Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
PERU F2

City : Lima, Peru
Date : 18-24 December 2017
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Daniel Elahi GALAN (COL) 291
2 Daniel DUTRA DA SILVA (BRA) 332
3 Joao Pedro SORGI (BRA) 342
4 Juan Pablo VARILLAS (PER) 473
5 Matias Franco DESCOTTE (ARG) 569
6 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) 599
7 Federico ZEBALLOS (BOL) 624
8 Wilson LEITE (BRA) 625
9 Fernando ROMBOLI (BRA) 646
10 Matias ZUKAS (ARG) 660
11 Jeffrey John WOLF (USA) 663
12 Marcelo Tomas BARRIOS VERA (CHI) 720
13 Mauricio ECHAZU (PER) 765
14 Igor MARCONDES (BRA) 780
15 Jorge Brian PANTA (PER) 892
16 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 980
17 Ignacio MONZON (ARG) 1073
18 Nicolas ALVAREZ (PER) 1088
19 Junior Alexander ORE (USA) 1141
20 Esteban BRUNA (CHI) 1149

21 (Q) Boris ARIAS (BOL) 1110
22 (Q) Alejandro MENDOZA (BOL) 1410
23 (Q) Fermin TENTI (ARG) 1417
24 (Q) Antonio PRUNER NETO (BRA) 1610
25 (Q) Felipe GARLA (BRA) 1705
26 (Q) Duilio BERETTA (PER)
27 (Q) Peter BERTRAN (DOM)
28 (Q) Duilio VALLEBUONA (PER)

29 (wc) Alexander MERINO (PER) 1413
30 (wc) Arklon HUERTAS DEL PINO (PER) 1701
31 (wc) Guillermo CABRERA (PER)
32 (wc) Juan Jose ROSAS (PER)
 

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Peru F2 [December 18 | Lima | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Boris Arias (BOL/1) vs. Bye
Gonzalo Juarez (ARG) d. Mauricio Gutierrez (PER) 6-0 4-6 6-3
Wilfredo Gherson Pino Quijano (PER) d. Felipe Santamaria (COL) 4-6 6-0 6-2
Juan Pablo Becker (ARG) d. Hector Nieto (PER) 6-0 6-0

Juan Pablo Grassi Mazzuchi (ARG/2) vs. Bye
Alonso Garcia (PER) d. José Luis Claro (PER) 6-3 6-2
Peter Bertran (DOM) d. Jorge Manzur (PER) 6-2 6-1
Rodrigo Del Carpio Davila (PER/wc) d. Rhisto Bartolo Vargas (PER) 6-0 6-3

Alejandro Mendoza (BOL/3) vs. Bye
Joao Giannella (BRA) d. Piero Rios Del Castillo (PER) 6-4 6-1
Luis Miguel Gordillo (PER/wc) d. William Schneider (USA) 6-4 6-3
Rodrigo Sanchez (PER) d. Lucas Farfan (ARG) 6-1 6-2

Enrique Bogo (BRA/4) vs. Bye
André Ku Meza (PER) d. Ignacio Gonzales Borghi (ARG) 6-1 6-1
Duilio Vallebuona (PER/wc) d. Alexander Christopher Von Kruger (CHI) 6-0 6-1
Guillermo Aracena (CHI) vs. Bye

Fermin Tenti (ARG/5) vs. Bye
Carlos Arana (PAN) d. Guillermo Reyes (PER/wc) 6-1 6-1
Facundo Manuel Vauthay (ARG) d. Felipe Flach (BRA) 7-5 6-4
Jose Gustavo Siles Diaz (PER) vs. Bye

Antonio Pruner Neto (BRA/6) vs. Bye
Daniel Echeverry (CHI) d. Jorge Adair Bartra Quispe (PER) 6-4 6-1
Takeshi Taco (PER) d. Mario Erickson Minaya Parra (PER) 6-1 6-1
Samuel Guarin (COL) vs. Bye

Felipe Garla (BRA/7) vs. Bye
Felipe Derdoy (ARG) d. Jacob Israel Ramos Vaquez (PER/wc) 6-2 4-6 6-2
Alfredo Alexander Huamani Tello (PER) d. Daniel Vinces Jimenez (PER) 6-7(6) 6-3 6-2
Matheus Trevisan Rezende (BRA) vs. Bye

