Mens Tennis Forums banner

1 - 20 of 37 Posts

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Discussion Starter #1
Dates : 03 Dec to 09 Dec 2007
Venue : Tennis Centre Crandon Park, Key Biscayne, Florida, USA
Grade : Grade A
Surface : Hard
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Discussion Starter #2
Uladzimir IGNATIK (BLR) (1) defeated Marcelo AREVALO (ESA) 6-3 6-1
Vladimir ZINYAKOV (RUS) defeated Drew DANIEL (USA) 6-0 7-5
Robert COMAN (ROU) defeated Devin BRITTON (USA) 6-3 6-4
Grigor DIMITROV (BUL) (16) defeated Ty D TROMBETTA (USA) 6-3 6-1
Rhyne WILLIAMS (USA) (11) defeated Xander SPONG (NED) 6-4 7-5
James Bo SEAL (USA) defeated Matija BRKIC (CRO) 7-5 7-5
Neil PAUFFLEY (GBR) defeated Gilad BEN ZVI (ISR) 2-6 6-2 7-6(4)
Radu ALBOT (MDA) (8) defeated Dusan LAJOVIC (SRB) 6-3 6-4
Ricardo RIVERA (ARG) (4) defeated Axel MICHON (FRA) 6-7(1) 6-3 6-0
Matt REID (AUS) defeated Takanyi GARANGANGA (ZIM) 6-1 4-6 6-1
Wil SPENCER (USA) defeated Vasek POSPISIL (CAN) 6-3 6-3
Ryan HARRISON (USA) (15) defeated Borut PUC (SLO) 6-3 6-2
Jerzy JANOWICZ (POL) (9) defeated Mateusz KECKI (USA) 6-7(4) 6-3 6-0
Mikhail BIRYUKOV (RUS) defeated Robert VAN OVERDIJK (NED) 7-5 6-7(5) 6-3
Marcus WILLIS (GBR) defeated Maksim TIKHOMIROV (USA) 6-0 6-2
Henrique CUNHA (BRA) (7) defeated Luka SOMEN (CRO) 6-7(4) 7-6(4) 7-5
John-Patrick SMITH (AUS) (5) defeated Ryan NOBLE (USA) 4-6 6-1 6-4
Guillaume RUFIN (FRA) defeated Soong-Jae CHO (KOR) 7-5 4-6 7-6(5)
Daniel COX (GBR) defeated Ricardo MARTIN (COL) 6-1 6-0
Gastao ELIAS (POR) (12) defeated Adam EL MIHDAWY (USA) 6-1 4-6 6-2
Jarmere JENKINS (USA) (14) defeated Silvio DADIC (CRO) 3-6 7-5 7-6(5)
Tennys SANDGREN (USA) defeated Alin-Mihai CONSTANTIN (ROU) 6-1 1-6 6-1
Tim VAN TERHEIJDEN (NED) defeated Waylon CHIN (USA) 6-4 6-4
Alexei GRIGOROV (RUS) defeated Roman JEBAVY (CZE) (3) 2-6 6-1 6-4
Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) (6) defeated Henri KONTINEN (FIN) 4-6 6-1 6-4
Milos RAONIC (CAN) defeated J. T. SUNDLING (USA) 6-4 6-4
Mirza BASIC (BIH) defeated Bradley KLAHN (USA) 6-4 4-6 7-6(5)
Chase BUCHANAN (USA) defeated Cesar RAMIREZ (MEX) (10) 6-0 6-3
Yuki BHAMBRI (IND) (13) defeated Ilija VUCIC (SRB) 6-2 6-4
Dennis NEVOLO (USA) defeated Szymon TATARCZYK (POL) 6-0 7-6(5)
Jose HERNANDEZ (DOM) defeated Jan TAVCAR (SLO) 6-3 6-1
Ricardas BERANKIS (LTU) (2) defeated Dino MARCAN (CRO) 6-3 6-2
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Discussion Starter #3
2nd Round

