLS (ARG) 6-0 6-1
Idan ROSENBERG (ISR) defeated Ruan Gustavo BARBOSA LOPES (BRA) 6-2 6-1
Florian REYNET (FRA) (9) defeated Tuna ALTUNA (TUR) 6-4 6-1
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (7) defeated Frederic DE FAYS (BEL) 6-2 6-3
Ivan LJUBICIC (CRO) defeated Nikolai NESTEROV (RUS) 6-3 6-7(4) 6-3
Germain GIGOUNON (BEL) defeated Pavel KRAINIK (CAN) 6-1 6-2
Vladimir KARUSEVICH (RUS) (12) defeated Juan BEAUS-BARQUIN (ESP) 2-6 6-4 6-4
Neil BAMFORD (GBR) (8) defeated Joao SILVERIO (POR) 6-1 6-1
Serguei TARASEVITCH (BLR) defeated Ilhan MUTLU (TUR) 6-7(2) 6-4 6-4
Gabriel WANDERLEY (BRA) defeated Menno VAN DER ZWEEP (NED) 6-3 6-0
Tim HEWITT (GBR) (15) defeated Jacopo MARCHEGIANI (ITA) 6-2 7-6(4)

3rd Round

Matthew ILLINGWORTH (GBR) defeated Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) 6-2 7-5
David JEFLEA (AUS) defeated Vasil MLADENOV (BUL) (13) 7-6(2) 6-2
Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) (2) defeated Romain BOCAERT (FRA) 6-3 6-4
Vladyslav KLYMENKO (UKR) (11) defeated Tomislav BRKIC (BIH) 7-5 6-0
Maxime AUTHOM (BEL) (3) defeated Miguel ALMEIDA (POR) 6-2 6-0
Kevin BOTTI (FRA) defeated Burnham ARLIDGE (GBR) 6-3 4-6 7-5
Chris EATON (GBR) (4) defeated Alberto GIORDANO (ITA) 6-1 6-4
Jacob MELSKENS (DEN) (16) defeated Thomas GILNER (GER) 6-3 6-4
Jerome INZERILLO (FRA) defeated Aleksandr YARMOLA (UKR) (5) 7-5 6-4
Laurent VIGNE (FRA) (14) defeated Jose Pablo ZAMORA (ESP) 6-1 6-1
Trystan MENIANE (FRA) (6) defeated Victor SCHMID (GER) 6-2 6-0
Florian REYNET (FRA) (9) defeated Idan ROSENBERG (ISR) 6-3 6-3
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (7) defeated Ivan LJUBICIC (CRO) 6-2 6-1
Germain GIGOUNON (BEL) defeated Vladimir KARUSEVICH (RUS) (12) 6-3 6-3
Neil BAMFORD (GBR) (8) defeated Serguei TARASEVITCH (BLR) 6-1 6-1
Tim HEWITT (GBR) (15) defeated Gabriel WANDERLEY (BRA) 6-4 6-4

4th Round

Matthew ILLINGWORTH (GBR) defeated David JEFLEA (AUS) 6-4 6-3
Vladyslav KLYMENKO (UKR) (11) defeated Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) (2) 3-6 6-2 7-6(3)
Maxime AUTHOM (BEL) (3) defeated Kevin BOTTI (FRA) 7-5 3-6 6-3
Jacob MELSKENS (DEN) (16) defeated Chris EATON (GBR) (4) 6-2 6-4
Jerome INZERILLO (FRA) defeated Laurent VIGNE (FRA) (14) 6-2 7-6(4)
Florian REYNET (FRA) (9) defeated Trystan MENIANE (FRA) (6) 6-1 6-2
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) (7) defeated Germain GIGOUNON (BEL) 6-7(1) 7-6(1) 6-2
Tim HEWITT (GBR) (15) defeated Neil BAMFORD (GBR) (8) 2-0 Retired



http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100096697&tournament=1100016993

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1690/qs.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Portugal F6 [March 10 - Albufeira - Hard]

