Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
PANAMA F1

City : Panama, Panama
Date : 19-25 November 2018
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Matias Franco DESCOTTE (ARG) 363
2 Ricardo RODRIGUEZ (VEN) 652
3 Maksim TIKHOMIROV (USA) 732
4 Maximiliano ESTEVEZ (ARG) 887
5 Daniil ZARICHANSKYY (UKR) 904
6 Ignacio CAROU (ARG) 960
7 Conner HUERTAS DEL PINO (PER) 1089
8 Mirko MARTINEZ (SUI) 1109
9 Tyler MERCIER (USA) 1119
10 Sergio Luis HERNANDEZ RAMIREZ (COL) 1242
11 Jody MAGINLEY (ANT) 1317
12 Ivan SERGEYEV (UKR) 1472
13 Jose Daniel BENDECK (COL) 1521
14 Juan Sebastian GOMEZ (COL) 1582
15 Juan Ignacio BATALLA DIEZ (MEX) 1641
16 Daniel MORA (COL) 1644
17 Nicolas Esteban RICO ARIAS (COL)
18 Kevin GARDNER (ANT)
19 Niclas GENOVESE (SUI)
20 Derrick CHEN (GBR)

21 (Q) Noah BERRY (USA)
22 (Q) Sebastian EGUEZ (BOL)
23 (Q) Omar HERNANDEZ MORENO (CUB)
24 (Q) Alejandro HOYOS FRANCO (COL)
25 (Q) Denilson MARTINEZ (CUB)
26 (Q) Nicholas REYES (USA)
27 (Q) Samuel RUBELL (USA)
28 (Q) Marco SAFFRATTI (ARG)

29 (wc) Ignacio BENZAL ALIA (ESP)
30 (wc) Damien GHADER (CAN)
31 (wc) Jose Gilbert GOMEZ (PAN)
32 (wc) Luis GOMEZ (PAN)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: Panama F4 [November 19 | Panama | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Omar Hernandez Moreno (CUB) vs. Bye
Felipe Santamaria (COL) vs. Bye

Samuel Rubell (USA) vs. Bye
Manuel Gonzalez (MEX) vs. Bye

Alejandro Hoyos Franco (COL) vs. Bye
Ricardo Chile-Fonte (CUB) vs. Bye

Jorge Jimenez (COL) vs. Bye
Noah Berry (USA) vs. Bye

Denilson Martinez (CUB) vs. Bye
Diego Rodriguez Tobar (PAN) vs. Bye

Jorge Daniel Chevez (PAN) d. Esteban Gutierrez Kahn (PAN/wc) 5-7 6-4 7-6(2)
Nicholas Reyes (USA) d. Alejandro Perez (COL) 7-6(5) 6-2

Marco Saffratti (ARG) d. Luis Ching (PAN) 6-1 6-1
Victor Gurevich (USA) d. Stefano Avendano Suarez Jhoan (ECU) 6-2 6-3

Sebastian Eguez (BOL) d. Gonzalo Javier Ramirez Cumaco (COL) 7-6(4) 6-2
Fabrizio Alcobe-Garibay (USA) vs. Bye


Final Round

Omar Hernandez Moreno (CUB) d. Felipe Santamaria (COL) 6-4 6-2
Samuel Rubell (USA) d. Manuel Gonzalez (MEX) 6-0 6-0
Alejandro Hoyos Franco (COL) d. Ricardo Chile-Fonte (CUB) 1-6 1-2 ret.
Noah Berry (USA) d. Jorge Jimenez (COL) 6-4 7-6(5)
Denilson Martinez (CUB) d. Diego Rodriguez Tobar (PAN) 6-0 6-3
Nicholas Reyes (USA) d. Jorge Daniel Chevez (PAN) 6-1 6-3
Marco Saffratti (ARG) d. Victor Gurevich (USA) 6-2 6-1
Sebastian Eguez (BOL) d. Fabrizio Alcobe-Garibay (USA) 7-5 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: Panama F4 [November 19 | Panama | Clay]

Doubles

1st Round

M.Estevez / T.Mercier (ARG/USA/1) d. N.Berry / D.Chen (USA/GBR) 6-4 7-5
J.Batalla Diez / S.Eguez (MEX/BOL) d. R.Chile-Fonte / D.Mora (CUB/COL) 4-6 5-1 ret.
V.Gurevich / M.Tikhomirov (USA) d. A.Perez / G.Ramirez Cumaco (COL) 6-3 4-0 ret.
A.Bossel / M.Martinez (SUI/4) d. I.Sergeyev / D.Zarichanskyy (UKR) 6-3 6-2

J.S.Gomez / J.Maginley (COL/ANT) d. I.Carou / C.Huertas Del Pino (ARG/PER/3) 4-6 7-6(3) 10-6
J.Bendeck / S.Hernandez Ramirez (COL) d. J.Chevez / E.Gutierrez Kahn (PAN/wc) 6-1 6-2
I.Benzal Alia / J.Pulgar-Garcia (ESP) d. L.Ching / M.Gonzalez (PAN/MEX/wc) 6-0 6-3
A.Reed / R.Rodriguez (USA/VEN/2) d. J.Gomez / L.Gomez (PAN/wc) 6-3 6-2