Igor Sao Thiago (BRA/8) vs. Bye
Marcos Felice (ARG) d. Diego Tapia (PER/wc) 6-3 6-0
Duilio Beretta (PER) d. Franco Best (PER) 6-0 6-0
Ignacio Carou (ARG/9) vs. Bye


2nd Round

Boris Arias (BOL/1) d. Gonzalo Juarez (ARG) 6-0 6-0
Wilfredo Gherson Pino Quijano (PER) d. Juan Pablo Becker (ARG) 6-2 6-1

Juan Pablo Grassi Mazzuchi (ARG/2) d. Alonso Garcia (PER) 6-0 6-0
Peter Bertran (DOM) d. Rodrigo Del Carpio Davila (PER/wc) 6-0 6-0

Alejandro Mendoza (BOL/3) d. Joao Giannella (BRA) 6-0 6-4
Rodrigo Sanchez (PER) d. Luis Miguel Gordillo (PER/wc) 6-2 6-1

Enrique Bogo (BRA/4) d. André Ku Meza (PER) 7-5 7-6(0)
Duilio Vallebuona (PER/wc) d. Guillermo Aracena (CHI) 6-1 6-1

Fermin Tenti (ARG/5) d. Carlos Arana (PAN) 6-0 6-0
Facundo Manuel Vauthay (ARG) d. Jose Gustavo Siles Diaz (PER) 6-3 6-2

Antonio Pruner Neto (BRA/6) d. Daniel Echeverry (CHI) 7-6(6) 4-6 6-3
Takeshi Taco (PER) d. Samuel Guarin (COL) 3-6 6-0 6-1

Felipe Garla (BRA/7) d. Felipe Derdoy (ARG) 6-4 6-2
Matheus Trevisan Rezende (BRA) d. Alfredo Alexander Huamani Tello (PER) 7-6(5) 6-1

Marcos Felice (ARG) d. Igor Sao Thiago (BRA/8) 2-6 7-6(2) 6-1
Duilio Beretta (PER) d. Ignacio Carou (ARG/9) 6-1 6-4


Final Round

Boris Arias (BOL/1) d. Wilfredo Gherson Pino Quijano (PER) 4-6 7-5 6-3
Peter Bertran (DOM) d. Juan Pablo Grassi Mazzuchi (ARG/2) 5-7 7-6(4) 7-5
Alejandro Mendoza (BOL/3) d. Rodrigo Sanchez (PER) 6-3 6-2
Duilio Vallebuona (PER/wc) d. Enrique Bogo (BRA/4) 7-6(3) 6-2
Fermin Tenti (ARG/5) d. Facundo Manuel Vauthay (ARG) 6-0 6-2
Antonio Pruner Neto (BRA/6) d. Takeshi Taco (PER) 7-6(0) 6-2
Felipe Garla (BRA/7) d. Matheus Trevisan Rezende (BRA) 6-0 6-1
Duilio Beretta (PER) d. Marcos Felice (ARG) 6-1 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Peru F2 [December 18 | Lima | Clay]

Doubles

1st Round

M.Descotte / F.Romboli (ARG/BRA/1) d. I.Monzon / F.Tenti (ARG) 6-3 6-1
J.Ore / J.Panta (USA/PER) d. I.Carou / J.Grassi Mazzuchi (ARG) 6-3 4-6 10-8
I.Marcondes / A.Pruner Neto (BRA) d. V.Chaw / D.Vallebuona (PER/wc) 6-2 6-4
D.Beretta / A.Huertas Del Pino (PER/wc) d. O.Gutierrez / W.Leite (BRA/3) 6-2 7-5

D.Dutra da Silva / E.Russi (BRA/4) d. N.Arreche / A.Merino (ARG/PER) 6-2 5-7 10-7
N.Alvarez / J.Varillas (PER) d. G.Aracena / R.Castro Aravena (CHI) 6-0 6-0
G.Cabrera / J.Rosas (PER/wc) d. E.Bogo / F.Garla (BRA) 6-4 6-4
B.Arias / F.Zeballos (BOL/2) d. E.Bruna / D.Echeverry (CHI) 6-2 6-3