Singles Main Draw

1st Round

Amir WEINTRAUB (ISR) (1) defeated Jose-Ricardo NUNES (POR) 6-0 5-7 6-1
Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) defeated Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) 7-6(6) 6-4
Thiemo DE BAKKER (NED) defeated Victor IONITA (ROU) 6-2 6-2
Antal VAN DER DUIM (NED) (7) defeated Florian REYNET (FRA) 6-2 2-2 Retired
Carsten BALL (AUS) (4) defeated Sergei BUBKA (UKR) 7-6(3) 6-1
Jerome INZERILLO (FRA) defeated Guillermo ALCORTA-OLARRA (ESP) 6-3 3-6 6-3
Miles KASIRI (GBR) defeated Tim HEWITT (GBR) 6-2 6-2
Cesar FERRER-VICTORIA (ESP) (6) defeated Leonardo TAVARES (POR) 2-1 Retired
Martin PEDERSEN (DEN) (5) defeated Artur ROMANOWSKI (POL) 6-2 6-3
Julien MAES (FRA) defeated Maxime AUTHOM (BEL) 6-2 1-6 6-3
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) defeated Matthew ILLINGWORTH (GBR) 6-0 6-3
Rui MACHADO (POR) defeated Komlavi LOGLO (TOG) (3) 6-2 6-4
Bruno RODRIGUEZ (MEX) (8) defeated Jacob MELSKENS (DEN) 6-2 6-0
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) defeated Kirill SIRIN (RUS) 6-1 6-0
Vladyslav KLYMENKO (UKR) defeated Syrym ABDUKHALIKOV (KAZ) 6-3 6-3
Oscar BURRIEZA-LOPEZ (ESP) defeated Joshua GOODALL (GBR) (2) 7-5 7-6(6)

2nd Round

Amir WEINTRAUB (ISR) (1) defeated Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) 7-5 6-3
Antal VAN DER DUIM (NED) (7) defeated Thiemo DE BAKKER (NED) 6-3 6-4
Carsten BALL (AUS) (4) defeated Jerome INZERILLO (FRA) 6-3 3-6 6-3
Miles KASIRI (GBR) defeated Cesar FERRER-VICTORIA (ESP) (6) 3-6 7-5 3-0 Retired
Julien MAES (FRA) defeated Martin PEDERSEN (DEN) (5) 6-2 7-6(4)
Rui MACHADO (POR) defeated Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) 6-1 6-4
Bruno RODRIGUEZ (MEX) (8) defeated Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) 6-2 6-2
Oscar BURRIEZA-LOPEZ (ESP) defeated Vladyslav KLYMENKO (UKR) 6-1 6-3

Quarterfinal

Antal VAN DER DUIM (NED) (7) defeated Amir WEINTRAUB (ISR) (1) 6-3 6-3
Carsten BALL (AUS) (4) defeated Miles KASIRI (GBR) 5-0 Default
Rui MACHADO (POR) defeated Julien MAES (FRA) 6-4 6-1
Oscar BURRIEZA-LOPEZ (ESP) defeated Bruno RODRIGUEZ (MEX) (8) 4-6 6-4 6-2

Semifinal

Carsten BALL (AUS) (4) defeated Antal VAN DER DUIM (NED) (7) 6-4 6-2
Rui MACHADO (POR) defeated Oscar BURRIEZA-LOPEZ (ESP) 6-7(1) 6-4 2-1 Retired

Final

Carsten BALL (AUS) (4) Vs Rui MACHADO (POR)



http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100096696&tournament=1100016993

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1690/mds.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Portugal F6 [March 10 - Albufeira - Hard]

Doubles Draw

1st Round

BAMFORD (GBR) / GOODALL (GBR) (1) defeated BOJE-ORDONEZ (ESP) / CLAR-ROSSELLO (ESP) 6-3 6-2
BAUTISTA-AGUT (ESP) / VIVANCO-GUZMAN (ESP) defeated DE RIJKE (NED) / VAN DER DUIM (NED) 6-4 0-6 [11-9]
BURRIEZA-LOPEZ (ESP) / NESTEROV (RUS) (4) defeated FULLER (USA) / WANDERLEY (BRA) 6-2 6-0
ABDUKHALIKOV (KAZ) / TARASEVITCH (BLR) defeated ALTUNA (TUR) / MUTLU (TUR) 3-6 6-1 [11-9]
INZERILLO (FRA) / KRAINIK (CAN) defeated GIGOUNON (BEL) / MLADENOV (BUL) 6-2 6-2
COLL-RIUDAVETS (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) (3) defeated FARRON-MAHON (IRL) / SCHMID (GER) 7-5 6-2
MELSKENS (DEN) / PEDERSEN (DEN) defeated MAES (FRA) / MENIANE (FRA) 6-0 6-0
EATON (GBR) / WEINTRAUB (ISR) (2) defeated BARBOSA LOPES (BRA) / ROCHA (POR) 6-1 6-0

