Mens Tennis Forums banner

1 - 5 of 5 Posts

Moderator
Joined
15,913 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
馃崐 ORANGE BOWL 馃崐

City : Plantation, Florida, USA
Date : 07-13 December 2020
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Thiago Agustin Tirante (ARG)

Entry List

1. Peter FAJTA (HUN)
2. Dali BLANCH (USA)
3. Lukas NEUMAYER (AUT)
4. Jack PINNINGTON JONES (GBR)
5. Giovanni MPETSHI PERRICARD (FRA)
6. Sean CUENIN (FRA)
7. Alexander BERNARD (USA)
8. Rafael Alfonso DE ALBA VALDES (MEX)
9. Jack ANTHROP (USA)
10. Marko TOPO (SRB)
11. Juncheng SHANG (CHN)
12. Toby SAMUEL (GBR)
13. Mehdi SADAOUI (FRA)
14. Aidan MAYO (USA)
15. Zsombor VELCZ (HUN)
16. Luca VAN ASSCHE (FRA)
17. Joao Victor COUTO LOUREIRO (BRA)
18. Mika LIPP (GER)
19. Lui MAXTED (GBR)
20. Marko ANDREJIC (AUT)
21. Svyatoslav GULIN (RUS)
22. Samir BANERJEE (USA)
23. Joshua DOUS KARPENSCHIF (FRA)
24. Luka PETROVIC (GBR)
25. Victor LILOV (USA)
26. Adolfo Daniel VALLEJO (PAR)
27. Robin BERTRAND (FRA)
28. Ozan COLAK (USA)
29. Arthur FILS (FRA)
30. William NOLAN (GBR)
31. Ezequiel MONFERRER (ARG)
32. Connor KRUG (USA)
33. Adam JURAJDA (CZE)
34. Mathis DEBRU (FRA)
35. Emiliano GONZALEZ (MEX)
36. Fons VAN SAMBEEK (NED)

37. (Q) Alvaro GUILLEN MEZA (ECU)
38. (Q) Maximilian HOMBERG (GER)
39. (Q) Azuma VISAYA (USA)
40. (Q) Giulio PEREGO (ITA)
41. (Q) Luka MIKRUT (CRO)
42. (Q) Masato PERERA (USA)

43. (wc) Bruno KUZUHARA (USA)
44. (wc) JC RODDICK (USA)
45. (wc) Nishesh BASAVAREDDY (USA)
46. (wc) Aidan KIM (USA)
47. (wc) Ben SHELTON (USA)
48. (wc) Michael ZHENG (USA)
 

Moderator
Joined
15,913 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Alvaro Guillen Meza (ECU/1) vs. Bye
William Cooksey (USA) d. Tatenda Mutetwa (RSA) 6-3 6-0
Karl Kazuma Lee (USA) d. Adam Duan (USA) 6-2 2-0 ret.
Ekansh Kumar (USA/9) vs. Bye

Maximilian Homberg (GER/2) vs. Bye
Ryan Colby (USA) d. Ariel Bouskila (USA) 6-1 6-2
Connor Laymon (USA) d. Maxx William (LCA) 6-3 6-3
Aman Sharma (USA/12) d. Niles Rachal (USA) 2-6 6-4 10-3

Fnu Nidunjianzan (CHN/3) vs. Bye
Gabrielius Guzauskas (USA) d. Julian De Sousa (NED) 6-2 6-4
Masato Perera (USA) d. Luc Boulier Santelices (CHI) 6-3 6-0
Spencer Brachman (USA/11) vs. Bye

Azuma Visaya (USA/4) vs. Bye
Tauheed Browning (USA) d. Christopher Heck (CAN) 6-1 7-6(4)
Daniel Cohen (USA) d. Emanuel E. Dickson (DOM) 6-0 6-0
Matias Gaedechens (CHI/10) vs. Bye

Colton Smith (USA/5) vs. Bye
Zachery Foster (USA) d. Ellis Short (USA) 7-5 6-3
Luis Eduardo Platas (MEX) d. Francisco Montana (USA) 6-4 6-1
Giulio Perego (ITA/7) vs. Bye

