Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,316 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
PERU F1

City : Lima, Peru
Date : 11-17 December 2017
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Michael LINZER (AUT) 275
2 Daniel Elahi GALAN (COL) 286
3 Joao Pedro SORGI (BRA) 318
4 Daniel DUTRA DA SILVA (BRA) 354
5 Juan Pablo VARILLAS (PER) 439
6 Matias Franco DESCOTTE (ARG) 558
7 Orlando LUZ (BRA) 589
8 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA) 595
9 Matias ZUKAS (ARG) 612
10 Federico ZEBALLOS (BOL) 627
11 Fernando ROMBOLI (BRA) 646
12 Jeffrey John WOLF (USA) 661
13 Wilson LEITE (BRA) 695
14 Marcelo Tomas BARRIOS VERA (CHI) 722
15 Mauricio ECHAZU (PER) 765
16 Igor MARCONDES (BRA) 782
17 Jorge Brian PANTA (PER) 971
18 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 1007
19 Nicolas ALVAREZ (PER) 1078
20 Esteban BRUNA (CHI) 1106

21 (Q) Ignacio MONZON (ARG) 1073
22 (Q) Boris ARIAS (BOL) 1222
23 (Q) Alejandro MENDOZA (BOL) 1403
24 (Q) Antonio PRUNER NETO (BRA) 1613
25 (Q) Duilio BERETTA (PER)
26 (Q) Wilfredo GHERSON PINO QUIJANO (PER)
27 (Q) Rodrigo SANCHEZ (PER)
28 (Q) Duilio VALLEBUONA (PER)

29 (wc) Junior Alexander ORE (USA) 1146
30 (wc) Alexander MERINO (PER) 1409
31 (wc) Arklon HUERTAS DEL PINO (PER) 1707
32 (wc) Sebastian RODRIGUEZ (PER)
 

·
Moderator
Joined
·
15,316 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Peru F1 [December 11 | Lima | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Ignacio Monzon (ARG/1) vs. Bye
Takeshi Taco (PER) d. Alexander Christopher Von Kruger (CHI) 6-1 6-1
Felipe Garla (BRA) d. Jose Gustavo Siles Diaz (PER) 6-1 6-0
Matheus Trevisan Rezende (BRA) vs. Bye

Boris Arias (BOL/2) vs. Bye
Franco Best (PER) d. Piero Rios Del Castillo (PER) 6-4 7-6(3)
Joao Giannella (BRA) d. Rodrigo Del Carpio Davila (PER) 6-4 6-2
Jorge Manzur (PER) vs. Bye

Juan Pablo Grassi Mazzuchi (ARG/3) vs. Bye
Felipe Derdoy (ARG) d. Ignacio Gonzales Borghi (ARG) 6-1 6-2
Duilio Beretta (PER) d. Guillermo Reyes (PER) 6-1 6-0
Felipe Santamaria (COL) vs. Bye

Fermin Tenti (ARG/4) vs. Bye
Rodrigo Sanchez (PER) d. Guillermo Aracena (CHI) 6-2 6-0
Facundo Manuel Vauthay (ARG) d. Rhonzo Olaechea (PER) 6-0 6-1
Alvaro Raposo De Oliveira (PER) d. Jorge Adair Bartra Quispe (PER) 6-3 6-0

Alejandro Mendoza (BOL/5) vs. Bye
Rhisto Bartolo Vargas (PER) d. Alfredo Alexander Huamani Tello (PER) 7-5 6-3
André Ku Meza (PER) d. Daniel Echeverry (CHI) 2-6 7-6(5) 6-3
Mario Erickson Minaya Parra (PER) vs. Bye

Antonio Pruner Neto (BRA/6) vs. Bye
Naim Antonio Jalil Saavedra (CHI) d. Carlos Arana (PAN) 6-4 6-0
Marcos Felice (ARG) d. Nicolas Elias (PER) 6-0 6-0
Daniel Vinces Jimenez (PER) vs. Bye

Igor Sao Thiago (BRA/7) vs. Bye
Duilio Vallebuona (PER) vs. Bye
Juan Pablo Becker (ARG) d. André Suzanne (PER) 6-4 6-4
Felipe Flach (BRA) vs. Bye