Quarterfinal

BAMFORD (GBR) / GOODALL (GBR) (1) defeated BAUTISTA-AGUT (ESP) / VIVANCO-GUZMAN (ESP) 6-1 6-3
ABDUKHALIKOV (KAZ) / TARASEVITCH (BLR) defeated BURRIEZA-LOPEZ (ESP) / NESTEROV (RUS) (4) 7-6(2) 6-7(4) [10-6]
COLL-RIUDAVETS (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) (3) defeated INZERILLO (FRA) / KRAINIK (CAN) 6-2 6-2
EATON (GBR) / WEINTRAUB (ISR) (2) defeated MELSKENS (DEN) / PEDERSEN (DEN) 6-3 7-6(3)

Semifinal

BAMFORD (GBR) / GOODALL (GBR) (1) defeated ABDUKHALIKOV (KAZ) / TARASEVITCH (BLR) 6-4 6-2
EATON (GBR) / WEINTRAUB (ISR) (2) defeated COLL-RIUDAVETS (ESP) / MARTIN-ADALIA (ESP) (3) 7-5 6-3

Final

BAMFORD (GBR) / GOODALL (GBR) (1) defeated EATON (GBR) / WEINTRAUB (ISR) (2) 6-3 6-4


http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100096698&tournament=1100016993

http://www.atptennis.com/en/common/TrackIt.asp?file=http://www.atptennis.com/1/posting/2008/1690/mdd.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #9
Re: Portugal F6 [March 10 - Albufeira - Hard] Qualifying Draw


Main Draw

WEINTRAUB, Amir (ISR) 1 vs WC NUNES, Jose-Ricardo (POR)
CLAR-ROSSELLO, Pedro (ESP) vs COLL-RIUDAVETS, Ignacio (ESP)
DE BAKKER, Thiemo (NED) vs IONITA, Victor (ROU)
VAN DER DUIM, Antal (NED) 7 vs Qualifier

BALL, Carsten (AUS) 4 vs SE BUBKA, Sergei (UKR)
WC ALCORTA-OLARRA, Guillermo (ESP) vs Qualifier
KASIRI, Miles (GBR) vs Qualifier
FERRER-VICTORIA, Cesar (ESP) 6 vs TAVARES, Leonardo (POR)

PEDERSEN, Martin (DEN) 5 vs WC ROMANOWSKI, Artur (POL)
MAES, Julien (FRA) vs Qualifier
BAUTISTA-AGUT, Roberto (ESP) vs Qualifier
LOGLO, Komlavi (TOG) 3 vs SE MACHADO, Rui (POR)

RODRIGUEZ, Bruno (MEX) 8 vs Qualifier
Qualifier vs WC SIRIN, Kirill (RUS)
ABDUKHALIKOV, Syrym (KAZ) vs Qualifier
GOODALL, Joshua (GBR) 2 vs BURRIEZA-LOPEZ, Oscar (ESP)










http://www.itftennis.com/mens/tournaments/drawsheetbyRound.asp?event=1100096696&tournament=1100016993
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #10
Re: Portugal F6 [March 10 - Albufeira - Hard] Main Draw

these foreign WC's are ridiculous, I hope at least it covers the prize money of the event :tape:
 

·
Registered
Joined
·
381 Posts
Re: Portugal F6 [March 10 - Albufeira - Hard] Main Draw

Go Carsten Ball :)
And good effort to David Jeflea to get to the Qualifying round
R1 - David Jeflea (AUS) d. Francisco Charters (POR) 6-3 6-2
R2 - David Jeflea (AUS) d. Artur Khachatryan (ARM) 6-3 2-6 6-1
R3 - David Jeflea (AUS) d. Vasil Mladenov (BUL) 7-6 (7-2) 6-2
QR - Matthew Illingworth (GBR) d. David Jefflea (AUS) 6-4 6-3
so close and yet...
 

·
MONSOON season.
Joined
·
81,973 Posts
Re: Portugal F6 [March 10 - Albufeira - Hard] Main Draw

Good Luck:

Thiemo de Bakker
Antal van der Duim
Sergei Bubka Jr.
Miles Kasiri
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #15
Re: Portugal F6 [March 10 - Albufeira - Hard] Main Draw

