Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
PORTUGAL F19

City : Idanha-a-Nova, Portugal
Date : 01-07 October 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Joao Monteiro (POR)

Entry List

1 Joao MONTEIRO (POR) 392
2 Fred GIL (POR) 436
3 Tiago CACAO (POR) 489
4 Ryan SHANE (USA) 500
5 Jonas MERCKX (BEL) 514
6 Franco Emanuel EGEA (ARG) 584
7 Maksim TIKHOMIROV (USA) 810
8 Raphael BALTENSPERGER (SUI) 835
9 Simon CARR (IRL) 996
10 Francisco CABRAL (POR) 1046
11 Adil KALYANPUR (IND) 1090
12 Jorge BLANCO GUADALUPE (ESP) 1193
13 Justin BUTSCH (USA) 1229
14 Luis FARIA (POR) 1267
15 Pedro VIVES MARCOS (ESP) 1291
16 Miguel SEMEDO (POR) 1388
17 Goncalo FALCAO (POR) 1443
18 Pedro Gabriel RODRIGUES (BRA) 1521
19 Tomislav Edward PAPAC (AUS) 1615
20 Patrik HARTMEIER (SUI) 1700

21 (Q) Igor SAO THIAGO (BRA) 1793
22 (Q) Lawrence BATALJIN (AUS) 1867
23 (Q) Simao ALVES (POR)
24 (Q) Filipe BRANDAO (BRA)
25 (Q) Goncalo FERREIRA (POR)
26 (Q) Joao GRACA (POR)
27 (Q) Afonso SALGADO (POR)
28 (Q) Alejandro SEDENO NIETO (ESP)

29 (wc) Fabio COELHO (POR) 1706
30 (wc) Martim LEOTE PRATA (POR) 1994
31 (wc) Tomas ALMEIDA (POR)
32 (wc) Tim VAN DER HORST (NED)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Portugal F19 [October 01 | Idanha-a-Nova | Hard]

Qualifying Draw

1st Round

Pedro Araujo (POR/1/wc) vs. Bye
Afonso Salgado (POR) d. Luis Octavio Dos Santos Gouveia (POR) 6-1 6-0
Eduardo Lobo Da Rosa De Almeida (BRA) d. Bernardo Gandara (POR) 6-4 6-2
Russell Henderson (GBR) vs. Bye

Maximilian Gatev (SUI/2) vs. Bye
Filipe Brandao (BRA) d. Yanik Kaelin (SUI) 6-3 6-3
Simone Camposeo (ITA) d. Francisco Fernandes (POR) 6-0 6-0
Tiago Sousa (POR) vs. Bye

Igor Sao Thiago (BRA/3) vs. Bye
Joao Ferreira (POR) d. Bento Masrelim Araujo (BRA) 6-2 6-3
Manuel Goncalves (POR) d. Joao Varao (POR) 6-0 6-2
Carlos Fernandez-Ventura (ESP) vs. Bye

Lawrence Bataljin (AUS/4) vs. Bye
Marco Wright (GBR) d. Roman Revkov (RUS) 6-2 6-1
Victor Gurevich (USA) d. Fernando André (ANG) 6-3 6-3
Pedro Graça (POR) vs. Bye

Fernando Gouveia (POR) vs. Bye
Illia Stoliar (UKR) d. Leandro Petrocchi Mattar (BRA) 6-3 6-3
Alejandro Sedeno Nieto (ESP) d. Ethan Tulliani (AUS) 6-4 3-6 6-3
Joao Goncalves (POR) vs. Bye

Tomas Roll (POR) vs. Bye
Antonio Pedro Pragana (POR) d. Bhanu Suthar (IND/wc) 6-0 6-0
Simao Alves (POR) d. André Rodeia (POR) 6-4 6-2
Paulo Fernandes (POR) vs. Bye

Joao Leal (POR) vs. Bye
Bernardo Serra Vieira (POR) d. Bernardo Lemos Gomes (POR) 6-2 6-2
Joao Graça (POR) d. John Harrison Richmond (USA) 6-4 6-2
Maximilian Leonczynski (GER) vs. Bye

Eduardo Morais (ANG) vs. Bye
Carlos Fernandez-Espinar (ESP) d. Henrique Brancal (POR) 6-2 6-1
Danail Banov (BUL) d. Bernardo Roque (POR) 6-2 3-6 6-3
Goncalo Ferreira (POR) d. Maximiliano Roman Mayorga (CHI) 6-2 6-1


2nd Round

Afonso Salgado (POR) d. Pedro Araujo (POR/1/wc) 6-7(6) 6-1 6-2
Eduardo Lobo Da Rosa De Almeida (BRA) d. Russell Henderson (GBR) 6-7(2) 7-6(5) 1-0 ret.