Braden Shick (USA/6) vs. Bye
Nicolas Eli (ARG) d. Bradley Bennett (USA) def.
Thomas Navarro (USA) d. Samuel Dickson (USA) 6-7(8) 6-4 11-9
Luka Mikrut (CRO/8) vs. Bye

2nd Round

Alvaro Guillen Meza (ECU/1) d. William Cooksey (USA) 6-2 6-1
Karl Kazuma Lee (USA) d. Ekansh Kumar (USA/9) 6-0 6-1

Maximilian Homberg (GER/2) d. Ryan Colby (USA) 6-1 6-4
Aman Sharma (USA/12) d. Connor Laymon (USA) 6-2 6-4

Fnu Nidunjianzan (CHN/3) d. Gabrielius Guzauskas (USA) 7-5 6-4
Masato Perera (USA) d. Spencer Brachman (USA/11) 6-4 6-2

Azuma Visaya (USA/4) d. Tauheed Browning (USA) 6-4 6-2
Daniel Cohen (USA) d. Matias Gaedechens (CHI/10) 7-5 6-2

Zachery Foster (USA) d. Colton Smith (USA/5) 7-5 6-3
Giulio Perego (ITA/7) d. Luis Eduardo Platas (MEX) 6-3 6-2

Braden Shick (USA/6) d. Nicolas Eli (ARG) 6-4 6-4
Luka Mikrut (CRO/8) d.Thomas Navarro (USA) 6-7(3) 6-3 10-5

Final Round

Alvaro Guillen Meza (ECU/1) d. Karl Kazuma Lee (USA) 6-7(5) 7-5 11-9
Maximilian Homberg (GER/2) d. Aman Sharma (USA/12) 6-1 2-0 ret.
Masato Perera (USA) d. Fnu Nidunjianzan (CHN/3) 6-1 7-5
Azuma Visaya (USA/4) d. Daniel Cohen (USA) 6-1 6-2
Giulio Perego (ITA/7) d. Zachery Foster (USA) 6-2 7-5
Luka Mikrut (CRO/8) d. Braden Shick (USA/6) 6-1 6-2
 

Moderator
Joined
15,913 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

D.Blanch / J.Pinnington Jones (USA/GBR/1) vs. Bye
W.Nolan / F.Van Sambeek (GBR/NED) d. S.Gulin / L.Petrovic (RUS/GBR) 6-3 6-2
M.Homberg / M.Topo (GER/SRB) d. M.Perera / E.Short (USA) 6-4 7-5
L.Maxted / T.Samuel (GBR/7) vs. Bye
S.Cuenin / M.Sadaoui (FRA/3) vs. Bye
C.Krug / V.Lilov (USA) d. S.Brachman / E.Gonzalez (USA/MEX) 6-1 7-5
A.Kim / B.Shelton (USA/wc) d. F.Nidunjianzan / A.Visaya (CHN/USA) 6-1 6-0
J.Shang / A.Vallejo (CHN/PAR/8) vs. Bye

M.Andrejic / L.Neumayer (AUT/5) vs. Bye
J.Roddick / B.Shick (USA) d. M.Debru / T.Mutetwa (FRA/RSA) 6-0 6-0
A.Fils / G.Mpetshi Perricard (FRA) d. A.Guillen Meza / E.Monferrer (ECU/ARG) 6-4 7-6(4)
J.Anthrop / A.Bernard (USA/4) vs. Bye
R.De Alba Valdes / L.Van Assche (MEX/FRA/6) vs. Bye
A.Jurajda / M.Lipp (CZE/GER) d. R.Bertrand / J.Dous Karpenschif (FRA) 6-3 6-3
L.Mikrut / G.Perego (CRO/ITA) d. S.Banerjee / O.Colak (USA) 6-3 6-7(6) 10-5
P.Fajta / Z.Velcz (HUN/2) vs. Bye

2nd Round

D.Blanch / J.Pinnington Jones (USA/GBR/1) d. W.Nolan / F.Van Sambeek (GBR/NED) 7-6(3) 6-2
L.Maxted / T.Samuel (GBR/7) d. M.Homberg / M.Topo (GER/SRB) 6-1 6-3
S.Cuenin / M.Sadaoui (FRA/3) d. C.Krug / V.Lilov (USA) 6-2 7-5
J.Shang / A.Vallejo (CHN/PAR/8) d. A.Kim / B.Shelton (USA/wc) 6-4 6-4

