Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 20 Posts

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #1
Portugal F2 [January 21 | Albufeira | Hard]

Location: Albufeira, Portugal
Type:$10K
Surface: Hard

Entry List
1 SORENSEN, Louk IRL 354 1
2 GOODALL, Joshua GBR 372 1
3 SLABINSKY, Alexander GBR 406 1
4 VAN DER MEER, Nick NED 412 1
5 FERRER-VICTORIA, Cesar ESP 421 1
6 CRACIUN, Teodor-Dacian ROU 431 1
7 GIORGINI, Daniele ITA 450 1
8 EYSSERIC, Jonathan FRA 471 1
9 WESTERHOF, Boy NED 473 1
10 SITAK, Artem RUS 501 1
11 MAES, Julien FRA 516 1
12 MLENDEA, Andrei ROU 520 1
13 PEDRINI, Marco ITA 533 1
14 BONDARENKO, Vladislav UKR 611 1
15 GUENAT, Mathieu SUI 643 1
16 CHVOJKA, Erik CAN 664 1
17 YARMOLA, Aleksandr UKR 671 1
18 PAIRE, Benoit FRA 678 1


Alternates
19 MOLCHANOV, Denys UKR 687 1
20 MENIANE, Trystan FRA 718 1
21 GORANSSON, Tim SWE 765 1
22 KUTAC, Roman CZE 778= 1
23 SABATE-BRETOS, Oscar ESP 780 1
24 IANNUZZI, Enrico ITA 781 1
25 METENIER, Pierre FRA 786 1
26 IONITA, Victor ROU 800 1
27 PLOTNIY, Andrei RUS 834 3
28 SCHOOREL, Thomas NED 856 1
29 PICCARI, Alessandro ITA 857= 1
30 GOMEZ-PINTER, Adolfo ESP 868= 1
31 FISCHER, Holger GER 871= 1
32 KRASNORUTSKIY, Alexander RUS 914 1
33 MIRON, Marcel-Ioan ROU 918= 1
34 SOUSA, Joao POR 952 2
35 MIHAILOVIC, Dusan SRB 958= 1
36 KONECNY, Michal CZE 960 1
37 HAMARD, Antoine FRA 983= 1
38 CAPONE, Massimo ITA 985= 1
39 STEINBERGER, Peter GER 994= 1
40 FEAVER, James GBR 1002= 1
41 SESSAGESIMI, Dylan SUI 1007= 1
42 PAVAL, Costin ROU 1009= 1
43 JELENIC, Petar CRO 1040 1
44 BOTTERO, Benoit FRA 1041= 1
45 GUSTAFSSON, Robert SWE 1044 P 1
46 VAN DER VALK, Bas NED 1048= 1
47 PURANEN, Arvid SWE 1051= 2
48 DI IENNO, Damiano ITA 1051= 1
49 MELSKENS, Jacob DEN 1057= 1
50 LIFSHITS, Mikhail RUS 1065= 2
51 CONTZLER, Bertrand FRA 1086= 2
52 KROMANN, Thomas DEN 1107= 1
53 NAVRATIL, Michal CZE 1107= 3
54 PIROZZI, Giacomo ITA 1107= 1
55 MARQUES, Frederico POR 1122= 1
56 NICODIM, Octavian ROU 1129= 1
57 REIX, Clement FRA 1151= 1
58 PAVIC, Ante CRO 1161= 1
59 GARCIA-RODRIGUEZ, Jose-Manuel ESP 1177= 2
60 MEIJER, Michel NED 1214= 1
61 KOWALCZYK, Mateusz POL 1214= 2
62 KLYMENKO, Vladyslav UKR 1239= 1
63 SANCIC, Antonio CRO 1239= 2
64 GONZALEZ-JIMENEZ, Abraham ESP 1239= 1
65 VUKOVIC, Ivan CRO 1258= 5
66 GRAMMARE, Nicolas FRA 1273= 2
67 THORNLEY, Sean GBR 1273= 2
68 OLLIVIER-BAQUERO, David ESP 1273= 2
69 BOTTI, Kevin FRA 1303= 1
70 BONAMI, Maxime FRA 1303= 3
71 SERKEDAKIS, Nikos GRE 1303= 2
72 SZYGOWSKI, Jacek GER 1391= 5
73 VIVANCO-GUZMAN, Andoni ESP 1391= 1
74 VAN DER VAART, Leander NED 1391= 2
75 MOLLER, Rasmus DEN 1391= 1
76 SEKULIC, Milos SWE 1391= 1
77 CARRESE, Valerio ITA 1391= 1
78 TARASEVITCH, Serguei BLR 1391= 1
79 BARTH, George USA 1484= 6
80 ZMAK, Deni CRO 1484= 1
81 FILALI, Kamil MAR 1484= 1
82 RIZZO, Claudio ITA 1484= 4
83 ZOVKO, Ivan CRO 1484= 2
84 SANTO-VALDIVIESO, Jaume ESP 1484= 3
85 SOUSA, Pedro POR 1484= 1
86 ALOISI, Andrea ITA 1484= 1
87 PALACIOS-SIEGENTHALE, Marcelo ESP 1484= 2
88 WIJDENBOSCH, Serinho NED 1484= 1
89 ROSENHOLM, Patrik SWE 1484= 1
90 VUKOV, Stefano CRO 1484= 3
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Portugal F2 [January 21| Albufeira| Hard]