Enrique Bogo (BRA/8) vs. Bye
Jacob Israel Ramos Vaquez (PER) vs. Bye
Lucas Farfan (ARG) d. Gonzalo Juarez (ARG) 6-1 7-5
Wilfredo Gherson Pino Quijano (PER) vs. Bye


2nd Round

Ignacio Monzon (ARG/1) d. Takeshi Taco (PER) 6-3 6-4
Felipe Garla (BRA) d. Matheus Trevisan Rezende (BRA) 6-2 6-1

Boris Arias (BOL/2) d. Franco Best (PER) 6-0 6-2
Joao Giannella (BRA) d. Jorge Manzur (PER) 6-1 6-1

Juan Pablo Grassi Mazzuchi (ARG/3) d. Felipe Derdoy (ARG) 6-4 6-4
Duilio Beretta (PER) d. Felipe Santamaria (COL) 6-0 6-1

Rodrigo Sanchez (PER) d. Fermin Tenti (ARG/4) 6-3 6-3
Alvaro Raposo De Oliveira (PER) d. Facundo Manuel Vauthay (ARG) 6-1 6-1

Alejandro Mendoza (BOL/5) d. Rhisto Bartolo Vargas (PER) 6-1 6-1
André Ku Meza (PER) d. Mario Erickson Minaya Parra (PER) 6-1 6-2

Antonio Pruner Neto (BRA/6) d. Naim Antonio Jalil Saavedra (CHI) 6-4 6-3
Marcos Felice (ARG) d. Daniel Vinces Jimenez (PER) 6-3 6-1

Duilio Vallebuona (PER) d. Igor Sao Thiago (BRA/7) 6-4 6-2
Juan Pablo Becker (ARG) d. Felipe Flach (BRA) 6-3 3-6 7-5

Enrique Bogo (BRA/8) d. Jacob Israel Ramos Vaquez (PER) 7-5 6-2
Wilfredo Gherson Pino Quijano (PER) d. Lucas Farfan (ARG) 6-2 6-2


Final Round

Ignacio Monzon (ARG/1) d. Felipe Garla (BRA) 6-4 3-6 6-4
Boris Arias (BOL/2) d. Joao Giannella (BRA) 6-4 6-3
Duilio Beretta (PER) d. Juan Pablo Grassi Mazzuchi (ARG/3) 6-2 6-0
Rodrigo Sanchez (PER) d. Alvaro Raposo De Oliveira (PER) 7-6(4) 6-4
Alejandro Mendoza (BOL/5) d. André Ku Meza (PER) 6-3 6-2
Antonio Pruner Neto (BRA/6) d. Marcos Felice (ARG) 6-1 6-2
Duilio Vallebuona (PER) d. Juan Pablo Becker (ARG) 6-0 6-1
Wilfredo Gherson Pino Quijano (PER) d. Enrique Bogo (BRA/8) 6-4 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
15,316 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Peru F1 [December 11 | Lima | Clay]

Doubles

1st Round

D.Beretta / S.Galdos (PER/wc) d. M.Descotte / F.Romboli (ARG/BRA/1) 6-4 6-4
D.Dutra da Silva / E.Russi (BRA) d. A.Huertas Del Pino / S.Rodriguez (PER/wc) 6-3 6-4
D.Galan / J.Sorgi (COL/BRA) d. A.Pruner Neto / I.Sao Thiago (BRA) 6-4 6-4
O.Luz / I.Marcondes (BRA/4) d. M.Echazu / A.Mendoza (PER/BOL) 6-3 6-3

N.Arreche / A.Merino (ARG/PER) d. O.Gutierrez / W.Leite (BRA/3) 2-6 6-4 10-8
J.Ore / J.Panta (USA/PER) d. W.Gherson Pino Quijano / D.Vallebuona (PER/wc) 6-1 6-4
I.Monzon / F.Tenti (ARG) d. E.Bruna / J.Grassi Mazzuchi (CHI/ARG) 7-5 7-6(5)
B.Arias / F.Zeballos (BOL/2) d. N.Alvarez / J.Varillas (PER) 7-5 6-3


Quarterfinal

D.Dutra da Silva / E.Russi (BRA) d. D.Beretta / S.Galdos (PER/wc) 6-4 2-6 10-6
D.Galan / J.Sorgi (COL/BRA) d. O.Luz / I.Marcondes (BRA/4) 6-4 6-2
J.Ore / J.Panta (USA/PER) d. N.Arreche / A.Merino (ARG/PER) 6-3 7-6(4)
B.Arias / F.Zeballos (BOL/2) d. I.Monzon / F.Tenti (ARG) 6-3 3-6 10-4


