Mens Tennis Forums banner

1 - 11 of 11 Posts

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #1
Nigeria F4 qualifying
August 15-21, 2005

Singles
Seeds:
1. Tomas Banczi

First Round
(1)Tomas Banczi (SVK) d. Olanrewaju Alayaki (NGR) 6-3 6-4
Amaijioyi Udoka (NGR) d. Frederick Egyir (GHA) 6-4 6-3
Michael Nortey (GHA) d. Salif Kante (SEN) 6-3 6-1
Henrik Norfeldt (SWE) d. Yoav Schab (ISR) 6-2 6-1
Sonny Adamu (NGR) d. Liron Shaul (ISR) 4-6 6-3 6-3
Emmanuel Bamidele (NGR) d. Etido Udofa (NGR) 6-3 6-1
Uchenna Amajioyi (NGR) d. Terkaa Nambe (NGR) 2-6 6-4 7-6(9)
Yuval Klein (ISR) d. Kuti Vazana (ISR) 6-1 6-4
Idan Mark (ISR) d. Ganiyu Adelekan (NGR) 6-3 7-5
Gunther Darkey (GHA) d. Pekun Akiangbade (NGR) 6-1 6-0
Badr Bouarich (MAR) d. Sheriff Balogun (NGR) 6-3 7-6(3)
Taiwo Owolabi (NGR) d. Collins Abamu (NGR) 7-6(4) 6-4
Monday Igbinovia (NGR) d. John Otu (NGR) 7-6(1) 6-2
Ravid Hezi (ISR) d. Sunday Essien (NGR) 6-3 5-7 6-3
Ramiro Tincoff (ARG) d. Kehinde Alade (NGR) 6-1 6-3
Augustine Nwokedi (NGR) d. Jeswin Jolly (USA) 7-5 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #2
Qualifying Round
(1)Tomas Banczi (SVK) vs Amaijioyi Udoka (NGR)
Henrik Norfeldt (SWE) d. Michael Nortey (GHA) 6-0 6-0
Emmanuel Bamidele (NGR) d. Sonny Adamu (NGR) 6-1 6-4
Uchenna Amajioyi (NGR) d. Yuval Klein (ISR) 6-4 6-4
Gunther Darkey (GHA) d. Idan Mark (ISR) 6-2 6-2
Badr Bouarich (MAR) d. Taiwo Owolabi (NGR) 6-2 6-1
Monday Igbinovia (NGR) d. Ravid Hezi (ISR) 7-5 3-6 6-4
Ramiro Tincoff (ARG) d. Augustine Nwokedi (NGR) 6-3 6-2
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #3
Doubles
Seeds:
none

First Round
Ravid Hezi/Idan Mark (ISR) d. Loic Didavi/Michael Nortey (BEN/GHA) 3-6 7-6(4) 2-0 ret.
Badr Bouarich/Ramiro Tincoff (MAR/ARG) d. Sonny Adamu/Olanrewaju Alayaki (NGR) 6-2 6-2

Qualifying Round
Ravid Hezi/Idan Mark (ISR) d. Badr Bouarich/Ramiro Tincoff (MAR/ARG) 7-6(9) 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #4
Nigeria F4
Lagos, Nigeria
August 15-21, 2005
Surface: Hard
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 32
$10,000

Singles
Seeds:
1. Henry Adjei-Darko
2. Valentin Sanon
3. Salifu Mohammed
4. Josef Nesticky
5. Amit Inbar
6. Frederico Marques
7. Toyin Dairo
8. Saar Steele