Singles Qualifying Draw

First Round
(1)Alessandro Da Col (ITA) d. Alexander Hutchings (GBR) 6-0 6-2
Tom Moore (AUS) d. (WC)Pedro Palha (POR) 6-2 7-6(0)
Ismael Rodriguez-Ramos (ESP) d. (WC)Ruan Gustavo Barbosa-Lopes (BRA) 6-3 6-0
Abraham Gonzalez (ESP) d. (12)Jamie Feaver (GBR) 6-2 7-6(4)
Ante Pavic (CRO) d. (2)Denis Molcianov (UKR) 0-6 6-3 6-4
Kevin Barragao (POR) d. Manuel Cavaco (POR) 6-1 6-3
Roberto Ortega-Olmedo (ESP) d. Octavian Nicodim (ROU) 6-4 2-6 6-1
Michel Meijer (NED) d. (14)Costin Paval (ROU) 7-6(4) 6-1
(3)Trystan Meniane (FRA) d. Goncalo Falcao (POR) 6-0 6-3
(WC)Gregor Repina (SLO) d. Jan Blecha (CZE) 6-3 6-4
Serinho Wijdenbosch (NED) d. Jorge Hernando-Ruano (ESP) 6-4 6-4
(11)Michal Konecny (CZE) d. Patrik Rosenholm (SWE) 6-2 6-1
(4)Tim Goransson (SWE) d. Alejandro Garcia-Ferrero (ESP) 6-1 6-0
David Nylen (SWE) d. Guy Michelevitz (ISR) 6-3 6-0
Thomas Kromann (DEN) d. (WC)Joao Camara (BRA) 6-3 6-3
(15)Bas van der Valk (NED) d. (WC)Anders Lindstrom (1988) (SWE) 6-2 6-3
(5)Roman Kutac (CZE) d. Daniel Lagendaal (NED) 6-0 6-0
Kevin Botti (FRA) d. (WC)Manuel Marcelo (POR) 6-2 6-4
Jacob Melskens (DEN) d. Andrei Daraban (ROU) 6-3 6-4
(9)Adolfo Gomez-Pinter (ESP) d. Alberto Rodriguez-Cervantes (ESP) 6-1 6-2
(6)Enrico Iannuzzi (ITA) d. Pedro Sousa (POR) 4-6 6-2 6-3
Idan Rosenberg (ISR) d. Vitor Requiao (BRA) 2-1 ret.
Juan Beaus (ESP) d. (WC)Roque Rocha (POR) 6-4 6-0
(10)Marcel Miron (ROU) d. Jesus San Roman (ESP) 3-6 6-3 7-6(14)
(7)Victor Ionita (ROU) d. Milos Sekulic (SWE) 6-2 6-1
Rasmus Moller (DEN) d. Andrew Hamar (GBR) 6-2 6-3
Serguei Tarasevitch (BLR) d. Matthew Bright (GBR) 6-0 6-0
(13)Dylan Sessagesimi (SUI) d. Ivan Arenas (ESP) 6-0 6-2
(8)Thomas Schoorel (NED) d. Andoni Vivanco (ESP) 3-6 6-3 7-6(4)
Ilya Belyaev (RUS) d. Tiago Godinho (POR) 6-4 6-4
Deni Zmak (CRO) d. (WC)Artur Khachatryan (ARM) 6-3 6-2
(16)Arvid Puranen (SWE) d. Pablo Illodo (ESP) 6-3 6-0