Uladzimir IGNATIK (BLR) (1) Vs Vladimir ZINYAKOV (RUS)
Robert COMAN (ROU) Vs Grigor DIMITROV (BUL) (16)
Rhyne WILLIAMS (USA) (11) Vs James Bo SEAL (USA)
Neil PAUFFLEY (GBR) Vs Radu ALBOT (MDA) (8)
Ricardo RIVERA (ARG) (4) Vs Matt REID (AUS)
Wil SPENCER (USA) Vs Ryan HARRISON (USA) (15)
Jerzy JANOWICZ (POL) (9) Vs Mikhail BIRYUKOV (RUS)
Marcus WILLIS (GBR) Vs Henrique CUNHA (BRA) (7)
John-Patrick SMITH (AUS) (5) Vs Guillaume RUFIN (FRA)
Daniel COX (GBR) Vs Gastao ELIAS (POR) (12)
Jarmere JENKINS (USA) (14) Vs Tennys SANDGREN (USA)
Tim VAN TERHEIJDEN (NED) Vs Alexei GRIGOROV (RUS)
Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) (6) Vs Milos RAONIC (CAN)
Mirza BASIC (BIH) Vs Chase BUCHANAN (USA)
Yuki BHAMBRI (IND) (13) Vs Dennis NEVOLO (USA)
Jose HERNANDEZ (DOM) Vs Ricardas BERANKIS (LTU) (2)
 

·
Registered
Joined
·
11,918 Posts
Hey rototito, it's Ricardo Urzúa-Rivera, and he is chilean. :eek:

He defeated Reid and he'll play Harrison. :scared:

Raonic defeated Rivera-Aránguiz 5-7 7-6 6-2. :sad:
 

·
Registered
Joined
·
4,456 Posts
2º Round
(1)Uladzimir Ignatik (BLR) d. Vladimir Zinyakov (RUS) 6-1 6-2
(16)Grigor Dimitov (BUL) d. Robert Coman (ROU) 6-4 6-1
(11)Rhyne Williams (USA) d. (WC)James Bo Seal (USA) 7-5 7-5
(8)Radu Albot (MDA) d. Neil Pauffley (GBR) 7-5 6-4
(4)Ricardo Urzua (CHI) d. Matt Reid (AUS) 6-3 6-2
(15)Ryan Harrison (USA) d. Wil Spencer (USA) 1-6 6-1 6-3
(9)Jerzy Janowicz (POL) d. Mikhail Biryukov (RUS) 6-2 6-2
(7)Henrique Cunha (BRA) d. Marcus Willis (GBR) 4-6 6-3 7-6(3)
(5)John-Patrick Smith (AUS) d. Guillaume Rufin (FRA) 6-3 7-5
(12)Gastao Elias (POR) d. Daniel Cox (GBR) 5-0 ret.
(14)Jarmere Jenkins (USA) d. (WC)Tennys Sandgren (USA) 6-3 6-0
Alexei Grigorov (RUS) d. (q)Tim Van Terheijden (NED) 6-2 6-2
Milos Raonic (CAN) d. (6)Guillermo Rivera (CHI) 5-7 7-6(4) 6-2
(WC)Chase Buchanan (USA) d. (SE)Mirza Basic (BIH) 5-7 6-0 7-6(10)
(13)Yuki Bhambri (IND) d. (WC)Dennis Nevolo (USA) 6-3 7-6(3)
(2)Ricardas Berankis (LTU) d. Jose Hernandez (DOM) 6-3 6-4

3º Round
(1)Uladzimir Ignatik (BLR) vs (16)Grigor Dimitov (BUL)
(11)Rhyne Williams (USA) vs (8)Radu Albot (MDA)
(4)Ricardo Urzua (CHI) vs (15)Ryan Harrison (USA)
(9)Jerzy Janowicz (POL) vs (7)Henrique Cunha (BRA)
(5)John-Patrick Smith (AUS) vs (12)Gastao Elias (POR)
(14)Jarmere Jenkins (USA) vs Alexei Grigorov (RUS)
Milos Raonic (CAN) vs (WC)Chase Buchanan (USA)
(13)Yuki Bhambri (IND) vs (2)Ricardas Berankis (LTU)
 

·
Registered
Joined
·
4,456 Posts
Doubles, 1º Round
(1)Urzua/Rivera (CHI) d. Garanganga/Hernandez (ZIM/DOM) 6-4 4-6 6-2
Grigorov/Noble (RUS/USA) d. Constantin/Hampel (ROU/CZE) 6-2 7-6(3)
Britton/Harrison (USA) d. Cho/Trombeta (KOR/USA) 6-4 5-7 6-2
(6)Berankis/Cox (LTU/GBR) d. Dadic/Somen (CRO) 6-1 6-2
(4)Elias/Ramirez (POR/MEX) d. Kontinen/Vucic (FIN/SRB) 6-4 3-6 6-2
Nevolo/Raonic (USA/CAN) d. Daniel/Graforth-Bles (USA/CAN) 6-2 6-2
Ben Zvi/Moser (ISR/AUT) d. Bhambri/Coman (IND/ROU) 6-4 6-3
(5)Jebaby/Pospisil (CZE/CAN) d. May/Spencer (USA) 6-2 6-2
(7)Reid/Smith (AUS) d. Janowicz/Puc (POL/SLO) 2-6 6-2 6-4
Michon/Rufin (FRA) d. Lajovic/Vagilevski (SRB/BLR) 3-6 6-2 6-4
El Mihdawy/Sundling (USA) d. Arevalo/Van Overbeek (ESA/USA) 6-3 6-0
(3)Dimitrov/Ignatik (BUL/BLR) d. Tavcar/Zintakov (SLO/RUS) 6-2 6-1
(8)Klahn/Williams (USA) d. Davis/Seal (GBR/USA) 6-4 6-4
Spong/Van Theirheijden (NED) d. Poziomzki/Tatarczyk (POL) 6-3 4-6 7-5
Nasic/Brkic (BIH) d. Pauffley/Willis (GBR) 6-2 6-2
(2)Albot/Cunha (MDA/BRA) d. Marcan/Milan (CRO) 6-1 6-3

