Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
PORTUGAL F22

City : Tavira, Portugal
Date : 22-28 October 2018
Prize Money : 25.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) 284
2 Fred GIL (POR) 359
3 Gijs BROUWER (NED) 376
4 Joao MONTEIRO (POR) 408
5 Tiago CACAO (POR) 461
6 Miguel SEMMLER (ESP) 583
7 Franco Emanuel EGEA (ARG) 645
8 Luca CASTELNUOVO (SUI) 711
9 Frederik PRESS (GER) 715
10 Luke JOHNSON (GBR) 737
11 Alberto ROMERO DE AVILA SENISE (ESP) 746
12 Eduardo DISCHINGER (BRA) 788
13 Maksim TIKHOMIROV (USA) 806
14 Raphael BALTENSPERGER (SUI) 840
15 Justin BUTSCH (USA) 924
16 Sergio MARTOS GORNES (ESP) 933
17 Matvey MININ (RUS) 967
18 Yan BONDAREVSKIY (RUS) 992
19 Francisco CABRAL (POR) 1024
20 Ignasi DE RUEDA DE GENOVER (ESP) 1230

21 (Q) Simon CARR (IRL) 1081
22 (Q) Filipe BRANDAO (BRA) 1503
23 (Q) Jakob JOHANSSON-HOLM (SWE) 1572
24 (Q) Fabio COELHO (POR) 1706
25 (Q) Tomas ALMEIDA (POR)
26 (Q) Goncalo FERREIRA (POR)
27 (Q) André RODEIA (POR)
28 (Q) Luke STEVENSON (GBR)

29 (wc) Luis FARIA (POR) 1351
30 (wc) Goncalo FALCAO (POR) 1460
31 (wc) Joao GRACA (POR) 1639
32 (wc) Martim LEOTE PRATA (POR) 2024
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Portugal F22 [October 22 | Tavira | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Simon Carr (IRL/1) vs. Bye
Antonio Pedro Pragana (POR) d. Muthu Aadhitiya Senthilkumar (IND) 6-4 6-3
Jesus Echevarri (ESP) d. Bruno Pujol Navarro (ESP) 6-0 ret.
John Harrison Richmond (USA) d. Simao Alves (POR) 6-4 6-2

Diego Matos (BRA/2) vs. Bye
Cameron Price (GBR) d. Luc Sciboz (SUI) 6-3 6-2
Goncalo Ferreira (POR) d. Bernardo Serra Vieira (POR) 6-2 6-1
Francis Pare (CAN) d. Joao Leal (POR) 6-1 6-2

Filipe Brandao (BRA/3) vs. Bye
Hugo Maia (POR) d. Illia Stoliar (UKR) 6-4 6-4
Jose-Ricardo Nunes (POR) d. Rithwik Rajshekhar Raman (IND) 3-6 6-2 6-2
Rishabdev Raman (IND) d. Michael Faulkner (GBR) 6-3 6-1

Jakob Johansson-Holm (SWE/4) vs. Bye
Bernardo Roque (POR) d. Russell Henderson (GBR) 7-6(2) 6-3
Danail Banov (BUL) d. Tiago Sousa (POR) 7-6(2) 6-4
Fernando André (ANG) d. Pietro Pirolt (AUT) 6-3 6-3

Tim Van Der Horst (NED/5) vs. Bye
Kevin Portmann (ITA) d. Pedro Graça (POR) 6-3 6-2
Tomas Almeida (POR) d. Eduardo Lobo Da Rosa De Almeida (BRA) 6-1 6-4
Miguel Gomes (POR) d. Victor Gurevich (USA) 6-4 6-3

Fabio Coelho (POR/6) d. Bernardo Gandara (POR) 6-2 6-0
Marco Wright (GBR) d. William Binnie (CAN) 6-2 6-3
Baker Newman (USA) d. Anthony Pero (GBR) 6-3 6-3
Kristian Newman (GBR) d. Fernando Frota (BRA) 6-1 6-1

Tilen Zitnik (SLO) d. Lluis Dolz (ESP/7) 6-1 2-6 6-4
Marcos Torralbo-Albos (ESP) d. Lorenzo Fenu (ITA) 6-1 6-2
André Rodeia (POR) d. Roman Revkov (RUS) 6-1 6-0
Thomas Hulme (GBR) d. Eduardo Morais (ANG) 6-4 6-4