Second Round
(1)Alessandro Da Col (ITA) d. Tom Moore (AUS) 6-0 6-0
Abraham Gonzalez (ESP) d. Ismael Rodriguez-Ramos (ESP) 6-1 6-1
Ante Pavic (CRO) d. Kevin Barragao (POR) 6-1 7-5
Michel Meijer (NED) d. Roberto Ortega-Olmedo (ESP) 6-2 6-3
(3)Trystan Meniane (FRA) d. (WC)Gregor Repina (SLO) 6-1 6-2
(11)Michal Konecny (CZE) d. Serinho Wijdenbosch (NED) 6-2 6-4
(4)Tim Goransson (SWE) d. David Nylen (SWE) 6-2 6-2
(15)Bas van der Valk (NED) d. Thomas Kromann (DEN) 6-1 6-3
(5)Roman Kutac (CZE) d. Kevin Botti (FRA) 6-2 6-3
Jacob Melskens (DEN) d. (9)Adolfo Gomez-Pinter (ESP) 6-4 6-3
(6)Enrico Iannuzzi (ITA) d. Idan Rosenberg (ISR) 7-6(3) 1-6 6-2
Juan Beaus (ESP) d. (10)Marcel Miron (ROU) 6-3 6-2
(7)Victor Ionita (ROU) d. Rasmus Moller (DEN) 6-0 6-2
(13)Dylan Sessagesimi (SUI) d. Serguei Tarasevitch (BLR) 6-2 6-1
(8)Thomas Schoorel (NED) d. Ilya Belyaev (RUS) 6-4 6-1
(16)Arvid Puranen (SWE) d. Deni Zmak (CRO) 6-3 6-2

Qualifying Round
(1)Alessandro Da Col (ITA) d. Abraham Gonzalez (ESP) 6-4 6-4
Michel Meijer (NED) d. Ante Pavic (CRO) 6-3 6-3
(3)Trystan Meniane (FRA) d. (11)Michal Konecny (CZE) 6-2 6-4
(15)Bas van der Valk (NED) d. (4)Tim Goransson (SWE) 7-5 6-2
(5)Roman Kutac (CZE) d. Jacob Melskens (DEN) 6-3 6-3
Juan Beaus (ESP) d. (6)Enrico Iannuzzi (ITA) 6-3 7-6(5)
(7)Victor Ionita (ROU) d. (13)Dylan Sessagesimi (SUI) 6-2 7-6(4)
(8)Thomas Schoorel (NED) d. (16)Arvid Puranen (SWE) 3-6 6-3 6-4
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Portugal F2 [January 21| Albufeira| Hard]

Singles Main Draw


First Round
(1)Louk Sorensen (IRL) d. (WC)Abdulla Hajji (QAT) 6-1 6-2
(q)Michel Meijer (NED) d. Julien Maes (FRA) 6-3 6-1
(q)Alessandro Da Col (ITA) d. (WC)Kevin McDuffee (USA) 6-0 6-2
(7)Daniele Giorgini (ITA) d. (q)Juan Beaus (ESP) 6-2 6-2
(q)Thomas Schoorel (NED) d. (3)Alexander Slabinsky (GBR) 7-6(5) 6-3
Artem Sitak (RUS) d. (q)Bas van der Valk (NED) 6-2 6-1
(SE)Pierre Metenier (FRA) d. Vladislav Bondarenko (UKR) 6-1 6-2
Boy Westerhof (NED) d. (8)Jonathan Eysseric (FRA) 6-2 6-2
Benoit Paire (FRA) d. (5)Cesar Ferrer (ESP) 6-2 6-4
Marco Pedrini (ITA) d. (SE)Vladislav Klymenko (UKR) 0-6 6-4 6-2
(q)Victor Ionita (ROU) d. (WC)Artur Romanowski (POL) 6-2 6-2
(4)Nick van der Meer (NED) d. (q)Roman Kutac (CZE) 6-0 6-2
(6)Dacian Craciun (ROU) d. Alexander Yarmola (UKR) 6-3 6-2
Erik Chvojka (CAN) d. (WC)Jose Ricardo Nunes (POR) 6-4 2-6 6-2
Andrei Mlendea (ROU) d. Mathieu Guenat (SUI) 1-6 6-0 7-5
(q)Trystan Meniane (FRA) d. (2)Joshua Goodall (GBR) 6-4 6-2