First Round
(1)Henry Adjei-Darko (GHA) d. Kris Nathan (USA) 6-2 6-2
(q)Badr Bouarich (MAR) d. Milan Petercak (SVK) 6-0 7-6(4)
Dennis Biggemann (GER) d. Abdul-Mumin Babalola (NGR) 7-5 6-3
(6)Frederico Marques (POR) d. Alexei Kandakov (BLR) 3-6 6-3 6-0
(3)Salifu Mohammed (GHA) d. Destiny da Silva (NGR) 6-4 6-4
(q)Amajioyi Udoka (NGR) d. Michael Godwin (NGR) 6-1 6-1
Amadeus Fulford-Jones (GBR) d. (q)Emmanuel Bamidele (NGR) 6-3 6-2
(LL)Ravid Hezi (ISR) d. (7)Toyin Dairo (NGR) 7-6(6) 6-2
Sunday Maku (NGR) d. (8)Saar Steele (ISR) 7-6(2) 6-4
Lawal Shehu (NGR) d. Myalikkuli Mamedkuliev (TKM) 6-3 6-4
Victor Kulick (ISR) d. Loic Didavi (BEN) 6-3 3-2 ret.
(q)Gunther Darkey (GHA) d. (4)Josef Nesticky (CZE) 7-6(3) 6-4
(q)Henrik Norfeldt (SWE) d. (5)Amit Inbar (ISR) 6-3 6-4
Candy Idoko (NGR) d. (LL)Yuval Klein (ISR) 6-3 6-0
(q)Ramiro Tincoff (ARG) d. (q)Uchenna Amajioyi (NGR) 6-3 6-0
(2)Valentin Sanon (CIV) d. (q)Monday Igbinovia (NGR) 6-1 7-5
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #5
Second Round
(1)Henry Adjei-Darko (GHA) d. (q)Badr Bouarich (MAR) 6-2 6-2
Dennis Biggemann (GER) d. (6)Frederico Marques (POR) 7-5 7-6(3)
(3)Salifu Mohammed (GHA) d. (q)Amajioyi Udoka (NGR) 6-1 6-1
(LL)Ravid Hezi (ISR) d. Amadeus Fulford-Jones (GBR) 6-3 6-2
Sunday Maku (NGR) d. Lawal Shehu (NGR) 6-4 6-4
(q)Gunther Darkey (GHA) d. Victor Kulick (ISR) 7-5 6-2
(q)Henrik Norfeldt (SWE) d. Candy Idoko (NGR) 4-6 6-2 6-0
(2)Valentin Sanon (CIV) d. (q)Ramiro Tincoff (ARG) 6-1 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #6
Doubles
Seeds:
1. Frederico Marques/Josef Nesticky
2. Abdul-Mumin Babalola/Sunday Maku
3. Amit Inbar/Yoav Schab
4. Candy Idoko/Lawal Shehu

First Round
(1)Frederico Marques/Josef Nesticky (POR/CZE) d. Collins Abamu/Etido Udofa (NGR) 6-4 6-4
Terkaa Nambe/Augustine Nwokedi (NGR) d. Emmanuel Bamidele/Taiwo Owolabi (NGR) 6-2 7-5
(3)Amit Inbar/Yoav Schab (ISR) d. Sheriff Balogun/Monday Igbinovia (NGR) 6-3 6-4
Henry Adjei-Darko/Gunther Darkey (GHA) d. Frederick Egyir/Valentin Sanon (GHA/CKV) 6-2 7-5
Dennis Biggemann/Amadeus Fulford-Jones (GER/GBR) d. Destiny da Silva/Toyin Dairo (NGR) w/o
(4)Candy Idoko/Lawal Shehu (NGR) d. (LL)Badr Bouarich/Ramiro Tincoff (MAR/ARG) 6-3 7-6(3)
(q)Ravid Hezi/Idan Mark (ISR) d. Sunday Essien/Amajioyi Udoka (NGR) 7-5 5-7 7-6(5)
(2)Abdul-Mumin Babalola/Sunday Maku (NGR) d. Victor Kulick/Saar Steele (ISR) 7-5 3-6 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #7
Quarterfinals
Terkaa Nambe/Augustine Nwokedi (NGR) d. (1)Frederico Marques/Josef Nesticky (POR/CZE) 7-6(6) 6-2
Henry Adjei-Darko/Gunther Darkey (GHA) d. (3)Amit Inbar/Yoav Schab (ISR) 6-4 6-7(4) 7-5
Dennis Biggemann/Amadeus Fulford-Jones (GER/GBR) d. (4)Candy Idoko/Lawal Shehu (NGR) 6-4 6-3
(2)Abdul-Mumin Babalola/Sunday Maku (NGR) d. (q)Ravid Hezi/Idan Mark (ISR) 6-2 4-6 6-4
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #8
Quarterfinals
(1)Henry Adjei-Darko (GHA) d. Dennis Biggemann (GER) 6-7(11) 6-2 6-3
(LL)Ravid Hezi (ISR) d. (3)Salifu Mohammed (GHA) 5-7 6-4 7-5
(q)Gunther Darkey (GHA) d. Sunday Maku (NGR) 6-3 6-2
(2)Valentin Sanon (CIV) d. (q)Henrik Norfeldt (SWE) 6-3 6-1
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #9
Semifinals
Henry Adjei-Darko/Gunther Darkey (GHA) d. Terkaa Nambe/Augustine Nwokedi (NGR) 6-4 6-4
(2)Abdul-Mumin Babalola/Sunday Maku (NGR) d. Dennis Biggemann/Amadeus Fulford-Jones (GER/GBR) 7-6(6) 7-6(5)
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #10
Semifinals
(1)Henry Adjei-Darko (GHA) d. (LL)Ravid Hezi (ISR) 6-3 6-3
(2)Valentin Sanon (CIV) d. (q)Gunther Darkey (GHA) 6-2 6-1

Finals
(2)Valentin Sanon (CIV) d. (1)Henry Adjei-Darko (GHA) 7-6(2) 6-3
 

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Discussion Starter #11
Finals
(2)Abdul-Mumin Babalola/Sunday Maku (NGR) d. Henry Adjei-Darko/Gunther Darkey (GHA) 6-4 6-2
 
1 - 11 of 11 Posts
Top