Luke Stevenson (GBR) d. Miguel Semedo (POR/8) 4-6 6-1 6-0
Afonso Portugal (POR) d. Mario Pena Garcia (ESP) 2-6 6-4 6-4
Alvaro Saez-Royuela Ariza (ESP) d. Alejandro Sedeno Nieto (ESP) 6-0 6-1
George Davies (GBR) d. Tomas Guerreiro (POR/wc) 6-2 6-1


2nd Round

Simon Carr (IRL/1) d. Antonio Pedro Pragana (POR) 6-0 6-2
John Harrison Richmond (USA) d. Jesus Echevarri (ESP) 6-0 6-4

Diego Matos (BRA/2) d. Cameron Price (GBR) 6-1 6-1
Goncalo Ferreira (POR) d. Francis Pare (CAN) 6-4 6-4

Filipe Brandao (BRA/3) d. Hugo Maia (POR) 6-2 6-3
Jose-Ricardo Nunes (POR) d. Rishabdev Raman (IND) 7-5 6-0

Jakob Johansson-Holm (SWE/4) d. Bernardo Roque (POR) 6-2 6-1
Fernando André (ANG) d. Danail Banov (BUL) 6-4 5-7 7-6(5)

Tim Van Der Horst (NED/5) d. Kevin Portmann (ITA) 6-2 6-1
Tomas Almeida (POR) d. Miguel Gomes (POR) 6-7(4) 6-1 6-3

Fabio Coelho (POR/6) d. Marco Wright (GBR) 6-4 6-2
Baker Newman (USA) d. Kristian Newman (GBR) 6-1 6-1

Marcos Torralbo-Albos (ESP) d. Tilen Zitnik (SLO) 7-5 6-3
André Rodeia (POR) d. Thomas Hulme (GBR) 6-1 6-2

Luke Stevenson (GBR) d. Afonso Portugal (POR) 2-6 6-4 6-4
Alvaro Saez-Royuela Ariza (ESP) d. George Davies (GBR) 7-6(4) 6-3


Final Round

Simon Carr (IRL/1) d. John Harrison Richmond (USA) 6-3 6-2
Goncalo Ferreira (POR) d. Diego Matos (BRA/2) 7-6(4) 6-4
Filipe Brandao (BRA/3) d. Jose-Ricardo Nunes (POR) 6-3 6-1
Jakob Johansson-Holm (SWE/4) d. Fernando André (ANG) 6-4 6-2
Tomas Almeida (POR) d. Tim Van Der Horst (NED/5) 6-3 6-0
Fabio Coelho (POR/6) d. Baker Newman (USA) 6-4 6-4
André Rodeia (POR) d. Marcos Torralbo-Albos (ESP) 6-4 6-3
Luke Stevenson (GBR) d. Alvaro Saez-Royuela Ariza (ESP) 3-6 6-4 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Portugal F22 [October 22 | Tavira | Hard]

Doubles

1st Round

F.Gil / D.Matos (POR/BRA/1) d. J.Johansson-Holm / F.Pare (SWE/CAN) 6-1 6-1
G.Ferreira / M.Leote Prata (POR) d. R.Baltensperger / J.Monteiro (SUI/POR) 2-6 7-6(1) 10-8
J.Butsch / L.Faria (USA/POR) d. A.Romero De Avila Senise / M.Semmler (ESP) w.o
L.Castelnuovo / L.Johnson (SUI/GBR/3) d. F.Coelho / J.Graça (POR) 6-1 6-4

E.Dischinger / G.Falcao (BRA/POR/4) d. J-R.Nunes / A.Rodeia (POR/wc) 6-2 6-2
A.Pragana / B.Serra Vieira (POR/wc) d. P.Graça / R.Henderson (POR/GBR/wc) 6-3 6-2
Y.Bondarevskiy / M.Minin (RUS) d. F.Brandao / F.Egea (BRA/ARG) 6-1 6-1
F.Cabral / S.Martos Gornes (POR/ESP/2) d. V.Gurevich / M.Tikhomirov (USA) 5-7 6-4 10-6