Second Round
(1)Louk Sorensen (IRL) d. (q)Michel Meijer (NED) w/o
(q)Alessandro Da Col (ITA) d. (7)Daniele Giorgini (ITA) 6-4 6-2
Artem Sitak (RUS) d. (q)Thomas Schoorel (NED) 6-2 6-2
Boy Westerhof (NED) d. (SE)Pierre Metenier (FRA) 6-1 0-6 6-3
Benoit Paire (FRA) d. Marco Pedrini (ITA) 7-6(3) 3-6 6-3
(q)Victor Ionita (ROU) d. (4)Nick van der Meer (NED) 6-2 6-2
Erik Chvojka (CAN) d. (6)Dacian Craciun (ROU) 7-5 1-6 7-6(3)
(q)Trystan Meniane (FRA) d. Andrei Mlendea (ROU) 6-3 5-7 7-6(5)


http://www.atptennis.com/en/common/...www.atptennis.com/1/posting/2008/1569/mds.pdf
 

·
Tênis Mambembe
Joined
·
36,773 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Portugal F2 [January 21| Albufeira| Hard]

Doubles Main Draw

First Round
(1)Alessandro Da Col/Marco Pedrini (ITA) d. Joshua Goodall/Alexander Slabinsky (GBR) 6-4 6-0
Vladislav Bondarenko/Alexander Yarmola (UKR) d. (WC)Vladislav Klymenko/Denis Molcianov (UKR) 6-3 1-6 (11-9)
Dacian Craciun/Victor Ionita (ROU) d. (4)(WC)Oscar Burrieza/Nikolay Nesterov (ESP/RUS) 3-6 6-2 (10-6)
Pierre Metenier/Artem Sitak (FRA/RUS) d. Mathieu Guenat/Dylan Sessagesimi (SUI) 4-6 6-1 (10-7)
Julien Maes/Trystan Meniane (FRA) d. Jonathan Eysseric/Benoit Paire (FRA) 7-6(2) 6-4
Thomas Schoorel/Nick van der Meer (NED) d. (3)Marcel Miron/Andrei Mlendea (ROU) 6-2 5-7 (10-6)
(WC)Robert Gustafsson/Rickard Holmstrom (SWE) d. Bas van der Valk/Boy Westerhof (NED) 6-4 6-4
(2)Daniele Giorgini/Enrico Iannuzzi (ITA) d. Cesar Ferrer/Adolfo Gomez-Pinter (ESP) 4-6 6-3 (10-8)

Quarterfinals
(1)Alessandro Da Col/Marco Pedrini (ITA) d. Vladislav Bondarenko/Alexander Yarmola (UKR) 6-4 6-1
Dacian Craciun/Victor Ionita (ROU) d. Pierre Metenier/Artem Sitak (FRA/RUS) 6-3 6-1
Julien Maes/Trystan Meniane (FRA) d. Thomas Schoorel/Nick van der Meer (NED) 6-4 6-2
(WC)Robert Gustafsson/Rickard Holmstrom (SWE) d. (2)Daniele Giorgini/Enrico Iannuzzi (ITA) 6-4 6-1

http://www.atptennis.com/en/common/...www.atptennis.com/1/posting/2008/1569/mdd.pdf
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Re: Portugal F2 [January 21| Albufeira| Hard]