Filipe Brandao (BRA) d. Maximilian Gatev (SUI/2) 6-2 6-3
Simone Camposeo (ITA) d. Tiago Sousa (POR) 6-1 6-1

Igor Sao Thiago (BRA/3) d. Joao Ferreira (POR) 6-0 6-2
Manuel Goncalves (POR) d. Carlos Fernandez-Ventura (ESP) 6-0 6-0

Lawrence Bataljin (AUS/4) d. Marco Wright (GBR) 6-3 6-3
Pedro Graça (POR) d. Victor Gurevich (USA) 6-4 6-4

Illia Stoliar (UKR) d. Fernando Gouveia (POR) 6-1 6-0
Alejandro Sedeno Nieto (ESP) d. Joao Goncalves (POR) 6-1 6-3

Antonio Pedro Pragana (POR) d. Tomas Roll (POR) 6-3 7-5
Simao Alves (POR) d. Paulo Fernandes (POR) 5-7 6-4 6-4

Bernardo Serra Vieira (POR) d. Joao Leal (POR) w.o
Joao Graça (POR) d. Maximilian Leonczynski (GER) 6-0 6-0

Carlos Fernandez-Espinar (ESP) d. Eduardo Morais (ANG) 6-4 4-6 6-3
Goncalo Ferreira (POR) d. Danail Banov (BUL) 6-1 6-3


Final Round

Afonso Salgado (POR) d. Eduardo Lobo Da Rosa De Almeida (BRA) 6-3 6-1
Filipe Brandao (BRA) d. Simone Camposeo (ITA) 6-2 6-2
Igor Sao Thiago (BRA/3) d. Manuel Goncalves (POR) 7-5 6-3
Lawrence Bataljin (AUS/4) d. Pedro Graça (POR) 2-6 6-2 6-2
Alejandro Sedeno Nieto (ESP) d. Illia Stoliar (UKR) 4-6 7-6(3) 6-3
Simao Alves (POR) d. Antonio Pedro Pragana (POR) 6-1 7-5
Joao Graça (POR) d. Bernardo Serra Vieira (POR) 6-3 6-0
Goncalo Ferreira (POR) d. Carlos Fernandez-Espinar (ESP) 6-3 1-6 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Portugal F19 [October 01 | Idanha-a-Nova | Hard]

Doubles

1st Round

F.Cabral / F.Gil (POR/1) d. M.Gatev / A.Kalyanpur (SUI/IND) 7-5 6-3
D.Banov / M.Semedo (BUL/POR) d. I.Sao Thiago / M.Wright (BRA/GBR) 6-2 6-4
J.Butsch / R.Shane (USA) d. P.Rodrigues / A.Salgado (BRA/POR) 6-7(7) 6-2 10-8
L.Faria / M.Leote Prata (POR/4) d. J.Blanco Guadalupe / C.Fernandez-Ventura (ESP) 6-2 3-0 ret.

L.Bataljin / T.Papac (AUS) d. V.Gurevich / M.Tikhomirov (USA/3) 7-6(4) 5-7 10-5
R.Baltensperger / G.Falcao (SUI/POR) d. H.Brancal / T.Van Der Horst (POR/NED/wc) 6-2 6-2
F.Coelho / J.Graça (POR/wc) d. S.Alves / G.Ferreira (POR/wc) 6-3 6-4
F.Brandao / P.Vives Marcos (BRA/ESP) d. F.Egea / J.Merckx (ARG/BEL/2) 6-4 6-4