J.Roddick / B.Shick (USA) d. M.Andrejic / L.Neumayer (AUT/5) 6-2 3-6 10-5
J.Anthrop / A.Bernard (USA/4) d. A.Fils / G.Mpetshi Perricard (FRA) 6-4 6-2
A.Jurajda / M.Lipp (CZE/GER) d. R.De Alba Valdes / L.Van Assche (MEX/FRA/6) 3-6 6-4 10-6
P.Fajta / Z.Velcz (HUN/2) d. L.Mikrut / G.Perego (CRO/ITA) 2-6 6-2 11-9

Quarterfinal

D.Blanch / J.Pinnington Jones (USA/GBR/1) d. L.Maxted / T.Samuel (GBR/7) 7-6(2) 6-3
J.Shang / A.Vallejo (CHN/PAR/8) d. S.Cuenin / M.Sadaoui (FRA/3) 3-6 6-1 10-4
J.Roddick / B.Shick (USA) d. J.Anthrop / A.Bernard (USA/4) 7-5 6-3
P.Fajta / Z.Velcz (HUN/2) d. A.Jurajda / M.Lipp (CZE/GER) 6-2 6-2

Semifinal

J.Shang / A.Vallejo (CHN/PAR/8) d. D.Blanch / J.Pinnington Jones (USA/GBR/1) 6-4 7-6(4)
P.Fajta / Z.Velcz (HUN/2) d. J.Roddick / B.Shick (USA) 6-3 6-4

FINAL

P.Fajta / Z.Velcz (HUN/2)
d. J.Shang / A.Vallejo (CHN/PAR/8) 6-4 6-3

359504
 

Moderator
Joined
15,913 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Peter Fajta (HUN/1) vs. Bye
Lui Maxted (GBR) d. JC Roddick (USA/wc) 6-4 6-1
Giulio Perego (ITA/Q) d. Mathis Debru (FRA) 6-2 3-6 6-3
Aidan Mayo (USA/15) vs. Bye
Jack Anthrop (USA/10) vs. Bye
Adam Jurajda (CZE) d. Luka Petrovic (GBR) 4-6 6-3 6-2
Adolfo Daniel Vallejo (PAR) d. Azuma Visaya (USA/Q) 6-3 7-5
Sean Cuenin (FRA/6) vs. Bye

Jack Pinnington Jones (GBR/4) vs. Bye
Nishesh Basavareddy (USA/wc) d. Joao Victor Couto Loureiro (BRA) 6-2 6-1
Ben Shelton (USA/wc) d. Svyatoslav Gulin (RUS) 6-4 6-1
Mehdi Sadaoui (FRA/14) vs. Bye
Rafael Alfonso De Alba Valdes (MEX/9) vs. Bye
Mika Lipp (GER) d. Connor Krug (USA) 7-6(6) 6-2
Luca Van Assche (FRA) d. Marko Andrejic (AUT) 7-6(7) 6-1
Bruno Kuzuhara (USA/7/wc) vs. Bye

Alexander Bernard (USA/8) vs. Bye
Joshua Dous Karpenschif (FRA) d. Maximilian Homberg (GER/Q) 6-1 6-4
Alvaro Guillen Meza (ECU/Q) d. Aidan Kim (USA/wc) 6-4 6-7(1) 6-0
Marko Topo (SRB/11) vs. Bye
Toby Samuel (GBR/13) vs. Bye
Samir Banerjee (USA) d. Emiliano Gonzalez (MEX) 6-0 7-5
Arthur Fils (FRA) d. Michael Zheng (USA/wc) 3-6 7-5 6-2
Lukas Neumayer (AUT/3) vs. Bye