First Round
(1)Alessandro Da Col (ITA) d. Alexander Hutchings (GBR) 6-0 6-2
Tom Moore (AUS) d. (WC)Pedro Palha (POR) 6-2 7-6(0)
Ismael Rodriguez-Ramos (ESP) d. (WC)Ruan Gustavo Barbosa-Lopes (BRA) 6-3 6-0
Abraham Gonzalez (ESP) d. (12)Jamie Feaver (GBR) 6-2 7-6(4)
Ante Pavic (CRO) d. (2)Denis Molcianov (UKR) 0-6 6-3 6-4
Kevin Barragao (POR) d. Manuel Cavaco (POR) 6-1 6-3
Roberto Ortega-Olmedo (ESP) d. Octavian Nicodim (ROU) 6-4 2-6 6-1
Michel Meijer (NED) d. (14)Costin Paval (ROU) 7-6(4) 6-1
(3)Trystan Meniane (FRA) d. Goncalo Falcao (POR) 6-0 6-3
(WC)Gregor Repina (SLO) d. Jan Blecha (CZE) 6-3 6-4
Serinho Wijdenbosch (NED) d. Jorge Hernando-Ruano (ESP) 6-4 6-4
(11)Michal Konecny (CZE) d. Patrik Rosenholm (SWE) 6-2 6-1
(4)Tim Goransson (SWE) d. Alejandro Garcia-Ferrero (ESP) 6-1 6-0
David Nylen (SWE) d. Guy Michelevitz (ISR) 6-3 6-0
Thomas Kromann (DEN) d. (WC)Joao Camara (BRA) 6-3 6-3
(15)Bas van der Valk (NED) d. (WC)Anders Lindstrom (1988) (SWE) 6-2 6-3
(5)Roman Kutac (CZE) d. Daniel Lagendaal (NED) 6-0 6-0
Kevin Botti (FRA) d. (WC)Manuel Marcelo (POR) 6-2 6-4
Jacob Melskens (DEN) d. Andrei Daraban (ROU) 6-3 6-4
(9)Adolfo Gomez-Pinter (ESP) d. Alberto Rodriguez-Cervantes (ESP) 6-1 6-2
(6)Enrico Iannuzzi (ITA) d. Pedro Sousa (POR) 4-6 6-2 6-3
Idan Rosenberg (ISR) d. Vitor Requiao (BRA) 2-1 ret.
Juan Beaus (ESP) d. (WC)Roque Rocha (POR) 6-4 6-0
(10)Marcel Miron (ROU) d. Jesus San Roman (ESP) 3-6 6-3 7-6(14)
(7)Victor Ionita (ROU) d. Milos Sekulic (SWE) 6-2 6-1
Rasmus Moller (DEN) d. Andrew Hamar (GBR) 6-2 6-3
Serguei Tarasevitch (BLR) d. Matthew Bright (GBR) 6-0 6-0
(13)Dylan Sessagesimi (SUI) d. Ivan Arenas (ESP) 6-0 6-2
(8)Thomas Schoorel (NED) d. Andoni Vivanco (ESP) 3-6 6-3 7-6(4)
Ilya Belyaev (RUS) d. Tiago Godinho (POR) 6-4 6-4
Deni Zmak (CRO) d. (WC)Artur Khachatryan (ARM) 6-3 6-2
(16)Arvid Puranen (SWE) d. Pablo Illodo (ESP) 6-3 6-0

Second Round
(1)Alessandro Da Col (ITA) d. Tom Moore (AUS) 6-0 6-0
Abraham Gonzalez (ESP) d. Ismael Rodriguez-Ramos (ESP) 6-1 6-1
Ante Pavic (CRO) d. Kevin Barragao (POR) 6-1 7-5
Michel Meijer (NED) d. Roberto Ortega-Olmedo (ESP) 6-2 6-3
(3)Trystan Meniane (FRA) d. (WC)Gregor Repina (SLO) 6-1 6-2
(11)Michal Konecny (CZE) d. Serinho Wijdenbosch (NED) 6-2 6-4
(4)Tim Goransson (SWE) d. David Nylen (SWE) 6-2 6-2
(15)Bas van der Valk (NED) d. Thomas Kromann (DEN) 6-1 6-3
(5)Roman Kutac (CZE) d. Kevin Botti (FRA) 6-2 6-3
Jacob Melskens (DEN) d. (9)Adolfo Gomez-Pinter (ESP) 6-4 6-3
(6)Enrico Iannuzzi (ITA) d. Idan Rosenberg (ISR) 7-6(3) 1-6 6-2
Juan Beaus (ESP) d. (10)Marcel Miron (ROU) 6-3 6-2
(7)Victor Ionita (ROU) d. Rasmus Moller (DEN) 6-0 6-2
(13)Dylan Sessagesimi (SUI) d. Serguei Tarasevitch (BLR) 6-2 6-1
(8)Thomas Schoorel (NED) d. Ilya Belyaev (RUS) 6-4 6-1
(16)Arvid Puranen (SWE) d. Deni Zmak (CRO) 6-3 6-2