1st Round

Amir WEINTRAUB (ISR) (1) defeated Jose-Ricardo NUNES (POR) 6-0 5-7 6-1
Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) defeated Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) 7-6(6) 6-4
Thiemo DE BAKKER (NED) defeated Victor IONITA (ROU) 6-2 6-2
Florian REYNET (FRA) Vs Antal VAN DER DUIM (NED) (7)
Carsten BALL (AUS) (4) defeated Sergei BUBKA (UKR) 7-6(3) 6-1
Guillermo ALCORTA-OLARRA (ESP) Vs Jerome INZERILLO (FRA)
Miles KASIRI (GBR) Vs Tim HEWITT (GBR)
Leonardo TAVARES (POR) Vs Cesar FERRER-VICTORIA (ESP) (6)
Martin PEDERSEN (DEN) (5) Vs Artur ROMANOWSKI (POL)
Maxime AUTHOM (BEL) Vs Julien MAES (FRA)
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) Vs Matthew ILLINGWORTH (GBR)
Rui MACHADO (POR) Vs Komlavi LOGLO (TOG) (3)
Bruno RODRIGUEZ (MEX) (8) Vs Jacob MELSKENS (DEN)
Kirill SIRIN (RUS) Vs Pablo MARTIN-ADALIA (ESP)
Vladyslav KLYMENKO (UKR) Vs Syrym ABDUKHALIKOV (KAZ)
Oscar BURRIEZA-LOPEZ (ESP) Vs Joshua GOODALL (GBR) (2)
 

·
Registered
Joined
·
1,172 Posts
Re: Portugal F6 [March 10 - Albufeira - Hard] Main Draw

Big congrats to Illingowrth for qualifying.

Sadly it seems it was all for nothing looking at his draw.

Battle of Britain - Kasiri vs Hewitt!

Machado for the title - AGAIN :rocker2:
 

·
Registered
Joined
·
5,200 Posts
Re: Portugal F6 [March 10 - Albufeira - Hard] Main Draw

good start for thiemo, he slowly reaches a better shape. Guess he can win this tournament after his final last week
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #18
Re: Portugal F6 [March 10 - Albufeira - Hard] Main Draw

1st Round

Amir WEINTRAUB (ISR) (1) defeated Jose-Ricardo NUNES (POR) 6-0 5-7 6-1
Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) defeated Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) 7-6(6) 6-4
Thiemo DE BAKKER (NED) defeated Victor IONITA (ROU) 6-2 6-2
Antal VAN DER DUIM (NED) (7) defeated Florian REYNET (FRA) 6-2 2-2 Retired
Carsten BALL (AUS) (4) defeated Sergei BUBKA (UKR) 7-6(3) 6-1
Jerome INZERILLO (FRA) defeated Guillermo ALCORTA-OLARRA (ESP) 6-3 3-6 6-3
Miles KASIRI (GBR) defeated Tim HEWITT (GBR) 6-2 6-2
Cesar FERRER-VICTORIA (ESP) (6) defeated Leonardo TAVARES (POR) 2-1 Retired
Martin PEDERSEN (DEN) (5) defeated Artur ROMANOWSKI (POL) 6-2 6-3
Julien MAES (FRA) defeated Maxime AUTHOM (BEL) 6-2 1-6 6-3
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) defeated Matthew ILLINGWORTH (GBR) 6-0 6-3
Rui MACHADO (POR) defeated Komlavi LOGLO (TOG) (3) 6-2 6-4
Bruno RODRIGUEZ (MEX) (8) defeated Jacob MELSKENS (DEN) 6-2 6-0
Pablo MARTIN-ADALIA (ESP) defeated Kirill SIRIN (RUS) 6-1 6-0
Vladyslav KLYMENKO (UKR) defeated Syrym ABDUKHALIKOV (KAZ) 6-3 6-3
Oscar BURRIEZA-LOPEZ (ESP) defeated Joshua GOODALL (GBR) (2) 7-5 7-6(6)

2nd Round

Amir WEINTRAUB (ISR) (1) Vs Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP)
Thiemo DE BAKKER (NED) Vs Antal VAN DER DUIM (NED) (7)
Carsten BALL (AUS) (4) Vs Jerome INZERILLO (FRA)
Miles KASIRI (GBR) Vs Cesar FERRER-VICTORIA (ESP) (6)
Martin PEDERSEN (DEN) (5) Vs Julien MAES (FRA)
Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) Vs Rui MACHADO (POR)
Bruno RODRIGUEZ (MEX) (8) Vs Pablo MARTIN-ADALIA (ESP)
Vladyslav KLYMENKO (UKR) Vs Oscar BURRIEZA-LOPEZ (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
5,200 Posts
Re: Portugal F6 [March 10 - Albufeira - Hard] Main Draw

pity for antal , again playing against thiemo
 

·
MONSOON season.
Joined
·
81,973 Posts
Re: Portugal F6 [March 10 - Albufeira - Hard] Main Draw

:yeah: Thiemo. That is a really good victory :yeah: Great score.
:yeah: Antal
:help: Sergei
:yeah: Miles

Machado :eek: On such a roll.
 
1 - 20 of 47 Posts
Top