Quarterfinal

F.Gil / D.Matos (POR/BRA/1) d. G.Ferreira / M.Leote Prata (POR) 6-2 7-6(3)
L.Castelnuovo / L.Johnson (SUI/GBR/3) d. J.Butsch / L.Faria (USA/POR) 6-3 6-3
E.Dischinger / G.Falcao (BRA/POR/4) d. A.Pragana / B.Serra Vieira (POR/wc) 6-2 6-1
F.Cabral / S.Martos Gornes (POR/ESP/2) d. Y.Bondarevskiy / M.Minin (RUS) 6-3 6-2


Semifinal

L.Castelnuovo / L.Johnson (SUI/GBR/3) d. F.Gil / D.Matos (POR/BRA/1) 6-7(1) 7-6(6) 10-5
F.Cabral / S.Martos Gornes (POR/ESP/2) d. E.Dischinger / G.Falcao (BRA/POR/4) 6-3 3-6 10-7


FINAL

L.Castelnuovo / L.Johnson (SUI/GBR/3) d. F.Cabral / S.Martos Gornes (POR/ESP/2) 4-6 7-5 10-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Portugal F22 [October 22 | Tavira | Hard]

Main Draw

1st Round

Jakob Johansson-Holm (SWE/Q) d. Carlos Boluda-Purkiss (ESP/1) 6-2 5-7 6-3
Tomas Almeida (POR/Q) d. Joao Graça (POR/wc) 6-2 6-0
Frederik Press (GER) d. Alberto Romero De Avila Senise (ESP) 6-1 6-4
Tiago Cacao (POR/5) d. André Rodeia (POR/Q) 6-0 6-0

Joao Monteiro (POR/4) d. Luke Johnson (GBR) 4-6 6-3 6-2
Francisco Cabral (POR) d. Fabio Coelho (POR/Q) 6-2 6-2
Raphael Baltensperger (SUI) d. Luke Stevenson (GBR/Q) 6-1 6-2
Luca Castelnuovo (SUI/8) d. Eduardo Dischinger (BRA) 6-4 4-6 6-4

Miguel Semmler (ESP/6) d. Goncalo Falcao (POR/wc) 6-2 6-0
Yan Bondarevskiy (RUS) d. Justin Butsch (USA) 6-2 6-4
Matvey Minin (RUS) d. Goncalo Ferreira (POR/Q) 7-6(2) 6-0
Gijs Brouwer (NED/3) d. Maksim Tikhomirov (USA) 6-2 6-1

Luis Faria (POR/wc) d. Franco Emanuel Egea (ARG/7) 4-6 6-4 3-0 ret.
Filipe Brandao (BRA/Q) d. Martim Leote Prata (POR/wc) 6-0 4-6 6-4
Simon Carr (IRL/Q) d. Ignasi De Rueda De Genover (ESP) 6-4 6-3
Fred Gil (POR/2) d. Sergio Martos Gornes (ESP) 6-2 4-6 7-6(2)


2nd Round

Jakob Johansson-Holm (SWE/Q) d. Tomas Almeida (POR/Q) 7-6(4) 6-3
Tiago Cacao (POR/5) d. Frederik Press (GER) 6-3 6-2
Joao Monteiro (POR/4) d. Francisco Cabral (POR) 6-2 6-3
Raphael Baltensperger (SUI) d. Luca Castelnuovo (SUI/8) 6-3 6-2

Miguel Semmler (ESP/6) d. Yan Bondarevskiy (RUS) 6-4 6-1
Gijs Brouwer (NED/3) d. Matvey Minin (RUS) 6-2 6-3
Luis Faria (POR/wc) d. Filipe Brandao (BRA/Q) 3-0 ret.
Fred Gil (POR/2) d. Simon Carr (IRL/Q) 6-1 4-6 6-4


Quarterfinal

Tiago Cacao (POR/5) d. Jakob Johansson-Holm (SWE/Q) 6-2 6-1
Joao Monteiro (POR/4) d. Raphael Baltensperger (SUI) 6-4 6-4
Gijs Brouwer (NED/3) d. Miguel Semmler (ESP/6) 4-6 6-3 6-1
Fred Gil (POR/2) d. Luis Faria (POR/wc) 6-3 6-0


Semifinal

Joao Monteiro (POR/4) d. Tiago Cacao (POR/5) 7-6(4) 5-7 6-1
Fred Gil (POR/2) d. Gijs Brouwer (NED/3) 6-3 6-4


FINAL

Joao Monteiro (POR/4) d. Fred Gil (POR/2) 6-3 7-6(5)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top