Qualifying Round
Monday...
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Re: Portugal F2 [January 21| Albufeira| Hard]

Qualifying Round
(1)Alessandro Da Col (ITA) d. Abraham Gonzalez (ESP) 6-4 6-4
Michel Meijer (NED) d. Ante Pavic (CRO) 6-3 6-3
(3)Trystan Meniane (FRA) d. (11)Michal Konecny (CZE) 6-2 6-4
(15)Bas van der Valk (NED) d. (4)Tim Goransson (SWE) 7-5 6-2
(5)Roman Kutac (CZE) d. Jacob Melskens (DEN) 6-3 6-3
Juan Beaus (ESP) d. (6)Enrico Iannuzzi (ITA) 6-3 7-6(5)
(7)Victor Ionita (ROU) d. (13)Dylan Sessagesimi (SUI) 6-2 7-6(4)
(8)Thomas Schoorel (NED) d. (16)Arvid Puranen (SWE) 3-6 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Re: Portugal F2 [January 21| Albufeira| Hard]

First Round
(1)Louk Sorensen (IRL) d. (WC)Abdulla Hajji (QAT) 6-1 6-2
(q)Michel Meijer (NED) d. Julien Maes (FRA) 6-3 6-1
(q)Alessandro Da Col (ITA) d. (WC)Kevin McDuffee (USA) 6-0 6-2
(7)Daniele Giorgini (ITA) d. (q)Juan Beaus (ESP) 6-2 6-2
(q)Thomas Schoorel (NED) d. (3)Alexander Slabinsky (GBR) 7-6(5) 6-3
Artem Sitak (RUS) d. (q)Bas van der Valk (NED) 6-2 6-1
(SE)Pierre Metenier (FRA) d. Vladislav Bondarenko (UKR) 6-1 6-2
Boy Westerhof (NED) d. (8)Jonathan Eysseric (FRA) 6-2 6-2
Benoit Paire (FRA) d. (5)Cesar Ferrer (ESP) 6-2 6-4
Marco Pedrini (ITA) d. (SE)Vladislav Klymenko (UKR) 0-6 6-4 6-2
(q)Victor Ionita (ROU) d. (WC)Artur Romanowski (POL) 6-2 6-2
(4)Nick van der Meer (NED) d. (q)Roman Kutac (CZE) 6-0 6-2
(6)Dacian Craciun (ROU) d. Alexander Yarmola (UKR) 6-3 6-2
Erik Chvojka (CAN) d. (WC)Jose Ricardo Nunes (POR) 6-4 2-6 6-2
Andrei Mlendea (ROU) d. Mathieu Guenat (SUI) 1-6 6-0 7-5
(q)Trystan Meniane (FRA) d. (2)Joshua Goodall (GBR) 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Re: Portugal F2 [January 21| Albufeira| Hard]

