Mens Tennis Forums banner

1 - 9 of 9 Posts

·
Registered
Joined
·
23,426 Posts
Discussion Starter #1
Entry List :

1 $ ADJEI-DARKO, Henry GHA 402
2 SATSCHKO, Alexander GER 480 3
3 $ LOGLO, Komlavi TOG 515 1
4 WILTSCHNIG, Herbert AUT 521 1
5 MULLNER, Philipp AUT 586 1
6 SANON, Valentin CIV 590 1
7 ABOU-EL KHAIR, Motaz EGY 751
8 AREVALO-GONZALEZ, Rafael ESA 771 1
9 HUTCHINS, Ross GBR 782 1
10 OUAHABI, Talal MAR 824 1
11 ROSENBERG, Idan ISR 849= 1
12 NESTICKY, Josef CZE 888 1
13 KOLIK, Victor ISR 926 1
14 $ DARKEY, Gunther GHA 1031=
15 $ EMMRICH, Martin GER 1100= 1
16 FULFORD-JONES, Amadeus GBR 1110= 2
17 $ HEZI, Ravid ISR 1122= 1
18 LOUIS, Sebastian FRA 1138= 5
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Nigeria F5 qualifying
October 10-16, 2005

Singles
Seeds:
1. Johar Mubarak Saeed
2. Idan Mark
3. Candy Idoko
4. Daouda Ndiaye
5. Toyin Dairo
6. Udoka Amajioyi
7. Sunday Essien
8. Destiny da Silva

First Round
(1)Johar Mubarak Saeed (QAT) d. Reuben Curllywood (GHA) 6-0 6-1
Yoav Schab (ISR) d. Monday Igbinovia (NGR) 7-5 6-2
(2)Idan Mark (ISR) d. Jean Agbodeka (TOG) 6-1 6-0
Liron Shaul (ISR) d. Samuel Jonah (NGR) 4-6 6-3 6-4
(3)Candy Idoko (NGR) d. Pekun Akiangbade (NGR) 6-1 6-1
Asi Shaul (ISR) d. Collins Abamu (NGR) 7-6(5) 7-5
Daouda Ndiaye (SEN) d. Shadi Bardaouil (TOG) 6-2 6-4
Sunday Emmanuel (NGR) d. Suleiman Mohammed (NGR) 6-2 6-1
Toyin Dairo (NGR) d. Terkaa Nambe (NGR) 6-7(9) 6-4 6-4
Stephen Christopher (NGR) d. Mendord Owusu (GHA) 7-6(4) 3-6 6-3
Augustine Nwokedi (NGR) d. (6)Udoka Amajioyi (NGR) 6-3 6-2
Michael Nortey (GHA) d. Sunday Igbinovia (NGR) 6-2 6-4
(7)Sunday Essien (NGR) d. Yuval Klein (ISR) 7-5 6-1
Charles-Robert Viale (FRA) d. Sheriff Balogun (NGR) 7-5 6-7(4) 6-3
(8)Destiny da Silva (NGR) d. Etido Udofa (NGR) 6-1 6-3
Sonny Adamu (NGR) d. Uchenna Amajioyi (NGR) 6-3 2-3 ret.

Qualifying Round
(1)Johar Mubarak Saeed (QAT) d. Yoav Schab (ISR) 6-2 6-0
(2)Idan Mark (ISR) d. Liron Shaul (ISR) 6-1 2-6 6-2
(3)Candy Idoko (NGR) d. Asi Shaul (ISR) 6-1 6-0
Daouda Ndiaye (SEN) d. Sunday Emmanuel (NGR) 7-6(2) 6-1
Toyin Dairo (NGR) d. Stephen Christopher (NGR) 6-4 6-3
Augustine Nwokedi (NGR) d. Michael Nortey (GHA) 6-3 6-4
(7)Sunday Essien (NGR) d. Charles-Robert Viale (FRA) 6-3 6-3
(8)Destiny da Silva (NGR) d. Sonny Adamu (NGR) 6-3 6-3


Doubles
Seeds:
1. Idan Mark/Yoav Schab

First Round
Sebastien Louis/Olivier van Neste (FRA) d. (1)Idan Mark/Yoav Schab (ISR) 6-2 7-6(3)
Colin Beecher/Ross Hutchins (GBR) d. Udoka Amajioyi/Sunday Essien (NGR) 6-0 6-4

Qualifying Round
Colin Beecher/Ross Hutchins (GBR) d. Sebastien Louis/Olivier van Neste (FRA) 7-5 7-5
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Nigeria F5
Lagos, Nigeria
October 10-16, 2005
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 32
$15,000+H

Singles
Seeds:
1. Henry Adjei-Darko
2. Herbert Wiltschnig
3. Alexander Satschko
4. Jonathan Igbinovia
5. Komlavi Loglo
6. Philipp Mullner
7. Valentin Sanon
8. Motaz Abou El Khair