2º Round
(1)Urzua/Rivera (CHI) d. Grigorov/Noble (RUS/USA) 3-6 6-3 6-3
Britton/Harrison (USA) d. (6)Berankis/Cox (LTU/GBR) WO
(4)Elias/Ramirez (POR/MEX) d. Nevolo/Raonic (USA/CAN) 6-4 6-1
(5)Jebaby/Pospisil (CZE/CAN) d. Ben Zvi/Moser (ISR/AUT) 6-4 7-5

(7)Reid/Smith (AUS) vs Michon/Rufin (FRA)
El Mihdawy/Sundling (USA) vs (3)Dimitrov/Ignatik (BUL/BLR)
(8)Klahn/Williams (USA) vs Spong/Van Theirheijden (NED)
Nasic/Brkic (BIH) vs (2)Albot/Cunha (MDA/BRA)
 

·
Registered
Joined
·
1,615 Posts
Go Yuki :dance:
Thanks for the results felo :cool:
 

·
Registered
Joined
·
667 Posts
3º Round
(16)Grigor Dimitov (BUL) d. (1)Uladzimir Ignatik (BLR) 6-2 6-4
(8)Radu Albot (MDA) d. (11)Rhyne Williams (USA) 6-2 4-6 6-2
(15)Ryan Harrison (USA) d. (4)Ricardo Urzua (CHI) 6-4 6-3 :sad: :sad:
(9)Jerzy Janowicz (POL) d. (7)Henrique Cunha (BRA) 6-4 6-4
(12)Gastao Elias (POR) d. (5)John-Patrick Smith (AUS) 6-2 6-2
(14)Jarmere Jenkins (USA) d. Alexei Grigorov (RUS) 6-4 6-1
Milos Raonic (CAN) vs (WC)Chase Buchanan (USA)
(2)Ricardas Berankis (LTU) d. (13)Yuki Bhambri (IND) 6-3 6-7(4) 6-1
 

·
Ace Loveforty
Joined
·
83,411 Posts
this Dimitrov is good
 

·
Registered
Joined
·
1,615 Posts
*Gastao Elias on fire
**Yuki :sad: :hug: well played anyway
 

·
Registered
Joined
·
800 Posts
Buchanan (USA) d. Raonic 6-7(6), 6-1, 6-4

Buchanan will have a rematch with Berankis, whom he beat at the Eddie Herr.
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Discussion Starter #17 (Edited)
Quarterfinal

Grigor DIMITROV (BUL) (16) def. Radu ALBOT (MDA) (8) 6-2 6-3
Jerzy JANOWICZ (POL) (9) def. Ryan HARRISON (USA) (15) 6-7 6-4 6-3
Jarmere JENKINS (USA) (14) def. Gastao ELIAS (POR) (12) 6-4 6-4
Ricardas BERANKIS (LTU) (2) def. Chase BUCHANAN (USA) 6-0 6-1
 

·
Registered
Joined
·
9,271 Posts
Grigor DIMITROV (BUL) (16) def. Radu ALBOT (MDA) (8) 6-2 6-3
Jerzy JANOWICZ (POL) (9) def. Ryan HARRISON (USA) (15) 6-7(5) 6-4 6-3
Jarmere JENKINS (USA) (14) def. Gastao ELIAS (POR) (12) 6-4 6-4
Ricardas BERANKIS (LTU) (2) def. Chase BUCHANAN (USA) 6-0 6-1

Jurek :banana:
 

·
Registered
Joined
·
830 Posts
Discussion Starter #19
Semifinals
Grigor DIMITROV (BUL) (16) vs. Jerzy JANOWICZ (POL) (9)
Jarmere JENKINS (USA) (14) vs. Ricardas BERANKIS (LTU) (2)
 
1 - 20 of 37 Posts
Top