Quarterfinal

F.Cabral / F.Gil (POR/1) d. D.Banov / M.Semedo (BUL/POR) 6-4 6-4
J.Butsch / R.Shane (USA) d. L.Faria / M.Leote Prata (POR/4) 6-4 6-2
R.Baltensperger / G.Falcao (SUI/POR) d. L.Bataljin / T.Papac (AUS) 7-6(2) 6-4
F.Brandao / P.Vives Marcos (BRA/ESP) d. F.Coelho / J.Graça (POR/wc) 6-3 6-0


Semifinal

F.Cabral / F.Gil (POR/1) d. J.Butsch / R.Shane (USA) 7-6(0) 6-3
F.Brandao / P.Vives Marcos (BRA/ESP) d. R.Baltensperger / G.Falcao (SUI/POR) 4-6 7-6(5) 10-4


FINAL

F.Cabral / F.Gil (POR/1) d. F.Brandao / P.Vives Marcos (BRA/ESP) 7-6(5) 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Portugal F19 [October 01 | Idanha-a-Nova | Hard]

Main Draw

1st Round

Joao Monteiro (POR/1) d. Fabio Coelho (POR/wc) 6-3 6-1
Tim Van Der Horst (NED/wc) d. Goncalo Ferreira (POR/Q) 6-4 6-4
Jorge Blanco Guadalupe (ESP) d. Francisco Cabral (POR) 6-4 7-5
Joao Graça (POR/Q) d. Maksim Tikhomirov (USA/7) 3-0 ret.

Tiago Cacao (POR/3) d. Luis Faria (POR) 6-4 6-2
Filipe Brandao (BRA/Q) d. Simon Carr (IRL) 6-2 5-7 6-4
Adil Kalyanpur (IND) d. Miguel Semedo (POR) 6-2 7-5
Raphael Baltensperger (SUI/8) d. Patrik Hartmeier (SUI) 6-3 6-2

Franco Emanuel Egea (ARG/6) d. Lawrence Bataljin (AUS/Q) 4-6 6-3 6-1
Justin Butsch (USA) d. Alejandro Sedeno Nieto (ESP/Q) 6-0 6-1
Afonso Salgado (POR/Q) d. Simao Alves (POR/Q) 6-3 6-4
Ryan Shane (USA/4) d. Tomislav Edward Papac (AUS) 6-3 6-3

Jonas Merckx (BEL/5) d. Martim Leote Prata (POR/wc) 6-3 6-3
Pedro Vives Marcos (ESP) d. Pedro Gabriel Rodrigues (BRA) 6-1 6-0
Igor Sao Thiago (BRA/Q) d. Goncalo Falcao (POR) 6-2 2-6 7-5
Fred Gil (POR/2) d. Tomas Almeida (POR/wc) 6-0 6-3


2nd Round

Joao Monteiro (POR/1) d. Tim Van Der Horst (NED/wc) 6-4 6-2
Jorge Blanco Guadalupe (ESP) d. Joao Graça (POR/Q) 7-6(3) 6-4
Tiago Cacao (POR/3) d. Filipe Brandao (BRA/Q) 6-4 6-2
Raphael Baltensperger (SUI/8) d. Adil Kalyanpur (IND) 6-1 4-1 ret.

Franco Emanuel Egea (ARG/6) d. Justin Butsch (USA) 6-1 7-6(5)
Ryan Shane (USA/4) d. Afonso Salgado (POR/Q) 6-2 6-4
Jonas Merckx (BEL/5) d. Pedro Vives Marcos (ESP) 4-6 6-3 6-2
Fred Gil (POR/2) d. Igor Sao Thiago (BRA/Q) 6-1 6-0


Quarterfinal

Joao Monteiro (POR/1) d. Jorge Blanco Guadalupe (ESP) 6-2 1-6 6-1
Raphael Baltensperger (SUI/8) d. Tiago Cacao (POR/3) 6-3 6-2
Ryan Shane (USA/4) d. Franco Emanuel Egea (ARG/6) 3-6 6-4 7-6(6)
Fred Gil (POR/2) d. Jonas Merckx (BEL/5) 6-1 2-0 ret.


Semifinal

Joao Monteiro (POR/1) d. Raphael Baltensperger (SUI/8) 6-4 6-4
Fred Gil (POR/2) d. Ryan Shane (USA/4) 6-3 6-2


FINAL

Fred Gil (POR/2) d. Joao Monteiro (POR/1) 6-2 7-5
 
1 - 4 of 4 Posts
Top