Semifinal

D.Galan / J.Sorgi (COL/BRA) d. D.Dutra da Silva / E.Russi (BRA) 6-2 6-3
B.Arias / F.Zeballos (BOL/2) d. J.Ore / J.Panta (USA/PER) 7-6(3) 6-3


FINAL

D.Galan / J.Sorgi (COL/BRA) d. B.Arias / F.Zeballos (BOL/2) 4-6 6-4 10-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,316 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Peru F1 [December 11 | Lima | Clay]

Main Draw

1st Round

Fernando Romboli (BRA) d. Juan Pablo Grassi Mazzuchi (ARG/L.L) 6-2 6-1
Mauricio Echazu (PER) d. Wilfredo Gherson Pino Quijano (PER/Q) 6-2 4-6 6-0
Alejandro Mendoza (BOL/Q) d. Wilson Leite (BRA) 1-6 7-6(8) 7-6(2)
Oscar José Gutierrez (BRA/8) d. Rodrigo Sanchez (PER/Q) 7-5 4-6 7-6(2)

Joao Pedro Sorgi (BRA/3) d. Arklon Huertas Del Pino (PER/wc) 4-6 6-3 6-4
Nicolas Alvarez (PER) d. Antonio Pruner Neto (BRA/Q) 6-4 6-1
Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) d. Alexander Merino (PER/wc) 7-5 6-1
Matias Zukas (ARG) d. Orlando Luz (BRA/7) 6-2 6-3

Matias Franco Descotte (ARG/6) d. Igor Marcondes (BRA) 4-6 6-0 7-6(4)
Ignacio Monzon (ARG/Q) d. Esteban Bruna (CHI) 6-3 7-5
Duilio Vallebuona (PER/Q) d. Jeffrey John Wolf (USA) 6-4 6-3
Daniel Dutra da Silva (BRA/4) d. Duilio Vallebuona (PER/Q) 6-4 6-2

Juan Pablo Varillas (PER/5) d. Nicolas Alberto Arreche (ARG) 6-3 6-3
Federico Zeballos (BOL) d. Boris Arias (BOL/Q) 6-3 4-6 6-3
Junior Alexander Ore (USA/wc) d. Jorge Brian Panta (PER) 6-3 7-5
Daniel Elahi Galan (COL/2) d. Sebastian Rodriguez (PER/wc) 6-3 6-0

Juan Pablo Grassi Mazzuchi (ARG/L.L) replaces Michael Linzer (AUT/1)


2nd Round

Mauricio Echazu (PER) d. Fernando Romboli (BRA) 1-6 6-3 7-5
Oscar José Gutierrez (BRA/8) d. Alejandro Mendoza (BOL/Q) 6-1 6-3
Nicolas Alvarez (PER) d. Joao Pedro Sorgi (BRA/3) 6-1 6-2
Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) d. Matias Zukas (ARG) 6-3 1-6 6-4

Matias Franco Descotte (ARG/6) d. Ignacio Monzon (ARG/Q) 6-1 6-4
Daniel Dutra da Silva (BRA/4) d. Duilio Vallebuona (PER/Q) 7-6(2) 7-6(3)
Juan Pablo Varillas (PER/5) d. Federico Zeballos (BOL) 7-5 4-6 6-3
Daniel Elahi Galan (COL/2) d. Junior Alexander Ore (USA/wc) 6-4 6-3


Quarterfinal

Oscar José Gutierrez (BRA/8) d. Mauricio Echazu (PER) 6-4 1-6 6-2
Nicolas Alvarez (PER) d. Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) 7-6(6) 6-4
Matias Franco Descotte (ARG/6) d. Daniel Dutra da Silva (BRA/4) 7-6(2) 6-4
Daniel Elahi Galan (COL/2) d. Juan Pablo Varillas (PER/5) 1-6 6-4 6-4


Semifinal

Nicolas Alvarez (PER) d. Oscar José Gutierrez (BRA/8) 6-3 7-5
Daniel Elahi Galan (COL/2) d. Matias Franco Descotte (ARG/6) 6-4 6-2


FINAL

Daniel Elahi Galan (COL/2) d. Nicolas Alvarez (PER) 7-5 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top