First Round
(1)Henry Adjei-Darko (GHA) d. Idan Rosenberg (ISR) 7-6(4) 6-4
Sunday Maku (NGR) d. (LL)Sonny Adamu (NGR) 6-4 7-6(6)
Abdul-Mumin Babalola (NGR) d. Lawal Shehu (NGR) 3-6 6-1 6-4
Yoav Schab (ISR) d. (8)Motaz Abou El Khair (EGY) 4-6 6-4 6-3
(4)Jonathan Igbinovia (NGR) d. (q)Sunday Essien (NGR) 6-4 6-3
(q)Johar Mubarak Saeed (QAT) d. (q)Destiny da Silva (NGR) 6-0 7-6(3)
Victor Kulick (ISR) d. Gunther Darkey (GHA) 6-1 6-3
(5)Komlavi Loglo (TOG) vs Martin Emmrich (GER)
(6)Philipp Mullner (AUT) d. (q)Daouda Ndiaye (SEN) 5-7 6-2 6-2
(q)Idan Mark (ISR) d. (LL)Liron Shaul (ISR) 6-1 6-2
Ross Hutchins (GBR) d. Josef Nesticky (CZE) 6-3 6-1
Rafael Arevalo (ESA) d. (3)Alexander Satschko (GER) 6-2 6-4
(7)Valentin Sanon (CIV) d. (q)Candy Idoko (NGR) 6-1 6-0
Sebastien Louis (FRA) d. Amadeus Fulford-Jones (GBR) 6-2 6-4
Amir Weintraub (ISR) d. Ravid Hezi (ISR) 6-3 6-1
(2)Herbert Wiltschnig (AUT) d. (q)Augustine Nwokedi (NGR) 6-1 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Doubles
Seeds:
1. Komlavi Loglo/Valentin Sanon
2. Jonathan Igbinovia/Josef Nesticky
3. Henry Adjei-Darko/Gunther Darkey
4. Philipp Mullner/Hertert Wiltschnig

First Round
(1)Komlavi Loglo/Valentin Sanon (TOG/CIV) d. Candy Idoko/Lawal Shehu (NGR) 7-6(7) 6-4
Rafael Arevalo/Alexander Satschko (ESA/GER) d. Motaz Abou El Khair/Shahab Hassani-Nafez (EGY/IRI) 6-3 6-1
(3)Henry Adjei-Darko/Gunther Darkey (GHA) d. Terkaa Nambe/Augustine Nwokedi (NGR) 6-4 6-3
Daouda Ndiaye/Johar Mubarak Saeed (SEN/QAT) d. Destiny da Silva/Sunday Igbinovia (NGR) 6-3 6-4
Ravid Hezi/Amir Weintraub (ISR) d. Sonny Abamu/Etido Udofa (NGR) 6-1 6-1
(4)Philipp Mullner/Hertert Wiltschnig (AUT) d. Toyin Dairo/Victor Kulick (NGR/ISR) 7-6(3) 6-4
Abdul-Mumin Babalola/Sunday Maku (NGR) vs Martin Emmrich/Amadeus Fulford-Jones (GER/GBR)
(2)Jonathan Igbinovia/Josef Nesticky (NGR/CZE) vs (q)Colin Beecher/Ross Hutchins (GBR)
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Second Round
(1)Henry Adjei-Darko (GHA) d. Sunday Maku (NGR) 6-4 6-4
Abdul-Mumin Babalola (NGR) d. Yoav Schab (ISR) 6-3 6-3
(q)Johar Mubarak Saeed (QAT) d. (4)Jonathan Igbinovia (NGR) 6-7(3) 6-4 6-2
Martin Emmrich (GER) d. Victor Kulick (ISR) 7-6(4) 6-4
(6)Philipp Mullner (AUT) d. (q)Idan Mark (ISR) 7-5 6-4
Rafael Arevalo (ESA) d. Ross Hutchins (GBR) 6-3 6-4
(7)Valentin Sanon (CIV) d. Sebastien Louis (FRA) 6-4 4-6 6-3
(2)Herbert Wiltschnig (AUT) d. Amir Weintraub (ISR) 6-3 4-6 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Quarterfinals
Rafael Arevalo/Alexander Satschko (ESA/GER) d. (1)Komlavi Loglo/Valentin Sanon (TOG/CIV) 6-3 7-5
Daouda Ndiaye/Johar Mubarak Saeed (SEN/QAT) d. (3)Henry Adjei-Darko/Gunther Darkey (GHA) 7-6(3) 6-3
(4)Philipp Mullner/Hertert Wiltschnig (AUT) d. Ravid Hezi/Amir Weintraub (ISR) 6-2 6-2
(q)Colin Beecher/Ross Hutchins (GBR) d. Abdul-Mumin Babalola/Sunday Maku (NGR) 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Quarterfinals
(1)Henry Adjei-Darko (GHA) d. Abdul-Mumin Babalola (NGR) 7-6(11) 6-3
(q)Johar Mubarak Saeed (QAT) d. Martin Emmrich (GER) 7-6(5) 6-4
(6)Philipp Mullner (AUT) d. Rafael Arevalo (ESA) 6-3 6-1
(7)Valentin Sanon (CIV) d. (2)Herbert Wiltschnig (AUT) 6-3 6-1
 
1 - 9 of 9 Posts
Top