Quarterfinal

M.Estevez / T.Mercier (ARG/USA/1) d. J.Batalla Diez / S.Eguez (MEX/BOL) 6-2 6-3
A.Bossel / M.Martinez (SUI/4) d. V.Gurevich / M.Tikhomirov (USA) 6-2 6-3
J.S.Gomez / J.Maginley (COL/ANT) d. J.Bendeck / S.Hernandez Ramirez (COL) 6-3 6-7(1) 11-9
A.Reed / R.Rodriguez (USA/VEN/2) d. I.Benzal Alia / J.Pulgar-Garcia (ESP) 6-1 6-3


Semifinal

A.Bossel / M.Martinez (SUI/4) d. M.Estevez / T.Mercier (ARG/USA/1) 6-2 2-6 10-7
J.S.Gomez / J.Maginley (COL/ANT) d. A.Reed / R.Rodriguez (USA/VEN/2) 6-4 4-6 10-6


FINAL

A.Bossel / M.Martinez (SUI/4) d. J.S.Gomez / J.Maginley (COL/ANT) 6-4 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: Panama F4 [November 19 | Panama | Clay]

Main Draw

1st Round

Matias Franco Descotte (ARG/1) d. Juan Sebastian Gomez (COL) 6-4 7-5
Derrick Chen (GBR) d. Kevin Gardner (ANT) 6-2 6-0
Jody Maginley (ANT) d. Damien Ghader (CAN/wc) 6-1 6-0
Conner Huertas Del Pino (PER/7) d. Samuel Rubell (USA/Q) 7-5 6-3

Maximiliano Estevez (ARG/4) d. Luis Gomez (PAN/wc) 6-0 6-1
Sebastian Eguez (BOL/Q) d. Niclas Genovese (SUI) 6-2 6-3
Alejandro Hoyos Franco (COL/Q) d. Marco Saffratti (ARG/Q) 6-0 6-4
Ignacio Carou (ARG/6) d. Denilson Martinez (CUB/Q) 7-5 6-4

Daniil Zarichanskyy (UKR/5) d. Tyler Mercier (USA) 6-4 7-6(3)
Ignacio Benzal Alia (ESP/wc) d. Daniel Mora (COL) 6-2 6-2
Ivan Sergeyev (UKR) d. Noah Berry (USA/Q) 6-1 6-2
Maksim Tikhomirov (USA/3) d. Sergio Luis Hernandez Ramirez (COL) 6-3 6-3

Mirko Martinez (SUI/8) d. Nicolas Esteban Rico Arias (COL) 6-1 6-0
Nicholas Reyes (USA/Q) d. Omar Hernandez Moreno (CUB/Q) 3-6 7-6(3) 6-1
Jose Daniel Bendeck (COL) d. Juan Ignacio Batalla Diez (MEX) 6-3 7-6(0)
Ricardo Rodriguez (VEN/2) d. José Gilbert Gomez (PAN/wc) 6-0 6-1


2nd Round

Matias Franco Descotte (ARG/1) d. Derrick Chen (GBR) 6-2 6-4
Conner Huertas Del Pino (PER/7) d. Jody Maginley (ANT) 7-6(3) 7-5
Maximiliano Estevez (ARG/4) d. Sebastian Eguez (BOL/Q) 6-0 6-0
Ignacio Carou (ARG/6) d. Alejandro Hoyos Franco (COL/Q) 4-6 6-1 6-4

Daniil Zarichanskyy (UKR/5) d. Ignacio Benzal Alia (ESP/wc) 6-0 6-2
Ivan Sergeyev (UKR) d. Maksim Tikhomirov (USA/3) 7-6(3) 7-5
Mirko Martinez (SUI/8) d. Nicholas Reyes (USA/Q) 6-4 6-2
Ricardo Rodriguez (VEN/2) d. Jose Daniel Bendeck (COL) 6-0 6-1


Quarterfinal

Matias Franco Descotte (ARG/1) d. Conner Huertas Del Pino (PER/7) 6-1 6-3
Maximiliano Estevez (ARG/4) d. Ignacio Carou (ARG/6) 6-3 6-2
Daniil Zarichanskyy (UKR/5) d. Ivan Sergeyev (UKR) w.o
Mirko Martinez (SUI/8) d. Ricardo Rodriguez (VEN/2) 4-6 6-3 6-2


Semifinal

Maximiliano Estevez (ARG/4) d. Matias Franco Descotte (ARG/1) 6-2 3-6 7-5
Mirko Martinez (SUI/8) d. Daniil Zarichanskyy (UKR/5) 4-6 6-2 6-0


FINAL

Maximiliano Estevez (ARG/4) d. Mirko Martinez (SUI/8) 6-3 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top