First Round
(1)Alessandro Da Col/Marco Pedrini (ITA) d. Joshua Goodall/Alexander Slabinsky (GBR) 6-4 6-0
Vladislav Bondarenko/Alexander Yarmola (UKR) d. (WC)Vladislav Klymenko/Denis Molcianov (UKR) 6-3 1-6 (11-9)
Dacian Craciun/Victor Ionita (ROU) d. (4)(WC)Oscar Burrieza/Nikolay Nesterov (ESP/RUS) 3-6 6-2 (10-6)
Pierre Metenier/Artem Sitak (FRA/RUS) d. Mathieu Guenat/Dylan Sessagesimi (SUI) 4-6 6-1 (10-7)
Julien Maes/Trystan Meniane (FRA) d. Jonathan Eysseric/Benoit Paire (FRA) 7-6(2) 6-4
Thomas Schoorel/Nick van der Meer (NED) d. (3)Marcel Miron/Andrei Mlendea (ROU) 6-2 5-7 (10-6)
(WC)Robert Gustafsson/Rickard Holmstrom (SWE) d. Bas van der Valk/Boy Westerhof (NED) 6-4 6-4
(2)Daniele Giorgini/Enrico Iannuzzi (ITA) d. Cesar Ferrer/Adolfo Gomez-Pinter (ESP) 4-6 6-3 (10-8)
 

·
Registered
Joined
·
5,200 Posts
Re: Portugal F2 [January 21| Albufeira| Hard]

Good luck to the Dutch
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,208 Posts
Re: Portugal F2 [January 21| Albufeira| Hard]

:rocker: Thomas Schoorel

Goodall :eek:
 

·
Registered
Joined
·
5,200 Posts
Re: Portugal F2 [January 21| Albufeira| Hard]

schoorel vd meer meijer lost, westerhof won

schoorel :(
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,208 Posts
Re: Portugal F2 [January 21| Albufeira| Hard]

SECOND ROUND:

Louk Sorensen IRL [1]
beat Michel Meijer NED [Q] | Walkover
Alessandro Da Col ITA [Q] beat Daniele Giorgini ITA [7] | 6-4 6-2
Artem Sitak RUS beat Thomas Schoorel NED [Q] | 6-2 6-2
Boy Westerhof NED beat Pierre Metenier FRA [SE] | 6-1 0-6 6-3

Benoît Paire FRA beat Marco Pedrini ITA | 7-6 (3) 3-6 6-3
Victor Ionita ROU [Q] beat Nick van der Meer NED [4] | 6-2 6-2
Erik Chvojka CAN beat Dacian Craciun ROU [6] | 7-5 1-6 7-6 (3)
Trystan Meniane FRA [Q] beat Andrei Mlendea ROU | 6-3 5-7 7-6 (6)
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,208 Posts
Re: Portugal F2 [January 21| Albufeira| Hard]

:( Thomas
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,208 Posts
Re: Portugal F2 [January 21| Albufeira| Hard]

QUARTER FINALS:

Louk Sorensen IRL [1]
vs. Alessandro Da Col ITA [Q]
Artem Sitak RUS vs. Boy Westerhof NED
Benoît Paire FRA vs. Victor Ionita ROU [Q]
Erik Chvojka CAN vs. Trystan Meniane FRA [Q]
 

·
Registered
Joined
·
651 Posts
Re: Portugal F2 [January 21 | Albufeira | Hard]

C'mon Louk!
 

·
Registered
Joined
·
651 Posts
Re: Portugal F2 [January 21 | Albufeira | Hard]

Quarterfinal

Louk SORENSEN (IRL) (1) defeated Alessandro DA COL (ITA) 6-3 6-2
Artem SITAK (RUS) defeated Boy WESTERHOF (NED) 6-3 7-6(3)
Victor IONITA (ROU) defeated Benoit PAIRE (FRA) 6-2 6-7(6) 6-3
Erik CHVOJKA (CAN) defeated Trystan MENIANE (FRA) 7-5 6-2
 

·
Registered
Joined
·
651 Posts
Re: Portugal F2 [January 21 | Albufeira | Hard]

Semifinal

Louk SORENSEN (IRL) (1) Vs Artem SITAK (RUS)
Victor IONITA (ROU) Vs Erik CHVOJKA (CAN)
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,208 Posts
Re: Portugal F2 [January 21 | Albufeira | Hard]

Boy :(
 

·
MONSOON season.
Joined
·
82,208 Posts
Re: Portugal F2 [January 21 | Albufeira | Hard]

FINAL

Victor Ionita ROU [Q] beat Louk Sorensen IRL [1] | 2-6 7-6 (1) 6-2
 
1 - 20 of 20 Posts
Top