Giovanni Mpetshi Perricard (FRA/5) vs. Bye
William Nolan (GBR) d. Masato Perera (USA/Q) 6-4 6-3
Ozan Colak (USA) d. Ezequiel Monferrer (ARG) 6-2 6-2
Juncheng Shang (CHN/12) vs. Bye
Zsombor Velcz (HUN/16) vs. Bye
Victor Lilov (USA) d. Fons Van Sambeek (NED) 6-3 6-0
Luka Mikrut (CRO/Q) d. Robin Bertrand (FRA) 6-4 7-5
Dali Blanch (USA/2) vs. Bye

2nd Round

Peter Fajta (HUN/1) d. Lui Maxted (GBR) 6-3 6-0
Aidan Mayo (USA/15) d. Giulio Perego (ITA/Q) 3-6 7-5 6-4
Adam Jurajda (CZE) d. Jack Anthrop (USA/10) 6-1 5-7 6-4
Sean Cuenin (FRA/6) d. Adolfo Daniel Vallejo (PAR) 6-4 6-2

Jack Pinnington Jones (GBR/4) d. Nishesh Basavareddy (USA/wc) 6-4 6-2
Ben Shelton (USA/wc) d. Mehdi Sadaoui (FRA/14) 4-6 7-6(2) 7-5
Rafael Alfonso De Alba Valdes (MEX/9) d. Mika Lipp (GER) 6-4 6-4
Luca Van Assche (FRA) d. Bruno Kuzuhara (USA/7/wc) 6-4 6-0

Alexander Bernard (USA/8) d. Joshua Dous Karpenschif (FRA) 6-4 6-0
Marko Topo (SRB/11) d. Alvaro Guillen Meza (ECU/Q) 7-5 7-5
Samir Banerjee (USA) d. Toby Samuel (GBR/13) 7-5 6-4
Arthur Fils (FRA) d. Lukas Neumayer (AUT/3) 6-1 6-0

Giovanni Mpetshi Perricard (FRA/5) d. William Nolan (GBR) 6-4 6-3
Juncheng Shang (CHN/12) d. Ozan Colak (USA) 6-4 6-1
Zsombor Velcz (HUN/16) d. Victor Lilov (USA) 7-6(1) 7-6(4)
Dali Blanch (USA/2) d. Luka Mikrut (CRO/Q) 6-1 6-7(5) 6-1

3rd Round

Peter Fajta (HUN/1) d. Aidan Mayo (USA/15) 6-2 6-1
Sean Cuenin (FRA/6) d. Adam Jurajda (CZE) 6-3 6-2
Jack Pinnington Jones (GBR/4) d. Ben Shelton (USA/wc) 6-2 6-2
Luca Van Assche (FRA) d. Rafael Alfonso De Alba Valdes (MEX/9) 6-2 6-2

Alexander Bernard (USA/8) d. Marko Topo (SRB/11) 6-3 6-4
Arthur Fils (FRA) d. Samir Banerjee (USA) 2-6 6-2 6-4
Juncheng Shang (CHN/12) d. Giovanni Mpetshi Perricard (FRA/5) 6-4 1-6 6-3
Dali Blanch (USA/2) d. Zsombor Velcz (HUN/16) 6-3 6-3

Quarterfinal

Peter Fajta (HUN/1) d. Sean Cuenin (FRA/6) 6-4 7-6(3)
Luca Van Assche (FRA) d. Jack Pinnington Jones (GBR/4) 6-1 6-2
Arthur Fils (FRA) d. Alexander Bernard (USA/8) 6-1 7-5
Juncheng Shang (CHN/12) d. Dali Blanch (USA/2) 6-1 4-6 6-2

Semifinal

Peter Fajta (HUN/1) d. Luca Van Assche (FRA) 7-5 2-6 6-4
Arthur Fils (FRA) d. Juncheng Shang (CHN/12) 6-2 6-0

FINAL

Arthur Fils (FRA) d. Peter Fajta (HUN/1) 6-1 4-6 6-2

359542
 

Registered
Joined
2,355 Posts
Michael Zheng WC age 16 from USA had two mps vs French boy Arthur Fils but lost in 3. Zheng beat former ATP player Jesse Witten in a money tournament earlier this year. He also was a hitting partner at NY Open for Isner, Ivo and other pros.
 
  • Like
Reactions: MissChaChaCha
1 - 5 of 5 Posts
Top