Quarterfinal

J.Ore / J.Panta (USA/PER) d. M.Descotte / F.Romboli (ARG/BRA/1) 6-3 6-1
D.Beretta / A.Huertas Del Pino (PER/wc) d. I.Marcondes / A.Pruner Neto (BRA) 6-4 7-6(5)
D.Dutra da Silva / E.Russi (BRA/4) d. N.Alvarez / J.Varillas (PER) w.o
B.Arias / F.Zeballos (BOL/2) d. G.Cabrera / J.Rosas (PER/wc) 6-0 6-4


Semifinal

J.Ore / J.Panta (USA/PER) d. D.Beretta / A.Huertas Del Pino (PER/wc) 7-5 6-3
B.Arias / F.Zeballos (BOL/2) d. D.Dutra da Silva / E.Russi (BRA/4) 6-4 6-4


FINAL

J.Ore / J.Panta (USA/PER) d. B.Arias / F.Zeballos (BOL/2) 6-1 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,352 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Peru F2 [December 18 | Lima | Clay]

Main Draw

1st Round

Daniel Elahi Galan (COL/1) d. Jorge Brian Panta (PER) 6-3 6-2
Fernando Romboli (BRA) d. Juan Jose Rosas (PER/wc) 6-0 6-3
Nicolas Alvarez (PER) d. Peter Bertran (DOM/Q) 6-2 4-6 6-1
Oscar José Gutierrez (BRA/6) d. Jeffrey John Wolf (USA) 7-5 4-6 6-1

Mauricio Echazu (PER) d. Joao Pedro Sorgi (BRA/3) 6-1 6-2
Junior Alexander Ore (USA) d. Igor Marcondes (BRA) 7-5 7-5
Arklon Huertas Del Pino (PER/wc) d. Antonio Pruner Neto (BRA/Q) 6-1 6-0
Matias Franco Descotte (ARG/5) d. Fermin Tenti (ARG/Q) 6-4 6-2

Federico Zeballos (BOL/7) d. Guillermo Cabrera (PER/wc) 3-6 6-1 6-3
Matias Zukas (ARG) d. Alexander Merino (PER/wc) 6-2 6-2
Felipe Garla (BRA/Q) d. Boris Arias (BOL/Q) 7-6(5) 7-5
Juan Pablo Varillas (PER/4) d. Duilio Vallebuona (PER/Q) 6-3 6-3

Duilio Beretta (PER/Q) d. Wilson Leite (BRA/8) 6-2 7-6(3)
Ignacio Monzon (ARG) d. Esteban Bruna (CHI) 7-5 3-6 7-5
Nicolas Alberto Arreche (ARG) d. Alejandro Mendoza (BOL/Q) 3-6 6-3 6-2
Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) d. Daniel Dutra da Silva (BRA/2) 7-6(4) 6-2


2nd Round

Daniel Elahi Galan (COL/1) d. Fernando Romboli (BRA) 7-6(0) 6-3
Oscar José Gutierrez (BRA/6) d. Nicolas Alvarez (PER) w.o
Junior Alexander Ore (USA) d. Mauricio Echazu (PER) 7-5 6-1
Matias Franco Descotte (ARG/5) d. Arklon Huertas Del Pino (PER/wc) 6-4 7-5

Matias Zukas (ARG) d. Federico Zeballos (BOL/7) 7-6(3) 6-3
Juan Pablo Varillas (PER/4) d. Felipe Garla (BRA/Q) 6-3 6-2
Duilio Beretta (PER/Q) d. Ignacio Monzon (ARG) 6-4 6-4
Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) d. Nicolas Alberto Arreche (ARG) 6-4 6-4


Quarterfinal

Oscar José Gutierrez (BRA/6) d. Daniel Elahi Galan (COL/1) 2-6 6-2 7-6(6)
Junior Alexander Ore (USA) d. Matias Franco Descotte (ARG/5) 7-6(5) 6-2
Matias Zukas (ARG) d. Juan Pablo Varillas (PER/4) 7-6(3) 1-6 6-3
Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) d. Duilio Beretta (PER/Q) 6-2 4-6 6-2


Semifinal

Oscar José Gutierrez (BRA/6) d. Junior Alexander Ore (USA) 1-6 7-6(8) 6-2
Matias Zukas (ARG) d. Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) 0-6 6-4 6-3


FINAL

Matias Zukas (ARG) d. Oscar José Gutierrez (BRA/6) 6-4 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top